גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"יש כאן שוק של כ-15-16 מיליארד שקל שצריך לטפל בו"

שחר צרפתי ואמיר וקסלר הקימו את "מרוויחים" לפני כ-3 שנים ומאז הם לא מפסיקים לצמוח ■ בריאיון ל"גלובס" הם מספרים איך הפכו את התהליך המעיק של הגשת טפסים לצורך קבלת החזרי מס לנגיש וידידותי הרבה יותר ■ המס על הבורסה (איך מקבלים החזר מס?)

שחר צרפתי ואמיר וקסלר/ צילום: חברת מרוויחים
שחר צרפתי ואמיר וקסלר/ צילום: חברת מרוויחים

בעולם העבודה המודרני נדיר מאוד לראות עובד שכיר, במיוחד כאלה שהצטרפו לעולם העבודה בשני העשורים האחרונים, שמתמיד באותו מקום יותר מ-2-4 שנים. הרבה מאוד עובדים בוחרים לעזוב, מסיבות שונות ומשונות (כמו למשל רצון להרוויח יותר כסף או הצעה שקיבלו עם תפקיד יותר נחשק ומשמעותי...) את מקום העבודה שלהם לאחר פרק זמן קצר של 2-3 שנים, ויש כמובן גם לא מעט עובדים שפוטרו או שהחברה בה עבדו נסגרה. 

ולחלקם הגדול, כמו גם לעובדים אחרים, מגיע החזר מס. החזר שיכול להסתכם בסכומים גבוהים של עשרות אלפי שקלים. בארץ קיימות לא מעט חברות הפועלות בתחום החזרי המס, הגדולה והמובילה ביניהן היא "מרוויחים", אותה הקימו שחר צרפתי ואמיר וקסלר לפני כ-3 שנים. שניהם היום מנכ"לים משותפים בחברה. 

- איך הגעתם לעולם הזה? איך הקמתם את החברה? 

וקסלר: "זה התחיל לפני כ-4 שנים, מזה שהחלטנו ללמוד את עולמם של יועצי המס. לקחנו את כל התהליך ה'מגעיל' שהם עושים והפכנו אותו להרבה יותר קליל וכיפי. בהתחלה אגב זה לא עבד טוב בגלל שהבאנו ליועצי המס המון לקוחות והם לא יכלו לטפל בכמות הזאת והתהליך עצמו היה מסורבל מאוד. אנחנו עשינו מהפכה - הלקוח, מהרגע שהוא מצטרף אלינו, הוא כמעט לא צריך לעשות כלום. השקענו במערכת המון כסף והיא יכולה לפשט מאוד את התהליך, התהליך בעצם נעשה ללא מגע יד אדם". 

- כמה כסף השקעתם? 

וקסלר: "כמה מאות אלפי שקלים. הבאנו אנשים מ-8200 שיעזרו לנו לפתח את המערכת. זה היה בתהליך, כל פעם פישטנו עוד שלב. המערכת יודעת לקרוא את המסמך, לזהות לאיזה פקיד שומה אתה שייך ולשלוח את המסמך במהירות. ואנחנו הולכים להשקיע עוד מאוד אלפי שקלים כדי לפשט עוד את התהליך ולהפוך אותו ליותר פשוט. אגב המערכת שלנו ייחודית בארץ, אין אותה לאחרים, ואנחנו פרוסים כיום על כל ישראל". 

- כמה זמן זה היה לוקח לפני שהכנסתם את המערכת שלכם לפעולה וכמה זה לוקח כעת? 

צרפתי: "במקומות אחרים זה יכול לקחת 4-6 חודשים עד שאומרים ללקוח אם מגיע לו משהו בכלל. ואחרי זה עוד 4-5 חודשים עד שהוא רואה את הכסף, ולפעמים יותר. אגב, מאוד אוהבים אותנו במס הכנסה". 

- תסביר. 

וקסלר: "אנחנו עושים להם את התהליך הרבה יותר מסודר ויעיל. ויש לנו מסות. פקיד שומה עשוי לקבל בונוס אם הוא מקבל ומעביר מספיק תיקים". 

- כמה זמן הבדיקה לוקחת אצלכם? 

צרפתי: "עשרה ימים עד חודש. לפעמים זה לוקח גם רק שבוע. זה מכיוון שאנחנו יודעים לשלוף את תלושי השכר של הלקוח באופן אוטומטי, בגלל שהכל דיגיטלי, הכל ברור, יעיל ומסודר. הלקוח בעצם לא עושה כמעט כלום, אם צריך אנחנו שולחים ללקוח שליח עד הבית, בכל הארץ". 

"שוק קשה"

- מה נפח הפעילות שלכם? 

וקסלר: "פונים אלינו כ-2,000 איש בחודש בערך, אבל חלקם הגדול לא הולך להיות לקוחות כי מתברר שלא מגיע להם החזר מס. בשוק הזה קשה לטפל בלקוחות, זה דורש משאבים רבים והרווח שלנו לא גבוה מכל לקוח, אז העמלה שלנו היא 10% עד 20%, תלוי בהיקף הסכום שאנחנו מצליחים להחזיר ללקוחות. יש כמובן הגבלת מקסימום". 

"אנחנו העלנו את המודעות לתחום הזה. קרוב ל-200 אלף איש בשבוע רואים אותנו בפייסבוק, והרבה אחרים מרוויחים מזה. המערכת שלנו יחסית יקרה כי אנחנו מתפעלים 3 תהליכים שונים של בקרות שלא תלויים אחד בשני. אצל אחרים יש הרבה מאוד טעויות ונתונים לא נכונים, ולכן הרבה מאוד פעמים אנשים שחשבו שמגיעים להם החזרים יוצאים בסוף עם חובות. אצלנו זה לא קורה בגלל תהליכי הבקרה שלנו. רק אחרי שאנחנו חופרים עמוק ובודקים טוב טוב עם הלקוח את המצב שלו ושמגיע לו החזר מס אז ממשיכים בתהליך". 

- ומה קורה אם בודקים ומתברר שללקוח לא מגיע החזר? 

וקסלר: "זה קרה רק פעמיים אצלנו עד היום, מתוך אלפי לקוחות. אנחנו תמיד מסבירים ללקוח שאם הוא שכח משהו או הסתיר הכנסה זה יכול לקרות. אצל המתחרים לוקחים מאות שקלים רק על פתיחת תיק. אצלנו זה 292 שקל ואם יוצא שהלקוח לא זכאי אז מחזירים לו את הכסף. העמלה שלנו יכולה להגיע ל-20% במקסימום ואחוז שביעות הרצון אצלנו הוא עצום, הרבה מאוד לקוחות זה בשיטת 'חבר מביא חבר'.  אגב, יש המון לקוחות שעשינו להם בדיקה שש שנים אחורה והם הפכו להיות סוג של מנויים שלנו, אנחנו עושים להם בדיקה כל שנה והרבה פעמים מוצאים שמגיעים להם כספים. אגב צריך להבין שמי שמחליט לעשות את התהליך לבד יש סיכוי של כ-30% שהוא יגלה שיש לו חוב לרשות המסים, והוא ייכנס לעיקול. אצלנו סיכוי אפסי שזה יקרה בגלל התהליך שלנו והבקרות שלנו".

- לאיזה אנשים מתאימה הבדיקה הזאת? 

צרפתי: "מדובר בשכירים. המקרה הכי נפוץ הם אלה שמרוויחים מעל 7,000 שקל ועברו במהלך 6 השנים האחרונות עבודות. יש גם מצב של אנשים שעברו מקום עבודה או פיטרו אותם והם מושכים את הפיצויים והתגמולים שהם צברו. יש הון המון אנשים כאלה. אנחנו יודעים להחזיר את זה. הייתה תקופה שעבדתי בבית השקעות ולמדתי את העסק, את כל מה שקורה מאחורי הקלעים, את התקנות של קופות הגמל והפנסיה. כך שאני יכול לבוא ליועצי המס ולהגיד להם איפה אפשר להחזיר. אם מישהו למשל משלם 35% מס על כספי הפנסיה שהוא משך, הרבה מאוד פעמים אנחנו יודעים להחזיר חלק מהסכום או את כולו. אבל אם צריכים להגיע אלינו בתוך 6 שנים מהמקרה". 

"יש עוד סוג של לקוחות שלא מודעים למה שמגיע להם, כמו למשל עובדים עם ילדים בחינוך מיוחד, או ילדים שעברו ועדות השמה. היום המודעות עלתה. הבעיה הפכה להיות שהשירות הוא מוטה מחיר. לנו אין יכולת לעשות הנחה בכלל, אז הרבה לקוחות הולכים למתחרים שלנו בגלל שמציעים להם מחיר נמוך יותר. אצלנו ככל שהחזר המס שלך עולה, העמלה שלנו יורדת, זו עמלה מדורגת. יש גם את כל הנישות, כמו כאלה שסיימו תארים או שנולדו להם עוד ילדים והיו אצלם עוד שינויים במהלך השנים והם לא מודעים להטבות שלהם". 

- מה עוד אתם עושים? 

צרפתי: "אנחנו גם סוכנות ביטוח כך שאנחנו יודעים להתחבר למסלקה הפנסיונית ולהוציא את כל מה שדרוש. שנה וחצי לקח לנו להוציא רישיון לזה. רוב האנשים מודעים לחשיבות של הזמן ולמהירות שבה אנחנו פועלים ולכן בכלל לא מתווכחים איתנו על המחיר. האמינות חשובה הרבה יותר". 

- איך הולך התהליך אצלכם? 

וקסלר: "כשלקוח פונה אלינו אנחנו מעבירים אותו שאלון קצר אונליין ובסופו קובעים אם יש רלוונטיות או לא. אם אין רלוונטיות אז אנחנו לא לוקחים כסף בכלל, בניגוד למתחרים שלנו אגב שלוקחים כסף מהרגע הראשון. מגיעים אלינו לא מעט לקוחות שנפגעו בחברות אחרות. אגב יכול להיות מישהו שהצליח לקבל החזר מס של אלפיים שקל נניח דרך לברה אחרת ואז הוא מגיע אלינו, אנחנו בודקים שוב את הכל ומגלים שמגיע לו עוד כמה אלפי שקלים. זה קורה די הרבה". 

- מה למשל? 

וקסלר: "למשל יש מקרים של תשלום מס שבח. לישראלים יש מחלה שהם לא משתמשים בשירותים של יועצי מס אלא רק עורכי דין. יש הרבה מאוד קיזוזים מול מקורות הכנסה מגוונים ושונים ואנשים לא מודעים אליהם. בישראל אוהבים כביכול לחסוך כסף אבל בסופו של דבר מפסידים הרבה". 

"היתרון שלנו הוא שהגענו מחוץ לתחום אז אנחנו רואים הרבה דברים שיועצי המס לא רואים. אנחנו ממוקדים בהחזרי מס ולא עושים הרבה דברים אחרים כמו יועצי המס". 

- היו לכם הצעות רכישה? 

"צרפתי: כן. פנו אלינו גופים פיננסיים גדולים בהצעות מיזוג או רכישה של חלק מהאחזקות שלנו. אנחנו רוצים את זה אבל עוד לא מצאנו את השותף המתאים". 

- אתם לא חושבים גם על פעילות בחו"ל? 

צרפתי: "כן, אבל אנחנו לא עושים חצי עבודה. צריך להגיע לשוק מסוים במדינה מסויימת וללמוד אותו מההתחלה. לעשות עבודה יסודית. גם השוק הישראלי עדיין לא נגמר כי כך הזמן יש מצטרפים חדשים לשוק העבודה המקומי, ויש בו שינויים כל הזמן. אבל אין ספק שנייצא את הטכנולוגיה שלנו החוצה מתישהו". 

"זה מאוד כיף להיות לקוח שלנו בגלל הטכנולוגיה והחוויה סביב כל התהליך. שירות הלקוחות שלנו ברמה גבוהה מאוד. אנחנו למשל עושים הרבה שימוש בווטאסאפ, האינטרנט, פייסבוק. אנחנו מלווים את הלקוח עד שהכסף נוחת אצלו בחשבון". 

החזר של מעל 60 אלף שקל

- יש לכם עובדים מהחברות הגדולות? 

וקסלר: "כמובן. אנחנו דואגים גם להביא את תלושי ה-106, כל מה שצריך. העובד לא עושה כמעט כלום. ולא צריך להגיע אלינו בכלל. יש כאן שוק של כ-15-16 מיליארד שקל שצריך לטפל בו, כולל כל הכספים האבודים. הטכנולוגיה הפכה את כל התהליך לנגיש ומהיר יותר. כל שנה מפרסמת רשות המסים שכ-4 מיליארד שקל מגיעים לאזרחים בישראל שלא ניצלו את הזכויות שלהם או שלא מודעים למה שמגיע להם". 

- מה ההחזר הכי גדול שהשגתם עבור לקוח? 

צרפתי: "מעל 60 אלף שקל. היה לנו רופא שגר בפריפריה שהיו לו נקודות זיכוי של תושב שהוא לא היה מודע להם. השגנו לו את זה 6 שנים אחורה. המשכורת שלו לא הייתה גבוהה כל כך, אגב, משהו כמו 20 אלף שקל. הרבה מאוד אנשים לא מודעים לקיזוזים שאפשר לעשות, למשל הפסדים בשוק ההון מול מס שבח, כלומר הפסד הוני מול רווח הוני". 

- מה החזון שלכם, לאן אתם מכוונים? 

צרפתי: "אנחנו כל הזמן צומחים. כיום יש אצלנו 15 עובדים ולפני שנה זה היה חצי בערך. הגענו למצב שאנחנו יכולים לטפל בכל עם ישראל, בגלל הטכנולוגיה, ולשם אנחנו מכוונים. להמשיך להגדיל את נפח הפעילות. ואנחנו כמובן מחפשים שותף אסטרטגי, שיכול להביא ערך מוסף משמעותי. יש בעסק שלנו הרבה נתינה, זה בעצם להילחם עבור הלקוחות שלנו בגופים הרבה יותר חזקים וגדולים ויש בזה הרבה מאוד סיפוק".

 

עוד כתבות

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

הטוב, הרע והמכוער: שלושה תרחישים להקמת ממשלה חדשה

בסופו של דבר תקום בישראל ממשלה חדשה - השאלה היחידה היא איך תיראה ● ממשלת ימין צרה, ממשלת אחדות או שאולי זו תהיה ממשלת מרכז-שמאל? ● פרשנות

שילוט חוצות בחירות 2019, סבב ב' / צילום: טל שניידר

בחירות 2019, מועד ב': לאן נעלמו הפעם הבוטים והפייק ניוז, ומה בא במקומם?

הכוכבים של בחירות 2019, סבב א' - הבוטים והפייק ניוז - קיימים פחות בשיח הבחירות הנוכחי, ונראה כי את מקומם חזרו לתפוס שלטי החוצות ברחובות ● הסיבה: הגבלות של ועדת הבחירות ושל פייסבוק ואינסטגרם ● מנכ"ל BBDO IM: "כשיש ואקום, משהו אחר נכנס – הפעם התשדירים הפכו להיות הרבה יותר נגטיביים"

בנימין נתניהו, בני גנץ, אהוד ברק / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הכנסת הקצרה בתולדות ישראל מתפזרת: כל המספרים של הבחירות

כמה חוקים הספיקה הכנסת ה־21 לחוקק וכמה ימים עוד תכהן בתפקיד ● מהו השיא ששברה הממשלה הנוכחית ● כמה ירוויחו חברי הכנסת החדשים שייבחרו ● וכיצד נרשמו אלפי בעלי זכות בחירה כמצביעים בבחירות באפריל, אף ששהו בחו"ל

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם. / צילום: רויטרס NIR ELIAS

קנביט מחזירה את תיקון עולם למשחק; איך יושפע שוק הקנאביס מהעסקה הגדולה?

קנביט תשלם 42 מיליון דולר ותעביר לתיקון עולם 4.99% ממניותיה ● את המו"מ מטעם קנביט ניהל ברק רוזן, שמנוע מלהחזיק יותר מ־5% מהחברה בשל הגבלות משרד הבריאות והמשטרה ● העסקה תלויה באישור הרשויות

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו/ צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

איך תיראה מערכת המשפט אחרי הבחירות?

ייבחר או ילך לאופוזיציה ● ייפרד מהאישומים בשימוע - או ימשיך לכהן תחת כתב אישום ● איך ישפיעו תוצאות הבחירות על יחסי הגומלין בין הפוליטיקאים למערכת המשפטית, ואילו אתגרים צפויים לה לנוכח החוקים שצפוי נתניהו לקדם - אם ייבחר - כדי לא לעמוד לדין? ● ניתוח

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ: איראן כנראה אשמה, אבל איני רוצה מלחמה עם אף אחד

נשיא ארה"ב מסרב לקבוע חד-משמעית שאיראן אחראית להפצצת מתקני הנפט בסעודיה ● הפנטגון קורא לבית הלבן לנהוג באיפוק ● הנשיא מעביר את הכדור לסעודיה

דב סלע, מנכ"ל ראדא / צילום: שלומי יוסף

ראדא זינקה על רקע התקיפה בסעודיה; DBSI מכרה מניות למיטב דש והפניקס

בלעדי ● חברת ההשקעות הפרטית DBSI בראשותו של יוסי בן-שלום וברק דותן מכרה אתמול כ-7% ממניות החברה הביטחונית ראדא בתמורה ל-12.7 מיליון דולר

ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

אירוע חריג: הפד חילץ את שוק הריפו ממצוקת נזילות חריפה

התערבות הפד מעוררת הדים במערכת הפיננסית בארה"ב למרות שעל-פי הערכות אנליסטים הגורמים למצוקה היו טכניים ולא כשל מערכתי

השקת קמפיין מפלגת הימין המאוחד / צילום: כדיה לוי

ימינה הגישה בקשה להתפצל בחזרה לשלוש מפלגות

את המו"מ הקואליציוני יבצעו בימינה, כגוף אחד, אך לצורכי מימון בחירות ופעילות סיעתית, הם יתפצלו לשתי קבוצות: איילת שקד ונפתלי בנט עם הימין החדש והרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ עם סיעת הבית היהודי-האיחוד הלאומי

מליאת הכנסת / צילום: איל יצהר

תובנות של ח"כ בדימוס: יהודה גליק, איתן כבל, נחמן שי ומירב בן-ארי כותבים במיוחד ליום הבחירות

רגע לפני קו הסיום של המרוץ פנינו לארבעה חברי-כנסת לשעבר, שאינם רצים עוד לכנסת ה-22, והלכו היום לקלפי  ● ביקשנו מהם שיכתבו לנו על התחושות שלהם

דייוויד מרכוס, ראש חברת קליברה של פייסבוק / צילום: REUTERS/Joshua Roberts

ראש חברת הבלוקצ'יין של פייסבוק מגונן על ליברה: "לא ניצור כסף חדש"

דייוויד מרכוס, ראש חברת קליברה, הגיב בסדרת ציוצים לטענות על האיום שמציב המטבע הדיגיטלי של פייסבוק בפני הריבונות המוניטרית של המדינות ● לדבריו, עמותת ליברה תמשיך להיות בקשר עם רגולטורים כדי לתת מענה לחששות שלהם

קמפיינים של כחול לבן והליכוד על גשר / צילום: טל שניידר, גלובס

הפילוג המגזרי לא מגיע רק מקמפיינים פוליטיים, גם לנו בתקשורת יש אחריות אדירה

קל מאוד לנטוע שנאה - בלי שהקוראים שמים לב - דרך בחירת הכתבות, המיקום שלהן, בחירת המילים בכותרות, ההקשר המוצג בכתבה, התמונות שבהן או אפילו תמהיל הכתבות המתפרסמות ● אנחנו, בתקשורת הממסדית, יכולים לעצור את זה ● פרשנות

מתקני נפט באבקאיק, לפני ההתקפה/ צילום: רויטרס

מה גרם למחיר הנפט לצנוח ב-5% בין רגע

הירידה החדה במחירי הנפט היא לנוכח הודעת ערב הסעודית כי תשיב את אספקת הנפט לסדרה מהר מהצפוי ● המחיר לחבית מסוג WTI עומד כעת 60.33 דולר

ראשי המפלגות בבחירות לכנסת ה-22, פודקאסט ליום הבוחר / צילום: גיל ג'יבלי, גלובס

גונבים קולות: הפודקאסטים שיעשו לכם את יום הבחירות

ביום הבחירות השלישי בתוך שנה זאת ההדמנות שלכם לגנוב את הקול שלנו ● שימו אוזניות ותקשיבו לפודקאסטים פוליטיים בועטים מבית "גלובס" שיעבירו לכם בנעימים את יום השבתון ● פודקסאט לבחירות ● האזינו

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: "יש רק אופציה אחת, ממשלה לאומית ליברלית רחבה המורכבת מישראל ביתנו, ליכוד וכחול לבן"

"יש לשתי המפלגות הגדולות יותר מ-60 ביחד, גם אם הם יקימו ממשלת אחדות בלעדינו, זה עדיף מאשר דשדוש במשא ומתנים", כך אמר הלילה יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בנאום סיכום הבחירות שלו

בני גנץ, בנימין נתניהו. צופים העלאת מסים / צילומים: אמיר המאירי, תמר מצפי, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

לא משנה מי יהיה ראש הממשלה הבא, הוא יהיה מוכרח להעלות מסים

למרות הכרזות הפוליטיקאים שלא יעלו מסים, התרחיש הסביר מצביע על מהלך קלאסי של העלאת מס הכנסה, מע"מ ומס חברות ב-1%, שיכניס למדינה 11 מיליארד שקל ● ההבדלים בין הקואליציות יתבטאו רק בשולי התקציב, למשל מיסוי משקאות ממותקים או צמצום משרדי ממשלה ● ניתוח "גלובס"

מכונית אוטונומית ניסויית של מובילאיי / צילום: רויטרס

מובילאיי מאיצה את ההכנות לקראת שירותי "מוניות רובוטיות" בגוש דן החל מ-2022

במסגרת הפרויקט מונה החודש מנהל בכיר לשעבר מקבוצת פולקסווגן בתור נשיא פעילות התחבורה-כשירות (MAAS) של מובילאיי

דורון בהר / צילום: יפית שקרלו

הסטארט-אפ שיעזור לכם לשמור על הבריאות בעזרת בדיקה גנטית

אייג'נטיפי מציעה ייעוץ גנטי דיגיטלי במקום או בנוסף לייעוץ מפי הרופא, שיאפשר לפרש ולפשט את הבדיקות הגנטיות שאתם צפויים לעבור

סיגל אדר, דורי מנור וח"כ יואב קיש צילום: יעל צור

מי הגיע לטרום הבכורה לסרט על ראש הממשלה יצחק שמיר? 

וגם: אוניברסיטת תל-אביב השיקה במונקו את "מיזם פרנקל למאבק בזיהום"

יונית לוי / צילום: יחצ

מקסימום חגיגה במינימום משאבים: איך נערכים בחברות החדשות למשדר הבחירות המרכזי

אל משדר הבחירות הנוכחי מגיעות חברות החדשות עם אתגר לא פשוט: לייצר תחושה חגיגית בהשקעה קטנה משמעותית מזו שאיפיינה את הבחירות הקודמות • האמצעים: ויתור על צילומי החוץ תוך פיצוי בטכנולוגיה וגימיקים • ומעל לכל מרחפת טראומת המדגמים • כתבה שלישית בסדרה