גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבוטיק של ילין ולפידות הניב להם יותר מ-200 מיליון שקל ב-8 שנים

עיקר ההכנסה של השניים, שמחזיקים יחד 50% בבית ההשקעות ילין לפידות (לצד לידר שוקי הון) היא מהדיבידנדים שהשניים מקבלים עבור החזקתם ■ מחזיקים בידיהם במניות של בית ההשקעות שהקימו, ששוות מאות מיליוני שקלים

יאיר לפידות (מימין) ודב ילין. עיקר ההכנסה מהדיבידנדים / צילום: קובי קלמנוביץ'
יאיר לפידות (מימין) ודב ילין. עיקר ההכנסה מהדיבידנדים / צילום: קובי קלמנוביץ'

218 מיליון שקל - זהו היקף ההכנסות של דב ילין ויאיר לפידות, מייסדי ומנהלי בית ההשקעות ילין-לפידות, בשמונה השנים האחרונות. מדובר בהכנסות בהיקף ממוצע של כמעט 30 מיליון שקל שקיבלו השניים בכל אחת מהשנים מאז 2008 ועד היום.

עיקר ההכנסה של השניים, שמחזיקים יחד 50% בבית ההשקעות (לצד החברה הציבורית לידר שוקי הון) היא מהדיבידנדים שהשניים מקבלים עבור החזקתם. דב ילין ויאיר לפידות, אשר זוכים להערכה רבה בשוק על מקצוענותם, הקימו את ילין-לפידות מאפס, בשנת 2004. מלכתחילה הם מיצבו אותו כ"בוטיק" השם דגש על ניהול השקעות ואנליזה. כיום מדובר בבית השקעות גדול, צומח, המציג רווחיות יוצאת דופן בענף, וזאת הודות לתשואות גבוהות שהם רושמים לאורך זמן.

שניהם רואי חשבון בעלי ניסיון עשיר בשוק ההון. ילין כיהן בעבר כשותף וכמנהל בכיר בחברת דש ני"ע והשקעות, כשייסד את קופות הגמל של דש וניהל את ההשקעות בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות שלה בין השנים 1994-2003. לפידות שימש במשך 13 שנים כמנכ"ל חברת הייעוץ נשיונל קונסלטנטס (N.C) מקבוצת בנק לאומי.

קצת יותר מעשור לאחר שהקימו את בית ההשקעות המשותף השניים צברו כאמור מאות מיליוני שקלים בשכר ובדיבידנדים. ואולם, המספרים האמורים לא מגלים את כל התמונה. המגמה, מבחינתם של לפידות וילין, טובה בהרבה מהמספרים המרשימים גם כך שהם מציגים.

מדוע? משום הגידול בהכנסות וברווחי בית ההשקעות שאותו הם מנהלים, שהרוויח בשמונה השנים האמורות כ-353 מיליון שקל. כך, בעוד שאצל מייסדי חברת הברוקרים הוותיקה אנליסט, למשל, מצאנו לאחרונה גרף יורד משנה לשנה בכל הקשור לדיבידנדים ולהכנסות הכוללות שלהם מבית ההשקעות שייסדו, הרי שאצל לפידות וילין מדובר במגמה הפוכה.

סך הכנסותיהם של השניים משכר (במונחי עלות) וחלקם בדיבידנדים (לא כולל דיבידנד בהיקף כולל של 22 מיליון שקל, שעליו הוכרז ברבעון הראשון ב-2016), הגיע ב-2015 לכ-54.1 מיליון שקל, סכום הגבוה ביותר מ-40% מהסכום הכולל שקיבלו השניים ב-2014. השינוי נובע מהיקף הדיבידנד שחילק בית ההשקעות ב-2015.

ב-2014 קיבלו השניים סך של כ-38.5 מיליון שקל, שהיה גבוה בכ-27% מהסכום שקיבלו ב-2013. אז דובר על עלייה של כ-52% ביחס לתגמולים ולדיבידנדים שקיבלו מבית ההשקעות ב-2012. קודם ל-2008, כך על פי דוחות לידר שוקי הון, ילין לפידות לא חילק דיבידנדים, וגם רווחיו היו נמוכים יותר מכפי שהם כיום.

בית ההשקעות שבניהול השניים מציג הצלחה בשלל תחומי הפעילות שלו: גמל והשתלמות; קרנות נאמנות וגם ניהול תיקים, שם הם נהנים מגידול עקבי בנכסים המנוהלים, הודות למוניטין הטוב שיצרו לבית ההשקעות, וכפועל יוצא רושמים גידול נאה גם בהכנסות. עקב כך נראה שהשניים ימשיכו ליהנות מהכנסות ניכרות גם בעתיד הנראה לעין. באשר לשכרם, ילין ולפידות זכאים למענק שנתי של 5% מהרווח השנתי לפני מס של בית ההשקעות, והחל מ-2014, המענק שהם מקבלים מוגבל ברף של 3.2 מיליון שקל לשנה.

ומה הלאה? בלידר שוקי הון ציינו בדוחות ל-2015 כי "נכון למועד דוח זה, החברה מנהלת מו"מ עם ילין ולפידות לעדכון תנאי הסכם ההשקעה בחברת ילין-לפידות, ותנאי הסכמי הניהול של חברת ילין-לפידות עם ילין ולפידות (באמצעות חברות בשליטתם). במסגרת המו"מ דנים הצדדים, בין היתר, בהארכת הסכמי הניהול של ילין ולפידות, קביעת תקרה לעלות השכר השנתית של ילין ולפידות, השעיית מנגנון הבמב"י בין הצדדים ובעדכונים נוספים בזכויות הצדדים על פי ההסכמים הנ"ל".

הרווח גם של לידר

כאמור, מדובר בבוננזה אדירה לא רק עבור השניים, אלא גם עבור חברת לידר שוקי הון, שעוסקת בתחומי שוק ההון: חיתום, הנפקות, ברוקראז' ומסחר בני"ע ובמכשירים פיננסיים, ושנסחרת כיום בבורסה לפי שווי של כ-555 מיליון שקל. לידר שוקי הון, שבשליטת לידר השקעות של יורשי דן דוד, נסחרת לפי שווי גבוה יותר מזה של אי.בי.אי הוותיק יותר (שעומד על כ-329 מיליון שקל) ושל אנליסט הקטן יותר (שעומד על כ-173 מיליון שקל). למעשה, לידר שוקי הון - שעיקר הנכסים שלה הם ההחזקה במחצית מבית ההשקעות ילין לפידות - שווה לא הרבה פחות מבתי השקעות הגדולים הרבה יותר: מיטב דש (שנסחר לפי שווי של כ-733 מיליון שקל) ואקסלנס (שנסחר לפי שווי של כ-783 מיליון שקל).

עבור לידר שוקי הון, ההשקעה בילין לפידות בוצעה בתנאים חלומיים, שמסבירים נסיקה של כ-560% במניית לידר שוקי הון ביחס למועד שקדם לתחילת רכישת המניות בילין לפידות. באפריל 2006 היא שילמה כ-9.2 מיליון שקל בתמורה להקצאה ולהעברה של מניות בית ההשקעות, שהיוו כ-30% מההון של ילין-לפידות. מספר חודשים לאחר מכן, באוקטובר 2006, השלימה לידר רכישה של 50% מהון המניות ומזכויות ההצבעה בבית ההשקעות ילין-לפידות, לאחר שמימשה אופציות לעוד 20% בתמורה ל-6.7 מיליון שקל. כך, עלות הרכישה של מניות ילין-לפידות הסתכמה מבחינתה של לידר שוקי הון בכ-16.3 מיליון שקל - עסקה מאוד מוצלחת עבור הרוכשים.

ילין ולפידות עצמם מחזיקים בידיהם במניות של בית ההשקעות שהקימו, ששוות מאות מיליוני שקלים עבור כל אחד מהשניים, וזאת נוסף על הכספים שקיבלו, ושימשיכו לקבל, בדמי ניהול ומענקים, כמו גם בדיבידנדים.

הבוננזה של דב ילין ויאיר לפידות

עוד כתבות

עורך דינו של רה"מ נתניהו, עמית חדד, ועורך דינו לשעבר מיכה פטמן  / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

כולם היו סנגוריו של רה"מ - והמחיר כבד

מאז מות עו"ד יעקב וינרוט, החליף ראש הממשלה יותר מעשרה סנגורים • בין היתר, על רקע ענייני שכר טרחה ולאור סירוב ועדת ההיתרים לאפשר לו לקבל מימון להגנתו • את המחיר משלמים לא רק הסנגורים שלא קיבלו שכר טרחה, אלא הציבור כולו שמוסדותיו מותקפים ע"י נתניהו

משתתפות בטיסת "הכאילו" בטיוואן / צילום: Chiang Ying-ying, AP

לא יכולים לצאת לנופש בגלל הקורונה? תנסו חופשה בכאילו

מגפת הקורונה שינתה את העולם התעופה והתיירות וגדעה את תוכניות הנופש של רבים מאיתנו ● אז מה עושים כשאי אפשר לטוס לשום מקום? מדמיינים ● בטייוואן ארגנו טיסה שלא טסה לשום מקום ובתל אביב תוכלו למצוא תערוכה שתמלא את החסר עם זיכרונות

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

מי הצליח לצאת מהארץ שנייה לפני שמגפת הקורונה סגרה את השמיים?

עומר לרנר תופס את ד"ר שחאדה לשיחה ומטלטל את עולמו ● למחרת שניהם כבר במקום אחר לגמרי, נפגשים בנפרד עם אותו בחור צעיר ● ומה קורה בין הבכירה בבנק לחוקר של משרד רואי החשבון? ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

קמעונאית המוצרים לבית בסגנון יפני מוג׳י / צילום: שאטרסטוק

בצל הקורונה: קמעונאית המוצרים לבית Muji ארה״ב הגישה בקשה להגנה מפני נושים

בכך מצטרפת קמעונאית המוצרים לבית בסגנון יפני לשורה של קמעונאיות שכבר עשו זאת, על רקע השפעות משבר הקורונה על הענף ברחבי העולם ● החברה: "מוג׳י קיבלה החלטה לבצע ארגון מחדש בעסקיה מתוך כוונה לשרת טוב יותר את הקהילה שלנו"

מלון מריוט בשיקגו. החברה עצרה את תשלומי הדיבידנדים  / צילום: Patrick Gorski, רויטרס

שיא של יותר מעשור: קיצוץ עמוק בדיבידנדים של חברות אמריקאיות ברבעון השני של 2020

בעלי המניות בארה"ב קיבלו הודעות על הפחתה של 42.5 מיליארד דולר נטו בתשלומי דיבידנדים בחודשים אפריל-יוני - הקיצוץ החד ביותר מאז תחילת 2009, לפי מדדי S&P דאו ג'ונס

עין הנצי"ב. מעיין בתוך קיבוץ / צילום: אורלי גנוסר

גם בלי להתקבל לחברות: ביקור במעיין שבתוך הקיבוץ

מעיין שבתוך קיבוץ וסדנת אמנות קצת אחרת

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: דימה טליאנסקי

בעקבות סערת פוקס: דיבידנדים בימים קשים

גם בימים כתיקונם נדרש הדירקטוריון למבט שקול קדימה, בעת שהוא מבקש לחלק דיבידנדים ● אם כן, כיצד עליו לנהוג בימים שבהם הראות קשה, הסיכונים גדלים וחוסר הוודאות שולטת?

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

זה היה סתם יום שני, אז למה דרור פויר כל כך מתגעגע אליו?

ממשלת ישראל התנהגה בכל הקשור לקורונה בדיוק כמו נבחרת ישראל בכדורגל בעשורים האחרונים: היא ניצחה במשחק הידידות הראשון ונכנסה לטריפ שהיא אלופת עולם - והתבוסה לא איחרה להגיע ● ובגלל זה אני מתגעגע ליום שני

דידס 6, ירושלים - התחדשות עירונית / הדמיה: קבוצת מנוס

"אסור שתיגמר היזמות של תמ"א. יש בניינים מאוד מסוכנים"

לדיירים ברחוב דידס 6 בירושלים היה חשוב ששיפוץ הבניין ישמור גם על האופי הייחודי של שכונת המושבה הגרמנית ● דיירת בבניין: "ראיתי איך הם חיזקו ואת החפירות לעומק - זה לביטחון כל התושבים"

הכוח הגדול של העסקים הקטנים / איור: חן ליבמן

דווקא בעת משבר: הכוח הגדול של העסקים הקטנים

חדשנות, יצירתיות ותעוזה יכולות לסייע לעסקים קטנים לצלוח את משבר הקורונה ואפילו לצאת ממנו מחוזקים ● כך תעשו את זה נכון

קוטג' במבשרת ציון / צילום: יח"צ

עסקת השבוע: הנחה של 400 אלף שקל על כניסה מיידית במבשרת ציון

המשא ומתן על הנכס התחיל במחיר מבוקש של 4.7 מיליון שקל והסתיים ב-4.3 מיליון שקל ● "תוך 10 ימים המשפחה הרוכשת כבר נכנסה לבית"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט; נטפליקס הובילה את הנאסד"ק לשיא כל הזמנים

תוצאות הניסוי של גיליאד מראים שהסיכון למוות בקרב חולים בנגיף הופחת בכ-62% בהשוואה לטיפול הסטנדרטי ● מספר מקרי הקורונה המאומתים בעולם הכפיל את עצמו בששת השבועות האחרונים ויו"ר ארגון הבריאות העולמי ציין כי "ניתן להשתלט על הווירוס, אך ברוב העולם הוא אינו תחת שליטה אלא מתחזק"

הסלעים המסתוריים של העיר הנבטית שבטה / צילום: יותם יעקבסון

הריחוק החברתי כבר בפנים: טיול לילי באזור פתחת ניצנה

אחת האטרקציות של הקיץ היא טיולי לילה וערב במדבר, בשעות בהן כבר לא כל-כך חם. זה יפה במיוחד בליל ירח מלא, כמו זה שזורח השבוע, שיספק אור גדול ובהיר לטיול רומנטי או משפחתי

הנשיא טראמפ עומד ברקע פסלי ראשי הנשיאים של ארה"ב, של הר ראשמור המפורסם / צילום: Alex Brandon, Associated Press

דונלד טראמפ נגד "האספסוף הזועם"

לנוכח סקרים מזעזעים, נשיא ארה"ב מגייס את קודמיו המתים למסע הבחירות שלו ● הוא מבטיח להציל אותם מידי "השמאל הפשיסטי" הזומם למחוק את ההיסטוריה ● האם זה יעזור לו? ספק

אתי אנטה-שגב עם זהו זה / צילום: אלבום אישי אתי אנטה-שגב

ולא אחרת: כך הפכו חמישה גברים בני 70 לדבר הכי חם על המסך

סיום העונה הראשונה של "זהו זה 2020" (כאן 11) הוא הזמנה לפענח את סוד ההצלחה של החלק הכי מקסים בתוכנית – השירים ● "אתמול ברחוב, עצר אותי מישהו על קטנוע, הרים את הקסדה ואמר לי: 'אתם הביטלס'!"

אמיר אורעד מנכ"ל סייסנס / צילום: יח"צ

"החלטנו להציע שימוש חינמי של הטכנולוגיה שלנו לכל ארגון שנלחם בקורונה"

אתגר המנכ"ל עם אמיר אורעד, מנכ"ל חברת הבינה העסקית סייסנס ● על התקשורת עם 800 עובדים ב-10 אתרים בעולם בימי קורונה, על ההחלטה לסייע בעזרת הטכנולוגיה של החברה במלחמה בנגיף ועל התמיכה בעובדים שהפגינו נגד האפליה הגזעית בארה"ב ● ויש גם המלצה על ספר

קורט יוליין, מנכ"ל ברליץ העולמי / צילום: יח"צ

קורונה שפה קשה: אי אפשר לטוס, אבל אנשים עדיין רוצים ללמוד שפות

בראיון ל"גלובס" מספר מנכ"ל ביה"ס הגדול בעולם ללימודי שפות קורט יוליין על האירוע ששינה את האופן שבו הם מלמדים ועל המזל שהיה להם בזכות הטכנולוגיה ● הוא משיב על שאלה קרדינלית הרבה יותר: מי בכלל צריך ללמוד שפה זרה כשאי אפשר לטוס

לא אפריקה, כאן בערבה. בתי בוץ, בנייה אקולוגית לאנרגיות מתחדשות / צילום: אביטל ניסימוב

סוף שבוע משפחתי בערבה: ביקור ב"כפר מנותק מרשת"

סוף שבוע חווייתי המיועד לכל המשפחה כולל סיור מודרך ב”כפר מנותק רשת” בקיבוץ קטורה, ביקור במפעל האצות של הקיבוץ וביקור אצל “מתושלח” - עץ התמר העתיק בעולם שנבט מגרעין שנמצא בחפירות הארכיאולוגיות במצדה

איור: מורן ברק

דיור מוגן מדי? אפס ביקורים, אפס יציאות, אפס קורונה

"חודשיים לא יצאנו מהדירה, היינו אסירים בכלוב של זהב" ● עד לפני המגפה היו רשתות הדיור המוגן היוקרתי בוננזה נדל"נית ● כעת, אחרי העוצר, הפטרנליזם והבדידות, מניותיהן בצניחה ובני הגיל השלישי כבר לא בטוחים שזה הפתרון עבורם ● רשתות הדיור המוגן: "לדיירים אצלנו היה הרבה יותר קל מאשר לחבריהם בבית"

נועם לוי / צילום: איל יצהר, גלובס

"יסגרו אותנו עד הקיץ הבא, וזאת מכת מוות"

שיחה אישית ומקצועית עם נועם לוי, יו"ר התאחדות בעלי האולמות, על היתמות בגיל מוקדם, העבודה באולמות ונזקי הקורונה ● "אנחנו נמצאים במו"מ עם משרד האוצר על מתווה סיוע, ואם הוא לא יהיה הוגן, לא נוכל יותר להחזיק את החברים ונצא למלחמה"