גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פארסה בבחירת נציב הביקורת על הפרקליטות?

לאחר שאתמול הומלץ למנותו לתפקיד, הבוקר הודיע השופט ישעיהו שנלר לוועדת האיתור לראשונה כי בנה של רעייתו, לה נישא לפני שבוע, מכהן כפרקליט במחוז חיפה

השופט ישעיהו שנלר. "פנייה לעורך דין לא תהווה בגדר 'מקלט'" / צילום: דוברות בתי המשפט
השופט ישעיהו שנלר. "פנייה לעורך דין לא תהווה בגדר 'מקלט'" / צילום: דוברות בתי המשפט

טוויסט בעלילה או פארסה מביכה בהליך בחירת נציב הביקורת על הפרקליטות שיחליף את השופטת הילה גרסטל? אחרי שאמש (ג') הודיעה ועדת האיתור לנציב הביקורת על הפרקליטות כי היא ממליצה למנות לתפקיד את השופט ישעיהו שנלר, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב - יוחזר הדיון בנושא לוועדה. זאת, לאחר שהבוקר (ד') הפתיע השופט שנלר את חברי ועדת האיתור והודיע להם לראשונה (ובדיעבד) כי בנה של רעייתו, לה נישא לפני שבוע, מכהן כפרקליט במחוז חיפה.

בעקבות ההודעה של השופט שנלר מסרה שרת המשפטים, איילת שקד, כי היא "מבקשת מיו"ר ועדת האיתור, אמי פלמור, להביא את הנושא בפני ועדת האיתור".

לפי מידע שהגיע לידי "גלובס", במהלך הליכי המיון של הוועדה נדרשו שלושת המתמודדים על תפקיד הנציב, ובהם שנלר, למלא טופס הצהרה על קרובי משפחה שעובדים בפרקליטות. שנלר מילא את הטופס, אך לא ציין בו את הקרבה המשפחתית לפרקליט. עם זאת, הוא ציין כי הוא עומד להינשא לרעייתו הטרייה.

הודעתו של השופט שנלר הבוקר על הקרבה המשפחתית לפרקליט באה רק לאחר שוועדת האיתור הודיעה אתמול כי אחד השיקולים שלא לבחור את דבורה ברלינר, נשיאת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, לתפקיד, הוא שבתה עובדת בפרקליטות. 

המינוי יתבטל? 

הסיטואציה מעלה שאלות לא פשוטות: מדוע "נזכר" שנלר רק הבוקר להודיע לוועדה על קרבתו המשפחתית לאדם שעובד בגוף שאותו הוא יצטרך לבקר? מדוע ועדת האיתור לתפקיד לא הייתה מודעת לקרבה המשפחתית האמורה של המועמד שבו בחרה?

על כל פנים, משיחה שערכנו עם גורמים המקורבים לעבודת וועדת האיתור עולה כי חברי הוועדה פגועים מהתנהלותו של השופט שנלר ומעריכים כי בעטיה ההמלצה על מינויו לנציב הביקורת צפויה להתבטל. לשנלר תינתן, עם זאת, הזדמנות להסביר לחברי הוועדה את היעדר הדיווח על קרוב משפחתו הפרקליט בזמן אמת.

יצוין כי בשבוע שעבר פרסמנו ב"גלובס" רשימה של עובדים בפרקליטות ובמשרד המשפטים שהם בעלי קרבת משפחה לשופטים או לשופטים שפרשו לגמלאות. את הרשימה העביר משרד המשפטים במסגרת עתירה שהתנהלה בבית המשפט המחוזי בירושלים בפני השופט ד"ר יגאל מרזל. הפרשייה של השופט שנלר, שהתפוצצה היום, מוכיחה לטעמנו עד כמה חשובה השקיפות בנוגע לקרובי משפחה במערכת המשפט.

בשעות הערב אתמול הודיע משרד המשפטים כי שנלר גבר בהתמודדות על תפקיד נציב הביקורת על הפרקליטות על השופטת דבורה ברלינר, ועל סגן נשיא בית המשפט המחוזי מרכז, אילן שילה.

חברי ועדת האיתור שבחרו בשנלר כמועמד המומלץ לנציב הם מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור; המשנה ליועמ"ש, אבי ליכט; נציגת האקדמיה, פרופ' גבריאלה שלו; מנכ"ל משרד המשפטים לשעבר, שלמה גור; ונתי לויט מנציבות שירות המדינה.

בראש ועדת האיתור אמור היה לעמוד בתחילה היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, אולם הוא נמנע מלשבת בוועדה, לאור העובדה שנציבות הביקורת צפויה בעתיד לבקר גם את פעולות היועמ"ש. 

שקד רצתה לפצות 

השופט שנלר גדל בקיבוץ הדתי קבוצת יבנה ולמד בישיבת מרכז הרב בירושלים. בשנת 1975 הוא סיים לימודי משפטים באוניברסיטת בר-אילן ובהמשך התמחה בעריכת דין והוסמך למקצוע. בינואר 1997 מונה שנלר לשופט בבית משפט השלום בפתח-תקווה, ובהמשך קודם לבית המשפט המחוזי תל-אביב ומונה לסגן נשיא. הוא נחשב לשופט מצטיין וזכה לדירוג גבוה במשוב השופטים.

בבית המשפט המחוזי שימש השופט שנלר כחבר ההרכב הדן בתיקי פשע חמור, כאב בית הדין בהרכב ערעורים אזרחיים, כאחראי על מחלקת הערעורים האזרחיים וכאחראי על המחלקה האזרחית. אחד מפסקי דינו המוכרים עסק בפרשת מסמכי פנמה. שנלר דחה באותו פסק דין טענה של משרד עורכי דין כי אינו חייב לחשוף בפני רשות המסים את לקוחותיו מטעמי חיסיון עורך דין-לקוח. 

שנלר, שהפסיד לאחרונה לשופט איתן אורנשטיין במירוץ על נשיאות המחוזי בתל-אביב, נחשב למועמד המועדף על שרת המשפטים, איילת שקד. לפי ההערכות, שקד הייתה מעוניינת לפצות את שנלר על התבוסה בקרב על נשיאות המחוזי באמצעות מינוי לנציב הביקורת על הפרקליטות. 

טרם נודע המידע החדש על הקשר המשפחתי של שנלר לפרקליט, הספיקה שקד לברך את שנלר על בחירתו. "אתגר לא פשוט מונח לפתחו - מתן ביקורת ללא מורא, תוך כדי יחס של כבוד הדדי והבנה של העבודה הקשה המונחת על כתפי הפרקליטות ויתר מייצגי המדינה בערכאות, שעושה עבודה חשובה מאוד במדינת ישראל", אמרה שקד.

לדבריה, "השופט שנלר נכנס ל'נעליה הגדולות' של השופטת הילה גרסטל, אשר הקימה את גוף הביקורת יש מאין. אני בטוחה שהשופט שנלר יעשה את העבודה בצורה הטובה ביותר". 

עימות עם הפרקליטים

משך שנים רבות התנגדו אנשי הפרקליטות להקמת גוף ביקורת עליהם, וכל ניסיון חקיקה כזה נבלם. גרסטל הקימה לפני כשנתיים את נציבות הביקורת על-פי מסמך עקרונות שנחתם על-ידי היועץ המשפטי לממשלה דאז, יהודה וינשטיין, ושרת המשפטים דאז, ציפי לבני. 

ב-1 באפריל 2015 החלה נציבות הביקורת על הפרקליטות לפעול. לאורך תקופת פעילותה התגלו עימותים חוזרים ונשנים בין הנציבות לגורמים בפרקליטות, וארגון הפרקליטים סירב לשתף פעולה עימה והכריז על סכסוך עבודה בשל הקמת הנציבות. 

אחרי שהעימות הגיע לשיא, הודיעה גרסטל בחודש אפריל האחרון על החלטתה להתפטר. בהודעה על התפטרותה כתבה גרסטל כי הסיבות המיידיות להתפטרות הן שנבצר ממנה להיות מיוצגת על-ידי עורך דין מטעמה במסגרת העתירה לבג"ץ שהגישו 11 פרקליטים נגד פרסום הדוח שערכה על יחסי הפרקליטות והמכון הפתולוגי. 

לאחר שיושלם הליך בחירת הנציב החדש - בין אם יהיה זה שנלר ובין אם יהיה זה מועמד אחר - מקווה שרת המשפטים שקד להעביר סוף-סוף בכנסת את החוק שיסדיר את עבודת נציבות הביקורת. לפי הצעת החוק, הנציבות תמשיך לפעול בשנה הראשונה במתכונתה הנוכחית, והנציב יהיה אחראי הן על ביקורת מערכתית על הפרקליטות והן על ביקורת פרטנית על הפרקליטים. שנה לאחר כניסת החוק לתוקף יועבר אגף הביקורות המערכתיות של הנציבות ליחידת ביקורת פנים חדשה, שתוקם במשרד המשפטים.

עוד כתבות

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

בעיצומה של עדות השגרירה טראמפ צייץ: הרסה כל מקום שהיתה בו

מארי יובאנוביץ', שגרירת ארה"ב באוקראינה: ציוצים כאלה מפחידים מאוד ● יו"ר ועדת המודיעין של בית-הנבחרים, אדם שיף: "ניסיון לאיים על עדים" ● טראמפ הורה לפטר את יובאנוביץ' בעקבות שיחה עם לב פרנס, חתן פרס "חובבי ציון", שאמר לו, כי השגרירה אינה נאמנה לו

וול סטריט / צילום: רויטרס

עליות בוול סטריט לאור דיווח על הסכם קרב בין ארה"ב -סין

היועץ הכלכלי של הבית הלבן לארי קודלו אמר כי ארה"ב וסין קרובות לסיים את מלחמת הסחר ולהגיע להסכם ● המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת: בשנחאי הבורסה איבדה 0.64% וביפן הניקיי טיפס 0.7%

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

רבקה מיכאלי / צילום: ניצן הפנר

"לא בטוח שמה שמצליח בת"א יצליח בחוץ. בתל אביבים יש משהו יותר פתוח"

רבקה מיכאלי, אנרגטית כתמיד, רצה מהפקה להפקה, מסדרה להצגה ● ראיון רציני־מצחיק על הצלחה כלכלית, הצגות לתל אביבים ואבנר נתניהו

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

כרמים במחוז מרלבורו. עמק הלואר של ניו זילנד  /  צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

סוביניון בלאן שחבל על הזמן: היקבים הניו זילנדיים מפתיעים

לאחרונה עוקפים הסוביניון בלאנים הניו זילנדיים בסיבוב את מקביליהם הצרפתיים ● אפילו הצרפתים התחילו לפזול לכיוונם

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

קווין לאב / צילום: רויטרס

כושר עמידה: הספורטאים מוציאים מהארון את הדיכאון והחרדות

קשר השתיקה סביב קריסות נפשיות של ספורטאים הותר בשנים האחרונות, והם מספרים על דיכאונות וחרדות ● אבל גופי הספורט עדיין לא מעניקים תמיכה פסיכולוגית ● התוצאה: הפסדים

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

אוהדי באיירן מינכן./ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

כמה עולה כרטיס למשחק של ברצלונה? תלוי אם מסי ישחק

בעשור האחרון נמנעו מועדוני ספורט מלייקר כרטיסים כדי לא להכעיס אוהדים ● כעת הטכנולוגיה באה לעזרתם ומאפשרת למכור כרטיסים לפי היצע וביקוש, תוך התחשבות בפרמטרים כמו השתתפות כוכבים או מזג-האוויר

 האריה השואג / צילום: יחצ

האריה השואג נדם: אחרי 60 שנות פעילות ובצל תככים וחילופי האשמות - איגוד יחסי הציבור מתפרק

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" בעקבות הבקשה לפירוק איגוד משרדי היח"צ הפועלים בישראל, חושפים את מאחורי הקלעים של התנהלותו ● בין הממצאים: היעדר דיווחים ופנקס חברים וטענות לרשימת "מומלצים"

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

וורן באפט, תלמידו של בנג'מין גרהאם / צילום: ריק ווילקינג, רויטרס

ההשקעה של וורן באפט בטבע: השווי עלה, אך ברקשייר הת'אוויי עדיין הפסידה מאות מילוני דולרים

פורסמו ההחזקות הרבעוניות של ברקשייר הת'אוויי (שבבעלות וורן באפט) בחברת טבע. אין שינוי מרבעונים קודמים, עדיין מחזיק בסוף הרבעון השלישי בכ-43.2 מיליון מניות טבע ● השוני המרכזי הוא שמחיר המניה עלה מ-6.88 דולר בסוף הרבעון ל-9.37 דולר נכון לאתמול, לכן שווי ההחזקה של באפט הוא כ-405 מיליון דולר

ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר

יש לי חולשה לחוזקות

ב–2001 התפרסם המחקר של מכון גאלופ, שתפר תוכנה לזיהוי חוזקות אינדיבידואליות. ברור שרצתי לבדוק מה החוזקות שלי ● הטור הפותח בגיליון נובמבר של 'ליידי גלובס'

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

דיכאון / עיבוד תמונה : דגנית ג'מצ'י  shutterstock אס איי פי קריאייטיב

המלחמה שישראל לא משתתפת בה: למה דווקא בישראל אין תוכנית לאומית למלחמה בדיכאון?

בניו זילנד הרגועה יש כזאת. גם במדינות מערביות אחרות ● אבל בישראל, למרות מאמצים - שחלקם משמעותיים - לטיפול בסוגיה, אין גוף אחד שמרכז את הנושא ● פרופ' יצחק ברלוביץ', בעבר משנה למנכ"ל משרד הבריאות: "דיכאון הוא לא בעיה של מערכת בריאות הנפש אלא בעיה של כולם"

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

מי צריך את היועץ המשפטי לממשלה, ומהי קללתו של נתניהו?

החלטת העליון להעמיד לדין את השוטר שירה במתפרע בכפר כנא התקבלה בשקט יחסי; אלא שהיא משנה את הדין הפלילי בישראל באופן שאין לו אח ורע בשום מדינה ● מדוע היא עשויה לחרוץ את גורל נתניהו, וכיצד היא מאיימת על החירות של כל אחד מאיתנו? ● דעה

אושר בן חמו / צילום: תמונה פרטית

"זה עסק שביום נכנסים אליו 30-40 לקוחות, ובעת אירוע ביטחוני - כלום, רק זבובים"

אושר בן חמו (28) הוא בעלים שותף של בית הדפוס "המדפיסים בע"מ" בשדרות ● "יש לנו קירות משותפים עם המפעל שנשרף, וכשנכנס כיבוי האש, הם שפכו המון מים, וזה הרס לנו הרבה ציוד" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il   

 מנכל IMC אורן שוסטר/ צילום:  איל יצהר

"כשמסתכלים על חברות קנדיות שמוכרות קנאביס בעשרות מיליוני דולרים ברבעון, קשה לדבר על יתרון של ניסיון בגידול. הן כבר עקפו אותנו"

בשבוע שעבר הצליחה חברת IMC מקיבוץ גליל ים לתקוע דגל ישראלי שני מעבר לים, כשהפכה לחברת גידול הקנאביס הראשונה להתחיל להיסחר בבורסה בקנדה ● בראיון ל"גלובס" מדבר המנכ"ל אורן שוסטר על הגאות של התחום והנפילה שבדרך, הקושי לגייס באקלים הנוכחי וכיצד רואים בחו"ל את ישראל: "כל הזמן קיבלנו פידבקים מהמשקיעים, שהדבר העיקרי שמטריד אותם לגבי חברות ישראליות הוא אי הוודאות"