גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"צריך להתאים את המנגנונים של ההתאחדות לכדורגל לדין הכללי"

כך אומר ל"גלובס" עו"ד מורן מאירי, שחילץ את שוער מכבי ת"א פרדרג ראיקוביץ' מהשעיה במשחק העונה

עו"ד מאירי. אורנשטיין הציל את המצב / צילום: אמיר מאירי
עו"ד מאירי. אורנשטיין הציל את המצב / צילום: אמיר מאירי

שוערה הסרבי של קבוצת הכדורגל של מכבי תל-אביב, פרדרג ראיקוביץ' (20), הוא אחד השוערים הצעירים המוכשרים בעולם. ראיקוביץ' נרכש על-ידי מכבי בחודש אוגוסט האחרון בסכום שיא של 3 מיליון יורו - הסכום הגבוה ביותר ששולם אי-פעם להעברת שחקן לליגה הישראלית. מאז רכישתו עמד ראיקוביץ' בהצלחה די רבה בשער של מכבי, ו-4 מחזורים לפני תום עונת הכדורגל, סייע לה להגיע כפסע לפני זכייה באליפות.

אבל אז, אחרי ההתמודדות של מכבי מול קבוצת הפועל סכנין, התחוללה מהומה, שבמהלכה דחף ראיקוביץ' את מאמן סכנין, יוסי אבוקסיס, והפיל אותו על הארץ. המעשה הזה כמעט עלה לשוער הצעיר ביוקר. ב-27 באפריל החליט בית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל להרחיק את ראיקוביץ' מ-3 משחקי ליגה בעקבות האירוע באצטדיון של סכנין.

המשמעות הייתה שראיקוביץ' יפסיד את משחק העונה שנערך השבוע בין מכבי לבין הפועל באר-שבע, ביום שני, 2 במאי. למזלו של השוער המוכשר, עורך דינה של מכבי תל-אביב, מורן מאירי, נחלץ להגנתו, ובעצה אחת עם אנשי הקבוצה, החליט לערער על החלטת בית הדין של ההתאחדות לבית המשפט המחוזי בתל-אביב. השופט איתן אורנשטיין, שדן בערעור, הורה על עיכוב ביצוע ההחלטה על השעיית ראיקוביץ', דבר שאיפשר לו להשתתף במשחק מול באר-שבע.

ראיקוביץ' אמנם שמר על "רשת נקייה" באותו משחק, אך לצערם של אוהדי מכבי ולשמחתם של אוהדי באר-שבע ושונאי מכבי אחרים, המאבק המשפטי לא הביא לתוצאה הספורטיבית המיוחלת. המשחק הסתיים בתיקו (0:0), שמשמעותו היא ש-3 משחקים לפני תום העונה, שמרה באר-שבע על פער 3 הנקודות בפסגת הליגה. 

פרדרג ראיקוביץ' / צלם: דני מרון

על כל פנים, הדרך לכך שראיקוביץ' כן ישתתף במשחק העונה לא הייתה פשוטה. "הכול התחיל בכך שדיין בית הדין המשמעתי, ישראל שמעוני, לא הסכים שראיקוביץ' יהיה מיוצג בדיון בנוגע להשעיה שלו", אמר היום (ה') עו"ד מאירי על מה שקרה. "בהתחלה הגשנו ערעור על ההחלטה לבית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל, שבראשו עומד נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב לשעבר, אורי גורן, אך כשהגעתי לדיון וביקשתי רשות לייצג את ראיקוביץ', בקשתי סורבה.

"בהמשך, בהתאם למה שמאפשר תקנון ההתאחדות, הגשתי כתב הגנה בשם ראיקוביץ', שבו הוא הכחיש את האישומים נגדו, אך את עיקר כתב ההגנה הקדשנו לטענה של ראיקוביץ' יש זכות להיות מיוצג בהליכים שנוקטת ההתאחדות בעניינו. בנוסף, הוגשה בקשה לעיכוב ביצוע העונש של ראיקוביץ' עד ההכרעה בערעור. אבל הדיין שמעוני דחה את כל הבקשות".

בין היתר כתב הדיין שמעוני בהחלטתו כי "זיהויו של השוער כגורם הדוחף כמפורט בדוח השופט (שופט המשחק, ח' מ') ומאושש למעלה מכל ספק על-ידי אבוקסיס. נפלא מבינתי מה גרם לשוער של מכבי לשלוח ידיו אל מאמן היריבה. העובדות כי אינו דובר עברית, או כי הינו שחקן צעיר, או כי אינו משפטן, אינן מקימות הגנה בפני התנהגות מסוג זו. אין ספק כי גם בסרביה דחיפת מאמן והפלתו על-ידי שחקן יריבה הינה עבירה משמעתית".

ראיקוביץ' ומאירי ערערו על ההחלטה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, שערך דיון בטענות הצדדים. בסופו של דבר, כשעתיים לפני המשחק הגורלי הוציא השופט אורנשטיין צו שאיפשר לראיקוביץ' להשתתף במשחק.

בימים הקרובים אמור אורנשטיין לקבל החלטה בתביעה העיקרית שהגיש ראיקוביץ', שבה הוא מעלה טענות נגד ההחלטה של ההתאחדות שלא לאפשר לו ייצוג משפטי, וכן נגד עצם ההחלטה להרחיק אותו מ-3 משחקים.

- ראיקוביץ' אינו דובר עברית, ובכל זאת לא ניתנה לו אפשרות לשכור עורך דין שייצג אותו?

עו"ד מאירי: "בדיוק. כפי שכתבנו בבקשה, ראיקוביץ' אינו דובר עברית ומתקשה גם באנגלית. לכן הוא לא יכול היה להגן על עצמו, לא לנהל חקירה נגדית, הוא אינו מכיר את הדין והתקנונים הרלבנטיים, ולא יכול היה להתמודד לבדו עם הטענות המשפטיות וכתב האישום המשמעתי נגדו, שלטעמנו היה מנוסח באופן חלקי, חסר והשמיט עובדות מהותיות.

"הוא גם לא יכול היה להתגונן מפני פגמים דיוניים שנפלו, לטענתנו, בהליך, כגון הסתמכות של בית הדין המשמעתי על ראיות לא קבילות שהוא עיין בהן מיוזמתו והתעלמות מכך שעדים חיוניים שרצה ראיקוביץ' להביא להגנתו, לא זומנו".

וכך, כפי שכתב מאירי בבקשה: "שוער כדורגל בן 20, דובר סרבית ואנגלית לא טובה, שמעולם לא היה בבית הדין או בערכאה שיפוטית, ואין לו כל ידע במשפטים, אמור היה לבצע חקירה נגדית ל-3 עדים בניסיון להוכיח את חפותו. תיאטרון אבסורד ממש".

- למה דווקא במנגנוני השיפוט של ספורט הכדורגל מתרחש "תיאטרון אבסורד" ככהגדרתך?

מאירי: "ישנם 16 תקנונים שונים בהתאחדות לכדורגל, ורגולציה שלמה שהיא בעייתית ופגומה. למשל, בהתאם לתקנוני ההתאחדות לא הייתה לראיקוביץ' זכות ערעור על ההחלטה של בית הדין המשמעתי, ואפילו לא זכות להגיש בקשת רשות ערעור עליה. גם פנייה בהולה שביצענו לנשיאות בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל לא סייעה לרפא את הפגמים. הדרך היחידה הייתה לפנות לבית המשפט המחוזי בבקשה לבטל את ההחלטה. וכך עשינו.

"בכלל, בתקנוני ההתאחדות לכדורגל ישנם סעיפים שמאפשרים פגיעה בכל מה שקשור לזכויות אדם בסיסיות, כמו הזכות לייצוג משפטי והזכות של אדם להגן על עצמו (כמו שקרה במקרה של ראיקוביץ'). אני חושב שזה לא נכון, ושהמצב המשפטי בעולם הכדורגל לא צריך להיות שונה מהמצב המשפטי הכללי".

לסיכום אומר מאירי: "צריך להתאים את המנגנונים של ההתאחדות לכדורגל לדין הכללי, ולדאוג לכך שלכדורגלנים תהיה זכות ייצוג בהליכים שננקטים נגדם במוסדות ההתאחדות ובבתי הדין שלה, שתהיה להם זכות ערעור, ועוד זכויות בסיסיות שיש לכל אדם שעומד לדין משמעתי או אחר. זכויות הכדורגלנים בתקנון ההתאחדות מאוד מוגבלות, ורק במקרים חריגים מאפשרים להפעיל אותן, וזה לא צריך להיות ככה".

- אחרי הצלחת המאבק המשפטי שלך, ושראיקוביץ' השתתף בסוף במשחק העונה, האם התאכזבת מכך שמכבי תל-אביב לא הצליחה לנצח את באר-שבע ונשארה במקום השני?

"מטבע הדברים, מאחר שאני עורך הדין של הקבוצה, אני גם רוצה שהיא תצליח במשחקים. אבל אני מעדיף לא לעסוק בכך, אלא בנושאים המשפטיים שבהם אני מטפל".

עו"ד מורן מאירי

תפקיד: שותף-מייסד במשרד עורכי הדין מטרי-מאירי וראש המחלקה המסחרית בפירמה. לפני הקמת מטרי-מאירי, היה שותף במחלקה המסחרית במשרד עורכי הדין דנציגר-קלגסבלד. 

השכלה: תואר ראשון במשפטים, ממכללת שערי משפט (1997); תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן (2004). 

מומחיות: מומחה מוביל בישראל בתחום דיני ספורט. ייצג בתיקי הספורט הגדולים והחשובים שהתנהלו בארץ בשנים האחרונות. מייצג באופן שוטף את קבוצת הכדורגל מכבי תל-אביב וכן מאמנים ישראלים מובילים וכדורגלנים בולטים בסכסוכים משפטיים ובעסקאות העברה ורכישה בישראל ובחו"ל. 

עוד כתבות

ספר לסגר - עיון / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

למה מנכ״ל נטפליקס חושב שהיא גרועה ועוד 20 ספרי עיון שינעימו לכם את הסגר

אנשי ונשות מפתח במשק, בפוליטיקה, בחברה, בתקשורת ובתרבות בוחרים את ספרי העיון שכדאי להישאר איתם בבית בחודש הקרוב ● פרויקט מיוחד

וואן ונדרבילט. שוק של שוכרים  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מגדל המשרדים מעל גרנד סנטרל במנהטן נחנך בעיתוי גרוע

בניין One Vanderbilt של חברת SL Green נבנה בעלות של 3 מיליארד דולר וכעת יצטרך להתמודד עם אתגרים קשים באכלוס

מייסדי Next Insurance אלון חורי, גיא גולדשטיין ונסים טפירו/ צילום:יחצ

בלומברג: נקסט אינשורנס במגעים לגייס הון לפי שווי של 2.25 מיליארד ד'

חברת האינשורטק הישראלית גייסה לפני כשנה השווח הנמוך בכמחצית ● מי שמנהלת מגעים להוביל את סבב הגיוס היא קרן ההשקעות של חברת גוגל ● בנקסט אינשורנס ובגוגל סירבו להגיב

הנקראות של תש״פ - מנויי גלובס / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

עדי קייזמן ואדם נוימן, המסלול לאקזיט והמלחמה בקורונה: 10 הכתבות שהכי אהבתם השנה

לאן נסעו העשירים כשהשמיים היו סגורים ● איך נראים החיים החדשים של אדם נוימן ● איך יראו החיים ביום שאחרי הקורונה ● איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט שך 450 מיליון דולר ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

ה-CDC הופך את ההנחיות: אנשים ללא סימפטומים ייאלצו להיבדק

לפי ההנחיה החדשה, גם אנשים שאין להם כלל תסמינים, אולם היו בקשר הדוק עם חולה קורונה - יזדקקו לבדיקה ● מומחים הדגישו בעבר שוב ושוב את חשיבותה של הבדיקה, גם לאנשים שלא מדווחים על סימפטומים

ד"ר ברק עקביוב  / צילום: איל יצהר, גלובס

חזית חדשה במלחמה בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה

בקשה למענק מחקר שחזרה עם הערה "זה לא יעבוד לעולם" הובילה את ד"ר ברק עקביוב לפתח שיטה חדשנית לתכנון תרופות אנטיביוטיות ● התקווה היא שהיא תיתן מענה למחסור בתרופות יעילות חדשות

עמית סגל. צולם: במלון וילה בראון, הנביאים 54, ירושלים / צילום: יוסי זמיר

עמית סגל מודה שיש לו גישה ספקנית לגבי תיקי נתניהו. והוא לא מתכוון להתנצל על זה

הטענות שהוא שופר של נתניהו, האלימות של הימין מול זו של השמאל, האג'נדה של העליון והחסימות בטוויטר • וגם, למה בעצם כל כך קל להוציא אותו מהכלים כשמזכירים לו את אבא שלו • הפרשן הפוליטי של חדשות 12 מסכם שנה סוערת במיוחד ולא חוסך ביקורת גם מחבריו לתקשורת ● "אוף דה רקורד"

הנקראות של תש״פ - טק / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

10 כתבות הטכנולוגיה הנצפות ביותר של השנה

איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט של 450 מיליון דולר ● מה כל כך מסוכן באפליקציית זום ● הוויברטור הרובוטי שהביא את הסקס-טק ל-CES ● ראיון עם מפקד היחידה הסודית שתספק מודיעין בזמן אמת לחיילים בשטח ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

ד”ר טל אלוביץ’ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אולטרסאונד יהיה הדור הבא של טיפול בסרטן

ד"ר טל אלוביץ' משתמשת באנרגיה של אולטרסאונד כדי לפוצץ תאים סרטניים • הגישה הזאת, שבינתיים נוסתה רק בעכברים עם סרטן שד, עשויה להביא לפריצת דרך גם בטיפול בסוגי סרטן נוספים ובגרורות

ספר לסגר - פרוזה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

לקרוא כאילו אין מחר: ספרי הפרוזה שינעימו לכם את הסגר

ספר טוב גורם לקורא לחשוב על חייו שלו, התקופה שבה הוא חי והדרכים להתמודד עם שאלות מהותיות הנקרות בדרכו ● אנשי ונשות מפתח במשק, בפוליטיקה, בחברה, בתקשורת ובתרבות בוחרים את ספרי הפרוזה שכדאי להישאר איתם בבית בחודש הקרוב ● פרויקט מיוחד

איור עטיפת הספר

שופטת העליון שהפכה לסמל פמיניסטי וגיבורת תרבות ברשת

איך הפכה שופטת ביהמ"ש העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג לאייקון הפמיניסטי המשמעותי של ימינו ומה הקשר לראפר שנרצח בגיל 24 ● ראיון עם יוצרות הסרט התיעודי המדובר RBG ● כתבה זו פורסמה לראשונה באוקטובר 2018, אנחנו מפרסמים אותה כלשונה בשנית בעקבות פטירתה של רות ביידר גינסבורג

ד"ר טל בן שחר / צילום: Laura Pedrick

ד"ר טל בן שחר: "לא נולדתי מאושר - אבל אני עובד על זה"

ד"ר טל בן שחר, מייסד האקדמיה ללימודי אושר, אומר שאושר הוא כמו יופי: "אי אפשר להגדיר אותו, אבל יודעים כשהוא שם"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; הנאסד"ק ירד בכ-1%

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב  ● בורסות אסיה רשמו בעיקר עליות בעקבות המשך התחזקותו של היואן הסיני ביחס לדולר

ביוטנר, לצד בן 100 פלוס באזורים הכחולים. "ביקרתי בכל אחד מהם עשרות פעמים, אז אני מרגיש מקומי" / צילום: פרטי

רוצים לחיות עד גיל 100? תקראו את הראיון הזה

דן ביוטנר מאמין שיחיה עד גיל 100, ואם תקשיבו לו, הוא סבור שגם אתם תזכו לכך ● ביוטנר איתר את חמשת האזורים הכחולים, שבהם תוחלת החיים היא הגבוהה בעולם ומיפה את המאפיינים המנצחים לאריכות ימים ● את כל אלה הוא תרגם לאימפריה משגשגת ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

תיירים על חופי אבו דבי, איחוד האמירויות / צילום: Kamran Jebreili, AP

בקרוב: גוף ממשלתי לאיתור שת"פים והשקעות מהאמירויות יפתח סניף בת"א

מדובר במשרד בינלאומי ראשון של משרד ההשקעות באבו דאבי (ADIO), גוף ממשלתי של הנסיכות העוסק בחיפוש שיתופי פעולה והשקעות ● על פתיחת המשרד הוחלט בעקבות מגעים עם Invest in Israel במשרד הכלכלה והתעשייה ועם עוד גופים ישראליים תוך מיקוד בתחומי חדשנות וטכנולוגיה

פרופ’ ענבל גושן / צילום: נתי שוחט, פלאש 90

תאי המוח שמחליטים מה נזכור גם בעוד שנים

לאורך שנים חוקרי זיכרון ביטלו את תפקידם של תאים מסוימים במוח בתיוק זיכרונות • פרופ' ענבל גושן מגלה אותם מחדש

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב

לפי דיווח ברויטרס, נשיא ארה"ב יחתום ביום ראשון על צו שתוציא מחלקת המסחר האמריקאית שיאסור להוריד בארה"ב את האפליקציות הסיניות

הנקראות של תש"פ - המשבר האקולוגי / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

8 כתבות המשבר האקולוגי הנצפות ביותר של השנה

מה המשמעות של עוד כמה מעלות חום ● המחיר האקולוגי של ההתמכרות לבגדים ●  הקורקינט הוא יותר מזהם ממה שחושבים ● איך עדיין אפשר לבלום את משבר האקלים ● ועוד ארבע כתבות שהכי אהבתם השנה

עמית בן דב / צילום: איל יצהר, גלובס

הסיפור שהתחיל בשרטוט על מפית בבית קפה ונגמר (בינתיים) בגיוס לפי שווי של 2 מיליארד דולר

עמית בן דב חלם להיות ג'ימי הנדריקס הבא, וגם לתפקיד הראשון בהייטק התגלגל בעקבות החלום להשתלב בעסקי הבידור ● בגיל 50 הוא החליט להקים סטארט-אפ ראשון, שמנתח שיחות של אנשי מכירות ומספק להם המלצות ● היעד: להיות ה"טסלה של עולם המכירות"

אבי ניסנקורן / צילום: יוסי זמיר

"שוקל פרקליט מדינה מחוץ למערכת, אנחנו לא עלה נידף": אבי ניסנקורן בראיון

הוא מסתייג מההרכב של הוועדה לבחירת שופטים ומתעקש שהוא המגן של מערכת המשפט ושל התקשורת ● שר המשפטים ואחד האנשים הדומיננטיים של כחול לבן מודה שהממשלה לא זיהתה את התגברות המגפה בזמן ובטוח שגם למפלגה שלו מגיע קרדיט על הסכמי השלום