גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ותודה ל-8200: כך הפכה ישראל לאומת הסטארט-אפים

"פייננשל טיימס" בפרויקט על הצלחת הטכנולוגיה הישראלית: "8200 משחררת מדי שנה אלפי בוגרים בעלי כישורי פריצת מחשבים ברמה עולמית" ■ "להיי-טק הישראלי יש חוב גדול למערכת הביטחון במדינה"

מייסדי windward/ צילום: רפי קוץ
מייסדי windward/ צילום: רפי קוץ

מוצרים פורצי הדרך במגזר ההיי-טק הישראלי כוללים מכשיר רפואי שמשתמש בגלים אלקטרומגנטיים לטיפול בדיכאון, פלטפורמת נתונים שעוקבת אחר תנועותיהן של כלי שיט בים עבור קרנות גידור וממשלות, ומצלמה שמורכבת על משקפיים עבור עיוורים ומסוגלת לקרוא טקסטים ולזהות תווי פנים.

בריינסוויי (Brainsway), ווינדוורד (Windward) ואורקם (OrCam) הן רק שלוש מאלפי חברות הטכנולוגיה החדשות במדינה שזכתה לתואר "מדינת הסטארט-אפ", ושבה נוצרה משנות השמונים של המאה העשרים אחת מקהילות הטכנולוגיה התוססות ביותר מחוץ לעמק הסיליקון.

חברות הטכנולוגיה הישראליות גייסו אשתקד סכום שיא של השקעות הון סיכון בסך 4.4 מיליארד דולר - זינוק של 30% לעומת השיא הקודם שנקבע ב-2014. סכום זה, שחושב בידי מרכז המחקר של IVC, אינו כולל את מיליארדי הדולרים שהשקיעו גוגל, פייסבוק, אורקל וחברות זרות אחרות במרכזי המו"פ שלהן בישראל, המעסיקים מחצית מסך 280 אלף עובדי הטכנולוגיה במדינה.

מגזר הטכנולוגיה הישראלי צומח למרות הצטננות התלהבותם של המשקיעים לחברות טכנולוגיה בחלקי עולם אחרים, למרות האלימות הפוליטית בישראל ובגדה המערבית ולמרות התאוצה הגוברת שצוברת תנועת החרם הבינלאומי על המדינה הישראלית בגין שליטתה בטריטוריה פלסטינית. בספטמבר 2014 - פחות מחודש לאחר תום מבצע "צוק איתן" - הכריזה אינטל על השקעה בסך 6 מיליארד דולר במפעל השבבים החדש שלה בישראל.

חוב למערכת הביטחון

למגזר הטכנולוגיה הישראלי יש חוב גדול למערכת הביטחון במדינה. יחידות המודיעין והמחשוב היוקרתיות של צה"ל - בייחוד יחידה 8200 - משחררות מדי שנה לחיים האזרחיים אלפי בוגרים בעלי כישורי פריצת מחשבים ברמה עולמית. בוגרים אלה משתלבים בתעשיית ביטחון הסייבר הישראלית, שזכתה ב-20% מסך ההשקעות החדשות בעולם בביטחון סייבר ב-2015, לדברי מטה הסייבר הלאומי - גוף שכפוף ישירות לראש הממשלה בנימין נתניהו. שגשוג דומה נרשם גם בחברות חדשות שעוסקות בניתוח ביג דאטה, בינה מלאכותית ולמידה חישובית.

חברות חקלאיות - שמתמחות בחילוץ תשואה מרבית מקרקע דלה - מספקות כעת כלי טכנולוגיית מידע לניהול יבולים במטרה להאכיל את אוכלוסיית העולם הרעבה.

"לרוע המזל, העולם מתחיל לדמות יותר ויותר לישראל", אומר ג'ון מדבד, מנכ"ל OurCrowd, העוסקת בגיוס הון למיזמים חדשים.

למרות המאמצים הבינלאומיים לקדם את החרם על מוצרים ישראליים, מושך מגזר הטכנולוגיה הישראלי לקוחות חדשים ממקומות שבהם לא נהגה ישראל לעשות עסקים בעבר, כולל סין, הודו, אמריקה הלטינית ואפריקה. נתניהו כבר הצהיר פעמים רבות כי העולם הוא שבא לפתחה של ישראל, וכי "כולם רוצים שלושה דברים: טכנולוגיה ישראלית, טכנולוגיה ישראלית וטכנולוגיה ישראלית".

הישראלים אומרים שיש משהו מיוחד בתרבותם התאגידית, שבה התקורה נמוכה והפתיחות לסיכונים גבוהה. בגלל אופיה האינטימי של תרבות החיים הישראלית, וקוטנה של המדינה, דומה ישראל יותר לעיר-מדינה מאשר למדינה. בישראל חיים 8 מיליון תושבים - כמו בניו יורק.

"כדי לנצח בחלקים אחרים של העולם צריך הרבה יותר כסף וגם יותר גאווה", אומר אורן תמרי, מנכ"ל UpNride, המייצרת כיסאות גלגלים למשותקים בארבעת גפיהם. "יכול להיות שזה האופי הלוחמני. יכול להיות שזו האמביציה, יכול להיות שזה החינוך - אולי זה בא מהצבא".

מספרן הגדול של חברות הטכנולוגיה הישראלי מדבר בעד עצמו: 708 חברות בקטגוריה זו גייסו הון ב-2015, לדברי IVC. עם זאת, ישראל ניצבת מול תחרות גוברת בגיוס הון סיכון מכיוון שמדינות רבות בעולם, החל מאוסטרליה וכלה בצ'ילה, מפתחות אג'נדות חדשנות משלהן. 2015 היתה השנה הראשונה שבה היתה השקעתה של דרום קוריאה במו"פ כאחוז מהתמ"ג - 4.3% - גבוהה יותר מהשקעתה של ישראל - 4.2% מהתמ"ג.

"היום אנחנו על דוכן המנצחים, ואנחנו רוצים להישאר עליו", אמר אבי חסון, שלשכתו, השייכת למשרד הכלכלה, משחקת תפקיד חשוב במגזר הטכנולוגיה באמצעות אספקת הלוואות ללא סיכון וקידום המו"פ.

12% מהמשרות במשק

מספר משרות הטכנולוגיה בישראל נמצא במגמת עליה, וב-2014 הן היוו 12% מסך המשרות בשוק שבו נמצאת התעסוקה במצב של קיפאון. חברות טכנולוגיה מדווחות כי יש להן יותר משרות פנויות למהנדסים מאשר מועמדים לאיישן. תקנות הוויזה המחמירות מקשות על ייבוא עובדים זרים בעלי כישורים מתאימים, ולכן נמצא במגמת עלייה גם השכר במגזר הטכנולוגיה הישראלי, למרות שהוא עדיין נמוך מהשכר בעמק הסיליקון.

במגזר התוכנה יש חמישה מקומות עבודה על כל מועמד אחד, לדברי מיכל צוק ממשרד הכלכלה ישראלי. צוק ופקידים ישראליים אחרים מביעים דאגה לנוכח הליקויים במערכת החינוך, כולל הירידה במספר התלמידים הישראליים הניגשים לבחינות הבגרות במתמטיקה.

בשל המחסור בעובדים מיומנים עלולה ישראל להחמיץ הזדמנות פז במגזר שמסוגל בקלות ליצור מקומות עבודה נוספים בארה"ב או במדינות יריבות אחרות, כגון אוקראינה.

כדי לשים קץ למחסור בכוח אדם טכנולוגי, מגבירות ממשלת ישראל וכמה חברות טכנולוגיה את מאמציהן לגייס עובדים מהמיעוט הערבי ומהמיעוט החרדי במדינה, ששיעורם במגזר הטכנולוגיה נמוך משיעורם באוכלוסיה הכללית. נתניהו תומך לכאורה בתוכנית להעניק מספר גדול יותר של ויזות עבודה למהנדסים זרים ולעובדי טכנולוגיה אחרים - מהלך רגיש מהבחינה הפוליטית בישראל, שמדיניות ההגירה שלה ממוקדת אך ורק במורשתם היהודית של המהגרים אליה.

"אם הייתי יכול למצוא מספר כפול של המהנדסים המועסקים בישראל, הם היו מוצאים תעסוקה בקלות", אומר חסון.

מספר הסטארט?אפים בישראל

מפת ההיי טק של ישראל

עוד כתבות

מיסוי מטבעות קריפטוגרפיים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

רשות המסים נגד "שיטת המצליח": קנס על שומה עצמית נמוכה מידי

אם הגשתם שומה עצמית נמוכה בגין מס שעליכם לשלם על רכישת נכס, אתם עלולים לשלם קנס, ולרשות המסים יש שיקול דעת רחב מאוד בעניין

עו"ד מאיר נוסבאום, מתמחה בליווי עסקאות נדל"ן בינלאומיות / צילום: איל יצהר, גלובס

טענות נגד עדי קייזמן? קבלו עשרה כללים להשקעת נדל"ן בטוחה בחו"ל

הסערה שעוררה פעילות חברות הנדל"ן של עדי קייזמן בברלין היא רק האחרונה בשרשרת של טענות שנשמעו כלפי יזמים שמציעים השקעות במדינות אחרות ● בעזרת עו"ד מאיר נוסבאום, יצאנו לשרטט את 10 עצות הזהב למשקיעי נדל"ן מעבר לים ● האזינו

לוי רחמני, כיהן כמנכ"ל חברת ביטוח איילון לפני פטירתו / צילום: איל יצהר

מניות השליטה באיילון הועברו לידי הנאמן עו"ד אפי אברמזון לצורך מכירתן

על שמו של לוי רחמני, המייסד המנוח של קבוצת הביטוח, רשומות 67.3% ממניות איילון, ששווי השוק שלהן כ-134 מיליון שקל

ינון יוגב / צילום: לומי ברנטל

עסקה ראשונה לקרן אלומה: רוכשת 85% מתיבר החזקות תמורת 50 מיליון שקל

אלומה החליטה להיכנס לתחום ההקמה של אתרים סלולריים על רקע הביקוש לאתרים חדשים והצורך של החברות הסלולריות להפחית עלויות שכירות

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

שומרות את הכסף בקופה: הקורונה כיווצה ב-40% את היקף הדיבידנדים שחילקו החברות הציבוריות במחצית 2020

במחצית הראשונה של השנה חילקו החברות הציבוריות דיבידנדים בהיקף כולל של 5.7 מיליארד שקל, לעומת 9.5 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ב-2019 ● המחלקות הגדולות ביותר - חברות מגזר הנדל"ן; הירידה החדה ביותר - במגזר האנרגיה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

שר האוצר כ"ץ הקפיץ את מניות הנדל"ן בבורסה בעד 13%

מדד ת"א 35 עלה ב-1.2%, ת"א 90 טיפס ב-1.3% ומדד הבנקים עלה ב-1.6% ● אינפימר המשיכה ליהנות מההסבה לתחום הקנאביס ● פסגות: "התוכנית הכלכלית אינה מכילה צעדים להאצת הפעילות הכלכלית, אלא נועדה בראש ובראשונה לתת לציבור אויר לנשימה"

פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי בנק הפועלים / צילום: איל יצהר, גלובס

ליאו ליידרמן: "דרושה מדיניות יעילה ומרחיבה יותר למניעת מיתון עמוק בישראל"

לדברי פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים: "המצב הכלכלי מושפע מאד מהסנטימנט והפסיכולוגיה של הציבור, ומהאמון שלו כלפי מקבלי ההחלטות; עדיין לא מאוחר לנקוט בצעדים הנדרשים להתמודדות עם המצב"

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

משרד התקשורת נפגש עם אקספון לוודא שהיא לא נפגעת ממיזוג סלקום וגולן

עסקת המיזוג בין סלקום לגולן טלקום קרובה לאישור תחת תנאים מגבילים ונמצאת בישורת האחרונה ● המשרד מעוניין לאשרה לפני מכרז הדור החמישי ב–2 באוגוסט ● אקספון שהיא החברה הקטנה בשוק עשויה להיות הנפגעת העיקרית מהעסקה

הרשת גואשת במילות תמיכה לטחינת "אלארז" / צילום: צילומי מסך

טחינת אל ארז: משבר? ממש לא בטוח. יש גם מי שמרוויח משיימינג

בכלי התקשורת וברשתות החברתיות למדנו שטחינה אל ארז נמצאת בסכנת חרם ובמשבר ● אולם לפי כל הסימנים, לא נראה שהקהל של המותג מפסיק לצרוך אותו ● אז מה זה כן? הזדמנות עבור האגודה למען הלהט"ב לחשוף את המהלך החברתי שעומד מאחוריו

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אין עם מי לדבר: מנגנון הטיפול בעצמאים קורס, ותוכנית החילוץ החדשה לא נותנת פתרונות

9 מיליארד שקל הקצתה הממשלה כסיוע לעצמאים על פני שלוש פעימות, אבל בפועל שיעור המימוש עומד על כ-50% בלבד • כך נראה הייאוש בפועל: ימים של המתנה לנציג טלפוני חסר סמכות, ריצות נשנות בין הביטוח הלאומי לרשות המסים, ולמה הבעיות לא ייפתרו גם בתוכנית הבאה של הממשלה

מוטי גוטמן/ צילום:יחצ

מטריקס רוכשת שליטה בחברת המיכון המשרדי גסטטנרטק מידי קרן סקיי לפי שווי של כ-100 מיליון שקל

למטריקס, שרכשה 51% ממניות גסטטנרטק ב-50 מיליון שקל, אופציה לרכישת יתרת מניות החברה, המספקת פתרונות כוללים בתחום שירותי ההדפסה והפקת מסמכים ● התשואה לקרן סקיי על השקעתה בגסטטנרטק - מעל 100%

שני תרחישים לבעלי המשכנתאות / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

האם בקרוב נראה דירות רבות מגיעות לכינוס נכסים? שני תרחישים ליום הדין של בעלי המשכנתאות

האם החד הורית שעובדת בתחום הכנסים המושבת ואין לה כסף להחזרים החודשיים • הזוג שהבנק חזר בו מאישור המשכנתה שלהם • והקונה שספג הרעה בתנאי ההלוואה שלו תוך כדי עסקת הרכישה ● מה מצפה לבעלי המשכנתאות בעקבות הגל השני

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הסגר בוטל והיקף עסקאות הנדל"ן זינק בחזרה להיקפי 2019

במהלך יוני נרשמו כ-2,000 עסקאות נדל"ן שבועיות, בדומה להיקף העסקאות בתקופה המקבילה של 2019

מפגינים ושוטרים בוול סטריט, ניו יורק, בתחילת החודש / צילום: JOEL MARKLUND, רויטרס

4 דברים שאתם צריכים לדעת לפני פתיחת שבוע המסחר בוול סטריט

הבנקים יפרסמו השבוע דוחות, לצד נטפליקס שנהנתה מההייפ כתוצאה מהסגר שנכפה על הצופים וחברת התעופה דלתא בצל המשבר בענף התעופה ● מניות הטכנולוגיה הן אלו שבעיקר מובילות את העליות בוול סטריט ● טסלה שועטת קדימה לקראת פרסום הדוחות

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בעלי שליטה זרים יוכלו להמיר את התנאי ל-5% אחזקות בחברות תקשורת

המטרה: לאפשר לבעלי שליטה זרים שרוצים להציע תנאים חלופיים במקום הדרישה המקורית ל-5% החזקות של גורם ישראלי בחברות תקשורת

מוצרי חלב, סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

יתחרה בתנובה וגד: המותג משק צוריאל נכנס לקטגוריית גבינות השמנת

המחלבה שנרכשה על ידי החברה המרכזית לפני 13 שנה, משיקה גבינות שמנת עם 25% אחוזי שומן, ומקווה לקחת נתח משמעותי מהמכירות בו ● מדובר במוצר שיימכר במדפים בלבד, ולא במעדניה

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

נגיד בנק ישראל: הממשלה יכולה לממן את תוכנית החילוץ של המשק

ירון העריך בישיבת הממשלה כי ביצוע התוכנית יגדיל את הגירעון התקציבי ל-13% השנה ו-7% בשנה הבאה ● לטענתו האמון בכלכלה הישראלית ובמחויבות הממשלה לשמירה על משמעת פיסקלית יסייע לנו לצלוח את המשבר מבחינת צרכי המימון שלו

תנועת הצופים / צילום: תמר מצפי, גלובס

יוצאים למלחמה: תנועת הצופים מתריעה כי היא בסכנת קריסה

בעקבות ההגבלות החדשות, ביניהן גם מגבלה על קיום פעילויות הקייטנות ופעילויות הנוער, ובד בבד הפחתת התקציבים לתנועה, יצאו הצופים למאבק על קיומם ● לאחר פרסום עצומה שצוברת תאוצה, ובעקבות מחאה שהתקיימה בירושלים, ביום שלישי מתוכננת מחאה נוספת במאה מוקדים שונים ● עשרות ראשי עיר, פוליטיקאים ואמנים מביעים תמיכה במאבק

מסעדה סגורה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

לשכת התעסוקה: מספר דורשי העבודה החדשים גבוה מהיקף החוזרים מחל"ת

מהעדכון האחרון ביום חמישי ועד היום ב-7:00 בבוקר התקבלו בשירות התעסוקה 1,250 דיווחים על חזרה לעבודה ובמקביל נרשמו 2,843 דורשי עבודה חדשים ● נכון להיום, רשומים בשירות התעסוקה 847,968 דורשי עבודה, מהם 576,164 בחל"ת

הבניין החדש של בנק ישראל / צילום: עמירם ברקת

עובדי בנק ישראל מסרבים להיכנס לבניין החדש

לטענת הוועד, העבודות בבניין החדש טרם הסתיימו ויש בו מפגעים רבים שמסכנים את בריאות העובדים ● בנק ישראל: "הנהלת בנק ישראל לא תעמוד מאחורי צעד שיש בו סיכון, ולו המזערי, לבריאות העובדים"