גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הטלפון ללשכת נתניהו: חוקר מע"מ מרכזי לא יעיד בתיק רפי רותם

נדחתה בקשת רפי רותם לזמן לעדות במשפטו את חוקר המכס מפרשת המכולה שהוחזרה למבריחים ■ אושרה עדותם של 3 חוקרים שהתלוננו בעבר על טיוח חקירות מס

רפי רותם / צילום: תמר מצפי
רפי רותם / צילום: תמר מצפי

שופט בית משפט השלום בתל-אביב, דניאל בארי, היושב בתיק הפלילי נגד חושף השחיתות ברשות המסים רפי רותם, דחה את בקשתו של רותם לזמן כעד הגנה מטעמו את עו"ד חיים שצ'ופק, לשעבר חוקר בכיר ביחידת החקירות של מכס-מע"מ.

שצ'ופק היה ממונה על חקירת הברחה של מכולה ובה מכשירי קולנוע ביתי, מכולה אשר הוחזרה לגורמים שנחשדו בהברחתה ללא שננקטו נגדם צעדים, וזאת אחרי פנייה של שני פעילי ליכוד ללשכת שר האוצר באותה תקופה, ראש הממשלה כיום בנימין נתניהו.

בידי המשטרה יש עדות מצולמת של מקור המכונה 270 על פרשה זו. מקור 270 נרצח מאוחר יותר, אחרי שזהותו נחשפה בחוגי המבריחים, לטענת משפחת המקור וגורמים בתוך רשות המסים. המדינה שילמה לאחרונה פיצוי למשפחת המקור, ובכך נמנע בירור הפרשה.

את קיום העדות של המקור שנרצח אישר בעדותו בבית המשפט סנ"צ בדימוס אריה אידלמן, שעמד בראש מפלג הונאה במשטרת תל-אביב וחקר את תלונות רותם וחבריו, עד שהתיק נסגר בעקבות החלטה של פרקליטת המחוז דאז, רות דוד. נתניהו מסר בעבר ל"גלובס", כי אינו יודע כלל על מה מדובר.

בתיק בפני השופט בארי רותם מואשם על-ידי התביעה המשטרתית בשורת עבירות ובעיקר "העלבת עובד ציבור" של אישים במשטרה, בפרקליטות וברשות המסים, בגין פקסים והודעות טקסט בלשון בוטה, בהם הוא מכנה אותם "מושחתים", "מטייחים", "מקומכם בכלא" וכו'.

רותם מאשר כי פנה ברוח זו לשורה של בכירים, אולם מכחיש טענות על איומים מצידו. זאת, בהקשר לפרשיות אותן ניסתה לחשוף "קבוצת ה-15" - חוקרים ומבקרים ברשות המסים, שניסו כבר לפני 10 שנים לחשוף פרשיות שחיתות בצמרת רשות המסים בראשה עמד איתן רוב, וביחידת החקירות המרכזית של מכס-מע"מ בראשה עמד רפי עמיאל, כולל סחיטה מינית של נישומה והדחתה בחקירה שתועדה בווידיאו.

ה-15 התלוננו במשטרה ואצל מבקר המדינה על טיוח חקירות, העלמת עין מעבירות של אנשי עסקים וגורמים ששמותיהם הוזכרו בהקשר לארגוני פשיעה והקלות לאנשי עסקים מקורבים לליכוד ולחוגי הספורט, בעיקר מענף הכדורסל.

עם תחילת מסכת ההגנה ועדותו של רותם, המייצג את עצמו, השופט בארי דחה את בקשתו של רותם לזמן לעדות מטעמו גם את מבקר המדינה הקודם, מיכה לינדנשטראוס; המבקר הנוכחי, יוסף שפירא; ועוזרו, דודי נהיר. רותם מבקש להציג את טענתו, לפיה מבקרי המדינה התעלמו מהפגיעות שספגו חברי "קבוצת ה-15" בעקבות פעילותם.

השופט בארי דחה גם הבקשות לזמן לעדות את היועמ"ש לשעבר ושופט בית המשפט העליון, מני מזוז; היועמ"ש לשעבר יהודה וינשטיין, שהיה פרקליטו של איתן רוב; המפכ"ל הקודם, יוחנן דנינו; ניצב משה אדרי, מפקד מחוז תל-אביב; סנ"צ ירון ארם וכן מספר שוטרים שרותם טוען כי היכו אותו בהיותו במעצר; רות דוד, שהייתה פרקליטת מחוז תל-אביב אשר סגרה את תיק החקירה שיזמה "קבוצת ה-15"; וחבר הכנסת לשעבר אריה אלדד, שהיה ראש השדולה למלחמה בשחיתות וליווה את מחאתם של רותם וחבריו.

עם זאת, הותרה עדותם של אהרון הילינגר, מבכירי משרד מבקר המדינה; ועו"ד איתן ענבר, שייצג את רותם בהליכים שונים. כן הותרה עדותם של 4 שוטרים ממחוז תל-אביב, שהיו מעורבים בשורה של מעצרים של רותם.

בניגוד לאיסור על עדותו של חבר "קבוצת ה-15" חיים שצ'ופק מפרשת ההברחה והפנייה ללשכת נתניהו, שנומקה באי-רלוונטיות של עדותו, השופט בארי התיר לרותם להביא לעדות מטעמו 3 אנשים מרשות המסים: איש הביקורת ביחידת החקירות של מכס-מע"מ, אריה אלעזר; חוקר המע"מ מוטי ברכה; וכן מי שהיה מנהל מע"מ תל-אביב, שוקי משעול, שהוא מהמובילים ב"קבוצת ה-15". רותם ביקש להשמיע את עדויותיהם כדי להמחיש את הטענות לשחיתות וטיוח החקירות ברשות המסים, במשטרה ובפרקליטות, ואת הפגיעה באלה שניסו לחשוף את השחיתות.

שוקי משעול הוא זה שחשף לראשונה את הקשר שבין פרקליטת המחוז רות דוד ועו"ד רונאל פישר, כאשר דחה הצעה של פישר לשלם שוחד לרות דוד בהקשר לחקירה שנפתחה נגדו על-ידי הנהלת רשות המסים. משעול דרש לבדוק את הטיפול במיסוי של נישומים כבדים, למשל עסקת רכישת סלקום על-ידי נוחי דנקנר, ההקלות לחברת דובק, משפחת גבריאלי, אבנר קופל, דודי אפל ותיקים נוספים.

אחרי סירובו של משעול להצעת השוחד מצד רונאל פישר, הגישה הפרקליטות בראשות רות דוד כתב אישום נגדו, בטענה כי קיבל שלא כדין 540 שקל יותר מדי בהחזר ביטוח הרכב. משעול הורשע ומנהל מאבק בטענה להתנהגות מגמתית כלפיו של הפרקליטות בגלל מעורבותו ב"קבוצת ה-15".

מוטי ברכה היה חוקר בכיר שהועבר לתפקיד זוטר בעקבות עדות שנדרש למסור בבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב בעניינו של רותם. ברכה העיד כי גורמים בכירים מנעו ממנו לחקור את חברת גיבור ספורט והעומדים בראשה, כולל איתן אלדר (שהורשע לאחרונה במספר פרשיות ונכלא).

לפי עדותו של ברכה, למעשה טויחה פרשה של עבירות מס חמורות. השופטת באותו תיק, ורדה סאמט, לא התייחסה לעדותו של ברכה (בעלה, חיים סאמט, ייצג את גיבור ספורט, אולם השופטת טענה כי לא ידעה זאת ותלונה נגדה נסגרה).

אריה אלעזר היה המבקר במספר תיקי מס נגד אנשי עסקים בכירים, תיקים שלגביהם נטען כי ניתנו בהם הקלות חריגות, וכן עסק באופן הניהול של איצטדיון הכדורסל ביד אליהו ומשחקי הכדורסל של מכבי תל-אביב. בדוח מבקר המדינה נחשף כי איתן רוב, כשעמד בראש רשות המסים, קיבל טובות הנאה בצורת כרטיסים למשחקים באיצטדיון, כשהיה במצב של ניגוד עניינים חמור בין תפקידיו ברשות המסים ובממסד הכדורסל.

פרשת הניסיון לחשוף את השחיתות ברשות המסים, והיחס שקיבלו מהמשטרה, מהפרקליטות ובתי המשפט, עומדת במרכזה של סידרת כתבות בערוץ 10 על מערכת המשפט והפרקליטות, שעורכת אורנה בן-דור תחת הכותרת "דיני נפשות", שהפרק הראשון שלה יוקרן ביום רביעי 2.3.

עוד כתבות

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

תשובה ממשיך לממש: קבוצת דלק מכרה לקרן נוי תמלוגי "תנין" ו"כריש" ב-318 מיליון שקל

מלבד מימוש זה, התחייבה קבוצת דלק לפעול גם לאיגוח תמלוגי-העל ממאגר הגז "לוויתן", בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותם בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי וצופה צמיחה מהירה ב-2021 בהנחה שלא יהיה גל תחלואה נוסף

בבנק ישראל מעריכים כי שיעור האבטלה במחצית השנייה של 2020 צפוי לעלות ל-8.5% ● חטיבת המחקר צופה התכווצות של 4.5% בתוצר בשנת 2020 אך צמיחה מהירה ב-2021 ● היקף ההשבתה של המשק הצטמצם לכ-19% באמצע מאי לעומת 36% בשיא המשבר

דוד קנפו, יו"ר עמותת האדריכלים/ צילום: איל יצהר

לנצל את המשבר: התאחדות האדריכלים דורשת מהמדינה לרכוש 80 אלף דירות מהקבלנים

שישה סעיפים מופיעים במסמך שחיברו בהתאחדות האדריכלים, להצלת ענף הבנייה ● בין תמיכה בפריפריה לקידום תחבורה ציבורית, הם מבקשים גם רשת ביטחון נרחבת לקבלנים ● היו"ר דוד קנפו: "אנחנו כמו מישהו שעומד על סף תהום"

אנטילופות ישראליות במרחב הפתוח של הספארי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש כיסוי ביטוחי לרכב שנפגע מעדר אנטילופות בפארק הספארי?

בהחלטת ביהמ"ש העליון נקבע כי בשונה ממקרה שבו רכב נפגע ממתקן נפץ שהוצמד אליו, כאשר עדר אנטילופות פוגע ברכב בספארי מדובר בתאונת דרכים ויש כיסוי ביטוחי לנפגעים

זיהום אוויר בעיר בייג'ינג, בסין / צילום: Jason Lee, רויטרס

הגרף היומי: לא עובדים, לא פולטים - ירידה בפליטת הפחמן העולמית

לפי הממצאים, הפליטה היומית של גזי חממה צנחה ב-17% בתחילת אפריל, לעומת הרמה הממוצעת בשנת 2019, וכי העולם חווה את הירידה החדה ביותר בתפוקת הפחמן מאז מלחמת העולם השנייה

נציגות עובדי אל על פרצו לדיון של ההנהלה והטייסים וזרקו כיסאות / צילום: ההסתדרות

הצרות באל על: יו"ר ההסתדרות הודיע על השעיה מיידית של חברי מועצת העובדים

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● יו"ר ההסתדרות: "חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים"

סניף של אלבר / צילום: איל יצהר, גלובס

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נוספים זומנו לשימוע לפני העמדה לדין פלילי

הפרקליטות זימנה לשימוע את מנכ"ל אלבר הקודם ינון עמית, את המנכ"ל הנוכחי אורן אלעזרא ואת היו"ר אלי אלעזרא לצד חשודים נוספים בפרשת הייבוא המקביל של רכבים ורשיונות ייבוא במירמה ● מדובר אלבר נמסר: "בעלי החברה נפלו קורבן להונאה ושמם שורבב לפרשה שהם לא חלק ממנה"

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

האף האלקטרוני של נונסנס / צילום: יח"צ

החברה שמריחה קורונה: "התהליך דומה קצת לזיהוי תמונה"

ננוסנט פיתחה אף אלקטרוני שמזהה את נגיף הקורונה ושואפת להחליף את המדחומים בכניסה למתחמים

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

רנו וניסאן יקצצו עלויות בהיקף של מיליארדי דולר

שתי החברות ציפו למכור 14 מיליון מכוניות בשנת 2022 ● ואולם, כעת לאחר המשבר העולמי, היעד שנקבע קרוב יותר ל־10 מיליון מכוניות ● "המצב הפך לבלתי אפשרי", מסר מקור מקורב לרנו

טלי לאופר  / צילום: סיון פרג'

"יש קריאה להגן על עסקים כחול לבן. גם התיירות היוצאת היא עסק כחול-לבן"

מנכ"לית התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות נכנסה לתפקידה שבועיים בלבד לפני פרוץ משבר הקורונה ● כעת היא נאלצת להתמודד עם ייצוג של מאות משרדי נסיעות ואלפי עובדים שיקרסו אם לא יקבלו סיוע, ומסבירה למה הנוסע הישראלי אף פעם לא היה ברור מאליו

ראש הממשלה בנימין נתניהו באולם בית המשפט / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

כך הצליח הנאשם נתניהו לביים לעצמו נאום נטול הפרעות במסדרון של בית המשפט

נתניהו ואנשיו ניסו והצליחו לשלוט בסיקור התקשורתי של הדיון הראשון במשפט ● הסמכות הנרחבת של מאבטחי השב"כ, שיתוף הפעולה עם הנהלת בתי המשפט והחשש מפני הקורונה סייעו לנתניהו לנאום בזמן שעיתונאים נאלצו לשהות בקומה אחרת

דף הטוויטר המזויף של יעקב ליצמן / צילום: צילום מסך

האם טוויטר העניקה תו אותנטיות לעמוד הפיקטיבי של השר יעקב ליצמן?

תופעת הפרופילים המזוייפים היא לא עניין חדש ברשת המצייצים, אולם מה שנראה כחריג במקרה של השר ליצמן, הוא שאת הפרופיל המדומה עיטר וי כחול - כזה המעניק גושפנקה לאותנטיות שלו

הפגנת העצמאים בישראל / צילום: טל קירשנבאום

סיבוב פרסה של הממשלה או טענות סרק של העצמאים? המחלוקת סביב המענק לעצמאים על חודש מאי

לטענת ארגוני העצמאים משרד האוצר קבע כי המענק שהובטח לעצמאים בגין חודש מאי יבוטל, בשל החזרה לשגרה של המשק ופתיחת העסקים ● גורמים באוצר טוענים כי לא התקיים דיון להעניק מענק נוסף בגין חודש מאי, וכך גם לא בוטל כל מענק מתוכנן

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

מי שומר על השומרים: האם לפרקליט המדינה והיועמ"ש אין שום בקרה?

לפי נתניהו, האנשים שהגישו נגדו כתב האישום נהנים מחסינות מביקורת ● האומנם? 
"המשרוקית של גלובס" 

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2015 על רקע אי דיווח של בזק והסתרת מידע שלילי על רפורמת השוק הסיטונאי והנזק שהרפורמה תגרום לחברה

איציק שמולי, פריימריז העבודה / צילום: שלומי יוסף

הסוף למחדל כפל הקצבאות? שר הרווחה שמולי הודיע שהקיזוז יוקפא

משמעות הדבר היא שהסכומים שקוזזו מקצבאותיהם של החלשים ביותר בחברה לאחר שהוצאו לחל"ת בשל משבר הקורונה, יוחזרו, ולא יקוזזו גם בחודש יוני ● "מדובר בהחזר של כ-250 מיליון שקל למוחלשים ביותר, שלא הסכמנו להותיר מאחור", כתב השר שמולי בחשבון הטוויטר שלו

לופטהנזה /צילום :  Shutterstock.

לופטהנזה בדרך לקבל סיוע ממשלתי בסך 9 מיליארד אירו מגרמניה

קבלת הסיוע עדיין לא אושרה רשמית ע"י לופטהנזה ● בהודעה לעיתונות שפירסמה לופטהנזה נאמר כי הקרן הפדרלית לייצוב כלכלי של גרמניה, שבאה לעזרת חברות שנפגעו על-ידי התפרצות מגפת הקורונה, אישרה "חבילת ייצוב" בתמיכת הנהלת החברה

נכס למכירה בארה"ב.  שינוי פרדיגמה   / צילום: אריק סולטן

פרופטק: משכללים נדל"ן בטכנולוגיות דיגיטליות בעולם של מיתון

תחום ה-PropTech בא לעשות סדר בשוק הדיור בתקופה שבה בעלי נכסים מתקשים למצוא שוכרים, שוכרים מתקשים לשלם ורוכשים מתקשים לגייס הון ראשוני ● פלטפורמות דוגמת Lucas Project ו-StepLadder הן דוגמאות בולטות לאופן שבו זה מתבצע