גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי עומד מאחורי רשת גוד פארם שכל המוצרים בה יעלו עד 10 שקלים?

משפחת גראס האמריקאית שייסדה את RITE AID השקיעה 10 מיליון דולר תמורת 49% מהמניות של גוד פארם, שמאיימת לשבור את ההגמוניה של סופר-פארם וניו-פארם

החנות הראשונה בקינג ג'ורג' בתל אביב / צילום: רותם גרוסמן
החנות הראשונה בקינג ג'ורג' בתל אביב / צילום: רותם גרוסמן

משפחת גראס, מייסדת רשת RITE AID - רשת הפארם הגדולה ביותר בחוף המזרחי והשלישית בגודלה בארה"ב - השקיעה 10 מיליון דולר ברשת הפארם החדשה גוד פארם (Good Pharm), שסניף ראשון שלה נפתח היום (ג') ברחוב קינג ג'ורג בתל-אביב - כך נודע ל"גלובס". בתמורה לכך יקבלו המשקיעים 49% מהמניות, כאשר השליטה תישאר בידי המייסדים: אדם פרידלר ואוהד סנדלר.

משפחת גראס אמנם אינם מחזיקים יותר ב-RITE AID, אבל היא הכוח הפיננסי שמניע את הרשת החדשה, שמוכרת את כלל מוצריה במחיר של עד 10 שקלים ומאיימת לשבור את ההגמוניה של סופר-פארם וניו-פארם בשוק. ההשקעה מאפשרת לרשת גוד פארם להתפרס במהירות ומבטיחה לה תזרים מזומנים.

רשת גוד פארם מבקשת לרכב על גל ההצלחה של קופיקס ולנצל את העידן שבו הצרכן הישראלי מחפש אלטרנטיבות זולות יותר לקנייה. בהיבט הזה היא נכנסת לוואקום, מכיוון שרמת המחירים הנהוגה כיום ברשתות הפארם מאפשרת לה להציע במוצרים רבים מחירים הנמוכים בעשרות אחוזים מהמתחרים.

לפי ההתוכנית האסטרטגית של הרשת, הכוונה היא להגיע לפריסה של 25 סניפים בתוך שנה בערים פתח-תקווה, חולון, ראשון-לציון, רחובות ועוד.

סיבוב במדפי סניף הרשת אכן מגלה פערים של עשרות אחוזים במחיר במותגים רבים שנמכרים בגוד פארם ב-10 שקלים ליחידה. חוט דנטלי של אורל בי, שנמכר בגוד פארם ב-10 שקלים, נמכר בסופר-פארם ב-21 שקל. שמפו אלביב של לוריאל, שנמכר אף הוא ב-10 שקלים, נמכר ברשתות במחיר של 11.90-21.6 שקל, כך לפי אתר פרייסז. מגן תחתון אולווייז 44 או 54 יחידות נמכר ברשתות ב-24.90-30.7 שקל - פער של עד פי שלושה.

משקפי ראייה נמכרים בגוד פארם במחיר אחיד של 10 שקלים, וכך גם טמפונים טמפקס (20 יחידות), תחבושות אולווייז (12 יחידות), סכיני גילוח מאך (2 יחידות), מארז של 4 סבוני דאב ועוד. בכל המקרים האלה,אותם מוצרים נמכרים במחיר הגבוה כאמור בעשרות אחוזים ולעתים אף במחיר כפול ברשתות הפארם.

פערים תהומיים נמצאים במוצרים שמיוחדים לרשתות הפארם, ופעמים רבות לא ניתן למצוא אותם ברשתות השיווק. כך למשל נמכר בגוד פארם מגן אלסטי ליד במחיר של 10 שקלים, כשמגן דומה נמכר בסופר-פארם ב-60 שקל - פי שישה. אגב, מחירו של אותו מגן יד עם אותו מותג בבית מרקחת של קופת-חולים מאוחדת, למשל, הוא מחצית ועומד על 30 שקל בלבד. ערכה לבדיקת הריון נמכרת ברשתות הפארם במחיר הגבוה פי 1.5 לעומת 10 שקלים בגוד פארם. 

הבעלים אוהד סנדלר (מימין) ואדם פרידלר / צילום: רותם גרוסמן

לדברי פרידלר, רואה חשבון במקצועו, "שוק ריכוזי הוא שוק לא בריא מהרבה בחינות, כי כל אחד יכול לתמחר מבלי להיבדק ולתת פייט למתחרים. זה לא בריא לצרכן וגם לא לספקים, שתלויים בלקוח וחצי. שואלים אותי מה יקרה אם מחר סופר-פארם תוזיל מחר את כל המוצרים שלה ל-10 שקלים. עסק פרימיום לא יכול למכור ב-10 שקלים.

"אם מפרקים מוצר, הוא מורכב מ-4 מרכיבים: רווח גולמי, עלות שיווק, עלות מטה ודמי שכירות; ולכן עסק שמן לא יכול לשנות את ה-DNA שלו. לנו אין מטה בהרצליה פיתוח, אין לנו סניפים בקניון רמת-אביב, ואין לנו מזכירות ועוד מזכירות למזכירות. גם אין לנו עלויות שיווק - בניגוד לסופר-פארם שהוא המפרסם הגדול במשק".

- אז יש צידוק למחירים הגבוהים ברשתות הפארם?

"לא. אם הייתי חושב שיש צידוק, לא היינו מדברים, ולא היה נולד לי הכאב שבגללו נוסד הרעיון להקמת הרשת. הטריגר להקמת גוד פארם היה כשביקשתי לקנות לעצמי מכשיר שחוצה כדורים (כדורי תרופות - א"ח). ביקשו ממני לשלם עליו בסופר-פארם 50 שקל. מצאתי אותו ב-ebay בדולר וחצי, והבנתי שמי שמשלם הוא פראייר. זה לא שלא יכולתי להרשות לעצמי לקנות את המוצר, אבל זה עצבן אותי".

- למה אתה חושב שאתם יכולים להצליח?

"כי השוק עם מעט מאוד מתחרים, והצרכנים רוויי כעס. היום כשאתה נוסע לחו"ל, אתה רואה את אותו מוצר בשליש מחיר. אי-אפשר להמשיך לספר סיפורים לצרכנים. אנחנו בעולם חדש שבו אפשר להשוות מחירים בקלות, ולכן הסיפור הזה לא יכול להימשך".

- כאחד שבקיא במחירי הקנייה, איזה מרווחים אתה רואה ברשתות הפארם?

"מרווחים גדולים הרבה יותר מכפי שהם צריכים להיות, כי כשאין תחרות, כל אחד עושה מה שהוא רוצה. אני מוכן להתחרות עם כל תחרות הוגנת".

- מה הפוטנציאל שלכם?

"לסופר-פארם יש מחזור של כ-5 מיליארד שקל ושוק שקרוב ל-10 מיליארד שקל. אם נהיה בפריסה ארצית ונגיע לכל היעדים שלנו, נוכל להגיע למחזור של מאות מיליוני שקלים".

לפי התכונית, סניפי הרשת ישתרעו על שטח של 120-150 מ"ר בלבד וימוקמו במרכזי ערים וברחובות סואנים הזוכים לטראפיק גדול. היעד של החברה הוא להגיע למחזור חודשי של 400 אלף שקל לחודש לסניף, שמשקף מכירות של 4.8 מיליון בשנה לסניף. כפועל יוצא מכך, יעד מכירות של 120 מיליון שקל לפריסה של 25 סניפים. שיעור הרווח הגולמי יעמוד על 25%.

לדברי פרידלר, "סניפי סופר-פארם לוקאל פועלים במרכזי הערים ומצליחים לא רע עם מחזורי מכירה גבוהים הרבה יותר מהמחזורים שאני מצפה להם, ולפי שמועות, הם צפונה מ-500 אלף שקל לחודש".

עוד הוא אומר: "ההוכחה שצדקנו היא העניין הרב שפתיחת העסק מגלה. מהבוקר צובאים על הסניף מספר היסטרי של אנשים, ועדיין לא פתחנו. אני מאמין שעד חצות המדפים יהיו ריקים". 

- אין לכם בית מרקחת. זה חיסרון.

"באסטרטגיה שלנו אנחנו שואפים לפתוח את הסניפים קרוב מאוד לבתי מרקחת פרטיים, כדי שהצרכן יוכל לרכוש גם את התרופות עם המרשם בסמיכות גיאוגרפית. מעבר לכך אנחנו מתכוונים להכניס תרופות ללא מרשם, OTC".

- איפה היתרון הכי גדול שלכם?

"הפערים בתחום ההיגיינה הנשית והאופטיקה הם תהומיים, כשהמחירים בסופר-פארם נקבעים בפער של מאות אחוזים. לק של קרליין מתומחר ברשת פארם ב-45 שקל, ואצלנו ב-10 שקלים". 

עוד כתבות

האחים נאוי  / צלם: בן יוסטר

השלד שהכזיב: אחים נאוי צופה קיטון של כ-18 מיליון שקל ברווחיה בעקבות פסיקה בסוגיית קיזוז הפסדים

בית המשפט דחה את ערעור החברה, והיא עדכנה כי "לא תהיה רשאית לקזז הפסד הון ריאלי מני"ע" ● מדובר בהפסדים צבורים של כ-154 מיליון שקל שהיו בשלד הבורסאי גולדן אקויטי, שאת השליטה בו רכשו האחים ב־2010

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

פשרה: נקסטום תשלם 600 אלף שקל למשרד הביטחון במסגרת תביעה אזרחית

לפי התביעה, נקסטום וחברות נוספות - בשיתוף-פעולה עם יעקב כראדי, ששימש כראש תחום אמל"ח תקשוב בפיקוד צפון - הציגו מצגי-שווא למשרד הביטחון ולגורמי צה"ל, לפיו סיפקו שירותים ועבודות שהוזמנו, למרות שבפועל לא עשו כן

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

בואינג מאבדת 2% ומכבידה על הדאו; בורסות אירופה ננעלו בירידות

נחלשו העליות שנרשמו בפתיחת המסחר בצל הירידה במניית בואינג ● מנוצ'ין: "החתימה על השלב השני בהסכם הסחר יכולה לקרות לפני או אחרי הבחירות" ● בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס השיל 0.3%, הקאק איבד 0.6%

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

מחיר למשתכן מקשה על בעלי דירות בפריפריה למכור את דירותיהם

כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית של האוצר לחודש נובמבר 2019 ● הצעירים שוברים שיאי רכישת דירות, אבל במשכנתאות גבוהות; משפרי הדיור מתקשים למכור את דירות היד השנייה שלהם; ואילו המשקיעים עוסקים בעיקר במכירת דירות

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מחברת ביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי 6 משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● ביו נקסוס: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

ה'קציצה' לא עוצרת, טסלה בעננים: האם הגיע העת לחשוש מהדובים?

מדד 500 S&P מציג רצף ימי מסחר עם תנודות נמוכות מ-1% שהוא כמעט חסר תקדים ב-50 השנים האחרונות ● בפעמיים האחרונות שהתופעה התרחשה, ב-2018-2017, אחרי תקופת השקט המדד צנח לטריטוריה דובית ● אז האם תגיע נפילה או רק "עלייה סנטימנטלית בתנודתיות"

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

רוצה להיות אמזון: סופר פארם מקימה פלטפורמת מכירות

הרשת מחפשת מנועי צמיחה חדשים לאור התחרות המחריפה בענף בישראל ● סופר פארם כבר החלה לגייס עובדים למיזם ותגייס מוכרים מהעולם ● המודל דומה לזה של אמזון, שיותר מ-60% ממכירותיה הן של צדדים שלישיים

מנכ"ל רדהיל דרור בן אשר / צילום: אריק סולטן

רדהיל מוותרת על שני מוצרים שרכשה ב-2017

רכשה את המוצרים במטרה שיהוו בסיס לבניית מערך הפצה לתחום הגסטרו, אולם ההכנסות מהם היו נמוכות

הסערה מתקרבת, נמל תל אביב    / צילום: דימה

השירות המטאורולוגי מסכם: כמה גשם ירד בתקופה האחרונה?

ברוב אזורי הארץ כמויות הגשם מתחילת העונה עולות על הממוצע הרב שנתי לתקופה המקבילה, בחלק מהם במידה ניכרת - פי 1.5 ויותר

סאטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט  / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

הראשונה מבין הענקיות: מיקרוסופט תקים בישראל דאטה סנטר לענן

חברת מיקרוסופט מקימה חוות שרתים בישראל בהשקעה מוערכת של מאות מיליוני דולרים • מיקומה בישראל מאפשר גם לארגונים רגישים כמו משרדי ממשלה ובנקים לעבור לענן • ד"ר תומר סימון ממיקרוסופט: "היעדר ענן עיכב את הדיגיטציה בישראל"

קתרינה סאקלארופולו  / צילום: EUROKINISSI, רויטרס

הפרלמנט היווני בחר לראשונה בנשיאה למדינה

קתרינה סאקלארופולו זכתה לתמיכה רב-מפלגתית וקיבלה 261 מתוך 300 קולות חברי הפרלמנט ● סאקלארופולו כיהנה עד כה כראשת מועצת המדינה של יוון, והייתה גם האישה הראשונה בתפקיד זה

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נוהגים בניגוד לחוק בנתיבי תחבורה ציבורית? בתל אביב תקבלו קנס של 500 שקל, זה מה שיקרה לכם בחיפה

נתוני האכיפה של עיריית ת"א ל-2019, שהגיעו לידי "גלובס", חושפים כי חלה ירידה במספר הנהגים הפרטיים שנוסעים בנתיבים בניגוד לחוק • אלא שת"א היא החריגה, ובשאר הרשויות הגדולות - דוגמת ירושלים, חיפה ורמת גן - לא מוצאים לנכון לאכוף, והאוטובוסים עומדים בפקק עם כולם

דורון גרסטל / צילום: יח"צ

הקאמבק האינטרנטי של פריון: התייעלות ושינוי אסטרטגי שיקמו את אמון המשקיעים בחברה

מניית החברה כבר צללה ב-95% מהשיא, על רקע הרעה בתוצאותיה ומאבק שליטה בין בעלי המניות, אולם מינוי דורון גרסטל למנכ"ל, ההתייעלות שהוביל וכניסה אסטרטגית לשוק ניתוח קמפיינים דיגיטליים שיקמו את אמון המשקיעים

אודי שמאי/ צילום:איל יצהר

מניית הטכנולוגיה של זכיין פיצה האט בישראל מזנקת על רקע גיוס של 47 מיליון שקל באוסטרליה

דרגון טייל של אודי שמאי, המפתחת פתרונות תוכנה לאופטימיזציה של ניהול המשלוחים במסעדות מזון מהיר, מבקשת להיעזר בכספי הגיוס לחדירה לשוק האמריקאי

רובע הים בחדרה./  הדמיה: יח"צ

בין חדרה לאבו דאבי: אלו הפרויקטים שישראל תציג בוועידת האו"ם על עירוניות

בכנס, שייערך באבו דאבי בחודש הבא, יוצגו מספר פרויקטים של בנייה ירוקה והתחדשות עירונית, שרובם יצאו לפועל במקרה הטוב רק בעוד שנים

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

לחץ פוליטי בימין על נתניהו להחיל ריבונות בבקעת הירדן: "‏המבחן היחיד הוא המעשה"

שר הביטחון בנט: "אני קורא לרה"מ להביא להצבעת הממשלה ביום ראשון הקרוב צו להחלת הריבונות, ‏ואחר-כך להביא את הצו לאישור הכנסת ביום שלישי" ● ח"כ האוזר מכחול לבן: "בקעת הירדן לא מעניינת את נתניהו"

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סלקום סירבה לאפשר לגולן טלקום ואקספון שדרוג טכנולוגי מול אפל

במסגרת המתיחות ביחסים בין החברות, גולן טלקום ואקספון קיוו שסלקום תיקח על עצמה שדרוג מול אפל שיאפשר לשתיהן לספק שיחות על גבי האינטרנט ● בסוף שתיהן נאלצות למצוא פתרון עצמאי לסוגיה

מגדל וואן מנהטן סקוור של אקסטל / הדמיה: אתר החברה

חברת הנדל"ן הזרה אקסטל בוחנת גיוס אג"ח נוסף בת"א, לאחר שפרעה כמיליארד שקל

החברה היזמית של גארי ברנט, הפועלת בעיקר בשוק הנדל"ן של מנהטן, צפויה לגייס 200-100 מיליון דולר, כאשר האג"ח שכבר הנפיקה נסחרות בתשואה של 6.36% לאחר זינוק של 38% בשנה האחרונה

רה"מ נתניהו, רעייתו, ונשיא צרפת עמונאל מקרון / צילום: קובי גדעון, לע"מ

לקראת פורום השואה הבינלאומי, שורה ארוכה של מנהיגים מגיעה לישראל

אמש נחת בישראל הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון והגיע לפגישה בבית רה"מ ● בשעות הקרובות אמורים לנחות בישראל סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, יו"רית בית הנבחרים ננסי פלוסי, יורש העצר הבריטי הנסיך צ'רלס ונשיא גרמניה פרנק וולטר-סטיינמייר

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

האו"ם: ל-NSO הישראלית עשוי להיות קשר לפריצת הטלפון של ג'ף בזוס

הפריצה קרתה בשנת 2018, לאחר שבזוס קיבל הודעת וואטסאפ חשודה שנשלחה ככל הנראה מחשבונו האישי של יורש העצר הסעודי, כך אמרו מקורבים ל"גארדיאן" ● נציג זכויות האדם של האו"ם: "המידע שקיבלנו מרמז כי המעקב אחרי בזוס נעשה במאמץ להשפיע על דרך בה מסקרים ב'וושינגטון פוסט' את ערב הסעודית"