גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סיפורו של הנזיר הבודהיסטי שהוא גם מנכ"ל חברת רובוטיקה

היסאשי טניגוצ'י משתף פעולה עם סוני, מתכונן להנפקה בספטמבר ולא שוכח את השורשים: "האמונה מלמדת אותך שאם אתה זורח, אתה יכול להפיץ אור על הסובבים אותך"

רובוט אנושי / צילום: רויטרס
רובוט אנושי / צילום: רויטרס

היסאשי טניגוצ'י יצא לשנת שבתון מעבודתו בפיתוח תוכנה עבור מוניות ללא נהג ומזל"טים כדי לעלות לרגל למקדש בודהיסטי במערב יפן. הוא גילח את ראשו, עטה גלימה שחורה ושקע בלימודים כדי להפוך למנהיג של המקדש. הוא עבר את המבחן בהצלחה, אך בתוך שבוע חזר למשרדים של חברת ZMP בטוקיו כדי לפקח על חברת הרובוטיקה שלו, הפעם בלבוש יותר טיפוסי לאנשי היי-טק - ג'ינס ונעלי קונברס אדומות. 

כמייסד וכמנכ"ל של ZMP, הוא מנסה לקשור את התורה הבודהיסטית בת אלפי השנים עם המאמצים להפוך בינה מלאכותית לחלק מחיי היומיום. "האמונה מלמדת אותך שאם אתה זורח, אתה יכול להפיץ אור על הסובבים אותך", אומר טניגוצ'י בן ה-52, "כך זה גם בעסקים: מוצרים שימושיים מפיצים אור לאנשים אחרים".

ב-ZMP, מדובר במוניות ללא נהג, במדי דופק ניידים, במזל"טים המבצעים משלוחים ובמריצות אוטומטיות להובלת משאות כבדים. טניגוצ'י הקים מיזמים משותפים עם DeNA ועם חברת סוני. ZMP מתכננת לצאת להנפקה ראשונה לציבור בטוקיו כבר בחודש ספטמבר, כך על פי אדם המקורב לחברה.

מתכוננים לאולימפיאדה

שוקו ניאינו, דוברת מטעם ZMP, מסרה כי החברה מסרבת להגיב על הידיעה. מיווה אאונומה, דוברת של יפן Japan Exchange Group Inc, החברה המנהלת את הבורסה בטוקיו, סירבה לספק מידע לגבי הנפקות ספציפיות.

קוג'י אנדו, מנכ"ל בחברת המחקר העצמאית Advanced Research Japan, העריך כי החברה תגייס בהנפקה 300-200 מיליארד ין (2.9-1.9 מיליארד דולר). זאת, בהסתמך על ההנפקה שביצעה בשנת 2014 חברת Cyberdyne, המייצרת שלדים מכניים אשר מסייעים לאנשים שאינם יכולים ללכת. בחודש נובמבר, ZMP ערכה פיצול מניות ביחס של 2,000 ל-1. המניות של החברות ArtSpark Holdings ו-Macnica Fuji Electronics Holdings, אשר חשפו בעבר כי הן מחזיקות מניות ב-ZMP, זינקו מעלה.

ZMP שואפת להתקין תוכנה לנהיגה עצמית וחיישנים במוניות עד לשנת 2020, שבה ייערכו המשחקים האולימפיים בטוקיו. ראש ממשלת יפן שינזו אבה, שנפגש עם טניגוצ'י, הבטיח ליישם שירותים לנהיגה אוטונומית במשחקים האולימפיים, והוא אמר כי התשתית הבסיסית תהיה מוכנה כבר בשנה הבאה. טניגוצ'י נפגש עם אבה בינואר 2015 כדי לקדם את השינויים הללו.

טניגוצ'י למד כימיה לפני שהחל לעבוד אצל יצרן בלמים. הוא החל לעבוד על רובוטים דמויי אדם והחליט שהוא רוצה ליצור "רובוט מוזיקלי" שיעקוב אחריו. אז הוא הקים את ZMP ויצר רובוט כזה. כיום, מעסיקה החברה כ-100 עובדים ומחזור המכירות שלה מגיע לכ-3 מיליארד ין. טניגוצ'י צופה כי המכירות יגיעו ל-100 מיליארד ין עד לשנת 2020.

"בהתחלה ייצרתי דברים שרציתי עבור עצמי", אמר טניגוצ'י, כשהוא מתרווח על ספת עור לבנה, "אבל הרגשתי שזה לא נכון. כעת אני מתמקד ביצירת מוצרים שאנשים זקוקים להם".

העסק של טניגוצ'י השתנה בשנה שעברה לאחר שפגש את הירושי נקג'ימה, סגן נשיא בחברת DeNA, המנהל את עסקי הרכב של החברה. DeNA מפעילה פלטפורמה למשחקים מקוונים בשיתוף עם חברת נינטנדו.

"משהו שיועיל לחברה בקנה מידה גדול יותר"

בחודש מאי, הם הקימו את חברת Robot Taxi. DeNA, אשר יצרה את היישום הנייד, מחזיקה כשני שלישים מהמיזם ונקג'ימה משמש בתפקיד המנכ"ל. בבדיקות שערכו בחברה למיניוואנים בנהיגה עצמית, לא אירעו תאונות כלשהן.

"התרשמתי במיוחד מהתשוקה של טניגוצ'י ואנשים אחרים בחברה לא רק לפתח טכנולוגיה חדשה לשמה, אלא דווקא ליצור משהו שיועיל לחברה בקנה מידה גדול יותר", כך מסר נקג'ימה בהודעת דוא"ל.

ההתמקדות של טניגוצ'י במוניות התפתחה במקדש, שבו מתפללים רבים הם קשישים שאין ברשותם כלי רכב. אוכלוסיית יפן צפויה להצטמצם ב-32% עד לשנת 2060, ולכלול 86.7 מיליון איש, כש-40% מהם יהיו בני 65 ומעלה, ופירוש הדבר, לדבריו, שיהיו פחות נהגי מוניות.

"קשישים באזורים הכפריים, ילדים ונכים - הם הרי אינם יכולים לנהוג, ויש צורך ברור בטכנולוגיה הזאת. כשראיתי עד כמה גברים ונשים קשישים מתקשים בהגעה ממקום למקום, רציתי לעזור להם", אמר נקג'ימה.

התזמון שלו נכון. ראש ממשלת יפן מקדם את הרובוטיקה - המסחרית והתעשייתית - כעתיד הטכנולוגי של ארצו, ועל פי הערכות הממשלה, שווי המגזר יגיע ל-9.7 טריליון ין (93.1 מיליארד דולר) עד 2035, זאת לעומת 1.6 טריליון ין ב-2015.

עד אז, עשויים להימכר ברחבי העולם כ-12 מיליון כלי רכב אוטונומיים לחלוטין, ושווי השוק נאמד ב-77 מיליארד דולר, כך על פי Boston Consulting Group. טסלה מוטורס וחברת Alphabet של גוגל נמנות על חברות המפתחות כלי רכב כאלה.

מוגדר כ"אג'ארי" - נזיר בכיר

לדברי טניגוצ'י, כתבים בודהיסטים על חוסר אנוכיות וחסד הם חלק בלתי נפרד מהפילוסופיה העסקית שלו. אביו המנוח היה נזיר, למרות שרק לפני כעשור החל לקבל את ההסמכה הדרושה כדי לשמש ככזה. כעת הוא מוגדר כ"אג'ארי" - נזיר בכיר. "ZMP והמקדש - הם קשורים זה לזה", אמר טניגוצ'י, שעושה מדיטציה כשיש לו בעיה עסקית, "חלק גדול מהצוות שלי נוטה להישאר רגוע ולהתנזר מטקטיקות מכירה אגרסיביות".

עם היווסדה, התמקדה החברה בפיתוח רובוטים הולכים, ושמה הוא ראשי תיבות של המונח Zero Moment Point, מושג מפתח בתחום. ישנן 141 חברות הרשומות באיגוד הרובוטיקה בטוקיו, לצד כמה מהרובוטים דמויי האדם המוכרים ביותר - כולל "פפר" של חברת סופטבנק ו"אסימו" של חברת הרכב הונדה.

כשטניגוצ'י נשאל מה מבדל את ZMP, הוא הדגיש את עבודתו על חיישנים אופטיים ועל תוכנה - על העיניים והמוח - במקום על המכוניות עצמן. זה מתאים ליצרניות רכב מקומיות כמו ניסאן והונדה, שנוטות לקנות סוג כזה של טכנולוגיה מספקים, כך אמר אנדו. "כוחה של ZMP הוא במה שניתן לכנות בשם הליבה של הנהיגה הממוחשבת: המוח, או בינה מלאכותית", אמר אנדו, "הטכנולוגיה של ZMP עדיפה בהרבה על זו של המתחרות".

טניגוצ'י, שאוסף את שערו ב"גולגול" בהשראת התסרוקות של לוחמים סמוראים, לוקח מבקרים לראות את המיניוואן ההיברידי של חברת טויוטה, הנמצא בקרבת מקום. עדשות וחיישנים קטנים מפוזרים על השאסי הלבן, וצג מחשב מוצב על מושב הנוסע.

לדברי טניגוצ'י, ניתן להתקין את המערכת בכל כלי רכב - בדיוק כמו שניתן להתקין את תוכנת אנדרואיד של גוגל כמעט בכל טלפון חכם - כלומר, חברות מוניות שיהיו מעוניינות במכוניות ממוחשבות לא ייאלצו להיות תלויות ביצרן אחד.

התוכניות של ZMP לטווח הארוך כוללות הרחבת עסקי המוניות ללא נהג לסין. סוני רוצה להשתמש במיזם המזל"טים המשותף לה ול-ZMP, שנקרא Aerosense, כדי להציע שירותים מסחריים לענפי הבנייה, הלוגיסטיקה והחקלאות, וטניגוצ'י צופה שהתחום יניב לחברה מכירות בהיקף של 10 מיליארד ין עד לשנת 2020. כמו כן, ZMP תוציא בקרוב לשוק מריצות ממוחשבות, שיוכלו להוביל משלוחים מחנויות.

"ישנם הרבה נזירים בעולם הזה", אמר טניגוצ'י, "אין הרבה אנשים שמנסים לשנות את העולם בעזרת רובוטים. אני אחד האנשים הבודדים שיכולים לתרום לעולם בדרך זו".

מזל"ט / צילום: רויטרס

מכונית אוטונומית של ZMP / צילום: יחצ

עוד כתבות

רקס טילרסון / צילום: שאטרסטוק

שר-החוץ האמריקאי לשעבר: הישראלים עבדו על טראמפ בעיניים

רקס טילרסון אמר את הדברים בדיון באוניבריסטת הארווארד ● עוד אמר כי "כשיש לכם עסק עם נתניהו, תתחמשו במנה גדולה של ספקנות. נתניהו הוא פוליטיקאי בעל כישורים יוצאים מהכלל, אך הוא קצת כמו מקיאוולי"

7 כתבות הנדלן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ברקס לכרמל שאמה ותוכנית להרחבת הכנסת. כותרות הנדל"ן

בית המשפט ביטל את החלטת עיריית רמת גן לאסור על תמ"א 48 באופן גורף ● בחיפה מתכננים מדיניות תמ"א משלהם. קובי אמסלם עובר לעמידר. ואיפה תוכלו לקנות דירות מוזלות שזוכי מחיר למשתכן ויתרו עליהן

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הדיווח, התדרוך וההצהרה: שלושה אירועים שלא קרו בבחירות - אבל אמרו לכם שכן

הדיווחים שלא היו, התדרוך שלא התקיים וההצהרה של ראש הממשלה שלא קרתה ● בדקנו לעומק ● המשרוקית של גלובס

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה; ישראל קנדה זינקה ביותר מ-7%

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב עלו בעד 0.5% ● מניית אופקו צנחה ב-6%, אמות ובזן עלו ב-3.9% ו-3.55% בהתאמה, שופרסל ואלוני חץ עלו ביותר מ-2% ● בריינסווי הודיעה על כוונתה למנות מנכ"ל אמריקאי במקום מר יעקב מיכלין שפורש

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן  / צילום: חיים צח, לע"מ

מה קרה לכנסת בחילופי העונות, ולמה זה גרם לקרמניצר להתנגד לחוק היועמ"שים?

למה באמת נערך השנה סביב נוסף של בחירות, מה אפשר ללמוד מהמהלך על המעמד של הכנסת ואיך קרה ששני חוקרים במכון הישראלי לדמוקרטיה מתארים את בית הנבחרים הישראלי בצורה כל כך שונה ● פרשנות

הבריגדה האדומה / צילום: דוברות הבריגדה האדומה, יח"צ

שביתות והפגנות ברחבי העולם במחאה על אי הטיפול במשבר האקלים

כחלק ממהלך עולמי רחב, הבוקר נערכות הפגנות תלמידים ברחבי ישראל שפותחות שבוע של מחאת אקלים ●  מאות תלמידים בישראל שובתים היום מלימודיהם ויוצאים לרחובות בכדי למחות על אוזלת היד של ממשלות ברחבי העולם, שלא מטפלות כראוי במשבר האקלים המחריף

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ האיראני / צילום: shutterstock

שר החוץ האיראני: אם נותקף - תפרוץ מלחמה כוללת

בראיון לרשת CNN אמר שר החוץ של איראן ג'וואד זריף: "האמירה הזו מעידה על כוונותינו להגן על ארצנו, אנחנו לא ניזום מהלך התקפי, אבל לא נהסס לפעול בכל הכוח להגן על אדמתינו"

ריבלין, נתניהו וגנץ באזכרה של הנשיא לשעבר פרס / צילום: לע"מ

מה באמת חושב דרעי ואיך הגיב נתניהו לתוצאות הבחירות. מאחורי הקלעים של הדרמה הפוליטית

בליכוד לא הפנימו במשך שעות ארוכות שאין לנתניהו שום סיכוי להרכיב ממשלה ושידרו עסקים כרגיל • רק כשהתמונה החלה להתבהר, מיהר ראש הממשלה להחתים את מפלגות הימין והחרדים על מסמך הבלוק הימני, ובמקביל לרוץ ולקרוא לבני גנץ להצטרף לממשלת אחדות

עינת קליש רותם / צילום: רמי זרנגר

עיריית חיפה תקצץ זכויות תמ"א 38 בעיר; מגבשת מדיניות עירונית חדשה

בדיקה שנעשתה בעיריית חיפה הראתה כי אם תיושם התמ"א - יתווספו לעיר 15 אלף יחידות דיור, והתשתיות יקרסו ● המדיניות החדשה תכלול מתן זכויות בנייה גדולות לאורך צירים מרכזיים וצמצום זכויות בתוך השכונות

יעקב לוקסי לוקסנבורג / צילום: גיזי

קריסת אינוונטק: הנאמן מבקש להגיש תביעת עתק נגד לפידות, לוקסנבורג ועיזבון יולי עופר

בבקשה שהוגשה היום לביהמ"ש נטען כי לפידות ולוקסנבורג רוקנו את אינוונטק ממזומנים תמורת העברת נכסי נדל"ן כושלים ממזרח אירופה לתוך החברה, במהלך שהביא לקריסתה ● עוד נטען כי המהלך התאפשר הודות לשיתוף-פעולה מצד מעריכי שווי ורואי חשבון ישראליים והתבססות על חוות-דעת "מוזמנת" וכוזבת שיצרה שיערוך פיקטיבי של הנכסים

שי ניצן ואביחי מנדלבליט/ צילום: איל יצהר

בפרקליטות פתוחים לניהול מו"מ לעסקת טיעון עם סנגוריו של ראש הממשלה

מדוע שכר ראש הממשלה את שירותיו של עו”ד רם כספי, המומחה דווקא בתפירת עסקאות מסחריות, אחרי פרישתו מהייצוג של ראש מחלקת צווארון לבן במשרדו, עו"ד נבות תל צור • במה יתמקדו עורכי דינו של רה"מ בשימוע בעוד שבועיים • ומה חברי הכנסת הנוכחית לא הבינו

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עידן נתניהו? הוא לא תם ולא נעליים

עידנים לא תמים כל–כך מהר, וגם הרבה–הרבה אחרי שהעידן תם, הוא עדיין קיים ● עידן קוסמולוגי נמתח על פני מיליארדי שנים, עידן גיאולוגי נמשך אלפי מיליונים של שנים, עידן היסטורי נמדד במאות שנים, אבל עידן פוליטי? שנות נתניהו נחשבות אצלנו לעידן, אבל בחייאת - יש לי בארון ג'ינסים ותיקים יותר ● דעה

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

ענקית סחר הרכב האמריקאית COX AUTOMOTIVE נכנסת לפעילות בישראל

החברה, שמובילה את תחום סחר המשומשות בארצות הברית, נכנסת כשותפת השקעה במאיץ האוטו-טק "דרייב" של קבוצת מאיר

לוגו חברת קולט / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

"יש מספיק": קולט תפסיק לייצר רובי AR-15 לשוק הפרטי

יצרנית הנשק אמרה שיש בשוק כמות מספקת של רובי ספורט ושהיא תתמקד בחוזים שלה מול הצבא ורשויות אכיפת החוק במקום זאת

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

חברת Airbnb יוצאת להנפקה: חושפת הכנסות של יותר ממיליארד דולר

השווי של חברת שיתוף הבתים הוערך בספטמבר של 2017 בכ-31 מיליארד דולר ● החברה חושפת יותר מ-7 מיליון משתמשים הפזורים על 100 אלף ערים ברחבי העולם ● גולשי האתר הרוויחו יותר מ-80 מיליארד דולר נכון ל-15 בספטמבר 2019, כך מסרה החברה

הצבעה בבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ועדת הבחירות פרסמה את התוצאות הסופיות של הבחירות

מדובר בתוצאות כמעט סופיות לאחר הליכי בדיקה ובקרה שביצעה הוועדה ● סה"כ נפסלו 27,601 קולות

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

תאגיד השידור הציבורי ייצא למכרז על הקמת מערכת מדידת רייטינג עצמאית

לקראת הפרישה מוועדת המדרוג, ב"כאן" יערכו מכרז לבחירת ספק שיקים עבורם מערכת מדידת רייטינג עצמאית ● המטרה: מערכת שתמדוד את נתוני הצפייה בכל אמצעי המדיה - טלוויזיה, רדיו ודיגיטל - ותספק נתון מספרי משוקלל אחד ● בינתיים נפגשו אנשי התאגיד עם חברת נילסן

התחלות בנייה בפתלח תקווה / צילום: גיא ליברמן

הלמ"ס: נמשכת הירידה בהיקפי התחלות הבנייה מאז 2017

ברבעון האחרון של 2018 נרשם אומנם מספר חריג של התחלות בנייה, ואולם מאז 2017 מתחוללת ירידה בהיקפן

יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת

כחול לבן מסמנת מטרה ראשונה לפתיחת הכנסת: החלפת היו"ר יולי אדלשטיין

ל"גלובס" נודע שהתכנית של רשימת כחול לבן היא להחליף את יו"ר הכנסת, הבכיר בליכוד, כבר בישיבת הפתיחה ב-3 באוקטובר ● האם מדובר בפעולה בת ביצוע והאם לבני גנץ יש את הרוב הדרוש לכך? ● פרשנות

הטלנובלה של גזונדהייט / איור: גיל ג'יבלי

הטלנובלה של גזונדהייט: אישה בת 92 מירושלים התעשרה בחצי מיליארד שקל - במזומן. כך זה קרה

לפני כשבועיים מימשה שושנה גזונדהייט בת ה–92 את רוב החזקותיה בערד השקעות תמורת יותר מחצי מיליארד שקל ● האם זה ישים סוף לסאגה שנמשכת כבר חצי יובל וכוללת סכסוכים בין השותפים בחברה ותביעות על גבי תביעות? לא בטוח