גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכירו את המועמדים: מי יהיה מזכיר הממשלה הבא?

אלה המועמדים להחליף את אביחי מנדלבליט

אורן הלמן / צילום: רענן כהן
אורן הלמן / צילום: רענן כהן

ארבעה מועמדים מתמודדים לתפקיד מזכיר הממשלה: אורן הלמן, חיים זיכרמן, עודד רביבי והושע גוטליב. כל אחד מהם מצויד ברשימת קשרים ומקורבים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהבחירה תהיה שלו. הנבחר יישב על כיסאו של מזכיר הממשלה הקודם, אביחי מנדלבליט, שמונה בתחילת החודש לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. גורמים בממשלה אומרים כי המועמד הבולט והמועדף, נכון לרגע זה, הוא עודד רביבי.

אורן הלמן

בן 48, סמנכ"ל רגולציה וקשרי ממשלה בחברת החשמל, בעבר שימש כיועצו של בנימין נתניהו כשזה היה שר האוצר, ובשנת 2010 מונה על ידי נתניהו למנהל לשכת העיתונות הממשלתית.

קשריו בקרב שרי הליכוד והמיומנויות השלטוניות שלו במשרד ראש הממשלה ובאוצר, הביאו אותו לתפקידו הנוכחי כמוציא ומביא בחח"י. היחיד מבין המועמדים שאינו עורך דין.

חיים זיכרמן

בן 37, עו"ד, ד"ר, חבר סגל בפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו, שימש חוקר במכון לדמוקרטיה וב-2012 היה מנהל התוכן של ועדת פלסנר לקידום ושילוב בשירות ושוויון בנטל.

עד אמצע שנת 2012 שימש כיועץ המקצועי של מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, בן ציון ליברמן. את תפקידו הוא סיים בחטף ובמהירות לאחר שלאגף המשמעת בנציבות שירות המדינה הועבר חומר שממנו "עולים חשדות לכאורה כי דיווח במספר מועדים באופן כוזב על נוכחותו בעבודה, וכן כי עבד בעבודה פרטית כמרצה באופן החורג מהיתר העבודה הפרטית שניתן לו". בנציבות החליטו בזמנו לקיים שימוע, אולם זיכרמן, שיוצג על ידי עו"ד יעקב וינרוט, בחר להתפטר מיידית ולהתחייב שלא לחזור למינהל "בטווח הזמן הנראה לעין" - כך אמר אז אגף המשמעת הנציבות, כך שתיק החקירה נסגר.

זיכרמן, איש הציונות הדתית התומך בהשתלבות ושוויון בגיוס, ואביו הרב החרדי, דוד זיכרמן, מראשי המתנגדים הקיצוניים לגיוס חרדים, נחשבים מקורבים מאוד לאביחי מנדלבליט, מזכיר הממשלה הקודם, ולבני משפחתו. מנדלבליט וזיכרמן מתגוררים בפתח תקווה בסמוך זה לזה.

ההערכה היא שאופן הסיום הדחוק של תפקידו הקודם בממשלה, כאמור כעוזרו של בנצי ליברמן, יקשה עליו לעבור את ועדת המינויים.

עודד רביבי

בן 47, עורך דין במקצועו, כהונה שנייה בתפקיד ראש המועצה המקומית אפרת בגוש עציון. לוחם, סגן אלוף במיל'. התמחה בלשכה המשפטית של הסוכנות, התנדב בייעוץ משפטי לנזקקים במסגרת משרד המשפטים ולשכת עורכי הדין. רביבי נתמך על ידי ראשי רשויות ופעילים בכירים התומכים בהתיישבות ביהודה ושומרון.

בקיץ 2011, במהלך המחאה החברתית, כתב ל-Ynet מאמר תמיכה בראש הממשלה: "ארגוני השמאל הקיצוני הצליחו לכלוא את ראש הממשלה בנימין נתניהו במצב בלתי אפשרי. הם הרימו מחאה שהמטרה האמיתית והסמויה שלה היא פוטש להפלתו, מאחורי מסר ערמומי - בעיית מחירי הנדל"ן, המשותפת לכל אזרחי המדינה, ובכך הצליחו לזכות באהדה שממית".

בשלהי דצמבר האחרון פרסם מאמר תמיכה במדיניות והתנהלות השב"כ: "בימים האחרונים אנחנו עדים להתנפלות רבתי על שירות הביטחון הכללי, נאצות ברשתות החברתיות, קללות בתקשורת, גידופים ללא סוף. חלקים מהאוכלוסיה שכחו לשב"כ את חסד הנעורים... אם חפצי חיים אנחנו, ובטרם נידרש להכרעות הגורליות עם אויבינו ושכנינו, אנחנו חייבים לתת אמון בגופים הממלכתיים ולתת להם את הסמכות והכלים לנצח... הקמנו מדינה, מדינה לתפארת, בואו נשמור עליה כולנו".

הושע גוטליב

בן 39, עו"ד. ב-2010 נבחר על ידי השופט העליון בדימוס יעקב טירקל לשמש כמרכז הוועדה הציבורית לבחינת אירועי משט המרמרה. התמחה אצל היועץ המשפטי לשעבר מני מזוז, שימש יועץ מקצועי לשרי המשפטים יעקב נאמן ודניאל פרידמן, מונה על ידי ציפי לבני כשהייתה שרת משפטים לראש המטה שלה. לפני כן, במסגרת תפקידו במחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות, ביצע מחקר בעניין הסמכות האוניברסלית וסיכון בכירים בתיקי הסגרה.

בוגר ישיבות חברות וחורב, פעיל בקליניקה לזכויות אדם בפקולטה למשפטים בתל אביב.

גיא רוטקופף

שם נוסף שהוזכר לאחרונה כמועמד אפשרי לתפקיד הוא של ד"ר גיא רוטקופף, לשעבר מנכ"ל משרד המשפטים. רוטקופף סיים לפני מספר חודשים את תפקידו כיועץ לשותפויות חיפושי הגז של קבוצת דלק של יצחק תשובה, ומכהן כיום בין היתר כדירקטור בקבוצת IDB. מקורביו הכחישו כי הוא מתמודד על התפקיד. רוטקופף הגיע למשרד המשפטים ב-2007 כששר המשפטים פרופ' דניאל פרידמן מינה אותו לראש המטה המקצועי שלו. שר המשפטים הבא, פרופ' יעקב נאמן, מינה אותו לתפקיד מנכ"ל המשרד. באוקטובר 2009 הוא המשיך לשמש כמנכ"ל גם בתקופת השרה ציפי לבני, עד שהודיע על פרישתו, שנכנסה לתוקף בפברואר 2014.

רוטקופף (46), נולד בבת ים והוא הצעיר מבין 3 אחים. הוא בעל תואר דוקטור למשפטים מאוניברסיטת בר-אילן. עבודת הדוקטורט שלו עסקה במשפט הפלילי בנושא זכות השתיקה. מלמד וחוקר בבית הספר למשפטים במסלול האקדמי של המכללה למינהל בתחומי המשפט הפלילי, ולימד גם את תחום המשפט העסקי.

רוטקופף למד משפטים בבית הספר למשפטים של המסלול האקדמי המכללה למינהל. את התואר הראשון סיים בהצטיינות (1996). לאחר התמחות במשרדו של פרופ' יובל לוי בתחום המשפט האזרחי מסחרי, השלים לימודי תואר שני באוניברסיטת דיוק בצפון קרולינה ולאחריהם חזר לישראל והחל לעבוד כחבר סגל ההוראה הקבוע בבית הספר למשפטים של המסלול האקדמי המכללה למינהל.

עוד כתבות

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

"אל תהיה טיפש": המכתב המדהים של טראמפ לארדואן

בתאריך 9 באוקטובר הציע נשיא ארה"ב לנשיא טורקיה להגיע להסכמות, וכתב לו: "אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים, ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה"

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

ראש הנציבות האירופית ז'אן-קלוד וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Yves Herman, רויטרס

כל מה שצריך לדעת על ההתקדמות החדשה בהסכם הברקזיט

ראש ממשלת בריטניה הודיע היום כי הגיע להסכם חדש עם האיחוד האירופי ● מה בדיוק חדש בהסכם והאם זה אומר שהברקזיט יוצא לפועל? ● "גלובס" עושה סדר

אמנון אברמוביץ / צילום: יונתן בלום

אמסלם לרשות השנייה: דברי אברמוביץ' ובן עמי על נתניהו - "חציית קו אדום"

השימוש במילים מתפילת קדיש, שעשו אמש פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ' והמגיש עודד בן עמי בהקשר של סוף עידן נתניהו, מעוררות סערה ● בן עמי: "לא ראוי לייחס לי כוונות נסתרות" ● לרשות השנייה הגיעו 2,000 תלונות בנושא; יו"רית הרשות: "האמירות ראויות לכל גינוי; שוקלת לפתוח הליך הפרה"

מורט מנדל / צילום: קרן מורט מנדל

המיליארדר והפילנתרופ מורטון ל' מנדל, מייסד קרן מנדל, הלך לעולמו

מנדל, ציוני נלהב, בן 98 במותו, תרם למוסדות שונים בישראל למעלה מחצי מיליארד דולר

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס

ההסכם עם ארדואן: ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגב הכורדים

ההתקפלות של טראמפ לפני ארדואן היא מהלומת קטלנית על שאיפת הכורדים לבית לאומי ומנציחה את דריסת הרגל הטורקית בסוריה ● מיט רומני: "האם ארה"ב כל כך חלשה עד שטורקיה הצליחה לכופף לה את היד?"  ● האם הנדל"ן של טראמפ בטורקיה שימש אמצעי לחץ בידי ארדואן? ● פרשנות