גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעל מניות מיעוט בחברת ב. יאיר: "עתיד החברה לוט בערפל"

הסכם הניהול של האחים ביטון מבטיח לחברה דמי ניהול שנתיים של 4.2 מיליון שקל ומענק של עד 6 מיליון שקל

יאיר ביטון / צילום: תמר מצפי
יאיר ביטון / צילום: תמר מצפי

בעל מניות מיעוט בחברת הנדל"ן ב. יאיר יוצא נגד הסכם הניהול שמבקשת לחדש משפחת ביטון, בעלת השליטה בחברה, באסיפת בעלי מניות הצפויה להתכנס בימים הקרובים. לקראת האסיפה, שנקבעה ליום שני הבא (18.1), פנה בעל המניות, סעד רסולי, המחזיק במספר קטן של מניות, בהודעת עמדה לחברה, שבה הוא פורס שלל טענות כנגד התנהלות החברה, ובהתאם "מבקש מבעלי המניות של החברה להצביע נגד אישור חידוש התקשרות החברה בהסכם עם חברת הניהול".

לפי רסולי, "הצבעתם של בעלי המניות נגד אישור חידוש התקשרות החברה בהסכם הניהול תביא למינוי מנהלים שאמונים על הצלחת החברה בלבד, ללא הפעלת שיקולים זרים".

הסכם הניהול שמבקשת ב. יאיר לאשר מבטיח לחברת הניהול של האחים ביטון (יאיר, יוסף, יורם ואילן) דמי ניהול שנתיים של 4.2 מיליון שקל, על בסיס תשלום חודשי של 350 אלף שקל, צמוד למדד ובתוספת מע"מ, וכן החזרי הוצאות ותנאים נוספים. נוסף על כך מזכה ההסכם את חברת הניהול במענק שנתי המבוסס על תשואת הדיבידנד, שיוכל להגיע לסכום מקסימלי של 6 מיליון שקל בתוספת מע"מ.

בסך הכול העריכה ב. יאיר את עלות התגמולים לחברת הניהול בסיכום 2015 ב-6.2 מיליון שקל - עיקר הסכום דמי ניהול, אחרי שהיקף התגמול שממנו נהנתה המשפחה ב-2014 הגיע ל-5.3 מיליון שקל - 4.3 מיליון שקל דמי ניהול והיתרה (כ-1 מיליון שקל) מענק.

"האם גם כעת ראוי לשלם סכומי עתק?"

בחודש ספטמבר האחרון הוגשו כתבי אישום כנגד יאיר ביטון, המחזיק במניות השליטה בחברה יחד עם אחיו יוסף ביטון, בגין עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, עבירות מס, קשירת קשר לביצוע פשע ועוד.

רסולי טוען, כי "בעקבות אירועי השנה האחרונה עתידה של החברה לוט בערפל", על רקע הגשת כתבי האישום, מעלה במכתב ספקות בנוגע ליכולתו של ביטון למלא את תפקידו בזמן שבו מתנהלים נגדו הליכים משפטיים, ומביע חשש מפגיעה אפשרית בפעילות החברה בשל כך.

עוד מציג רסולי את הנסיגה שנרשמה ברווחיה של ב. יאיר מאז אישור הסכם הניהול בשנת 2013, אז הצטברו רווחיה ל-45 מיליון שקל בשנה, ועלויות השכר התקרבו ל-9 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 7.5 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2015.

רסולי שואל בפנייתו, "האם גם כעת, כאשר מצבה של החברה אינו כה איתן, ראוי שחברת הניהול תמשיך למשוך מהחברה אותם סכומי עתק שמשכה כאשר פעולותיה הניבו לחברה רווחים נאים?". עוד הוא מוסיף, כי "חובה על כל חברה אשר מצבה הפיננסי ועתידה לא ידוע לנהוג משנה זהירות בנכסיה.

בתגובה לפניית רסולי, בדירקטוריון ב. יאיר דחו את טענותיו, וציינו כי "התמורה על פי הסכם הניהול הנה סבירה וראויה, בין היתר בהתחשב בהיקף וסוג השירותים שניתנים במסגרת הסכם הניהול, בהיקף הפעילות של החברה ומורכבותה ובניסיונם הרב וכישוריהם של נותני השירותים מטעם חברת הניהול".

עוד הם מזכירים לרסולי, כי במקרה שבו יכולתה של חברת הניהול להעמיד את מלוא שירותיה לחברה תיפגע, יש אפשרות לסיים את הסכם הניהול "אם וככל שזו תסבור כי פעולה כאמור הנה לטובת החברה", ומדגישים כי נכון להיום "פעילות החברה הנה כסדרה ולא ניכרת השפעה מהותית על התנהלותה השוטפת".

משפחת ביטון כבר התרגלה להתמודד עם בעלי מניות מיעוט המתנגדים להסכמי השכר המפנקים שלהם בחברה. ב-2013 סיימה החברה מאבק לא פשוט מול איש העסקים הירושלמי מרדכי אלבוים, שארך כשלוש שנים, ובסיומו גובשה פשרה שאילצה את ארבעת בני המשפחה לקצץ ביותר מחצי את עלות העסקתם השנתית המצרפית ל-4.2 מיליון שקל לפני מענקים. מניית ב. יאיר הוסיפה לערכה 17% בשנה האחרונה, ומשקפת לחברה שווי של 120 מיליון שקל.

עוד כתבות

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישה עם ראשי המועצות הערביות / צילום: קובי גדעון-לע"מ

בפעם השלישית ב-10 ימים: נתניהו נפגש שוב עם ראשי רשויות מהחברה הערבית

בפגישה נכחו הפעם 12 ראשי רשויות בדואים והשתתפו גם השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, המפכ"ל רנ"צ יעקב שבתאי, יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס, ראש עיריית דימונה בני ביטון ובכירים נוספים

שר הפנים הגרמני הורסט זיהופר / צילום: Associated Press, Michael Sohn

שר הפנים הגרמני: שוקלים עצירת הטיסות למדינה "כמו שישראל עושה"

בראיון לעיתון גרמני, ציין שר הפנים הורסט זיהופר כי המדינה שוקלת בהחמרת ההגבלות על הטיסות בשל החשש ממוטציות של נגיף הקורונה ● "האוכלוסייה הגרמנית, שמקבלת על עצמה הגבלות חמורות ונוקשות, מצפה שנגן עליה בצורה הטובה ביותר"

שר השיכון יעקב ליצמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

ליצמן לנתניהו: הקצה 2.5 מיליארד שקל לדיור או שהמחירים צפויים לעלות

שר השיכון, יעקב ליצמן, פנה לראש הממשלה נתניהו, ולשר האוצר ישראל כ"ץ וביקש להקצות 2.5 מיליארד שקל לתוכנית הכלכלית עליה הם הכריזו לנושא הדיור ● "וזאת במטרה למנוע התדרדרות של שוק הדיור למציאות של משבר המלווה במחסור בדירות ועלייה אפשרית במחירי הדיור"

קרחונים בנורבגיה ממעוף הציפור / צילום: Reuters, Natalie Thomas

הקרח בעולם נמס מהר מאי פעם, אומרים מדעני האקלים

מחקר מראה כי כדור הארץ איבד בעשורים האחרונים שכבת קרח בעובי מאה מטר ששטחה מקביל לשטחה של בריטניה

יו"ר קרן הריט מגוריט, ארז רוזנבוך / צילום: איל יצהר

"נגיע ל-80 אלף איש בלי דירה. בפעם הקודמת קיבלנו את מחאת האוהלים"

יו"ר קרן מגוריט, ארז רוזנבוך, אומר שהקורונה החריפה עוד יותר את מצב הענף, וחושש שבתוך שנתיים יגיע המחסור בדירות לעשרות אלפים • "המובטלים שנוספו עכשיו יצטרכו דירות להשכרה. מי שמרוויח 7,000 שקל הוא לא בשוק של רכישת הדירות"

חנות קונספט של האריבו (Haribo) בבון, גרמניה / צילום: שני מוזס

סידס תייבא לישראל את סוכריות הגומי של Haribo

בשלב זה לא ישווק בישראל כל הפורטפוליו הרחב של החברה הגרמנית, ויימכרו רק חמישה סוגי סוכריות גומי ● בכך מרחיבה סידס את מגוון המותגים שהיא מייבאת לישראל, שכולל בין היתר את מותג החטיפים קורני, שוקולד Lindt ושיווק הוופלים של Tim Tam

אולם בית משפט / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

האם המדינה יכולה לחלט כספים המיועדים לשכ"ט שמיועדים לעורכי דין של חשוד?

ביהמ"ש העליון דן בימים אלו בבקשת ערעור שהגישו עורכי הדין של חברת התשתיות "ביבי כבישים עפר ופיתוח" על החלטת המדינה לחלט כספים שנועדו לתשלום שכר הטרחה שלהם ● לשכת עורכי הדין הצטרפה לערעור: "לעוה"ד זכות קניינית לקבלת כספי שכר הטרחה"

מבצע חיסונים של חברת אסטרהזנקה בבית אבות בלונדון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

דיווחים בגרמניה: חיסון אסטרהזנקה יעיל רק ב-8% מעל גיל 65; החברה מכחישה

מקורות בממשלת גרמניה מסרו לכלי תקשורת במדינה כי החיסון לקורונה של חברת אסטרה-זנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65, הרבה מתחת ל-62% היעילות שהחברה חזתה לכלל האוכלוסייה על סמך ניסויים קליניים

יניב הרוש, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן / צילום: מיקאל כהן

"הלקוחות אספו כסף כדי לשלם לי את הקנס, אבל אני יזם, ואת הסיכונים אני לוקח בעצמי. תרמתי את זה"

יניב הרוש, בן 40, נשוי ואב לשלושה, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

רמת השרון / צילום: תמר מצפי

קבלנים ישלמו כ-919 מיליון שקל עבור 15 דונם בלבד ברמת השרון

עשרות קבלנים ניגשו למכרזי רשות מקרקעי ישראל ברמת השרון לבניית 482 דירות על קרקעות בשטח של כ-15 דונם ● המחיר הממוצע במכרז לקרקע ליח"ד עומד על למעלה מ-1.9 מיליון שקל, מה שמלמד על מחירי הדירות הגבוהים שיימכרו במקום

דירת 4 חדרים בכפר יונה / צילום: אביב קפילוטו

הלמ"ס: תוספת יחידות הדיור השנתית בישראל עמדה על כ-57 אלף

באמצע שנת 2020 היו בכל ישראל כ-2.736 מיליון דירות למגורים ● לעומת שנת 2019 חל גידול של 2% בדירות למגורים - תוספת של כ-57 אלף דירות

אהוד ברק, יו"ר אינטרקיור / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אינטרקיור זינקה 41%: ממזגת את קנדוק לחברת SPAC קנדית לפי שווי של 300 מיליון דולר

מניית אינטרקיור זינקה ב-41%, לשווי של 660 מיליון שקל ● בכוונת אינטרקיור לרשום את החברה בהמשך למסחר גם בנאסד"ק, וזהו אחד התנאים לעסקה

אתר אשפה תאנים ליד חצור / צילום: אביהו שפירא

המשרד להגנת הסביבה מציג אסטרטגיית פסולת מקיפה, עם סימן שאלה גדול

מטרת התוכנית היא לצמצם את הטמנת הפסולת בישראל מ-80% כיום ל-20% בשנת 2030, ולעבור לכלכלה מעגלית כמקובל באיחוד האירופי ● אבל כשהבחירות בפתח, ועדיין אין טיוטת תזכיר חוק בנושא וגם לא לוחות זמנים, סיכוייה להגיע לשלב הביצוע עומדים בספק

עמיר פרץ / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"אין לי כל כוונה להיגרר לקמפיין שנאה": עמיר פרץ עוזב את העבודה

עמיר פרץ לא יתמודד בבחירות הקרובות, אך הסכים לבקשת בני גנץ להמשיך לכהן כשר התעשייה והכלכלה

פרויקט ג'רוזלם ספיריט / הדמיה: הדמיות: VIEWPOINT

שלמה אליהו מכר ב-140 מיליון שקל את הנכס האחרון שלו בירושלים

אליהו יקבל 140 מיליון שקל תמורת 17 דירות יוקרה, שטחי מסחר וחניון שממוקמים במתחם היוקרתי "ירושלים של זהב"

בית הארחה של כנסייה ברמלה / צילום: Shutterstock

כנסייה היא לא עסק: לא תשלם על היטל השבחה על מכירת קרקע

הכנסייה האנגליקנית ברמלה מכרה קרקע והתבקשה לשלם היטל השבחה • הכנסייה טענה כי היא עוסקת רק בפעילויות דת וצדקה ולא בפעילות בעלת גוון עסקי ומסחרי, ולכן היא פטורה מהיטל • מה קבע השופט?

סקר הסקרים: חולדאי בחוץ, מרב מיכאלי בפנים. האם הם יתאחדו?

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

סדרה טהרן / צילום: כאן 11

סערת הפקת טהרן: "מי ניסה או ניסתה לטייח את המידע האמיתי"

לפי התקנות, בהפקות מקור קנויות קיימת חובה על התאגיד לדאוג כי 75% מהמשתתפים בהפקה יהיו תושבי ישראל ● כעת טוען ארגון אקט כי בניגוד לדיווחי התאגיד - בהפקת הסדרה "טהרן" לקחו חלק בעיקר אנשי צוות יוונים ● כאן: "התאגיד מקפיד וימשיך להקפיד על קיום החוק בכל הפקותיו"

קוק עידו - IBI / צילום: תמר מצפי

ההפסדים מ"מדד הפחד": ביהמ"ש חייב לקוח לשלם לאי.בי.אי כ-7 מיליון שקל

פסק הדין שני הוא השני במסגרת התביעות שהגיש בית ההשקעות נגד לקוחות בעקבות הפסדי עתק של כ-35 מיליון שקל שנוצרו בחשבונות הפרטיים שלהם

איך יחשבו את העשירונים לקבלת המענק? / צילום: Shutterstock, Montholz

בדקנו והסתבכנו: מי יהיה זכאי לקבל מענק מזומן לפי התוכנית של הליכוד?

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כ"ץ הבטיחו לחלק לכל אזרח שנמצא בעשירון השביעי ומטה 750 שקל ● אבל מסתבר שהחישוב לא קל כמו שהוא נשמע