גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מיצינו את האמירות על הפוטנציאל הלא ממומש של טבריה"

לאחר שנים של קיפאון, מציגה טבריה נתוני שיא בהתחלות הבנייה למגורים ובקצב רכישת דירות ■ פרנסי העיר מחכים כעת גם לתיקון הגבולות של העיר ולהקמת אזור תעסוקה משמעותי

טבריה. "אי אפשר לשים את כל הביצים בסל של התיירות" / צילום: תמר מצפי
טבריה. "אי אפשר לשים את כל הביצים בסל של התיירות" / צילום: תמר מצפי

מסקירת ענף הנדל"ן למגורים שפרסם בשבוע שעבר משרד האוצר, המתייחסת לרבעון הרביעי של 2015, עולה כי באזור טבריה נרשם שיעור הגידול הגבוה ביותר במספר העסקאות - 966 דירות שנמכרו בסביבה ב-3 חודשים.

זהו גידול של 59% במספר העסקאות לעומת הרבעון השלישי, ושיא עסקאות לרכישת דירות מזה עשור. הגידול נובע משיווק של כמה פרויקטים חדשים בעיר, שבהם נמכרו דירות בעיקר למשפרי דיור ולמשקיעים. עם זאת, צריך לסייג ולומר שגורם נוסף שתרם לעלייה במספר העסקאות באזור הוא הליך שיוך של בתים לחברים בקיבוצי האזור (כך לפי האוצר).

עוד קודם לכן התברר, שגם התחלות הבנייה בטבריה שוברות שיאים. מקיפאון מוחלט בבנייה, לתנופה שמלווה גם בעליית מחירים.

"קצב התחלות הבנייה עלה דרמטית בשנים 2014-2015 והסתכם ב-1,000 יחידות דיור, שזה כמו כל התחלות הבנייה 14 שנה אחורה", אומר ראש עיריית טבריה, יוסי בן דוד. "מגרשים ששווקו לפני שבע שנים והבעלים החזיקו בהם ולא בנו, התחילו לבנות בשנתיים האחרונות בגלל שערכי הקרקע עלו. מ-600 אלף שקל לדירת 4 חדרים למחיר של מיליון שקל. הפרויקטים של מחיר למשתכן יאזנו פה את המחירים".

אגב, ערכי הקרקע העולים, הביאו לבחינתו של פרויקט תמ"א 38 ראשון בעיר, שנמצא לפני אישור הוועדה המקומית, אותו מתכנן לבצע היזם הנתנייתי איציק תשובה.

אחד הפרויקטים שאליהם התכוון האוצר בסקירה האחרונה הוא "מיכאלאנג'לו כינרת" שמקימה חברת פידמונט אנטרפרייזס, שבבעלות אייל עמיר ושי גבע. החברה זכתה לפני שלוש שנים במכרז שהוציאה רשות מקרקעי ישראל לבנייה בשכונת יער צבי בעיר, והיא משווקת כעת 160 דירות בבנייה רוויה ב-10 בניינים מדורגים בני 8 קומות (מהן מכרה כבר 40), לאחר ששיווקה כבר 36 מגרשים המיועדים לצמודי קרקע. הפרויקט יוקם על שטח בן 100 דונם, והחברה נמצאת בעיצומן של עבודות פיתוח אותן התחייבה לבצע במסגרת הוראות המכרז והיתר הבנייה לפרויקט צפוי להתקבל בקרוב. הדירות משקיפות אל הכינרת, ומחיר דירת 4 חדרים ממוצעת עומד על 1.2 מיליון שקל - חצי ממחירה של דירה דומה בתל אביב רבתי.

"הרבה מהרוכשים מקומיים, מטבריה וגם מישובי האזור, גם זוגות צעירים וגם משפרי דיור", אומר עמיר. "חלק מהרוכשים הם אנשים עם קשר משפחתי לטבריה, חלקם עזבו את העיר והמשפחה שלהם עדיין מתגוררת בעיר והם שוקלים לשוב אליה, כיוון ששנים שלא היתה בעיר בנייה חדשה ברמה גבוהה". עמיר מעריך את שיעור המשקיעים מבין הרוכשים ב-30%. "בין הרוכשים ישנם גם צרפתים שמגלים עניין רב בטבריה. השיווק פונה גם לקהל הזה".

שנייה לתל אביב במספר משקיעים

כבר כמה שנים שטבריה מהווה מוקד משיכה למשקיעים. בסוף 2013, למשל, פרסם בנק ישראל מחקר שבדק את דפוסי ההשקעה של משקיעים בשנים 2002-2012 ומצא כי טבריה נמצאת במקום השני אחרי תל אביב בשיעור רכישת דירות שנקנו על ידי משקיעים במהלך העשור הנסקר. בעוד בתל אביב עמד שיעור רכישת דירות להשקעה על 35% מכלל העסקאות, בטבריה עמד שיעור רכישת הדירות השקעה על 34%. אפילו בבאר שבע, שהיתה גם היא יעד פופולרי על משקיעים במשך שנים, רק 31% מכלל העסקאות באותה תקופה היו לרכישת דירות להשקעה.

בטבריה 48 אלף תושבים, והיא מדורגת 4 בדירוג הסוציו-אקונומי. למרות הפוטנציאל הרב, כבר שנים שהעיר סובלת מהגירה שלילית, בעיקר על רקע העדר תעסוקה.

לדברי בן דוד, העלייה במספר העסקאות מעידה על נקודת מפנה בהתפתחותה של טבריה. "אנחנו נמצאים במשא ומתן לקראת חתימה על הסכמי גג, ונושא קריטי שאני עומד עליו הוא תעסוקה", אומר בן דוד.

"לפני שהייתי ראש עיר עבדתי חמש שנים בחברה בנתניה, ונסעתי כל יום מטבריה לנתניה וחזרה, וחמש שנים קודם לכן לעבודה ברמת גן. זה לא אמור להיות ככה. לפני שנתיים אישרנו הקמת קרית מדע שתכלול 64 אלף מ"ר עיקרי של שטחי תעסוקה ונמצאת כרגע לפני אישור הוועדה המחוזית. אנחנו נהנים גם מאיזור עדיפות א', אבל יותר מהארנונה שנקבל, מעניינים אותי מקומות העבודה".

"הלכתי ליקנעם ללמוד מראש העיר מסימון אלפסי איך הביאו היי-טק לעיר. נכון שיקנעם קרובה יותר למרכז הארץ, אבל בטבריה יש משהו שאין לאף עיר - השילוב עם התיירות והכינרת. יש לזה כוח גדול וחברות בינלאומיות מגלות עניין בעיר לרבות חברות סיניות. זו עיר עם 2 מיליון לינות בשנה ושאין בה בכלל תעשייה מזהמת. לטבריה היסטוריה של 2,000 שנה, והדבר הזה לא נוצל כמו שצריך והיום אנחנו עושים תוכנית שלמה עם רשות העתיקות ומשרד התיירות כמנוף תעסוקתי תיירותי. בעיר נבנים ונמצאים בהליכי אישור עשרה בתי מלון חדשים על קו החוף.

"הבעיה שאני כראש עיר לא יכול לשים את כל הביצים בסל אחד, כי מספיק שיש מתיחות ביטחונית והתיירות מתרסקת. לכן חשוב להביא היי טק לטבריה. די מיצינו את האמירות על הפוטנציאל הלא ממומש בטבריה".

פוטנציאל של 6,000 יח"ד

שתי שכונות חדשות שנמצאות כרגע בשיווק בטבריה על ידי משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל הן שכונת "נחל רקת" ושכונת "מול ארבל", שכוללות 1,000 יחידות דיור שישווקו במסלול מחיר למשתכן, מחצית מהן לתושבי טבריה. שכונה מתוכננת נוספת בדרום העיר,"טבריה המושבה", אושרה על ידי הוועדה מקומית והופקדה בוועדה המחוזית, והיא מדברת כבר על 1,980 יחידות דיור, מתוכן 700 צמודי קרקע. בטבריה עילית מתוכננות 200 יחידות דיור ועוד צמודי קרקע.

"בעקבות ההגירה השלילית ב-15 שנים שקדמו ל- 2015, במסגרתה הרבה משפחות עזבו את העיר להרחבות הקהילתיות באזור, חשוב לנו להכניס בתוכניות החדשות נתח נכבד של צמודי קרקע", מסביר בן דוד. "ב-2014 רמ"י שיווקה מגרשים בשכונת האקליפטוס שהתב"ע המקורית שלהם היתה בנייה רוויה, ואנחנו שינינו את התב"ע ל-162 צמודי קרקע שיצאו לשיווק ב-2015. בפרויקטים מהסוג הזה יש התעניינות גדולה גם מצד טבריינים שחוזרים לעיר וגם מצד צרפתים שחלקם משקיעים, אך חלקם גם עולים חדשים שבאים לטבריה".

סך התוכניות החדשות, שממצות למעשה את הקרקעות שנותרו לבנייה בעיר, יוסיפו לטבריה כ-6,000 יחידות דיור. "תחום השיפוט של טבריה מסתכם ב-15 אלף דונם ש-5,000 מתוכם הם עתיקות ויער", אומר בן דוד. "הפרק הבא יהיה ועדת גבולות וחלוקת הכנסות עם המועצות האזוריות הסמוכות".

עוד כתבות

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

הפודקאסט קדמא / צילום: קדמא, נעם אשכולי, יח"צ

כך הפכה הדרך מחיפה לירושלים למסע מזורז להכרת העולם היהודי

לעיתים הנפש מתנקה בדרך לא שגרתית ● כך הפכה הדרך חזרה לירושלים ממשחק הכדורגל בחיפה למסע בעקבות העם היהודי ● המלצת פודקאסט ● האזינו

ירון בלוך/ צילום:עמרי מירון

הפספוס החוץ-בנקאי של לאומי: לאומי פרטנרס מובילה את הנפקת מימון ישיר לפי שווי כפול מזה שבו מכרה את חלקה

פחות משנתיים לאחר שלאומי פרטנרס מימשה את חלקה במימון ישיר לפי שווי של 750 מיליון שקל, מונפקת חברת האשראי הצרכני לפי שווי כפול ויותר ● במקום אקזיט של 300 מיליון שקל, נותרה לאומי פרטנרס "תקועה" עם החזקה במניות חברה פרטית מקבוצת צור שמיר

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

אסתר חיות / צילום: ברני ארדוב וואלה

דעה: ראש הממשלה בני גנץ יגשים את חזון שלטון המשפטנים

בני גנץ מבקש לרסן את המערכת הפוליטית, ומנגד המערכת הפוליטית מבקשת לרסן את עמדת היועץ המשפטי לממשלה ● מי הנואם מפתיע שטען כי בית המשפט ביצע "השתלטות עוינת על עולם קבלת ההחלטות", ולמה הממשלה תישאר תמיד חלשה למרות כל מאמציה, עד שבאמת יימאס לה

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התפרקות בנעילת המסחר בוול סטריט: צניחה של 4.6% במדדים בדרך לשבוע הגרוע מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בניו יורק השלימו נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס הגרמני צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● יפן תקפיא את הלימודים בבתי הספר עד לאביב

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

אסף אוני, ברלין / צילום: תמונה פרטית

"כשרק עברתי לברלין, מאוד הפריע לי שלכל העצים יש מספרים"

אסף אוני, כתב "גלובס" באירופה, הגיע לברלין לחודשיים ללימודים ונשאר 12 שנה, בינתיים ● תקופה מסוימת הוא חי חצי מהזמן שם וחצי ביפו, מדלג בין שמש ואפרוריות, סדר ובלאגן, אסף של פה ואסף של שם ● ואף מילה על מחיר המילקי - אבל על מחירי הדיור כן ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם" 

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

ג'ו ביידן וברני סנדרס / צילום: Matt Rourke, AP

פרשנות: לביידן יש סיכוי במירוץ הדמוקרטי? יהודי ארה"ב מתפללים שכן

סבב הבחירות המקדימות בקרוליינה הדרומית בשבת, נותן לסגן הנשיא לשעבר הזדמנות כמעט אחרונה לגבור על ברני סנדרס ולזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ● הכרעה בין טראמפ לסנדרס בנובמבר היא אופציה שמחרידה את היהודים האמריקאים

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אל על מבטלת את הטיסות לאיטליה ולתאילנד ודוחה את השקת הקו לטוקיו

הטיסות לאיטליה מבוטלות למשך שבועיים החל ממחר, והטיסות לבנגקוק יבוטלו החלק מיום שני ועד ה-27 במרץ ● השקת הקו לטוקיו נדחתה ל-4 באפריל

סקר הסקרים

שלושה ימים לבחירות: ליברמן עדיין מחזיק במפתח להכרעה, השאלה היא מה הוא יעשה איתו הפעם

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

דעה: נתניהו מתחזק ואפילו המילה "שוחד" לא מצליחה לעצור את המומנטום

לפני יובלות, עוד לפני השימוע אצל מנדלבליט, רבים העריכו שאם עבירת השוחד תופיע בכתב האישום הדבר יפגע בנתניהו ● הימים האחרונים של המרוץ מוכיחים שלאישום כמעט אין משמעות ● רף הסיבולת לשחיתות של הציבור ממשיך לעלות

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

אל תפחדו מ"יפניזציה": תשואות האג"ח בשפל וזה לא אומר כלום על הצמיחה

התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדה היום לשפל היסטורי על רקע החשש מנגיף הקורונה ● תשואות אג"ח אולטרה־נמוכות מעידות יותר על עמדותיהם המשתנות של בנקאים מרכזיים מאשר על התחזיות לצמיחה כלכלית

איתמר בן גביר  / צילום:תמר מצפי

מה עומד מאחורי הורדת החשיפה לעמוד הפייסבוק של מפלגת עוצמה יהודית?

מפלגת עוצמה יהודית התלוננה לוועדת הבחירות על כך שפייסבוק הורידה את החשיפה לעמוד של עו"ד איתמר בן גביר בגלל חשש שהמפלגה תיכנס לכנסת ● בפייסבוק טוענים כי הסיבה היא "ההפרות הרבות והחמורות של כללי הקהילה מצד בן גביר"

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכניות ענק בחיפה ובקריות, וסיוט נדל"ני בבית שמש. כותרות הנדל"ן

הסכם הגג הראשון לשנת 2020 יצא לדרך ובמסגרתו ייבנו 19 אלף דירות בקריית אתא ● בחיפה הציגו תוכנית לחידוש שכונה בה מתגוררים כ-15% מתושבי העיר ● רני צים ממשיך להתרחב, ולמה מנכ"ל משרד האוצר בעבר, ויו"ר קרן הריט סלע קפיטל לא רואה רווחיות בחללי העבודה המשותפים

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

עוד הנפקת נדל"ן של תשובה: אלעד מגורים החדשה תנסה לגייס 100 מיליון שקל באג"ח

באחרונה השלים בעל השליטה יצחק תשובה הנפקת אג"ח של חברת אלעד גרופ, המרכזת את פעילותו בצפון אמריקה