גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סנגורי בנצי ליברמן ליועמ"ש המנהל: ידעת על החברות בינו לבין לנגנטל

ליברמן מואשם בהליך משמעתי כי התנהל בניגוד עניינים כמנהל רמ"י, בכך שפעל מול שותפו לשעבר, נחום לנגנטל, ועסק בענייני חברות שלנגנטל ייעץ להן ■ היועץ המשפטי לשעבר של רמ"י, עו"ד ינקי קווינט: "כשהבנתי זאת, הרגשתי ששיטו בי"

בנצי ליברמן / צילום: איל יצהר
בנצי ליברמן / צילום: איל יצהר

"ברגע שראיתי את הסדר ניגוד העניינים של מנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), בנצי ליברמן, והבנתי שהייתה הפרה של סעיף בהסדר, עשיתי כמה בדיקות בגוגל, באתר 'נבו', ביומן. הרגשתי שבמידה מסוימת שיטו בי. אני מודה שכשראיתי את ההסדר, חשבתי שאני טועה או שיש איזושהי התכתבות במשרד המשפטים שאני לא מודע לה. לא העליתי על דעתי שקיימת הפרה בוטה כזאת (של ההסדר - ח'מ')" - כך העיד שלשום (א') עו"ד יעקב (ינקי) קווינט, היועץ המשפטי לשעבר של רמ"י בדיון המשמעתי שהתנהל נגד ליברמן בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה.

ליברמן, שבתחילה היה חשוד בפלילים בפרשה, אך התיק נגדו נסגר, מואשם בהליך משמעתי כי התנהל בניגוד עניינים במסגרת תפקידו במנהל, בכך שפעל מול חברו ושותפו לשעבר, נחום לנגנטל, ועסק בענייני חברות, שלנגנטל ייעץ להן. לפי התביעה המשמעתית שהוגשה על-ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, למרות שליברמן היה מצוי במצב של ניגוד עניינים, הוא נענה לבקשתו של ח"כ לשעבר לנגנטל והתערב בסוגייה שלא הייתה אמורה להגיע לשולחנו. מדובר בפרויקט רמת אלישיב בלוד של חברת "קרדן נדל"ן", שלנגנטל ייעץ לה, וליברמן עצמו שימש בעבר יועץ של החברה. ליברמן כראש רמ"י קיבל החלטה הנוגעת לפרויקט בלוד, למרות שעם כניסתו לתפקיד הוא התחייב להרחיק את עצמו לחלוטין מעיסוק בפרויקט, במסגרת הסדר ניגוד העניינים שנחתם עמו.

לנגנטל היה אמור להרוויח מתוצאות ההחלטה של ליברמן בעניין הפרויקט בלוד - חברת "אל-הר הנדסה", שבה מחזיקה קרדן בשותפות עם חברת מסיקה-חסון, מונתה לקבלן המבצע של הפרויקט. לפי החשד, לא רק שליברמן לא נמנע מעיסוק בפרויקט, אלא גם יזם ישיבה ברשות מקרקעי ישראל, שבה הוחלט כי יש לאשר לחברה למכור את זכויותיה בחלק מהקרקע. היועץ המשפטי דאז של רמ"י, עו"ד קווינט, הוא מי שהתלונן למשרד המשפטים נגד ליברמן וחשף את הפרשה. בעקבות חשיפה זו החלה החקירה הפלילית, שבהמשך עברה לפסים של דין משמעתי.

נורת אזהרה

בעדותו שלשום אמר קווינט כי "בתקופה לפני שליברמן מונה לראש רמ"י, אני לא זוכר פעילות של לנגנטל מול רמ"י, ובוודאי לא מול היועץ המשפטי. וכשפתאום לנגנטל נהפך להיות גורם כל-כך משמעותי, סוג של 'מאכער' בנושאים כל-כך משמעותיים, זה עוד דבר שהדליק נורת האזהרה בתחושה שלי". קווינט ציין כי "באותה תקופה הייתה פנייה מאוד מוזרה של לנגנטל בנושא בריכות המלח בעתלית ובאילת (לנגנטל היה קשור לחברת המלח שמחזיקות בבריכות - ח'מ')". לגבי מעורבותו של לנגנטל בעסקאות של חברת קרדן, אמר קווינט: "לפני כניסתו של ליברמן לתפקיד, לא ידעתי דבר. עד מועד הישיבה לא ידעתי על כל קשר בין לנגנטל לקרדן".

בשלב זה נשאל קווינט על-ידי התובע, עו"ד יוחאי בן שמואל, מה הוא יודע על הממשק של לנגנטל מול רמ"י, לאחר מינויו של ליברמן לראש רמ"י. "פעם אחת הייתי ליד אחד מעוזרי ליברמן ששוחח בטלפון עם לנגנטל, לפי הבקשה של ליברמן. מעבר לזה, ראיתי את לנגנטל במסדרונות ממתין לליברמן, אבל לא ידעתי על הקשר שלו או פעילות עסקית שלו מול רמ"י".

בהמשך העיד קווינט כי לאחר שביצע בדיקות, הוא הבין שלנגנטל היה קשור בחברה קדישא, בחברת המלח (המחזיקות בבריכות המלח בעתלית ובאילת - ח'מ'), בתחנת הכוח בקרית גת, וכן שהוא מייצג את מחצבות שפיר מול רמ"י. "בעניין חברה קדישא, חברות המלח ולוד הוא פעל מול ליברמן... לגבי חברת קדישא לא ידעתי בכלל על המעורבות. בנוגע ללוד (הפרויקט שעמד במרכז החשדות נגד ליברמן - ח'מ') - חשבתי בזמנו שהבהילות והאגרסיביות בנוגע לקביעת ישיבה (בנושא הפרויקט בלוד - ח'מ') ולדרישת השתתפותי - חשבתי שהיה לה קשר (ללנגנטל - ח'מ'). בנוגע לבריכות המלח בעתלית ובאילת - זו אחת הסוגיות הכי מורכבות שהיו על המדוכה בעשור האחרון".

בשלב זה שאל התובע: "מה היה חלקו של לנגנטל בבריכות המלח?"; וקווינט השיב: "עידכנה אותי קודמתי בתפקיד, רחל זכאי, שלנגנטל צורף לצוות שכלל אותה, את משרד גורניצקי ואת משרד וינרוט. אני הבנתי שהוא מעודכן בזמן אמת ושיש לו קשר עם בנצי ליברמן".

בהמשך נשאל קווינט על הישיבה שנערכה ב-21 במארס 2013 בנושא פרויקט רמת אלישיב בלוד, שבה השתתפו ליברמן ונציגי חברת קרדן, עו"ד לוי-אמיתי ולנגנטל. "הישיבה הייתה קצרה. היה איזה שיח על מגרשים. שאלתי מספר שאלות, כי לא ידעתי פרטים על העסקה. היה שיח בין ליברמן לבין נציגי קרדן על המגרשים בנוגע לפינויים". לדברי קווינט, בתום הישיבה סוכם כי הוא יבדוק את המשמעויות מול המחוז ויעמוד בקשר מול לנגנטל. "זה לא שכיח שנושא כזה שהוא לא הנושא הכי גדול וחשוב, יטופל על-ידי ראש הרשות, ובטח לא בהתרעה כזו קצרה", הבהיר קווינט, שציין כי הטיפול בנושא היה "בסד זמנים קצר יחסית".

"חלק מהדברים ידעתי"

קווינט תיאר כיצד כמה שבועות מאוחר יותר התוודה בפניו ליברמן באופן חלקי על טעותו בנוגע לכינוס הישיבה על הפרויקט בלוד. "אחרי כשבועיים-שלושה, הוא אמר לי בהקשר אחר: 'טעיתי בנוגע לישיבה הזאת'. אני הבנתי שזה נוגע להתנהלות האישית - הלחץ שאני אשתתף באופן אישי בישיבה. מעבר לזה לא שוחחנו על זה".

בהמשך סיפר קווינט כיצד באוגוסט 2013 אגב בדיקה אחרת בקלסר ניגוד העניינים, עליו חתם ליברמן עם כניסתו לתפקיד, הוא נחשף להתחייבות של מנהל רמ"י בהסדר להימנע מטפול בענייניו של לנגנטל. "לא העליתי על דעתי שקיימת הפרה בוטה כזאת", העיד קווינט. "לא העליתי על דעתי שהפרה כזו של ההסדר תתבצע, והרגשתי ששיטו בי. פניתי למשרד המשפטים, לארז קמיניץ, המשנה ליועמ"ש, ועדכנתי אותו... ראיתי שלליברמן ולנגנטל היו קשרים עסקיים, כולל אפילו חלוקת שותפות במשרד עורכי דין". לדברי קווינט, לאחר מכן התברר לו שבין ליברמן ללנגטל נערכו ישיבות ברשות מקרקעי ישראל, שהוא לא זומן אליהן, בין היתר בעניינים הקשורים בחברה קדישא, אליה היה קשור לנגנטל.

בהמשך נחקר קווינט בחקירה נגדית על-ידי עוה"ד יעקב וינרוט ועמית חדד, פרקליטיו של ליברמן. עוה"ד עימתו את קווינט עם טענתם, כי בניגוד למה שאמר במשטרה ובביה"ד המשמעתי, הוא ידע היטב על החברות האמיצה בין ליברמן ולנגנטל והשותפות ביניהם. "מה שאתה אומר הרבה יותר דל מהאמירה שאתה שם בפי ליברמן, שהוא ציין באוזניך מספר פעמים על החברות האדוקה עם לנגנטל ואיך הוא מבקר בביתו מדי פעם", שאל וינרוט. קווינט השיב: "אני שמעתי את השיח הזה. חלק מהדברים ידעתי".

בשלב זה הטיח וינרוט בקווינט: "אתה מספר לנו שאתה גילית את ה'עוקץ' בשלב יותר מאוחר, אחרי הפגישה (בנוגע לפרויקט רמת אלישיב בלוד - ח'מ'). אתה רוצה להגיד לנו שהאיש הזה (ליברמן - ח'מ') טיפש כל-כך שהוא בא אליך אחרי הפגישה ומספר לך שלנגנטל חבר קרוב שלו ושהוא מבקר בביתו מדי פעם בפעם. אתה רוצה שביה"ד יאמין לגרסה הזאת?"; קווינט השיב: "אני לא מיד הבנתי את ההתנהלות פה".

גם בהמשך החקירה הנגדית, פרקליטו של ליברמן דחק את קווינט אל הפינה. "בחקירה זרקת על ליברמן תיק שוחד, עבדת כמו מודיע משטרתי, מסרת מזכרים למי שהמשטרה עשתה עליהם תרשומות. אין להם אפילו זכר היום. אתה הלכת למשטרה מתוך רצון של אזרח טוב ולא כמי שבא לגמור חשבון עם ליברמן?", שאל וינרוט.

"לא הלכתי למשטרה ביוזמתי", ענה קווינט. "פניתי למשרד המשפטים. עשיתי את חובתי כיועץ משפטי ברשות מקרקעי ישראל... כמו שעדכנתי ביחס להלוואה משנה קודם, כך עדכנתי גם עתה". בתשובתו התייחס קווינט לדיווח שלו על הלוואה פרטית שלקח ליברמן משותפיו לשעבר למשרד עוה"ד במהלך כהונתו ברמ"י. לדברי עורכי דינו של ליברמן, ההלוואה דווחה בזמן אמת לקווינט. 

עוד כתבות

ד"ר זאב רותם / צילום: רפי דלויה

הלך לעולמו ד"ר זאב רותם, ראש מחלקת אסטרטגיה ב-KPMG סומך-חייקין

ד"ר זאב רותם ליווה לאורך השנים מאות עסקים, חברות ציבוריות, ומשרדי ממשלה בתכנון וביצוע מהלכים אסטרטגיים וארגוניים מהמשמעותיים במשק

למברגר, לימון, סומפולינסקי, יעקב, נעאמנה / צילום: דוברות משרד המשפטים, צילום מסך, שלומי יוסף

מפרקליט המדינה ועד יועמ"ש הכנסת: כל הפרטים על המרוץ לצמרת מערכת המשפט

צמרת המשפטנים במגזר הציבורי צפויה בחודשים הקרובים לרענן את שורותיה ● על הפרק מספר רב של מינויים שישפיעו על כיוונה של מערכת המשפט הישראלית בשנים הסוערות שצפויות לה ● "גלובס" עושה סדר בתפקידים שמתפנים ובמועמדים המובילים לכל תפקיד

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ארגונים אזרחיים: הוציאו את הרפורמה בהתחדשות עירונית מחוק ההסדרים

הרקע למכתב שנשלח על ידי ארגוני חברה ונציגי אקדמיה לעו"ד ארז קמיניץ ולממונה נדל"ן באגף תקציבים הוא פרסום טיוטת חוק ההסדרים הכוללת שורת סעיפים עם משמעות גדולה לתחום ההתחדשות העירונית

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים -  5 ביולי 2020

אמש באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ח"כ חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

חיים כץ: ההטבות והזכאות למובטלים ימשכו לאורך המשבר

לפי סיכום בין יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות חיים כץ ושר האוצר ישראל כ"ץ, 12 אלף מובטלים שהסתיימה תקופת זכאותם בינואר ובפברואר יקבלו דמי אבטלה עד אמצע אוגוסט עם אפשרות להארכה נוספת

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

מי יקבל רישיון כמנהל השקעות? הפתרון לבחינת רשות ני"ע

לפני כשבוע התקיימה בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות ● לפניכם תשובות מנומקות לשאלות בבחינה

שר האוצר ישראל כ"ץ ויו"ר  ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: יניב לוי ויותם בן יצחק, יח"צ

הערכות: ההסתדרות תסכים להקפאת שכר במגזר הציבורי

בהסתדרות מבקשים לחתום על הסכם שכר חדש לעובדי המגזר הצ יבורי לאחר שהסתיים הסכם המסגרת הקודם שנחתם ב-2016 על ידי שר האוצר כחלון ● במסגרת ההסכם הקודם, שחל בשנים 2015-2019 קיבלו עובדי המגזר הציבורי תוספות שכר בהיקף מצטבר של כ-8% לאורך תקופת ההסכם

קרן קיידן / צילום: תמונה פרטית

"הסיוע מהמדינה עוזר לקנות עוד כמה מוצרים בסופר, לא לשרוד"

קרן קיידן, 38, בעלת מכון היופי "קרן לייזר" ● "אנשים נמנעים מלעשות דברים שלא חייבים ולכן כל התחום הזה של הקוסמטיקה ושל הסרת שיער נפגע" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר רשות ני"ע: "המשבר הולך לשבש את הסדר הקיים במערכת הפיננסית, הציבורית והחברתית"

"התוכנית הכלכלית הממשלתית היא בסך הכול סבירה, אבל הערך שלה יימדד ביכולת הביצוע. ועד היום הביצוע לא היה מספיק טוב" ● כך אמרה היום ענת גואטה, יו"ר הרשות לני"ע, בוועידת עושים שוק של "גלובס" ● "בגל השני תידרש היערכות הרבה יותר משמעותית"

חיילים, שוטרים ומאבטחים עם מבכות פנים שומרים על הסגר בירושלים / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

החמרה בסגר? בממשלה שוקלים להגביל התקהלויות ל-20 איש בכל מקום

עוד יידונו בישיבת הממשלה במגבלות על פארקים וחדרי כושר ● יו"ר הכנסת יריב לוין יכנס היום בשעות הצהריים ישיבה של ראשי כל סיעות הכנסת כדי לדון בזירוז הליכי חקיקה, לרבות חוק הקורונה המורחב

רובע 3, תל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כבר לא רק עניין של גיקים: כך רכישת נדל"ן בבלוקצ'יין הופכת למיינסטרים

המיתון העולמי הוליד יוזמות שהיו מוכרות למעטים - משקיעים שאיבדו מהונם יוכלו בקרוב כבר לא לרכוש דירה שלמה, אלא לקנות אחוזים קטנים במספר נכסים ● כך עולם הבלוקצ'יין חושף את עולם הנדל"ן לקהלים חדשים שלא היו נגישים ● האזינו

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

צפי לעליות בוול סטריט; טסלה קופצת ב-6% במסחר המוקדם

בורסות אסיה רשמו היום עליות חדות בהובלת הבורסה של שנחאי שזינקה ב-5.7% ● עליות בבורסות אירופה

פועלים פלסטינים ממתינים במחסום / צילום: Oded Balilty, Associated Press

משבר הקורונה: הרשות הפלסטינית דורשת מישראל להסיר מחסומים

לדברי ראש הממשלה הפלסטיני ישראל מונעת מהרשות להקים מחסומים לבידוד ישובים ושכונות מוכי קורונה ● מספר החולים הפעילים בשטחי הרשות עלה ל-4,100 ומספר המתים עומד על 21

גת מגידו, פרופ' אסף חמדני וד"ר איל גבע, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"בחברות ללא בעל שליטה, הבעיה המרכזית היא פיזור של בעלי המניות ומנהלים עם פיקוח חסר"

נושא האקטיביזם של בעלי מניות נידון בכנס "עושים שוק" של "גלובס" בשיחה עם גת מגידו, פרופ' אסף חמדני וד"ר איל גבע • "אנחנו רוצים להשקיע בחברות עם הנהלה איכותית - כזו עם מנכ"ל שהמשקיע סומך עליו שיידע לחלץ את החברה ממשבר"

פרופ' אמיר ירון / צילום: רפי קוץ, גלובס

לקראת הודעת הריבית: "ההסתברות להפחתה מעט גבוהה יותר מ-50%"

בנק ישראל יודיע היום על גובה הריבית ליולי ולאחריה יקיים מסיבת עיתונאים ● קונצנזוס האנליסטים סבור כי הבנק ינמיך את תחזית הצמיחה ● פסגות: "היינו מצפים להתערבות בשווקים כמו הגדלת היקף רכישות האג"ח הממשלתיות או הרחבת מגוון הנכסים הנרכשים" ● לאומי: "נראה כי ההודעה צפויה להיות פסימית יותר"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה עברה לירידות קלות; בזק יורדת ב-3.3%, פתאל ב-4.3%

עליות בבורסות אירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ● אורי גרינפלד מפסגות לקראת הודעת הריבית של בנק ישראל: "שוק המק"מ כבר מגלם באופן ברור את הפחתת הריבית ל-0% ברבעון האחרון של השנה ואנחנו למדנו שלא פעם מה שנכון יותר הוא גם מה שסביר שיקרה"

יעקב מרגי / צילום: תמר מצפי

מרגי קבע: עד שלא יושג הסכם מול אל על, חוק התעופה לא יקודם

ועדת הכלכלה כבר אישרה את השינוי בחוק התעופה לקריאה שנייה ושלישית עד שיו"ר הוועדה, יעקב מרגי, התערב ● בכך מנסה מרגי להפעיל לחץ לסיים את הסאגה הנמשכת חודשים במסגרתה דנים באותר ובאל על למתווה של סיוע

מפעל נירלט  / צילום: דן לב

אדלר חומסקי זכה במכרז על תקציב נירלט בהיקף 8 מיליון שקל

על התקציב התמודד גם גיתם BBDO ● שני המשרדים מטפלים בתקציב מפעל הפיס, מקום העבודה הקודם של המנכ"ל עומרי לוטן

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מאתמול ועד היום בבוקר: 1,649 דורשי עבודה חדשים

מהעדכון האחרון אתמול ועד היום ב-7:00 בבוקר התקבלו בשירות התעסוקה 4,067 דיווחים על חזרה לעבודה ● נכון להיום, רשומים בשירות התעסוקה 846,409 דורשי עבודה, מהם579,824 בחל"ת

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

מסתמן: גליקמן ומקאן העפילו לשלב ההתמחרות במכרז הפרסום של שירותי בריאות כללית

בשלב מצגות הקריאייטיב התמודד גם משרד הפרסום אדלר חומסקי ● היקף הפרסום של הקופה כעשרה מיליון שקל בשנה ● משירותי בריאות כללית נמסר כי הוועדה עדיין לא התכנסה לכן אין מידע כרגע לגבי שלב ההתמחרות