גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גולף עברה ב-2015 להפסד; "שנה מאתגרת לכל הקמעונאות בארץ"

גולף, קבוצת האופנה הרביעית בגודלה בישראל, רושמת הידרדרות הדרגתית בשנים האחרונות ■ לדברי המנכ"ל אלי מיזרוח, בשנה הקרובה הרשת תסגור עשרות חנויות מפסידות ותגיע ליעד המכירות שהציבה לעצמה - למעלה ממיליארד שקל

אלי מיזרוח / צילום: אסנת רום
אלי מיזרוח / צילום: אסנת רום

אסטרטגיית הרכישות של קבוצת גולף  לא מוכיחה את עצמה לפי שעה, והקבוצה מסיימת שנה חלשה והפסדית. גולף, המפעילה 356 חנויות בפריסה ארצית בתחום ההלבשה ובתחום אופנת הבית, חתמה את שנת 2015 עם הפסד של 5.8 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 35.7 מיליון שקל בשנת 2014.

קבוצת גולף היא קבוצת האופנה הרביעית בגודלה בישראל, המחזיקה ברשתות גולף, גולף אנד קו, פולגת, אינטימה, מקס מורטי, ספרינט ורשת בלו בירד, הנמצאת בתהליך סגירה. הקבוצה מיזגה לתוכה את פעילות החברה-האחות כיתן, ובאמצעותה רכשה (67%) מפעילות מותגי ארכדיה בישראל ובראשם טופ שופ. במקביל היא רכשה מחצית ממניות אתר המכירות המקוון עדיקה.

מהדוחות של גולף עולה כי חברת עדיקה סיימה את 2015 עם הפסד של 2.5 מיליון שקל, ואילו כיתן חתמה את השנה עם הפסד של 2.2 מיליון שקל.

בכלל, שנת 2015 סימנה את המשך ההידרדרות ההדרגתית בביצועים של הקבוצה, וגם שפל - שכן זו השנה הראשונה בעשור האחרון שגולף מסיימת את השנה בהפסד.

כהמחשה, נציין כי את שנת 2008 חתמה גולף עם רווח נקי של 101 מיליון שקל. בשנת 2013 הרווח הנקי הסתכם בחצי - 50 מיליון שקל, והוא המשיך לצנוח גם בשנת 2014.

לפחות 30 חנויות מפסידות

גולף מפגינה חולשה בשני מגזרי פעילותה: מגזר האופנה ומגזר אופנת הבית, הכולל גם את פעילות גולף קידס. במגזר האופנה ירד הפדיון למטר בחנויות זהות ב-3.1% והסתכם ב-1,186 שקל. ואולם, בחישוב הפדיונות הממוצע למ"ר של כלל חנויות האופנה, גולף רשמה ירידה חדה יותר שהסתכמה ב-15%. הפדיון הממוצע למ"ר ירד מ-1,207 שקל בשנת 2014 ל-1,025 שקל בשנת 2015.

תחום אופנת הבית רשם שחיקה נמוכה יותר, כאשר הפדיון בחנויות זהות ירד ב-2.5%, ואילו הפדיון הממוצע למטר ירד ב-5.9% והסתכם ב-1,121 שקל למ"ר.

בחתך רבעוני, ההפסדים הכבדים נגרמו לקבוצה ברבעון השני והשלישי, כאשר הרבעון הראשון היה רווחי, ואילו ברבעון הרביעי ההפסדים התמתנו, והסתכמו ב-466 אלף שקל בלבד.

מנכ"ל קבוצת גולף, אלי מיזרוח, מסר כי "זו הייתה שנה מאתגרת לכל הקמעונאות בארץ. עונות החגים, ראש השנה ופסח אשתקד היו חלשות. לפי RIS, יש ירידה של כ-2% בכל השוק, ואנחנו כמו כל השוק. הרבעון הרביעי התחיל מאוד קשה, אבל הוא השתפר והיה לנו גידול בחנויות זהות. ללא ההוצאות החד-פעמיות שהיו לנו בשל מחיקת מוניטין של בלו בירד וגריעת רכוש קבוע בשל חנויות מפסידות, הרבעון הרביעי היה רווחי".

לפי הערכות, לגולף לא פחות מ-30 חנויות הפסדיות, וזאת לאחר שבמהלך אשתקד היא סגרה 11 חנויות מפסידות ברשתות בלו בירד, אינטימה, מקס מורטי וגולף קידס. מיזרוח מעריך כי בשנה הנוכחית הקבוצה תסגור 20-30 חנויות הפסדיות נוספות. "הקבוצה מתאימה את מבנה ההוצאות, כאשר הקטנו את מטה החברה, אנחנו עושים צמצום בהוצאות תפעוליות אחרות והרבה מאוד עבודה על הרכש. אמרתי בדוח הקודם שנסגור עשרות חנויות, וזה הכיוון".

- יחד עם הסגירות שבוצעו אשתקד, יש לכם 40 חנויות הפסדיות. מתי החנויות האלה עברו להפסד?

"אצל כל אחד יש תמיד 10%-15% מהחנויות שמאוזנות או מפסידות. זה לא חדש. אנחנו רואים בשוק את המשך המגמה של פתיחת שטחי מסחר חדשים שעולה על הגידול בשוק, וזה מקשה גם כך על החנויות המאוזנות להשיג רווח. כל עוד אין התאמה של שכר דירה ודמי ניהול בקניונים, בסופו של דבר הדרך היא לסגור בטווח המידי חנויות מפסידות".

- עדיקה, שתליתם בה תקוות רבות, סיימה את השנה עם הפסד של 2.5 מיליון שקל - מחציתו מיוחס אליכם.

"עדיקה רווחית. יש שם רישום חשבונאי של אופציות של 3.8 מיליון שקל, ובלי הרישום החשבונאי היא רווחית בכמעט 2 מיליון שקל".

- ומה לגבי כיתן ומותגי ארכדיה?

"מותגי ארכדיה עדיין לא רווחיים, אבל אנחנו מעריכים שהם יהיו רווחיים בשנת 2016. שלוש הרכישות - כיתן, עדיקה ומותגי ארכדיה - מציגות גידולים דו-ספרתיים במכירות ושלושתן יעלו בשנת 2016 את הרווח שלהן. הצגנו חזון אסטרטגי של למעלה ממיליארד שקל מכירות כדי להגיע לרווח תפעולי של 10%, וכבר עכשיו יש לנו רבעון אחרון עם מכירות של 230 מיליון שקל כך שאנחנו בדרך ליעד".

עוד כתבות

קבוצת עזריאלי, אמות, מליסרון, גזית גלוב, אלרוב נדל"ן / צילום: איל יצהר, יח"צ

קיבלו את החיסון? הנדל"ן והבנקים מציגים זינוק של 30% מסוף ספטמבר

שינוי מגמה? סקטור הנדל"ן והבנקים בשוק המקומי מציגים התאוששות מרשימה בשבועות האחרונים ● כלכלני הראל פיננסים מעריכים כי בשוק הישראלי נוצרה הזדמנות בסקטורים הללו, ומתמידים בחברות הטכנולוגיה והתוכנה הישראליות ● לגבי מצב המשק בקרדיט סוויס מעריכים: "ישראל תחזור לפעילות שגרתית, ללא מגבלות, אך ורק במחצית השנה של שנת 2021"

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

העורכים יצאו למרד ובתאגיד שוקלים לבטל את חדשות הלילה

עורכי חטיבת החדשות מסרבים ליישר קו עם החלטת ההנהלה שתהפוך אותם גם לקריינים, לאחר שהנהלת התאגיד החליטה להפסיק בסוף שנת 2020 את עבודתם של חלק מהמגישים הבכירים והוותיקים ● "כאן חדשות" בתגובה: "לא הייתה כוונה לבטל את מבזקי הלילה"

מתוך האתר של חברת כנפי משק / צילום: צילום מסך

כנפי משק תפורק: ביהמ"ש הורה על פתיחת הליכי חדלות פירעון

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי אין היתכנות לשיקומה וכי החברה מצויה בחדלות פירעון של ממש ● חובות החברה המגיעים לסכום של כ-50 מיליון שקל בנוסף לחוב כלפי חברת האם משקי הקיבוצים בסכום של כ-42 מיליון אל מול נכסיה של כנפי משק המוערכים בכמיליון שקל בלבד

פתח תקווה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ועדת ערר מחוזית פסלה הוראות לבנייה של עיריית פתח תקווה

קבלנים שמבקשים לבנות בפתח תקווה יגלו בקרוב כי חלק ניכר מהנחיות עירוניות של העירייה נפסלו, זאת לאור עמדתה של ועדת ערר מחוזית לפיה חלק מהנחיות מרחביות של העירייה מביאות להגבלת בנייה בעיר ● העירייה: "לומדים את ההחלטה"

נמל חיפה החדש / צילום: איל יצהר

ממפרץ חיפה למפרץ הפרסי: האינטרסים שמאחורי המכרז להפרטת נמל חיפה

בתחילת 2021 אמור להימסר נמל המפרץ החדש בחיפה לתפעול של חברת SIPG הסינית • למרות שפרטים רבים בהסכם ההפעלה של הנמל חסויים, הצצה לדוחות של חברת נמלי ישראל הממשלתית מגלים טפח מהנתונים • נמלי ישראל: "אנו מקימים את הנמלים החדשים לקידום התחרות בענף"

סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

גוגל מתכננת להניח רשת סיב אופטי שתחבר לראשונה בין סעודיה וישראל

הרשת החדשה תחבר בין המדינות שעדיין מוגדרות כאויבות, ותעקוף את המסלול המצרי לתעבורה אינטרנטית

רו”ח מיקי בלומנטל / צילום: איל טואג

אי הסדרים בבזק בינלאומי: הדירקטוריון מינה רואה חשבון מבקר

דירקטוריון בזק מינה את רו"ח מיקי בלומנטל כדי שיבצע ביקורת חקירתית בחברה הבת ● בגלובס נחשף לראשונה כי במסגרת הערכות שגרתית לדוחות הרבעוניים נמצא במאזני בזק בינלאומי "חור" של עשרות מיליוני שקלים שהחברה לא יודעת להסביר

ניר שאול / צילום: יח"צ

איש העסקים ניר שאול רוכש את השליטה באירומיד

החברה החדשה תעסיק כ-80 עובדים ותהפוך לחברה השנייה בגודלה בישראל בתחום הקשר והתקשוב הטקטי בישראל, עם מחזור מכירות של 100 מיליון שקל ● מטרת הרכישה הינה יצירת סינרגיה בין החברות הוותיקות בתחום ויצירת קפיצת מדרגה משמעותית ביכולות ההנדסיות והשירותיות

חייל צה"ל / צילום:  Shutterstock / א.ס.א.פ קרייטיב

מחצית מהציבור הישראלי מעריך שצה"ל אינו מתנהל בצורה יעילה כלכלית

כך עולה מסקר שערך המרכז לביטחון לאומי ודמוקרטיה ● רק 34.5% סבורים כי צה"ל מתנהל נכון בתחום הכלכלי ● כמחצית מהישראלים חושבים שהשמירה על כוח-האדם בשירות הקבע בצה"ל אינה מצדיקה יציאה לפנסיה מוקדמת

הטיפ השבועי

הטיפ השבועי: האפליקציות שיעזרו לכם לנהל משימות

ארבע אפליקציות שיעזרו לכם לנהל את המשימות שלכם בצורה יעילה יותר ● ניהול וקריירה, מדור חדש

שטרות דולרים / צילום: עינת לברון

לאומי: נוצרה רמת תמיכה טכנית משמעותית סביב 3.34 שקלים לדולר

קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בבנק לאומי: השקל צפוי להיסחר מול השקל בשער ממוצע של 3.30-3.40 שקלים עד סוף 2021 תוך מגמת התחזקות הדרגתית מול הדולר

קו החוף של דובאי. מיתוג מחדש כמדינה מתקדמת ומפותחת באמצעות השקעות במערב / צילום: Matthias Seifert, רויטרס

הרבה מעבר לסייבר: מה מחפשים האמיריתים בזירת החדשנות הישראלית?

שילוב בין היצירתיות והניסיון הישראלי לבין החשיבה ארוכת-הטווח והמשאבים האמירתיים יכול להביא לפריצות דרך מרשימות ומשמעותיות ● אילו תחומים מעניינים את האמירתים?

לימוד מקוון. אין צורך לעצור את הקריירה / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

שירות התעסוקה: הילדים חזרו לבית הספר, והאימהות חזרו לעבודה

70% מהחוזרים לעבודה אחרי פתיחת מערכת החינוך – נשים ● אחת מארבעה מהחוזרים – אישה בת 25-44 עם ילדים בבית ספר

בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

170 איש חזרו לישראל מדנמרק. כמה הסכימו להיבדק לקורונה?

מערכי החקירות האפדימיולוגיות עובדים כמו שצריך, אך נתוני התחלואה שוב בעלייה ● איך זה? סיפור החוזרים מדנמרק הוא דוגמה לבעיה הרחבה – הישראלים הפסיקו לשתף פעולה ● בצה"ל מעריכים כי שליש מהנדבקים משקרים בחקירותיהם, ומתכוונים להתחיל מערכי בדיקות במקומות עבודה גדולים

לשכת ההוצאה לפועל / צילום: יח"צ

עלייה של עשרות אחוזים במספר האיומים בהתאבדות של חייבים מאז פרוץ המשבר

מתחילת השנה ועד אוקטובר נרשמו 168 מקרי איום בהתאבדות, לעומת 136 בכל 2019 ● מנכ"ל רשות האכיפה והגבייה תומר מוסקוביץ אמר בדיון לציון היום למניעת אובדנות: "ביקשנו להעביר הדרכות לכל העובדים שבאים במגע עם החייבים"

תחנת אוטובוס ברמלה. ממתינים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בקרדיט סוויס פסימיים: המשק יחזור לפעילות מלאה רק בקיץ 2021

התחזית העולמית של הבנק השווייצי ל-2021 מציינת "הדרדרות משמעותית במצבה הפיסקלי של ממשלת ישראל" מתחילת משבר הקורונה אך מוסיפה כי "בשלב זה" נמנעות חברות דירוג האשראי מהורדת דירוג

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

גזית גלוב: מחיקות נוספות בשווי הנכסים צמקו את הרווח הנקי ל-23 מיליון שקל ברבעון השלישי

זאת לאחר שהציגה גזית גלוב רווח נקי של 474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד ● כצמן אופטימי: "אין ספק שההתפתחויות האחרונות באשר להשגת חיסון לקורונה הן 'משנה משחק'" ● ווליו בייס: "התוצאות ברמה הרבעונית לא מייצגות, מאחר שנכסי החברה היו סגורים ותחת מגבלות בחלק מהרבעון"

מפגינות בעצרת נגד אלימות נגד נשים בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשנת 2019 פחות ממחצית מנפגעי אלימות דיווחו למשטרה

כך עולה מסקר ביטחון אישי 2019 של הלמ"ס שמתפרסם לרגל יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים ● מהסקר עולה בין היתר כי שיעור הנפגעים מעבירות בקרב צעירים בני 34-20 - נשים וגברים - גבוה יותר מהשיעור בקרב בני 35 ומעלה

מייסדי פרספטו: דור אבוחצירא, שגיא בלונדר, רביב רז ואריאל אביטן / צילום: פרספטו

פרספטו מגייסת 45 מיליון דולר ומשתפת פעולה עם בוסטון דיינמיקס

פרספטו, המפתחת רחפנים אוטונומיים המשמשים לניטור תשתיות, מתכוונת להכפיל את כוח-האדם בשנה הקרובה ● הטכנולוגיה של פרספטו תשולב ברובוט דמוי הכלב של בוסטון דיינמיקס - ספוט

רונן סמואל, מנכ"ל קורנית / צילום: איל יצהר, גלובס

קורנית מקימה פעילות עסקית חדשה; "ההאצה במסחר המקוון מטורפת"

מנכ"ל קורנית, רונן סמואל: אנשים קנו יותר ב-3 חודשים האחרונים ממה שקנו ב-7 השנים האחרונות" ● מניית החברה השלימה זינוק של יותר מ-260% מאפריל