גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החצר האחורית של המדינה

בהוצאה לפועל נגרם עוול קשה לאלה שהכי אין להם. היא הורסת חיים ומהווה נטל על המשק

ההוצאה לפועל / צילום: עינת לברון
ההוצאה לפועל / צילום: עינת לברון

"ההוצאה לפועל היא החצר האחורית של מדינת ישראל". אלה היו המילים של דיקן בית-הספר למשפטים באוניברסיטת תל-אביב, פרופ' רון חריס, בכנס שקיימתי בכנסת במהלך המאבק לביטול מאסר חייבים בהוצאה לפועל. ישראל הייתה המדינה הדמוקרטית האחרונה שבה בגלל חוב להוצאה לפועל היה אפשר לשלול מאדם את חירותו. אחרי שגייסתי 77 חברי כנסת למהלך, האפשרות לאסור חייבים בוטלה.

לפני שנה העברנו גם תיקון שיזמתי, המאפשר מחיקת חובות לחלק מהחייבות והחייבים, שהתחילו לשלם את החוב, אבל אין סיכוי שאי-פעם ישלימו את ההחזר. קצב הגידול של החוב, בגלל הריביות, הקנסות וההצמדות, פשוט מהיר מדי. דוח מבקר המדינה ממחיש עד כמה.

גם אחרי התיקונים שנעשו, החצר האחורית הזאת עדיין מוזנחת. עדיין נגרם שם עוול יומיומי קשה לאלה שהכי אין להם ולהן. ועכשיו מתחוור, מדוח המבקר, שחלק לא מבוטל מהחובות האלה ממש מומצא.

היקף החובות של הציבור בהוצאה לפועל עומד על 650 מיליארד שקל, מתוכם רק 63 מיליארד הם חוב מקורי. כל השאר, סכום-עתק של כמה מאות-מיליארדים, הם תוצאה של ריביות, אגרות ושכר-טרחה. ולצד מנגנון ניפוח החובות הקיים, מבקר המדינה מציג לנו את הטעויות שעושים בהוצאה לפועל - פתיחת תיקים "בטעות", הטלת ריביות גבוהות בהרבה ממה שמותר בחוק, הסחבת האיומה בניהול התיקים - הממציאים חובות יש מאין.

94% מאלה שפותחים להם תיקים לא מיוצגים על-ידי עורך דין, בעוד שאלה שפותחים את התיקים מיוצגים ועוד איך, ומפרנסים המון עורכי דין. אלה שעושים את הטעויות האלה מנציחים במו-טעותם את החצר האחורית של מדינת ישראל.

צריך להגיד שגם כשההוצאה לפועל עושה את זה לפי החוק, הריביות שנגבות בה גבוהות בהרבה מאוד מהסביר. המבקר נדהם לגלות איך חוב של 40 אלף שקל הופך לחוב של מיליונים? אך אני לא מופתעת. כל מי שטורחת להתעסק עם ההוצאה לפועל, מכירה את מציאות חיי החייבות והחייבים. הפרויקט הנוכחי שלי, אחרי ביטול מאסר החייבים והפטר החובות, הוא הקטנה משמעותית של הריביות האלה, ושאר ההוצאות שמנפחות את החובות.

חובות צריך לשלם, חד וחלק, אבל בדרך דמוקרטית והוגנת. כל עוד מנגנון הריבית יישאר כפי שהוא היום, חייבות וחייבים ומשפחותיהם ימשיכו להצטרף למעגל העוני, במקום להתחיל דף חדש. המציאות מלמדת שהריבית שנועדה לדרבן את הציבור להחזיר את חובותיו דווקא מרחיקה אותו מלהחזיר את החוב, ומדרדרת אותו לחיי עוני, תחת אימת עיקולים והגבלות, הפוגעים גם בו וגם בסביבתו.

השכר הריאלי בישראל לא עלה כבר 15 שנים. השחיקה במשכורות ניכרת בכל תחומי החיים, והנפגעות והנפגעים העיקריים ממנה הם אלה המשתכרות/רים מעט. חובתה של המדינה כלפיהן וכלפיהם היא לא לוותר על החובות - אבל גם לא לאפשר לרשלנות ולאטימות לגרום עוד נזק לחייבות ולחייבים.

ביום האחרון של כנס החורף של הכנסת הנחתי על שולחן הכנסת הצעת חוק, שמטרתה לווסת את גובה ריבית הפיגורים ולהחזיר את הפיקוח על גובה הריבית לכנסת. זה הצעד המתבקש למקסום החזרת חובות לצד הגנה על חייבים והחייבות.

כולי תקווה שבמשרד המשפטים ובהוצאה לפועל לומדים היטב את דוח מבקר המדינה ודואגים לתקן את המערכת. לא רק כדי לתקן את הטעויות שהצביע עליהם המבקר, אלא לדאוג לשקם את החצר האחורית הזו, שגם הורסת חיים וגם - בסופו של דבר - נופלת על כתפי המשק.

■ הכותבת היא יו"רית סיעת המחנה הציוני. 

עוד כתבות

proptech - הטמעת טכנולוגיות בעולם הנדל"ן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

2020 נפתחת בהשקעות משמעותיות נוספות ב-PropTech

שתי קרנות גדולות מצטרפות לגל ההשקעות בחברות המתמחות בהטמעת טכנולוגיות בתעשיית הנדל"ן • חדשנות בנדל"ן - טור חדש

רצת המרתון הישראלית לונה צ’מטאי / צילום: Martin Meissner, רויטרס

כש-14 ימי בידוד מאיימים יותר מהנגיף עצמו

ליגת האלופות מוכיחה בינתיים שהיא חזקה מהקורונה ● עם זאת, הנגיף כבר מתחיל לאיים על אירועי ספורט אחרים בכל העולם - בעיקר על האולימפיאדה בטוקיו ● הדילמה של הספורטאים הישראלים בשלב זה היא איפה להתאמן והאם כשיחזרו לארץ ייאלצו להיכנס לבידוד

נתן גושן / צילום עטיפת האלבום - באתי לחלום

חלום ושברו: נתן גושן חוטא בחטאי חוסר הדיוק והשטחיות

באלבום "באתי לחלום" נתן גושן בוחר בתהילה על חשבון האותנטיות

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אל על: נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסות

חברה התעופה דיווחה היום לבורסה כי היא מעריכה שהפגיעה בהכנסותיה בין ינואר לאפריל תעמוד על טווח של כ-50 עד 70 מיליון דולר ● בחברה מעריכים כי הפגיעה בתוצאות תתקזז בחלקה עם צמצום בהוצאות התפעוליות ותעמוד על 25-45 מיליון דולר ● מניית אל על צונחת במסחר

קיה נירו חשמלית / צילום: יח"צ

תחנת כוח: קיה נירו החשמלית החדשה מציבה סטנדרטים גבוהים

עם טווח של עד כ-450 ק"מ בין טעינות בזכות סוללה מאסיבית, מנוע חשמלי נמרץ מאוד, הוצאות שוטפות אפסיות ותא נוסעים נוח ומרווח, הנירו החשמלית מציבה סטנדרטים גבוהים מאד בפני המתחרות ● אבל בינתיים עודפי ביקוש משאירים אותה בחו"ל

יוליה שמאלוב–ברקוביץ’, יו”רית הרשות השנייה  / צילום: כדיה לוי

אולי את לא מבינה עד הסוף את תפקיד העיתונות? "זה מצחיק. ניהלתי מאות עיתונאים בווסטי"

ליו"רית הרשות השנייה יש בטן מלאה על התקשורת: על מיזוג רשת וערוץ עשר שיצא לדרך בניגוד להמלצתה, על הקלטות השר קרא על ערוץ 20 לפיהן הוא שולט ברשות השנייה ועל ההחלטה להדיח אותה מהתפקיד ● הזמנו אותה לפודקאסט "אוף דה רקורד" וניסינו להבין מה היא בעצם רוצה

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

דעה: קשה להיות מצונן בימים של קורונה

כשאני מתעטש, אף אחד כבר לא אומר לי לבריאות. במקום זה אני מקבל מבטי פחד ותיעוב ● גם בלי להיות בבידוד, אני מודר

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

אסף אוני, ברלין / צילום: תמונה פרטית

"בברלין אני משלם כבר למעלה מעשור את אותו שכר דירה"

אסף אוני, כתב "גלובס" באירופה, הגיע לברלין לחודשיים ללימודים ונשאר 12 שנה, בינתיים ● תקופה מסוימת הוא חי חצי מהזמן שם וחצי ביפו, מדלג בין שמש ואפרוריות, סדר ובלאגן, אסף של פה ואסף של שם ● ואף מילה על מחיר המילקי - אבל על מחירי הדיור כן ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם" 

איתמר בן גביר  / צילום:תמר מצפי

מה עומד מאחורי הורדת החשיפה לעמוד הפייסבוק של מפלגת עוצמה יהודית?

מפלגת עוצמה יהודית התלוננה לוועדת הבחירות על כך שפייסבוק הורידה את החשיפה לעמוד של עו"ד איתמר בן גביר בגלל חשש שהמפלגה תיכנס לכנסת ● בפייסבוק טוענים כי הסיבה היא "ההפרות הרבות והחמורות של כללי הקהילה מצד בן גביר"

הפודקאסט קדמא / צילום: קדמא, נעם אשכולי, יח"צ

כך הפכה הדרך מחיפה לירושלים למסע מזורז להכרת העולם היהודי

לעיתים הנפש מתנקה בדרך לא שגרתית ● כך הפכה הדרך חזרה לירושלים ממשחק הכדורגל בחיפה למסע בעקבות העם היהודי ● המלצת פודקאסט ● האזינו

התפרצות נגיף הקורונה ביפן  / צילום: Jae C. Hong, AP

מעל ל-83 אלף איש נדבקו; חולת קורונה נוספת בישראל

מדובר באישתו של החולה שחזר לפני מספר מימים מאיטליה ● 2,867 איש נפטרו מהמחלה ו-36,822 איש החלימו ● הנגיף התגלה ב-56 מדינות ברחבי העולם ● ארגון הבריאות העולמי: התפרצות הקורונה עשויה להגיע לכל אחת ממדינות העולם

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בפברואר

אתמול באיכילוב: 4 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

בהלת הקורונה נמשכת בשווקים: הדאו צונח 3.8%, בורסות אירופה צוללות בכ-5%

שווקי העולם בדרך לשבוע הגרוע ביותר מאז משבר 2008 ● הנפט צונח ב-4.5% ● שנזן צנח ב-4.8%, שנחאי וניקיי התרסקו ב-3.7% ● מספר הנדבקים בנגיף הקורונה ברחבי העולם עומד על יותר מ-83 אלף איש

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

מסתירים את עמדתכם הפוליטית? אתם לא לבד ואין לזה קשר לשמאל או לימין

סקר "גלובס" ומכון שילוב מגלה: האמירה שרק מצביעי ימין מעדיפים שלא לגלות עבור מי הם מצביעים היא במקרה הטוב מיתוס ● לפי הממצאים, הישראלים מרגישים הכי בנוח לגלות למשפחה למי הם עומדים להצביע, והרבה פחות לחברים ולקולגות בעבודה