גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כתב אישום נגד הקבלן יצחק אמסלם: "נתן שוחד לעו"ד רועי בר"

אמסלם, בעלי חברת הבנייה אלמוג כ.ד.א.י, נאשם במתן שוחד לעו"ד רועי בר, מי שהיה היועץ המשפטי של עיריית ראשל"צ ושל ועדות התכנון והבנייה שלה, בתמורה לקידום פרויקט של החברה

איציק אמסלם יור קבוצת אלמוג/ צילום: מאיר אדרי
איציק אמסלם יור קבוצת אלמוג/ צילום: מאיר אדרי

"דרכו של הקבלן איציק אמסלם לקדם את ענייניו הייתה לשחד את עו"ד רועי בר, היועץ המשפטי החיצוני של עיריית ראשון-לציון וועדות התכנון והבנייה שלה. זאת, ביודעו שבר הוא בעל מוניטין ומעמד בעיריית ראשון-לציון, וכי יש בכוחו להשפיע על החלטות שיתקבלו בעניינו ובעניין פרויקט WHITE של אמסלם באגפי העירייה ובוועדות התכנון והבנייה שלה" - בלשון חד-משמעית וחמורה זו פתחה המחלקה הכלכלית הפרקליטות המדינה את כתב האישום שהיא הגישה היום (ד') נגד אמסלם במסגרת פרשת רועי בר.

כשברקע עוסקת המשטרה בפרשת שחיתות לכאורה בעיריית נתניה, הגישה הפרקליטות את כתב האישום נגד אמסלם, תוך שציינה כי בתקופה הקרובה תגבש המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה את החלטתה גם ביחס לשאר החשודים בפרשה ובהם בר.

אמסלם, הבעלים של חברת הבנייה אלמוג כ.ד.א.י, מואשם בעבירה של מתן שוחד לעו"ד בר. בכתב האישום נאמר כי אמסלם, איש עסקים ויזם נדל"ן, בנה בין השנים 2005-2011 פרויקטים למגורים בעיר ראשון-לציון, שהבולט שבהם היה פרויקט WHITE.

אמסלם, כך נטען, ביקש לקדם את האינטרסים האישיים והכלכליים שלו הקשורים לפרויקט מול עיריית ראשון-לציון וועדות התכנון והבנייה שלה. לפי האישום, כדי לקדם את האינטרסים הללו אמסלם נתן לכאורה שוחד לעו"ד רועי בר, היועץ המשפטי החיצוני של העירייה. 

לפי כתב האישום, אמסלם ידע שהיועץ המשפטי החיצוני בר הוא בעל מוניטין ומעמד בעיריית ראשון-לציון, וכי מתוקף תפקידו יוכל להשפיע על החלטות שיתקבלו בעניינו בעירייה ובוועדות התכנון והבנייה.

לפי האישום, לאחר שזכה אמסלם במכרז שפרסמה העירייה על קרקע שבבעלותה, קרקע שעליה בנה אמסלם את פרויקט הבנייה WHITE, הוא פנה לכאורה אל עו"ד בר והציע להעסיקו, באופן פרטי, בתפקיד יועץ משפטי של הפרויקט, ובכך לזכותו בשכר-טרחה ממכירת הדירות בפרויקט בסכום שהסתכם בכ-2 מיליון שקל.

לפי כתב האישום, אמסלם ציפה שכך הוא ירתום את מחויבותו של עו"ד בר ושל השותפים במשרדו לפעול עבורו במסגרת מילוי תפקידם הציבורי כיועצים משפטיים של העירייה. 

בכתב האישום מתוארים מספר מקרים בהם התערב לכאורה עו"ד בר עבור אמסלם בדיונים, בבקשות להיתרי בנייה והקלות בנייה ובהחלטות באשר להיטלים הקשורים בפרויקט, במטרה לנסות ולהיטיב עם האינטרסים של אמסלם ושל הפרויקט.

כך למשל, עו"ד בר השתתף בישיבת הוועדה לתכנון ובנייה שדנה בבקשת חברת אלמוג כ.ד.א.י לקבל היתר בנייה ובבקשה לתוספות בנייה מעבר לקבוע בתוכניות, והתערב לטובתו במהלך הישיבה. לפי האישום, התערבותו לכאורה של עו"ד בר גרמה לכך שהוועדה אישרה תוספת בנייה של 7 יחידות דיור מעבר לקבוע בתוכניות, בניגוד לכללים הקבועים בחוק התכנון והבנייה, מהלך שהיטיב עם אמסלם - לקוחו הפרטי. 

במקרה אחר, נטען בכתב האישום, אמסלם ביקש מעו"ד בר לסייע לו לבטל חוב בסכום של כ-1.1 מיליון שקל, שדרשה העירייה עבור היטל השבחה. לפי האישום, עו"ד בר נענה לבקשתו של אמסלם, על אף שבכובעו הציבורי הוא היה אמון על הייעוץ למחלקת היטלי השבחה של העירייה ופעל מול הגורמים בעירייה על-מנת לסייע לאמסלם, שלאחר מכן ביטלו את החיוב לחברת אלמוג כ.ד.א.י. 

בכתב האישום מתוארים מקרים נוספים בהם התערב לכאורה עו"ד בר, לבקשת אמסלם, והשפיע על נציגי העירייה לקבל עמדות והחלטות התומכות ומיטיבות עם האינטרסים האישיים והכלכליים של אמסלם ושל הפרויקט.

עוד נטען בכתב האישום בין היתר כי בין החודשים יוני-יולי 2007 התריעה העירייה על הפסקת עבודות הבנייה של אלמוג כ.ד.א.י בפרויקט WHITE בשל חובות כספיים לעירייה. בנסיבות המתוארות לעיל, נוצרה דחיפות בקרב גורמי אלמוג כ.ד.א.י לקדם את החתימה על הסכם עסקת החליפין, שהתעכבה על-ידי גורמי העירייה המקצועיים.

בשל כך, נטען, פנו הנאשם ונציגים שונים מאלמוג כ.ד.א.י מספר פעמים אל עורכי הדין בר וארגמן ואל נציגי משרדם, בבקשה שכנציגי העירייה יפתרו את הבעיות מול עמיתיהם ויזרזו את הליך החתימה על הסכם עסקת החליפין.

"לבקשת הנאשם הבטיח עו"ד בר לטפל בכל מי שיפריע מטעם העירייה ויעכב את חתימת ההסכם. בעקבות זאת הדריך יקי את ניר מור-חיים, מנהל הפרויקט, ש'כל אדם אשר מפריע לך עדכן את רועי בר, והוא יטפל בו'", נכתב בכתב האישום. 

עוד נטען כי בהמשך להסכם עסקת החליפין, התחייב אמסלם למסור את מבנה משרד המכירות שהקים על מגרש 9, לשימוש העירייה ככיתת גן ילדים. בתמורה, נטען, פטרה העירייה את חברת אלמוג כ.ד.א.י מתשלום היטל השבחה בגין הקלה של תוספת 5 קומות ומדמי השימוש במבנה במגרש 9. 

"במהלך או בסמוך לפני חודש ספטמבר 2008, בניגוד למוסכם, ביקש הנאשם מהעירייה שלא להכשיר את המבנה לגן ילדים, כפי שהתחייב קודם לכן, אלא לבנות במקומו בית קפה", נכתב בכתב האישום.

לפי הנטען, במהלך או בסמוך לפני חודש ספטמבר 2008, בהמשך לרצונו של אמסלם לקדם את הצעת בית הקפה, ניצל עו"ד בר את תפקידו כדי לסייע לו. לפי האישום, אמסלם טען בדיון בעירייה כי יש עודף של גני ילדים בשכונת "קריית ראשון" והציע להקים במקום גן הילדים בית קפה. לפי הנטען, עו"ד בר תמך בהצעתו של הנאשם אף על-פי שידע שהתב"ע אינה מתירה זאת.

בנוסף, נטען, עו"ד בר עדכן את המשתתפים כי הוא ביצע בעצמו בדיקה מול גורמי העירייה הרלוונטיים, וכי אכן יש עודף בגני ילדים. "ראש העיר מאיר ניצן קיבל את בקשתו של אמסלם, בין היתר בהתבססו על חוות-דעתו של עו"ד בר", נכתב בכתב האישום. 

הפרקליטות מיוצגת בידי עורכי הדין יוחאי בן-שמואל, מוחמד סראחנה, רואי כחלון וניר וינטראוב.

עוד כתבות

אילון מאסק / צילום: רויטרס

טסלה בוחנת את שוק הרכב הישראלי לקראת אפשרות לכניסה ישירה לשיווק בארץ

מקורות בענף סיפרו ל"גלובס" כי נציגי החברה ביקרו לאחרונה בארץ ובחנו בין השאר את התאמת תשתית הטעינה והיבטים של לוגיסטיקה וכוח-אדם ● אלון מאסק ביקר בעבר בישראל אך הכחיש חבירה לחברות אוטו-טק

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

מטוסי בואינג 777 / צילום: GECAS

תע"א תסב מטוסי בואינג 777 עבור GECAS במאות מיליוני דולרים

התעשייה האווירית מרחיבה את פעילותה בתחום הסבת המטוסים: במסגרת הסכם חדש שעליו היא חתמה עם GECAS, היא תסב עבורה 15 מטוסי בואינג 777 מתצורה של מטוסי נוסעים לתצורת מטען

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שייטיב עם החברות ועם הצרכנים

אמנון אברמוביץ / צילום: יונתן בלום

אמסלם לרשות השנייה: דברי אברמוביץ' ובן עמי על נתניהו - "חציית קו אדום"

השימוש במילים מתפילת קדיש, שעשו אמש פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ' והמגיש עודד בן עמי בהקשר של סוף עידן נתניהו, מעוררות סערה ● בן עמי: "לא ראוי לייחס לי כוונות נסתרות" ● לרשות השנייה הגיעו 2,000 תלונות בנושא; יו"רית הרשות: "האמירות ראויות לכל גינוי; שוקלת לפתוח הליך הפרה"

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל שבשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל - "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

"אל תהיה טיפש": המכתב המדהים של טראמפ לארדואן

בתאריך 9 באוקטובר הציע נשיא ארה"ב לנשיא טורקיה להגיע להסכמות, וכתב לו: "אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים, ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה"

מורט מנדל / צילום: קרן מורט מנדל

המיליארדר והפילנתרופ מורטון ל' מנדל, מייסד קרן מנדל, הלך לעולמו

מנדל, ציוני נלהב, בן 98 במותו, תרם למוסדות שונים בישראל למעלה מחצי מיליארד דולר

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

המשבר האקולוגי הכריע: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

ל"גלובס" נודע כי רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"