גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רצתה צמיחה, קיבלה צניחה

כמה מוניטין נוצר לגולף ברכישות האחרונות, והאם יש חשש שהוא יופחת?

חנות של גולף אנד קו / צילום: אייל פישר
חנות של גולף אנד קו / צילום: אייל פישר

הדוחות החלשים של גולף לרבעון השלישי של השנה לא צריכים להפתיע. הסימנים היו על הקיר - הרכישות הסתירו צמיחה נמוכה בפעילות המסורתית; הרווח לא היה גדל אלמלא הכנסות אחרות, התזרים ניצל מסיבות חד-פעמיות, וגם המלאי הגדול הכביד.

אלא שהרבעון השלישי מסמן ירידת מדרגה נוספת בפעילות המסורתית של החברה, לצד מעבר להפסד משמעותי והכרזה על צמצום ורה-ארגון לרבות סגירת חנויות - ברבעון זה הפסידה החברה 5.3 מיליון שקל. זאת, על הכנסות של 209.3 מיליון שקל, ולעומת רווח של 2.8 מיליון שקל על הכנסות של 182.3 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2014.

ההכנסות עלו משמעותית אמנם, אבל זה רק בגלל מגבלות הדיווח החשבונאי - הגידול בפעילות נובע מרכישות. מעבר לכך, אלמלא הכנסות אחרות בהיקף 1.5 מיליון שקל (שאינן קשורות לפעילות השוטפת) והכנסת מס בסך 1.7 מיליון שקל (שנובעת מרישום הטבת מס בגין ההפסד השוטף ומעידה על הערכת החברה כי היא תחזור להרוויח) - ההפסד היה גבוה יותר.

ברמה התפעולית הציגה גולף הפסד של 5.6 מיליון שקל, לעומת רווח של 2.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בכל שנת 2014 הסתכם הרווח התפעולי ב-43.7 מיליון שקל, והרווח בשורה התחתונה ב-35.7 מיליון שקל.

ההרעה בתוצאות היא כלל ענפית - רשתות השיווק הגדולות בתחום האופנה ובתחום המוצרים לבית דיווחו על חולשה בפעילות; אצל גולף זה דרמטי יותר. זה גם התחיל מוקדם יותר - לפני כשנה. ואז, על רקע החולשה, החברה החליטה לצאת במסע רכש של חברות ופעילויות. עכשיו מתברר שלפחות בינתיים, העסקאות הללו, שעלו הרבה כסף והיו אמורות להביא רווחים, גם לא מספקות את הסחורה.

נתחיל בעדיקה - באפריל השנה השלימה גולף את רכישת אתר האינטרנט למכירת מוצרי אופנה (בגדים, אביזרי אופנה וכדומה) תמורת 26.7 מיליון שקל. גולף אף התחייבה לשלם תמורה עתידית בסך 13.3 מיליון שקל בכפוף לביצועים של פעילות האתר בשנים הבאות. כמו כן התחייבה גולף להעמיד הלוואה בסך 15 מיליון שקל לפעילות עדיקה, ולהקצות אופציות למנהלים בה בשיעור של עד 25%. אם כך, זה מה שגולף נותנת (וזה לא מעט). ומה היא מקבלת?

מה יעלה בגורל הרווחים העתידיים

עם פרסום העסקה נמסרו הפרטים הבאים: הכנסות עדיקה בשנת 2014 הסתכמו ב-22 מיליון שקל, הרווח הגולמי ב-12.9 מיליון שקלף והרווח התפעולי היה 2.6 מיליון שקל. מדובר על שיפור משמעותי לעומת שנה קודמת, אז הסתכמו ההכנסות ב-9.3 מיליון שקל, הרווח הגולמי ב-5.4 מיליון שקל, והתפעולי ב-0.7 מיליון שקל. הנכסים נכון לסוף 2014 הסתכמו ב-7.4 מיליון שקל, וההתחייבויות ב-5.9 מיליון שקל. כך שנשאר לחברה הון עצמי מזערי.

והנה מגיעות התוצאות לאחר הרכישה. בהתחלה, במסגרת הרבעון השני שבו עדיקה מאוחדת כמעט בכל התקופה (הרכישה הושלמה ב-14 באפריל), הכנסותיה הסתכמו ב-6.7 מיליון שקל, אבל החברה הפסידה כחצי מיליון שקל.

ברבעון השלישי התמונה הייתה דומה: ההכנסות (מאז הרכישה) הגיעו ל-15 מיליון שקל, והחברה הפסידה 1.3 מיליון שקל. על פניו, ההכנסות ממשיכות לצמוח, אבל החברה עברה מרווח להפסד והכבידה על השורה התחתונה של גולף.

מעבר ל"נזק" בשורה התחתונה, וצריך לזכור שבמקרים רבים אחרי רכישות יש תהליך של רה-ארגון, השתלבות בעסק הממוזג, ובמקביל נרשמות הוצאות רה-ארגון משמעותיות שמכבידות על התוצאות - עסקת הרכישה מתבטאת במאזן של גולף, בעיקר במסגרת נכסים לא מוחשיים.

גולף הרי שילמה סכום מכובד (כאמור 26.7 מיליון שקל, ותחת תנאים מסוימים התמורה תעלה ל-40 מיליון שקל) בתמורה להון נמוך במיוחד.

בדוחות שלאחר הרכישה החברה עדכנה מה היא בעצם קנתה: לצד הון עצמי של עדיקה בסך 1.4 מיליון שקל, נרכש מותג שהוערך ב-3.2 מיליון שקל, רשימת לקוחות שהוערכה ב-1.8 מיליון שקל ומוניטין בסך 28 מיליון שקל (וסעיפי התחייבות נוספים). המשמעות היא שבעצם כל התמורה יוחסה למוניטין ולנכסים לא מוחשיים אחרים, והנכסים האלה לא תמיד מחזיקים מעמד בדוחות.

זה עובד כך - בעת הרכישה כשנקבע המחיר/תמורה בעסקה, מעריך שווי או כלכלן בודק מה למעשה קנתה החברה, ואז היא רושמת זאת בדוחות. אחרי הרכישה מפחיתים באופן שוטף את הנכסים הלא מוחשיים (על פני אורך החיים שלהם), בעוד שהמוניטין על-פי החשבונאות אינו מופחת (בהנחה שהוא אמור לשמור על ערכו). אבל כשיש אינדיקציות על החברה, על הענף ובכלל, צריך לבדוק שאכן הנכסים הלא מוחשיים הללו, ובמיוחד המוניטין, שווים את ערכם.

אחת האינדיקציות החזקות היא התוצאות של החברה המוחזקת שנרכשה. הרי מוניטין אמור לבטא את הרווחים העתידיים שלא מתבטאים בנכסים המוחשיים, מעין הרווחים העודפים של החברה, ומכאן שאם התמונה משתנה - הרווחים נמוכים מהצפוי, או שהחברה מפסידה - מדובר באינדיקציה חשובה לבחינת ערך ההשקעה.

זה רלבנטי כמובן לבחינת המוניטין ברכישת עדיקה. האם ההפסדים שלה ברבעונים האחרונים מעידים על תקלה בתחזית, ובהתאם יש לערוך התאמת שווי גם למוניטין? נראה שמוקדם לקבוע.

כאמור, החודשים הראשונים שאחרי הרכישה עמוסים בשינויים ניהוליים ואסטרטגיים שיוצרים עלויות משמעותיות. עם זאת, אם המצב בעדיקה לא ישתנה ברבעונים הבאים, אז באמת יהיה צורך לבחון האם המוניטין מוצדק או שיש להפחיתו.

מוניטין בעייתי

גם הרכישה השנייה של גולף רושמת הפסדים; גולף, דרך כיתן, רכשה בינואר השנה את מותג האופנה טופשופ (לצד מותגים נוספים פחות משמעותיים), בעסקה שהיקפה הסתכם ב-37.5 מיליון שקל. רוב הסכום יוחס למוניטין - 22.9 מיליון שקל, ותמורת הזיכיון למותג טופשופ שולמו 8.7 מיליון שקל.

אלא שגם פה התוצאות לא מזהירות. בדוח לרבעון השלישי מדווח כי הפעילות הנרכשת הפסידה ממועד הרכישה 850 אלף שקל, על הכנסות בסך 17.5 מיליון שקל. גם כאן, אם לא יהיה שינוי לטובה, תתעורר שאלה בקשר לשווי המוניטין והנכסים הלא מוחשיים.

וכך, למרות הניסיונות של גולף לצמוח ולהרוויח דרך רכישות ולמזער את החולשה בפעילות המסורתית, בינתיים הרכישות רק מכבידות עליה.

■ הכותב הוא מרצה לחשבונאות, ניתוח דוחות כספיים והערכות שווי, ויועץ בתחומים אלה. בכל מקרה, אין לראות בכתבות אלה משום עצה ו/או המלצה לרכישה או למכירה של ניירות ערך. כל הפועל בהסתמך על המאמר ו/או על תוכנו, אחראי באופן בלעדי לכל נזק ו/או הפסד שייגרם לו.

עדיקה

עוד כתבות

רועי חיון וערן יעקב / צילום: תמר מצפי, כדיה לוי, גלובס

ילד הפלא של שוק ההון, ההרשעה בפלילים והלקח של רשות המסים

רועי חיון, שהורשע בהלבנת הון ובעבירות מס, גרר לביהמ"ש את רשות המסים שרצתה למסות את רכושו שחולט - וניצח ● לפי החלטה תקדימית של שופט המחוזי הרי קירש, לצרכי הכרה בהוצאה, חילוט כספים של עבריין - "מאיין" את ההתעשרות

קנינג פוק, מנכ"ל האצ'יסון / צילום: איל יצהר, גלובס

הערכות: האצ'יסון תמכור את מניות פרטנר עם התאוששות השוק

החברה הפנימה שבעקבות ביקור שר ההגנה האמריקאי פומפיאו בישראל לפני שבועיים הסיכוי לקבל היתר שליטה אפסי והיא צריכה להיערך למכירת המניות

קבלת היתר בנייה / איור: סהר קובר

"שנים מתבזבזות על הליכי סרק": כמה זמן באמת לוקח להוציא בישראל היתר בנייה, והאם יש סיכוי לקיצור משמעותי

רשויות התכנון בישראל אומרות שמשך הזמן לקבלת היתר בנייה מתקצר, והליך הרישוי מתייעל ● בשוק אומרים שהמצב לא רק שלא השתפר, אלא אף הורע ● מי צודק?

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"גלובס" לביהמ"ש: להסיר את החיסיון על הדיון בהסדר הנושים בין משפחת פישמן לבנקים

הבנקים מתקרבים להסדר עם בני משפחתו של אליעזר פישמן ● "גלובס" מבקש לפתוח את הדיון החסוי בבית המשפט המחוזי בנוגע להסדר הנרקם ● המשפחה הסכימה להצעה משופרת לנושים, שלפי הערכה עדיין נמוכה ביחס לחוב ● הנאמן לנכסי פישמן עו"ד בנקל צפוי להתנגד להסכם הנרקם

חיים רביבו / צילום: מתוך הערוץ הרשמי של ONE

הפרקליטות: כתבי אישום בכפוף לשימוע נגד חיים רביבו וארנון גלעדי בפרשת דוד ביטן

גלעדי חשוד בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט ● רביבו חשוד במתן שוחד לגלעדי בתמורה לקידום פרויקט בנייה ● נזכיר כי בתחילת השנה זומן לשימוע גם ביטן עצמו, החשוד בשוחד ובמרמה והפרת אמונים בתשע פרשיות שונות

שאול מזרחי, בעלי מועדון הבארבי / צילום: מתוך יוטיוב

בעלי הבארבי נגד המדינה: "אם אתה רוצה לתת - תיתן, אם לא אז אל תציע"

שאול מזרחי, בעלי מועדון הבארבי בתל אביב, שובת רעב מול בית ראש הממשלה במחאה על כך שלא קיבל סיוע ממשלתי בשל מגפת הקורונה ● "לא יעלה על הדעת שמהמדינה מציעה מתווה כדי לדפוק את האזרח"

דני גלוטר / צילום: אופטימל פלוס

אופטימל פלוס מחולון נמכרת ב-360 מיליון דולר; המזל משחק פעמיים למייסד מוביט

בצל משבר הקורונה החליטו באופטימל פלוס להימכר לנשיונל אינסטרומנטס, שמפתחת מערכות וציוד בדיקות לתעשיית האלקטרוניקה • מייסד ומנכ"ל החברה: "היינו יכולים למכור בסכום גבוה יותר, אך העובדים העדיפו את הרוכשת בשל תרבות ארגונית דומה"

מנכ"ל זום, אריק יואן / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

הרבעון המעולה של זום: הציגה הכנסות שגבוהות ב-64% מהצפי

ההכנסות ברבעון הראשון עמדו על 328 מיליון דולר, בעוד תחזיות החברה והאנליסטים היו להכנסות של כ-200 מיליון דולר ● הרווח הנקי המתואם של זום זינק פי 6.5

הנשיא דונלד טראמפ בבית הלבן בשבוע שעבר. המגפה הגלובלית דווקא הייתה יכולה להיות שעתו היפה  / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

המינוי התמוה של טראמפ לקונסול: תורם רפובליקני שקידם תיאוריות קונספירציה ברשתות

הממשל מינה את איש העסקים השנוי במחלוקת, לי ריזוטו, לקונסול בברמודה ● בכך עקף את ההתנגדות הרחבה למינויו כשגריר ארה"ב במדינה

טרנס פלויד, אחיו של ג'ורג' פלויד, נואם לזכר אחיו במיניאפוליס / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

הנאום המרגש של אחיו של ג'ורג' פלויד: "אלימות היא לא הדרך"

טרנס פלויד דיבר במקום בו נרצח אחיו ותקף את אלו שמוחים באלימות, ונדליזם וביזה ● פלויד האיץ במוחים לבחור בדרכי שלום, השכלה וחינוך ובעיקר לצאת להצביע בקלפיות: "רק כך נחזיר להם" ●  הקשיבו הנאום המלא

רחוב דפנה בתל אביב. פרויקט הפינוי בינוי נתקע / צילום: איל יצהר, גלובס

מאות דירות חדשות במיקום מנצח במרכז תל אביב? כך נשאר פרויקט פינוי בינוי תקוע במשך שנים

מאות דירות חדשות במיקום מנצח בלב העיר? מסתבר שאפילו כאשר מדובר באזור נחשב, בין בית המשפט לתחנת הרכבת, ובחברות מובילות, פרויקט פינוי בינוי יכול להיתקע לשנים

יוסי לובטון / צילום: איל יצהר

אפקט הקורונה: פובליסיס ישראל יוצאת בפיילוט לעבודה מהבית

החברה תחל בפיילוט שיימשך שלושה חודשים, במסגרתו במהלך יומיים בשבוע יעבדו העובדים מהבית ● יו"ר הקבוצה: "העבודה מהבית בתקופת הקורונה הוכיחה לנו שמדובר במודל עבודה חדשני המתאים לתקופה"

הפרלמנט הסיני מריע לנשיא שי ג'ינגפינג בהגיעו להצבעה על הגבלת האוטונומיה של הונג קונג, ב־28 במאי / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

נשיא סין מנצל את המגפה במערב כדי לשנות את מארג היחסים במזרח

שי ג'ינפינג נוקט בצעדים מדיניים תוקפניים כלפי הונג קונג, טייוואן, מלזיה, הודו ואחרות ● בימים כתיקונם פעולות אלה היו זוכות לגינוי בינלאומי בוטה והתנגדות תקיפה ● בינתיים, הוא בסך הכול מצליח לחמוק מהביקורת, בגלל שארה"ב ובעלות בריתה עסוקות כמעט באופן בלעדי במגפת הקורונה

אולפן החדשות של ערוץ 13 / צילום: יח"צ

אחרי ההסלמה: הפסקת אש בין הנהלת רשת לעובדי חדשות 13

הצדדים יכנסו למו"מ מזורז: שכר העובדים לא ינוכה והם מצידם ימנעו מצעדים ארגוניים

בית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון./ צילום: כדיה לוי

מחריף המשבר ב"ידיעות" בשל הכוונה לקצץ בשכר העובדים ב"כלכליסט"

העובדים בקבוצת "ידיעות אחרונות" קיבלו ממשאבי אנוש דרישה להשיב "עד סוף היום" האם הם עדיין מסרבים לקיצוץ בשכרם ● הוועד מפציר בעובדים לדבוק בסירובם: "בניגוד למסר שניסתה ההנהלה להעביר לעובדים, ביה"ד האזורי לעבודה לא קבע כי קיצוץ השכר הוא תקין"

דודי עזרא   / צילום: נטו

מימוש של 90 מיליון שקל בנטו מלינדה - המוכרת, נטו של דודי עזרא

המניות נמכרו למשקיעים מוסדיים בדיסקאונט של 1.8% ● נטו ירדה להחזקה של 49.7% מהחברה, אך ממשיכה להחזיק ב-52.5% מזכויות ההצבעה

מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק תרופות: מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן

השבוע נערך באופן וירטואלי כנס ASCO, אחד הכנסים העולמיים המובילים בתחום הסרטן • בין היתר דובר בו על ייחודיות הטיפול בחולים מבוגרים, על השפעתן של גישות פסיכולוגיות וכלכליות בטיפול ועל תוצאות טיפול בחולי סרטן שגם חטפו קורונה

ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

משאל העם על המשך שלטונו של פוטין לעשור הקרוב - בתחילת יולי

אחרי שנדחה בגלל הקורונה, נקבע ה-1 ביולי כתאריך למשאל שמהווה חסם אחרון בפני הישארותו של פוטין בשלטון עד 2036 ● התיקון המוצע בחוקה ישנה את מאזן הכוחות ברוסיה ויעניק לרה"מ ולפרלמנט סמכויות נרחבות יותר

יזהר שי ודוד אמסלם / צילום: שלומי יוסף, עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר המדע נגד שר הסייבר: "דבריו עושים עוול בלתי מוצדק וחסר ביסוס"

פנייתו של השר יזהר שי לנתניהו ולגנץ, נעשתה בגין דברים שאמר אמסלם אתמול מעל בימת הכנסת, בעת שהיה השר המשיב לשאלות חברי הכנסת מטעם הממשלה ● אמסלם פנה לחברי האופוזיציה ואמר "אתם מזכירים לי משטרים אפלים שככה מתנהגים"

מימין: שר הבריאות הברזילאי לואיז אנריקה מנדטה ונשיא ברזיל ז'איר בולסונרו  / צילום: Andre Borges , AP

ארה"ב שולחת סיוע לברזיל הכולל 2 מיליון מנות הידרוקסיכלורוקווין

מדובר בתרופה שמקדם טראמפ למרות הצטברות עדויות כי התרופה אינה מועילה ויכולה אף להזיק ● על פי הצהרת ארה"ב וברזיל, המוצר ישמש למניעה אצל עובדי מערכת הבריאות הברזילאית – למרות שהעדויות לגבי מניעה קלושות עוד יותר מאשר לגבי טיפול