גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מעצמת היי-טק – כן, אבל להתגרש? רק ברבנות

מאמר בעקבות תחקיר "ידיעות אחרונות" על מוסדות הבד"ץ שמאפשרים נישואים במסלול עוקף רבנות, אבל לא כשמדובר ברבני צהר או רבנים רפורמים, רחמנא לצלן

גירושין  / צילומים: גלובס tv
גירושין / צילומים: גלובס tv

על-פי תחקיר "ידיעות אחרונות", מוסדות הבד"ץ החרדיים אינם מערימים קשיים על המעוניינים להינשא, וזאת בניגוד לממסד הדתי שאינו מאפשר נישואים על-ידי רבני צהר או רבנים רפורמיים. "מסלול עוקף רבנות", קראו לתחקיר ב"ידיעות", אלא שהכותרת חוטאת למציאות הקיימת. בפועל, אין מסלול עוקף רבנות, ולא ניתן להינשא בנישואים אזרחיים בישראל. נקודה. 

מי שמתחתנים בנישואים אזרחיים בקפריסין, איטליה או ניו-יורק, נדרשים לעבור בבית הדין הרבני כדי להתיר את נישואיהם. לא יועילו ההסברים שהם הרחיקו לחו"ל כדי להימנע מהממסד הרבני.

נכון, להתגרש לאחר נישואים אזרחיים זה יותר פשוט, ואין בעיית עגינות, שכן בנישואים אזרחיים לבית הדין הרבני יש סמכות להכריז עליהם כבטלים למפרע, אבל הדרך היחידה של זוג יהודים לא לפגוש בממסד הרבני הוא להישאר בגדר ידועים בציבור. נכון להיום אין לתושבי מדינת ישראל זכות לבחור להינשא ולהתגרש באופן אזרחי. 

כן, כן, מדינת ישראל - מעצמת היי-טק בינלאומית שהנפיקה מתוכה מדענים בעלי שם עולמי - אינה מאפשרת לאזרחיה להינשא ולהתגרש אזרחית, ומכפיפה אותם, בעל-כורחם, לממסד הדתי. אמנם בסקר ערוץ 2 שהתפרסם לאחרונה עולה כוחה של מפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד, אך בפועל הצעות חוק שעשויות לשנות את המצב נדחו או יידחו ככל הנראה בקרוב. 

ב-22 ביולי 2103 הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק: התרת נישואים אזרחיים (תיקוני חקיקה), התשע ג-2013, על-ידי חברי הכנסת זהבה גלאון, מרב מיכאלי, רונן הופמן ומאיר שיטרית. הצעה זו באה להסדיר גירושים אזרחיים במקרה של נישואים אזרחיים, ומטרתה לקבוע כי הסמכות לדון בהתרת נישואים של בני זוג שבחרו להינשא בנישואים אזרחיים בחו"ל, תהא מסורה לבתי המשפט לענייני משפחה. זאת, על-מנת לתת תוקף לרצון בני הזוג שלא להכפיף את יחסיהם למערכת השיפוט הדתית.

בנוסף, הוצע להבהיר בחוקים הקובעים את סמכות השיפוט הייחודית לבתי הדין הרבניים, כי בכל הנוגע לענייני נישואים וגירושים תהא להם סמכות ייחודית רק כאשר הנישואים נערכו בהתאם לדין הדתי. נשמע מצוין? אולי - אבל הצעת חוק זו התפוגגה עם התפזרות הכנסת ה-19. 

ב-15 ביוני 2015 הוגשה הצעת חוק זהה, אך היא טרם הועלתה לקריאה טרומית, ונראה כי דינה כדין הצעת חוק אחרת שהוגשה במארס 2013 על-ידי חבר הכנסת לשעבר ניצן הורוביץ ואחרים, לפיה יוכלו בני זוג יהודים להינשא נישואים אזרחיים בארץ.

הצעת החוק לא באה לבטל את ההסדרים הקיימים כיום, אלא להוסיף עליהם. מי שיבחר להינשא בדרך הנהוגה היום, יוכל להמשיך ולעשות זאת. הצעת החוק באה להבטיח שכל אדם בישראל יוכל להינשא בישראל על-פי אמונתו וצו מצפונו. על-פי הצעת החוק של הורוביץ, יוסדרו נישואים אזרחיים בישראל, וסמכות השיפוט לדון בכל עניין הנוגע לנישואים אזרחיים תימסר לבית המשפט לענייני משפחה.

התוצאה תהיה שלבני זוג תינתן אפשרות לבחור להינשא במסגרת דתית או במסגרת אזרחית, ומסלול הגירושים ייקבע על-פי הדרך שבה בחרו בני הזוג להינשא. בנוסף, אם בני הזוג בחרו להינשא בנישואים דתיים, הם יהיו רשאים לבחור להתיר נישואיהם באופן אזרחי בהסכמת שני הצדדים. 

כמובן שהצעת החוק הוסרה מסדר היום של הכנסת הקודמת. ב-11 במאי 2015 היא הוגשה שוב, מליאת הכנסת דנה בה ב-8.7.15 ודחתה אותה ברוב של 50 חברי כנסת נגד לעומת 39 חברי כנסת שהצביעו בעד. 

שרת המשפטים, איילת שקד, ציינה כי הממשלה סבורה כי יש קשיים משפטיים מהותיים בהצעה, בהיותה פוגעת בסמכות השיפוט הדתי בגירושים, גם ביחס למי שנישא על-פי הדין הדתי, שיוכל, ברצותו בכך, להתגרש במסלול אזרחי.

לדבריה, מתן אפשרות בחירה שכזו לבני זוג עלולה ליצור חוסר בהירות באשר למצב האישי ואף להשפיע על הדין האישי של הילדים, לרבות קביעה כי מדובר בפסולי חיתון. אלא שבמקום לתקן את ההצעה, דחתה כנסת ישראל את ההצעה והחזירה את מדינת ישראל למקום בו צריך להמשיך לחפש "מסלול עוקף רבנות". 

■ הכותבת הינה עורכת דין מומחית בדיני משפחה ובעלת האתר www.getup.co.il

עוד כתבות

מימין לשמאל - גיל אמיד סמנכ״ל תפעול ופיתוח עסקי , יואב הולנדר CTO, זיו בנימיני מנכ"ל / צילום: דרור ס

וולוו מצטרפת לפיתוח השפה לתיאור תרחישי נהיגה של פורטליקס הישראלית

פורטליקס מפתחת פלטפורמה לאוטומציה של בדיקות בטיחות לרכבים אוטונומיים ופיתחה שפה לתיאור תרחישים שנועדה להפוך לסטנדרט בבדיקות בטיחות של רכבים אוטונומיים ומערכות עזר מתקדמות לנהג ● החברה גייסה עד היום כ-16 מיליון דולר

הריסת הדולפינריום / צילום: גיא נרדי

אושרה עסקת הדולפינריום; היזמים ישלמו למדינה 320 מיליון שקל

הפשרה בעסקה מגלמת הערכת שווי חדשה לדולפינריום, שגבוהה בכ-100 מיליון שקל מההערכה הקודמת ● היזמים, חברת "השער לישראל", ישלמו גם היטלי השבחה לעיריית תל אביב

בירה באדווייזר  / צילום: יח"צ

שוק הבירה מתעורר לתחרות: המותג האמריקאי באדווייזר עושה עלייה רשמית

אחרי היעדרות של 40 שנה, מותג הבירה האמריקאי באדווייזר חוזר לישראל, כשחברת הכרם קיבלה את הזיכיון לשיווקו בארץ ● איאן בולייד, מנהל באדווייזר בישראל: "ת"א היא גן השעשועים החדש של באדווייזר"

חיים סבן / צילומים: רויטרס

חיים סבן מרים ידיים: מוותר על השליטה בפרטנר ועל חצי מיליארד שקל

לסבן חוב של 300 מיליון דולר לחברת האצ'יסון מהונג קונג, ובחודשים האחרונים הוא ניהל מולה מגעים על מיחזור ההלוואה ● לפי דיווח מהיום, המגעים הסתיימו ללא תוצאות - מה שפותח להאצ'יסון פתח לשוב ולהשתלט על פרטנר

יונה פוגל  / צילום: תמר מצפי

שכר של 60 מיליון שקל ב-12 שנים: יונה פוגל יקבל "מצנח זהב" בפז

בסוף אוקטובר יתבקשו בעלי מניות פז לאשר למנכ"ל הפורש "מענק פרישה מיוחד" של 3 מיליון שקל, השווה לעלות שכרו ב-11 חודשי עבודה ● "אין זה ראוי כי המנכ"ל יסיים כהונה של 12 שנים ללא תגמול ראוי בעת פרישתו"

גיורא שחם / צילום: איל יצהר

רשות המים מתכננת להעביר פרויקט של מאות מיליוני שקלים לגוף פרטי ללא מכרז

ויכוח חריף ניצת בין רשות המים לבין משרד האנרגיה עקב הכוונה להעביר לחברה פרטית פרויקט תשתית לאומי לחיבור היישובים החקלאיים למערכת המים הארצית ● הרשות בתגובה: התערבות משרד האנרגיה בשיקול דעתנו המקצועי "לא נכונה ויש בה פוטנציאל לפגיעה במשק המים"

אבי באום/  צלם: איל יצהר

גם עם אופנוע: חילן מבקשת לשדרג את שכר בעל השליטה ל-150 אלף שקל לחודש

מדובר העלאה של 30 אלף שקל בשכרו החודשי ● גם תקרת המענק השנתי תעלה: מ-1.8 מיליון שקל ל-2.75 מיליון שקל

רוני אירני, חיים כצמן וירון אשל / צילום: רפי דלויה

"אין מנצחים ואין מפסידים": חיים כצמן פותח שנה ומסכם את מערכת הבחירות

וגם: יאיר סרוסי חונך חוות טורבינות בסרביה

גרטה טונברג, מחאת האקלים בניו יורק / צילום: REUTERS/Shannon Stapleton

גרטה טונברג למנהיגי העולם: "גנבתם את החלומות שלי ואת הילדות שלי"

האקטיביסטית הצעירה פנתה למנהיגי העולם ואמרה: "אנשים סובלים, אנשים מתים. המערכות האקולוגיות שלנו מתמוטטות, ואנחנו בתחילת הכחדה המונית, וכל מה שאתם יכולים לדבר עליו זה כסף וסיפורי אגדות על צמיחה כלכלית תמידית – איך אתם מעזים?"

הבניין ברחוב ישעיהו 50 בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

הדיירים קנו דירה על סמך הבטחה לתמ"א 38 - והוטעו

מוכרי דירה בת"א הבטיחו שהבניין "הולך לעבור תמ"א", אולם הרוכשים הוכיחו כי המוכרים ידעו שאין לכך כדאיות כלכלית - והסכם המכר בוטל

ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

המשנה ליועמ"ש: "חייבים ממשלה, שיהיה מי שיחתום על ניירת"

בכנס התחדשות עירונית של "גלובס" אמר המשנה ליועמ"ש עו"ד ארז קמיניץ כי במשרד המשפטים עובדים על שורה של תיקונים בנושא פרויקטים של פינוי-בינוי ● עדיאל שמרון, מנכ"ל רמ"י, קרא ליזמים לקחת סיכון: "אני פקיד ממשלתי עם משכורת קבועה, אתם לא"

אנטנה סלולרית/ צילום: תמר מצפי

לידר שוקי הון על חברות הסלולר: "נושא המיזוגים יכול לשפר את הסנטימנט כלפיהן, אבל עוד מוקדם לדבר על התאוששות בתוצאות"

על רקע הדיווחים בתקשורת בימים האחרונים, רשמו היום מניות הסלולר עליות שערים ● האנליסטית סבינה לוי מזכירה כי "השאיפה צריכה להיות תחרות ורמת מחירים יותר מאוזנות" - וכאן נכנס לתמונה הרגולטור, שלו "יש שיקולים פוליטיים וציבוריים"

ניר שטרן  / צילום: תמר מצפי

סלקום צפויה לפטר 500 עובדים אחרי החגים; שוקלת גיוס הון

(עדכון) ● דירקטורין החברה אישר את תוכנית ההתעיילות ● סלקום תנסה לגייס הון בהיקף של 400 מיליון שקל ● ועד העובדים: "כל פניה אלינו להתייעלות תיענה בהתנגדות קשה - מהקשות ביותר שידעה החברה"

השופט מני מזוז / צילום:רפי קוץ

ביהמ"ש העליון: בית הדין הרבני לא מוסמך לדון בענייני מזונות

העליון קבע כי גם אם אחד ההורים הגיש תביעת מזונות ילדים לביה"ד הרבני יחד עם תביעת גירושים, להורה האחר ולילדים יש זכות להעביר את הדיון במזונותיהם לביהמ"ש לענייני משפחה, וזו תגבור על התביעה שהוגשה לביה"ד

מריוס נכט - תמר מצפי

בנק ישראל אישר את הבנק הדיגיטלי של מריוס נכט ואמנון שעשוע

החשכ"ל לשעבר שוקי אורן צפוי להתמנות ליו"ר הבנק ● האישור יאפשר לבנק לקדם את הכנתו להגעה לשוק ולצרכני הקצה

מפעל סודה סטרים בדרום / צילום: איל יצהר

בכירים בסודהסטרים נחקרו בחשד לשימוש במידע פנים. במוקד: האקזיט לפפסיקו

מדובר בחשד לביצוע עבירות של שימוש במידע פנים סביב רכישת החברה על ידי פפסיקו ● על פי החשד, מקורבת לבכיר בסודהסטרים עשתה שימוש במידע הפנים שנמסר לה ממנו, וגרפה רווחים אסורים בחשבונה בסך כולל של כ-156 אלף שקל

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

סופטבנק היא חלק מהבעיה: אדם נוימן יכול ללכת, אבל הבלופים ב-WeWork יישארו

סופטבנק תומכת בהדחתו של אדם נוימן, האיש מאחורי WeWork, ודירקטוריון החברה ידון בנושא בימים הקרובים ● בסופטבנק מנסים להפיל את האשמה על נוימן, אבל המשקיעה הדומיננטית היא חלק מהבעיה, לא הפיתרון, והיא לא יכולה להתנער מהנעשה בחברה

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

כחלון: מאוד מקווה לא להגיע להעלאת מסים - אבל נגלה אחריות

"אזהרות חברות דירוג האשראי מחייבות אותנו לפעול כדי למנוע הידרדרות המשק" - כך אמר שר האוצר משה כחלון במסיבת עיתונאים באוצר לרגל התקציב הזמני שיהיה עד שיאושר תקציב 2020

רה"מ נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו בסיעת הליכוד: "בלי פסילות ובלי חרמות. עלינו להגיע לאחדות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום את סיעת הליכוד בכנסת בירושלים ואמר כי הוא מכוון להקים ממשלת אחדות רחבה בין הליכוד לכחול לבן ● סיעות ימינה ויהדות התורה התייצבו הבוקר בבית הנשיא והמליצו לנשיא ריבלין על נתניהו לראשות הממשלה

מפעל בית השיטה / צילום: פאול אורלייב

נפטרת מהחמוצים: אסם מוכרת את מפעל בית השיטה תמורת כ-55 מיליון שקל

חברת דין שיווק וקלייה נמצאת בשלבים אחרונים לחתימת הסכם לרכישת מפעל החמוצים בית השיטה של אסם ● מבחינת אסם מדובר במכירה שלישית בתוך כשנה של פעילות שאינה חלק מעסקי הליבה שלה ● השלמת העסקה כפופה לאישורים רגולטוריים