גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דילמה ברבוע כחול: פירוק או ניהול מו"מ למכירה לזאבי או גינדי?

מחזיקי האג"ח יידרשו להחליט ביומיים הקרובים האם הם ממשיכים במדיניות האגרסיבית לפירוק החברה אם היא לא תמכור את הנכס המרכזי שלה - או שהם נותנים ליו"ר אביגדור קפלן לנהל מו"מ עם המציעים

גד זאבי / צילום: שלומי יוסף
גד זאבי / צילום: שלומי יוסף

החלה מלחמת הכיסים העמוקים על השליטה בחברת ההחזקות אלון רבוע כחול . כפי שנחשף ביום חמישי ב"גלובס", איש העסקים גד זאבי הגיש הצעה לרכישת השליטה בחברה, לאחר ששבוע קודם לכן סיכמה חברת הנדל"ן גינדי החזקות על רכישת מניות השליטה (72.7%) באלון רבוע כחול תמורת 115 מיליון שקל, בכפוף להסדר חוב שייחתם בין החברה הנרכשת לבין נושיה.

אלא שהתנגדות נמרצת מצד מחזיקי האג"ח של אלון רבוע כחול גרמה לכך שבחמישי בערב, בד-בבד עם פרסום הצעתו של זאבי, נאלצה גינדי החזקות לשפר את הצעתה ולהתחייב לראשונה, באופן רשמי, על הזרמת הון משמעותית לחברה הנרכשת, במקביל לתשלום תמורת מניות השליטה לבעליה הנוכחיים של החברה, קבוצת אלון.

הצעתו של זאבי הוגשה ביום רביעי האחרון לידי אביגדור קפלן, שמשמש כיו"ר אלון רבוע כחול וכמנכ"ל החברה-האם, קבוצת אלון. ההצעה כוללת רכישת 51% ממניות אלון רבוע כחול מידי בעלת השליטה תמורת 85 מיליון שקל, ולפי שווי חברה של 167 מיליון שקל, כולל אופציה שיקבל זאבי לרכישת יתרת ההחזקה (21%) לפי אותו מחיר למניה.

בנוסף, ההצעה כוללת גם הזרמת הון של 500 מיליון שקל ישירות לאלון רבוע כחול, כאשר מחצית הסכום יוזרם לחברה הנרכשת בתוך 10 ימים ממועד השלמת העסקה, והמחצית השנייה בתוך 120 יום ממועד השלמתה.

הזרמת ההון תתבצע כחלק מהסדר חוב אליו תגיע החברה הנרכשת עם נושיה, ובראשם הבנקים, מחזיקי האג"ח וכן נאמני רשת מגה, שדורשים מהחברה-האם לשעבר הזרמות נוספות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בגין סכומים שהובטחו לה לכאורה בעבר.

יחד עם זאת, זאבי ציין בהצעתו כי אם היא לא תיענה עד יום שישי הקרוב, היא תיפקע, וכן כי היא מותנית בבדיקת נאותות. 

שתי ההצעות לרכישת השליטה באלון רבוע כחול

גינדי שיפרה את ההצעה

הצעתו של זאבי משקפת לפי שעה סכומים גבוהים יותר מאלה שהציעה גינדי החזקות, שבבעלות האחים ליטל, אבי, גיא, רועי, ומנחם גינדי.

ביום חמישי הציעה גינדי גם כי במקביל לחתימת הסדר חוב בין אלון רבוע כחול לבין נושיה, היא תזרים לחברה הנרכשת 240 מיליון שקל, מתוכם 180 מיליון שקל באופן מיידי, והיתרה בתום חצי שנה ממועד אישור ההסדר בידי בית המשפט. 

בתמורה להזרמת ההון מבקשת גינדי החזקות כי תנאי הסדר החוב של אלון רבוע כחול עם הבנקים ומחזיקי האג"ח יקבעו כי קרן החוב תיפרע ב-4 תשלומים שנתיים של 2% מסכום הקרן, כאשר חלק הארי של הקרן (92%) ייפרע בתשלום אחד בתום השנה החמישית מיום אישור הסדר החוב. כמו כן, הריבית השנתית שתשולם בגין החוב תעמוד על 4.5% (צמוד למדד).

לצורך הבטחת הפירעון מציעה גינדי לשעבד לטובת הבנקים ומחזיקי האג"ח את מניות השליטה בחברות-הבנות רבוע כחול נדל"ן ורשת התדלוק דור-אלון. עם זאת, בגינדי מדגישים כי תחת הנהגתה תפעל אלון רבוע כחול לממש את ההחזקה בדור-אלון, במטרה להפחית את נטל החוב, ולכן כוללת ההצעה תנאי לפיו לא ישולם קנס בגין פירעון מוקדם של החוב.

סוכריה נוספת שיקבלו הבנקים ומחזיקי האג"ח מגינדי היא הקצאת מניות (לפי חלקם בחוב) בהיקף של 10% מהון המניות של אלון רבוע כחול. חלקה של גינדי החזקות עצמה באלון רבוע כחול יגדל ל-85% בזכות ההון שתזרים לחברה. כך שבסיומו של המהלך כולו ידוללו בעלי מניות המיעוט הקיימים להחזקה של 5% בלבד בחברה, לעומת 27.3% כיום.

עוד עולה מההצעה כי בכוונת גינדי החזקות לבצע קיצוצים לצורך הפחתת הוצאות ההנהלה וכן להפסיק את הרישום של מניות אלון רבוע כחול בניו-יורק.

החלטה ביומיים הקרובים

בד-בבד עם הפרסום הרשמי של שתי הצעות ההשקעה באלון רבוע כחול, פרסם היום נאמן האג"ח את הצעת נציגות המחזיקים להעמיד את מלוא החוב כלפיהם לפירעון מיידי, אם עד ל-25 בפברואר לא תקבל החברה הצעה מחייבת לרכישת מלוא החזקותיה ברבע כחול נדל"ן, שתאושר על-ידי דירקטוריון החברה ותהיה מקובלת על נושיה.

המשמעות היא שמחזיקי האג"ח יידרשו להחליט ביומיים הקרובים האם הם ממשיכים במדיניות האגרסיבית לפירוק החברה אם היא לא תמכור את הנכס המרכזי שלה - או שהם נותנים ליו"ר קפלן לנהל משא-ומתן עם המציעים.

המחזיקים הגדולים באג"ח החברה כוללים את ילין לפידות (17.5% מהסדרה), הראל (14.1%), מגדל שוקי הון (12%), קרנות אילים (10.5%), הפניקס (8.6%) ומיטב דש (8.5%).

עם זאת, לחלק מגופים אלה יש גם החזקות במניות החברה וכן באג"ח של החברה-האם, קבוצת אלון, כך שבבואו לבחון את תוצאות ההצבעה, יידרש הנאמן לבחון איזה אינטרס גובר, ולפי זה להחליט האם להכליל כל אחד מהגופים בספירת הקולות.

אלון רבוע כחול מחזיקה ב-54% ממניות רבוע כחול נדל"ן בשווי של כ-780 מיליון שקל, ב-63% ממניות חברת תחנות הדלק דור-אלון בשווי של 330 מיליון שקל וב-78% ממניות רשת נעמן בשווי של 30 מיליון שקל.

אלון רבוע כחול עצמה נסחרה היום לפי שווי של 97 מיליון שקל, ואילו האג"ח שלה, שצמודות למדד ונושאות מח"מ של 2.9 שנים, נסחרו בתשואה שנתית לפדיון של כ-8%.

אלון רבוע כחול גם החזיקה בבעלות מלאה על רשת חנויות המזון מגה קמעונאות, שנכנסה לאחרונה להקפאת הליכים, ומונה לה נאמן. מגה עברה הסדר חוב בקיץ האחרון, שבמסגרתו היא זכתה לתמיכה של כ-800 מיליון שקל מבעלת השליטה, אולם למרות הסדר זה המשיכה הרשת להידרדר, והתמיכה שקיבלה אף גררה את החברה-האם עצמה לקשיים חמורים.

קופת המזומנים של אלון רבוע כחול ריקה כמעט לחלוטין, בעוד שהיקף התחייבויותיה הוא כ-1.3 מיליארד שקל, כך ששווי נכסיה נמוך כיום מהיקף התחייבויותיה. מתוך סך ההתחייבויות, חייבת החברה כ-520 מיליון שקל לבנקים ועוד כ-380 מיליון שקל למחזיקי אגרות החוב מסדרה ג'.

עוד כתבות

שדות, ושהקורונה תחכה / צילום: איל יצהר

ובינתיים בחוץ: כך נראית ישראל בימי הסגר

דרור פויר ואיל יצהר יצאו לדרכים, רגע לפני שגם הן נסגרות לתנועה ● מסע דרומי בין אשדוד, נתיבות ובאר שבע, בין ערים ריקות לשדות ירוקים, שרק אחרי שהם נלקחים ממך אתה מתחיל להעריך עד כמה הם חסרים עכשיו

גומורה / צילום: באדיבות הוט

המאפיה האיטלקית, מלחמת וייטנאם והקומיקאי הגדול בארה"ב: חמש המלצות צפייה

המאסטר פיס, הישראלית, הדוקומנטרית, המרתקת והחשובה. המלצות בינג' מנחמות

טל ארבל  / צילום: אפרת מזור

"צריך לסייע אחד לשני ולקנות יותר בחנויות ליד הבית"

טל ארבל, מעצבת ובעלים של מותג הנעליים והתיקים Norman & Bella, מייצרת בימי שגרה את הנעליים במפעל באיטליה ● "לא הייתה אפשרות להיערך, לא הספקתי אפילו לחזק קצת את האינטרנט. חוץ מהנחות, אין הרבה מה לעשות"

שלט חוצות מותקן בדרום אפריקה ומבקש מאנשים להישאר בבתיהם / צילום: נארדוס אנגלברכט, AP

הנגיף בעין המצלמה: 10 תמונות מהעולם שהדהימו אותנו השבוע

מה שהיה נראה כאילו הוא לקוח מסרט אימים גרוע או סיוט לילי מעיק מתגלה בכל יום, שעה ודקה כמציאות המסויטת שבתוכה אנחנו חיים ● וירוס הקורונה נישא על גבי הישגיה של הגלובליזציה וחדר כמעט לכל מקום על פני הגלובוס ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

אזרחים רוסיים עם מסכות במוסקבה / צילום: AP Photo, AP

"הרוסים משתמשים במגפת הקורונה כדי לעורר תסיסה חברתית"

שבעה מחברי בית הנבחרים האמריקאי קוראים לאיחוד האירופי להטיל סנקציות על האוליגרך הרוסי יבגני פריגוז'ין, בנימוק שהוא קשור למעורבות הקרמלין בבחירות בארה"ב ומעורב גם בהפצת מידע כוזב על מגפת הקורונה

קניות בסופרמרקט בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

מהי המנה הקריטית של הווירוס שתדביק אותנו

חוקרים זיהו עבור וירוסים רבים את מה שמכונה "המנה המזהמת" - כלומר שאם ניחשף לכמות קטנה יותר, כנראה שלא נידבק ● הקורונה כנראה לא שונה מווירוסים אחרים בהקשר זה

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

דעה: הטוטליטריזם שם רגל בדלת

מעקב אחר אזרחים ופגיעה בזכויות הפרט הם סכנה לבריאות הציבור לא פחות מהקורונה

איש צוות רפואי בודק פועל פלסטיני, שחזר מישראל לשטחי יו"ש, להימצאות נגיף הקורונה / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

ענף הנדל"ן מתקרב לשיתוק: ההגבלות צפויות לכלול החזרת פועלים לשטחים

בישיבה שהתקיימה במועצה לבטחון לאומי טרם כניסת השבת, נכללו מספר הגבלות נוספות בניסיון להתמודד עם נגיף הקורונה ● אחת מהן היא החזרת הפועלים הפלסטינים לבתיהם, דבר שעלול לפגוע במרבית אתרי הבנייה בישראל ● ההחמרה צפויה לעלות להצבעה בישיבת הממשלה מחר

מעבדה של כללית ברמת החייל שבודקת דגימות קורונה  / צילום: דוברות משרד הבריאות, יח"צ

מחיר העלייה בקצב הבדיקות: תוצאות לא בטוחות ובדיקות אבודות

ל"גלובס" נודע כי כלל הנראה ישנן בדיקות נוספות שאבדו ● משרד הבריאות אישר כי התקבלו תוצאות סותרות בחלק מהבדיקות, אך טוען כי לא מדובר בתוצאות שכבר נמסרו לחולים ● אתמול בוצעו כ-6,000 בדיקות ברחבי הארץ, ובמשרד מקווים להגיע ל-10 אלף בדיקות יומיות בשבוע הבא

שוטר סיני מנווט רחפן כדי לפקח על האזרחים / צילום: Associated Press

אחרי הסארס כולם ידעו שזה רק עניין של זמן עד שמגפה חדשה תתפתח בסין. ידעו ושתקו

אחרי הסארס, זה היה ברור לכולם שזה רק עניין של זמן עד שמגפה קטלנית חדשה תתפתח בשווקים החיים ● למרות זאת, סין נתנה להם לפעול ובהמשך נכשלה באיתור ההתפרצות, בעוד שאירופה ישבה בחיבוק ידיים ● התוצאה: אירופה מגלה כי כדי לנצח את המגיפה תוצרת סין, צריך לאמץ מדיניות סינית

אנגלה מרקל במסיבת עיתונאים על נגיף הקורונה / צילום: מישל טנטוסי, רויטרס

"שליטה בהתפרצות": גרמניה שוקלת לאמץ המודל הדרום-קוריאני של בדיקות מקיפות

נכון לעכשיו, אמרה אמש הקאנצלרית אנגלה מרקל, קצב ההכפלה של מספר החולים בגרמניה עומד על חמישה ימים, כך ש"מוקדם לדבר על הקלת בתקנות" ● היא ציינה כי אם הקצב יואט לעשרה ימים, ידונו הרשויות בהקלת הצעדים

יועז הנדל/ צילום :איל יצהר

דעה: האם האוזר והנדל יוכלו להצטרף לקואליציה? התשובה עשויה להיות חיובית

האם יתאפשר גם לצבי האוזר ויועז הנדל, שתרמו במידה רבה ליצירת התנאים לממשלת אחדות, אך שנבחרו מטעם מפלגת תל"ם, להצטרף לקואליציה מבלי שהצטרפות שכזו תהפכם ל"פורשים"?

קבוצת ברצלונה חוגגת / צילום: ג'ואן מונפורט, AP

בלי משכורות מנופחות ועם פחות חסויות: הכדורגל האירופי כבר לא ייראה אותו דבר

בליגות הבכירות מחכים לחזור לשחק באצטדיונים מלאים, אבל גם כשהמשבר הבריאותי יסתיים בקבוצות יצטרכו להסתגל למציאות חדשה ● סביר להניח שכבר לא נראה סכומי העברה מופרזים על כוכבים ומשכורות מפוצצות כפי שהתרגלנו בשנים האחרונות ● וגם: החלופה המפתיעה שמצאו בתי ההימורים

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

"לא פוסל את האפשרות שארקיע, ישראייר ואל על יתמזגו בסוף לחברה אחת"

"מה שקורה כיום הפך אותי לפסימי. בארה"ב המדינה מזרימה כסף למשק, אבל בישראל יש ממשלת מעבר שלא יכולה לקבל החלטות", אומר יו"ר ארקיע אבי חורמרו ● כשרוב עובדי ארקיע בחל"ת, ו-15 המלונות בראשם הוא עומד סגורים, חורמרו מעריך: "את המשבר הזה יצליחו לשרוד רק הגדולים"

אחמד טיבי / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: האביב הערבי הגיע לכנסת ישראל

איך הפכו חברי הרשימה המשותפת מקבוצה של עסקנים, שאף אחד לא סופר, לכוח הפוליטי השלישי בגודלו בכנסת, למה כוח העל של בנימין נתניהו יכול לסייע למאבק בקורונה ומי ניסה לשכנע את יולי אדלשטיין לכתוב נאום שמציג אותו כמרטיר

היסטוריה של 4 מיליארד שנים מציעה צד אחר של סיפור המגפה / צילום: Dean Lewins, רויטרס

לא רק מעבירי מחלות: הווירוסים שמעצבים את הדנ"א שלנו

איך קשורים נגיפים להתפתחות הזיכרון ואיזה תפקיד יש להם בהתפתחות היריון? הביולוג פרופ' ניל שובין הסביר במאמר במיוחד ל"וול סטריט ג'ורנל" מדוע וירוסים הם לא רק מעבירי מחלות אלא הכרחיים להתפתחות האבולוציונית שלנו

איור: אייל אונגר

עושים שרירים: כך לא תתנוונו בהסגר הביתי

במקום לחלום על חדר הכושר, הנה כמה תרגילים שיעזרו לכם לשמור על כושר בימי הסגר

חיטוי כיכר סן מרקו בוונציה, השבוע  / צילום: רויטרס

מנהיגי האיחוד האירופי מתלבטים האם להנפיק אג"ח משותפות כדי להתמודד ביחד עם המשבר

מנהיגי צרפת, איטליה וספרד ושש מדינות נוספות קראו במכתב לנשיא המועצה האירופה ליצירת מסגרת אג"ח כל־אירופיות שתוכל לתמוך במדינות החלשות ● עם זאת, דוברים רשמיים מטעם מדינות צפון אירופה מביעים סקפטיות ביחס למאמצים לגיוסי חוב הדדי בגוש האירו

 בית האבות קירקלנד, וושינגטון. סקטור הדיור המוגן כבר היה נתון ללחצים עוד לפני המגפה  / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

בשוק הדיור המוגן בארה"ב חוששים שדיירים חדשים יפחדו להגיע

מגפת הקורונה פוגעת במניות המוסדות לטיפול בקשישים, על רקע החשש ממקרי הידבקות נוספים שיובלו לירידה בשיעורי התפוסה במוסדות

נשיא סין, שי ג'ינגפינג, במסיבת עיתונאים / צילום: Xie Huanchi/Xinhua, Associated Press

"הנגיף לא מסוכן": האיש שיכול היה למנוע את הקורונה ונדבק בעצמו

השלטונות הסינים ידעו שברחובות מסתובב נגיף מסוכן, אך העדיפו את שמירת השקט והיציבות החברתיות ● כך ניסו הסינים להסתיר את הנגיף הקורונה, עד שזה היה כבר מאוחר מידי ● האזינו