גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדיקת "גלובס": איך האתר החדש של המשרדים הממשלתיים?

בחודש מארס צפויה לעלות גרסה סופית של newgov.gov.il, אתר חדש המרכז מידע ושירותים של כל משרדי הממשלה, שכבר היום ניתן לגלוש בו בגרסת בטא ■ גלשנו ובדקנו עד כמה הוא ידידותי למשתמש

מחשב סלולר אינטרנט גלישה / צילום: שאטרסטוק
מחשב סלולר אינטרנט גלישה / צילום: שאטרסטוק

בעבר, כל פעולה כמו רישום לבית-ספר, הוצאת דרכון וחידוש רישיון רכב הייתה כרוכה בשריון יום חופש והצטיידות בהר של סבלנות בתור, היום המשרדים הממשלתיים מנסים מנעד רחב של שירותים דרך אתרי האינטרנט. כל הצדדים יוצאים מורווחים: לאזרח נחסך כאב ראש, ובלשכות המקבלות קהל יש פחות עומס. אבל כדי שהתהליך הזה יהיה יעיל ופרקטי, נדרש קודם כל ממשק שאפשר למצוא בו את הידיים ואת הרגליים.

בחודש מארס צפויה לעלות גרסה סופית של אתר newgov.gov.il, אתר חדש המרכז מידע ושירותים של כל משרדי הממשלה, שכבר היום ניתן לגלוש בו בגרסת בטא (בגרסה הסופית כתובתו תהיה gov.il). אז גלשנו ובדקנו עד כמה הוא ידידותי למשתמש.

השראה מהממשלה הבריטית

נתחיל מהסוף: האתר החדש הוא קפיצת מדרגה ביחס לאתרי המשרדים הקיימים. ברשות התקשוב הממשלתי, האמונה על הקמתו, מדגישים כי עד 2017 רוב המשרדיים הממשלתיים ורוב השירותים המקוונים יהיו באוויר בפורמט החדש. כל משרד שיעלה במלואו לאתר החדש, יסיר בהדרגה את האתר הישן שלו מהרשת.

ההשראה לאתר, שבולטת גם במראהו, שאובה מאתר Gov.uk של ממשלת בריטניה, הזוכה לשבחים מעידית מינקה, מאפיינת ממשק משתמש בכירה ב-Aman Ui & Design, חברה העוסקת בתכנון ובעיצוב ממשקי משתמש, בהנדסת אנוש ובעיצוב גרפי עבור חברות וארגונים בארץ ובעולם.

"זו השראה מעולה", היא קובעת. "הרעיון לאחד את אלפי האתרים ל-gov אחד עם תבנית אחידה הוא מבורך. כיום לכל משרד יש אתר שנראה אחרת, ולא רק אחד, יש מאות אתרי gov".

עד כמה משתמש הציבור בשירותים מקוונים בפעולות ממשלתיות ימחישו המספרים הבאים: 4.7 מיליון פעולות תשלום בוצעו בשירות התשלומים בשנה האחרונה; 2.6 מיליון פעולות מקוונות בוצעו מקצה לקצה (כלומר, הפעולה נעשתה לאורך כל התהליך בלי להגיע ללשכות). למעשה, אומר אופיר בן-אבי, מנהל ממשל זמין ברשות התקשוב הממשלתי, חל גידול שנתי עקבי של 15% בהיקף תשלומי אגרות באופן מקוון, ושיעור התשלומים המבוצעים באופן מקוון עומד על כ-36%.

בעתיד מתכננת רשות התקשוב הממשלתית להציע שירותים על בסיס של הזדהות אישית, ובחודשים הקרובים צפוי לעלות פיילוט לשירות של שינוי מען באופן מקוון, שירות שעבורו היום האזרח מחויב להגיע ללשכה ולהזדהות מול הפקיד.

- איך מנגישים אתרים שימושיים כאלה גם לקהלים טכנולוגים פחות, למשל מבוגרים?

מינקה: "בבנקים, למשל, יש מחשבה כזאת, ועם זאת יש דור שבמובן מסוים הוא אבוד בהיבט הזה. חוק המספרים הגדולים עובד גם במקרים האלה. עם זאת, אתר ממשלתי צריך להביא בחשבון מקרים מיוחדים, והכוונה היא שאם אין לשכות ביישובים ערבים קטנים, אתר בערבית צריך להיות זמין ונוח. יש אוכלוסיות שפחות מטופלות בעולם הפיזי מטעמים טכניים, ולכן ההשקעה בהנגשת האתר היא הרבה יותר קלה מאשר הקמה של נציגות ביישובים קטנים".

באתר newgov גם מזמינים את הציבור לתת פידבקים ולתרום להעלאת גרסה משופרת לאוויר. בינתיים, אנחנו לקחנו את שירותי משרד הפנים כמקרה מבחן ובדקנו את האתר החדש בכמה קטגוריות. לפניכם הממצאים.

■ התמצאות: עמוד הבית של האתר מציע את התכלס שלא מציעים האתרים הממשלתיים הקיימים. בלי עומס באנרים ומידע מיותר יש הפניה ישירה לשירותים ולמידע בחלוקה לפי נושאים. "ההפרדה שהייתה בין רשות האוכלוסין וההגירה למשרד הפנים היא מסורבלת", אומרת מינקה. "באתר החדש עושים נכון בכך שקודם כל שואלים מה אתה צריך. המבנים הארגוניים לא רלוונטיים אלא השימושים שהגולש מחפש, לא בחלוקה לפי משרד או רשות".

מינקה מציינת לטובה את השינוי בגישה של אתרי האינטרנט הממשלתיים. "בעבר הקימו אתר כדי להכניס בו את כל התוכן שמעניין את המשרד להגיד לגולש, כמו הודעות יח"צ של מה אמר או עשה שר הפנים וכדומה. היום החוויה הדיגיטלית צריכה להיות זהה לחוויה מול נציג פיזי של אותו משרד. כשאני מגיעה למשרד הפנים, הדבר הראשון שיגיד פקיד הקבלה הוא 'איך אני יכול לעזור לך', ולא מה אמר או עשה שר הפנים. באתר החדש זו אכן התחושה".

באתר, הניתוב למסמך או למידע הרצוי מתקבל במהירות, בין אם דרך שורת החיפוש הבולטת מצד שמאל או דרך בחירת הקטגוריה הרצויה. עם זאת, תוצאות החיפוש למילה "דרכון" לא היו מפורטות מספיק. היו חסרות אופציות כמו דרכון עסקי או הנפקת דרכון חדש בתוצאות החיפוש הראשוניות, ולעומת זאת התוצאות שעלו לא הסתירו את הרצון העז לשווק דרכון ביומטרי.

כך או כך, כל עמוד המוקדש לפעולה מסוימת מפרט את כל המידע הנדרש, ונדמה שלרוב לא יישארו שאלות פתוחות, כמו אילו מסמכים נדרשים, מהי עלות השירות, מהן שעות הפתיחה של הלשכות, מספרי טלפון ועוד.

■ מילוי מסמכים: האופציה למלא את המסמכים באופן מקוון (באמצעות מעבר לאתר הטפסים הלאומי) בולטת בעדיפותה, והיא קלה וברורה לשימוש, אך גם האופציה להדפיס מסמך קיימת.

■ מידע: המידע מפורט ומלא, והרשות מנסה לעודד את הציבור לעבור לשימוש בערוץ המקוון גם באמצעות תמריץ כלכלי: תעריפים מוזלים לביצוע פעולות באינטרנט.

■ שפות: באתר החדש ניתן לעבור לשפות ערבית ואנגלית, בשעה שבאתר רשות האוכלוסין וההגירה, piba.gov, האלטרנטיבות (אם מצאתן אותן בשורת התפריט ולא במיקום נוח בראש העמוד) הן רוסית וערבית. לדברי רשות התקשוב הממשלתית, ראשית יונגשו השפות הרשמיות, ובהמשך יעלו התכנים בשפות נוספות. "כיוון שהתהליך הדרגתי, נמשיך לקשר לאתר בשפות השונות, עד שיעלו באתר החדש".

■ מסכים: השירותים זמינים באופן פשוט ונוח במכשירים הניידים, והם תומכים בכל הדפדפנים המוכרים.

■ עיצוב: נקי וממוקד. "אתר נקי מראה על רצינות", אומרת מינקה. "גם החלוקה לקטגוריות נעשתה מתוך חשיבה על צורכי האזרח. בחלק התחתון של עמוד הבית יש קטגוריית 'מה חדש', שלדעתי לא מעניינת את רוב הגולשים. עוד בחלק התחתון של עמוד הבית מרוכזים השירותים הנבחרים, שהם כנראה השירותים הפופולריים לפי סטטיסטיקות שימוש, אלא שמקובל שהם יהיו במקום נגיש ובולט יותר מאשר בתחתית העמוד".

■ השורה התחתונה: אתר יעיל ושימושי. כעת מה שנשאר הוא לחנך את האזרח לבצע פעולות מהבית. 

 

אינטרנט

עוד כתבות

"אל תשכחי אותי". שדה דב / צילום: כדיה לוי ,

פינוי שדה דב, גרסה למתחילים: איך הכל התחיל, מהם האינטרסים השונים ומה יקרה אם השדה לא יפונה?

ב-1 ביולי אמורה מדינת ישראל להפסיק את פעילות נמל התעופה דב הוז, עשרות שנים אחרי שהסוגיה עלתה לראשונה • אף אחד לא יודע אם זה באמת יקרה: האוצר ובעלי הקרקעות לוחצים לפנות, שר התחבורה סמוטריץ' רוצה לדחות, ונתניהו אמור להחליט אבל בינתיים שותק • רגע לפני ההכרעה, גלובס מאמ;לק את התסבוכת התכנונית שדורשת כעת החלטה דחופה

אור בוקובזה, חן אבני ודוד שרז, מקימי מיזם Venn / צילום: חן זיו

קרן ההון סיכון פיטנגו השקיעה במיזם הנדל"ן Venn, בסבב של 40 מיליון דולר

בסבב הגיוס השתתפו גם קרן המילטון ליין (כנציגת New York State Common Retirement Fund) וקרן ברידג'ס ישראל, המתמקדת בהשקעות אימפקט ● Venn הוקמה בשנת 2016 על ידי שלושה יוצאי סיירת מטכ"ל המנכ"ל אור בוקובזה, דוד שרז וחן אבני, והיא מציעה דיור שיתופי ואפליקצייה שנועדה להעניק לדיירים בו תחושת מעורבות בחיי קהילה

ד"ר טל רבין, מנהלת המחקר של קרן אלגוראנד  / צילום: יח"צ Algorand ,

הבלוקצ'יין החדש של אלגוראנד מעורר ציפיות, אבל גורר ביקורת בשוק הקריפטו

פלטפורמת הבלוקצ'יין שייסד פרופ' סילביו מיקאלי, ערכה מכירה פומבית של מטבעות דיגיטליים שהניבה 60 מיליון דולר ● בשוק טוענים כי המכירה נעשתה לפי שווי שוק מנופח של 24 מיליארד דולר ● בשיחה עם "גלובס" מתייחסת מנהלת המחקר של אלגוראנד לביקורת ומספרת על שיתוף פעולה עם אוניברסיטת ת"א

עזרא סיידוף  / צילום: ליאור מזרחי	,

סוף לפרשת המעונות: גם עזרא סיידוף חתם על הסדר טיעון

על פי ההסדר יודה עזרא סיידוף, כי קיבל מהמדינה עבור שרה נתניהו, בני משפחתה ואורחיהם ארוחות מוכנות בשווי של כ-175,000 שקל, בד בבד עם העסקת מבשלת במעון ראש הממשלה ● סיידוף, אשר שימש כסמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד רה"מ, יורשע על פי הודאתו בשלוש עבירות של קבלת דבר תוך ניצול מכוון של טעות הזולת

פתיחת הכנסת ה 21/ צילום: יוסי זמיר

מצעד התירוצים של הח"כים שפיזרו את הכנסת ואז התחרטו. מה הסיכוי שהבחירות באמת יבוטלו?

ב-29 במאי, 74 ח"כים, נשאו באחריות לאחת ההחלטות הציניות והקיצוניות ביותר שהתקבלו אי פעם בישראל ● אותם האנשים שהצביעו בעד פיזור הכנסת, מפזרים הודעות ציבוריות רשמיות כאילו הם מתחרטים וכאילו לא ידעו כבר אז, שמדובר בהליך לא חוקתי, יקר, בזבזני ובזוי ● פרשנות

ג'ארד קושנר בועידה בבחריין / צילום: אתר הועידה

קושנר: אני מאמין שניתן לשנות את המצב עבור הפלסטינים

קושנר לפלסטינים: "אפשר לשנות את הנתיב בו הלך הנושא הפלסטיני ולהגיע לחיים טובים יותר לעם הפלסטיני, במקום להמשיך להאשים אחרים במצבכם"

נציב התלונות על הפרקליטות - כב' השופט (דימ') דוד רוזן/  צילום: תמר מצפי

זוג עורכי דין הופיע במשטרה והודה: גנבנו 7 מיליון שקל מלקוחות

למרות השנים שחלפו מאז ההודאה, טרם הוגש נגד השניים כתב אישום - מהסיבה הפשוטה שהפרקליטות שכחה מקיומו ● נציב תלונות הציבור על הפרקליטות והמשטרה דוד רוזן: "לא ניתן להסכין עם העלמות ונאלמות קולה של הפרקליטות נוכח התמהמהות ו/או התאחרות שכזו"

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

בדרך להסדר חוב: אג"ח אידיבי נופלות בבורסה בתל אביב

הסחרור בקבוצת אידיבי נמשך: לאחר פרישתו של סמנכ"ל הכספים, דווח כי בעל השליטה אלשטיין לא תפוי להמשיך לספק תמיכה פיננסית ● האג"ח של אידיבי פתוח נסחרות בתשואה לפידיון עמוק ברמת "זבל"

בצלאל סמוטריץ' בכנס לשכת עורכי הדין באילת / צילום: ליאב פלד

סמוטריץ': "לצערי את הנעשה אין להשיב. שדה דב ייסגר. מה שאנחנו מבקשים זה דחייה של 3 שנים"

(עדכון) ● שר התחבורה הנכנס הציע בדיון בוועדת הכספים לדחות את הסגירה בחקיקת בזק בתוך 48 שעות ● גפני: "אנחנו קוראים לראש הממשלה לקבל את המתווה של שר התחבורה" ● אתמול היה אמור להתקיים דיון בהשתתפות ראש הממשלה בכדי להכריע האם חקיקת בזק שתאפשר את דחיית סגירת השדה היא ריאלית או לא, אך הדיון לא התכנס בסופו של דבר

ג'יימי דיימון / צילום: רויטרס

מטבע הקריפטו של ג'יי.פי מורגן מתחיל בניסוי אצל לקוחות הבנק

על פי דיווח בסוכנות הידיעות "בלומברג", לקוחות עסקיים של בנק ההשקעות האמריקאי התחילו להשתתף בניסוי עם המטבע הדיגיטלי JPM Coin, שעליו הכריז ג'יי.פי מורגן בפברואר ● לדברי מנהל מיזם הבלוקצ'יין של הבנק, "הטכנולוגיה טובה מאוד, אבל תהליכי הרישוי והאישור שלה לוקחים זמן"

תינוק/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

חברת הייסנס יצרנית המוצר "בייביסנס" נערכת להנפקה בקנדה

הייסנס שבבעלות חיים שטלריד ובנו יניב שטלריד נוסדה ב-1991 ● לפי אתר החברה יש לה פטנט ייחודי שנבדק והוכח מחקרית כמוניטור הראשון ללא מגע עם גוף התינוק ●

רכבים חשמליים תוצרת סין / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

עכשיו כשכלי הרכב ההיברידיים מתייקרים, האם כדאי לעבור למכונית חשמלית?

צמצום הטבת המס לרוכשי מכוניות היברידיות פסח, בינתיים לפחות, על רוכשי מכוניות שמונעות בחשמל בלבד ● "גלובס" עושה סדר: מה הסיכויים שהמס על מכוניות חשמליות יעלה בעתיד, לאיזה מרחק מספיקה הסוללה והאם הן מהוות אלטרנטיבה למכונית רגילה?

ג'ון בולטון/ צילום: רויטרס Jim Young

בולטון: פנינו לרוסים בנושא נוכחות הכוחות האיראניים בסוריה, עמדתנו בנושא ברורה

היועץ לביטחון לאומי השיב היום לשאלות כתבים ישראלים וציין כי נושא הסגת הכוחות האיראניים מתוך סוריה נמצא על סדר היום ● באשר לוועידת סדנאות השגשוג לשלום שנערכת היום בבחריין, אמר בולטון כי זו תהיה טעות מצד האיראנים לנסות מהלכי תוקפנות שיפריעו ויסיחו את הדעת מן הדיונים שם

נאסד"ק / צילום: רויטרס

גמידה סל הודיעה על גיוס שני בהיקף של 30 מיליון דולר בנאסד"ק

החברה נערכת לקבלת תוצאות הניסוי האחרון שלה, והיא כבר החלה בהקמת פעילות ייצור בשיתוף חברת לונזה

איתמר בן גביר  / צילום:תמר מצפי

בן גביר: מפרק את השותפות, לא נרוץ עם איחוד מפלגות הימין

אתמול הודיע נציג עוצמה יהודית באיחוד מפלגות הימין ליו"ר האיחוד השר רפי פרץ על פירוק האיחוד ● לטענתו, פרץ מפר הסכמים שנחתמו בין הבית היהודי ועוצמה יהודית, ומסרב להתפטר מן הכנסת ולאפשר לאורית סטרוק להיכנס

ברנט סונדרס, מנכ"ל אלרגן / צילום: רויטרס

אבווי רוכשת את חברת התרופות אלרגן בכ-63 מיליארד דולר - פרמייה של 45% על מחיר השוק

לפי דיווח של "הוול סטריט ג'ורנל", חברת התרופות אבווי תרכוש את אלרגן תמורת יותר מ-60 מיליארד דולר ● מדובר במחיר המשקף שווי של 188 דולרים למניה - פרמייה של 45% על מחיר השוק

ברק רוזן, אסף טוכמאייר בועידת ישראל לנדלן / צילום: איל יצהר

עיריית נתניה אישרה פרויקט רחב היקף באיזור התעשייה שכולל משרדים, מסחר, יח"ד לשכירות, דיור מוגן ומלונאות

את התוכנית יזמה חברת קנדה ישראל, שרכשה בנובמבר האחרון את הקרקע תמורת 134 מיליון שקל ● בשטח פועל מפעל המתכות אורדן ולפי בקשת החברה שונה ייעוד הקרקע לעירוב שימושים נרחב ● התוכנית אושרה כעת להפקדה ותובא לעיון הוועדה המחוזית

בוריס ג‘ונסון. / צילום: רויטרס Henry Nicholls

בוריס ג'ונסון משנה כיוון? הצהיר כי הברקזיט תלוי ב"תיאום" עם האיחוד האירופי

ג'ונסון שבר שתיקה ושינה טקטיקה בקמפיין שבו ניסה בעיקר להעביר את הזמן, בשל התקרית בסוף השבוע שבה תועד צועק על בת-זוגו וסופג צעקות, בריב שגרר הזמנת משטרה לדירתה בלונדון ● עד לאחרונה עמד ג'ונסון על שאיפתו לברקזיט קשה, ללא תיאום

הימורים ברשת/ צילום: שאטרסטוק

האישום נסגר בקול ענות חלושה: עבודות שירות למנכ"ל כ.א.ל אינטרנשיונאל לשעבר

פרשת כ.א.ל נחשפה ב"גלובס" לפני מספר שנים בסדרת תחקירים שפירסם הכתב משה ליכטמן על חברת ויזה כ.א.ל בהם נחשפו חשדות למרמה ולשוחד של בכירים בה ● עשור אחרי נגזרו על סטיב גרינשפן 6 חודשי עבודות שירות וקנס בסך 100 אלף שקל

בזק / צילום: רויטרס

העסקה שתעביר את השליטה בבזק לקרן סרצ'לייט ופורר נחתמה אך יחלפו חודשים עד שתיסגר

מחזיקי אג"ח ג' של ביקום אישרו את הצעת ההשקעה של קרן סרצ'לייט ודוד פורר ברוב של יותר מ-81.33%, לאחר שחברת הראל הצטרפה לתומכים והצביעה בעד קיום העסקה