גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההתפוררות הושלמה: משרד צלרמאיר-פילוסוף נסגר

מיקי צלרמאיר, מעורכי הדין המובילים במשק ומי שכונה בעבר "אלוף העסקאות", מצטרף למשרד פישר, בכר, חן, וול, אוריון ושות' כשותף בכיר במחלקת מיזוגים ורכישות

עו"ד מיקי צלרמאיר/ צילום: יונתן בלום
עו"ד מיקי צלרמאיר/ צילום: יונתן בלום

לבנה אחר לבנה, עורך דין בכיר אחר עורך דין בכיר, הלכה והתפרקה בשבועות האחרונים פירמת עורכי הדין הוותיקה, צלרמאיר-פילוסוף-רוזובסקי-צפריר-טולידאנו, שאותה ייסד עו"ד מיכאל (מיקי) צלרמאיר.

תהליך הפירוק החל ב-10 בינואר עם עזיבתו המפתיעה של עו"ד דוני טולידאנו ואנשי מחלקת הליטיגציה של הפירמה, שערקו אל משרד ארדינסט-בן נתן המתחרה. הוא המשיך בעזיבתו של עו"ד אייל רוזובסקי ומחלקת הליטיגציה שבראשה עמד למשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות'.

היום (א') הגיע תורו של צלרמאיר, מעורכי הדין המובילים שכונה "אלוף העסקאות" - שנותר כמעט לבדו אחרי עזיבת שותפיו ועורכי הדין - למצוא אכסנייה חדשה לפעילותו.

ל"גלובס" נודע כי צלרמאיר מצטרף למשרד עורכי הדין פישר, בכר, חן, וול, אוריון ושות'. צלרמאיר יצטרף כשותף בכיר במחלקת מיזוגים ורכישות (M&A) של הפירמה.  

צלרמאיר אמנם מגיע לבדו למשרד פישר-בכר, אך ל"גלובס" נודע כי הוא מביא עמו נדוניה יפה של לקוחות ועסקאות - וכמובן גם את הקשרים, הידע, והיכולות הרבות שצבר לאורך השנים בתחום העסקאות. 

בין העסקאות הגדולות שעו"ד צלרמאיר הוביל בשנים האחרונות בישראל: ייצוג אייפקס ברכישת תנובה בסכום של יותר ממיליארד דולר, ייצוג פרמירה ברכישת 61% מנטפים (כ-850 מיליון דולר) וברכישת מניות שליטה בחברת ג'נסיס טלקומיוניקיישנס, ייצוג קבוצת אייפקס-סבן-ארקין ברכישת מניות בחברת בזק ולאחר מכן במכירת מניות אלה במחיר של 2.2 מיליארד דולר, ייצוג קבוצת סבן ברכישת חברת פרטנר-אורנג' ועסקאות רבות נוספות. 

ראשי הפירמה, עורכי הדין רובי בכר ואמיר חן, בירכו על הצטרפותו של עו"ד צלרמאיר ואמרו כי "אנחנו מאוד שמחים שמיקי נענה להצעתנו לחבור למשרדנו. מיקי הוא 'דיל מייקר' במלוא מובן המילה. המוניטין שצבר, קשריו הבינלאומיים והיכולת יוצאת הדופן שלו לזהות ולטוות עסקאות ענק הם נכס אשר יתרום להמשך ביסוס המצוינות והמובילות של הפירמה בישראל". 

עו"ד צלרמאיר מסר: "אני שמח להצטרף למשרד פישר, בכר, חן, וול, אוריון ושות'. זה משרד מעולה מבחינה מקצועית ומעל הכול משרד חם, אנושי ומסביר פנים. ההתפתחויות בשבועות האחרונים חייבו אותי לפעול במהירות על-מנת שנוכל להמשיך ולתת שירות מעולה ללקוחות. אני חש שהצטרפותי למשרד החדש היא המהלך הנכון, בזמן הנכון עם המשרד הנכון". 

עו"ד מיקי צלרמאיר, בן 73, נשוי למיכל, פרופסורית לחינוך, אב ל-3 בנות וסב לנכדים. הוא נולד בתל-אביב, אך התגורר במרבית שנות ילדותו והתבגרותו בירושלים. כיום הוא מתגורר ברמת-אביב. אביו, פרופ' יוליוס צלרמאיר, ניהל את המחלקה הפסיכיאטרית בבית-החולים הדסה ירושלים; אמו, אסתר, הייתה עקרת-בית. אחותו עליזה, שהייתה פסיכיאטרית לילדים, נפטרה לפני מספר שנים לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. 

צלרמאיר למד משפטים באוניברסיטה העברית והתמחה בפרקליטות ובמשרד שפאר-תוסיה כהן. מ-74' עד 84' הקים והפעיל משרד בניו-יורק, וכאשר שב ארצה הקים, יחד עם אבי פילוסוף, את משרד צלרמאיר-פילוסוף, שלימים הפך לצלרמאיר-פילוסוף-רוזובסקי-צפריר-טולידאנו.

צלרמאיר נחשב לאחד מעורכי הדין המשפיעים במשק הישראלי ולגאון בביצוע עסקאות. לקוחות המשרד נמנים עם צמרת עולם העסקים וההשקעות בארץ ובחו"ל. 

בראיון נדיר שנתן ל"גלובס" לפני כשנתיים וחצי אמר צלרמאיר כי "המצב שלנו היום הוא אסון. המשפטיזציה שולטת. עורכי דין והמשפטנים קיבלו מעמד-על, הרבה מעבר למה שמגיע להם. הם דרשו פוזיציה שבה הם עושים שיקולים והחלטות שהם הרבה מעבר לתפקידם, גם בעולם העסקי וגם בעולם הציבורי. עורך דין הוא בסך-הכול נותן שירות. עם כל הכבוד לנו, זה מה שאנחנו אמורים לעשות, וכל עורך דין שחושב שהוא עושה דבר אחר - טועה. אתה נותן שירות כמו שפקיד בנק ועובד-סוציאלי נותנים שירות. אתה לא בלם ולא כוח מניע בשוק, ולא צריך לתפוס שיקולי אגו. תן למי שנבחר לקבל את ההחלטות".

עוד אמר אז צלרמאיר בראיון כי "לא יכול להיות שהמשפטנים נהפכים לעוגן, שכל הזמן הם צריכים לקבל את האחריות לאשר או לא לאשר דברים, זה מגוחך. זה נכון גם לשוק הפרטי וגם להליכי קבלת ההחלטות בשירות הציבורי. זה חולי של השוק". 

גם השותף המנהל של צלרמאיר-פילוסוף עוזב

בהמשך להודעה על הצטרפותו של מיקי צלרמאיר למשרד פישר בכר חן, הודיע עו"ד גיא צפריר, השותף המנהל וראש מחלקת הנדל"ן בצלרמאיר-פילוסוף, כי הוא וצוותו המונה 3 עורכי דין יתמזגו לתוך משרד המתמחה בתחום הנדל"ן. במסגרת זו הוא ימשיך לפעול בתחום היזמות הנדל"נית, התכנון והבנייה וההתחדשות העירונית בארץ ובארה"ב.

עו"ד גיא צפריר מלווה בשנים האחרונות פרויקטים רבים של בנייה והתחדשות עירונית, כמו גם רגולציה בתחום התקשורת הסלולרית עבור חברת פלאפון ותוכניות בניין עיר. 

המסמר האחרון 

הצטרפותו של עו"ד מיקי צלרמאיר למשרד פישר, בכר, חן, וול אוריון ושות' מהווה את המסמר האחרון שננעץ בארון הפירוק של פירמת עורכי הדין צלרמאיר, פילוסוף, רוזובסקי, צפריר, טולידאנו ושות'. 

מהלך הפירוק של הפירמה הוותיקה, שהיום למעשה חדלה מלהתקיים, החל לפני כחודשיים, ב-10 בינואר, אז הודיע עו"ד דוני טולידאנו, ראש מחלקת המיזוגים והרכישות במשרד צלרמאי-פילוסוף, כי הוא ואנשי צוותו עוזבים ומצטרפים למשרד עורכי הדין ארדינסט, בן-נתן ושות'.

טולידאנו, מעורכי הדין המובילים בישראל בעסקאות M&A ומימון עסקאות, וצוותו היו מעורבים בכמה מהעסקאות הגדולות והבולטות במשק בשנה האחרונה, וביניהן רכישת לומניס על-ידי קרן XIO, רכישת הייפיריון על-ידי הורייזון פארמה, רכישת החזקות CRH בחברת משאב על-ידי כלל תעשיות, מכירת מפעל המלט של נשר בהרטוב ועסקאות מימון בחברות פסגות ונטפים.

ב-28 בינואר נחשף ב"גלובס" כי במהלך-בזק ובמשא-ומתן קצר שנערך כשבועיים החליט גם עו"ד אייל רוזובסקי לעזוב את פירמת צלרמאיר ולעבור - יחד עם 20 אנשי מחלקת הליטיגציה של הפירמה שהוא עמד בראשה - למשרד עורכי הדין מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות'. 

עזיבתם של טולדאנו ורוזובסקי על המחלקות שעמדו בראשן לפירמות מתחרות היוו מכה אנושה למשרד צלרמאיר-פילוסוף, שהלכה למעשה חיסלה את הפירמה. לכולם ברור היה שגם השותף המייסד, מיקי צלרמאיר, יחפש ג'וב חדש - והוא מצא אותו, כאור, במשרד פישר, בכר, חן, וול, אוריון ושות'.

עוד כתבות

עין חיניה./  צילום:  יותם יעקובסון

למה יש סערה דווקא סביב עין חיניה, שבתוך הקו הירוק?

עין חיניה, מעיין בפארק ירושלים שבו שרידים ארכיאולוגיים רבים שעבר באחרונה שיפוץ מקיף, עומד במרכז סערה שמערבת טיולים ופוליטיקה ● על מה כל הרעש?

תמי ועמר בר–לב / צילום: דרור סגל, יח"צ

עד קצה הקרחון: מסע אל הקוטב הצפוני

האם הייתם נוסעים למקום שבו השמש לא שוקעת, בצינה עזה, בלי קליטה סלולרית, עם מקלחת פעם בשבוע, ובכל ירידה אל החוף צריך להצטייד ברובה ואקדח זיקוקים, מחשש לדובים ● תמי בר-לב החליטה שהיופי המרהיב של הקוטב הצפוני שווה הכול ● מסע אל הארכיפלג הארקטי סבאלברד, עם תובנות על הטבע האדיר ועל האדם שהורס אותו

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים עלה באוקטובר ב-0.4%; מחירי הדירות ממשיכים לטפס

כך דיווחה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● מחירי הדירות עלו ב-0.2% ● עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי הלבשה והנעלה (6.9%), ירקות ופירות (2%) ומזון (0.7%)

פרופסור לאון גרינהאוס/ צילום: יונתן בלום

מה הקשר בין דיכאון לחרדה ומתי רצוי להיעזר בתרופות: דבר המומחה

מה ההבדל בין דיכאון לחרדה, מה הקשר לסטרס ומתי רצוי להיעזר בתרופות? ● פרופ' לאון גרינהאוס, מומחה לדיכאון וחרדה, נותן בהם סימנים וצופה כי בשנים הקרובות יהיה מהפך באבחנה ובטיפול

אירוח מירי בלבול  / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

"קיבלתי מתנה. נתינה זה דבר שלא דורש ממני כלום. זה ממלא אותי, מחזק אותי"

מירי בלבול מארחת את חבריה לארוחת ערב בביתה, ומשחזרת איך הקימה בית ספר להלבשת בתים ● על הדרך היא גם מעצבת דירות לנערים שנפלטו מהבית, ולנשים שיצאו ממעגל הזנות

מייסד חברת מיקרוסופט ביל גייטס / צילום: Sandrine THESILLAT, רויטרס

שוב האיש העשיר בעולם: ביל גייטס עקף את ג'ף בזוס

עפ"י דיווח ב"בלומברג", ביל גייטס הוא שוב האיש העשיר בעולם ● הונו מוערך ב-110 מיליארד דולר, בעוד שג'ף בזוס במקום השני מוערך ב-108.7 מיליארד דולר

קבלנים / צילום: שאטרסטוק

האם בעל זכות מזערית בקרקע יכול לגרום ליתר הבעלים לאבד אותה?

האמנם כל שותף בקרקע זכאי לדרוש פירוק שיתוף? 

 

פולקסווגן טיגואן / צילום: יחצ

תג מחיר: טיגואן מודל 2019 מרשים, אבל יקר

הטיגואן מודל 2019 מגיע עם מנוע 1.5 טורבו ושלדה משודרגת ושומר על העיצוב המתנשא של קודמו ● המרחב הפנימי מרשים והשלדה הגרמנית מהוקצעת, אבל המחיר ממשיך לזחול כלפי מעלה

מנהל בסטרס/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תנועת האובדים: הנזק האדיר שגורמים דיכאון וחרדה לכלכלות העולם, ומי מנסה להשתיק זאת

הנזקים הכלכליים שמסבים עובדים הסובלים מדיכאון ומחרדה למקומות העבודה שלהם ולכלכלות העולם מוערכים במאות מיליארדי דולרים בכל שנה ● אז למה לרוב גורמי הכוח יש אינטרס דווקא להשתיק את התופעה, ואיך אפשר בכל זאת לטפל בה?

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

הפלונטר הפוליטי: הגיע הזמן שלנו לצאת לרחובות

זה הזמן שלנו להשמיע קול חזק וברור: די לבזבוז הכספים האדיר, למשיכת הרגליים והטלת ההאשמות ההדדית. לא מעניין אותנו מי אשם ולמה. בחירות שלישיות לא יהיו כאן ● דעה

 האריה השואג / צילום: יחצ

התסכול של משה דבי, התיווך של רני רהב: איגוד יחסי הציבור מתפרק. מה יעלה בגורל תחרות האריה השואג?

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" בעקבות הבקשה לפירוק איגוד משרדי היח"צ הפועלים בישראל, חושפים את מאחורי הקלעים של התנהלותו ● בין הממצאים: היעדר דיווחים ופנקס חברים וטענות לרשימת "מומלצים"

דיכאון וחרדה/  איורים: חן ליבמן

יותר קל לדבר על סרטן: למה הסובלים מדיכאון ומחרדה לא מדברים על זה

כל אחד מאיתנו חווה בעצמו או מכיר מישהו קרוב שסובל מדיכאון ומחרדה, אבל כמעט אף אחד לא מדבר על זה, אף על פי שההסתרה עלולה להחמיר את המצב. למה בעצם?

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● על גבי הרשתות החברתיות פנה לנתניהו וכתב: "אני אעשה הכל כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט: הדאו ג'ונס שבר שיא והגיע לראשונה ל-28 אלף נקודות

היועץ הכלכלי של הבית הלבן לארי קודלו אמר כי ארה"ב וסין קרובות לסיים את מלחמת הסחר ולהגיע להסכם ● אירופה ננעלה בעליות; המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת

יגן משה / צילום: איל יצהר

"חלמתי בכלל להיות שחקן, אבל אני לא מצטער"

פורטפוליו עם יגן משה, מנכ"ל שמיר אופטיקה, על החלום שלא הוגשם, על הכישלון ב"תפוז" ועל החיים על ציר סינגפור-ישראל

ספרים / צילום: איל יצהר, גלובס

למרות המועמדות לפרס הבוקר: גם הספרות הסקנדינבית יכולה לפספס

כל מי שעבד אי פעם על תוכנית התנתקות מהמקום שבו צמח וגדל, יזדהה עם דידיה אריבון ב'שיבה לריימס' ● אנדרה בארבה מציג דילמות מוסריות, שנובעות, בין היתר, מהחיבה האנושית למוד של בת יענה ● אחרי שהתרגלנו לספרות סקנדינבית איכותית, 'שיעור נהיגה' מייצר תחושה של פספוס

מלינדה וביל גייטס /  צילום: Gettyimages ישראל

בעבור מיליארד דולר: המהלך של מלינדה גייטס

מלינדה גייטס הודיעה כי היא מתכוונת להשקיע סכום אגדי לקידום שוויון מגדרי בעשור הקרוב

שמורת ג'אנג ג'יה ג'יה  /  צילום: Gettyimages ישראל

רואים רחוק, רואים שקוף: גשרי הזכוכית הם להיט תיירותי

גשרי הזכוכית בטבע מאפשרים אינטימיות מיוחדת עם הנוף, ומהווים גם מבחן אומץ ולהיט תיירותי ● סין היא הבירה העולמית, עם לא פחות מ-2,300 גשרים, מדרכות ומגלשות זכוכית. אלא שלאחרונה התגלו בכמה מהם בעיות בטיחות

איור: שאטרסטוק

מה אומרים לבוס ואיך יוצאים מהמיטה? התקף החרדה של שי גולדן הוליד פרויקט שמרים את מסך הבושה

הפרויקט הזה נולד בעיצומו של התקף חרדה, והמטרה שלו היא לתת קול ומילים להרבה מאוד אנשים שחיים במחשכים, בהסתרה, בהכחשה, בבושה, בחרדה ● פרויקט מיוחד

זאב אלקין / צילום: תמר מצפי

צמצום פליטת גזי חממה: האם ישראל יכולה לעמוד בהבטחותיה הצנועות?

בניגוד לטראמפ, השר להגנת הסביבה זאב אלקין דבק בהתלהבות בהסכם האקלים של פריז • אבל כמה שאפתניות היו ההתחייבויות של ישראל מלכתחילה, והאם סביר שנעמוד בהן בתאריך היעד - 2030? ● המשרוקית של גלובס