גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מינוים של לנדאו ואהרונוביץ לרפאל ותעש יתעכב

כך עולה ממכתב ששיגרה לשרי הביטחון והאוצר יו"ר הוועדה לבדיקת מינויים בחברות הממשלתיות, השופטת (בדימוס) בלהה גילאור

פטנטים בתעשיית הביטחון / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב
פטנטים בתעשיית הביטחון / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

קידום מינוים השנוי במחלוקת של שרי ישראל ביתנו לשעבר, עוזי לנדאו ויצחק אהרונוביץ, לדירקטוריונים של החברות הביטחוניות הממשלתיות רפאל מערכות לחימה ותעש מערכות, בהתאמה, יתעכב לפחות בעוד כחודש וחצי - כך עולה ממכתב ששיגרה לשרי הביטחון והאוצר יו"ר הוועדה לבדיקת מינויים בחברות הממשלתיות, השופטת (בדימוס) בלהה גילאור.

במכתבה כתבה גילאור כי יש בכוונתה לקיים ישיבה מיוחדת של הוועדה בראשותה ב-30 באוקטובר, בה תובא לדיון סוגיית מינוים של אהרונוביץ ולנדאו לכהונה בדירקטוריונים של שתי החברות.

גילאור עונה במכתבה למכתב ששלחו אליה מוקדם יותר החודש שר האוצר משה כחלון ושר הביטחון אביגדור ליברמן, ובו בבקשה להאיץ את הליכי המינוי של שרי ישראל ביתנו לשעבר לדירקטוריונים של החברות הביטחוניות הממשלתיות ובכך לסלול את הדרך לבחירתם לתפקידי היו"ר בשתי החברות.

השר ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, מקדם את מינויו של אהרונוביץ, שכיהן מטעם מפלגתו כשר לביטחון פנים, ליו"ר תעש מערכות ואת מינויו של עוזי לנדאו, שכיהן מטעם המפלגה כשר האנרגיה והמים, ליו"ר רפאל מערכות לחימה.

הניסיון של ליברמן לקדם מינויים אלה הוביל לעימות בין לשכתו לבין מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב. האחרון מתעקש שלנדאו ואהרונוביץ יעמדו בקריטריונים שנקבעו מתוקף "נבחרת הדירקטורים" ולפיכך, גם ימלאו שאלונים ויתייצבו לראיונות עם נציגי הרשות - הליך המתקיים לכל מועמד לתפקיד של דירקטור בחברה ממשלתית.

אלא שבלשכת שר הביטחון סבורים כי בשל עברם של השניים - אהרונוביץ שירת עשרות שנים במשטרת ישראל ובתפקיד האחרון שמילא בשורותיה היה סגן המפכ"ל; לנדאו הוא בעל תואר של דוקטור ובעבר עבד בחברת רפאל - לא חלה עליהם החובה לעבור את ההליכים שדורשת רשות החברות. בסביבת שר הביטחון אף טוענים כי חוות דעת של היועץ המשפטי של משרד הביטחון, עו"ד אחז בן ארי קובעת כי לא חלה על השניים החובה לשתף פעולה עם דרישת רשות החברות.

בפנייתה של יו"ר הוועדה לבדיקת מינויים בחברות הממשלתיות אל השרים מציינת גילאור את טענת רשות החברות ולפיה ליברמן מתנגד להליך שאותו נוהגת הרשות לקיים במקרים שבהם המועמדים אינם נכללים ב"נבחרת הדירקטורים": "שני המועמדים לא התראיינו כנדרש לפי הליך זה ואחד מהם אף לא מילא את השאלון שנדרשים המועמדים למלא. בנסיבות אלה, לעמדת הרשות, טרם הסתיים ההליך שהיא מבצעת כדי לגבש את עמדתה כנדרש", כתבה.

היא הוסיפה כי "במקרה דנן מדובר במועמדים שכיהנו בעבר כשרים מטעם מפלגתו של שר הביטחון, ולפיכך יש לשקול ביתר שאת שיקולים של נראות ושל שמירה על אמון הציבור: על הציבור לדעת כי הוועדה תבחן קיומן של זיקות פוליטיות ואישיות של המועמדים ובהתאם לכך את קיומם של כישורים מיוחדים או כשירות מיוחדת.

"לצורך קביעת הכישורים המיוחדים או הכשירות המיוחדת לחברות האמורות, שהן מהחברות הממשלתיות החשובות במשק, וכדי לשמור על הנראות ועל אמון הציבור יש מקום שהמועמדים יעברו את ההליך שנדרש מכל יתר המועמדים לכהונה בדירקטוריונים שאינם בעלי זיקה פוליטית, אישית או עסקית".

בסביבתם שרי הביטחון והאוצר שבו והגדירו היום את דרישת רשות החברות הממשלתיות כלפי לנדאו ואהרונוביץ כ"אבסורדית" בשל התפקידים הבכירים שמילאו בעבר. כעת, ועל רקע עמדתה של השופטת (בדימוס) גילאור, מצפים בלשכותיהם של כחלון וליברמן לחוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, שעל פיה ייקבע אם תוחל על לנדאו ועל אהרונוביץ החובה לשתף פעולה עם ההליכים שדורשת רשות החברות.

יצוין כי ליברמן מייעד את שר החקלאות לשעבר, גם הוא מטעם מפלגתו, יאיר שמיר, לתפקיד יו"ר התעשייה האווירית. עוד קודם לפרק הפוליטי בחייו, שמיר כיהן בתפקיד זה. מכתבה של גילאור הנוגע למינויים של ליברמן בחברות הביטחוניות הממשלתיות אינו מתייחס לשמיר, שכן במקרה שלו טרם נפתחו הליכים סדורים לקידום מינויו מול רשות החברות הממשלתיות.

עוד כתבות

עבודות במיזם הסיבים אנלימיטד / צילום: איל יצהר

אנלימיטד תאיץ פריסת סיבים אופטיים על גבי תשתיות עליות של חח"י

בדיון אצל יו"ר חברת חשמל יפתח רון-טל בשבוע שעבר סוכם שחח"י תסייע בעבודות הפריסה היכן שניתן

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר / צילום: לע"מ

ישיבת ממשלה בזום? הממשלה תתכנס מחר כדי לדון באכיפת האיסורים החדשים

הישיבה תתנהל בשלט רחוק בגלל שרה"מ נכנס לבידוד היום ● על סדר היום, החמרה בצעדי ההגבלה על תנועה מחוץ לבתים, הפחתה במספר העובדים שיכולים להגיע למקומות העבודה, מ-30% מכוח האדם ל-15%, אישור התקנות המאפשרות לחיילים להצטרף לסיורי המשטרה לאכיפת מגבלות הקורונה

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

האם המחיר הכבד של המלחמה בקורונה שווה את זה? המחקרים הכלכליים הטריים סבורים שכן

שני מחקרים טריים הגיעו למסקנה כי ריחוק חברתי הוא המדיניות הנכונה, למרות הנזק הכלכלי הניכר ● כלכלנים מהפדרל ריזרב ו-MIT בדקו את מגפת השפעת הספרדית בארה"ב, ומצאו כי ערים שנלחמו מהר ובאגרסיביות - צמחו יותר בהמשך

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים / צילום: תמר מצפי

"מנורה מבטחים מגיעה מוכנה למשבר הקורונה, עם רווחי שיא"

מנורה מבטחים ביטוח רשמה ב-2019 רווח נקי של 537 מיליון שקל ● המנכ"ל יהודה בן אסאייג: "שנת 2019 הייתה השנה הטובה ביותר בתולדות הקבוצה"

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בגלל שהקורונה פתחה מרווח גבוה: בנק ירושלים יוצא בתוכנית רכישה עצמית של אג"ח

התוכנית בהיקף של עד 100 מיליון שקל ● "הרכישה עשויה להוות הזדמנות עסקית וכלכלית ראויה לבנק"

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

בלי אופוזיציה: מדוע שותק פרופ' רוטשטיין ולאן נעלמו קולות ביקורתיים של בכירים במערכת הבריאות

זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה ומקורב לשר הבריאות ליצמן, הביע בתחילת המשבר עמדה אופוזיציונית ביחס להתנהלות מערכת הבריאות, אבל קולו נדם • גורמים במערכת הבריאות: "בכירי המערכת נכנסו לוורטיגו"

קניות בצל הקורונה בסניף יוחננוף בתל אביב. בסופרים יש ריכוזי התקהלות מותרת / צילום: כדיה לוי, גלובס

אחרי שנדחו בגלל דליפת המיקומים: כך יתנהלו בדיקות הקורונה ברשתות המזון

"נבצע כחצי מדגם של קופאיות וכחצי - של מבקרים רגילים", אומר פרופ' ברבש, המרכז מטעם מכון ויצמן את ההליך עם משרד הבריאות ● מי שייקחו את הדגימות הם נציגי פיקוד העורף ● דליפת המיקומים הביאה לחשש כי בעלי תסמינים יגיעו במיוחד ויגדילו את היקפי ההדבקה

אסדת קידוח נפט / צילום: חסן ג'מאל, AP

רוסיה, ערב הסעודית והקורונה: מחיר הנפט צלל לשפל של 17 שנה

מלחמת המחירים בין שתי מפיקות הנפט הגדולות, רוסיה וסעודיה, והירידה בביקושים כתוצאה מהמגפה העולמית מושכות את מחירי הנפט כלפי מטה - לטריטוריה של 20 דולר לחבית

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

מספר מקרי הקורונה בישראל קפץ הערב ל-4,695; 161 אנשים החלימו עד כה

4,695 מקרי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רה"מ נתניהו נכנס לבידוד עד לסיום החקירה האפידמיולוגית של היועצת שלו לענייני חרדים ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות הוקפא ● ח"כ שלח בוועדת הקורונה בכנסת: "יש כשל גדול בפיקוד ושליטה"

חבילות של אמזון./צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

עובדי אמזון: נשבות, החברה לא מספקת לנו אמצעי הגנה מהקורונה

מחריפה הביקורת על אחת מהחברות העשירות בעולם: בזמן שמגפת הקורונה משתוללת במדינה, היא אינה מחטאת את המחסנים ● כמו כן, לטענת העובדים, אמזון מספקת לחולי הקורונה רק שבועיים חופשה בתשלום - וחל"ת לעובדים אחרים

גיא מונרוב / צילום: סיון פרג'

דווקא במשבר: 90% מהארגונים במשק הקטינו את פעילות מבקרי הפנים

כך עולה מסקרים שנערכו בימים האחרונים ● מומחה ניהול הסיכונים רו"ח גיא מונרוב מזהיר כי "דווקא בעיתות משבר יש חשיבות קריטית למבקרי הפנים" ● מבקר הפנים של אל על: "עבודה מהבית מהווה פתח נרחב לביצוע של מעילות והונאות"

פקחים נפרשים לפעולה ברחבי הארץ תחת משטר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

הכינו את מד החום לפני שאתם יוצאים לעבודה: כל מה שצריך לדעת על המגבלות החדשות

שרי הממשלה אישרו הלילה בישיבה טלפונית שורת הגבלות תנועה חדשות, אך עדיין לא מדובר בסגר מלא ● מספר העובדים שיכולים להגיע לעבודה מצטמצם עוד יותר, המרכולים יישארו פתוחים, ומה לגבי משלוחי מזון וטקסים דתיים? ● "גלובס" עושה סדר

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

בשל משבר הקורונה: שר המשפטים אישר להמציא כתבי בי-דין בדוא"ל

המהלך נועד לייתר ככל הניתן העברת עותק קשיח באמצעות שליח כפי שהיה נהוג בשגרה עד כה, וכך להפחית קירבה לא הכרחית בהתאם להנחיות משרד הבריאות וכן להקל על הציבור מבחינה ביורוקרטית ● התקנה לא תחול על כתב בי-הדין הראשון בתיק

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

ראלי בוול סטריט: המדדים קפצו בכ-3%; הנפט נפל לשפל של 18 שנה

מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 קפתו בכ-3% כ"א ● ג'ונסון אנד ג'ונסון אבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד הקורונה וערכת בדיקה מהירה של הווירוס ● טראמפ האריך את הוראות ההימנעות מהידבקות עד סוף אפריל

הרצוג פוקס נאמן לוגו / צילום: יחצ

הקיצוצים הגיעו גם למשרד הרצוג-פוקס-נאמן: חוזרים לשכר של 2019, 10% מהעובדים יצאו לחל"ת

במשרד עורכי הדין הגדול בארץ הכריזו על קיצוץ רוחבי של 15% בשכר עובדי המשרד ● במשרד מ.פירון הוציאו עובדים לחל"ת והפחיתו 20% בשכר עורכי הדין, אך לא קיצצו בשכר המתמחים

מושיקו גמליאלי / צילום: תמונה פרטית

קבוצת המסעדות מונא: "נתקענו עם סחורה וחובות תזרימיים, היינו צריכים לוותר על האגו"

מושיקו גמליאלי מקבוצת המסעדות מונא: "אנחנו מנסים לפעול עפ"י עיקרון של ערבות הדדית"

מחאת העצמאים בירושלים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העצמאים לקחו את גורלם בידם. לא מאמינים יותר לאף פוליטיקאי"

היום התקיימה בירושלים הפגנה של אלפי עצמאים, שמחו נגד התעלמות הממשלה מקריסתם על רקע משבר הקורונה ● יועץ המס ירון גינדי: "אני פשוט לא מסוגל להאמין למשמע אוזניי ולמראה עיניי שזאת תוכנית האוצר"

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

הבדיקות של רה"מ יצאו תקינות, בשלב זה הוא עדיין נשאר בבידוד

אחרי שהיועצת למגזר החרדי של לשכת רה"מ רבקה פאלוך נמצאה כחולה בקורונה, מתקיימות בשעה זו חקירה האפידמיולוגית ● מלשכת ראש הממשלה נמסר: "בהתאם לממצאים, משרד הבריאות ורופאו האישי של רה"מ יקבעו יום לסיום הבידוד"

הדמיה של מגדל שער העיר בכפר סבא / הדמיה: אלכס לובימוב ומיכאל לין, יח"צ

במקום קניון הצומת בכפר סבא: שופרסל תבנה מגדל בן 26 קומות

חברי ועדת המשנה של הוועדה המקומית כפר סבא אישרו היום את תוכנית שער העיר ● התוכנית כוללת תוספת קומות ושטחים לבניית מגדל של 26 קומות, בשטח של כ-50 אלף מ"ר, שתי קומות מסחר והשאר משרדים

אורן שובל מייסד שותף ומנהל מרכז הפיתוח של Via / צילום: יח"צ

מה עומד מאחורי גיוס של מאות מיליוני דולרים בלב המשבר? מייסד Via מדבר

חברת Via הודיעה על גיוס לפי שווי של 2.25 מיליארד דולר ● אורן שובל, ממייסדי החברה, מסביר למה הם לא חוששים מפגיעה בנסיעות התחבורה הציבורית, מספר איך הרימו פרויקט חדש בברלין תוך יומיים כדי להסיע עובדי קורונה ואומר: "קשה לדעת אם המשבר יפגע בכלכלה השיתופית"