גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השופט שנלר משך את מועמדותו לנציבות ביקורת הפרקליטות

זאת לאחר שהבוקר הורתה השרה שקד על החזרת הדיון בעניין מועמדותו לוועדת האיתור, נוכח הודעתו של שנלר כי בנה של רעייתו, לה נישא לפני שבוע, מכהן כפרקליט במחוז חיפה

השופט ישעיהו שנלר. "פנייה לעורך דין לא תהווה בגדר 'מקלט'" / צילום: דוברות בתי המשפט
השופט ישעיהו שנלר. "פנייה לעורך דין לא תהווה בגדר 'מקלט'" / צילום: דוברות בתי המשפט

לא כך רצה סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, ישעיהו שנלר (67), לסיים את הקריירה המשפטית המוצלחת שלו. לא כך רצתה שרת המשפטים, איילת שקד, לנהל את הליך הבחירה לתפקיד החשוב של נציב הביקורת החדש על הפרקליטות, שיחליף בתפקיד את הילה גרסטל, שהקימה את נציבות הביקורת. לא כך קיוותה ועדת האיתור לתפקיד הנציב, בראשות מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, לבצע את תפקידה.

יממה לאחר שוועדת האיתור הוציאה לתקשורת (ביום ג') הודעה חגיגית, שלפיה היא ממליצה לשרת המשפטים למנות לתפקיד נציב הביקורת על הפרקליטות את שנלר, נאלץ היום (ד') שנלר, ששוהה בירח-דבש בחו"ל, להודיע כי הוא מוותר על התפקיד. זאת, לאחר שמוקדם יותר היום הודיע שנלר לוועדה, לראשונה ובדיעבד, כי בנה של רעייתו הטרייה עובד כפרקליט במחוז חיפה.

לאחר שהתברר כי שנלר לא דיווח בזמן אמת על הקרבה המשפחתית לפרקליט, הורתה השרה שקד על החזרת הדיון בעניין מועמדותו לוועדת האיתור. אבל במקביל הפעילו גורמים בוועדה ובמשרד המשפטים לחץ על שנלר, שיסיר את מועמדותו כדי לחסוך את הסיטואציה המביכה-משהו של דיון מחודש בוועדה בעניינו, נוכח הנסיבות החדשות.

בסופו של דבר נמסרה הערב הודעה מעודכנת לכלי התקשורת, ולפיה: "השופט ישעיהו שנלר הודיע הערב על משיכת מועמדותו מתפקיד נציב הביקורת על הפרקליטות ועל גופי החקירה".

לפי מידע שהגיע לידי "גלובס", במהלך הליכי המיון של הוועדה נדרשו שלושת המתמודדים על תפקיד הנציב, ובהם שנלר, למלא טופס הצהרה על קרובי משפחה שעובדים בפרקליטות. שנלר מילא את הטופס, אך לא ציין בו את הקרבה המשפחתית לפרקליט. עם זאת, הוא ציין כי הוא עומד להינשא לרעייתו הטרייה.

חברי ועדת האיתור שהמליצו על שנלר הם מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור; המשנה ליועמ"ש, אבי ליכט; נציגת האקדמיה, פרופ' גבריאלה שלו; מנכ"ל משרד המשפטים לשעבר, שלמה גור; ונתי לויט מנציבות שירות המדינה.

גורמים המקורבים לוועדה אמרו ל"גלובס" כי חבריה פגועים מהתנהלותו של שנלר, שהביאה לכך שעבודתם המאומצת ירדה לטמיון, וכי הם "אוספים היום את השברים".

בשלב זה לא ברור מה גרם לשנלר שלא לדווח לוועדת האיתור כי בנה של רעייתו השנייה עובד בפרקליטות. האם הדבר נעשה במודע - או ששנלר פעל בתום-לב ופשוט לא ייחס לכך חשיבות מספיקה בזמן אמת.

לטובתו של השופט הוותיק יש להניח כי האפשרות השנייה היא הנכונה, ויש לכך גם מספר אינדיקציות. ראשית, הקריירה השיפוטית המפוארת של שנלר מעידה על כך שהוא אדם ושופט ישר והגון, ללא רבב.

שנית, הקשר המשפחתי בין הפרקליט לשנלר נוצר רק לאחרונה בעיצומו של הליך האיתור, עם נישואיו לאמו, ולא מדובר בבן משפחה שהיה איתו בקשר במשך שנים ארוכות.

שלישית, הדיווח של שנלר על כך שבנה של אשתו הוא פרקליט במחוז חיפה, הגיע לאחר שוועדת האיתור הודיעה כי היא לא בחרה בשופטת דבורה ברלינר, הנשיאה לשעבר של בית המשפט המחוזי בתל-אביב, לנציבת הביקורת, בשל ייעוץ משפטי, שכן בתה של ברלינר, דפנה, עובדת כפרקליטה בפרקליטות המדינה - מה שעשוי להטיל מגבלות רחבות על תפקודה של ברלינר-האם כנציבה.

כאשר קרא שנלר את נימוקי הוועדה באשר לברלינר, הוא נזכר, או הבין, כי עליו לדווח על הקשר המשפחתי החדש שיש לו עם הפרקליט ממחוז חיפה.

המפסידה המרכזית מפרשיית שנלר, מלבד השופט עצמו, היא שרת המשפטים שקד. שנלר הפסיד לאחרונה לשופט איתן אורנשטיין במירוץ על נשיאות בית המשפט המחוזי בתל-אביב; ושקד הייתה מעוניינת לפצות אותו על התבוסה בקרב על נשיאות המחוזי, באמצעות מינויו לנציב הביקורת על הפרקליטות.

השופט שנלר נחשב למועמד מאוד ראוי. הוא שימש בבית המשפט המחוזי כחבר ההרכב הדן בתיקי פשע חמור, כאב בית הדין בהרכב ערעורים אזרחיים, כאחראי על מחלקת הערעורים האזרחיים וכאחראי על המחלקה האזרחית. הוא נחשב לשופט מצטיין וזכה לדירוג גבוה ב"משוב השופטים".

משיחות עם גורמים המקורבים לעבודת ועדת האיתור עולה כי אילו שנלר היה מדווח בזמן אמת על הקשר המשפחתי לפרקליט, שהוא קשר חדש ורחוק יותר מזה של ברלינר לפרקליטה שהיא בתה, הדבר לא היה מונע בהכרח את בחירתו לנציב. אולם מבחינתה של הוועדה, אי-הדיווח של שנלר הוא הדבר החמור, ומרגע שהדבר התגלה - לא היה מנוס מפסילת מינויו.

ומה עכשיו? בפני השרה שקד והמנכ"לית פלמור עומדות שתי אפשרויות: הראשונה - להמליץ לתפקיד נציב הביקורת על הפרקליטות על אילן שילה, השופט המועמד השלישי מלבד שנלר וברלינר, שעניינו נדון בוועדה. האפשרות השנייה היא לנסות ולאתר מועמדים חדשים לתפקיד ולנהל את הליך הבחירה מחדש - אפשרות שהיא מועדפת על הוועדה ועל שקד.

לפי מידע שהגיע לידי "גלובס", שקד החלה במאמצים לאתר מועמדים ראויים נוספים. רוב הסיכויים כי בדומה לשלושת המועמדים הקודמים, גם מועמדים אלה יבואו מקרב ציבור שופטי בית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון.

בעקבות הנסיבות, בשבועות ובחודשים הקרובים תתכנס ועדת האיתור שוב ותדון בעניינם של מועמדים חדשים לתפקיד החשוב של נציב הביקורת על הפרקליטות. יש לקוות כי אם למי מהמועמדים הצפויים החדשים יש קרובי משפחה שעובדים בפרקליטות, המועמד ידווח על כך בזמן אמת לחברי ועדת האיתור.

לאחר שיושלם הליך בחירת הנציב/ה החדש/ה - בין שאם יהיה זה השופט אילן שילה, ובין שיהיה זה מועמד חדש ואחר - שקד מקווה להעביר סוף-סוף בכנסת את החוק שיסדיר את עבודת נציבות הביקורת. לפי הצעת החוק, הנציבות תמשיך לפעול בשנה הראשונה במתכונתה הנוכחית, והנציב יהיה אחראי הן על ביקורת מערכתית על הפרקליטות והן על ביקורת פרטנית על הפרקליטים.

שנה לאחר כניסת החוק לתוקף, יועבר אגף הביקורות המערכתיות של הנציבות ליחידת ביקורת פנים חדשה, שתוקם במשרד המשפטים. בנוסף, לראשונה תבקר הנציבות גם את עבודת היועץ המשפטי לממשלה.

עוד כתבות

מנחם מושקוביץ'/ / צילום:  יונתן בלום

"התחדשות עירונית? עוד נבכה על הפרויקטים האלה": יו"ר ועדת האתיקה בלשכת עוה"ד מדבר על אפי נוה ולהקת שלוה

עו"ד מנחם מושקוביץ, יו"ר ועדת האתיקה הארצית בלשכת עוה"ד ובעל משרד המתמחה בחדלות פירעון ובהתחדשות עירונית, בראיון אישי ● על הילדות במשפחה חרדית, על פרויקטים של תמ"א ועל האתיקה של עוה"ד: "יש ירידה ביחס של עו"ד לשופטים ולקולגות"

תזונה /  צילום: Gettyimages ישראל

אלצהיימר, סוכרת, מחלות דם ולב: כמה אייג’ס אכלתם היום

חשבתם ששומן, סוכר וטיגון בעייתיים לתזונה שלנו? מתברר שגם לבישול ארוך, צלייה והשחמה יש השפעה, והם עלולים להאיץ תהליכים דלקתיים שיובילו למחלות כרוניות, כולל הזדקנות מוקדמת ● החוקרים מסבירים ל'ליידי גלובס' איך פועל מנגנון האייג'ס, למה זה מזיק לאכול מנת בשר מיד אחרי דג, ולמה חשוב לשתות קפה טורקי לפני הארוחה

סיון שלחין / צילום: גני פפרמן

“קשה להיות עסק עצמאי בישראל, ובעוטף עזה זה קשה פלוס פלוס”

לסיון שלחין (37) יש עסק לשיווק דיגיטלי והיא מלווה עסקים קטנים מאוזר עוטף עזה ● "להיות בעלת עסק בעוטף זה אומר שכל כמה חודשים צריך לעצור הכל" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

המשקיעים שמתעלמים מההייטק והיזם המצליח שגדל בלי טכנולוגיה: מה קרה השבוע בהייטק

מה עומד מאחורי התוכנית של רשות החדשנות לעידוד השקעה בהייטק, מהם הנתונים מאחורי Wix ומה הקשר בין מיקרוסופט, הסטארט-אפ הישראלי והפלסטינים ביהודה ושומרון ● השבוע שהיה בהייטק

בנימין נתניהו / צילום: דוברות הכנסת

נתניהו בשיחת ועידה בשבת עם בכירי הליכוד: מצב חירום

ראש הממשלה התריע בפני חברי הכנסת והשרים הבכירים של הליכוד מפני התקדמות ח"כ בני גנץ בהקמת הממשלה ● נתניהו אמר לבכירי הליכוד כי בכחול לבן החליטו "להתקדם עם הקמת ממשלת מיעוט עם הרשימה המשותפת. אנחנו יודעים בוודאות שהתקבלה שם החלטה כזאת"

 מייק ויקינג /  צילום: Chris McAndrew

"אני האיש הכי מאושר בעולם כיום? אני אחד המועמדים לתואר": ראיון עם האיש שהקים מכון לחקר האושר בקופנהגן

איך זה שהסקנדינבים כובשים פעם אחר פעם את המקומות הראשונים בדירוגי האושר העולמיים? מייק ויקינג החליט להקים את המכון לחקר האושר בקופנהגן, כדי להגיע למסקנות שיסייעו לשפר את איכות החיים של האנושות כולה ● ראיון מיוחד ל'ליידי גלובס'

עיישה באו  / צילום: באדיבות השגרירות האמריקאית בישראל

הדרך משכונת מצוקה לנאס"א: "לא ידעתי שמהנדסת חלל זה משהו שאדם באמת יכול להיות"

עיישה בואו הייתה תלמידה בינונית, חובבת ספרי מדע בדיוני בשכונת מצוקה במישיגן, שרק רצתה עבודה יציבה כפקידה ● איך בכל זאת הפכה למהנדסת בנאס"א? בראיון ל"גלובס" היא מספרת על המורה ששינה את חייה ועל הרגע שהבינה שבו הנראות שלה חשובה יותר מהמדע שהיא עושה

המוסד לביטוח לאומי צילום איל יצהר

בתום סבב הלחימה: המדריך לזכויות נפגעי גוף ונפש בפעולות איבה וטרור

מהי פעולת איבה, מי זכאי לפיצויים עפ"י החוק, מהן הזכויות של הנפגע, איך נקבע גובה הפיצוי, ואילו הטבות נוספות ניתן לקבל מהמוסד לביטוח לאומי? כל התשובות בפנים

תמי ועמר בר–לב / צילום: דרור סגל, יח"צ

עד קצה הקרחון: מסע אל הקוטב הצפוני

האם הייתם נוסעים למקום שבו השמש לא שוקעת, בצינה עזה, בלי קליטה סלולרית, עם מקלחת פעם בשבוע, ובכל ירידה אל החוף צריך להצטייד ברובה ואקדח זיקוקים, מחשש לדובים ● תמי בר-לב החליטה שהיופי המרהיב של הקוטב הצפוני שווה הכול ● מסע אל הארכיפלג הארקטי סבאלברד, עם תובנות על הטבע האדיר ועל האדם שהורס אותו

קבלנים / צילום: שאטרסטוק

האם בעל זכות מזערית בקרקע יכול לגרום ליתר הבעלים לאבד אותה?

האמנם כל שותף בקרקע זכאי לדרוש פירוק שיתוף? 

 

שמורת ג'אנג ג'יה ג'יה  /  צילום: Gettyimages ישראל

רואים רחוק, רואים שקוף: גשרי הזכוכית הם להיט תיירותי

גשרי הזכוכית בטבע מאפשרים אינטימיות מיוחדת עם הנוף, ומהווים גם מבחן אומץ ולהיט תיירותי ● סין היא הבירה העולמית, עם לא פחות מ-2,300 גשרים, מדרכות ומגלשות זכוכית. אלא שלאחרונה התגלו בכמה מהם בעיות בטיחות

דיכאון וחרדה/  איורים: חן ליבמן

יותר קל לדבר על סרטן: למה הסובלים מדיכאון ומחרדה לא מדברים על זה

כל אחד מאיתנו חווה בעצמו או מכיר מישהו קרוב שסובל מדיכאון ומחרדה, אבל כמעט אף אחד לא מדבר על זה, אף על פי שההסתרה עלולה להחמיר את המצב. למה בעצם?

משהו לא בסדר/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

7 וידויים מטלטלים על החיים בצל חרדה. כמעט מכל דבר

שבעה אנשים בחרו להסיר את מסך הבושה כדי שתוכלו להכיר ולהבין מהי החרדה ● אלה סיפוריהם ● מרימים את מסך הבושה, פרויקט מיוחד

נלי תגר ורועי אסף ב"בשורות טובות" / צילום: דניאל מילר

איפה הילד? כשטיפולי הפוריות מפרקים כמעט הכול

"בשורות טובות" עוסק בנושא חשוב מאוד - זוג צעיר שעובר טיפולי פוריות - אבל לפעמים מתנחמד מדי

איור: שאטרסטוק

מה אומרים לבוס ואיך יוצאים מהמיטה? התקף החרדה של שי גולדן הוליד פרויקט שמרים את מסך הבושה

הפרויקט הזה נולד בעיצומו של התקף חרדה, והמטרה שלו היא לתת קול ומילים להרבה מאוד אנשים שחיים במחשכים, בהסתרה, בהכחשה, בבושה, בחרדה ● פרויקט מיוחד

שרי שיבננדה  /  צילום: יח"צ PayPal

“ייקח עוד עשור עד שנגיע לעולם ללא מזומן”: בכיר בפייפאל מספר על החיבה של הישראלים להזמנות מחו"ל

סמנכ"ל הטכנולוגיות של פייפאל, שרי שיבננדה, מאמין שבעתיד נוכל לבצע תשלומים מכל מכשיר, אבל שהחנויות הפיזיות אולי לא ייעלמו לעולם ● בראיון ל"גלובס" הוא מדבר על כניסת הענקיות לתחום התשלומים ומציין ש"הישראלים בחוד החנית של התנהגות צרכנית"

פרוייקט דורית סלע / צילום: עודד סמדר, יח"צ

סיפור מעטפת הרמוני של כפריות עם נגיעות מודרניות: הבית המרהיב במרכז הארץ

דורית סלע הפכה בית כפרי לבית עכשווי עם חיפוי באבן בזלת פראית ● בחללים הרחבים החליף הפרקט את רצפת האבן כדי להפחית את תחושת הניכור

משתמשת בפייסבוק / צילום: שאטרסטוק

מדריך: כך "תעבדו" על פייסבוק ותשדרגו את הפיד

אם הפיד שלכם מתחיל להעיק, הפרסומות לא רלוונטיות, ואתם עוד לא בשלים לגמילה מפייסבוק – המדריך הזה בשבילכם ● כך תסלקו את כל החלודה שהצטברה בעורקים של הרשת החברתית ותלמדו אותה מחדש מה אתם אוהבים ● וגם בונוס: הפיצ'רים הכי חשובים למי שחשוב לשלוט על המידע שלו

שי ניצן, אביחי מנדלבליט / צילום: רפי קוץ, איל יצהר

לקראת הכרעה בתיקי נתניהו: בדידותם של אנשי מערכת המשפט

ערב ההכרעה בתיקי רה"מ, היועמ"ש ופרקליט המדינה יודעים שהציבור לא יקבל בהבנה הופעה שלהם בכנס המשפט בחיפה • מנדלבליט יכול להתעודד מכך שגם מזוז ספג ביקורת כשעסק בתיקי שרון ואולמרט • ואיך שליח פיצה הבהיר שהחיים פשוטים מכל קונספירציה

פרופסור לאון גרינהאוס/ צילום: יונתן בלום

מה הקשר בין דיכאון לחרדה ומתי רצוי להיעזר בתרופות: דבר המומחה

מה ההבדל בין דיכאון לחרדה, מה הקשר לסטרס ומתי רצוי להיעזר בתרופות? ● פרופ' לאון גרינהאוס, מומחה לדיכאון וחרדה, נותן בהם סימנים וצופה כי בשנים הקרובות יהיה מהפך באבחנה ובטיפול