גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יהלומים ללא רבב?

הון שחור? עסקאות מתחת לרדאר? רו"ח-עו"ד אמיר רשף, המייצג חברות יהלומים ויהלומנים, שהמשרד שבו הוא שותף התמזג לאחרונה לתוך פירמת רוה"ח פאהן-קנה, מפזר את הערפל

אמיר רשף / צילום: איל יצהר
אמיר רשף / צילום: איל יצהר

שוק היהלומים נחשב לאחד ממקורות ההון השחור העשירים ביותר. מדובר במגזר סגור, אפוף מסתורין, שעקב אופיו וסגנון העבודה בו, מהווה קרקע פורייה לעבריינות כלכלית. אולם בניגוד לתדמית הבעייתית, המוצדקת בחלקה, של שוק שמשגשג במחשכי כלכלת הצללים, חלקים נכבדים מהענף הזה מנוהלים באופן חוקי, גלוי ומדווחים כחוק.

רו"ח-עו"ד אמיר רשף, שותף-מנהל במחלקת יהלומנים במשרד רואי החשבון רשף-בצלאל-אמיר, המתמחה בענף היהלומים, שהתמזג לאחרונה לתוך פירמת רואי החשבון פאהן-קנה Grant Thornton Israel, בטוח שעושים עוול ליהלומנים בהקשר זה.

לדברי רו"ח-עו"ד רשף, "התדמית הבעייתית שדבקה ליהלומנים אינה מוצדקת. כל היהלומנים מנהלים ספרים כחוק. מאחר שמדובר על כ-2,500 יהלומנים, ישנם, כמו בכל מגזר במשק, 'תפוחים רקובים' המסתכמים במספר עשרות בודדים בלבד, וזה מה שמתפרסם לציבור, ומכאן התדמית הגרועה. הרוב המכריע של היהלומנים מדווחים ומשלמים מסים כחוק".

רשף מבהיר עוד כי לא רק התדמית של הענף שגויה, גם התדמית של היהלומן הקלאסי השתנתה בשנים האחרונות. "עד לפני כמה שנים, גם העוסקים וגם הענף נחשבו לתחום שמרני, שפעל פחות או יותר לפי אותה שיטה במשך כ-300 שנים. מאז נכנסו שיטות חדשות, בייחוד בנושא השיווק דרך האינטרנט, והענף שינה את אופן פעולתו.

הטמעת מערכות בקרה ופיקוח

עם זאת, גם היהלומן הקלאסי של היום, בוחן עדיין את היהלומים ב'לופה' (משקפת מיוחדת לבדיקת יהלומים) ובלחיצת יד ובברכת 'מזל וברכה' מבצעים את העסקה של קנייה ומכירה, והכול באמונה ובאמון הדדי".

מבחינת הדיווחים לרשויות - בשנים האחרונות עובר הענף שינויים רבים ותמורות משמעותיות גם בתחום החשבונאי. הבנקים והרשויות עדכנו את האופן שבו חלק גדול מחברות היהלומים צריכות לדווח - נושא שיוביל, על-פי הציפיות, לשקיפות רבה יותר בענף. לדברי רשף, "שיטות הדיווח של הדוחות הכספיים של היהלומנים עברו שינויים משמעותיים לעומת שנים קודמות. כל המוסדות - בנקים, מס-הכנסה, המפקח על היהלומים, חברות 'דה-בירס' ו-'אלרוסה', שהן ספקיות הגלם הגדולות והעיקריות בעולם - כולם דורשים שקיפות מקסימלית מחברות היהלומים. מחלק מהיהלומנים אף נדרשת עריכת דוחות כספיים בהתאם לתקינת IFRS או US GAAP, שיטות שמיושמות על-ידי חברות ציבוריות בבורסה לניירות ערך".

חברת דה-בירס (DE-BEERS) העולמית, היא בעלת כ-50% מיהלומי הגלם המופקים מהמכרות בעולם. ישנן כ-80 חברות יהלומים בעולם שהן בעלי זכות ראשונית - מחזיקי סייט, לקנות ישירות את חומר-הגלם מדה-בירס, מתוכן כ-14 חברות בישראל. דה-בירס דורשת היום שקיפות מלאה בהצגת הדוחות הכספיים של אותן חברות, וקבעה כי החל מינואר השנה הדוחות הכספיים של חברות היהלומים ייערכו לפי תקני IFRS או US GAAP, ויבוקרו על-ידי פירמת ראיית החשבון שקיבלה את אישור דה-בירס לצורך כך.

רו"ח-עו"ד רשף מבהיר מה ידרוש הדיווח החדש מחברות היהלומים: "עבור מחזיקי הסייט, דה-בירס קבעה כללים, קריטריונים וסטנדרטים לדיווח בדוחות הכספיים, וכן לגבי מערכות הדיווח, הביקורת, הפיקוח והבקרה, שיחולו על מחזיקי הסייט בכל העולם. בין היתר, חוות-דעת של רואה החשבון המבקר על הדוחות הכספיים המבוקרים תהיה חלקה וללא הסתייגות; לא יתקבלו דוחות כספיים מבוקרים הכוללים חוו"ד שאינה עומדת בתנאים אלה; רואי החשבון ינקטו את כל ההליכים הנדרשים על-פי תקני IFRS או US GAAP ועל-פי הסטנדרטים המקצועיים, כדי שיוכלו לתת חוות-דעה חלקה ובלתי מסויגת על הדוחות הכספיים".

רשף מציין כי "לצורך כך, על מחזיקי הסייט יהיה להטמיע מערכות בקרה ופיקוח (ERP), כדי שניתן יהיה לעקוב, לבקר ולפקח בצורה מדויקת אחר כלל הפריטים החשבונאיים הכלולים במערכות הכספיות של היהלומנים". 

פקטור חשוב בעולם ראיית החשבון

- במה ואיך מתבטא השינוי של ענף היהלומים?

רשף: "הדוחות הנ"ל מוגשים באותן השיטות שבהן נוהגות חברות ציבוריות בבורסה לניירות ערך. אותם יהלומנים, עיבו את מחלקות החשבונאות והחשבות שלהם, עדכנו את תוכנות המחשב ובמיוחד את מערכות המלאי, ומכאן השקיפות והאפשרות של בדיקת הדוחות עד הפרט האחרון.

"מבחינת ההשלכות על מחזיקי הסייט ועל יהלומנים אחרים שאינם בעלי סייט, אך מגישים דוחות כספיים בהתאם לתקינת IFRS, תהיה להם אפשרות לקבל אשראי נוח יותר ובריבית נמוכה יותר מהבנקים, ואפילו אפשרות לצאת להנפקה בבורסות לניירות ערך בארץ ובעולם, דבר שישפיע באופן משמעותי על עסקי היהלומנים בארץ ובעולם".

הדרישות החדשות מערימות על חברות היהלומים סטנדרטים חדשים שעימם הן לא נדרשו להתמודד בעבר, ומחזקות את חשיבותו של רואה החשבון העובד עימן. ככלל, חברות היהלומים והיהלומנים - שעסקיהם חובקי עולם - יעדיפו לעבוד עם פירמות ראיית החשבון הבינלאומיות המובילות, אשר יש להן התשתית המתאימה לתפעול מערכות הבקרה והפיקוח הנדרשות.

כאן נכנס לתמונה המיזוג שנערך לאחרונה בין פירמת רואי החשבון פאהן-קנה ובין משרד רשף-בצלאל-אמיר, המנוהל על-ידי רו"ח-עו"ד אמיר רשף ורו"ח רשף בצלאל. המשרד הוא אחד הגדולים בישראל בתחום היהלומים, ומבקר את מרב היהלומנים מחזיקי הסייט בישראל. מאז הקמת המשרד בתחילת שנות ה-50, פותחו ברשף ושות' מלבד ענף היהלומים התמחויות בתחומים שונים, ובהם מסחר ושירותים, תיירות, מלכ"רים, נדל"ן, תעשייה, מסעדנות, ביטוח ועוד. המשרד ממוקם במתחם בורסת היהלומים ברמת-גן ומחזיק סניף נוסף בקיבוץ הגושרים בצפון הארץ.

פירמת פאהן-קנה, בניהול רואי החשבון יזהר קנה ומיקי בלומנטל, נמנית עם משרדי רואי חשבון המובילים בישראל. המשרד, המונה כ-280 עובדים, חבר ברשת העולמית Grant Thornton, המאגדת בתוכה משרדים עצמאיים העוסקים בראיית חשבון ובייעוץ ב-100 מדינות בעולם. הפירמה מספקת את כל שירותי ראיית החשבון ללקוחות בתחומים מגוונים, ובכללם פיננסים, שוק ההון, נדל"ן, החזקות, תעשייה, היי-טק, חינוך ותרבות, ותחומים נוספים.

העובדה שפירמת פאהן-קנה מיזגה לתוכה את משרד רואי החשבון רשף, מהווה הכרה בכך שתחום היהלומים הפך לפקטור משמעותי בעולם ראיית החשבון והביקורת. עם השלמת המיזוג, לפני מספר שבועות, הפכו שבעת עובדי משרד רשף לעובדי פירמת פאהן-קנה, ובמסגרת המיזוג הצטרף רו"ח-עו"ד אמיר רשף כשותף מלא לפאהן-קנה.

לאחרונה, אישרה חברת דה-בירס את הפירמה הממוזגת רשף ושות' פאהן-קנה גרנט ת'ורנטון ישראל, כרו"ח-מבקר העומד בכללים המחמירים שהיא קבעה לצורך הכנת הדוחות הכספיים של מחזיקי הסייט. הפירמה כבר הטמיעה את כללי הביקורת, הבקרה, המעקב והפיקוח הנדרשים ממנה על-פי הדרישות החדשות, כך שמחלקת היהלומנים במשרד בישראל, מקיימת את כלל הנהלים החשבונאיים ואת המתודולוגיה בעת הביקורת החשבונאית המבוצעת בחברות היהלומים, ובהתאם לכך ניתנת חוות-הדעת על דוחות כספיים אלה.

לדברי רו"ח מיקי בלומנטל, שותף-מנהל בפירמת פאהן-קנה, "החבירה למשרד רשף היא חלק מאסטרטגיה של הפירמה לאתר ולמנף מנועי צמיחה לפעילותנו באמצעות מיזוגים של משרדים קטנים ובינוניים בתחום ראיית החשבון. אנו בוחרים למזג משרדים בעלי פוטנציאל לסינרגיה עם פאהן-קנה, שתאיץ צמיחה והתרחבות של הפירמה למגזרים נוספים במשק הישראלי, ותביא תועלת רבה ללקוחות קיימים ועתידיים שלנו".

רו"ח בלומנטל הוסיף עוד כי "המיזוג הופך את המשרד ל-One Stop Shop ליהלומנים בישראל, במגוון שירותי חשבונאות ומיסוי, ובהם גם סיוע ליהלומנים בתהליכי 'גילוי מרצון' לאור הכללים המתהווים של רשות המסים בנושא".

עוד כתבות

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

אבי דיכטר מונה לסגן שר הביטחון; מחר פגישה בין כחול לבן לליכוד

התפקיד שמונה אליו דיכטר הוא ללא סמכויות מוגדרות וסגני שר ביטחון במשך השנים קיבלו את המינוי כסידור פוליטי

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

קבוצת הנדל"ן המניב CBRE רכשה את חברת ירון-לוי ניהול פרויקטים

רכישה זו מצטרפת לרכישות קודמות של חברות ישראליות מובילות על ידי CBRE - מאן נכסים, חברת ייעוץ ותיווך נדל"ן, וקבוצת רמות, ספק ניהול ואחזקת מבנים

משטרת ישראל / צילום: שאטרסטוק

10 קציני משטרה בכירים קיבלו מימון השתלמויות מקרן וקסנר מאז 2015

מתוך עשרה קציני המשטרה הבכירים בדרגת סגן ניצב ומעלה שקיבלו מימון, שלושה היו במסלול של "תוכנית עמיתים" שאורכה כשנה, ושבעה במסלול "תוכנית למנהלים בכירים" בת חודש ימים

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט; עלייה מפתיעה במלאים הקפיצה את מחיר הנפט בכ-3%

מלאי הנפט בארה"ב עלה בשבוע החולף במפתיע בניגוד לתחזיות ● נעילה חיובית בבורסות אירופה, הדאקס עלה ב-0.8%, הפוטסי טיפס ב-0.66% ● ירידות במגזר הטכנולוגיה על רקע תחזית הכנסות פסימית מצד טקסס אינסטרומנטס ● קטרפילר פיספסה את התחזיות ● בואינג מסרה כי דגם המטסים 737 MAX עומד בלוחות הזמנים לקראת חזרה למסלול

הפגנה נגד שימוש בפלסטיק, היום בכיכר רבין / צילום: מעיין קרשן

מחאת הורים בת"א: על העירייה לחדול להשתמש בפלסטיק בגנים

אוזלת היד של עיריית ת"א בנושא שימוש בכלי פלסטיק לא משאירה את ההורים אדישים: בשעה זו מתקיימת הפגנה של הורים וילדים מחוץ לעיריית ת"א, במחאה על שימוש בכלי פלסטיק בגני העירייה ובצהרונים ● מארגנות ההפגנה: "כל יום בתל אביב בלבד נזרקים 100 אלף כלים חד פעמיים – 20 מיליון בשנה" ● עיריות אחרות ברחבי ישראל כבר זנחו לחלוטין את השימוש בפלסטיק החד פעמי

שיחות טלפון / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חושבים שהעתיד הוא תקשורת בהודעות טקסט? קבלו את הקאמבק המפתיע של שיחות הטלפון

צעירים מנהלים שיחות וידאו כשהטלפון מופנה לתקרה, משוחחים בצ'טים קוליים באתרי גיימינג מבלי לשחק כלל ומשתמשים באפליקציות קוליות מתוחכמות ● השיחות פינו את מקומן לטובת הודעות וגלישה באינטרנט, אך האם הן בדרך לקאמבק מפתיע?

משה גפני / צילום איל יצהר

יו"ר ועדת הכספים: על המדינה להעלות מכסים על יבוא טקסטיל בשיעור של 12%

באוצר סירבו לציין מהי עמדתם הרשמית - האם יבקשו להאריך את הוראת השעה שממשיכה להעמיד על 0% את המכס, או שיאפשרו להחזירה ל-6% כפי שקבוע בחוק כיום ● מדובר במכסים שהוסרו לפני כשנתיים למשך שנה במסגרת תוכנית "נטו הוזלות" שהוביל כחלון, כשבתום 2018 הוארכה התוכנית בשנה נוספת

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

מחיר השיתוק הפוליטי: הממשלה עוצרת תשלומים לספקים

החשב הכללי והממונה על התקציבים בפנייה חריגה ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני: נאלצנו לעצור תשלומים לספקים. עשרות בקשות תקציביות ממתינות על שולחנך חודשים ● גפני טען כי מאחר ונבחרה כנסת חדשה האוצר צריך להגיש מחדש לאישור את כל הבקשות שהוגשו לוועדה הקודמת

מייט איקס של וואווי / צילום: יח"צ וואווי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וואווי השיקה היום את הטלפון המתקפל שלה, מייט X

לעת עתה המכשיר נמכר בסין בלבד ויהיה זמין החל מ-15 בנובמבר במחיר של 17 אלף יואן (2,400 דולר) ● אם החרם של ממשל ארה"ב על וואווי יימשך, החברה לא תוכל להציע למשתמשיו את הגרסה הרשמית של אנדרואיד ושירותים ואפליקציות שונים של גוגל כמו יוטיוב ומפות

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

"אני עושה טובה לנושים שהצעתי הסדר. זה ממש לא מפעל חיי - לא אכפת לי מדורי בנייה"

עמוס לוזון, הבעלים של חברת א. דורי בנייה, אמר את הדברים בדיון בבקשת החברה להקפאת הליכים, ובתשובה לדברי השופטת איריס לושי-עבודי שלפיהם דורי בנייה היא מפעל חייו ● השופטת מתנגדת להסדר הנושים ולבקשת ההקפאה

סטודנטים  /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המגמה התהפכה: מספר הסטודנטים חוזר לעלות

נתוני הלמ"ס מצביעים על עלייה של 3.4% במספר הסטודנטים החדשים לתואר ראשון בשנה האחרונה, זאת לאחר שנתיים של ירידה ● ההתאוששות לא הגיעה לתחומי החינוך ● הנשים מהוות רוב בכל התארים

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט עבר לגנץ: "נקים ממשלת פיוס לאומית שתאחד את הקרעים בעם"

מחר אמורים צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד להיפגש לשיחת מו"מ ראשונה ● ריבלין: "ניתן להקים ממשלה. אין שום הצדקה לכפיית מערכת בחירות נוספת, שלישית במספר תוך שנה על הציבור" ● גנץ: "מי שינסה לגרור את ישראל לבחירות נוספות, יוקע וייזרק מהמערכת הפוליטית" ● גנץ לנתניהו: "מכיר בזכויותיך ומאחל לך לצאת נקי מכל העניינים המשפטיים. תוצאות הבחירות מחייבות שינוי"

איקאה / צילום: שאטרסטוק

פלסטיק החוצה: איקאה ישראל תפסיק שימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים

בכפוף ליעדים שהציבה החברה בעולם כולו, איקאה ישראל תפסיק להשתמש בכלי פלסטיק עד 2020 ● בין השינויים: תפסיק למכור קשיות פלסטיק ותעבור למכירה של כלי אוכל מפלסטיק מתכלה

שריל סנדברג/ צילום:  GettyImages

שריל סנדברג רומזת: ייתכן שאתמוך באליזבת וורן במרוץ לנשיאות ארה"ב

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שריל סנדברג, נמנעה מלהשיב בראיון לעיתונאית קייטי קוריק תשובה ישירה בנוגע לתמיכתה בסנאטורית וורן, אך חזרה על כך שהיא דמוקרטית בעמדותיה

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מיקרוסופט הכתה את התחזיות: צמחה ב-14% לעומת הרבעון המקביל

הציגה רווח של 1.38 דולרים למניה, לעומת תחזית האנליסטים לרווח של 1.25 דולרים ● ההכנסות עלו ל-33 מיליארד דולר ברבעון החולף

מנכ“ל פייסבוק מארק צוקרברג מעיד בפני הסנאט / צילום: רויטרס Aaron P. Bernstein

צוקרברג מעיד בקונגרס: "לא יודע איך ליברה תעבוד, אבל אני מאמין שצריך לנסות"

צוקרברג מפגין נינוחות ומודה לנציגים על כל שאלה ● לשאלה מדוע כמה מן החברות פרשו מליברה ענה מייסד ומנכ"ל פייסבוק כי מדובר ב"עסק מסוכן"

קפה לנדוור, שדרות רוטשילד, ת"א / צילום: יח"צ

דג על הכוונת: לנדוור בוחנת - הסוף לטונה ברשת

ברשת בחרו לנקוט גישה זהירה בעקבות משבר הטונה של ארומה ת"א ● ל"גלובס" נודע כי לנדוור תוציא ככל הנראה את הטונה מהתפריט ובוחנת כעת חלופות למוצר שנחשב לאחד הפופולריים ב-77 סניפיה

וד"ר דוד גולן (מימין) וד"ר כריס מנסי, מייסדי החברה VIZ.ai / צילום: יח"צ

Viz.Ai מגייסת 50 מיליון דולר כדי לעזור לאבחן שבץ במהירות

החברה הישראלית פיתחה מערכת לזיהוי שבץ שמבוססת על בינה מלאכותית, ובפברואר האחרון קיבלה אישור לשיווק מוצריה בארה"ב ● ד"ר דוד גולן, ממייסדי החברה: "כל דקה שחוסכים בטיפול בשבץ מוחי מעניקה לחולה שבוע של חיים בריאים"

זריקת מזון בקנדה/ צילום: רויטרס, Ben Nelms

לא גומרים מהצלחת: כך הפך בזבוז המזון העולמי לפצצה מתקתקת

כמעט שליש מהמזון בעולם הופך בסופו של דבר לאשפה, כאשר במקביל 820 מיליון בני אדם סובלים מרעב ● מרגישים חסרי אונים בגלל תחזיות אימה על התחממות כדור הארץ? הדרך להשפיע מתחילה בסופרמרקט (אל תתפתו למבצעים), ממשיכה במקרר (לא חייבים לזרוק את זה) ונגמרת בצלחת

ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור / צילום: יח"צ

מאמינים בקנאביס: ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור מצטרפים לשיח מדיקל

חברת הקנאביס הרפואי שיח מדיקל הודיעה על הרחבת הדירקטוריון, במסגרתה ימונה רו"ח ניר זיכלינסקי ליו"ר, והאלוף במיל' יעקב עמידרור יצטרף כדירקטור