גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעלי "הלא TV": "המפרסמים לא סופרים את הציבור הערבי"

לפי סקר שערך מכון מחקר פרטי, צופים בערוץ 28% מערביי ישראל ■ באסם ג'אבר: "אנחנו רוצים שהם יראו אותנו ולא את אל-ג'זירה או אל-מנאר"

באסם ג’אבר / צילום: איל יצהר
באסם ג’אבר / צילום: איל יצהר

ערוץ הלא TV, הערוץ הייעודי המשדר בערבית, מציג נתונים שלפיהם הוא רשם באחרונה עלייה נאה בשיעורי הצפייה. הערוץ נרכש על ידי קבוצת פנורמה של באסם ג'אבר - המחזיקה גם באתר פאנט ובעיתון "פנורמה" - לפני כשנה, וכעת, לפי הנתונים שבידו, כ-28% מהציבור הערבי הישראלי מעיד כי הוא נוהג לצפות בו.

עדיין מדובר בנתון נמוך יותר מהצפייה בערוצים המרכזיים בעברית, ערוץ 2 וערוץ 10, שזוכים לצפייה של 32% ו-30% בהתאמה, אך מדובר בפערים קטנים. על פי הערוץ, בסקר שנערך לפני כשנה, זמן קצר לפני שהערוץ עבר לבעלות פנורמה, רק 10% מהציבור הערבי העיד כי הוא נוהג לצפות בערוץ.

בכל מקרה, המתחרים העיקריים של הערוץ הם כמובן הערוצים הערביים ממדינות האזור כמו MBC (שזוכה לנתון הגבוה ביותר בסקר) אל-ג'זירה ואל-ערבייה, שבהם צופים ערביי ישראל באמצעות צלחות לוויין. גם בהלא TV ניתן לצפות באמצעות הלוויין עמוס, וגם דרך yes והוט, עניין שלדברי אנשי הערוץ משמעותי בעיקר בערים המעורבות.

הסקר נערך על ידי מכון מחקר פרטי, ביסאן, ולא על ידי הוועדה למדרוג, והשאלה שהוצגה בעניין זה הייתה "שאלה נעזרת", כלומר שמות הערוצים הוקראו לנסקרים והם היו צריכים לציין אם צפו בהם.

לאחרונה נהנה הערוץ מחודש הרמדאן, שנחשב לחודש החזק ביותר בפרסום במגזר הערבי. מנתוני הערוץ, היקף הפרסום בו במהלך החודש עלה ב-350%.

"בחודש הזה כמות הקניות במגזר הערבי גדלה בצורה אדירה", מסביר ג'אבר, "קונים אצלנו בתקופה הזאת כל מה שבא ליד, לבוש, מתנות, יוצאים למסעדות ולקניונים".

- אילו קמפיינים מעניינים עלו אצלכם בתקופה הזאת?

"מקדונלד'ס עשו אצלנו קמפיין ענק שקרא 'בואו תעשו אצלנו את סעודת האיפטר' (הסעודה שלאחר הצום, י"כ), שזה לא דבר של מה בכך ולא מובן מאליו".

- מה דעתך על הפרסומת בערבית של המשביר לצרכן ששודרה בערוץ 2?

"זה היה מעניין, אני חושב שהם הצליחו, עובדה שראו אותם הרבה יותר אנשים מערך הכסף שהם השקיעו. אבל לדעתי צריך לדבר לערבים בשפה שלהם דרך ערוץ הלא, דרך כלי תקשורת בערבית, לא דרך ערוצים בעברית. זה עשה הרבה וואו, הרבה רעש, אבל השאלה אם זה היה רעש טוב".

- מי עוד נמנה עם המפרסמים הגדולים אצלכם?

"קוקה-קולה, כל קופות חולים למעט מכבי, עמינח, דבאח של הבשרים, חברת החשמל וכל משרדי הממשלה".

ולמרות הרשימה המכובדת הזאת, ג'אבר מציין באכזבה כי "המפרסמים הגדולים לא סופרים את הציבור הערבי. אם עוגת הפרסום בישראל מסתכמת בכ-3.5 מיליארד שקל, ולכל המגזר הערבי אני יכול להגיד לך בקול רועד שמופנים אולי 100 מיליון שקל, אולי פחות, אז אתה יכול להבין לבד את המצב".

- בימים אלה נערכים בערוץ לקראת קבלת אישור לשדר משדרי חדשות.

"אנחנו נתפסים כערוץ מתון, והיינו רוצים שהצופים הערבים הישראלים יגיעו אלינו כולם ולא ינדדו לערוצים כמו אל-ג'זירה או אפילו אל-מנאר".

לדבריו, "כיום יש לערוץ תוכנית אקטואליה, אבל בימים אלה עושים שם צעדים אחרונים לקראת שידור מהדורות חדשות או מבזקי חדשות, ומקדמים את הצעד הזה מול מועצת הכבלים והלוויין, שלה כפוף הערוץ".

- איך התייחסו אצלכם בתוכנית האקטואליה להתנצלות של נתניהו בפני על הדברים שאמר במערכת הבחירות?

"מובן שזה קיבל ביטוי, והיו אצלנו פרשנויות על הדברים. חלק הסתייג ובטח יש חלק שכן מקבל. יש פתגם בערבית שאומר שלא כל האצבעות ביד שלך הן באותו גובה. אנחנו מספיק פתוחים כדי לתת את המגוון, וכמו שאפשר לראות מנתוני הרייטינג זה מצליח".

ערוצי הטלוויזיה הנצפים באוכלוסייה הערבית

עוד כתבות

מתחם אלביט מערכות בנתניה / צילום: בר אל

סקיי ליין נגד אלביט: "הונתה ונישלה אותנו מפרויקט משותף, כשהיא משתמשת בידע שלנו"

חברת העגורנים טוענת כי אלביט והעובד שלה ליאור אביטן נישלו אותה מחלקה בפרויקט משותף לבניית עגורן אוטונומי שנועד להקטין תאונות עבודה ● לדברי סקיי ליין, אביטן השתמש בידע שצבר בעבודה משותפת כדי להקים חברה-בת של אלביט שהוא הבעלים העיקרי בה, תוך שהוא משתמש בשמה

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

סוף למשבר? שר האוצר כחלון חתם על הצו ליבוא חמאה פטור ממכס

חרף התנגדויות הרפתנים והגורמים המקצועיים במשרד החקלאות, שר האוצר חתם על הצו ליבוא פטור ממכס של חמאה לישראל, כהוראת שעה לשנה אחת ב-2020 ● המשמעות: במהלך 2020 ניתן יהיה לייבא חמאה לישראל ללא מכס, מבלי להתבסס על חלוקת מכסות

אסף פלד, מנכ"ל החברה ומייסד-שותף / אילוסטרציה: מינט מדיה

סבב שני בשנה: חברת Minute Media הישראלית גייסה 40 מיליון דולר

החברה, שעוסקת בהפצת תכני מדיה שמייצרים גולשים בתחום הבידור והספורט, צומחת ב-120%, והכנסותיה מוערכות בכ-200 מיליון דולר

וילה מעץ במושב גבעת יערים נמכרה ב–3.69 מיליון שקל / צילומים: יח"צ. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

בכמה נמכרה וילה מעץ עם שבעה חדרים במושב גבעת יערים?

לווילה יש 7 חדרים בשטח 183 מ"ר על מגרש בשטח 507 מ"ר ● "אין עוד כאלה בתים למכירה ביישוב. מחיר העסקה תואם את שווי השוק של הבית"

הקרנבל בברזיל 2020 / צילום: Andre Penner, Associated Press

הקורונה הגיעה לקרנבל בברזיל וללב תעשיית הרכב האירופית; עוד 52 מתים בסין

(עדכונים שוטפים) - במספר עיירות בגרמניה ובסיציליה הופסקו הלימודים ● מספר הקורבנות בסין עלה ל-2,715 ● אולימפיאדת טוקיו 2020 בסכנת ביטול ● כל מפעלי הייצור של פיאט נכנסים להשבתה, גם פסי ייצור גם של רנו, ב.מ.וו ופיז'ו יושפעו ● רשויות הבריאות בארה"ב נערכות למגפה אפשרית

"אנטי-גרטה" נגד גרטה טונברג / צילום: צילום מסך מיוטיוב

"אנטי-גרטה" תנאם לצד הנשיא טראמפ בכנס השמרנים הגדול ביותר בארה"ב

נעמי סייבט בת ה-19, שמכונה מסביב לעולם "אנטי-גרטה" בשל פעילותה כספקנית אקלים, תדבר בוועידה השמרנית הגדולה ביותר בארה"ב ● סייבט פעילה ביוטיוב ממאי 2019 ובסוף השנה שעברה נאמה באירוע שמרני בזמן שגרטה טונברג דיברה בוועידת האקלים של האו"ם במדריד

אריאל קליקשטיין ויוני לוקסנברג, מייסדי ELEMENTOR / צילום: יח"צ

אלמנטור גייסה 15 מיליון דולר כדי להתחרות ב-Wix על בוני האתרים המקצועיים

חברת אלמנטור גייסה את כל הסכום מקרן לייטספיד ● החברה הוקמה ב-2016 ועברה לרווחיות לאחר כמה חודשים

שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט  סלע קפיטל / צילום: איל יצהר, גלובס

"מחיר הדירה לבדו הוא פרמטר של אווילים. השכר עלה וכדי לקנות נכס צריך לעבוד פחות שנים לעומת לפני עשור"

שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט סלע קפיטל, משוכנע שערך הנדל"ן עוד יעלה, מעריך כי הריבית הנמוכה כאן כדי להישאר, ומתנגד להשקעה בפרויקטים לשכירות לטווח ארוך ● ומה בקשר למשרדים? "כל ראש עיר צריך לעבוד בלהביא תעסוקה לעיר שלו"

אפי נוה (מימין) וחאלד זועבי / צילום: לשכת עורכי הדין

"ההצבעה שלי בעד אתי כרייף לשיפוט? אני מניח שהייתה לי תאונת עבודה"

כך הסביר עו"ד חאלד זועבי, חבר הוועדה לבחירת שופטים, בעדותו במשטרה את החלטתו לתמוך בכרייף ● השופטת מואשמת בכיפוף לשימוע כי מונתה, בין היתר, בשל יחסיה עם נוה • זועבי גם מפנה את החוקר לנשיאה נאור ולשרה דאז שקד "שהכניסו את כרייף לרשימה"

שכונה חדשה בקרית אתא / הדמיה: דב קורן אדריכלים

נחתם הסכם גג בקריית אתא לבניית 19 אלף יח"ד

ההסכם כולל גם יותר ממיליון מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה ● בנוסף, הונחה אבן הפינה לבית חולים אזורי

יצחק אנג'ל / צילום: איל יצהר

אנרגיות נמוכות: אורמת פרסמה דוחות רבעוניים מאכזבים והמנכ"ל אנג'ל הודיע על פרישה

התפרצות הר הגעש בהוואי, שהובילה לסגירת תחנת הכוח של החברה בפונה, ממשיכה להעיק על הדוחות: הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות ירד ברבעון הרביעי ב -30.8% על רקע ירידת הרווח הגולמי ועליית ההוצאות התפעוליות ● בסיכום שנתי הרווח הנקי ירד ב-10.1% ל-88.1 מיליון דולר

יוני פארן / צילום: איל יצהר, גלובס

טלנובלה בהמשכים: יוני פארן עוזב את דורי מדיה-דרסט

בשוק מעריכים כי פארן יקים חברת הפקה חדשה - באופן עצמאי או בשיתוף-פעולה עם גורמים אחרים

אורן הוד/ איל יצהר

אפריקה ושוסטר רכשו זכות חכירה למגרש ברמת השרון בשווי 158 מליון שקל

אפריקה ישראל מגורים ונוה שוסטר רכשו זכויות חכירה במגרש בשטח של כ-7,700 מ"ר בסמיכות לצומת הכפר הירוק ● בהתאם לתב"ע החלה על המגרש, ניתן להקים בו 145 יחידות דיור ושטחי מסחר בהיקף של כ-250 מ"ר

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

ליאור שמחה יחליף את אביתר דותן כמנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר

שמחה יכנס לתפקיד במאי ● האתגר הראשון יהיה התמודדות עם סוגיית תכנון משק החלב אל מול הממשלה הבאה שתקום

רועי ורמוס / צילום: שלומי יוסף

נוקד קפיטל סגרה את גלובל אקוויטי ונפרדה מרוקח

חברת ניהול קרנות הגידור של רועי ורמוס ושלומי ברכה סוגרת את הקרן לאחר כשנתיים של פעילות, במהלכן צברה נכסים שנאמדים בכ-200 מיליון שקל

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

הקורונה השכיחה את הדוחות הטובים: דלתא הזהירה מפני ירידה ברווח השנה בשל השפעת הנגיף והמניה צנחה

החברה צופה פגיעה של 7-5 מיליון דולר ברווח התפעולי שלה ב-2020 בהשפעת נגיף הקורונה ● ברבעון הרביעי של 2019 צמחו הכנסות דלתא ב-11% לכ-505 מיליון דולר, ואילו הרווח הנקי לבעלי המניות טיפס ב-45% לכ-36 מיליון דולר

נטע כהן/ צילום:   צילום: דיאגו מיטלברג

"לפני 8 שנים היו כמה מאות אנשי הייטק בב"ש. היום רק בפארק ההייטק יש 3,000 – עם משכורת גבוהה פי 3 מבמשק"

נטע כהן, מנכ"ל חברת מסחור הידע של אוניברסיטת בן גוריון, פורש אחרי 16 שנה בתפקיד ● בראיון ל"גלובס" הוא מסביר מדוע העדיף לחתום על הסכמים גמישים ורבים שיקדמו שיתופי-פעולה עם התעשייה ופיתוח של אזור הדרום, במקום להתעקש על מקסום רווחים

מפעל תפרון, כרמיאל / צילום: עינת לברון

האופטימיות של תפרון הייתה מוקדמת מדי: עלולה להכיר בהפסד של מיליון דולר ב-2020 בגלל הקורונה

החברה, שהפגינה עד כה אופטימיות זהירה בנוגע להשפעות הקורונה על פעילותה, עדכנה כי תכיר בהפסד, בהנחה שעד סוף חודש מרץ לא יחזרו קבלני המשנה שלה בסין לפעילות סדירה

תמיר פרדו, ראש המוסד לשעבר / צילום: יחצ

תמיר פרדו: הסירו את אפליקציית אלקטור - סכנה לביטחון המדינה

ראש המוסד לשעבר אמר בשיחה עם ד"ר ענת בן דוד מהאוניברסיטה הפתוחה כי השימוש באפליקציית אלקטור מהווה "סכנה אמיתית ומוחשית" לביטחון ישראל ● אלקטור בתגובה: "השתלחות פראית ולא אחראית; האפליקציה אינה מהווה סכנה לאיש"

ברני סנדרס חותם לתומכים לטיניים בתיכון בקליפורניה / צילום: דמיאן דוברגנס, AP

הלטינים באים: האם המיעוט הגדול בארה"ב יכריע מי יהיה הנשיא הבא?

ברני סנדרס מסתמן כמועמד המוביל במפלגה הדמוקרטית בבחירות 2020 לנשיאות ארה"ב, במיוחד לאחר הניצחון בנבאדה ● עם הצבעה משמעותית של האוכלוסיה הלטינית ולקראת ההצבעה הנרחבת ב׳סופר טיוזדיי׳ בשבוע הבא, מה השפעת הקול של המיעוט הגדול ביותר בארה״ב? • האזינו