גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבנק האירופי כבר קנה אג"ח בטריליון אירו; המטרה הושגה?

ב-2015 השיק הבנק את תוכנית רכישות האג"ח בהיקף 1.7 מיליארד אירו בחודש, שנועדה לתמוך בכלכלת גוש האירו ■ מחרתיים תתכנס מועצת הבנק על רקע הספיקות בנוגע ליעילות התוכנית

מריו דראגי / צילום: רויטרס
מריו דראגי / צילום: רויטרס

התוכנית השנויה במחלוקת של הבנק המרכזי האירופי לקניית אג"ח ממשלתיות עברה את קו הציון של טריליון אירו, והנהלת הבנק תצטרך להתייחס בישיבתה השבוע להידלדלות מאגר האג"ח שהיא יכולה להמשיך לקנות.

קריסה עולמית של תשואות האג"ח מאז הצבעת הברקזיט בבריטניה, כלומר נהירת משקיעים לשוקי האג"ח, צמצמה מאוד את מאגר האג"ח הריבוניות בתשואות גבוהות יחסית שאותן קונה ה-ECB במסגרת פרויקט קניית האג"ח שלו ב-1.7 טריליון אירו. הבנק המרכזי האירופי יצטרך לבצע שינויים גדולים בתוכניתו, כדי לא להגיע למצב שבו לא יישארו לו אג"ח בתשואות גבוהות יחסית לקנות.

קניות האג"ח הן חלק מתוכנית ההקלה הכמותית של ה-ECB. כמו בבריטניה וביפן, היא הושקה לפני שנה וחצי כדי להיאבק בדפלציה ולתמוך בכלכלת גוש האירו על ידי הורדת עלויות המימון לחברות והעלאת האמון של העסקים.

בגרמניה, שבה תשואת האג"ח הריבונית לעשר שנים ירדה מתחת לאפס לראשונה בהיסטוריה, בנקאים בסיטיגרופ מעריכים שכל שוק האג"ח הממשלתיות יהפוך לבלתי נגיש לתוכנית ה-ECB בנובמבר השנה.

"יש כמה הערכות לגבי העיתוי שבו ה-ECB ייתקל בקיר, כי הוא לא מספק פירוט מדויק של האג"ח שהוא כבר מחזיק - אבל כולם מסכימים שהוא קרוב לגבול הזה", אמר אמן בנסל, אסטרטג ריביות בסיטי. "והבנק לא יכול להאט את קצב קניית האג"ח שלו בלי לשגר לשווקים איתות שמשהו לא בסדר".

קניית האג"ח על ידי ה-ECB מתבצעת על ידי צוות קטן ששוכן בקומה השביעית במטה הבנק המרכזי בפרנקפורט, יחד עם צוותים בבנקים המרכזיים הלאומיים ברחבי גוש האירו. הבונדסבנק, ששוכן במרחק כמה קילומטרים מצפון-מערב למטה ה-ECB, אחראי לקניית רוב האג"ח.

התוכנית שהושקה במארס 2015 הגיעה לטריליון אירו ב-1 בספטמבר, ול-1.002 טריליון אירו ביום א' השבוע. מדובר על כשביעית מכל האג"ח הממשלתיות וגופי הממשל בגוש האירו, לפי הבנק ההולנדי ראבובנק.

מועצת הנגידים של ה-ECB, בראשות מריו דראגי, תתכנס מחרתיים (ה') על רקע הספיקות אם הבנק הצליח במשימת התמיכה בכלכלת גוש האירו. מחצית הדרך לתוכנית הקנייה ב-1.7 טריליון אירו כבר חלפה, אך האינפלציה בגוש האירו עדיין לא קיימת למעשה. הנתונים האחרונים של אירוסטט, לשכת הסטטיסטיקה של הנציבות האירופית, הראו שהמחירים באוגוסט עלו ב-0.2% בלבד ביחס לאוגוסט 2015 - הרבה מתחת ליעד האינפלציה של ה-ECB, שהוא 2%.

"זה הופך לבעיה של אמינות", אמר פרנק דקסמייה, הממונה על דסק האג"ח באליאנץ גלובל אינבסטורז. "הישיבה של ה-ECB היא הזדמנות לשדר לשווקים את התחזיות המאקרו-כלכליות החדשות, ואת הכוונות של הבנק המרכזי".

אבל האנליסטים חלוקים בדעתם לגבי תוכניות ה-ECB, וחלקם סבורים שהבנק המרכזי לא יאריך מחרתיים את תוכנית ההקלה הכמותית מעבר למארס 2017. ה-ECB הודיע עד כה שהוא יקנה 80 מיליארד אירו באג"ח ממשלתיות בעיקר לפחות עד מארס הקרוב. רוב האנליסטים אמנם מעריכים שהבנקים המרכזיים בגוש האירו יישארו פעילים בשוקי האג"ח הריבוניים שלהם מעבר לתאריך הזה, אבל הם סבורים שה-ECB יעדיף להמתין עוד כמה חודשים לפני שהוא מתחייב לקניית אג"ח נוספת. להערכת אנליסטים של אשראי ב-RBC, הימנעות מהודעה מחרתיים תתפרש בשוק בצורה שלילית.

הסבר אחד לדחייה אפשרית בהודעה הוא שהארכת תוכנית ההקלה הכמותית צפויה להגיע בלוויית הקלה של התנאים שמכתיבים לבנקים המרכזיים את מה שהם יכולים לקנות.

כעת, המגבלות של הבנק המרכזי האירופי הן על סך אג"ח מסוימות שהבנקים המרכזיים יכולים לקנות, והגבלות על שיעור החוב של מדינה שהבנק המרכזי שלה יכול להחזיק. עוד מגבלה היא איסור על קניית אג"ח בתשואות של מתחת ל-0.4%. ה-ECB עצמו קונה אג"ח בהתאם למפתח ההון שלו, כלומר לגודל היחסי של הכלכלות בגוש האירו.

לפי ריצ'רד מגווייר, אסטרטג אג"ח בראבובנק, השינוי היחיד שיהיה לו אפקט משמעותי יהיה להוריד את רצפת התשואה שבה ה-ECB קונה אג"ח. "כל דבר אחר יהיה רק לגרד את פני השטח", הוא אומר.

עוד כתבות

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

העומס הרגשי של עובדי שירות לקוחות / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בוטים לא היו עומדים בזה: העומס הרגשי של עובדי שירות לקוחות

מחקר שמובילה פרופ' ענת רפאלי מהטכניון בדק כיצד משפיעים רגשות הלקוחות על עבודת נותני שירות בשיחות צ'ט, וואטסאפ ומסרונים ● הממצאים: רגשות שליליים, אף שהם מיעוט מהשיחות, מאטים באופן משמעותי את העבודה ● האם בוטים יכולים להיות פתרון?

פסיכולוגיה  / צילום: שאטרסטוק

אין לכם זמן לפסיכולוג? הבוס יביא לכם אחד למשרד

יותר ויותר חברות גדולות בארה"ב מתחילות לספק טיפול נפשי לעובדיהן, במקום העבודה ● "כולנו מפחדים, כולנו נלחמים. אם לא נדבר על זה, זה יהרוס לנו את החיים", אומרת מנהלת מוצר מחברת סרנר

קרנות / אילוסטרציה: שאטרסטוק

שנה מהפיכת תעודות הסל ל-ETF: זוהי תמונת המצב בקרנות

מהי תמונת המצב הנוכחית של הקרנות עוקבות המדדים בארץ, כעבור שנה מהפיכת תעודות הסל ל-ETF? כיצד מתחלקים הכספים בין אפיקי ההשקעה השונים, ומהן המגמות השולטות בתעשיית המדדים המקומית?

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

ירון בלוך/ צילום:עמרי מירון

הפספוס החוץ-בנקאי של לאומי: לאומי פרטנרס מובילה את הנפקת מימון ישיר לפי שווי כפול מזה שבו מכרה את חלקה

פחות משנתיים לאחר שלאומי פרטנרס מימשה את חלקה במימון ישיר לפי שווי של 750 מיליון שקל, מונפקת חברת האשראי הצרכני לפי שווי כפול ויותר ● במקום אקזיט של 300 מיליון שקל, נותרה לאומי פרטנרס "תקועה" עם החזקה במניות חברה פרטית מקבוצת צור שמיר

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

חודש ינואר במלונות ישראל: משבר הקורונה עדיין לא מורגש

חודש ינואר משקף עלייה של 4% בלינות התיירים בבתי המלון בישראל – אך בצל החרפת משבר הקורונה, סביר להניח כי חודש פברואר לא ישקף מגמה דומה ● התאחדות המלונות: "תיירות הפנים מפצה חלקית על הפגיעה באזורים אחדים בארץ"

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

נוסעים בנמל התעופה בהונג קונג. אופן זרימת החדשות ישפיע על היקף השיתוק הכלכלי 
צילום: AP - Kin Cheung

התפשטות הקורונה: הונג קונג מנסה לאושש את הכלכלה ע"י חלוקת כסף חינם

ממשלת הונג קונג הודיעה שהיא תקצה סכום של 15.4 מיליארד דולר במענקים ובפטור ממסים לכל תושבי העיר ● שר האוצר בהונג קונג אמר ש"אמצעי בלתי רגיל" נחוץ כדי לעודד הוצאה צרכנית ולהקל את המתחים הפיננסיים בהונג קונג

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

אופיר שריד, מנכל מליסרון  / צילום: סיון פרג'

"אנחנו בשנת שיא": מנכ"ל מליסרון החדש עונה למספידי תחום האופנה

ברקע הדוחות החיוביים של הקבוצה, מנכ"ל מליסרון אופיר שריד בראיון ראשון ● לא חושש מהתחרות מול האונליין, עונה לרשתות הגדולות שמבקרות את הדוכנים בקניונים, ומציע פתרון יצירתי לעודף התחרות בענף

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

רשף לוי בפרסומת לקוטג' תנובה / צילום: יח"צ

ממש לא טריוויאלי: קוטג' תנובה – הפרסומת הזכורה והאהובה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של תפוזינה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית עם השקעה של כ-1.04 מיליון שקל

הנחת אבן הפינה לביה"ח בקריית אתא / צילום: עופר עמר

דעה: חגיגות הנחת אבן-הפינה לבית החולים בקריית אתא הן לא יותר מעבודה בעיניים

מה הרעיון בהנחת אבן-הפינה לבית החולים אזורי ארבעה ימים לפני הבחירות? כלום, בלוף מוחלט ● שוב עובדים עלינו בעיניים, כי בשנים הקרובות לא יוקם בית חולים בקריית אתא