גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

6 בלוני אוויר חם שמפריעים לשופטי בג"ץ לפסוק במתווה הגז

קאט דה בולשיט, בג"ץ. כל-כך הרבה אוויר חם אופף את הבג"ץ שהוגש נגד מתווה הגז הטבעי, עד שכדי להגיע להחלטה כדאי לשופטים לחתוך לפחות חלק מאותם ספינים, או בולשיט, המרחפים באוויר

בנימין נתניהו ויובל שטייניץ / צילום: אבי אוחיון - לע"מ ואיל יצהר
בנימין נתניהו ויובל שטייניץ / צילום: אבי אוחיון - לע"מ ואיל יצהר

קאט דה בולשיט, בג"ץ. כל-כך הרבה אוויר חם אופף את הבג"ץ שהוגש נגד מתווה הגז הטבעי, עד שכדי להגיע להחלטה כדאי לשופטים לחתוך לפחות חלק מאותם ספינים, או בולשיט, המרחפים באוויר.

בולשיט מס. 1

הפרסומים על חוזה לאספקת גז טבעי מלוויתן ב-50 מיליון דולר בשנה לרצועת עזה, כלומר לשלטון החמאס, אותו שלטון שהמדינה מטילה עליו מצור ימי והוא בין המעכבים את הסכם ההתפייסות עם טורקיה. ובכן, לסכום הזה אין שום השפעה על החלטה לפיתוח לוויתן.

בולשיט מס. 2

"כלכליסט" פרסם ידיעה על דיונים עם כי"ל ובז"ן לאספקת 1.33 מיליארד מ"ק בשנה בסכום של עד 250 מיליון דולר, כ-5.3 דולר ליחידת חום. גם 250 מיליון דולר לשנה אינם עוגן מספק לקבלת החלטת פיתוח לוויתן. אבל זה מה שנותר לעשות כרגע, לאסוף לקוחות פוטנציאליים מן הגורן ומן היקב.

בולשיט מס. 3

סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו פרסמו הודעה משותפת בסיום פגישתם בשבוע שעבר, שבה לחץ ביידן, לפי עיתון "הארץ", על נתניהו לסיים את תהליך הפיוס עם טורקיה. "ישראל הקטנה הופכת להיות מוקד האנרגיה של האזור כולו," צוטט ביידן בהודעה, "ולדבר עשויות להיות השלכות חיוביות אדירות בכל הקשור למערכות יחסים, החל ממצרים וכלה בטורקיה, קפריסין, יוון, ירדן."

ביידן היה אמור לדעת שישראל לא עומדת להפוך למוקד אנרגיה אזורי. הוא אמור גם לדעת שאין יכולת להשיג פשרה בין טורקיה לישראל שתרצה את שני הצדדים, כל עוד רוסיה נמצאת באזור. ישראל, במידה רבה, נתונה לחסדיה של רוסיה "הודות" למדיניות הבדלנות והזהירות שנקט נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בשנים האחרונות בפעילותו במזה"ת.

בולשיט מס. 4

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, הצהיר שנובל אנרג'י יכולה להביא יציבות לאזורנו. שטייניץ גם מפזר הבטחות חסרות בסיס וכיסוי שחברות אנרגיה אחרות נמצאות בדרך לישראל ואפילו לוודסייד הוא פנה לפי דיווחים שהתפרסמו לאחרונה, ערב ההכרעה בבג"ץ. נו, באמת.  

בולשיט מס. 5

יש מי שטוענים כי ישראל חשופה לתביעת נזקים גדולה מצידה של נובל אנרג'י. מעבר לחילוקי הדעות על נכונותה של הטענה, היא אינה צריכה למנוע מהשופטים להכריע לפי פירושו של החוק במטרה לשמור על הדמוקרטיה הישראלית; ולא במטרה למזער את הנזק הפוטנציאלי שהאחראים להיווצרותו, נתניהו ושטייניץ, מאיימים בו על שופטי בג"ץ.

בולשיט מס. 6

הטענה שהמתווה לא יפגע בדמוקרטיה הישראלית. האמנם? ריכוז של עוצמה כה גדולה בידי שחקן אחד בשוק האנרגיה הישראלי, שבמשך שנים גובה מחירים מנופחים, הוא חמור הרבה יותר ממונופול הבנקים או כל מונופול אחר שקיים במשק. זה מונופול שפגיעתו בדמוקרטיה תהיה קטלנית.

הטענה הנכונה 

יש גם טענה אחת שאינה בולשיט, ושעליה חזרו ללא הרף בשנה האחרונה נתניהו ושטייניץ: ישראל נקלעה למצוקת ביטחון האנרגטי חמורה. אלא שהכשל מונח כולו לפתחו של נתניהו ולפתחם של שריו ובהם שרי האנרגיה והאוצר.

במחדל הזה יעסקו שופטי בית המשפט העליון, כאשר תוקם ועדת חקירה ממלכתית לטיפול במחדלי ממשלות נתניהו במשק הגז הטבעי.

עוד כתבות

צימר עם המשפחה / צילום: Shutterstock

בעל צימר: "אשתי בדיוק חזרה מאומן אז לא רשמנו הכנסות"

חוקרי מס הכנסה ערכו לאחרונה מבצע ביקורת בטבריה והסביבה ב-118 בתי הארחה כפריים וצימרים, אשר במהלכו התברר כי כ-13% מהעסקים לא רשמו הכנסות כדין

עליות בבורסת ת"א / צילום: Shuttetstock

מה שווה הערכת השווי של מדינת ישראל?

17 טריליון 638 מיליארד, 763 מיליון, 277 אלף ו-54 שקלים - זה השווי השרירותי שהציגה הבורסה למדינת ישראל

שטרות של 1000 רופי / צילום: רויטרס

לא רק הלירה הטורקית: הרופי ההודי בשפל של כל הזמנים

המטבע ההודי הגיע לשפל של כל הזמנים לעומת הדולר כיוון שמשקיעים זרים המשיכו למכור מטבעות שווקים מתעוררים לאחר הפאניקה מקריסת הלירה הטורקית

משה כחלון / צילום: יוסי אלוני

כחלון מגלה פסימיות: כלכלה זה מחזוריות. משברים יגיעו"

דברי השר באים על רקע נתונים תקציביים מדאיגים - לפי הערכות הגירעון התקציבי יחצה בחודשים הקרובים את קו ה-3%

פרופ' דניאל חיימוביץ / צילום: דוברות אוניברסיטת בן גוריון

הנשיא הבא של אונ' בן גוריון: פרופ' דניאל חיימוביץ

חיימוביץ, כיום דיקן הפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת ת"א, יחליף בתפקיד את פרופ' רבקה כרמי, ששימשה נשיאה במשך 12 שנה

גן הסנהדרין בירושלים/ צילום: עירית ירושלים

איפה הילד: למה בונים פה גני שעשועים שלא מתאימים לילדים

העיריות משקיעות מיליוני שקלים בכל שנה בגני שעשועים, ומתחרות ביניהן מי תבנה גנים גדולים יותר ומיוחדים יותר ● אבל בדרך נשכחים לא פעם המשתמשים האמיתיים: הילדים וההורים ● איך בכל זאת אפשר לעשות את זה נכון?

דורית סלינגר / צילום: איל יצהר

חברות הביטוח פנו לבג"ץ נגד סלינגר וקרנות הפנסיה הנבחרות

טוענות כי מה שמנחה את הממונה היוצאת על רשות שוק ההון בהליך בחירת קרנות הפנסיה "ברירת מחדל החדשות" הוא "רצונה - בדקה ה-90 של כהונתה - לעצב את השוק כראות עיניה, ללא כל דיון והליך ציבורי ראוי ותוך סטייה ממטרות המחוקק"

שלום זיידלר/ צילום: יחצ

סימון המזון: מחלוקת בין התעשיינים למשרד הבריאות

מחלוקת בין משרד הבריאות לתעשייני המזון מאיימת לעכב את רפורמת הסימון האדום על המוצרים ● הפערים העיקריים: קצב ההתקדמות באישור מענקים למפעלים קטנים ובינוניים והגדרות התקינה של מכון התקנים שסותרות את התקנות החדשות של הסימון ● הרפורמה צפויה להיכנס לתוקף בשנת 2019

ד“ר מישל בלאיש/  צילום: גדעון שרון

"התפרצות העכברת היא תוצאה של הפרטת חיסוני בעלי חיים"

בוטל החיסון הממשלתי המוזל נגד המחלה ● משרד החקלאות: "העדר הנגוע טופל, הועבר משטח המרעה וניתן אישור לחסנו כנגד המחלה"

פועלי בניין / צילום: תמר מצפי

מחדל הרוגי הבנייה יסתיים רק כשיכניסו בעלי חברה לכלא

יש לטפל בחומרה במחדלי הבטיחות החמורים באתרי הבנייה, אך השופטים, שמשיתים עונשים מגוחכים, אינם היחידים שאחרים לחוסר ההרתעה ולזלזול בחיי אדם ● לפניהם ברשימה נמצאים רשויות ממשלתיות וגופי אכיפה נוספים שאינם מגישים כתבי אישום ואינם דורשים מאסר

וול סטריט / צילום: רויטרס

מסחר חיובי בניו יורק; מניית טפסטרי מזנקת, מאטצ' גרופ יורדת

עליות במחירי הנפט ● חברת מאטצ' גרופ שרכשה את טינדר, נתבעת על ידי המייסדים של האפליקציה על סך 2 מיליארד דולר ● הום דיפוט פירסמה את הדוחות הכספיים שלה ועקפה את התחזיות, המנייה עולה, כך גם אדוונס אוטו פרטס ● מניית חברת הדאטה סוויץ' מתרסקת

דני גולדשטיין, מנכ"ל דואר ישראל / צילום: תמר מצפי

פחות תור? דואר ישראל יקים נקודות שירות בתוך רשתות שיווק

חברת דואר ישראל מעוניינת להקים חנות בתוך חנות בקניונים ובמרכזי קניות ● החנויות יזכו להגדיל את תנועת הלקוחות וייהנו מעמלות ישירות

ביטקוין / איור: רויטרס - Dado Ruvic

לראשונה מאז יוני: מחיר הביטקוין נפל מתחת ל-6,000 דולר

זאת על רקע הירידה הכללית בשווי המטבעות הקריפטוגרפיים ● מחיר הביטקוין הנוכחי מתקרב לרמה הנמוכה ביותר שרשם מתחילת השנה הנוכחית - 5,785 דולר, שנרשמו ב-18 ביוני ● סך שווי השוק של כל המטבעות הקריפטוגרפיים צנח ב-21 מיליארד דולר ב-24 השעות האחרונות

ד"ר סוזן שיף./ צילום: יחצ

כך משנה הביג דאטה את המחקרים של חברות התרופות

מגמת "מחקרי העולם האמיתי", המבוססים על מידע שנאסף לא במסגרת ניסוי רשמי, צוברת תאוצה ומאפשרת לחברות התרופות, חברות הביטוח ובתי חולים להסיק לא רק על התועלת הרפואית של התרופות, אלא גם על הערך הכלכלי שלהן ● ד"ר סוזן שיף, ראש המרכז למחקרים מהעולם האמיתי בחברת מרק ומי שהוכתרה ב-2016 בתואר "אחת הנשים המשפיעות על עולם התרופות", מספרת על ההתפתחויות בתחום ועל שיתוף הפעולה עם קופת החולים מכבי בביצוע המחקרים

אינרום / צילום: מצגת החברה

למרות האטה חדה בבנייה למגורים: דוחות חזקים לאינרום

חברת מוצרי הבנייה הגדילה את הכנסותיה הרבעוניות בכ-5% והציגה צמיחה דו ספרתית ברווח שעמד על כ-30 מיליון שקל

שאול ואיריס אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

"בני הזוג אלוביץ נעזרים בבני משפחה ובחברים כדי להתקיים"

כך טוען סנגורו של בעלי בזק ● בימ"ש השלום קבע כי רכושם של שאול ואיריס אלוביץ, שנתפס במסגרת פרשת בזק, יישאר תפוס בידי המשטרה עד שובו של השופט עלא מסראווה מחופשה בעוד כשבועיים - אז תידון בקשת המשטרה להאריך את צו התפיסה ● עו"ד ז'ק חן: "מדובר בעינוי דין"

נכה כסא גלגלים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

40% מהגופים הציבוריים לא עומדים ביעדי העסקת בעלי מוגבלות

לפי הנתונים שהופקו ע"י המוסד לביטוח לאומי, למרות דרישת החוק ל-5% עובדים עם מוגבלות, רק 61% מהגופים הציבוריים הצליחו לעמוד ביעד זה ● חצי הכוס המלאה: עלייה של 16% משנת 2016

מיכל אגמון גונן / צילום: איל יצהר

מאסר ע"ת וקנס לחבר ועד דיסקונט לשעבר בגין הפרת אמונים

משה טטרו, לשעבר חבר ועד העובדים הארצי של בנק דיסקונט, שהורשע בהפרת אמונים בתאגיד אך זוכה מעבירת שוחד, נידון  היום למאסר על-תנאי בן 8 חודשים וקנס כספי בסך 150 אלף שקל ● השופטת מיכל אגמון-גונן: "מדובר בהרשעה תקדימית בכל הנוגע לחבר ועד"

חנות שיאומי בישראל   / צילום:  קבוצת המילטון

שיאומי מעמיקה פעילות בישראל: חנות הדגל נפתחה היום בת"א

המותג הסיני פתח היום, באמצעות קבוצת המילטון, חנות בדיזנגוף סנטר בת"א שתמכור כ-100 מוצרי המותג - מקורקינט, עבור בסמארטפונים ומחשבים ניידים ועז אוזניות, תיקי גב, משקפי שמש ומטריות ● והמחירים? "קרובים למחירים בעולם, למעט בסין"

ברק סורני / צילום: תמר מצפי

הסכם קיבוצי במיטב דש, בפסגות נמשך עימות הוועד וההנהלה

ועד העובדים המאוגדים טוען שההנהלה כבר לא מקיימת מו"מ, ואילו בסביבת ההנהלה טוענים שאין עיצומים ● גורמים בחברה: "הוועד מייצג מיעוט מהעובדים. מדובר בקומץ עובדים שמוציאים מידע שקרי, ולא מסוגלים לחתום על הסכם קיבוצי. רוב רובם של העובדים אינם משתפים איתם פעולה ומקווים שהסאגה הזו תסתיים כבר"