גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השיעור הקצר של שקדי, והפרסומת הבאה של טרה?

וגם: מי מתנכל לבית הכנסת של אקוקה?

אליעזר שקדי / צילום: תמר מצפי
אליעזר שקדי / צילום: תמר מצפי

השיעור הקצר של שקדי

אירוע היי-טק גדול התקיים לפני מספר ימים במתחם אווניו בקרית שדה התעופה, לשם התכנסו כ-1,200 פעילים בענף. היו שם שר המדע, אופיר אקוניס; שלמה גרדמן, מנכ"ל חברת איי אס ג'י ויו"ר משותף של הכנס; אבי חסון, המדען הראשי במשרד הכלכלה; סגני נשיא בחברות EMC, מיקרוסופט ו-IBM, מנהלי החדשנות של TATA ו-HP ועוד.

והיה שם גם אליעזר שקדי, לשעבר מפקד חיל האוויר ומנכ"ל אל על. כמעט שנתיים חלפו מאז עזב את ניהול חברת התעופה ובינתיים הוא עבר לעסוק בחינוך נוער.

בכנס הוא סיפק סיפור אישי, שנשמע מתאים לעיסוק הנוכחי וגם לרקע שלו כטייס. שקדי תאר כיצד לפני שנים, כאשר שהה בארה*ב לצורך לימודים, אובחן בנו הצעיר על-ידי המורה שלו מייקל כחסר יכולת לימוד קריאה וכתיבה. שקדי לא קיבל את רוע הגזירה. הוא אמר לאשתו *למה מי זה מייקל?* והצליח ללמד את בנו קרוא וכתוב תוך שלושה חודשים בלבד. שקדי פנה ליזמים ולמנכ*לים בכנס, ואמר: *כשמישהו אומר לכם שאי אפשר לבצע משימה או שאתם לא מסוגלים לבצע אותה, תגידו לו 'למה מי זה מייקל? אנחנו נצליח למרות הכל!'"

במהלך האירוע גם הוענק "אות מוביל החדשנות הגלובלית" למפתחי "כיפת ברזל", לסטף ורטהיימר וכן לאמנון שעשוע וזיו אבירם, מפתחי המכונית האוטונומית ומייסדי חברת מובילאיי, שמנייתה בינתיים ממשיכה לרדת.

אליעזר שקדי / צילום: תמר מצפי

מעשרה יוצאת אחת

כמו ביתר תחומי ההיי-טק, גם בהנדסה האופטית הנוכחות הנשית דלה. אבל בשבוע שעבר, כשתשעה מיזמים בענף זה בניהול גברי התמודדו לצד מיזם בודד בניהולה של אישה, דריה להמן בלומנטל, דווקא היא היתה זו שזכתה. החברה שבניהולה, בלקין לייזר, מפתחת טיפול ייחודי ולא פולשני בגלאוקומה, שהיא הגורם השני המוביל לעיוורון בעולם ומשפיעה על 60 מיליון חולים.

התחרות התקיימה במרכז האקדמי לב בירושלים במסגרת כנס של קהילת ההנדסה האופטית בישראל שמתקיים פעם בשנתיים.

בכנס השתתפו למעלה מ-350 אנשים, בהם אייל שקל, וכן זיו קרני, שהרוויח כ-140 מיליון שקל באקזיט של אלמה לייזרס, אותה הקים וניהל, אשר נמכרה תמורת כ-240 מיליון דולר. דרור אטרי, נשיא לשכת התעשייה המסחר של ירושלים, התייחס למיעוט הנשים בקהל ואמר כי "זהו אירוע חשוב, מכונן וראוי וכל היושבים כאן הם חלוצים, אך צר לי שאיני רואה כאן היום יותר יזמיות ומנהלות בכירות".

להמן בלומנטל והפרס / צילום: מיכאל ארנבורג

הפרסומת הבאה של טרה?

לחברת טרה היו בשנים האחרונות כמה פרסומות מוצלחות, שזכו לאהדת הצופים. ייתכן שהפרסומת הבאה של החברה תגיע מבלי שכיוונה לכך, אלא כתוצאה מיוזמה של הזמר עידן רייכל.

רייכל רצה לחגוג יומולדת 28 לאשתו דמאריס ומצא דרך מקורית. כשהיא עלתה מאוסטריה לישראל, היא התאהבה בקוטג' של טרה ולכן ביקש בן זוגה ממנהלי המחלבה להפתיע אותה במהלך ביקור בפס הייצור של הקוטג'. מנכ"ל טרה, ארן אלסנר, עם חוש עסקי טוב, כמובן שלא סירב. הזוג זכה לסיור במחלבה, ועובדיה להופעה חינם. כאמור, חכו לפרסומת.

הזוג רייכל ואנשי הקוטג' / צילום: נטע חן

עוד עזיבות באי.די.בי

בינואר 2014 הסתיים עידן באי.די.בי. נוחי דנקנר הפסיק להיות בעל הקבוצה ואת מקומו עמדו לתפוס הצמד אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה. בתקופה שבין לבין, כשכבר היה ברור שהנה הם עומדים להפוך לבעלי השליטה, ביצע הדירקטוריון מינוי מהותי - יגאל סלהוב, לשעבר בבזן, הפך לסמנכ"ל הכספים של החברה. היה אז מי שהעריך שבעלי הבית החדשים יחליפו אותו במהרה ב"איש משלהם", אבל הוא נשאר, עד עכשיו. שלשום הודיע סלהוב כי ברצונו לסיים את תפקידו. הוא יעשה זאת עם השלמת הטיפול בדוחות 2015. טרם נודע לאן פניו ומי יחליף אותו.

סלהוב לא ייצא לבדו משערי החברה. גם אביטל בר דיין, האחראית קשרי משקיעים ותחום חוב, החליטה לסיים את תפקידה. קודם לאי.די.בי, עבדה בר דיין כסמנכ"לית בכירה בחברת דירוג האשראי מידרוג, וערב הסדר חוב בקבוצת אי.די.בי אחזקות, היא הצטרפה.

בתחילת ינואר הודיע גם חיים גבריאלי על רצונו להקדים פרישתו מניהול אי.די.בי, לאחר חמש שנים בתפקיד המנכ"ל.

אביטל בר דיין / צילום: תמר מצפי

מי מתנכל לבית הכנסת של אקוקה

סכסוך משפטי בין יזם ומשווק הנדל"ן המוכר, גל אקוקה, לבין רועי גיל, חברת "גיבור ספורט יזמות (1997)", "בית גיבור ספורט הפעלה וניהול" וחברת "אלוני אופק", סביב הפעלת משרד שמכרו האחרונים לאקוקה ולחברת "אלייה שירת הים אחזקות ונכסים" בבית גיבור ספורט ברמת גן, ב-2007.

בכתב תביעה שהגישו לאחרונה אקוקה ו"אלייה שירת הים" לבית המשפט המחוזי מרכז באמצעות עו"ד פז יצחקי-וינברגר, הוא מבקש מביהמ"ש להורות על תיקון צו רישום הבית המשותף בבית "גיבור ספורט" ברחוב מנחם בגין 7 ברמת גן בהתאם לתשריט (תוכנית הבניין) הסכמי שנעשה לטענתו בין הצדדים ולהוציא מתיק הבית המשותף תשריט שהוא לטענתו שגוי המצוי בו. עוד מבקש אקוקה מביהמ"ש להורות על הריסת הקירות וגרמי המדרגות שנבנו בחזית המערבית של בית גיבור ספורט ולהעתיק את כל תשתיות הבניין העוברות בתקרת משרד התובעים למיקום אחר בשטחים המשותפים.

לדברי אקוקה והחברה בתביעתם, לפי כ-9 שנים רכשה החברה משרד בשטח של 232 מ"ר בבית גיבור ספורט כאשר לחוזה המכר צורף תשריט מוסכם ומסודר והם הפעילו את המשרד ב-9 השנים האחרונות לפי המתכונת הקיימת בתשריט. התובעים מציינים כי הם השקיעו 3.5 מיליון שקל בשיפוץ המשרד והשטחים המשותפים, בניית חדר תפילה לצדו וכי הם יצרו משרד מפואר ביותר וכן בחדר תפילה מהמפוארים והמכובדים בארץ שמשמש את כל הבניין. והכול על חשבון התובעים בכלל.

לטענת התובעים, כחלק מההסכמות החבריות ויחסי האמון עם הנתבעים ובפרט עם גיל ושותפו דאז, איתן אלדר, התחייבו הנתבעים למכור לתובעים חניות בצמידות למשרד, לאפשר את שינוי השטחים המשותפים ואילו התובעים ניאותו בתמורה שתשתיות הבניין יעברו בשטחם במקום בשטחים משותפים. "וכך הונמכה תקרת משרד התובעים לגובה של כ-2.5 מטר (במקום 6) מעל משרדם ומעל ראשי עובדי התובעים עוברות תשתיות מיזוג אוויר, תשתיות פינוי עשן וכיוצ"ב אשר מהוות מטרד של ממש", לפי הנטען.

לטענת התובעים, הנתבעים הפרו את ההתחייבויות למכר חנויות לתובעים ואף החלו "להתנכל באגרסיביות לחדר התפילה ולציבור שומרי המצוות ולתובעים. ו"שיא השיאים היה עת הופר הסטטוס קוו ונרשם הבית המשותף עם תשריט אחר, חדש ולא מוכר על ידי הנתבעים, בניגוד להסכם עם התובעים כאשר השינוי בתשריט לעומת התשריט ההסכמי נוגע רק לחלק של חדר התפילה". לפי הנטען בתביעה, "עניינים אלו כולם הסבו ומסבים נזקים ועוגמת נפש רבה לאקוקה ול"אלייה שירת הים" ופוגעים פגיעה חמורה בזכות הקניין שלהם".

גיבור ספורט, אקוקה מימין וגיל / צילומים: תמר מצפי, אביב חופי ויח"צ

הסכסוך של לבייב

תקופה לא פשוטה ללב לבייב. בעוד חברת אפריקה שבשליטתו נמצאת בסכנת הסדר חוב נוסף, בנק דיסקונט דורש פירעון חוב מיידי מחברה אחרת שהוא שותף בה. מדובר בחברת היהלומים האמריקנית KLG, בה נמצא לבייב בהליך היפרדות משותפיו שם, משפחת קליין ועזרי גרטי. ההיפרדות נמצאת כרגע בהליך משפטי וזו כנראה הסיבה ש-KLG לא שילמה את החוב. עתה דיסקונט ניו יורק תובע תשלום עד סוף החודש של 6 מיליון דולר כחלק מהלוואה של 11 מיליון דולר.

מקבוצת לבייב מסרו כי מזה מספר שנים לבייב או מי מטעמו לא נוטלים חלק בניהול החברה ומפה מגלגלים את האחריות בנושא לשותפים ב-KLG עימם לבייב מצוי בסכסוך המשפטי.

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

עוד כתבות

בודנהיימר 2 פינת פנקס 43 תל אביב/ צילום: איל יצהר

ההר ממשיך להוליד עכבר: ת"א דרשה היטל השבחה של 22 מיליון שקל – ותקבל 30% בלבד

מכה נוספת לעיריית ת"א, שמנסה באחרונה לגבות היטלי השבחה ברבעים 3 ו-4 בעיר, ופעם אחר פעם מתגלה כי בחלק גדול מהמקרים היא דורשת סכומים מופקעים • מאז שיצאה לדרך תוכנית הרבעים לפני כשנה וחצי, הוגשו כ-300 עררים על היטלי השבחה - רובם התקבל

דודו מזרחי מנכל בזק/  ישראל שם טוב

בזק חזרה לרווח ברבעון השלישי; ההפסד מתחילת השנה - 1.1 מיליארד שקל

גם הרווח הרבעוני, בהיקף של 191 מיליון שקל, עדיין נמוך ב-18% מהתקופה המקבילה אשתקד ● הכנסותיה הרבעוניות של בזק נשחקו בכ-2%, ל-2.25 מיליארד שקל

נתניהו בכנס "חירום" בגני התערוכה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"עם הרשימה המשותפת אתה הולך להקים ממשלה? מה עובר לכם במוח?"

כך אמר הערב רה"מ ב"כנס חירום" שערך בגני התערוכה ● נתניהו הוסיף כי "בכל זאת, בזמן שהאזרחים שלנו הותקפו בטילים, באותו זמן בדיוק אתם מנהלים מו"מ עם חברי כנסת התומכים בארגוני הטרור ורוצים להשמיד את המדינה"

עו"ד ארז רוזנבוך / צילום:שלומי יוסף

בונה על מוסדיים: מגוריט גייסה כ-410 מיליון שקל בדיסקאונט של 12% על מחיר השוק

בקרן הריט מתכננים להשתמש בכסף שגויס לרכישת דירות ברחבי הארץ ● מאז החלה להיסחר בבורסה לפני כשלוש שנים, איבדה המניה 16% ● סך הגיוסים שלה במניות ובאג"ח בבורסה מסתכם מאז, וביחד עם הגיוס הנוכחי, ביותר ממיליארד שקל

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעקבות השינויים הדיגיטליים: אנגלמן הסדיר את נוהלי עבודת ביקורת המדינה

הנוהל החדש, שגובש בשיתוף-פעולה עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט, מסדיר היבטים של ביקורות על מערכות המידע ואיתנותן ואמור להסדיר את עבודת הביקורת בעידן של מאגרי מידע ממוחשבים, מחשבים ניידים וגישה למייל

ערן ניר / צילום: יח"צ

מנהל הקריאייטיב הראשי בגיתם, ערן ניר, פורש מתפקידו

זאת פחות משנה לאחר שקודם לתפקיד ● פרישתו מגיעה במקביל לשינוי ארגוני שנערך במשרד הפרסום ● בשלב הזה לא ימונה לו מחליף

שרון נדב/ צילום:ת מונה פרטית

"כשארצה ללדת, לא אקבל את הזכויות שתקבל יולדת שהיא שכירה"

שרון נדב (25) היא מאמנת כושר עצמאית בשדרות וביישובי עוטף עזה ● "אין לי את הפריבילגיה שיש לעובד שכיר להישאר בבית כשהוא חולה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

מוצרי קנדוק / צילום: אתר קנדוק

אינטרקיור החלה בניסוי קליני לטיפול בקנאביס בילדים על הספקטרום האוטיסטי

בניסוי ישתתפו 100 מטופלים, והוא יימשך 24 חודשים - אחד המחקרים ארוכי-הטווח בתחום עד היום

חיים גרון/  צילום: איל יצהר

בכיר לשעבר במשרד התקשורת בביקורת חריפה על מדיניות המשרד

סמנכ"ל הטכנולוגיות לשעבר חיים גרון בתגובה למדיניות המשרד בנושא הסיבים האופטיים: "קיים כשל אנושי מובנה בהנחה לפיה חבורת פקידים, בכירים ומוכשרים ככל שיהיו, יצליחו לחזות על סמך תחזיות ותרחישים תיאוריים את התנהגות השוק בתגובה למהלכי אסדרה שיינקטו על ידם"

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

לקראת ההנפקה המדוברת: ארמקו ביטלה את הרוד שואו שתכננה בלונדון

החברה כבר החליטה שלא למכור מניות בארה"ב, בקנדה או ביפן ● ההנפקה תסתמך כעת בעיקר על משפחות סעודיות עשירות ומשקיעים מקומיים ● הודיעה אתמול כי תנפיק 1.5% ממניותיה לפי שווי של עד 1.7 טריליון דולר

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

גידולי המפ לפני הקציר/ צילום:רויטרס

סין אוסרת על שימוש במריחואנה, אבל מאפשרת לתעשיית הקנאביס שלה לפרוח

חקלאים וחברות מגדילים את ההשקעות בגידול זן ההמפ, שמשמש להפקת כימיקל משולב בייצור מוצרים מגוונים

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

פרוייקט מחיר למשתכן בירושלים/ צילום:רפי קוץ

התפרסמה רשימת זוכי ההגרלה התשיעית ב"מחיר למשתכן"

משרד הבינוי והשיכון פרסם הבוקר את רשימת הזוכים בהגרלה האחרונה של מסלול "מחיר למשתכן" ● יותר מ-20 אלף משקי בית השתתפו בהגרלת מחיר למשתכן שפורסמה בספטמבר, מתוכם יש 3,316 זוכים

רחוב נגבה, נס ציונה / צילום: watchwork

שלושת הבניינים בנגבה בנס ציונה עברו תמ"א 38 ומציגים את החניון הרובוטי הראשון בעיר

שלושה בניינים בנס ציונה פנו לחיזוק בזה אחר זה ● אחת הדיירות: "בפעם הקודמת שהיו אזעקות עוד רצנו למקלט, עכשיו יש לנו ממ"ד"

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

חיידק ליסטריה התגלה בסניפי לנדוור וארומה ת"א בקניון עזריאלי

בעקבות בדיקת מעבדה מיוחדת, משרד הבריאות קבע כי יש להפסיק באופן מיידי את פעולות המטבח והכנסת המזון בשני הסניפים המדוברים

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: לע"מ, קובי גדעון

שינו את הטון: לאחר פגישה בין ליברמן לרה"מ, בליכוד התחילו לפרגן

לאחר שהפגישה בין ליברמן לראש הממשלה הסתיימה בצורה חיובית, דיברו הבוקר מספר שרי ליכוד בכלי התקשורת ופרגנו לראש ישראל ביתנו במילים חמות ● ליברמן, כך מסתמן, מתפקד כמתווך בין נתניהו לגנץ