גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקמעונאי מספר 2: מי אתה נחום ביתן, ומי המקורבים לו?

נחום ביתן, בעלי רשת יינות ביתן, הוא איש משפחה חם ומסור, איש עסקים שלא זז בלי עצת רבו, ואיש רעים שמסביר פנים לכל הסובבים אותו - וגם יודע לתמרן אותם לפי רצונו

נחום ביתן / צילום: שוקה כהן
נחום ביתן / צילום: שוקה כהן

במוצאי השבת האחרונה ערכו יוסי ולינור, ילדיהם של נורית ונחום ביתן, מסיבה רבת משתתפים שאליה הוזמנו ספקים, עובדים ונותני שירותים לרשת, תחת הכותרת "אירוע הוקרה לספקי ועובדי החברה". במסיבה, שהתקיימה בפארק שרון, השתתפו 2,000 איש. גולת הכותרת וההפתעה שציפתה לנחום ביתן הייתה הופעה של הזמרת שרית חדד, שהוזמנה על ידי ילדיו לרגל יום הולדתו ה-55 שחל כמה ימים קודם לכן. ביתן, אומר מכר, מכיר את כל מילות השירים של שרית חדד בעל פה. "ברגע שנחום שמע אותה שרה, הוא היה בהלם".

הילדים גם הכינו לביתן קליפ והבת לינור נשאה דברים מרגשים. היא סיפרה כמה אביה רצה עוד ילדים, איזה סבא טוב הוא וגם איך בנה את העסק והתרחק מפרסום.

אבל רגע אחרי החגיגה - כמו גם רגע לפניה - ביתן מצא את עצמו שקוע בעבודה עד צוואר. שנים אחרי שהקים חנות לממכר יין, הוא הופך לקמעונאי השני בגודלו בישראל. בימים אלה השלים את רכישת רשת מגה, שלוש שנים וחצי אחרי שביצע רכישה גדולה אחרת, של רשת מחסני כמעט חינם. באמצעות רכישת מגה, ביתן משאיר הרחק מאחור את רמי לוי, בעל רשת רמי לוי שיווק השקמה, וניצב היישר אחרי שופרסל. זה מקום של כוח, עוצמה - אבל גם של אחריות עסקית כבדה, אחריות לפרנסה של אלפי עובדים.

מתווכח על כל 10 אגורות

את דרכו העסקית החל ביתן עם שחרורו מצה"ל וזמן קצר אחרי שנואש מהעבודה במאפייה של אביו. יחד עם גיסו הקים עסק לממכר המבורגרים, ובהמשך מכר את חלקו לשותף. לאחר מכן פתח באשקלון יחד עם אשתו נורית חנות יין שנקראה "יינות ביתן" ועסקה בממכר יינות בסיטונאות.נורית ניהלה אתו יד ביד את הדברים - "מצאת החמה עד צאת הנשמה", כפי שהעיד מכר של הזוג.

העסק התרחב לחנות משקאות, וכעבור שנתיים נפתח הסניף הראשון של יינות ביתן - סניף החאן באשקלון. חמש שנים לאחר מכן החלה הרשת בתהליך התרחבות באמצעות רכישות ופתיחת סניפים, שנמשך כאמור עד היום. עוד בטרם רכישת מחסני כמעט חינם ומגה, השקיע ביתן מאות מיליוני שקלים ברכישת סניפים מתחרים. הרכישה הבולטת הייתה רכישת יד יצחק תמורת 121 מיליון שקל.

נורית עבדה שנים רבות בעסק, אבל כשזה גדל, התייצב והתפתח, היא החלה השקיע את מרב זמנה בגידול המשפחה והתפנתה מהעבודה השוטפת.

כשביתן רצה לקנות את מחסני כמעט חינם, נורית התנגדה. הייתה לה תחושת בטן לא כל כך טובה. גם כשרכישת מגה עלתה על הפרק, היא לא הייתה שקטה, אבל בשני המקרים, היא החליטה לגבות את בעלה ולהתייצב מאחוריו.

אחת החוזקות של ביתן היא כושר ניהול מו"מ. "יש לו יכולת ניהול מו"מ מדהימה. הוא יכול לשבת שעות מבלי להרים את הקול, בלי לצאת מהכלים. יש לו סבלנות של בדואי. הוא מתביית על המטרה ולא מרפה עד להתשה של הצד השני", כך סיפר בעבר ל"גלובס" דודו חמואל, בעלים לשעבר של חברת ש.פ.י.ט לשיווק ירקות ופירות, שהיה מחבריו הקרובים של ביתן ושותף עסקי שלו. חמואל שיווק בעבר את הפירות והירקות לרשת יינות ביתן, והיה שותף שלו בחברת הסעדה ובנדל"ן. "דודו הוא זה שפתח לנחום את העיניים. אמר לו שהוא שווה יותר. העצים אותו", מספר מכר.

העסקה הראשונה המשמעותית שביתן עשה היא רכישת פעילות רשת רמה שמנתה ארבעה סניפים והייתה בבעלותו של חמואל ושותף נוסף, עסקה שנעשתה לפי שווי של 70 מיליון שקל. ביתן חשש מאוד מהרכישה ולכן חמואל נשאר שותף בעסק. יום אחד הגיע ביתן אל חמואל ואמר לו: "הרב ברדא אמר לי שאני צריך להישאר לבד בסופרמרקטים". חמואל ויתר ומכר לו את חלקו.

אבל היחסים עם חמואל, העסקיים והאישיים, עלו על שרטון והשניים נקלעו גם לסכסוך משפטי. יחד אתו, תמה גם החברות שהיתה בין נשותיהם של השניים. "לימים, אחד המסמרים בארון הקבורה של חברת ש.פ.י.ט היה החלטת ביתן להפסיק בן-לילה את רכישת הפירות והירקות מחברת ש.פ.י.ט", מספר גורם בענף המכיר את הדברים מקרוב.

ספקים מעידים כי במו"מ ביתן יתווכח על כל 10 אגורות. דין פרוטה כדין מאה מבחינתו, כי הוא יודע שבסוף, במסה, מדובר בסכומים מצטברים. עם זאת, ברגע שביתן סוגר עסקה, הוא עומד בה. "אצל נחום", מעידים בסביבתו, "מילה זו מילה".

לדברי אחד ממכריו, "נחום תמיד מקבל את מה שהוא רוצה לקבל, כי הוא יודע לקחת. הוא עושה זאת בשיטה מאוד יפה: הוא נותן לאנשים את הזמן, את הקצב, ועם כל אחד הוא רוקד טנגו לפי הקצב שלו. כשהוא נכנס למו"מ, הוא אף פעם לא מראה שהוא לחוץ על העסקה או שיש לו צורך בה. הוא תמיד אומר 'זה הכול מכתו*ב ("נכתב מלמעלה" בערבית - א"ח). אם אני לא צריך לקחת את העסקה - אני לא אקח'. זה יוצר אצל הצד השני רושם שהוא לא נלחם על העסקה. זו מין פסיכולוגיה הפוכה שגורמת לצד השני להילחם עליה".

בעסקת כמעט חינם האסטרטגיה שלו לא ממש עבדה. ביתן התקשה לגייס מימון לעסקה, ואף על פי שלשיטתו הדרכים היו חסומות, הוא החליט לבצע את הרכישה באמצעות הלוואה שהעניקו לו המוכרים, האחים רני ועדי צים, בגובה של 50 מיליון שקל.

הלהיטות שלו לעסקה הייתה כל כך גדולה, עד שהוא לא בדק את סניפי כמעט חינם בטרם חתם עליה. לאחר הרכישה, ביתן מצא את עצמו נאלץ להוציא 70 מיליון שקל נוספים כדי לשפץ את הסניפים.

"כשנחום רוצה משהו, הוא יקנה אותו גם במחיר הגבוה ממחיר השוק ובלבד שזה משרת את האסטרטגיה שלו או את הרצון שלו", אומר מכר.

להיזהר מהמשבצת של הכלא

ביתן הוא קמעונאי בנשמה אבל הוא מאמין גדול גם בעסקי הנדל"ן ומחזיק בלא מעט מהם. הוא עצמו גר בשכונת אפרידר באשקלון אבל מחזיק במספר בתים נוספים ובנדל"ן מניב כשבעבר היה שותף גם בבניית פרויקט למגורים בעיר אשקלון שנשלם. לפי הערכות, שווי נכסי הנדל"ן של ביתן עומד על 250 מיליון שקל.

אחד המאפיינים הבולטים של ביתן הוא מערכת יחסי האנוש המצוינת שיש לו עם כל הסובבים אותו. הוא נעים הליכות, לא מרים את הטון, ובעלי עסקים מספרים שהוא תמיד משיג את מה שהוא רוצה בחיוך. הוא מרבה להשתמש בביטוי "כפרה", ואומר אותו גם לאנשים שהכיר רק לפני רגע.

"הוא מנסה להעביר לילדים מסר שהחיים זה משחק מונופול: קונים בנק, מזיזים חברה, רק אל תיפול על המשבצת של הכלא. הוא כל הזמן אומר 'אל תיקח ללב, אנחנו רק משחקים מונופול. הקוביות לא שלך, תזרוק - ובפעם הבאה תקנה משהו יותר טוב'", סיפר בעבר אחד ממקורביו.

ביתן עושה שימוש יוצא דופן בנטוורקינג. הוא יודע להפעיל אנשים, לשאת חן בעיניהם, ולא מהסס להשתמש בהם לטובת האינטרסים שלו. באותה המידה, הוא גם יודע להתרחק מהם במהרה כשהדבר לא משרת אותו. כך לפחות מעידים מכריו.

הביתן של נחום

עוד כתבות

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

משרד הבריאות בסיבוב פרסה: האם ביטול ההפרטה יציל את המכונים להתפתחות הילד

הורים שלא מצליחים להשיג תור לילדיהם במכון ציבורי להתפתחות הילד, יכלו בעשור האחרון לפנות למטפל פרטי ולקבל החזר התוצאה: מטפלים רבים עברו לעבוד בפרטי, והתורים הציבוריים התארכו ● ל"גלובס" נודע כי משרד הבריאות מתכוון לבטל את ההפרטה ולהפסיק את שיטת ההחזרים

הדור שמגיע לו הכול פוגש בשוק פיננסי שאין לו לתת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מה קורה כשהדור שמגיע לו הכל פוגש עולם פיננסי שאין לו מה לתת

ילידי שנות ה-70 המאוחרות ואילך נולדו לתקופה של צמיחה כלכלית ושינויים תעשייתיים וטכנולוגיים מרחיקי לכת ●  קל לזנוח את ההתייחסות למה עלול לקרות אם הצמיחה הזו תיעצר או אפילו רק תואט באופן משמעותי

פורטנייט/צילום: REUTERSMike Blake

מתיחה של מאסק ושחקנים בוכים: מה קרה כשפורטנייט הוחשך?

"אסטרואיד" פגע אתמול בערב במשחק הווירטואלי של פורטנייט והותיר מיליוני צופים מול חור שחור, ושחקנים עם סימני שאלה רבים לגבי עתידו של המשחק, והאם הגיע לסופו ● היזם אלון מאסק צייץ מחדש ציוץ ישן ותרם לספקולציות

נשים סיניות מבוגרות / צילום: רויטרס

יותר מבוגרים, פחות עובדים: המלכוד שמאיים על הצמיחה העולמית

83 מדינות נמצאות במצב שבו אוכלוסייתן מזדקנת בהתמדה, והמשמעות היא אחת: כלכלתן מועדת לדעיכה ● מה קורה להוצאות כשמתבגרים, איך זה משפיע על פעילות המשק ולמה הבייבי בומרס בארה"ב לא מצליחים למכור את בתיהם ● כתבה שנייה על הפצצה המתקתקת של המגמות הדמוגרפיות

מדוזה אורליה במפרץ אילת/ צילום:  גולן רידר רשות הטבע והגנים

מזל דגים: מה הקשר בין לוקוס לסביבה ומה נסראללה עושה פה?

אי ירוק בים - זה נשמע פסטורלי, אבל כשצוללים במים העמוקים רואים שזה לא תמיד ככה ● ביקור בשמורה הימית החדשה באכזיב-ראש הנקרה

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

עליות בבורסה: ת"א 35 קופץ ב-1%, אנרג'יאן מזנקת

המדדים המובילים עולים בדומה לסנטימנט מעבר לים, ת"א 90 עולה ב-0.8%, מדד הבנקים מטפס ב-0.6% ● תמר פטרוליום דיווחה על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר ● בשל חול המועד שלב הנעילה בבורסה יחל ב-14:44

ישראל זינגר / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית ר"ג לשעבר תובע חצי מיליון שקל ממחליפו בתפקיד

ישראל זינגר הגיש תביעת דיבה נגד ראש עיריית ר"ג המכהן כרמל שאמה-הכהן, בטענה כי יזם חקירה פלילית נגדו ואף ליווה וליבה את החקירה בפייסבוק ● טוען כי לפרסומים השליליים של שאמה-הכהן נגדו היה חלק משמעותי בהפסד שלו בבחירות לעירייה ב-2018

רפאל תספק מערכות מעיל רוח נוספות לצבא האמריקני / צילום: דוברות רפאל

צבא ארה"ב קיבל משלוח ראשון של מערכת ההגנה הישראלית לטנקים

רפאל השלימה בימים האחרונים את אספקת המשלוח הראשון של מערכת "מעיל רוח" לשימוש חטיבות השריון של הצבא ● במקביל, תעש מערכות פיתחה בהצלחה את המערכת המקבילה להגנה על טנקים ועל רק"מ מסוג "חץ דורבן"

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד / צילומים: רויטרס, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד (והוא עדיין יותר זול מאשר בתל אביב)

התושבים בגרינלנד לא שמחו לשמוע שנשיא ארצות הברית מעוניין לקנות את האי שלהם ● אבל, המתווכים מספרים שתשומת הלב שהופנתה לעיר מזניקה עוד יותר את המחירים הגבוהים מלכתחילה

יוזמה להפחתת קשיות פלסטיק חד פעמיות במסעדות ובתי קפה    / צילום: שני מוזס, גלובס

מזמינים שתייה קרה בבית קפה? אולי תקבלו אותה בלי קש

עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" קוראת לבתי קפה ולמסעדות להפחית את השימוש בקשיות פלסטיק חד-פעמיות ע"י חלוקתן רק עפ"י בקשה או מעבר לחלופות מזהמות פחות ● עשרות בתי עסק ברחבי הארץ התגייסו למהלך - אך מה בנוגע לעלויות?

חדווה בר / צילום: יונתן בלום, גלובס

בלי ארנק, בלי כרטיסי אשראי: האם מתקרב היום שבו נצא מהבית "רק עם הסמארטפון"

כסף מזומן? "יהיה הרבה פחות, רוב התשלומים יעברו דרך המובייל" ● תשלומי חשבונות? "לישראל ייכנסו גורמים זרים, וביניהם אפל וגוגל. אפליקציות התשלומים ישנו את חיינו" ● והבנקים? "בעוד שנה יתחיל לפעול בישראל בנק דיגיטלי" ● המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, בראיון ל"ליידי גלובס"

הרברט דיס, מנכ"ל פולקסווגן / צילום: REUTERS/Axel Schmidt

פולקסווגן מעכבת החלטה לבניית מפעל רכבים חדש בטורקיה בעלות של 1.4 מיליארד דולר

על רקע התקיפה הצבאית של טורקיה את כוחות הכורדים בגבול סוריה הצפוני, יצרנית הרכבים הגדולה בעולם נוקטת עמדה ● בהמשך להטלת מכסים ע"י טראמפ על פלדה מיובאת מטורקיה, הלירה הטורקית מתאוששת לאחר שבשוק ציפו למכה נוקשה יותר

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו לא התקדם עם הרכבת הממשלה, אך מתכנן נסיעה ליפן

20 ימים חלפו מאז קיבל נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה, אך נראה כי המו"מ תקוע ● חדשות 12 פרסמו כי רה"מ שוקל נסיעה ליפן החל ממוצאי שבת

פרויקט רקנאטי בתל אביב / צילום: יח"צ

לוח הכפל הקשה של היזמים בתחום ההתחדשות העירונית

כמה דירות חדשות הגיוני לבנות בפרויקט של פינוי-בינוי? ● איפה זה כלכלי ואיפה לא? ● בדיקה שערך השמאי ליאור יוסף בדש חושפת מסקנות לא מעודדות

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ / צילום: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 3 חדרים באילת, קוטג' דו משפחתי במצפה רמון, דירת 4 חדרים בבאר שבע או וילה בת 6 חדרים בדימונה

סינגפור מראה כללי/צילום:shutterstock אס איי פי קריאייטיב

תיירות ומשבר האקלים: סינגפור מדגימה איך אפשר להפוך לימון סביבתי ללימונדה תיירותית

סינגפור היא אחת המדינות המוטרדות מאוד כבר עכשיו מנזקי האקלים, בעיקר מעליית פני הים ● את הדאגה המוצדקת ניתבה לשורה של פרויקטים סביבתיים, שהפכו גם לאתרי פנאי ולאטרקציות תיירותיות

גלנורקי קמפ בניו זילנד / צילום: שאטרסטוק

תיירות ומשבר האקלים: ניו זילנד מדגימה איך הקפדה על תקן סביבתי מחמיר לא חייב לבוא על חשבון נוחות ופינוק

קמפ גלנורקי: הקמפגראונד האקולוגי הראשון בניו זילנד ● אפס בזבוז אנרגיה, מינימום התפשרות על נוחות ומקסימום מותרות ופינוק

 סיגל רגב–רוזנברג/צילום: אורית פניני

"יש כרוניקה של מוות ידוע מראש, צריך להחליט - ארבע קופות חולים טובות או רק שתיים"

זמן קצר לאחר מינויה למנכ"לית קופת חולים מאוחדת, גילתה סיגל רגב-רוזנברג כי הגירעון השנתי זינק ב-2018 ל-440 מיליון ש' - הגבוה מאז הקמתה ● בראיון ל"גלובס" היא מדברת על התחרות, על ההתמודדות עם משרדי האוצר והבריאות וכיצד היא מתכוונת לייצב את הקופה ולהביא מבוטחים חדשים

נפתלי בנט, איילת שקד / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מהמעטפות לוועדות - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

בכמה גדל שיעור ההצבעה במעטפות הכפולות, מי עומד בראש ועדת החוץ והביטחון ומי עוד חבר בסיעה של שקד ובנט?

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

טראמפ עוצר את שיחות הסחר עם טורקיה ומקפיץ את המכס על יבוא פלדה

בנוסף הודיע נשיא ארה"ב כי המכס על פלדה מיובאת מטורקיה יעלה ל-50% וכי הוא צפוי להטיל סנצקיות גם נגד בכירים טורקים