גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם ישראל תחתום בקרוב על עסקת יצוא גז לטורקיה?

שותפות "לוויתן" וחברות טורקיות מעוניינות לחתום על עסקה במסגרתה ייצא מאגר "לוויתן" 8-10 BCM בשנה לטורקיה ■ כלכלית זה נראה כדאי לשני הצדדים ■ מנכ"ל חברת האנרגיה הטורקית: "יש לנו קשר חזק עם ישראל"

קידוח לוויתן אסדה / צלם: אלבטרוס, צילומי אוויר
קידוח לוויתן אסדה / צלם: אלבטרוס, צילומי אוויר

ישראל קרובה מתמיד לחתום על עסקת יצוא גז לטורקיה - כך עולה מדיווחים בעיתונות הטורקית והעולמית, וכך גם טען שר האנרגיה יובל שטייניץ בריאיון שהעניק בסוף השבוע לסוכנות הידיעות "בלומברג". טורקיה מעוניינת לצרוך מחצית מכמות הגז בלווייתן החל משנת 2020. בשלב שני, ייתכן כי הוא יגיע משם באמצעות צינור לאירופה.

"יש לנו קשר חזק לישראל, ויבוא גז ישראלי לטורקיה הוא 'ביג דיל' עבורנו", טען בשבוע שעבר מנכ"ל "זורלו אחזקות" הטורקית עומר יונגול, והוסיף כי החברה מעוניינת לייבא יותר מ-8 מיליארד מטר מעוקב (BCM) של גז כבר בעתיד הקרוב. זורלו, נזכיר, מעורבת במשק החשמל בישראל, ושותפה יחד עם אדלטק ועם קצא"א בתחנת הכוח הפרטית "דוראד". אדלטק וזורלו מתכננות גם להקים עוד שתי תחנות כוח פרטיות בישראל, ובינואר האחרון אף חתמו על חוזה אספקת גז עם לוויתן.

דבריו של מנכ"ל זורלו מצטרפים לדבריו של מנכ"ל חברת האנרגיה "טורקס" באטו אקסוי, שסיפר כי 15 חברות אנרגיה טורקיות חוברות יחד לטובת קידום עסקת יבוא גז ישראלי לטורקיה. אקסוי טען כי טורקיה, ולא מצרים, תהיה לקוח העוגן של לוויתן ותצרוך מחצית מכמות הגז במאגר.

"היתרון העיקרי ביצירת קונסורציום חברות הוא בחלוקת הסיכונים שנובעים מעסקה כה משמעותית", טען אקסוי, והוסיף כי טורקיה, שצורכת כל שנה כ-50 BCM של גז, מעוניינת להקטין את התלות שלה בגז הרוסי, שאחראי לאספקת 55% מהגז למדינה, ובגז האיראני שאחראי על אספקת 15% נוספים. ככל שמדינה מצליחה לגוון את מקורות האספקה שלה ולהקטין את התלות בספק יחיד - כך גדל הביטחון האנרגטי שלה, כך המחירים שתקבל יהיו נמוכים יותר וכך גם נחלש כוחו הפוליטי של הספק.

"מדינת מעבר לאירופה"

ראשי החברות הטורקיות מדברים על יתרון נוסף, והוא כי יבוא גז מישראל יפתח לטורקיה גם "חלון הזדמנויות לשמש מדינת מעבר לאירופה". אירופה מחפשת נואשות כיצד לגוון את מקורות האספקה שלה שכן בממוצע יותר מ-30% מהגז שהיא צורכת מגיע אליה מרוסיה, ואחוז גבוה מזה דרך אוקראינה. ואולם, בחודשים האחרונים פועלת רוסיה באופן אגרסיבי נגד אוקראינה ומאיימת להפסיק את זרימת הגז אליה, כמו גם להעלות מחירים. מה שמשפיע כמובן על אירופה כולה.

אירופה אכן מקדמת יבוא גז, אך לא דרך טורקיה אלא דרך קפריסין. בשבוע שעבר הודיעה הנציבות האירופית כי תעניק לקפריסין 2 מיליון אירו על מנת שתערוך בדיקת היתכנות לצינור גז ממנה לאירופה. דובר הנציבות האירופית אמר כי "מאגרי הגז במזרח התיכון יכולים לעזור למדינות השכנות וכן למדינות שמחפשות להגדיל את הביטחון האנרגטי שלהן".

התקדמות במאמצי הפיוס

לפני שעסקת יצוא גז בין ישראל לטורקיה תצא לפועל, צריכות קודם לכן המדינות לחתום ביניהן על הסכם שלום, שכן מאז אירוע ה"מרמרה" הידרדרה מערכת היחסים בין המדינות, ונשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אסר על יבוא גז ישראלי.

בשבוע שעבר נרשמה התקדמות במאמצי הפיוס בין המדינות, כששגריר ישראל לאיחוד האירופי, דוד ולצר, הודיע בהרצאה שנשא בבריסל כי טורקיה הסירה את הווטו על השתתפות ישראל בתרגילי נאט"ו. טרם נמסרה הודעה רשמית של נאט"ו בעניין.

נוסף לכך, בסוף השבוע התפטר ראש הממשלה הטורקי אהמט דבוטולו, ואחד המועמדים הפייבוריטים להחליפו הוא שר האנרגיה בראט אלביראק, שהוא גם חתנו של הנשיא. גורם שמקורב למגעים בין ישראל לטורקיה, אמר היום ל"גלובס", כי "מינויו של אלביראק לראשות הממשלה, אם ייצא לפועל, יקדם את עסקת יצוא הגז". לטענתו "ארדואן מעוניין לחתום על עסקה עם ישראל, ומינוי שר האנרגיה יוכיח כי הוא מעניק חשיבות רבה להגדלת הביטחון האנרגטי של טורקיה".

נציין כי לא רק המחלוקות הפוליטיות עם טורקיה הן מה שמונעות חתימה על הסכם גז. כחלק מהתנאים של טורקיה לחתימה על הסכם, היא דורשת גישה לעזה, ומצרים לא תיתן לכך לקרות. קפריסין גם היא לא מאשרת בינתיים את פריסת צינור הגז בין ישראל לטורקיה, שאמור לעבור בשטח המים הכלכליים שלה. זאת, לאור היחסים המתוחים בין קפריסין לטורקיה, שכבשה את חלקו הצפוני של האי ב-1974.

ואל נשכח את מתווה הגז, שלאור פסילת פסקת היציבות על ידי בג"ץ טרם אושר. בריאיון שהעניק שטייניץ בסוף השבוע ל"בלומברג", טען כי ישראל תציג בקרוב בפני נובל אנרג'י וקבוצת דלק חלופה לפסקת היציבות, וכי ההצעה שתוגש תאפשר את המשך פיתוח "לוויתן" וכן חתימת הסכמי יצוא גז טבעי למצרים וטורקיה.

"ישראל קרובה לחדש את היחסים הדיפלומטיים, והסכמי הגז יתאפשרו ויאפשרו זאת", טען השר ביחס לטורקיה. "טורקיה הוא שוק ענק עבורנו וצריכת הגז שלהם תכפיל עצמה בשנים הקרובות. הם צריכים את הגז שלנו ואנחנו צריכים את השוק הזה". שטייניץ העריך כי הסכם עם טורקיה ייחתם בשבועות הקרובים.

מצרים וקפריסין הודיעו כי הן פותחות את הים לחיפושי גז ונפט

בנובמבר האחרון הודיע שר האנרגיה יובל שטייניץ כי המים הכלכליים של ישראל ייפתחו לחיפושי גז ונפט חדשים, לאחר ארבע שנים שבהן הפסיק משרד האנרגיה לחלק רישיונות. חצי שנה עברה - ואף רישיון חדש לא חולק.

ב-2002 הפסיק משרד האנרגיה לתת רישיונות חדשים לחיפושים בים כדי לפעול לשינוי חוק הנפט ולקבוע מדיניות בנושא. לאחר כמה שנים שב לתת רישיונות והפסיק שוב ב-2012. מבקר המדינה, בדוח האחרון שלו על פיתוח משק הגז הטבעי, ביקר את משרד האנרגיה על התנהלות זו, וטען כי היא הובילה בין היתר להיווצרות מונופול הגז בישראל.

המדינות השכנות, לעומת זאת, מתכוננות לחלוקת רישיונות חדשים. בכנס שנערך בשבוע שעבר ביוסטון הודיע שר האנרגיה המצרי טארק אל מולה כי כבר בשבועות הקרובים מתכננת מצרים לחלק 28 בלוקים חדשים. "גילוי מאגר 'זור' משך התעניינות של חברות אנרגיה זרות", סיפר השר והוסיף כי מצרים פועלת במקביל להקטנת החוב שלה שעמד לפני שנים אחדות על 6.5 מיליארד דולר ועומד היום על פחות מ-3 מיליארד. עוד הוסיף, כי גילוי מאגר 'זור' הוסיף 5,000 משרות חדשות במצרים.

מצרים חתמה בשנתיים וחצי האחרונות על 66 הסכמים חדשים לחלוקת רישיונות. אלו מבטיחים לה הכנסה של לפחות 14 מיליארד דולר. בפברואר האחרון חתמה הממשלה על הסכם עם חברת ENI האיטלקית שגילתה את "זור", ועל פי התוכנית, הגז ממנו צפוי לזרום כבר בסוף השנה הבאה.

קפריסין גם היא הודיעה כבר לפני חודש וחצי כי היא יוצאת לסבב שלישי של חלוקת רישיונות גז. זאת לאחר שבסבב הראשון ב-2007 ניגשו דלק ונובל, וגילו את מאגר אפרודיטה בבלוק 12, ולאחר שבסבב השני ב-2012 ניגשו 33 חברות שהתחרו על תשעה בלוקים. בסבב השני זכו בין היתר חברת האנרגיה הצרפתית טוטאל בשני בלוקים וחברות ENI וקוגאס בשלושה בלוקים. עד יולי הקרוב צריכות החברות להגיש את מועמדותן. גורמים במשק האנרגיה בקפריסין, אמרו ל"גלובס", כי הם מקווים כי גם חברת הענק "של" תיגש לסבב השלישי.

במשרד האנרגיה טוענים כי מדובר בתהליך ארוך ומורכב מאוד, וכי עד סוף השנה או תחילת השנה הבאה הוא צפוי לפתוח את הים לרישיונות חדשים.

עוד כתבות

הנשיא טראמפ ונשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי/צילום: רויטרס

אימפיצ'מנט הנה הוא בא: אין כמעט ספק שטראמפ יזוכה

היום מתחילים הדמוקרטים בבית הנבחרים של ארה"ב את תהליך הגשת כתב אישום נגד הנשיא טראמפ על שוחד ועל "פשעים חמורים" נגד החוקה ● זה ייקח כנראה חודש וחצי ● בינואר יועמד הנשיא למשפט הסנאט, ואין כמעט ספק שיזוכה ● אבל זה מה שרצו מנסחי החוקה לפני 230 שנה

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

תמ"א אאוט, בנייה מתחמית אין: נעצרו פרויקטי תמ"א בכפר-סבא

באופן תקדימי החליטה הוועדה המחוזית מרכז לעצור שני פרויקטים שכבר החלו בהליכי תכנון ● בכך קיבלה הוועדה את עמדת עיריית כפר-סבא שיש לקדם באזור בנייה מתחמית על פני פרויקטים נקודתיים ● היזם: "הסיכוי להפלת הפרויקט הולך וגדל"

בקבוקוני טואלטיקה של רשת המלונות הייאט / צילום: הייאט

גם רשת הייאט נרתמת למאבק בפלסטיק: תוציא את בקבוקוני השמפו מחדרי המלון

רשת בתי המלון הכריזה כי תוותר על בקבוקוני הפלסטיק שהיא מחלקת לאורחים בחדרים (שמפו, סבון, קרם גוף וכו') ותחליפם בבקבוקים גדולים, בדומה למהלך שרשתות אחרות הצהירו כי יישמו

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

הקרב על האימפיצ'מנט: לא רק טראמפ על הכוונת אלא גם הטראמפיזם

הרפובליקאים הודפים ההאשמות נגד טראמפ ● השגריר בפועל של ארה"ב באוקראינה: טראמפ ייחס חשיבות רבה יותר לחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו מאשר לאוקראינה כולה ● טראמפ מצייץ: "הדמוקרטים מנסים לבלום אותי; אני לא אתן להם" ● פרשנות

בורחים למקלט,/ צילום:רויטרס

על החרדה: המחיר הסמוי של החיים במלחמה מתמדת בדרום

תושבי הדרום מתמודדים כבר שנים ארוכות עם חרדה שעלולה להופיע גם בזמני חירום וגם בזמני רגיעה, ולשבש באופן מוחלט את חייהם של הסובלים ממנה • מה ההשלכות על הנפש של מבוגרים וילדים שאינם מכירים חיים במציאות נורמלית

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

משפחת גינדי יוצאת מהאופנה: במו"מ מתקדם למכירת חלקה בקניון TLV למוטי בן משה

בן משה מחזיק כיום במחצית ממניות הקניון המדשדש באמצעות רבוע כחול נדל"ן ● מכירת חלקה של משפחת גינדי, המחזיקה במחצית השנייה של הקניון ופרויקט המגורים הצמוד לו, צפויה להחזיר לידיה הלוואות בעלים של מאות מיליוני שקלים ● הבנקים המממנים כבר אישרו את העסקה

מאגר הגז הטבעי "לוויתן" / צילום: אלבטרוס

"שומרי הבית" לליצמן: "תקופת ההרצה של 'לוויתן' - סכנה לבריאות הציבור"

הבוקר פנתה ח"כ חיימוביץ' בשאילתה לסגן השר ליצמן בנושא היתר הפליטה לאסדת "לוויתן" בתקופת ההרצה, בה מתוכננים להיפלט לאוויר חומרים מזהמים בכמות הגדולה פי 2.5 מזה שיותר לאסדה לפלוט במשך שנת פעילות שלמה ● ליצמן: "לא מכיר את הנושא"

אייל רביד, בעלי ויקטורי / צילום: יח"צ

רשות התחרות אישרה לויקטורי ולפרשמרקט לרכוש סניפים מיינות ביתן

(עדכון) - רשת ויקטורי תרכוש 5 סניפים מקבוצת יינות ביתן ב-63 מיליון שקל; העסקה עדיין לא הגיעה לישורת האחרונה, כיוון שטרם הושגו הסכמות כתובות מכל בעלי הנכסים של הסניפים הנרכשים ● רשת פרשמרקט תרכוש 7 סניפים של יינות ביתן בגוש דן ב-110 מיליון שקל

ערן יעקב/ צילום: רפי קוץ

ארבע חברות, 4 מיליארד שקל רווחים בקופה – כמה מס ישלמו?

בעלי השליטה בארבע חברות שצברו בקופתן 4 מיליארד שקל יידרשו לחלק כ-2 מיליארד שקל דיבידנד וימוסו במס גבוה בעקבות אי-חלוקת הרווחים - כך המליצה "וועדה מייעצת" למנהל רשות המסים בעקבות "מהפכת הדיבידנד הכפוי"

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי פתוח: הפסד של 154 מיליון שקל ברבעון השלישי

החברה מעדכנת על תוצאות מקדמיות לרבעון השלישי של השנה, וכי קבלה לידיה שליש מהזרמות הבעלים שהבטיח אלשטיין ● אין חדש לגבי הערת עסק חי אותה יבחנו רואי החשבון בסמוך לפרסום הדוחות

פאבל דורוב, מייסד טלגרם. המטבע הדיגיטלי התייקר עוד לפני שהונפק/ צילום: רויטרס

טלגרם כופרת באישומי ה-SEC שבגינם נדחתה הנפקת המטבע הדיגיטלי שלה

החברה, בעלת אפליקציית המסרים המיידיים, שביצעה בשנה שעברה מכירה מוקדמת של המטבע הדיגיטלי גרם בהיקף של 1.7 מיליארד דולר, מבקשת מבית המשפט בניו יורק להסיר את צו המניעה של רשות ניירות ערך האמריקאית, הטוענת כי המטבע נחשב לנייר ערך

עו“ד איה לביא / צילום: שלומי יוסף

המרכז לנפגעי כתות מבקש להצטרף לערעור עו"ד שהונתה במיליונים את לקוחותיה

עורכת הדין איה לביא הגישה ערעור לעליון על 3 שנות המאסר שנגזרו עליה, לאחר שהודתה בגניבת 4.2 מיליון שקל מלקוחות ● המרכז טוען כי "על ביהמ"ש להתחשב בכך שלביא הושפעה במעשיה מחברות בכת" ● עם זאת, סנגורה מבהיר: "לביא לא חברה בשום כת"

בדיקה גנטית / אילוסטרציה: Shutterstock

קליר ג'נטיקס נרכשה ע"י Invitea ב-50 מיליון דולר

קליר ג'נטיקס הוקמה בארה"ב על ידי מורן שניר, בעלה גיא שניר ואביה פרופ' מוטי שוחט, שנחשב לאחד המומחים הבולטים בישראל בתחום הייעוץ הגנטי ● בחברה הושקעו עד היום 2.5 מיליון דולר בלבד, כך שהאקזיט הוא אולי לא ענק, אך ההחזר מרשים

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

ריבלין ייפגש עם ראשי כחול לבן והליכוד במטרה להבהיר את המתווה שהוא מציע

ב"גלובס" פרסמנו כי במסגרת המגעים מאחורי הקלעים יש הסכמה לעצם המתווה אך חילוקי דעות על אופי יישומו ובין השאר על מועד היציאה לנבצרות, אותם ריבלין מקווה להבהיר לשתי המפלגות

אלון מאסק. / MIKE BLAKE / צילום: רויטרס

"ברלין מגניבה": טסלה תפתח את המפעל האירופי הראשון שלה בבירת גרמניה

מאסק, שנמצא בימים אלה בבירת גרמניה כדי לקבל פרס יוקרתי ממגזין הרכב "אוטובילד", הודיע בציוץ בטוויטר כי טסלה תפתח מפעל בשם "ג'יגה ברלין", בו ייצרו בטריות לכלי הרכב של החברה, מנועים חשמליים ומודל Y

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

לקראת הפתיחה בת"א: טאואר חוזרת עם פער חיובי גבוה

מדד דאו ג'ונס טיפס אמש לשיא כל הזמנים ● פאואל בעדותו בסנאט אתמול לא צופה הורדות נוספות של הריבית ● טבע חוזרת עם פער חיובי של 0.3%, פריגו עם פער חיובי של 1.4%, לייבפרסון עם פער חיובי של 1.8%

קורנפלקס של אלופים / צילום: תמר מצפי

ארבע שנים לרפורמת הקורנפלקס: איך קרה ששינויי המחירים לא התגלגלו לכיס של הצרכנים

דוח של משרד הכלכלה שהגיע לידי "גלובס" בוחן מהן תוצאות הרפורמה להוזלת יבוא מוצרי מזון לישראל ● העלויות של מוצרים כמו קורנפלקס אכן הוזלו, אך ביד השנייה מוצרי חלב ובשר התייקרו ● "הרגולציה על המזון הרגיש נותרה בעינה, באופן המוסיף להכביד על העסקים בתחום"

יוסי ורשבסקי, אבי צבי וגולן יוכפז / צילום: איל יצהר, גלובס

מסמכי המיזוג של רשת ועשר נחשפים: "יש את חדשות 2 וזהו. מי שלא אוהב את 2 הולך לחדשות עשר"

המעמד של חדשות עשר והפורמט בו תפעל בערוץ הממוזג היוו חלק משמעותי מהדיונים שערכו הרגולטורים לפני אישור המיזוג ● "גלובס" חושף את התחייבויות שהציגו מנהלי רשת וערוץ עשר בשימוע ● בין הבטחות בעלי המניות: "לחברת החדשות יהיה מנכ"ל שהוא גולן יוכפז"

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מנכ"ל פלאפון, רן גוראון, יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, יו"ר ועד עובדי פלאפון, יחיאל שמן / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

הסכם קיבוצי חדש בחברת פלאפון בתוקף עד יולי 2022: מה יקבלו העובדים?

ההסכם כולל מענק חתימה בסך 20 מיליון שקל, תוספת שכר של 7%, מענק שנתי, קופת מלגות ללימודים ועוד ● בנוסף תינתן לעובדים אפשרות לפרישה מרצון עם תנאים מיטיבים, יוגדלו תקציבי הרווחה, ויוארכו כל הטבות ההסכם הקיבוצי הקודם ● בסך-הכול כ-400 עובדים יעזבו את החברה

איי הבתולה/ צילום:  Shutterstock א . פ קריאייטיב

חברות האוף-שור מחפשות בית חדש: האם ישראל תצליח לנצל את ההזדמנות הכלכלית?

בימים אלה מחילים מקלטי מס רבים בעולם כללים חדשים, שגורמים לחברות אוף-שור לאבד מהאטרקטיביות שלהן ● המשמעות - משקיעים וחברות מחפשים מקום מבטחים במדינות מסודרות ● הבעיה: המשבר הפוליטי מעכב את הניסיונות של ישראל להביא לכאן חברות זרות