גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוד מנכ"ל של קבוצת נגב קרמיקה מסיים את תפקידו

הערכות: עשרות עובדים יפוטרו ■ לוטן: "העזיבה קשורה אך ורק בחוסר הסכמה לגבי הדרך להגיע ליעדנו העיקרי - והוא החזרת החברה לרווחיות"

עמרי לוטן, מנכ"ל קבוצת נגב / צילום: יחצ
עמרי לוטן, מנכ"ל קבוצת נגב / צילום: יחצ

עמרי לוטן, מנכ"ל נגב קרמיקה, החברה הבת של אפריקה תעשיות, מסיים את תפקידו לאחר שנה בלבד בתפקיד, וזאת על רקע חילוקי דעות עם מנכ"ל החברה האם, יקי ודמני, שישמש מעתה כמנכ"ל נגב במקומו של לוטן.

ככל הנראה, חילוקי הדעות בין השניים התעוררו בין היתר על רקע רצונו של ודמני להוציא לפועל תוכנית התייעלות אגרסיבית, שעל פי ההערכות תכלול צמצום מצבת כוח האדם בנגב קרמיקה בכמה עשרות עובדים נוספים. היו היום מי שטענו כי הפרידה מלוטן נעשתה בשל חוסר התאמתו להוציא אל הפועל תוכנית מסוג זה.

לאחר סיום תפקידם של כ-100 עובדים בנגב קרמיקה בשנה האחרונה, עקב המשבר שאליו נקלעה בשנתיים האחרונות, מעסיקה כיום קבוצת אפריקה תעשיות כ-800 עובדים, והצמצומים העתידיים עלולים להסתכם ככל הנראה בעד 5% ממצבת כוח האדם הנוכחית של החברה.

אפריקה תעשיות עוסקת בייצור, בעיבוד ובשיווק מוצרי מתכת תחת החברה הבת פקר פלדה, וכן ביבוא ושיווק אריחי קרמיקה, ברזים ומוצרים לעיצוב הבית, תחת החברה הבת נגב קרמיקה. אפריקה תעשיות היא מקבוצת אפריקה ישראל של לב לבייב, שפנתה בשבועות האחרונים למחזיקי האג"ח שלה בניסיון לגבש הסדר חוב שני בחברה, בהיקף של כ-3.3 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח.

יקי ודמני, מנכ"ל אפריקה תעשיות, מסר היום כי "ברצוני להודות לעמרי לוטן על תרומתו לחברה ולאחר לו הצלחה מרובה בהמשך דרכו העסקית". לוטן עצמו כתב במכתב הפרידה שלו לעובדים כי החלטתו לעזוב את החברה "קשורה אך ורק בחוסר הסכמה לגבי הדרך להגיע ליעדנו העיקרי - והוא החזרת החברה לרווחיות".

לוטן הסביר במכתב, כי "על היעד - כולם מסכימים, אך על הדרך - לא. ומכאן, בכדי שניתן יהיה לנהל את החברה ואכן להביא אותה לחוף מבטחים - חשוב שנפעל בדרך אחת מוסכמת".

לפי לוטן, "מאז הגעתי לפני שנה (בדיוק) עברנו תהליך קשה ומורכב, שהצליח לשפר באופן משמעותי את מצב החברה. עדיין לא הגענו ליעד הרווחיות, אך בהחלט עשינו דרך מכובדת; דרך שכללה סגירת חנויות, שינוי המבנה הארגוני של החברה, הקטנת הנהלת החברה, פרידה מעובדים ומנהלים רבים - תוך כדי מאבק יומי בתזרים מזומנים שכל פעם נתקל במכה חדשה. התגברנו, ואף בטוח שהחברה תתגבר בהמשך, בזכות רוח הצוות וההירתמות של עובדי ומנהלי החברה, בזכות המותגים החזקים ובזכות גמישות ניהולית שהייתה נדרשת בכדי להוביל את הספינה הזו במים הסוערים".

הודיעה על תוכנית התייעלות

טרם הצטרפותו לנגב קרמיקה, לוטן (56) כיהן כמשנה למנכ"ל קבוצת אסם ונשיא חטיבת המזון המוכן בקבוצה, וכן כמנכ"ל חברת טבעול.

חודשים ספורים לאחר כניסתו של לוטן לתפקיד המנכ"ל אשתקד הודיעה אפריקה תעשיות על תוכנית התייעלות בנגב קרמיקה, שבמסגרתה פעלה לאיחוד מערכי ניהול, סגירת חמישה סניפים לא רווחיים ופיטורי כמה עשרות עובדים. בסך הכול עזבו בשנה החולפת כ-100 מעובדיה. לוטן הסביר בעבר, כי "במצבה הנוכחי, נדרשת החברה לבצע תוכנית התייעלות גם במחיר של קבלת החלטות קשות. מטרת תוכנית התייעלות זו היא לחזק את החברה".

יקי ודמני מונה לתפקיד מנכ"ל אפריקה תעשיות לפני כארבעה חודשים, והוא צפוי ליהנות משכר בעלות שנתית בהיקף של 1.5 מיליון שקל. התגמולים של ודמני כוללים שכר חודשי של 80 אלף שקל, צמוד למדד, רכב בעלות של עד 260 אלף שקל והטבות נוספות. נוסף על כך, ודמני צפוי ליהנות ממענקים בהתאם להחלטות דירקטוריון, ובכפוף למדיניות התגמול של אפריקה תעשיות, וכן לקבל חבילת אופציות.

ודמני הוא גמלאי של משרד ראש הממשלה, ומקבל גמלה חודשית, וכן הוא מחזיק ב-50% מחברה פרטית השותפה במיזם עם חברת אינטרנט ליבוא רהיטים, שבה מועסק חתנו. ודמני כיהן כמנכ"ל חברת אלקטרה מוצרי צריכה מאז 2007 במשך כשבע שנים. טרם לכך מילא מספר תפקידים בכירים, בהם מנכ"ל טמפו וסמנכ"ל המכירות של עלית, אחרי שפרש משירות הביטחון הכללי.

הכאוס החל במארס 2015

הכאוס באפריקה תעשיות החל בחודש מארס 2015, אז הודיעה החברה על פיטוריו של המנכ"ל הקודם, אבי מוטולה. ימים ספורים לאחר מכן התברר כי תלונה של עובד החברה הובילה לבדיקה, שהעלתה אי-סדרים כספיים חמורים בדרך רישום ההכנסות, האשראי ללקוחות והמלאי בנגב קרמיקה, שחייבו את החברה לערוך את דוחותיה מחדש, וחשפו אותה לתביעות ייצוגיות.

גילוי הרישומים הכוזבים הוביל גם לפיטורים של בכירים נוספים בחברה ולחקירתם של מוטולה ונוספים ברשות ני"ע באזהרה, בחשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, שיבוש מהלכי משפט, מרמה והפרת אמונים, ועבירות מנהלים ודיווח בכוונה להטעות משקיעים.

מאז נחשפה הפרשה לראשונה, עם ההודעה על פיטורי מוטולה במהלך חודש מארס 2015, איבדה המניה כמחצית מערכה, והיא משקפת לחברה שווי של 220 מיליון שקל.

מאז ועד כה החברה טרם הצליחה להתאושש מהשלכות החשיפה עם הפסד מצטבר של כרבע מיליארד שקל. את הרבעון הראשון של 2016 סיכמה אפריקה תעשיות בהפסד של 16 מיליון שקל, אחרי הפסד שנתי של 159 מיליון שקל שהציגה בסיכום 2015, שהצטרף להפסד שנתי של 79 מיליון שקל שהציגה ב-2014. הונה העצמי התכווץ מאז תחילת המשבר ב-56% ל-142 מיליון שקל, ובדוחות הרבעון רואי החשבון שלה מפנים את תשומת לב המשקיעים לאי-ודאות בנוגע למימוש תוכניות ההנהלה לפירעון ההתחייבויות.

אחת הבעיות הגדולות שאיתן התמודדה נגב בשנים האחרונות נגעה לתכנון לקוי של הקמת מפעל הייצור החדש שלה בירוחם, שגרר גם עיכוב בהשלמת הפרויקט ועלויות כפולות מהצפוי. לפני כארבע שנים אישר דירקטוריון נגב השקעה של 140 מיליון שקל בהקמת המפעל, המיועד לייצור אריחים, ובפועל הקמתו הגיעה לכ-300 מיליון שקל, והתארכה הרבה מעבר לצפוי.

בדוחות האחרונים עדכנה אפריקה תעשיות כי הנהלת החברה הגיעה להסכמה עם ועד עובדי המפעל על הסכם קיבוצי חדש, שכחלק ממנו הוגדרה תוכנית פנסיה מוקדמת לכמה עובדים, ובגינה רשמה נגב הוצאה של כ-3 מיליון שקל.

אפריקה תעשיות איבדה

הבלאגן באפריקה תעשיות

עוד כתבות

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

חתונה או חופש? המדינה תצטרך למצוא מודל נכון להקמת המטרו

מדינת ישראל ניסתה כבר את מודל חיי הזוגיות פעמיים, עם שתי הזכייניות של שני הקווים האדומים של הרכבת הקלה בתל אביב ובירושלים ● בתל אביב העסק התפוצץ מיד אחרי החתונה, בירושלים הזוגיות הייתה רווית ריב ומדון

מיקרו-אגרסיה / אילוסטרציה: שאטרסטוק

לוקחים ללב: מדוע מיעוטים נעלבים יותר וכיצד זה פוגע בבריאותם

האם העובדים שלכם "מתקשים" להבין שאתם הבוסים שלהם או הקולגות נוטים לטעות בשם שלכם? אם כן, אתם כנראה חלק מקבוצת מיעוט שחווה מצבים כאלה מדי יום ● ד"ר סטפני קוק מכנה את האירועים האלה "מיקרו-אגרסיה" והיא מצאה כי הצטברותם עלולה לגרום לתחלואה ולהסביר אפילו חלק מההבדלים בתוחלת החיים בין קבוצות מיעוט לרוב

הונדה CR-V / צילום: יח"צ

מכוון גבוה: מחיר הקרוס-אובר החדש של הונדה מטפס לקצה

לקרוס-אובר החדש של הונדה יש עיצוב נאה וידידותי, תא נוסעים איכותי, מערכות בטיחות מתקדמות, ופוטנציאל לשנע שני ילדים צייתנים בשורה השלישית מאחור ● אך כרגיל המחירים של הונדה נמצאים בקצה העליון של הפלח

אוניברסיטת תל אביב/  צילום: Shutterstock   א.ס.א.פ קרייטיב

מהתרומה לאוניברסיטת ת"א ועד פרשת האופיואידים: הסתבכות מש' סאקלר מטלטלת את עולם הפילנתרופיה

"ידיהם מוכתמות בדם", אומר תובע כללי אמריקאי ● "הם הוסיפו לעשות כסף כאשר מאות אלפים מתו", אומרת מועמדת לנשיאות ● מה ייעשה בנדבנותה המופלגת של משפחת סאקלר ומי בעצם ישלם את המחיר?

מבצע מעבר לקו הירוק / צילום: איל יצהר

עסקת המאה: 9 שקלים פחות עבור סיגריות מעבר לקו הירוק. ישראלים רבים חושבים שזה שווה את הסיכון

כשפערי המחירים הם עצומים כמעט בכל תחום, אפילו המצב הביטחוני לא יכול לעצור את עשרות אלפי הישראלים שנוהרים מדי סוף שבוע אל הכפרים בשטחים ● כל המעורבים משוכנעים שהכסף ימשיך לדבר חזק יותר מהפוליטיקה, ויש כבר מי שמציע שקבלני הבניין משני הצדדים "יסגרו הסכם שלום תוך דקה"

אריה ריכטמן / צילום: איל יצהר

כמעט כל דבר מזכיר לאריה (ריצ’י) ריכטמן מנכ"ל קליל - חלונות. אחרי 30 שנה הוא סוגר את הדלת

"רוצה לעזוב בשלב שבו אני עדיין נחוץ, לא להגיע לשלב שבו אהיה פתטי וכולם רק יחכו שאלך כבר" ● מנכ"ל חברת קליל מסביר איך ניווט את החברה בטלטלות שוק הנדל"ן, למה החליט לסיים את הפרק הזה בחייו, ומה הוא מחפש כעת

ידידיה שטרן / צילום: שלומי יוסף

"הקפיטליזם הפר את האיזון": פרופ' ידידיה שטרן בטוח שהעידן שבו רווח היה הדבר החשוב ביותר – נגמר

הצהרת "השולחן העגול של העסקים" שעליה חתמו 181 המנכ"לים הגדולים בארה"ב, מבהירה שרווחי בעלי המניות הם לא הכול • פרופ' ידידיה שטרן, מומחה למשטר תאגידי, אומר בראיון ל"גלובס" כי "הקפיטליזם הפר את האיזון בצורה לא ראויה - עכשיו מגיע התיקון"

סלפי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אלוהי הסטורי ודת הפוטוהיזם: איך בונים אמון עם דור ה-Z

איך הפך הסטורי לתנ"ך של בני הנוער, ואיך מאמינים אלפים מהם בכוח של תמונה אחת?

עו"ד אלעד מן / צילום: יונתן בלום, גלובס

קריסת המערכות שעבר, המשבר בעיתונות, חקירות נתניהו ולמה בכל זאת יש תקווה. עו"ד אלעד מן בראיון

היועץ המשפטי הראשי של עמותת "הצלחה" בראיון אישי ● על קריסת המערכות שעבר ועל תוצאות הבחירות: "צריך לקוות שניסיונות פילוג והקצנה יתקבלו באופן שלילי ע"י הציבור"

הנשיא טראמפ ויו”ר הפד ג’רום פאוול / צילום: רויטרס

בוויכוח בין הנשיא טראמפ לפדרל ריזרב, שני הצדדים טועים

בשבוע שעבר קרא נשיא ארה"ב לפדרל ריזרב להפחית את הריבית לשלילית ● אלא שהמדיניות המוניטרית שנוקטים הבנקים המרכזיים בשנים האחרונות נכשלה כישלון חרוץ, והיא תוביל לתוצאות הרסניות ● כתבה אחרונה על התופעה המתרחבת של חובות בריבית שלילית

האוהדים לא מגיעים כמו פעם. חלוץ נאפולי חוגג מול יציעים ריקים  / צילום: רויטרס

תוצאות צפויות וקרחות ביציעים: באופ"א רוצים להחזיר את ליגת האלופות לגדולתה

שלב הבתים בליגת האלופות שיצא השבוע לדרך מתאפיין בשנים האחרונות בהיעדר תחרותיות בגלל הפערים הגדולים בין הקבוצות ביבשת ● במקום לחזק את המועדונים הקטנים ולגשר על הפערים, פועלים באופ"א להשאיר רק את הגדולים והחזקים על המגרש

נתניהו והשליח למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט / צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו נפגש עם שליח ארה"ב למזרה"ת גרינבלט

בפגישה השתתפו גם שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן ושגריר ישראל בארה"ב רון דרמר ● נשיא ארה"ב אמור לנאום באו"ם ביום שלישי הקרוב

רובוטים /  שי דביר

עד שהרובוטים יחליפו את כולנו, מישהו צריך לנהל אותם

משירותי הובלה ועד נהיגה בכביש - עד שרובוטים יהפכו אוטונומיים לגמרי, חברות יזדקקו ליותר ויותר עובדים המסוגלים להפעיל אותם מרחוק ולמנוע תאונות

אוהדי "מכבי פאנאטיקס" של מכבי תל אביב בשער 11 / צילום: רויטרס

מנג'ר ביציע: מנהלים וקבוצות הכדורגל שהם לא יכולים לחיות בלעדיהן

עוד שבת של כדורגל: חמישה מנהלים מספרים על אהבתם חסרת הפשרות לקבוצת הכדורגל שהם מעריצים

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון / צילום: רויטרס

גרינבלט לקראת פרסום תוכנית השלום: "שום דבר לא מושלם, צריך פשרות"

שליחו המיוחד של טראמפ למזה"ת המסיים את תפקידו הביע תקווה כי חזון הממשל האמריקני ידרבן את ישראל והפלסטינים להיכנס למו"מ שיוביל להסכם שלום וליציבות מעבר לירדן ולמצרים ● "חמאס והג'יהאד מוכנים להרוס את חיי הפלסטינים במסעם להשמיד את ישראל", טען

ראש הממשלה נתניהו בדרך להצבעה במליאה/ Ronen Zvulun , צילום: רויטרס

האקונומיסט: "קינג ביבי נכשל והכתר נשמט מידיו, שלטון נתניהו מגיע לסיומו"

השבועון הבריטי מקדיש היום לבחירות בישראל כתבה נרחבת וממהר להכריז כי המותג הפוליטי הכל יכול הובס, למרות שגם לגנץ אין עדיין דרך ברורה לקואליציה ● ערב הבחירות באפריל הקדיש האקונומיסט לנתניהו את כתבת השער, הכתיר אותו כפוליטיקאי המוכשר ביותר בישראל אך הזהיר מפני מדיניותו שתוארה כהרסנית לדמוקרטיה

חמדה מרק / צילום: איל יצהר

"החלטתי ללמוד כלכלה דווקא בגלל שהיה קשה להתקבל"

פורטפוליו עם חמדה מרק, הפורשת מתפקיד ראש אגף ומנהלת הקרן לחיילים משוחררים וסמנכ"לית במשרד הביטחון, על הרצון לתרום למדינה, על ההישגים ועל הסיוע לחיילים

חצבים 2019 / צילום: יותם יעקבסון

החצבים כבר כאן

בסוף הקיץ, כשכבר נדמה שאי אפשר לסבול עוד את החום, פורחים החצבים ומזכירים שהסתיו כבר ממש בפתח ● הצעות למסלולים שבכולם אפשר לראות את הפרח המשמח

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: לא סגרתי עם גנץ, נדע להסתדר גם באופוזיציה

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, מכחיש סיכום או סגירה עם כחול לבן על שיתוף פוליטי לקראת ההתייעצויות אצל הנשיא והודיע שלא ידבר עם גנץ או עם נתניהו לפחות עד ישיבת הסיעה ביום ראשון

רמי פורטיס / צילום: גיל רובינשטיין

פורטיס כבר לא משוגע: "לא רוצה להיות ראש ממשלה"

ההופעה של רמי פורטיס בבארבי השבוע הייתה "על בטוח" - לא מאתגרת, אך הכרחית למלחמה בפסימיות