גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רק בחו"ל: לפעמים רכב שכור משתלם יותר מרכב פרטי

שוברים את הראש איך לחסוך בהוצאות התחבורה שלכם? צאו מהקופסה: אפשר למכור את הרכב הצמוד ולשכור מדי פעם רכב לנסיעות ארוכות או לטיולים בארץ ■ כל מה שחשוב לדעת לפני שתפרסמו מודעה למכירה ותפנו לחברת ההשכרה

החבר החדש שלכם  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
החבר החדש שלכם / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף אלבר

למי שרגיל להחזיק מכונית משלו, קשה ומוזר לחשוב על עצמו בסיטואציה אחרת, ללא רכב צמוד. מסקר שנערך בקרב 750 עובדים ושפורסם לאחרונה ב"גלובס", עולה כי 65% מהם מגיעים למקומות העבודה באמצעות רכבם הפרטי. זאת למרות עומסי התנועה שהולכים ומחמירים, במיוחד בגוש דן בעקבות העבודות להקמת הרכבת הקלה.

אבל השעות המבוזבזות בפקקים מתגמדות לעומת העלות הגבוהה של החזקת רכב פרטי בארץ. רכישת רכב חדש מהווה נטל כלכלי עצום, שלעיתים כרוך בהסדרי מימון שכובלים את הרוכש לתקופה ארוכה - מצב המעיק כמעט כמו משכנתא. אולם בניגוד לבית, שערכו בדרך כלל הולך ועולה ויכול אף להניב רווחים, ערך הרכב יורד בקצב מסחרר. תוסיפו לכך את שווי הבלאי של הרכב, את עלות הדלק, הביטוחים, הרישוי השנתי והטיפולים השוטפים - מדובר בהוצאה משמעותית מאוד שקשה לעמוד בה, הן למשפחות והן ליחידים. ואם אין באפשרותכם לקנות רכב חדש, אחזקת רכב ישן גוררת הוצאות חוזרות ונשנות עבור תקלות. ועוד לא דיברנו על זיהום האוויר שהרכב גורם ועל הזמן המצטבר שאתם מבלים בחיפוש חנייה.

אז מה עושים?

איך יוצאים מהמלכוד הזה? מחפשים פתרון מחוץ לקופסה. כיום יותר ויותר אנשים מוותרים על החזקת רכב פרטי צמוד. הם מוצאים דרכים אלטרנטיביות להגיע לעבודה - בתחבורה ציבורית, בהליכה ברגל, ברכיבה על אופניים או על אופנוע, בשיתוף עם עובדים אחרים תמורת חלוקה בהוצאות, במונית או במעבר לעבודה מהבית באופן חלקי או מלא.

אופניים ככלי תחבורה  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ואיך מסתדרים בטיולים משפחתיים או בנסיעות ארוכות? שוכרים רכב. כן, לנסיעות בארץ. כיום עלות השכרת רכב אינה גבוהה כל כך, ואם תעשו זאת מדי פעם, זו יכולה להיות הוצאה סבירה בהחלט ונמוכה בהרבה מהחזקה קבועה של רכב צמוד. גם למשפחה שבבעלותה שתי מכוניות, כדאי לשקול למכור אחת, וכשעולה צורך- לשכור במקומה רכב. כך גם תיהנו מגמישות ותוכלו לבחור בכל פעם את הרכב המתאים ביותר לאותה נסיעה. כמו כן, תוכלו להיות רגועים שהרכב השכור שתסעו בו חדש יחסית ומטופל בקביעות. ועל הדרך אולי גם תרגישו שאתם בטיול בחו"ל. מה רע?

למי זה כדאי?

אם אתם אתם שוקלים לשכור רכב מעת לעת במקום להחזיק רכב פרטי, שאלו את עצמכם מהם הצרכים התחבורתיים שלכם. צאו מהקונספציה שלפיה אתם חייבים אוטו. בדקו למשל אם אתם חייבים את הרכב לנסיעה יומיומית לעבודה, אם מוסדות הלימוד והחוגים של הילדים נמצאים במרחק הליכה, לכמה לנסיעות ארוכות מחוץ לעיר אתם יוצאים ואם ישנם קווי תחבורה ציבורית שיכולים לשרת אתכם בתדירות סבירה.

האם אתם רווקים שגרים ועובדים במרכז תל אביב ונוסעים אחת לחודשיים להורים בצפון? האם אתם זוג תל אביבי ללא ילדים שנוסע כל סוף שבוע לאשראם במדבר? האם אתם משפחה צעירה שכל חייה מתרכזים במרכז העיר מלבד נסיעה אחת לשנה לאילת? האם אתם משפחה עם ארבעה ילדים שמחזיקה רכב ישן וקטן, שממילא לא מתאים לנסיעות משפחתיות ארוכות?

שאלו את עצמכם את כל השאלות הרלוונטיות, ותחשבו כמה עולה לכם החזקת הרכב וכמה תעלה לכם השכרת רכב מדי פעם, בהתאם למספר הנפשות, סוג הרכב הנדרש, תדירות הנסיעות ואורכן. יתכן כי עבור מי שנדרש לנסיעות רבות ותדירות מחוץ לעיר, השיטה לא משתלמת. בדקו אם לכם זה כדאי.

היצע הרכבים להשכרה

לפני שתקבלו החלטות, ערכו סקר שוק ובדקו אילו חברות השכרה מפעילות סניפים באזור שלכם. האם הגישה לשם נוחה לכם? האם השירות שלהם אדיב, אמין וקשוב? ומה רמת המחירים? החברות השונות מציעות רכבים במגוון קטגוריות שמאפשר גמישות בהתאם לצרכים שלכם: רכבי מיני, רכבים משפחתיים, רכבים עם שבעה או תשעה מקומות, רכבים מסחריים ורכבי יוקרה. לא ניתן להשיג את כל הסוגים השונים בכל סניף, לכן חשוב לברר מה ההיצע בקרבתכם. הדודים הרחוקים מחו"ל מגיעים לבקר ואתם מתכננים לצאת איתם ועם שלושת ילדיכם לטיולים? חפשו רכב עם שבעה מקומות. נוסעים עם כמה חבר'ה לכנרת? הזמינו רכב אחד שכולם ייכנסו בו במקום לנסוע בשתי מכוניות. נוסעים לחופשה זוגית רומנטית בצימר? תוכלו להזמין רכב מיני. שוכרים רכב לחתן וכלה? בחרו רכב יפה ומרשים בהתאם לטעמכם. מארחים איש עסקים מחו"ל? בקשו רכב יוקרתי. היעדר הרכב הפרטי משחרר אתכם מכבלי הדגם הספציפי ופותח בפניכם אפשרויות רבות.

בחירת רכב על פי צרכים משתנים   / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

כללי התנהגות עם רכב שכור

הגעתם לשלב קבלת הרכב השכור? זהו אמנם לא נכס שלכם, אבל זו בטח לא סיבה לזלזל בו. שמרו על הרכב והקפידו על כללי ההתנהגות של חברות ההשכרה. גם לטובת השוכרים הבאים וגם כדי שלא תצטרכו לשלם ביוקר על אי אלו מעשי פזיזות שתעשו. חשוב שתדעו:

■ אל תיסעו בדרכים שמיועדות לרכבי שטח. גם אם שכרתם רכב 4X4, בררו מראש היכן מותר לכם לנסוע עם הרכב. אחרת תיאלצו לשאת בנזקים שנגרמו לרכב.

■ אם תבצעו עבירות תנועה או תקבלו קנסות חנייה, החיוב יועבר אליכם כשוכרי הרכב, ובנוסף תדרשו לשלם גם דמי טיפול. אז עדיף לכם להימנע מראש מלהגיע למצב הזה - סעו כחוק וחנו לפי הוראות הרשות המקומית.

■ אסור לעשן ברכב השכור.

■ אסור להיכנס לשטחי הרשות הפלסטינית.

■ אם אתם מגדלים כלב או חתול או כל חיית מחמד, בררו אם אתם יכולים לקחת אותם אתכם ברכב השכור. בכל מקרה אסור להוביל ברכב בעלי חיים שאינם חיות מחמד כמו פרות, עיזים, כבשים, סוסים או תרנגולות.

■ כשוכרי הרכב אין לכם זכות להפיק ממנו רווח כלכלי, כלומר אסור לכם להשכיר אותו לגורם אחר ולא להסיע נוסעים אחרים או ציוד תמורת תשלום.  

איך תחסכו בעלויות?

כשאתם משווים מחירים בין חברות ההשכרה, שימו לב שמלבד המחיר הבסיסי ישנם פרמטרים נוספים אשר משפיעים על העלות הסופית. בזכות מודעות לכמה תנאים ומגבלות, תוכלו להימנע מתשלומים מיותרים. כדאי לדעת:

■ במקרה של תאונה או נזק, שוכר הרכב מחויב בתשלום דמי השתתפות עצמית, גם אם גורם שלישי אשם בתאונה. תמורת תשלום נוסף עבור ביטוח תוכלו לקבל פטור מההשתתפות העצמית. אך אם תוותרו על הסעיף הזה, הביטוח יהיה זול יותר.

■ חשוב לנקוב בחוזה בשמותיהם של הנוהגים ברכב ולהגביל בפועל את השימוש ברכב לנהגים אלה. ככל שעולה מספר הנהגים - עולה המחיר.

■ הכללת נהג צעיר ברשימת הנהגים מייקרת את התשלום.

■ רכב שכור נמסר עם מיכל דלק מלא. אם אתם לא רוצים לשלם בזמן החזרת הרכב מחיר מלא עבור מיכל דלק בתוספת דמי שירות, דאגו להחזיר את המיכל כשהוא מלא.

■ אם תבחרו לקבל את הרכב בסניף אחד, ולהחזירו בסניף אחר של אותה חברה - בדרך כלל תידרשו לשלם על כך תוספת תשלום.

■ הקפידו לא לאחר בשעת החזרת הרכב. כל איחור מחויב בתשלום משמעותי נוסף.

■ המנעו מנסיעה בכבישי אגרה, כי מעבר לתשלום האגרה תידרשו להוסיף גם דמי טיפול.

■ מושבי בטיחות לילדים כרוכים בתוספת תשלום, לכן אם יש כאלה ברשותכם - הביאו אותם אתכם.

■ כדאי לבדוק האם חברת האשראי שלכם מציעה הטבות בהשכרת רכב.

■ מועדוני צרכנות רבים מציעים גם הם מבצעים והנחות שונים.

אז אם ההוצאות הבלתי נגמרות על החזקת הרכב הפרטי עושות לכם צרות בחשבון הבנק, חשוב לדעת שיש אלטרנטיבות מעניינות וזולות יותר, שמאפשרות חיים גמישים. חשוב, כמובן, לבדוק היטב את הצרכים שלכם מול ההיצע, כדי לוודא שתקבלו החלטה כלכלית ופרקטית שתיטיב אתכם.

עוד כתבות

סופת הטייפון הגיביס ביפן / צילום: רויטרס

הרשויות ביפן: על 8 מיליון איש לעזוב את בתיהם בעקבות סופת טייפון

רוחות חזקות וגשמים בהיקף חסר תקדים מכים היום את טוקיו ואזורים נרחבים במרכז יפן ● מזג האוויר החריג, שהגיע במסגרת סופת הטייפון הגיביס, הוביל את ממשלת יפן להצהיר על מצב חירום בכוננות הגבוהה ביותר

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

וול סטריט נסגרה בעליות; מניית אפל הגיעה לשיא כל הזמנים

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות שערים על רקע האיתותים מוושינגטון ומסין על הבנות משמעותיות בשיחות הסחר ● מניית אפל קפצה ב-2.6% לשיא של כל הזמנים עם מחיר של כ-236 דולר למניה ● הפד צפוי להתחיל לרכוש אגרות חוב אמריקאיות לטווחים הקצרים בהיקף של עד 60 מיליארד דולר ● הנפט מזנק בלמעלה מ-2%

אסתטיקה מדברית בקיבוץ לוטן / יותם יעקבסון

תיירות ומשבר האקלים: גם בארץ יש צימרים אקולוגיים

כשאומרים "צימר אקולוגי", למה בדיוק הכוונה? שלוש דוגמאות מקומיות לתיירות שמתחשבת בסביבה

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו

נעמה יששכר יחד עם אימא יפה / צילום: באדיבות המשפחה

שורת מעשי הונאה: ההאקר הרוסי שסיבך את נעמה יששכר

אלכסיי בורקוב נעצר בישראל לפני כ-4 שנים בנתב"ג, לאחר שבארה"ב הוגש נגדו כתב אישום בגין הונאה בכרטיסי אשראי ● בית המשפט העליון קבע כי אין מניעה להסגירו לארה"ב חרף בקשה דומה מצד רוסיה, בעוד ששם מפעילים לחץ בדמות גזר דין כבד על נעמה יששכר

מטבע של 5 שקל /צילום: תמר מצפי

מדוע השקל הוא המנצח הבלתי מעורער של שוק המטבעות?

השאלה היא לא מדוע השקל חזק, אלא מדוע הוא הכי חזק בעולם ● דעה

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

השנאה לכורדים, המצב הכלכלי בטורקיה והחברות עם טראמפ: מה עומד מאחורי התקיפה של ארדואן בסוריה

צבא טורקיה, הצבא השני בגודלו בנאט"ו והגדול במזרח התיכון, החל את מתקפתו נגד הכורדים בסוריה זמן קצר לאחר שצבא ארה"ב נסוג מהאזור ● נשיא טורקיה מצא דרך נוחה לבסס את מעמדו כשריף האזורי ולהסיט את תשומת הלב הטורקים מהצרות הכלכליות

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

טראמפ אומר שהגיע עם סין להבנות משמעותיות בחלק מסעיפי הסכם הסחר

טראמפ אמר שארה"ב וסין הגיעו להסכם סחר ראשוני וסיימו את "השלב הראשון" בדרך לחתימה על הסכם סופי ● בהסכמות נכללים כמה תחומי מסחר, בהם שירותים כלכליים, קנין רוחני ורכישות של תוצרת חקלאית ● המכס על מוצרים תוצרת סין שהיה אמור להתחיל ביום ג' הקרוב מושהה לעת עתה

אהרון ברק ואיילת שקד /צילום: רפי קוץ

האקדח המעשן שהעליונים הניחו על שולחן הממשלה

מי היו השרים שביקשו לאתגר את מערכת המשפט, ומה גרם לכישלונם הפוליטי בדרך לשינוי? • אילו מחירים אנחנו משלמים בגלל החובה שמטיל ביהמ"ש על שרי הממשלה לפרוש עם הגשת כתב אישום • וגם, מדוע צריך להתנגד למתווה הנבצרות של הנשיא ● דעה

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד / צילומים: רויטרס, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד (והוא עדיין יותר זול מאשר בתל אביב)

התושבים בגרינלנד לא שמחו לשמוע שנשיא ארצות הברית מעוניין לקנות את האי שלהם ● אבל, המתווכים מספרים שתשומת הלב שהופנתה לעיר מזניקה עוד יותר את המחירים הגבוהים מלכתחילה

תת ניצב אלי אסייג/ צילום: איל יצהר

"נתייחס לתאונת עבודה כמו שמתייחסים לחקירת רצח": המחלקה החדשה של המשטרה לטיפול בתאונות בנייה נחשפת

יחידת פלס אמורה לתת מענה לחקירת תאונות באתרי בנייה • בראיון ראשון חושפים מפקדי היחידה והאחראים עליה מלהב 433, את שיטות העבודה - מהאזנות לקבלנים, איסוף מודיעין אלקטרוני ועד שימוש בצוותי בילוש

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

תביעות ענק ומוניטין בצניחה: דורי בנייה הרימה ידיים. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הליך משפטי של חברת אינסטלציה לגביית חוב הוביל את החברה להגשת בקשה להקפאת הליכים ● בדיקת "גלובס" מגלה שהחברה איננה מעורבת בשום פרויקט נדל"ני, וכי לקריסתה "אחראים" פרויקטים שבנתה בעבר ושבגינם היא נתבעת על ליקויים רבים

נשים סיניות מבוגרות / צילום: רויטרס

יותר מבוגרים, פחות עובדים: המלכוד שמאיים על הצמיחה העולמית

83 מדינות נמצאות במצב שבו אוכלוסייתן מזדקנת בהתמדה, והמשמעות היא אחת: כלכלתן מועדת לדעיכה ● מה קורה להוצאות כשמתבגרים, איך זה משפיע על פעילות המשק ולמה הבייבי בומרס בארה"ב לא מצליחים למכור את בתיהם ● כתבה שנייה על הפצצה המתקתקת של המגמות הדמוגרפיות

אמבולנס של מגן דוד אדום / צילום: תמר מצפי

חשד לחיסול באור יהודה: גבר בן 37 נהרג מפיצוץ רכב

התקרית אירעה סמוך לכניסה לעיר בכביש 412 ● צוותי מד"א שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותו של נהג הרכב, תושב העיר המוכר למשטרה וככל הנראה השתייך לארגון הפשיעה של מיכאל מור

מוחמד סעוד הבלוגר הסעודי / צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

מוחמד סעוד, המוכר בכינויו "הבלוגר הסעודי": סוחטים אותי

מוחמד סעוד המפרסם חדשות לבקרים ציוצים בעד ישראל וראש הממשלה נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, ואף נפגש עם נתניהו לפני מספר חודשים, מאשים את האקטיביסט באיומים ● זאת בתגובה לציוץ שפרסם רותם בו נכתב: "לא מציע לך להיכנס איתי ראש בראש כי זה יגמר רע מאד בשבילך"

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

פרוייקט הקריפטו של פייסבוק קורס? ויזה, מאסטרקארד ואיביי עוזבות

בין החברות שפרשו מן הפרויקט הן ויזה, מאסטרקארד, סטריפ, ואיביי ●  הרקע לעזיבת החברות הן בשל חששות רגולטוריות ● נזכיר כי בשבוע שעבר חברת פייפאל הודיעה כי תפרוש מן הפרויקט

מתוך אלבום האינסטגרם של מיכל נגרין

סופו של מותג: על נפילתה של מיכל נגרין

הגורמים שתרמו להצלחה השיווקית של מיכל נגרין, יוצרת התכשיטים שהפכה את האופנה לאומנות, הם גם אלה שנעלו וגידרו את ההצלחה והביאו לדעיכה של מפעל חייה ● דעה

מנהיגי הירוקים בגרמניה חוגגים לאחר הבחירות/ צילום:  רויטרס - Hannibal Hanschke

אור ירוק בפוליטיקה: האם המפלגות הירוקות מתחילות להטביע חותם?

בגרמניה הירוקים ממריאים, באוסטריה הם הגדילו פי 4 את כוחם, ובאמריקה הם פעילים בתוך המפלגה הדמוקרטית ● ירוקים יכולים להיות המחסום היעיל לפופוליסטים של הימין הקיצוני, ובלבד שלא יהיו קיצונים בעצמם

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

גרמניה וצרפת משעות מכירת נשק לטורקיה בשל המתקפה בסוריה

עם זאת, ההודעות מתייחסות רק ל"נשק שעלול להיות בשימוש בסוריה", מה שמאפשר את המשך עסקאות הצוללות וכלי השיט בין גרמניה לטורקיה ● מחר יתכנסו בבריסל שרי החוץ של האיחוד לדון בתגובה למתקפה

סינגפור מראה כללי/צילום:shutterstock אס איי פי קריאייטיב

תיירות ומשבר האקלים: סינגפור מדגימה איך אפשר להפוך לימון סביבתי ללימונדה תיירותית

סינגפור היא אחת המדינות המוטרדות מאוד כבר עכשיו מנזקי האקלים, בעיקר מעליית פני הים ● את הדאגה המוצדקת ניתבה לשורה של פרויקטים סביבתיים, שהפכו גם לאתרי פנאי ולאטרקציות תיירותיות