גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא צוות, קהילה

מה אפשר לעשות כדי להניע את העובדים גם בלי תמיכה ומשאבים מן הארגון?

דמיינו חברה שעובדיה מתקשים לשתף ביניהם פעולה, או חברה שעובדיה מתוסכלים מפני שלא משקיעים בהם - לא מארגנים להם ימי כיף, לא דואגים להעשרתם. כתוצאה מכך נפגעות תחושות השייכות והמחויבות שלהם לארגון, והם לא לגמרי מחוברים ביניהם.

מה יכול לעשות מנהל ישיר של עובדים כאלה, אם המנכ"ל לא מוכן לתרום ממשאבי הארגון לשיפור המצב?

האדם מחפש משמעות

גם כשעובדים שונים עוסקים במשימות שונות, וחלקם כלל לא מתראים עם הקולגות שלהם, וגם כשהמנהל נעדר רבות - בכל זאת נותרת נטייה טבעית להתחבר זה עם זה. אולם כששביעות הרצון ירודה, יש סכנה שה"דבק" שיחבר ביניהם יהיה תסכולם - מה שיעצימו אף יותר, יפגע בביצועים ואולי יגרום גם למרד.

בכוחה של קהילה מוצלחת למנוע זאת וליצור דבק חיובי: משמעות משותפת. "קהילה" מבוססת על קשר של זהות ושותפות חברתית, ביוזמה ומרצון, זאת לצד העבודה - ולא במקומה או בתוכה.

מה תעשה "קהילה"?

הקהילה שתיווצר תהיה קבוצה פעילה, שלא תלויה במשאבים חיצוניים. היא תשתמש במשאבים של חבריה, תתקיים בזכות פעילותם ותפעל סביב משמעות משותפת: רצון משותף ליצור יחסים שמעבר ליחסים הרשמיים הקיימים בעבודה.

הקהילה יכולה להיות חיבור יפהפה בין אנשים שעובדים יחד, מבלי שהדבר יתקשר כלל לתוכן עבודתם או ליחסים ביניהם בשרשרת הארגון. לחלק מהעובדים זו תהיה הזדמנות לגעת בתחומי העשרה שלא התנסו בהם בחייהם הפרטיים קודם לכן, ולכולם זו תהיה הזדמנות לחוות מצב מספק ומעצים שבו כולם שווים, פעילים, נתרמים, ובעלי מוטיבציה שיהיה מעניין, מהנה ומעשיר.

התוצאה: שייכות, מחויבות, פחות עזיבה. גם אנשים בקהילה שפחות נהנים מעבודתם יחשבו פעמיים לפני שיעזבו, מכיוון שעזיבה משמעה פרידה מהקהילה ומכל המשתמע: מפעילויותיה, מהחיזוק החברתי שלה, מתחושת השייכות והעשייה המשותפת, וממשמעות אמיתית.

בנה את קהילתך בעשרה שלבים

1. זהו את הצורך: בהתאם לצורך, הגדירו את מטרת הקהילה. במקרה זה, חיבור בין עובדים שהקשרים ביניהם רופפים ויצירת הווי חברתי לטובת שביעות רצון העובדים.

2. השיגו תמיכה עקרונית: הציגו את רעיון הקהילה להנהלה הבכירה לשם הסכמה עקרונית לניסיון. הבהירו שהדבר לא ידרוש משאבים ארגוניים (כספים, שעות עבודה), והציגו את הערכים המוספים של הרעיון. השאיפה היא שעם הזמן המנהל ייווכח בעצמו שהדבר נחוץ ומועיל, ואף ירצה לקחת חלק בעצמו.

3. קבוצת הקמה: בחרו כ"וועד הקמה" עובדים משפיעים בעלי עניין בהשגת מטרת הקהילה (כאלה שחשים צורך בהידוק הקשרים החברתיים), וחברו אותם יחד בפגישה מקדימה לדיון על הבעיה והפתרון.

4. כתיבת חזון: קבעו ערכים לקהילה, למשל שיתוף פעולה, שיסייע לכך שכולם ירגישו שהם תורמים ונתרמים מעצם קיומה של הקהילה. הימנעו מקביעת ערכים שעשויים לעורר התנגדות (לדוגמה אי שיתוף בני משפחה בפעילויות), והקפידו, כחברי ועד, לנהוג בהתאם לערכים שנקבעו כדי להיות מודל לחיקוי לשאר (למשל, לנהוג בתקשורת דמוקרטית).

5. זיהוי חסמים: זהו עם קבוצת ההקמה חסמים אפשריים (כהתנגדות ההנהלה), ודרכי התמודדות אפשריות (למשל, להמחיש להנהלה את הערכים המוספים של הקהילה לטובת העובדים והארגון).

6. יצירת אמנה: בהתאם לערכים ולחסמים - קבעו אמנה שתכלול את המטרות ואת הנהלים לפעילות הקהילה (סוגי פעילויות רלוונטיים וכאלה שאינם, שעות פעילות אפשריות, תדירות הפעילויות, כללי תקשורת והתנהגות ועוד).

7. אתרו משאבים נגישים: למדו להכיר את האנשים סביב טוב יותר - כל אחד על נטיות לבו ותחומי העניין שלו - ובדקו במה יוכלו לסייע (מתן הרצאה, ארגון פעילות רלוונטית כטיול, ניצול קשרים לקבלת הנחה באתר אטרקציה ועוד). נסו לחבר בין נטיות העובדים למשאבים נחוצים. כך יהיה קל יותר לרתום אותם לסייע.

8. עודדו השתתפות ויוזמה: הקפידו על תכנון פעילויות מהנות, מאתגרות, מעוררות מחשבה ודיון, המושתתות על השתתפות פעילה של חברי הקהילה. למשל, הרצאות העשרה (על ידי עובדים שמנוסים בתחומים הנבחרים, או דרך הזמנת מומחים חיצוניים, בתשלום משותף של כל החברים); סדנאות (הספרות, רוחניות, תזונה); תכנון קמפיינים לקידום ערכי הקהילה (לדוגמה בתחום של חברה ירוקה); טיולים ועוד.

9. משכו אנשים להצטרף: במקביל פעילותכם, דאגו לרתום כל הזמן את העובדים בעלי ההשפעה לטובת קידום הרעיון והפצתו. תוכלו לשווק את הקהילה גם דרך שיתוף וירטואלי - דבר שיחזק כשלעצמו את החיבור היומיומי בין החברים.

10. פתחו דלת לתוך הארגון: לאחר שהקהילה מגובשת ופעילה, אפשרו לסמליה לזלוג לגבולות הארגון (מבלי להפריע לעבודה), למשל תליית מודעות המפרסמות את תוצריה. אם הגיבוש הקהילתי מוכיח את עצמו גם כמשפיע חיובי על תפקוד העובדים, המחישו זאת להנהלה ורתמו אותה לשתף פעולה (לדוגמה, התקנת מקלחות ל"קהילה ספורטיבית וירוקה" המגיעה לעבודה באופניים).

■ יעל מהודר היא יועצת ארגונית ומומחית לקריירה ולניהול. מאמריה מבוססים על הידע והניסיון שרכשה בתהליכי ייעוץ ופיתוח מנהלים בארגוני היי-טק ותעשייה, ולאנשים פרטיים. המאמרים מיועדים להעשרה, אינם תחליף לייעוץ מקצועי ואישי המתאים למידותיו של כל אדם ואדם, ואין להתייחס אליהם ככאלה. מוזמנים לדבר עם יעל במייל yaelmehoudar@gmail.com או בפייסבוק.

עוד כתבות

ג'יין פרייזר. הגיעה לעמדה שאף אחת לא הגיעה אליה מעולם  / צילום: Erin Scott, רויטרס

כל הדרך לפסגה: יותר ויותר נשים מתמקמות בצמרת ענף הבנקאות

ענף הבנקאות, מגזר גברי מסורתי, עוקף כעת מגזרים אחרים בארה"ב בקידום נשים ● ההמחשה לכך באה כאשר סיטיגרופ מינה את ג'יין פרייזר למנכ"לית ● בכך היא תהפוך לאשה הראשונה שמנהלת בנק בוול סטריט ● למרות זאת, הדרך לשוויון מגדרי בענף הפיננסים עוד ארוכה ותלולה

בדרך ליואן דיגיטלי / צילום: שאטרסטוק

הבנק המרכזי הסיני: על סין להיות המדינה הראשונה שתנפיק מטבע דיגיטלי

על פי טור שפורסם בסוף השבוע במגזין של הבנק המרכזי, הנפקת יואן דיגיטלי תפחית את התלות של סין בדולר האמריקאי ● יחידת המחקר של הבנק כבר הגישה בקשות לרישום של 130 פטנטים על אפליקציות הקשורות למטבעות דיגיטליים

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: דימה טליאנסקי

אלפי עובדים לחל"ת: קסטרו, פוקס, גולף ועדיקה מעדכנות על סגירת החנויות למהלך הסגר

פוקס, גולף ועדיקה מעדכנות גם על ניסיונות לצמצם הוצאות שוטפות במהלך הסגר ● עובדי המטה של עדיקה לא יצאו הפעם לחל"ת ● הראל ויזל, מנכ"ל ובעל השליטה בקבוצת פוקס, יוותר על מחצית משכרו ולא על כולו כפי שעשה בסגר הקודם ● גם מנהלי קסטרו ממשיכים בתקופה זו לוותר על חלק משכרם

ארז רוזנבוך, יו"ר מגוריט  / צילום: עמית חכמוב

מגוריט רכשה 136 דירות בהיקף של כ-277 מיליון שקל בתוך כשבועיים, בשלושה פרויקטים שונים

קרן הריט למגורים מגוריט דיווחה על שלוש עסקאות רכישה חדשות באשדוד, בתל אביב וביהוד ● לפי דיווחי החברה, לאחר העסקאות האחרונות, מצבת נכסיה של החברה עומדת על כ-1,350 דירות המרוכזות ב-22 פרוייקטים באזורים בהם קיים ביקוש ער לשכירות ארוכת טווח

אצילי (מימין) ומיכה / צילום: לירון מולדובן, וואלה! ספורט

נסגר התיק נגד הכדורגלנים דור מיכה ועומר אצילי

התיק נגד השניים, שהיו חשודים בעבירות מין בקטינות, נסגר מחוסר אשמה

הדיון בועדת הכספים שבו אושרה הורדת המס, שהוצמדה לאישור המענקים לאזרחים  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אחרי הלחצים והקרבות: ביום רביעי הקרוב יחול דיון בוועדת הכספים על התקציב

לאחר שבועיים לחוצים בין משרד האוצר וועדת הכספים, נקבע ישיבה לאישור התקציב ההמשכי ביום רביעי הקרוב ● פריצת הדרך התרחשה לאחר שהאוצר העבירו פירוט ל-8 מיליארד שקל מהתקציב

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

ארה"ב מבקשת לאכוף מחדש סנקציות על איראן

לא ברור בשלב הזה האם למהלך תהיה משמעות כלכלית על איראן, או שמדובר בצעד הצהרתי ● משרד החוץ הגרמני צייץ הבוקר הודעה בשם גרמניה, צרפת ובריטניה: "אנחנו ממשיכים להיות מחוייבים לשימור הסכם הגרעין"

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

היום בישיבת הממשלה: מענקים, דמי אבטלה וקיצוץ שכר השרים והח"כים

בישיבת הממשלה שתתקיים היום ידונו, בין היתר, בהצעתו של שר האוצר להפחית את שכר הח"כים והשרים ב-10% ● והאם יועץ ראש הממשלה טופז לוק הפר בידוד?

מדעי הקורונה / עיצוב: גלובס

החיסון, תובנות הרופאים והשאלות שנותרו פתוחות: מה התחדש בחקר הקורונה

חצי שנה בצל הנגיף, הקהילה הרפואית והמדעית יודעת הרבה על הקורונה, אבל לא מספיק ● בצל ההחלטה על סגר בחגים, כתבי "גלובס" מציגים – תמונת מצב ● פרויקט מיוחד

בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס

עסקת בית השגריר בהרצליה הושלמה: אדלסון ישלם 20 מיליון שקל מס רכישה

ל"גלובס" נודע כי המיליארדר שלדון אדלסון ישלם מס של כ-20 מיליון שקל על רכישת בית שגריר ארה"ב שהושלמה מספר ימים לפני החג ● את הנכס רכש אדלסון תמורת יותר מרבע מיליארד שקל - סכום שיא עבור בית פרטי בודד בישראל

שלומי פוגל, יו"ר DOVERTOWER, מבעלי מספנות ישראל עם סולטן אחמד בן סליים, יו"ר ומנכ"ל DP WORLD מדובאי / צילום: יח"צ

קרן ההשקעות החדשה של פוגל: משלחת מאבו-דאבי נפגשה עם עשרות סטארט-אפים ישראליים

שלומי פוגל, מבעלי מספנות ישראל, הודיע כי הוא מקים קרן של משקיעים ממדינות המפרץ להשקעות בחברות הייטק ישראליות ● בשבוע שעבר נחשף ב"גלובס" על השת"פ של פוגל עם חברת הספנות והלוגיסטיקה מדובאי DP WORLD, גם היא מגלה עניין רב בטק הישראלי

סיון קלינגבייל  / צילום: יח"צ

רעידת אדמה בדה מרקר: סיון קלינגבייל תמונה לעורכת במקום אבי בר-אלי

בר-אלי פורש לאחר שלוש שנים בתפקיד ● רותם שטרקמן ישוב לתפקיד סגן העורכת

מיקי גליה, מנהל חברת ניהול נכסים ומתווך נדל"ן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הכנסה פסיבית מהשקעה בדירות? במציאות צריך לעבוד קשה": מה כולל השירות שמציע "שקט נפשי" למשקיעי נדל"ן?

תמורת 10%-8% משכר הדירה השנתי, מיקי גליה מכפר סבא מבטיח לנהל עבורכם את תחזוק הנכס, ואפילו למצוא לכם דייר ● האם זה שווה לכיס של משקיעים, ומדוע עבורו העיסוק הנוכחי עדיף מתיווך מקרקעין בו עסק שנים רבות ● פרק סיום העונה ● האזינו

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

על פי הנתונים שהוצגו בוועדת הכלכלה: רק 5% מהנוסעים בתחבורה ציבורית נבדקים

הוועדה התכנסה הבוקר במטרה לדון בהגבלות על התחבורה ציבורית בתקופת הסגר ● בוועדה הוסכם כי הרכבת הקלה בירושלים תמשיך להיות מוחרגת מתקנות הסגר ולפעול כרגיל ● מנהל הרשות לתחבורה ציבורית: "אין יכולת לפקחים להתחיל לריב עם הנוסעים ולהתמודד בכל תחנה ולספור את העולים והיורדים"

בהוטן. חשבה על מדידת האושר הרבה לפני שאר העולם / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש לנו הכלים הנכונים להעריך את האושר? התמ"ג הוא כבר לא הקריטריון היחיד

את תוכנית האושר של האו"ם יזמה בהוטן, הממלכה הנידחת במורדות ההימליה, שהקדימה את שאר העולם ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

פיני זהבי ואלי עזור מהמרים על חברת הימורי ספורט מצפון מקדוניה ב-20 מיליון אירו

אספייר גלובל, שבה שותפים השניים, רכשה את BtoBet, המפעילה פלטפורמות מסחר בתחום הימורי הספורט B2B באירופה, באמריקה הלטינית ובאפריקה

חולה קורונה מטופל בבית החולים שיבא / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

שערי צדק ואסותא באשדוד הודיעו שלא יקבלו עוד חולי קורונה

העומס בבתי החולים בשל מגפת הקורונה: שני בתי חולים כבר הודיעו כי לא יוכלו לקלוט עוד חולי קורונה בשל העומס במחלקות ● משרד הבריאות העביר בקשה לכלל בתי החולים לפתוח מחלקות קורונה נוספות על חשבון מחלקות פנימיות כאשר התפוסה במחלקות הקורונה מגיעה ל-80%

שופטת העליון רות ביידר גינסבורג / צילום: Charles Dharapak, Associated Press

האם הקרב על בית המשפט העליון יכריע את הבחירות לטובת טראמפ?

מותה של שופטת בית המשפט העליון האמריקאי, רות ביידר גינסבורג, הוא אירוע היסטורי שטורף את הקלפים במרוץ לנשיאות ● ד"ר אודי זומר, ראש המרכז לחקר ארה"ב באוניברסיטת ת״א, מתארח בפרק מיוחד של פודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' כדי למפות את ההשלכות ● האזינו

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - ראש השנה 18-20 בספטמבר

ראש השנה באיכילוב: 22 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מגדל הפיקוח בנתב"ג. חלוקת הכנסות של מאות מיליוני שקלים בשנה   / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מנכ"ל משרד הפנים במאמר מיוחד ל"גלובס" על פעילות הוועדות הגיאוגרפיות

בתגובה לכתבה "צדק חלוקתי? בעיקר במרכז הארץ ובעיקר ליהודים", שפורסמה בשבוע שעבר, מנכ"ל משרד הפנים בטור מיוחד ל"גלובס": "מאז 2016 הוועדות הגיאוגרפיות הן לא רק מגיבות, אלא גם יוזמות"