גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"שדר ערבי מגיש מבזקים - לא נראה לי שמישהו דמיין את זה"

לפני כשבוע צורף לראשונה למגישי המבזקים בערוץ 2 כתב ערבי - פוראת נסאר ■ בראיון ל"גלובס" הוא אומר: "היום הרבה יותר אנשים בחברה הערבית נחשפים לתקשורת הישראלית"

פוראת נסאר / צילום: פאול אורלייב
פוראת נסאר / צילום: פאול אורלייב

פוראת נסאר, כתב חדשות 2 בחיפה ובגליל, לא מסתיר את ההתרגשות שלו ולא מנסה לשמור על פאסון. "מבחינתי להיות מגיש זה להגשים חלום", הוא אומר ל"גלובס", לאחר שלפני כשבוע וחצי, ביום שישי, הגיש את מבזק החדשות הראשון שלו וצורף לסבב מגישי המבזקים בערוץ.

"אני רואה בזה שבירת תקרת זכוכית, כי בחדשות 2 מעולם לא היה מגיש מבזקים בשפה העברית שהוא ערבי", הוא מציין. בהמשך יוסיף: "תחשוב על זה, עם המתיחות וכל מה שקורה בתקופה האחרונה, לראות שדר ערבי מגיש מבזקים - לא נראה לי שמישהו דמיין את זה. אני חושב שזה צעד מאוד אמיץ מצד חברת החדשות".

- ידעו במערכת שזה החלום שלך?

"זה לא שאמרתי 'אני רוצה עכשיו להגיש מבזקים', ומיד אמרו לי 'יאללה, תגיש'. זה גם לא שהם אמרו 'בואו ניקח את פוראת כדי להראות שאנחנו נותנים לערבי להיות שם'. אני לא פניתי אליהם. בחצי השנה האחרונה אני מגיש את התוכנית בערבית 'אל-אוסבוע' (השבוע), שזו תוכנית מגזין בשפה הערבית שמפיקה חדשות 2 ומשודרת ביום שישי, ופתאום אני מקבל טלפון מגיא סודרי, סמנכ"ל התוכן של חדשות 2, שאומר לי: 'אתה מתחיל ממחר להגיש מבזקים'. וככה זה היה".

נסאר עובד בחדשות 2 כמעט עשור. הוא התחיל ב-2007, אחרי שצבר ניסיון בחדשות המקומיות בערבית ששודרו בזמנו בהוט, ובעיתון "א-סנארה". לאחר שנה של התלמדות הוא צוות ליוסי מזרחי, שהיה אז הכתב בחיפה ובצפון, ובמקביל הוא מוגדר ככתב לענייני החברה הערבית.

"לא הגבילו אותי, לא אמרו לי אתה לא יכול להביא סיפורים מהרשות הפלסטינית או מהנגב", אומר נסאר. "אם אתה מביא סיפור שהוא טוב וחזק, זה נכנס. ובאמת, יוסי מזרחי היה הראשון שתמך בי וחיבק, והמערכת נתנה לי גב. אני זוכר שיום השידור הראשון שלי היה מהמהומות בעכו. זה קרה, ואמרו לי 'יאללה, זה הזמן שלך'". 

בעבר, עם כניסתו לתפקיד, פורסם כי בחברת החדשות קיבלו את נסאר לעבודה במסגרת הסדר עם גוף בשם "הפורום להסכמה אזרחית", שהתחייב לשלם את שכרו בחודשים הראשונים. בכתבה שבה דווח על כך נמתחה ביקורת על המהלך.

נסאר פגוע מהפרסום ההוא עד היום. "עשו מזה סיפור, ואני חושב שזה לא היה נכון. ראיתי בזה פרסום פוגע, ואני חושב שמי שיזם אותו לא באמת רצה להראות שערבים מופלים, אלא רצה להכשיל. זו הייתה מטרה לא נאותה, ואני לא אשכח את הכתבה הזאת".

- התחלת עם המהומות בעכו באוקטובר 2008, ובאוקטובר האחרון, כשהגעת לסקר פיגוע בעפולה, התקיפו אותך ואת הצוות שהיה אתך.

"אם לא היית שואל אותי על זה, לא הייתי מעלה את זה בכלל, כי זה כבר מאחוריי", הוא אומר, וניכר כי חשוב לו לא להפוך את התקרית לדגל או לסימן ההיכר שלו, אלא להדגיש כי הוא עיתונאי שעושה את עבודתו, שמטבע הדברים מתבצעת לעתים בתנאים קשים. "לא שמתי את זה כמטרה בכל פעם להתייחס למה שקרה בעפולה. מה שקרה שם יכול אולי גם לקרות לכתב יהודי במקום אחר. מבחינתי, עצם העובדה שאני מצליח להבליג ולהמשיך ולא להיתקע בנקודה ההיא שם, זאת אומרת שכן אפשר".

- אני מבין שאתה לא רוצה להפוך את עצמך לסיפור, אבל השאלה היא אם אין לתקרית הזאת גם משמעות יותר רחבה, עוד המחשה להסלמה ביחסים בין הצדדים.

"אתה לא תאמין כמה הודעות קיבלתי אחרי התקרית הזאת בפייסבוק ובטלפון מאנשים שאני לא מכיר, יהודים וערבים, שמזדהים ואומרים 'אנחנו אתך ותומכים בך'. ועל-ידי כמה אנשים הותקפנו? זה לא כל עפולה, זה לא כל היהודים, וכשיש ערבים שתוקפים יהודי, זה לא כולם. אז אני לא חושב שאנחנו צריכים לקחת תקרית כזאת או אחרת כאינדיקציה למה שעובר על החברה.

"נכון, השנה האחרונה היא אחת השנים הכי קשות שעברנו מהבחינה הזאת, והנה אנחנו מדברים וקונים אחד מהשני, נמצאים אחד אצל השני. זאת אומרת שכן אפשר, ואני חושב שגם את התקרית ההיא אפשר למנף דווקא לדברים חיוביים".

מה באמת קורה בחברה הערבית

- למה יש כל-כך מעט עיתונאים ערבים ישראלים שמשתלבים בתקשורת הכללית בישראל?

"אני חושב שהעת כבר הגיעה שערבים יהיו במיינסטרים ולא רק בחדשות 2 אלא גם במקומות אחרים. אין הבדל בין עיתונאי ערבי לעיתונאי יהודי, ועיתונאי ערבי לאו דווקא צריך להיות כתב לענייני החברה הערבית או העולם הערבי. יש עוד עובדים ערבים בחברת החדשות (צלמים, מפיקים וכו', י"כ), ולפי מה שאני מבין ורואה, בחברה תמיד שואפים להביא יותר ויותר עובדים מכל האוכלוסיות".

- יכול להיות שיש בעיה גם בצד השני? שבחברה הערבית הישראלית לא מספיק רוצים להשתלב? במגזר הדתי, למשל, הפכו את זה לפני כמה עשורים כמעט למטרה מוצהרת, והיום הגיוון יותר גדול.

"היום הרבה יותר אנשים בחברה הערבית צופים בערוץ 2, בחדשות 2, מאשר מה שהיה לפני 10 שנים. בכלל, נחשפים הרבה יותר לתקשורת הישראלית, וגם נחשפים למה שקורה בחברה הישראלית דרך הרשתות החברתיות, וזה הכיוון.

"לגבי העיתונאים הערבים, עד כמה הם באמת רוצים - זה עניין של כל אחד ואחד, מה הוא רוצה ומה החלום שלו. אם הם יהיו שם (בתקשורת הכללית, י"כ), אז הם כן יוכלו לתת את הפוקוס או לכוון את הזרקורים על מה שבאמת קורה בחברה הערבית בישראל, זו הדרך שבה אפשר לעשות את זה".

- אני מניח שלא קל להכניס סיפורים על החברה הערבית שלא קשורים לביטחון או לפלילים למהדורת חדשות. אתה בטח מכיר את הטענות על זה שהרוגים ערבים בתאונת דרכים זוכים לסיקור פחות נרחב.

"אז אני אתן לך דוגמה מהתקופה האחרונה, עם תאונת הדרכים שהייתה בפורדיס (שבה נהרגו 3 בני משפחה מיפו, י"כ). עובדה שאנחנו בחדשות 2 התייחסנו כמעט באופן יומי לסיפור הזה, גם לנהג וגם לצד המשפחתי. הבאנו קרוב משפחה, ריאיינו אותו ביום הראשון של התאונה, מה שאחרים לא עשו. זאת אומרת שהנוכחות שלי שם תרמה, יחד עם ההבנה של הערוץ שזה חשוב. זה מפריך את הטענה שכשמדובר בערבים יש פחות עניין בהשוואה ליהודים.

"עכשיו לגבי הסיפורים שאפשר להכניס, יש כאן פירמידה שאתה ככתב נמצא בתחתית, ויש למעלה עורך, וכמובן שישנו דו-שיח. אבל בסופו של דבר יש לי סיפוק ממה שאני מציע וממה שמקבלים ממני ומשדרים".

- עוד טענה היא שגם אם יש כבר כתבים ערבים שמדווחים על החברה הערבית, את הפרשנות למה שמתרחש שם ובעולם הערבי נותנים רק יהודים.

"תשמע, אני לא מוגדר כפרשן, אבל כן היו כמה פעמים שב'מהדורה ראשונה' הביאו אותי על תקן פרשן. למשל, כאשר ח"כ באסל גטאס עלה למסגד אל-אקצא, לא הביאו אותי ככתב, אני הרי לא מסקר את אזור ירושלים, אבל ביקשו ממני להסביר למה חבר כנסת נוצרי עולה לאל-אקצא, ואני נתתי פרשנות.

"הסברתי שזה לא קשור לעניין של דת, אלא שמבחינת הפלסטינים יש לאל-אקצא משמעות לאומית. אז כשצריך נותנים לי את הבמה גם לזה, אבל בגדול אני לא פרשן, אני כתב, אני חי ונושם את השטח, והתפקיד שלי הוא לשמוע ולהרגיש את האנשים".

פוראת נסאר

תפקיד: מסקר את אזור חיפה והגליל ואת החברה הערבית בחדשות 2

אישי: בן 37, נשוי+3, גר בחיפה

השכלה: תואר ראשון בתקשורת ממכללת עמק יזרעאל

עוד משהו: אחת מאחיותיו היא רופאה, והשנייה לומדת רפואה. אחיו הוא עורך דין. "תמיד אומרים לי: 'אחותך רופאה, האחות השנייה לומדת רפואה, ואתה בסך-הכול עיתונאי?'. אני אומר: 'כן, זה מה שיצא'". 

עוד כתבות

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

מורט מנדל / צילום: קרן מורט מנדל

המיליארדר והפילנתרופ מורטון ל' מנדל, מייסד קרן מנדל, הלך לעולמו

מנדל, ציוני נלהב, בן 98 במותו, תרם למוסדות שונים בישראל למעלה מחצי מיליארד דולר

מרגרט וסטגר / צילום: רויטרס, Francois Lenoir

האישה שקנסה את גוגל ואפל במיליארדים: "הקנסות - לא הפתרון הנכון"

מרגרט וסטגר, הממונה על ההגבלים העסקיים באירופה: "צריך להצליח למנוע את הבעיות מראש"

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס

ההסכם עם ארדואן: ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגב הכורדים

ההתקפלות של טראמפ לפני ארדואן היא מהלומת קטלנית על שאיפת הכורדים לבית לאומי ומנציחה את דריסת הרגל הטורקית בסוריה ● מיט רומני: "האם ארה"ב כל כך חלשה עד שטורקיה הצליחה לכופף לה את היד?"  ● האם הנדל"ן של טראמפ בטורקיה שימש אמצעי לחץ בידי ארדואן? ● פרשנות

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3 עד 4 אחוזים: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

68 אלף סיבות לארדואן לזרוק את המכתב של טראמפ לפח

טראמפ אמר כי הטורקים "עושים הרבה כסף" מייצוא פלדה לארה"ב, אך לפי נתוני משרד הסחר האמריקאי, התמונה נראית אחרת ● מעבר לכך, על התרומה לשוק העבודה האמריקאי של ייצוא הסחורות והשירותים לטורקיה, בהם הייצוא הביטחוני, טראמפ לא היה מעוניין לוותר ● הנה המספרים

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

פתיחה אדומה באירופה; רנו צוללת ב-14%

בורסות וול סטריט ננעלו אתמול בעליות על רקע המשך עונת הדוחות לרבעון השלישי ● מניית טבע זינקה ב-11.8% ● הזהב ננעל ברמת שיא של שבוע, ומחיר הנפט עלה ב-1.2% כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי