גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אקסלנס: "התחרות בענף האופנה תמשיך להיות חריפה"

אקסלנס: "המגמה השלילית בהיקף המכירות תימשך, על רקע הסטת כספים לרכישות בחו"ל ומעבר מצריכת מוצרי מותרות למוצרים בסיסיים"

קסטרו / צילום: איל יצהר
קסטרו / צילום: איל יצהר

"מגמות הצריכה השליליות והתחרות העזה בשוק ימשיכו להעיב להערכתנו על סגמנט מניות האופנה בטווח הקצר, מה שמצריך נקיטת זהירות" - כך כותבים בבית ההשקעות אקסלנס, בניתוח של מה שצפוי לחברות האופנה הישראליות ב-2016.

במוקד הניתוח עומדות 3 החברות הציבוריות בתחום: פוקס  שבראשות הראל ויזל; קסטרו  שבשליטת בני הזוג גבי ואתי רוטר; וגולף  מקבוצת כלל תעשיות של לן בלווטניק.

בסקירה שפרסם בית ההשקעות הוא אמנם צופה "צמיחה ושיפור ברווחיות של הרשתות", אך יחד עם זאת סבורים שם כי "השוק ימשיך להיות מאתגר", ומדגישים כי "התחרות בענף ממשיכה להיות גבוהה ביותר, ואנו לא רואים פוטנציאל לצמצום בה בשנה הקרובה".

באקסלנס ברוקראז' סבורים כי "במצב מסוג זה, שבו מחד יש צפי לשיפור בטווח הארוך, ומאידך אי-ודאות רבה כמו גם חששות בטווח הקצר", מומלץ "להמתין עד שנתחיל לראות קצה של שיפור במצב השוק (פידיונות) או אצל החברות (שיפור פנימי)".

2015 הייתה שנה קשה לרשתות האופנה. "תנועת מלקחיים לחצה על התוצאות והביאה הן לירידה במכירות והן לשחיקה ברווחיות", כותבים בבית ההשקעות. "מצד אחד, חלה ירידה בפידיונות של רשתות האופנה. מצד שני, ועל אף החולשה בשוק, הרשתות המשיכו במגמת התרחבות בשטחי המסחר".

בנוסף, מציינים שם צמיחה בהוצאות השיווק, מכירות נמוכות למ"ר של חנויות חדשות ו"גורמים כגון עליית הדולר ומצב ביטחוני רגיש", ש"הוסיפו ללחץ הקיים".

האנליסטית מיכל אלשיך מציינת כי בשנה החולפת "השחקניות הגדולות בענף ביצעו הרחבות משמעותיות שכללו הן רכישת פעילויות קיימות ממתחרים אחרים והן הבאת מותגים וזיכיונות חדשים לארץ".

לפי נתוני בית ההשקעות, שטחי המסחר של פוקס, קסטרו וגולף יחד צמחו אשתקד ב-20%, עם תוספת של 172 סניפים חדשים, מ-870 ל-1,042, ותוספת של 37 אלף מ"ר של שטחי מסחר מ-181 אלף מ"ר ל-219 אלף מ"ר.

למרות כל זאת, בשורה התחתונה, באקסלנס צופים שיפור ברווחיות התפעולית של 3 הרשתות הציבוריות ב-2016. לדברי אלשיך, "עיקר השיפור אינו צפוי להגיע מצריכה גבוהה, אלא בשל בשלות החנויות הרבות שנפתחו ב-2015, עיתוי חגים נוח, צמצום סניפים מפסידים, התייעלות ברמת ההוצאות וכן שינוי בתמהיל המוצרים הנמכר לכיוון מוצרים רווחיים יותר".

מה שעוד צפוי לתרום לשיפור השנה הוא "התבססות המותגים החדשים שהחלו לפעול בשנת 2015 ומגיעים כעת לבשלות". בבית ההשקעות מזכירים בהקשר זה כי "2015 הייתה שנה חלשה מאוד לרשתות, מה שגוזר נקודת התחלה פורייה לשיפור".

לגבי היקפי המכירות, הצפי של אלשיך הוא כי "המגמה השלילית שראינו ב-2015 תימשך לתוך 2016. האטה בקצב הגידול בצריכה הפרטית, הסטת כספים לרכישות בחו"ל דרך האינטרנט וכן מעבר מצריכת מוצרי מותרות למוצרי צריכה בסיסיים (כגון מזון) תמשיך להעיב".

באקסלנס מעריכים כי "ב-2016 הרשתות ימשיכו להתחזק על חשבון החנויות הפרטיות, ונתח השוק שלהן יגדל. בנוסף, המותגים הבינלאומיים ימשיכו להתחזק על חשבון אלה המקומיים".

עניין נוסף עליו מצביעים בבית ההשקעות הוא השוני באסטרטגיות של 3 החברות. "זו אינה השנה הראשונה שבה קיימת שונות גדולה בין הרשתות באסטרטגיית ההתרחבות. פוקס נוקטת את מהלכי ההתרחבות המשמעותיים ביותר, בעיקר על-ידי כניסה למותגים חדשים, ואחריה גולף".

לגבי קסטרו כותבים באקסלנס כי הרשת "נותרת היציבה מבין החברות, אך בהיותה בעלת אסטרטגיה יותר דפנסיבית, גם מנועי הצמיחה שלה פחות מלהיבים".

אלשיך מוסיפה כי קסטרו "התרחבה בשנים האחרונות, אך בצורה איטית יותר ביחס למתחרותיה, מה שמניב יציבות רבה יותר בתוצאותיה של החברה, וכנגזרת גם יציבות רבה יותר במחיר המניה".

בעניינה של גולף היא מציינת כי המינוף שלה עלה בשנים האחרונות, "מה שמוביל גם לעליית הסיכון בהשקעה בחברה", ומוסיפה כי "הצלחת האסטרטגיה של גולף נתונה בסימן שאלה, כאשר אפסייד יכול להגיע בעיקר מכיוון רכישה על-ידי משקיע אסטרטגי ולאו דווקא משיפור משמעותי בפעילות עצמה".

עלייה בשטחי המסחר

עוד כתבות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בת"א: מליסרון קפצה ב-5.6%, מבנה ביותר מ-9%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ומדד ת"א 90 ננעל ללא שינוי מהותי; מדד הנפט-גז איבד 1.5% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

פרשנות: אמריקה נגד "המפלגה הקומוניסטית של סין"

פתאום, 50 שנה לאחר שהאידיאולוגיה נשלחה אל פינה רחוקה, ארה״ב מגלה שהסכסוך שלה עם סין הוא בעצם מאבק בין העולם החופשי לדיקטטורה הגדולה ביותר עלי אדמות ● האם זה גילוי זמני של ימי בחירות בארה״ב, או שעצם ההגדרה של היחסים בין מעצמות העל עומדת להשתנות?

סיקור משפט נתניהו ב"חדשות 13" / צילום: יח"צ

פתיחת משפט נתניהו: מה היה הרייטינג של משדרי החדשות?

פתיחת המשפט של ראש הממשלה התקיימה בשעות שאינן עתירות רייטינג, אך הרייטינג שנרשם למשדרי החדשות שיקף עלייה משמעותית בהיקפי הצפייה: 6.7% ל"חדשות 12" ו-4.3% ל"חדשות 13"

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

יותר גרוע ממשבר 2008: המשק התכווץ ברבעון הראשון בשיעור שיא של 20 שנה

לפי אומדן ראשון של הלמ"ס, המשק התכווץ ב-7.1% לעומת הרבעון הקודם ● הפגיעה הקשה ביותר: בצריכה הפרטית ● יצוא הסחורות והשירותים ירד ב-0.5% בלבד ● שיא הפגיעה עוד לפנינו

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע פועלת למסד דירוג חוב כפול לכל מנפיקות האג"ח

המהלך צפוי להשפיע גם על החברות המדורגות עצמן, שלא יוכלו לבחור בחברה אחת שתעניק להן את הדירוג "הנוח" יותר מבחינתן ● הנושא עלה לאחרונה לכותרות לאחר שקבוצת דלק החליטה להפסיק התקשרותה עם  מידרוג, לאחר שזו חתכה ב-14 דרגות את דירוג החוב של הקבוצה

סניף סטארבקס באילינוי. פנתה במכתב לבקש הנחה / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

גם סטארבאקס ו-WeWork מבקשות הנחה בשכירות

נגמר העידן של חוזים ארוכי טווח? בעלי נכסים כבר מבינים שהמציאות תחייב להתאים את חוזי השכירות להכנסות

אנטילופות ישראליות במרחב הפתוח של הספארי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש כיסוי ביטוחי לרכב שנפגע מעדר אנטילופות בפארק הספארי?

בהחלטת ביהמ"ש העליון נקבע כי בשונה ממקרה שבו רכב נפגע ממתקן נפץ שהוצמד אליו, כאשר עדר אנטילופות פוגע ברכב בספארי מדובר בתאונת דרכים ויש כיסוי ביטוחי לנפגעים

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2015 על רקע אי דיווח של בזק והסתרת מידע שלילי על רפורמת השוק הסיטונאי והנזק שהרפורמה תגרום לחברה

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

ביקורת פנים ממסדית בשבדיה: "המחשבה שנוכל להגן על הקשישים הייתה חלום באספמיה"

לאחר שמספר הקורבנות במדינה חצה את רף ה-4,000, האפידמיולוגית הראשית הקודמת של שבדיה יצאה לראשונה בביקורת על התנהלות הממשלה: "סגר מוקדם היה מאפשר לנו להתכונן טוב יותר להגן על הפגיעים ביותר" ● האפידמיולג הנוכחי מודה: "אנחנו במצב נורא"

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

תשובה ממשיך לממש: קבוצת דלק מכרה לקרן נוי תמלוגי "תנין" ו"כריש" ב-318 מיליון שקל

מלבד מימוש זה, התחייבה קבוצת דלק לפעול גם לאיגוח תמלוגי-העל ממאגר הגז "לוויתן", בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותם בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

אזור התעשייה בת ים / צילום: גיא נרדי

אושרו 532 יחידות דיור באזור התעסוקה של העיר בת ים

מטרת התוכנית שהופקדה הינה להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים ● בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה והקמת שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

פיקדון קורונה: כיצד הקמפיינים של הבנקים במשבר השפיעו על תדמיתם?

משבר הקורונה תפס את העולם הכלכלי בהפתעה ואילץ את הבנקים לקבל בזריזות החלטות שקשורות בשיווק, בפרסום ובאופן התקשורת עם הצרכנים ● מחקר שערכה סאפיו בקרב כ-100 מותגים מעלה תוצאות מעניינות ביחס לאסטרטגיות השונות שהבנקים נקטו ● מי המנצח הגדול?

גיורא בר דעה/ צילום: איל יצהר

מנכ"ל שטראוס: "אנחנו רואים את עצמנו בצד האופטימי של המשבר; עולם המזון קריטי יותר לחיי אנשים"

קבוצת המזון שטראוס נהנתה מרבעון חיובי בישראל בהשפעת הפסח והקורונה, אבל נפגעה מעוצמתו של השקל ● פרסום בסופרבול האמריקאי העלה את הוצאותיה של חברת המטבלים סברה ופגע ברווחיה

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

מאחורי הקלעים של אקזיט השוברים הגדול של BUYME; היזמים המיליונרים החדשים: "אנחנו ברגשות מעורבים"

המחלוקת עם טלכלל, המשקיעה מתחילת הדרך, המריצה את יזמי חברת שוברי המתנות BUYME למכור לה את מניותיהם בחברה • בראיון ל"גלובס" מייסד החברה מיכה ברכוז כבר מסתכל קדימה, על גיפטד - המיזם בארה"ב: "אנחנו רואים פוטנציאל בשוק האמריקאי שהוא מעבר למתנות לארגונים"

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

עליזה בלוך, ראשת העיר בית שמש / צילום: תמר מצפי

IBC במו"מ לכניסה לשוק החרדי: החלה במגעים עם עיריית בית שמש

ראשת העירייה עליזה בלוך ואיתמר ברטוב מנכ"ל החברה מקדמים הפריסה ברמת בית שמש

דף הטוויטר המזויף של יעקב ליצמן / צילום: צילום מסך

האם טוויטר העניקה תו אותנטיות לעמוד הפיקטיבי של השר יעקב ליצמן?

תופעת הפרופילים המזוייפים היא לא עניין חדש ברשת המצייצים, אולם מה שנראה כחריג במקרה של השר ליצמן, הוא שאת הפרופיל המדומה עיטר וי כחול - כזה המעניק גושפנקה לאותנטיות שלו

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מחדל כפל הקצבאות: האם במשרד האוצר יצליחו למצוא 100 מיליון שקל עבור החלשים ביותר בחברה?

שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ התחייב למצוא פתרון תקציבי למקבלי קצבאות שנכנסו למעגל האבטלה בעקבות הקורונה, ואינם זכאים ל"כפל קצבאות", אך לא ידוע כמה כסף יוקצה ומתי ● ייתכן שמקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וקצבאות מזונות יידרשו אפילו להשיב את מענק הקורונה

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו