גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תביעה עם שיניים: האם נשיכת כלב נכללת בפוליסת הביטוח?

כלב תוקף אדם שנפגע כתוצאה מכך, ובעליו פונה לחברת הביטוח שלו שתפצה את הנפגע שתובע ■ באופן לא מפתיע, החברה לא ממהרת להיעתר לדרישה

תביעה עם שיניים / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב
תביעה עם שיניים / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

הכלב הוא ידידו הטוב של האדם. זו אמרה ידועה, ואולם לצערנו כלבים עלולים גם לתקוף. מי נושא באחריות לכך? האם אפשר לבטח נזקים שכלבנו גרם?

אחריות בעלי כלבים היא אחריות מוחלטת המעוגנת בפקודת הנזיקין. סעיף 41(א) לפקודת הנזיקין קובע כי הנפגע לא צריך להוכיח את רשלנותו של בעל הכלב, אלא עליו להוכיח אך ורק שהותקף ויהיה זכאי לפיצוי בגין כל נזקיו. עם זאת, בעל הכלב יצטרך להוכיח כי לא התרשל. במקרים רבים אשר הגיעו לבתי המשפט, נראה כי פוליסת ביטוח המכסה תקיפות של כלב לא תמיד פוטרת לחלוטין את בעליו מאחריות לנזקים שהכלב גרם, אך ישנן נסיבות העשויות להפחית מגובה הפיצויים שעל הבעלים לשלם לניזוק. נציג מקרים שבהם אירעו תקיפות על-ידי כלבים, ונראה כיצד פירשו בתי המשפט את הפוליסות המבטחות נזקים בגין תקיפות אלה.

ר' הוא בעליה של נחלה במושב שגובלת בנחלתו של י'. נחלתו של י' בוטחה על-ידי חברת ביטוח בביטוח צד שלישי. ר' טען כי באחד הימים בשעות הצהריים הותקף על-ידי י', לאחר שביקש מפועלים מטעם י' (אשר תיקנו את הגדר הממוקמת בין נחלות שני הצדדים) שלא יעבדו מתוך נחלתו שלו מאחר שהם גורמים לה נזקים. לטענת ר', י' ועובדיו סירבו לבקשתו, ונוסף על כך חדר י' לתוך שטח נחלתו והתקרב אליו באופן מאיים עם כלביו, שלפיו של אחד מהם לא נקשר מחסום. לדבריו, במהלך חילופי הדברים ביניהם, הטיח י' אבן גדולה בראשו כמה פעמים וכלבו של י' נשך אותו באזור הבטן. בעקבות האירוע, הכלב שברשות י' הושם בהסגר.

ר' נבדק בבית החולים, ואובחנו אצלו סימני נשיכה וחבלות בעיקר באיזור הבטן. לטענת ר', בעקבות האירוע נזקק לטיפולים רפואיים והיה שרוי באי-כושר לעבוד למשך חודש, סבל מהגבלה משמעותית במקומות שבהם ננשך ואף נותרו סימני נשיכה על גופו. י' העיד כי באותו היום בדרכו חזרה מטיול שערך עם כלביו במושב, הבחין ב-ר' צועק על הפועלים אשר תיקנו את הגדר. כאשר הגיע למקום התברר לו כי ר' אינו מאפשר לפועלים לעבוד.

י' טען כי במהלך חילופי הדברים בינו לבין ר' דחף אותו ר' וכתוצאה מכך הוא מעד. כלבו של י' נבהל מהתנהגותו של ר' וביקש להגן על בעליו, לכן קפץ על ר' ותפס אותו בבגדיו באזור המותן. י' טען כי באותם רגעים התרומם מנפילתו וזינק אל עבר כלבו תוך שהוא משחרר בידיו את לסתות הכלב מבגדיו של ר'. לטענתו, מיד לאחר מכן ר' החל בריצה מהמקום כאשר במהלכה נפל ונחבל, ולכן החבלות נגרמו לו כתוצאה מהנפילה - וללא כל קשר אליו ואל כלביו.

י' הגיש הודעת צד ג' נגד חברת הביטוח שביטחה את נחלתו במועד האירוע, וטען כי אם ייפסק שעליו לפצות את ר', עליה לשלם את סך הנזקים בהתאם לפוליסה הקיימת לו אשר כוללת בין היתר כיסוי ביטוחי בגין נזק שנגרם לצד שלישי על-ידי כלבו. חברת הביטוח טענה כי דין התביעה כנגדה להידחות מאחר שמדובר בתקיפה שאינה מכוסה במסגרת הפוליסה.

לדבריה, י' רכש פוליסה לביטוח דירה שבה מוגדר מקרה ביטוח כ"אירוע תאונתי בלתי צפוי" והפוליסה מחריגה באופן מפורש "פעולות זדון". לטענתה, ככל שיוכח כי האירוע הנטען אכן אירע, הרי שהוא נגרם בשל רשלנותו של ר' בלבד.

בית המשפט קבע כי הראיות תומכות בגרסת ר' באשר לאופן קרות האירוע, ולכן יש לקבל את גרסתו לעניין התקיפה. הוכח כי ל-ר' נגרם נזק גוף כתוצאה מנשיכת הכלב. לכן, הוכח הקשר הסיבתי בין התנהגותו של י' לבין הנזק שנגרם ל-ר'. בעקבות כך פסק בית המשפט פיצוי עונשי ולפיו על י' לפצות את ר' בגין עוולת התקיפה. בנוגע לפוליסה קבע בית המשפט כי לא מדובר בפעולת זדון מצד י' אשר מחריגה את האירוע מהפוליסה שערך מול חברת הביטוח. לכן, חברת הביטוח חבה יחד עם י' לכיסוי הנזקים שאירעו ל-ר' בעקבות התקיפה.

נבהל, נפל ונותר נכה

ב' עבד כנהג אוטובוס בחברת תחבורה ונשלח על-ידה לחניון חברת כלי רכב כדי לאסוף מיניבוס חדש. נציג מטעם חברת הרכב מסר לידי ב' את מפתחות המיניבוס. בזמן ש-ב' עמד עם נציגי חברת הרכב בחניון, נשמעו לפתע נביחות של כלב מאזור המיניבוסים החונים, תוך שכלב שמירה הסתער אל עבר ב'. כתוצאה מכך נבהל ב', נפל לאחור ונפגע בחלקי גוף רבים.

ב' הגיש תביעה כנגד חברת הרכב בגין נזקי גוף שנגרמו לו בעקבות תקיפתו של כלב שמירה שהיה בחזקתה ובבעלותה. מאחר שחברת הביטוח אשר ביטחה את חברת הרכב סירבה לשלם תגמולי ביטוח ל-ב' בעקבות האירוע, הגישה חברת הרכב הודעת צד ג' כנגדה וצירפה אותה לתביעה בכדי שתישא באחריות. ב' הגיש חוות-דעת רפואית אורתופדית, שלפיה נותרה לו בגין האירוע נכות צמיתה בשיעור 5% בעקבות קרע בירך שמאל. ב' העיד כי לאחר שהתאושש, לקח את המיניבוס לחניון חברת התחבורה שבה הועסק, אך באותו היום חש כאבים ברגלו ולכן נשלח לבדיקות שבהן התברר כי נגרם לו קרע בשרירי הירך.

ב' טען כי לא הוזהר על-ידי חברת כלי הרכב ולא על-ידי נציגיה ששהו עמו בחניון בדבר הימצאותם של כלבי שמירה במקום. עוד טען ב' כי לא היו במקום שלטי אזהרה באשר להחזקת כלבי שמירה. לדבריו, בעקבות האירוע נגרם לו נזק משמעותי, והוא סובל מכאבים וקשיים בהליכה אשר לא מאפשרים לו לעבוד כנהג אוטובוס. חברת הרכב טענה כי ככל שייקבע על-ידי בית המשפט שחלה עליה אחריות לפצות את ב', על חברת הביטוח שביטחה אותה לשפותה בשל קיומה של פוליסת ביטוח לעסק שכללה את כל הסיכונים. בתגובה לכך טענה חברת הביטוח כי אירוע של פגיעה על-ידי כלב יכול היה להיגרם לתובע בכל מקום, ולכן אין להטיל עליה כל חבות בגין תוצאות האירוע. עוד טענה כי ב' הסתכן מרצון כאשר נכנס למקום שבו מצוי כלב שמירה ונהג בחוסר זהירות במקרקעין אשר אינם שייכים לו.

התברר כי פוליסת הביטוח שביטחה את חברת הרכב במועד האירוע, החריגה נזק שנוצר בעקבות תקיפת בעלי חיים. עם זאת, היו קיימות ראיות חד-משמעיות שלפיהן חברת הרכב לא ידעה על החרגה זו והדבר אף אומת והוכח בעזרת דבריו של סוכן הביטוח של חברת הרכב. בעקבות כך קבע בית המשפט כי בעת קרות אירוע התקיפה, חברת הרכב סברה שנזקים שנוצרים בעקבות תקיפת בעלי חיים מכוסים בפוליסה שרכשה ורק בשלב מאוחר יותר, לאחר קרות האירוע והפעלת הפוליסה, התברר לה קיומו של החריג. בהתאם לכך, בית המשפט חייב את חברת הביטוח לשלם את כל סך נזקיו של ב' בגין אירוע תקיפת הכלב. בית המשפט פסק ל-ב' פיצוי בהתאם להפסד השתכרות לעבר ולעתיד, כאב וסבל והוצאות נלוות.

לאור מקרים אלה מומלץ לרכוש פוליסות ביטוח המכסות גם פגיעות במקרים של תקיפות של כלבים. נדגיש כי פוליסות הדירה שברשותנו אמורות לכסות נזקים בגין תקיפת כלבים (למעט גזעים מסוכנים שמוגדרים בפוליסה) ובלבד שהכלבים, בעת הימצאם בשטח ציבורי, קשורים ברצועה ועל פיהם מונח מחסום.

■ הכותב הוא מומחה בביטוח ונזיקין, הבעלים של משרד עורכי דין ג'ון גבע ומשמש, בין היתר, כיועץ המשפטי לחברי לשכת סוכני הביטוח. 

עוד כתבות

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

אחרי הזינוק של החג: יממה של עלייה תלולה במספר מבקשי העבודה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התאוששות בניו יורק: בורסות וול סטריט ננעלו בעליות וקטעו רצף ירידות בן ארבעה ימים

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.5%, נאסד"ק קפץ ב-1.7% ומדד S&P 500 התחזק ב-1%
● נפט WTI עלה ב-0.7%, הזהב ירד ב-0.2% ● מדדי דאקס ופוטסי 100 עלו ב-0.4%, קאק 40 איבד 0.4% ● מכירות הבתים הקיימים בארה"ב עלו באוגוסט ב-2.4%, לצד עלייה במחירים

מחלקת קורונה בחניון בית החולים רמב"ם בחיפה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

חפשו את הכסף: למערכת הבריאות יש אינטרס לשדר עסקים כרגיל

מערכת הבריאות נמצאת בבעיה למרות ניסיונות ההרגעה ● בתי החולים חוששים להכריז על קריסה מחשש שינתקו להם את צינור החמצן הכלכלי ● תמרורי האזהרה דולקים: בתי חולים שמסרבים לקבל חולים, מלחמות עם מד"א לאן לשלוח מתאשפזים ובידוד חלקי לצוותים רפואיים

כלב ים, ממין פוסה טבעתית, על קרחונים בים באוקיינוס הארקטי. הקרח נמס במהירות מסוכנת / צילום: Daniella Zalcman, גרינפיס

הקוטב הצפוני מתכווץ: כך זה נראה בתמונות

משטח הקרח בקוטב הצפוני נמצא באחד ההיקפים הנמוכים ביותר שנמדדו אי פעם, כשהמצב רק מחמיר משנה לשנה ● המשמעות: המרקם הביולוגי של הקוטב עתיד להשתנות, ההתחממות הגלובלית תואץ, גובה פני הים יעלה עוד וחיות רבות יהיו בסכנת הכחדה

תוכנית ההתחדשות העירונית של שכונת גבעת רמב"ם בגבעתיים / הדמיה: אדר' יחיאל קורין

תוכנית חדשה תאפשר הכפלת הדירות בשכונת רמב"ם בגבעתיים

הופקדה תוכנית ההתחדשות העירונית של שכונת גבעת רמב"ם בגבעתיים, שכוללת תוספת אפשרית של 3,827 יח"ד ● ראש העירייה רן קוניק: " גבעתיים לא תישאר לעד עיר של 60 אלף איש. אם אתה רוצה להתחדש צריך לעשות את זה בצורה נכונה"

אנטנות הדור החמישי. החברות נדרשות להשקעה גדולה בתשתיות ומקוות לגבות פרמיה על שירותים חדשים שיתאפשרו / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המרוץ למענק: פרטנר והוט מובייל הקימו 250 אתרים בדור החמישי

מצטרפות לפלאפון שכבר דיווחה על עמידה ביעד שיאפשר לקבל מענק מוגדל ● משרד התקשורת פרסם הבהרה כיצד בכוונתו לערוך את הבדיקות שיוכיחו כי החברות עומדות ביעד ההקמה: ביקש שיציגו בפניו מכשירים תומכים שמראים מהירויות גלישה בדור החמישי

ינסן הואנג. החוק שלו יוכל לשפר הרבה בפרק זמן קצר יחסית / צילום: Chiang Ying ying, Associated Press

No More Moore? העולם עובר לחיות לפי החוק של מייסד אנבידיה

במשך עשורים הכלל החשוב בתעשיית השבבים היה "חוק מור", שהומצא על ידי מייסד אינטל, ומדגים את הזינוק הטכנולוגי שניתן להשיג בכל שנה וחצי ● עכשיו, לאחר שביצועי השבבים לבינה המלאכותית של אנבידיה השתפרו פי 317 מ-2012, אפשר לייסד את "חוק הואנג", על שם מנכ"ל החברה ● איך הכלל החדש משנה את חיינו ומה הקשר לרכישת הענק שביצעה אנבידיה באחרונה?

בנקאות בימי קורונה - עמלות וריביות / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

העו"ש, החיסכון והקורונה: איך נכון להתמודד עם החשבון בתקופה הזו

הבנקים הגיעו מוכנים יותר לסגר הנוכחי, והם מציעים הקלות חדשות לצד ההקלות הקיימות • האם עדיין אפשר לדחות הלוואה, איך ליצור קשר עם הבנקאי, והאם יהיה מספיק כסף בכספומטים? • "גלובס" מציג: בנקאות בתקופת הסגר • כתבה ראשונה בסדרה

אזרח קניה נושא שק של פלסטיק למחזור בשכונת העוני דנדורה בניירובי  / צילום: Ben Curtis, Associated Press

האם הרעיון להעניק הלוואת בכדי למגר את העוני באמת הצליח?

אחד הניסיונות המעניינים למיגור העוני במדינות העולם השלישי בוצע על ידי הכלכלן פרופ' מוחמד יונוס, שהמציא המיקרו-אשראי, המאפשר להעניק הלוואות קטנות לעניים ●  פרופ' עומר מואב מתארח בפודקאסט "קטע כלכלי" בכדי להסביר האם הניסוי הזה הצליח ● האזינו

המשקיעים הצעירים מקבלים טיפים בטיק טוק / צילום: Anjum Naveed, Associated Press

5 סיבות להתאוששות המהירה של שוקי המניות ממשבר הקורונה

המדדים המובילים בבורסה האמריקאית אמנם חוו ירידות השבוע, אך המגמה הכללית אחרי קריסת השווקים כתוצאה מהמגפה היא עדיין של זינוק בעלייה ● הכוחות שעומדים מאחורי הקריסה וההבראה המהירות ביותר אי פעם כוללים תקוות כלכליות, דומיננטיות של חברות הטק ומינופים בעסקאות מסוכנות

בדיקה במתחם 'היבדק וסע' של מגן דוד אדום ומשרד הבריאות בחניון גני יהושוע בתל אביב  / צילום: דוברות מד"א

מסמך של משרד הבריאות: תמותה עודפת של 10% באוגוסט

לפי המסמך, שהוצג אתמול בפני קבינט הקורונה, יש עלייה בתמותה בעיקר בבני 65 ומעלה ● עד כה 1,273 בני אדם מתו מנגיף הקורונה בישראל ● חוקרי האוניברסיטה העברית והדסה מזהירים מפני עלייה חדה בתמותה מקורונה בחודשים הקרובים

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

ת"א ננעלה בעליות קלות; ירידות בבנקים ובפיננסים

מדד ת"א 35 התחזק ב-0.1%, ת"א 125 התקדם ב-0.2% ות"א 90 הוסיף 0.4% ● מדד הבנקים ירד ב-1.3% ● רם און טסה 52%, סמוטו קפצה ב-8% ואבוג'ן המשיכה וקפצה בעוד 8%

אלדד פרי / צילום: איל יצהר, גלובס

אלדד פרי מוכר החלומות: מה היה תפקיד עורכי הדין ורואי החשבון, מה אפשר ללמוד מפרשת ענבל אור, ואיפה המדינה?

הקפאת ההליכים של פרי נדל"ן הזכירה לרבים את הקריסה של מלכת קבוצות הרכישה, ענבל אור, ב-2016 • איך "שומרי הסף" שליוו אותה צלחו את הסופה? "גלובס" חזר לפרשה ההיא, בניסיון לברר האם לאנשי המקצוע שסבבו את אלדד פרי יש סיבה לחשוש

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

גם משבר הקורונה לא בלם את חגיגת גיוסי האג"ח הקונצרניות בתש"פ

המגזר העסקי (ללא פיננסים) גייס כ-43 מיליארד שקל, גידול של כ-30% לעומת שנת תשע"ט, כשמגזר הנדל"ן היווה כ-38% מסך הגיוסים ● במחצית השנה השנייה ניכרה בולטות של חברות בקבוצות הדירוג הגבוהות ביותר

אלי אבידר, ישראל ביתנו / צילום: איל יצהר, גלובס

האם 27 אחיות עושות את כל התחקירים האפידמיולוגיים?

איך כמה עשרות חוקרים מתשאלים כל יום אלפי חולי קורונה? כי הם לא עובדים לבד ● המשרוקית של "גלובס"

יו"ר iCreate מנוג' קומאר דאס, השגריר רון מלכא ועל המסך מנכ"ל SNC יוג'ין קנדל / צילום: iCreate

SNC ומרכז היזמות ההודי icreate ינגישו את השוק ההודי לסטארט-אפים ישראלים

מיזם חדש של סטארט-אפ ניישן סנטראל (SNC) והמרכז הבינלאומי ליזמות ולטכנולוגיה בהודו "icreate" יפעל להנגשת השוק ההודי לחברות ישראליות ● מטרת המיזם היא להוביל למיסחור בשוק ההודי או להשקעות אסטרטגיות של חברות הודיות בחברות ישראליות

מסעדה עם מגבלות קורונה ברובע סוהו בלונדון / צילום: Matt Dunham, Associated Press

המסעדות והבארים בבריטניה ייסגרו בעשר; ביקורת על תפקוד ג'ונסון

בשל העלייה החדה במספר מקרי הקורונה בממלכה המאוחדת בימים האחרונים יוטל איסור על פעילות בארים ומסעדות אחרי השעה 22:00 ● האופוזיציה בבריטניה, וגם קולות מתוך המפלגה השמרנית, מבקרים בחריפות בימים האחרונים את ג'ונסון ואת הממשלה על "חוסר התכוננות" לגל שני

חובש של מד"א לפני ביצוע בדיקת קורונה / צילום: Ariel Schalit, AP

התאגדות רשתות האופנה והמסעדות נגד מתווה האוצר לתשלום ימי בידוד

ההתאגדות הצטרפה לגופים נוספים במשק שמתנגדים למתווה של משרד האוצר, לפיו שני ימי הבידוד הראשונים יהיו על חשבון העובד ושאר הימים יחולקו שווה בשווה בין המדינה למעסיק

מקס סטוק, פתח תקווה / צילום: בר אל, גלובס

מקס סטוק על הכניסה של ג'מבו לישראל שעות ספורות אחרי הנפקתה: "לא צפויה השפעה מהותית"

בשבוע שעבר משקיעים מוסדיים העניקו שווי גבוה של 1.71 מיליארד שקל לרשת הקמעונאות המוזלת מקס סטוק, שעות ספורות לאחר מכן פוקס דיווחה על כניסתה של הרשת היוונית המוזלת - ג'מבו - לישראל

דינה אהרוני, צורפת ומעצבת תכשיטים, בעלת The 8 th floor studio / צילום: תמונה פרטית

"אני רוצה להישאר עם החלום שלי ולהילחם עליו, כי אולי הוא כן יתגשם"

דינה אהרוני, 33, צורפת ומעצבת תכשיטים, בעלת The 8th floor studio ● 
"גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז