גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ה-IRS מאחוריכם: מה אומר ההסכם עם רשות המס בארה"ב?

מומחי מס: "החל מספטמבר לקוחות הבנקים בישראל יקבלו שומות וזימונים מה-IRS. אם מישהו לא הסדיר את העניינים שלו מול ארה"ב, כדאי לו למהר ולהסדיר"

מטה מס ההכנסה IRS בוושינגטון / צילום: בלומברג
מטה מס ההכנסה IRS בוושינגטון / צילום: בלומברג

אם אתם אזרחי ארה"ב ומחזיקים בארץ בחשבונות בנק, כספים ונכסים או בעלי גרין קארד, אך לא הסדרתם את דיווחי המס שלכם מול ישראל וארה"ב - כדאי לכם למהר ולדווח בהקדם לרשות המסים האמריקאית - ה-IRS - על כל הכספים, ההכנסות, החשבונות והנכסים שלכם, לפני שיהיה מאוחר מדי. בקרוב, אם תרצו או לא, המידע עליכם יגיע אליהם - והם יגיעו אליכם.

זה המסר שמעבירים היום מומחי מס לאזרחי ארה"ב ובעלי גרין קארד המחזיקים בכספים כלשהם בישראל, רגע לפני כניסתו לתוקף של החוק ליישום הסכם ה- FATCA - לחילופי מידע בין רשויות המס של ישראל וארה"ב (Foreign Account Tax Compliance Act) - הסכם שנחתם ביוני 2014.

אתמול (ב'), בתום שבועות של דיונים, אישרה ועדת הכספים של הכנסת לקריאה שנייה ושלישית - שתיערך בימים הקרובים - את הצעת החוק ליישום ההסכם שנחתם בין ארה"ב ל-113 מדינות. ההסכם מחייב את בנקים, גופים הפיננסיים אחרים ורשויות המס בכל המדינות החתומות, בהן ישראל, להעביר לרשויות המס של ארה"ב, ה-IRS המפורסם, מידע אודות חשבונות, נכסים פיננסיים והכנסות של אזרחי ארה"ב באותן מדינות.

"כל אדם מעל גיל 18 שהינו אזרח ארה"ב או מחזיק בגרין קארד, חייב להסדיר מיד את חובות הדיווח שלו אל מול רשויות המס בארה"ב, בה בניגוד לישראל חלה חובת דיווח כללית", מבהירה עו"ד נטלי דוידאי, שותפה וראש תחום נאמנויות וניהול הון אישי ומשפחתי במשרד איתן-מהולל-שדות, ומסבירה כי "הצעת החוק ליישום הסכם ה-FATCA לחילופי מידע בין רשויות המס של ישראל וארה"ב שאושרה היא חלק ממהלך עולמי לחילופי מידע אוטומטיים, אשר אין ספק כי עת תיושם, תפגע בזכות לפרטיות של אזרחי ותושבי ישראל, אשר פרטיהם האישיים ביותר - שלעתים אף הקרובים ביותר להם אינם מכירים - יימסרו לרשויות המס בארה"ב".

ואולם לדבריה, "הפגיעה בפרטיות היא מידתית, לאור העובדה כי הצעת החוק חיונית לכלכלת המדינה ואזרחיה, שכן ללא אישורה היה מנוכה במקור מס בשיעור 30% על כל פעולה פיננסית בדולרים שהייתה נעשית על-ידי הגופים הפיננסיים בארץ.

"האור בקצה המנהרה של הצעת החוק הוא העובדה שעל אף בקשת רשות המסים בישראל, לא אישרה ועדת הכספים לרשות המסים בישראל לעשות שימוש במידע המועבר לארה"ב לצרכים פנימיים ובהליכים בישראל נגד נישומים".

שיתוף מידע נגד ההון השחור

הצעת החוק שיזמה רשות המסים, בראשות משה אשר, עיגנה את תיקוני החקיקה הנדרשים בישראל על-מנת לאפשר את יישום הסכם ה-FATCA. ההצעה נתקלה במחסומים רבים בהליך החקיקה, אך היה צפוי כי תעבור.

בדברי ההסבר להצעת החוק, נכתב כי רבים מתושבי העולם מנהלים את השקעותיהם במדינות שאינן מדינת התושבות שלהם, באמצעות גופים פיננסיים מחוץ למדינת התושבות. וזאת, כאשר במקרים רבים העניין מנוצל לצורך התחמקות מתשלום מס במדינת התושבות.

העלמות המס והתגברות ההון השחור מהוות בעיה חמורה המשותפת לכלל המדינות, שהבינו כי הכלי היעיל ביותר במלחמה בתופעות הללו הוא שיתוף-פעולה בין המדינות, בין היתר באמצעות חילופי מידע.

על רקע ההבנה הזו, ארגון ה-OECD, האיחוד האירופי ו"הגלובל פורום לשקיפות ולחילופי מידע למטרות מס" פועלים באינטנסיביות בשנים האחרונות כדי לקדם ולייעל את חילופי המידע בין המדינות. בין היתר פרסם ה-OECD סטנדרט לחילופי מידע אוטומטיים (CRS), שהוא סטנדרט אחיד לאיסוף מידע על-ידי מוסדות פיננסיים ביחס לחשבונות פיננסיים של לקוחות שהם תושבים זרים, והעברתו לרשות המס במדינה שבה הם פועלים, על-מנת שזו תעבירו למדינת התושבות שלהם.

כ-50 מדינות, ובהן כל מדינות ה-OECD, לרבות ישראל, הצהירו כבר בשנת 2014 כי יפעלו ליישום מהיר של הסטנדרט האחיד לחילופי מידע אוטומטיים, וכי לשם כך ידאגו לבצע את תיקוני החקיקה הנדרשים בדין הפנימי.

הצעת החוק בנוסחה המקורי זכתה להתנגדויות שונות, בין היתר עקב הפגיעה המוגזמת בפרטיות של לקוחות הבנקים והיעדר מנגנוני הגנה על האזרחים שהמידע שלהם מועבר לארה"ב. אולם, לאחר מספר ישיבות סוערות שהתקיימו בוועדת הכספים בנושא, רוכך נוסח החוק.

בין השאר, לבקשת יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הופחת שיעורם של העיצומים הכספיים שיוטלו על מוסדות פיננסיים שמסיבות טכניות לא יעמדו בכל דרישות החוק. לפי הנוסח החדש, במקרה שרשות המסים חושדת כי מוסד פיננסי לא עשה כל שהיה עליו לעשות על-מנת שבעלי חשבונות ימסרו מידע רלוונטי לפי ה-FATCA, או שלא לא ערך את כל הבדיקות הדרושות מתוקף החוק - היא יכולה להטיל עליו עיצום כספי שנע בין 5,000-50,000 אלף שקל. זאת, במקום טווח של 10,000-100,000 שקל, כפי שנקבע בחוק המקורי.

חובת יידוע

בנוסף, מוסדות הגמ"חים - "מוסדות לתועלת הציבור", יוכלו להמשיך לפעול בלי שיחולו עליהם הוראות ה- FATCA, לאחר שנקבע כי ההסכם נוגע רק לגופים המוגדרים כ"מוסדות פיננסיים".

כמו כן, אחד התיקונים המשמעותיים ביותר שנערכו בחוק קובע כי המוסדות הפיננסים יחויבו להודיע על העברת המידע לאדם שלגביו הם נדרשו להעביר מידע. במקור לא חלה חובה ליידע את לקוח המוסד הפיננסי על העברת המידע, והוא היה עלול לגלות על כך בשלב שה-IRS היו דופקים על דלת ביתו. הנושא עורר ביקורת רבה וטענות כי מדובר בפגיעה קשה באזרחים, בפרטיותם ובזכותם להגיב לטענה כי היה עליהם לדווח לארה"ב.

לדברי עו"ד (רו"ח) יועד פרנקל, לשעבר מנהל חילופי מידע ביחידה למיסוי בינלאומי ברשות המסים וכיום מנהל מחלקת מיסוי בינלאומי במשרד זיו שרון ושות', מדובר בתיקון שלשכת יועצי המס נלחמו עליו, והוא היה הכרחי וחשוב. "הם הצליחו להכניס חובת יידוע, שלפיה הבנקים ייאלצו ליידע את הלקוחות שלהם ולתת להם פרק זמן של 30 ימים להגיב על סיווגם כאזרחי ארה"ב שנדרשים. הם יוכלו להתנגד לסיווגם כתושבי ארה"ב ברישומי הבנק. הלקוח יכול לבקש מהבנק לשנות את הסיווג שלו, אם הוא איננו נכון.

"אם לא היה ריכוך בנוסח החוק, אז כאלה שרשומים בטעות כאזרחי ארה"ב, כי בבנק יש כתובת או טלפון בארה"ב או מספר ביטוח לאומי אמריקאי, היו חשופים לשומות מה-IRS. ברגע שיש חובת יידוע, תימנע הפגיעה הלא הכרחית בתושבים הללו".

העברה אוטומטית

מומחי מס מסבירים מהן חובות הדיווח שכולל החוק החדש וכיצד על ישראלים - שהינם אזרחי ארה"ב או מחזיקים בגרין קארד - להיערך לקראת יישומו.

- מהן חובות הדיווח שהחוק יטיל?

עו"ד דוידאי: "חובות הדיווח הן שתיים: האחת, דיווחי הכנסה; והשנייה, דיווחי חשבונות בנק (FBAR) - כלומר דיווח על כל חשבון בנק שלאותו אזרח או בעל גרין קארד יש בו זכות חתימה, לרבות בדרך של ייפוי-כוח. אי-דיווח על חשבונות בנק, חושף את האזרח לקנסות עתק בארה"ב שעלולות להגיע עד כדי 50% מהשווי הכי גבוה של חשבון הבנק בשנת מס".

- מי צריך להתכונן, ומה הוא צריך לעשות?

עו"ד פרנקל: "כל אדם שהוא אזרח אמריקאי שלא דיווח לרשות המסים של ארה"ב, צריך להבין שהחל מספטמבר 2016 יעבירו נתונים על הכנסותיו וחשבונות הבנק שלו בישראל ל-IRS בצורה אוטומטית, ואם הוא לא דיווח - אז הוא צריך להסדיר את הדיווחים בדרך של גילוי מרצון או בדרך אחרת בהקדם האפשרי.

"המערכת הבנקאית, באמצעות רשות המסים, תעביר את הנתונים על היתרות לאמצע שנה וסוף שנה וכל ההכנסות הפיננסיות, לרבות ריבית, דיבידנד ורווחי הון. בנוסף, החוק חל על מי שמחזיק בגרין קארד - זאת, אם הוא לא דיווח על בחירתו בכך שהוא ייחשב תושב ישראל לעניין דיווחי המס על-פי האמנה בין ישראל לארה"ב. יכול להיות שיש נישומים שמחזיקים בגרין קארד בלבד, והם לא תושבי ארה"ב, אז הם צריכים לוודא שהם דיווחו על בחירתם להיחשב אזרחי ישראל לעניין המס. כדאי להם לבדוק זאת בהקדם".

לדברי עו"ד פרנקל, "את התוצאות וההשלכות של החקיקה הזאת אנחנו נראה לאחר תקופה בה החוק יהיה בתוקף, לאחר שלקוחות הבנקים בישראל יקבלו שומות וזימונים מה-IRS", ובכל מקרה הוא מבהיר: "אם מישהו לא הסדיר את העניינים שלו מול ארה"ב, כדאי לו למהר ולהסדיר".

"פתח לצרות"

אולם, לא הכול מסכימים כי הנזק שהחוק החדש עלול לגרום לאזרחים הוא מידתי. עו"ד משה מזרחי, שותף במשרד עורכי הדין משה מזרחי-נח-קריגל ולשעבר היועץ המשפטי של רשות המסים, אומר היום (ג') כי "ההחלטה החדשה היא צעד נוסף בפגיעה בפרטיות של אזרחי מדינת ישראל, והפעם גם לגבי אזרחים שומרי חוק. לא ברור מדוע רשות המסים הופכת עצמה למעין גוף מתווך בעניין חילופי מידע בין הגופים הפיננסיים הישראליים לבין ממשלת ארה"ב.

"מצד אחד רשות המסים הישראלית אוספת את המידע ומצד שני, על-פי חוק, אסור לה להשתמש באותו מידע לטובתה. לא בריא שברשות גוף חקירתי יהיה מידע שלפי חוק אסור לו להשתמש בו. זה יוצר בעיות אתיות ומשפטיות רבות, ובעיקר מהווה פתח לצרות".

עו"ד מזרחי מוסיף כי עניין נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא העובדה שלא רואים את ההדדיות שהשיגה המדינה בהעברת המידע.

"אין הסכמה חד-משמעית של רשות המסים האמריקאית להעביר את כל המידע של הגופים הפיננסיים האמריקאיים לגבי ישראלים בארה"ב לידי רשויות המס הישראליות", מציין עו"ד מזרחי. "יש גם לזכור שבסיס המס בארה"ב הוא על בסיס אזרחות ולא על בסיס תושבות. על כן, כל ישראלי, וישנם רבים כאלה, שמחזיק באזרחות אמריקאית, יצטרך ללמוד להתנהל מול רשויות המס בארה"ב, אפילו אם הוא תושב ישראל כבר עשרות שנים".

עוד כתבות

אזור המלונות באילת / צילום: שלומי יוסף

רשת אברהם הוסטלס מתרחבת: תגיע לאילת באביב-קיץ 2020

הסניף הדרומי של אברהם הוסטלס יצטרף לשלושה סניפים שכבר מונה הרשת, בירושלים, בתל אביב ובנצרת ● המבנה שבו יוקם הסניף באילת יחליף את מלון בי-יוניק והמבנה הקיים יעבור שיפוץ ואבזור בהשקעה של 10 מיליון שקל

איתן רכטר, קרדן / צלם תמר מצפי

לאחר כמעט 30 שנה של שותפות: איתן רכטר במו"מ למכירת החזקותיו בקרדן ישראל לגיל דויטש ורוני בירם

שווי השוק של המניות - כ-25 מיליון שקל ● רכטר משמש כמנכ"ל החברה מאז שנת 2000 וצפוי לפרוש לעסקים פרטיים ● דויטש ובירם, מייסדי אקסלנס, הצטרפו לאחרונה לגרעין השליטה בקרדן ישראל

שוק הפשפשים של פייסבוק / צילום: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המערב הפרוע של פייסבוק: שאריות מזון, שיניים תותבות ואיפור משומש לכל המעוניין

זירת המסחר של פייסבוק הושקה לפני שלוש שנים, וכיום אחד מכל שלושה אמריקאים עושה בה שימוש ● הזירה הפופולרית הפכה לכר פורה להונאות, בין השאר בשל יותר מ-100 מיליון חשבונות מזויפים ברשת החברתית ● הענקית מנסה לצמצם את התופעה באמצעות הגבלת גיל, דרישת ותק וטכנולוגיית בינה מלאכותית

בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת

האם באמת התגלתה חפרפרת במטה כחול לבן?

בראשית השבוע פרסם "ידיעות אחרונות" כי מטה מפלגת חוסן לישראל שכר את משרד המודיעין העסקי CGI כדי לבדוק את מקור ההדלפות ממטה המפלגה ● הדוח הצביע על חבר כנסת מיש עתיד כמקור ההדלפות ● בכירים בכחול לבן ל"גלובס": לא הופק דוח כלשהו, CGI מבצעת בדיקה פנימית על הדלפות, אך לא מדובר בחבר כנסת

יוסי דורי, כלל ביטוח / צילום: איל יצהר, גלובס

כלל ביטוח רוכשת מחברת טוטנאור של קרן פורטיסימו מבנה תעשייתי ב-96 מיליון שקל

כלל תשכיר לטוטנאור את הבניין שבאזור תעשייה הר-טוב בבית שמש לתקופה של 12 שנים לפחות בכ-6 מיליון שקל בשנה, המשקפים תשואה של כ-6.2% על ההשקעה

ניר שטרן / צילום: תמר מצפי

התחרות בשוק התקשורת: סלקום מעלה את מחיר חבילת הטריפל

החברה החלה להודיע ללקוחות הטריפל על העלאת מחיר של 5 שקלים בעלות הנתב האלחוטי, שיעלה מעתה 15 שקל בחודש ● מדובר במהלך מוכר שבו במקום להעלות את מחיר החבילה, מעלים את מחיר ציוד הקצה

רני (מימין) צים, עדי צים, כמעט חינם / צלם תמר מצפי

מגע ההצלחה של האחים צים: אס.אר אקורד ברמת שיא; צים סנטרס משפרת תוצאות

לאחר אקזיט מוצלח ברשת המזון כמעט חינם, עושים האחים רני ועדי צים חיל גם בעסקים שהם מנהלים כיום בנפרד: חברת הפרויקטים המסחריים מציגה צמיחה נאה למרות הקשיים בתחום הקמעונות בארץ, ואס.אר אקורד מנצלת את התנופה באשראי החוץ–בנקאי

אס”א ת”א מול מכבי כשרונות חדרה בגמר גביע המדינה לנשים 2019 / צילום: עודד קרני - באדיבות ההתאחדות לכדורגל

נשים ללא תקציב:"אנחנו מקריבות, מי שיהנה זה דור העתיד"

נבחרת הנשים בכדורגל אירחה אתמול למשחק ידידות את קבוצת צ'לסי האנגלית מול 8,534 אוהדות ואוהדים, ששברו את שיא הקהל במשחק נשים בישראל ● שחקניות הנבחרת, אשרת עיני ונורה אבו שנב התארחו באולפן "גלובסטוק" וסיפרו על ההתרגשות מנקודת הציון והמאבק לקיום הענף בישראל ● האזינו

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ /צילום: shutterstock

טראמפ בטפיחה עצמית על השכם: אומרים עלי שאני כמו מלך ישראל

נשיא ארה"ב מסביר למי מכוונת "אי הנאמנות", כדבריו, של יהודים שמצביעים בעד דמוקרטים: למדינת ישראל ולעם היהודי ● בנוסף, הוא מבהיר: "אני לא אנטישמי"

אוהדי מכבי תל אביב  באצטדיון בנתניה  / צילום: עודד קרני, באדיבות מנהלת הליגה

איזה מסכנים האוהדים? הוציאו את החיה מהכלוב והיא הפכה לבנאדם

אצטדיונים חדשים, מודרניים וללא גדרות, מחירי כרטיסים סבירים וירידה באלימות - החזירו את הקהל הישראלי למגרשי הכדורגל ● לא הכל מושלם, אבל המגמה אחרי שני עשורים של "ליגת העל" - חיובית

יוסף ג'בארין   / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

האם ח"כ יוסף ג'בארין שולט בנתונים על העצורים המנהליים בישראל?

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת יוסף ג'בארין הפתיע כשטען כי בערך 500 עצורים מנהליים כלואים בישראל בלי שנשפטו ● האם זה אכן המספר? ● המשרוקית של גלובס

דב סלע, מנכ”ל ראדא / צילום: שלומי יוסף

מניית ראדא זינקה לשיא בעקבות זכייה של אלביט במכרז משהב"ט לאספקת מערכות "חץ דורבן"

מכ"מים שמייצרת ראדא משולבים במערכת שנועדה להגן על הנגמ"שים של צה"ל ● מחיר של 4.8 דולר למניה משקף לראדא שווי של 182 מיליון דולר ותשואה של יותר מפי 4 על השקעתה של בעלת השליטה, DBSI, לפני 3.5 שנים ● למרות צמיחה בהכנסות, החברה עברה להפסד רבעוני

אנשים בחוף ים בעת גל חום בצרפת  / צילום: Eric Gaillard, רויטרס

התחזית: ב-2030 יאבדו 80 מיליון עבודות במשרה מלאה בגלל החום

דוח של ארגון העבודה הבינלאומי מזהיר שההתחממות הגלובלית היא איום ממשי על פריון העבודה בעולם כולו, שעלותו עשויה להגיע ל-2.4 טריליון דולר ● המזגנים, שהצילו את עובדי המשרדים, לא רק מחריפים את בעיית ההתחממות, הם יוצרים "איי חום" בערים צפופות שפוגעים בתנאי העבודה של העובדים בחוץ ● בגרמניה, בעקבות גל החום האחרון, הירוקים כבר דורשים לעגן בחוק הקלות בימים חמים במיוחד

איילת שקד ואביחי מנדלבליט/ צילום: ערן גילווארג

פרשת "דיל החסינות לנתניהו" של מקורבי איילת שקד: מעגל הקסמים של השחיתות

לא תמיכה בתוכנית מדינית או כלכלית של רה"מ אלא תמיכה בחסינות מפלילים - זהו האתנן שהציעו לכאורה מקורבי יו"רית ימינה לגורמים בליכוד בתמורה לצירופה למפלגת השלטון ● וכך שחיתות אחת לכאורה מובילה לשחיתות אחרת לכאורה ● פרשנות

דונלד טראמפ / צילום: Yuri Gripas, רויטרס

בעקבות התגובה הדנית להצעה לקנות את גרינלנד, טראמפ ביטל את הביקור במדינה

זה החל כבדיחה אבל הפך למשבר: הנשיא טראמפ ביטל אמש את ביקורו בדנמרק בשל סירובה לדון במכירה אפשרית של האי גרינלנד לארה"ב ● הנשיא האמריקאי צייץ אתמול בטוויטר על ראשת ממשלת דנמרק: "היא חסכה לנו הרבה מאמץ על ידי הישירות שלה. אני מודה לה על כך ומקווה לקבוע מחדש מתישהו בעתיד!"

מחכים בתור לביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

משרדי הבריאות והמשפטים נותנים את השירות הגרוע ביותר; מי המשרד הממשלתי המצטיין?

בדוח של רשות התקשוב במשרד רה"מ, הציון הממוצע שהעניק הציבור לרמת השירות שהוא מקבל מיחידות הממשלה מסתכם ב-65 בלבד ● את הציון הגרוע ביותר קיבל משרד המשפטים (האפוטרופוס הכללי והכנ"ר) ● רשות הגבייה והאכיפה קיבלה ציון מספיק בקושי ● ומה הכי מעצבן את האזרח?

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

יו"ר קאנומד גיא רוזן התפטר אחרי ארבעה חודשים בלבד

וגם: שינויים בצמרת ניהול ההשקעות בנדל"ן בקבוצת הביטוח הראל, מנכ"ל גבאי מניבים יוסי גורדון הודיע על פרישה, סמנכ"ל הכספים של פתאל מונה לדירקטור במגדלי הים התיכון, מנכ"ל פייפאל ישראל מונה לסגן נשיא בחברה העולמית ואל"מ גלית גולן מונתה ליו"רית "חבר"

נשק / צילום: שאטרסטוק

כך משתמשים בפייסבוק עוקפים את איסור מכירת הנשק בפלטפורמה

לפי דיווח של ה"וול סטריט ג'ורנל", משתמשים מצליחים למכור כלי נשק דרך פלטפורמת מרקטפלייס על ידי פרסום של קופסה או תיק עבור כלי נשק בתמחור מנופח

איציק בנבנישתי / צילום: יונתן בלום

בקשה לייצוגית: פרטנר דורשת מלקוחות שעוזבים את החברה לשלם עבור "מתנה" שקיבלו

פרטנר גבתה מלקוחה שביקשה להתנייד לחברה אחרת 1,800 שקל עבור רמקול שהוענק לה "במתנה" כמה שנים קודם לכן ● לטענת הלקוחה, הסכום שגבתה פרטנר עבור אותה "מתנה" גבוה משמעותית ממחירו לצרכן, שלפי הערכת שמאי מסתכם ב-400 שקל

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

אחרי שפתח חזיתות נגד המשתתפות: טראמפ מגיע ל-G7

מעל הפסגה השנה מרחף בעיקר המצב הכלכלי העגום של הכלכלות הגדולות בעולם, והמארח, נשיא צרפת, החליט להקדיש אותה ברוח הזמן ל"מאבק באי השוויון" ● הנשיא האמריקאי וראש הממשלה הבריטי צפויים לגנוב את ההצגה