גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוד מנכ"ל של קבוצת נגב קרמיקה מסיים את תפקידו

הערכות: עשרות עובדים יפוטרו ■ לוטן: "העזיבה קשורה אך ורק בחוסר הסכמה לגבי הדרך להגיע ליעדנו העיקרי - והוא החזרת החברה לרווחיות"

עמרי לוטן, מנכ"ל קבוצת נגב / צילום: יחצ
עמרי לוטן, מנכ"ל קבוצת נגב / צילום: יחצ

עמרי לוטן, מנכ"ל נגב קרמיקה, החברה הבת של אפריקה תעשיות, מסיים את תפקידו לאחר שנה בלבד בתפקיד, וזאת על רקע חילוקי דעות עם מנכ"ל החברה האם, יקי ודמני, שישמש מעתה כמנכ"ל נגב במקומו של לוטן.

ככל הנראה, חילוקי הדעות בין השניים התעוררו בין היתר על רקע רצונו של ודמני להוציא לפועל תוכנית התייעלות אגרסיבית, שעל פי ההערכות תכלול צמצום מצבת כוח האדם בנגב קרמיקה בכמה עשרות עובדים נוספים. היו היום מי שטענו כי הפרידה מלוטן נעשתה בשל חוסר התאמתו להוציא אל הפועל תוכנית מסוג זה.

לאחר סיום תפקידם של כ-100 עובדים בנגב קרמיקה בשנה האחרונה, עקב המשבר שאליו נקלעה בשנתיים האחרונות, מעסיקה כיום קבוצת אפריקה תעשיות כ-800 עובדים, והצמצומים העתידיים עלולים להסתכם ככל הנראה בעד 5% ממצבת כוח האדם הנוכחית של החברה.

אפריקה תעשיות עוסקת בייצור, בעיבוד ובשיווק מוצרי מתכת תחת החברה הבת פקר פלדה, וכן ביבוא ושיווק אריחי קרמיקה, ברזים ומוצרים לעיצוב הבית, תחת החברה הבת נגב קרמיקה. אפריקה תעשיות היא מקבוצת אפריקה ישראל של לב לבייב, שפנתה בשבועות האחרונים למחזיקי האג"ח שלה בניסיון לגבש הסדר חוב שני בחברה, בהיקף של כ-3.3 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח.

יקי ודמני, מנכ"ל אפריקה תעשיות, מסר היום כי "ברצוני להודות לעמרי לוטן על תרומתו לחברה ולאחר לו הצלחה מרובה בהמשך דרכו העסקית". לוטן עצמו כתב במכתב הפרידה שלו לעובדים כי החלטתו לעזוב את החברה "קשורה אך ורק בחוסר הסכמה לגבי הדרך להגיע ליעדנו העיקרי - והוא החזרת החברה לרווחיות".

לוטן הסביר במכתב, כי "על היעד - כולם מסכימים, אך על הדרך - לא. ומכאן, בכדי שניתן יהיה לנהל את החברה ואכן להביא אותה לחוף מבטחים - חשוב שנפעל בדרך אחת מוסכמת".

לפי לוטן, "מאז הגעתי לפני שנה (בדיוק) עברנו תהליך קשה ומורכב, שהצליח לשפר באופן משמעותי את מצב החברה. עדיין לא הגענו ליעד הרווחיות, אך בהחלט עשינו דרך מכובדת; דרך שכללה סגירת חנויות, שינוי המבנה הארגוני של החברה, הקטנת הנהלת החברה, פרידה מעובדים ומנהלים רבים - תוך כדי מאבק יומי בתזרים מזומנים שכל פעם נתקל במכה חדשה. התגברנו, ואף בטוח שהחברה תתגבר בהמשך, בזכות רוח הצוות וההירתמות של עובדי ומנהלי החברה, בזכות המותגים החזקים ובזכות גמישות ניהולית שהייתה נדרשת בכדי להוביל את הספינה הזו במים הסוערים".

הודיעה על תוכנית התייעלות

טרם הצטרפותו לנגב קרמיקה, לוטן (56) כיהן כמשנה למנכ"ל קבוצת אסם ונשיא חטיבת המזון המוכן בקבוצה, וכן כמנכ"ל חברת טבעול.

חודשים ספורים לאחר כניסתו של לוטן לתפקיד המנכ"ל אשתקד הודיעה אפריקה תעשיות על תוכנית התייעלות בנגב קרמיקה, שבמסגרתה פעלה לאיחוד מערכי ניהול, סגירת חמישה סניפים לא רווחיים ופיטורי כמה עשרות עובדים. בסך הכול עזבו בשנה החולפת כ-100 מעובדיה. לוטן הסביר בעבר, כי "במצבה הנוכחי, נדרשת החברה לבצע תוכנית התייעלות גם במחיר של קבלת החלטות קשות. מטרת תוכנית התייעלות זו היא לחזק את החברה".

יקי ודמני מונה לתפקיד מנכ"ל אפריקה תעשיות לפני כארבעה חודשים, והוא צפוי ליהנות משכר בעלות שנתית בהיקף של 1.5 מיליון שקל. התגמולים של ודמני כוללים שכר חודשי של 80 אלף שקל, צמוד למדד, רכב בעלות של עד 260 אלף שקל והטבות נוספות. נוסף על כך, ודמני צפוי ליהנות ממענקים בהתאם להחלטות דירקטוריון, ובכפוף למדיניות התגמול של אפריקה תעשיות, וכן לקבל חבילת אופציות.

ודמני הוא גמלאי של משרד ראש הממשלה, ומקבל גמלה חודשית, וכן הוא מחזיק ב-50% מחברה פרטית השותפה במיזם עם חברת אינטרנט ליבוא רהיטים, שבה מועסק חתנו. ודמני כיהן כמנכ"ל חברת אלקטרה מוצרי צריכה מאז 2007 במשך כשבע שנים. טרם לכך מילא מספר תפקידים בכירים, בהם מנכ"ל טמפו וסמנכ"ל המכירות של עלית, אחרי שפרש משירות הביטחון הכללי.

הכאוס החל במארס 2015

הכאוס באפריקה תעשיות החל בחודש מארס 2015, אז הודיעה החברה על פיטוריו של המנכ"ל הקודם, אבי מוטולה. ימים ספורים לאחר מכן התברר כי תלונה של עובד החברה הובילה לבדיקה, שהעלתה אי-סדרים כספיים חמורים בדרך רישום ההכנסות, האשראי ללקוחות והמלאי בנגב קרמיקה, שחייבו את החברה לערוך את דוחותיה מחדש, וחשפו אותה לתביעות ייצוגיות.

גילוי הרישומים הכוזבים הוביל גם לפיטורים של בכירים נוספים בחברה ולחקירתם של מוטולה ונוספים ברשות ני"ע באזהרה, בחשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, שיבוש מהלכי משפט, מרמה והפרת אמונים, ועבירות מנהלים ודיווח בכוונה להטעות משקיעים.

מאז נחשפה הפרשה לראשונה, עם ההודעה על פיטורי מוטולה במהלך חודש מארס 2015, איבדה המניה כמחצית מערכה, והיא משקפת לחברה שווי של 220 מיליון שקל.

מאז ועד כה החברה טרם הצליחה להתאושש מהשלכות החשיפה עם הפסד מצטבר של כרבע מיליארד שקל. את הרבעון הראשון של 2016 סיכמה אפריקה תעשיות בהפסד של 16 מיליון שקל, אחרי הפסד שנתי של 159 מיליון שקל שהציגה בסיכום 2015, שהצטרף להפסד שנתי של 79 מיליון שקל שהציגה ב-2014. הונה העצמי התכווץ מאז תחילת המשבר ב-56% ל-142 מיליון שקל, ובדוחות הרבעון רואי החשבון שלה מפנים את תשומת לב המשקיעים לאי-ודאות בנוגע למימוש תוכניות ההנהלה לפירעון ההתחייבויות.

אחת הבעיות הגדולות שאיתן התמודדה נגב בשנים האחרונות נגעה לתכנון לקוי של הקמת מפעל הייצור החדש שלה בירוחם, שגרר גם עיכוב בהשלמת הפרויקט ועלויות כפולות מהצפוי. לפני כארבע שנים אישר דירקטוריון נגב השקעה של 140 מיליון שקל בהקמת המפעל, המיועד לייצור אריחים, ובפועל הקמתו הגיעה לכ-300 מיליון שקל, והתארכה הרבה מעבר לצפוי.

בדוחות האחרונים עדכנה אפריקה תעשיות כי הנהלת החברה הגיעה להסכמה עם ועד עובדי המפעל על הסכם קיבוצי חדש, שכחלק ממנו הוגדרה תוכנית פנסיה מוקדמת לכמה עובדים, ובגינה רשמה נגב הוצאה של כ-3 מיליון שקל.

אפריקה תעשיות איבדה

הבלאגן באפריקה תעשיות

עוד כתבות

ליאור רביב / צילום: איל יצהר

מנכ"ל ישרוטל מחזיר 3,500 עובדים מחל"ת ורוצה לגייס עוד 700. האם גם התיירים יחזרו?

מנכ"ל רשת מלונות ישרוטל, ליאור רביב, בשיחה אישית ומקצועית: על העובדים מירדן שלא יכולים לחזור לעבוד, על הירידה הדרסטית בפעילות, ועל הצורך לפתוח שוב את שדה דב עד שתהיה רכבת מהירה לאילת

ניהול חדשנות בהייטק הישראלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מחקר: ישראל במקום השלישי בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים המובילים

סקר של חברת היעוץ הישראלית-שוויצרית StartupBlink מצביע על התחזקות של ישראל בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים העולמי מהמקום הרביעי למקום השלישי ● בדירוג הערים: תל אביב יורדת בדירוג מהמקום השישי לשביעי ● בייג'ינג ושנחאי מזנקות

דירת 3 חדרים בנהריה נמכרה ב-778 אלף שקל / צילום: יח"צ

באיזה סכום נמכרה דירת 3 חדרים בנהריה?

מדובר בדירת 80 מ"ר, בקומה ראשונה מתוך חמש, עם מעלית, מחסן וחניה

מערכת JFMT של אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

שילוב אופטימלי של יכולות: אלביט מערכות הולכת נגד הרוח

השלכות הקורונה לא יותירו לממשלות ברירה: הן ייאלצו להסיט את תקציבי הביטחון לשיקום הכלכלה ● אלביט מערכות היא דוגמה מובהקת להתחזקות של חברות חזקות בזמן שהשווקים רועדים

רשף לוי בקמפיין לתנובה / צילום: יח"צ

הפרסומות הזכורות והאהובות: הטבלה לא משקרת - אבל לא תמיד חושפת הכול

נתוני מדד הפרסומות הזכורות והאהובות של גיאוקרטוגרפיה ו"גלובס" מחמשת החודשים האחרונים מאפשר לסמן את המנצחים הגדולים של התקופה הזו, בהיבטים של חשיפה ואפקטיביות של ההשקעה בפרסום ● מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה עם התובנות והממצאים

מתוך ההפגנה בדטרויט, מישיגן / צילום: Paul Sancya, Associated Press

מי היא אנטיפה והאם היא באמת מנהלת את המהומות בארה"ב

בסדרת התבטאויות אמר טראמפ כי מאחורי האירועים האלימים בהפגנות בארה"ב עומדת "קואליציית אנטיפה" ● הנשיא הבטיח כי הממשל יגדיר אותה כארגון טרור, אלא שהדעות חלוקות בעניין הזה ● כך או כך מלחמה נגד טרוריסטים היא יותר פוטוגנית ממאבק נגד "הוירוס הסמוי" שטראמפ כבר הפסיד לו

חנות כלבו בארה"ב שסגרה את שעריה בשל המשבר הכלכלי בעקבות המגפה / צילום: Jeff Roberson, Associated Press

אמריקה מציגה: הבלוף שרושש את מעמד הביניים

מיליוני אמריקאים ולפי הערכות שונות יותר ממחצית האוכלוסייה, חיים ממשכורת למשכורת ● רוב טריליוני הדולרים החדשים שהדפיס הפדרל רזרב בחודשים האחרונים הופנו להצלת בעלי מניות ובעלי חוב של החברות הגדולות ● ולמי לא נשאר?

זאב פרבמן, מנכ"ל לייטריקס / צילום: איל יצהר, גלובס

מה מניע יזמים, האם יש דבר כזה יותר מדי כסף ולאן לוקחים חברה שכבר שווה מיליארד ד'? שיחה עם אחד שיודע

זאב פרבמן גדל בסיביר, עשה דוקטורט בירושלים ועזב את האקדמיה כדי להקים את לייטריקס, שפיתחה אפליקציה לעיבוד תמונה למובייל ● לאחר שהביא את החברה לשווי של יותר ממיליארד דולר הוא תוהה איך ממשיכים מפה, ומתעמק בשאלות כמו מה מניע יזמים והאם ההשקעות בהייטק זורמות למקום הנכון

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

הכול בגלל מכתב? בלווטניק עצר הזרמת כסף ל"רשת 13"

בעל השליטה בערוץ היה אמור להזרים 15 מיליון שקל, שהיו מיועדים, בין השאר, לתשלום משכורות לעובדים ● ועד עובדי "חדשות 13" שלח השבוע מכתב לרשות השנייה, שבו התריע כי "רשת 13" משלב בניגוד לחוק תכנים המקדמים את תוכניות הערוץ בשידורי החדשות

שרית פירון / צילום: איל יצהר

עם אקזיטים של למעלה מ-4 מיליארד דולר, שרית פירון מחפשת לקחת את הסיכון הבא

הילדות במשפחה דלת אמצעים, ההתגלגלות המקרית לתחום הטכנולוגי, והאקזיט המרשים בסטארט־אפ דאטורמה ● שרית פירון, מנשות ההייטק הבולטות בישראל, עומדת בראש קרן ההשקעות Team8 Capital שהושקה השבוע, ומשוכנעת ש"חברות עם טכנולוגיה אמיתית" יוכלו לצלוח גם את משבר הקורונה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה צפויה לעלות בעקבות הקפיצות בוול סטריט ואירופה

בוול סטריט, המדדים דאו ג'ונס, ו-S&P 500 קפצו ביום שישי ב-3.15% ובכ-2.6%, בהתאמה לאחר שפורסמו נתוני אבטלה מעודדים ● אודיוקודס עם פער שלילי של כ-12% כך שהיא צפויה לצנוח היום

פרופ' אילן דינשטיין, ראש המרכז הלאומי לחקר האוטיזם באוניברסיטת בן גוריון בנגב / צילום: דני מכליס

"יש כנראה המון סוגים של אוטיזם שאנחנו לא מצליחים לאפיין"

התסכול מהדמיות מוח ומהמחקר הגנטי, והתקווה שבמעקב אחרי תנועות עיניים ● פרופ' אילן דינשטיין, ממובילי המכון הלאומי לחקר אוטיזם, הגיע למסקנה כי יש לחקור אוכלוסיות גדולות, באופן הוליסטי ולאורך זמן - ושואף לעקוב אחר שלושה מכל ארבעה אנשים עם אוטיזם בישראל לאורך כל חייהם

טים דרייפר / צילום: STEPHEN LAM, רויטרס

המיליארדר טים דרייפר יחלק ביטקוין בשווי יותר ממיליון דולר

בניסיון למשוך משתתפים לכנס הבלוקצ'יין שתערוך באוקטובר בלוס אנג'לס, מציעה קרן ההון סיכון של דרייפר מתנת ביטקוין בשווי 100 דולר לכל לקוח חדש בבורסת הקריפטו של eToro בארה"ב, שישקיע לפחות 50 דולר ברכישת מטבעות דיגיטליים

מאיר אלמלם, צלם אירועים מקריית מוצקין / צילום: תמונה פרטית

"אני במצב של שיתוק. וגם כשאני מסתכל קדימה, אני לא אופטימי"

מאיר אלמלם הוא צלם אירועים והבעלים של חברת "קליק צלמים" ● "למה הממשלה לא מפצה את בעלי העסקים על הנזקים במאי וביוני?"● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

בענף התעופה רוצים שיפסיקו עם החובה בבידוד לשבים מחו"ל. האם זה יעבוד?

הגישה הזהירה שבה נוקטים במשרד הבריאות מרמזת על כך שאיש לא ירצה להיות חתום על הסרת חובת הבידוד במידה וזו תביא לגל שני ● אבל בנתב"ג ובענף התעופה הישראלי מתחילים לאבד את הסבלנות

אלפא ג'וליה וולוצ'ה 2020 / צילום: יח"צ

"רומיאו ויוליה" של עולם הרכב: אלפא רומיאו מציגה רומן בהמשכים

מכונית הספורט-סלון אלפא ג'וליה וולוצ'ה 2020 היא קלאסיקה מודרנית עם עיצוב שפונה לרגש והתנהגות דינמית, שכבר קשה למצוא כיום ● הגרסה המחודשת לא מיישרת קו עם הגרמניות באגף האלקטרוניקה אבל מדובר באופציה ייחודית

חשבון הטוויטר של דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק

ציוץ גורלי: הכירו את האיש שהחליט לסכן מיליארדים ולצאת למלחמה בטראמפ

מה גרם לג'ק דורסי, מייסד ומנכ"ל טוויטר, לצאת השבוע למלחמה חזיתית וקשה נגד נשיא ארה"ב? ● ולמה הנמסיס שלו, מארק צוקרברג, בחר להתייצב דווקא לצידו של הנשיא? ● הקרב על דמוקרטיה, עתיד האינטרנט ובעיקר על הרבה מאוד כסף ● האזינו לפודקסאט "הצוללת"

מני מזוז ואורי שהם / צילום: רפי קוץ

כששופטים שופטים שופטים: הלקח שלימד אותנו השבוע השופט מני מזוז

החלטת נציב תלונות הציבור על שופטים אורי שהם בתלונה שהוגשה נגד השופט מני מזוז, מדגימה את הקושי בכך שתלונות שמוגשות נגד שופטי ביהמ"ש העליון מתבררות על ידי שופט עליון בדימוס, עמית שלהם לשעבר

הימורים ברשת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מתופעות הלוואי של הקורונה: אלכוהול, סמים, הימורים ופורנו

הבשורות הרעות: ההסתגרות שגזרה עלינו הקורונה, הביאו לעלייה במספר המתמכרים לאלכוהול, סמים, פורנוגרפיה והימורים מקוונים בארץ ומסביב לעולם ● הבשורות היותר רעות: למרות החזרה לשגרה, מי שהתחילו להתמכר יתקשו מאוד להחזיר לאחור
את הגלגל

קישואים ממולאים ושזיפי בוסר של עידו שגב / צילום: עדן דותן

"קרון תענוגות של דליקטסים": פירות בוסר ימתקו

המטבחים המסורתיים אימצו מזמן, ועכשיו גם המטבח המודרני: שימוש בפירות בוסר - משמשים, דובדבנים ובעיקר שזיפים ירוקים - על חמיצותם המודגשת, לתיבול ולרטבים ●  
זו העונה, לקנות ולהקפיא