גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסכם ה-FATCA בין רשות המסים וה-IRS יוצא לדרך

לפי ההסכם, רשות המסים תקבל מידע על נכסי הישראלים שלהם זיקה פיננסית לארה"ב ובד-בבד תעביר את המידע לרשות המסים האמריקאית

מטה מס ההכנסה IRS בוושינגטון / צילום: בלומברג
מטה מס ההכנסה IRS בוושינגטון / צילום: בלומברג

תוך 10 ימים יועבר לרשות המסים בישראל כל המידע הפיננסי על ישראלים בעלי גרין קארד ו/או זיקה פיננסית לארה"ב וכן אזרחי ארה"ב בעלי חשבונות בנק בארץ. בשלב הבא: רשות המסים תעביר את המידע ל-IRS (רשות המסים האמריקאית), זאת במסגרת יישום הסכם ה-FATCA.

המשמעות היא: קיים חלון הזדמנויות נוסף, קצר מאוד, לבעלי חשבונות אשר המוסדות הפיננסיים הודיעו להם על כוונתם להעביר את המידע הפיננסי עליהם לרשויות האמריקאיות, להגיש השגה על ההחלטה ולטעון כי אינם צריכים לדווח ל-IRS על נכסיהם.

הבוקר (א') הודיעה רשות המסים כי היא מעניקה למוסדות הפיננסיים ארכה להעברת המידע הפיננסי עד ה-30 בחודש (במקום עד ה-20 בחודש - הדד-ליין הקודם להעברת המידע). זאת, על-מנת לאפשר להם לדון בהשגות שהוגשו על-ידי בעלי החשבונות שהמידע עליהם עתיד להיות מועבר.

הארכה ניתנה בהמשך להחלטת בג"ץ מהשבוע שעבר, לפיה נדחו העתירות נגד הסכם ה-FATCA ונגד העברת המידע לארה"ב. ההסכם, שנחתם לפני כשנתיים בין ממשלות ישראל לארה"ב, ואושר בראשית החודש בחקיקה, מחייב את הבנקים והגופים הפיננסיים האחרים בכל המדינות החתומות עליו, בהן ישראל, להעביר לרשויות המס של ארה"ב, ה-IRS המפורסם, מידע על חשבונות, נכסים פיננסיים והכנסות של אזרחי ארה"ב באותן מדינות.

המידע יועבר ל-IRS באמצעות רשות המסים בישראל, אשר תקבל את המידע מהגופים הפיננסיים בישראל.

בהתאם לתקנות מס הכנסה (יישום הסכם ה-FATCA), חויבו המוסדות הפיננסיים להעביר את המידע הנדרש באמצעות מערכת ממוחשבת, שמצויה באתר רשות המסים עד ל-20 בספטמבר 2016. המידע אמור לכלול נתונים לגבי חשבונות בבעלות תושבי ו/או אזרחי ארה"ב, כפי שזוהו על-ידי המוסדות הפיננסיים לשנים 2014 ו-2015, וכן מידע לגבי חשבונות של ישראלים שיש בהם אינדיקציות מסוימות המורות על כך שייתכן כי מדובר בחשבון אמריקאי, כגון: כתובת למשלוח דואר בארה"ב, מספר טלפון בארה"ב ועוד.

נגד ההסכם והחקיקה המסדירה אותו הוגשה לאחרונה עתירה לבג"ץ, אך בשבוע שעבר דחה אותה בית המשפט העליון, ובכך סלל את הדרך להעברת המידע לרשויות בארה"ב. עם זאת, במסגרת ההליך בבג"ץ נקבע כי לא יימסר מידע לידי הרשויות האמריקאיות לגבי מי שחשבונו סווג כ"בר-דיווח", אך טרם עברו 30 ימים מעת שהודיעו לו על כך, או לגבי מי שנמסרה לו הודעה, אך הוא העלה השגות לגביה, וכל עוד לא ניתנה לו תשובה על השגתו.

כלומר, ב-10 הימים הקרובים קיים חלון הזדמנויות להגיש השגה על החלטת המוסד הפיננסי להעביר מידע לרשות המסים, וכן אם אדם כבר הגיש השגה לאחר פנייה של מוסד פיננסי אליו, שבמסגרתו יידעו אותו על העברת המידע לגביו לרשויות האמריקאיות, המוסד הפיננסי נדרש להשיב לו בטרם העברת המידע.

בהתאם לכך הודיעה הרשות על מתן הארכה להגשת הדיווחים של המוסדות הפיננסיים עד ליום 30 בספטמבר 2016.

שאלות ותשובות

מהו הסכם ה-FATCA?

הסכם בין-מדינתי שנחתם בין מדינת ישראל למדינת ארה"ב. מטרת ההסכם הוא העברת מידע באופן אוטומטי על תושבי המדינות החתומות על ההסכם במטרה למנוע התחמקות ממס.

מה הן ההשלכות של ההסכם?

במסגרת ההסכם, מוסדות פיננסיים יעבירו דיווחים באופן אוטומטי לרשות המסים לגבי חשבונות אשר מוחזקים (במישרין או בעקיפין) על-ידי יחידים ו/או חברות תושבי ואזרחי ארה"ב.

רשות המסים הישראלית תעביר את המידע שנתקבל מהמוסדות הפיננסיים ל-IRS האמריקאי; ובמקביל תקבל דיווחים מה-IRS לגבי חשבונות במוסדות פיננסיים אמריקאיים המוחזקים על-ידי תושבי ישראל.

אם מוסד פיננסי לא יעמוד בהוראות ההסכם והחקיקה שמכוחו, יוטלו עליו סנקציות שונות, וביניהן חובה על כל מוסד פיננסי המעביר לו כסף שמקורו בארה"ב, לנכות 30% מהסכום ולהעבירו ל-IRS.

כיצד הסכם ה-FATCA יכול להשפיע עליי אם אני אזרח או תושב ארה"ב?

אם אתה נחשב לאזרח או לתושב אמריקאי לצורכי מס, ייתכן כי תידרש לספק למוסד הפיננסי מסמכים או מידע בכלל, ובעת פתיחת חשבון חדש בפרט.

ככל שיימצא שאתה מחזיק בחשבון אמריקאי במוסד פיננסי ישראלי, פרטים הקשורים לחשבון זה יועברו מהמוסד הפיננסי ל-IRS באופן אוטומטי, על בסיס שנתי.

כיצד הסכם ה- FATCA יכול להשפיע עליי אם אני לא אזרח ולא תושב ארה"ב?

ככלל, ההסכם אינו משפיע על מי שאינו אזרח או תושב ארה"ב, ולא נדרשת כל פעולה מצדו. עם זאת, במקרים שבהם בחשבון יימצאו אינדיקציות המעלות חשד שמדובר בחשבון אמריקאי, ייתכן כי המוסד הפיננסי ייצור עימך קשר כדי לוודא את מעמדך.

בהתאם להסכם, יועבר מידע לגבי חשבונות שיימצאו בהם אינדיקציות מסוימות המורות על כך שייתכן שמדובר בחשבון אמריקאי, כגון: כתובת למשלוח דואר בארה"ב, מספר טלפון בארה"ב ועוד.

האם וכיצד בעל חשבון יכול לסתור קביעה כי חשבונו הוא חשבון אמריקאי?

ההסכם מאפשר לבעל החשבון להפריך את הטענה כי מדובר בחשבון אמריקאי, באמצעות הצהרות חוקיות והצגת מסמכים רשמיים. 

עוד כתבות

עבודות סלילה/ צילום: שאטרסטוק

כביש משנות ה-50 יפונה לאחר שהעירייה לא השלימה את ההפקעה

בית המשפט הורה על פינוי כביש שנסלל בשנות ה-50, לאחר שעיריית יהוד-מונוסון לא השלימה את הליכי ההפקעה שלו ● העירייה חויבה לפנות את הכביש ולשלם לבעלי הזכויות כמיליון שקל דמי שימוש

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

עליות בת"א: יבואנית סמסונג סאני תקשורת מתרסקת אחרי הדוחות

גולף מזנקת אחרי הדוחות לרבעון השני ● סאני תקשורת רשמה ירידה חדה ברווח הנקי ברבעון ובמחצית הראשונה ● עיני השוק מופנות להודעת הריבית של בנק ישראל ביום רביעי הקרוב

ברוך מרזל / צילום: איל יצהר

בית המשפט העליון: מרזל וגופשטיין לא יתמודדו בבחירות

בית המשפט העליון קבע הערב כי בנצי גופשטיין ו ברוך מרזל לא יוכלו להתמודד בבחירות הקרובות לכנסת ה-21 ● ממפלגת "ימינה" נמסר: "שוב מסתבר שהגנה על מיעוט, ערך השיוויון והזכות לבחור ולהבחר שמורים רק לחברי הכנסת הערבים שונאי ישראל ותומכי טרור"

שלמה רודב / צילום: רמי זרנגר

מחיקות הענק של בזק יובילו את החברה לגירעון בהון העצמי; המניה צנחה 50% בשנה האחרונה

ההחלטה על הפחתת שווי הפעילות של פלאפון תביא למחיקה של 951 מיליון שקל בשווייה של חברת הסלולר בספרי החשבונות של בזק ● ברשות ני"ע הודיעו לבזק כי לא נוצרו התנאים להכרה בנכס מס בסך 1.2 מיליארד שקל, שנבע לחברה כתוצאה מרכישת מניות yes מידי אלוביץ'

גיא מילוסלבסקי, ד"ר אלי פישר, אייה מגן, הראל גילאון, זאיד זאיד/ צילומים: מיכה בננו, סיון פרג', אביב חופי, איל יצהר

שלוש מדינות בשבועיים וחצי: מנהלים נזכרים בחופשה הראשונה בחו"ל

תמר גרזון מספרת על הנסיעה לפריז לכבוד חגיגות בת מצווה ● גיא מילוסלבסקי נזכר בנסיעות הארוכות בטיול הראשון שלו ברחבי מערב אירופה ● זאיד זאיד מספר על החודשיים שבילה ביוסטון טקסס ● אייה מגן נזכרת בביקור הראשון שלה באיטליה ● ד"ר אלי פישר מספר על הדרך שעבר במסע ללימודים לאוניברסיטת הארוורד ● והראל גילאון נזכר בטיול אליו יצא ישר ממסיבת הסיום בבית הספר

מהומות על הגדר בעזה/ צילום: רויטרס

טהרן מתכוננת לעימות הבא: מסיכול פיגוע הרחפנים, דרך הפיגוע בבנימין ועד ההתחממות בעזה

סיכול פיגוע הרחפנים הוא מכה קשה לכוחות קודס האיראנים, שמנסים לאיים מכל כיוון על מה שהם תופסים כחוליה החלשה: העורף הישראלי ● רצף האירועים של הימים האחרונים: התקיפה הישראלית בעיראק ובסוריה, הפיגוע בבנימין והתחממות הגדר בעזה - כולם קשורים לניסיונות של איראן להשפיע על האזור ● בעולם הערבי דווקא מפרגנים לישראל ● ניתוח "גלובס"

עופר מרום / יחצ דוברת המועצה לצרכנות

המועצה לצרכנות נגד "השטיח המעופף": פיצוי אינו כלי לקידום מכירות

במועצה מתנגדים לאופן בו הציגה החברה הנחה שהושגה כחלק מפשרה ייצוגית, עוד לפני שזו אושרה ע"י ביהמ"ש ● בתובענה הייצוגית שהובילה להסדר הפשרה נטען כי פורסמו "טיסות פיקטיביות" באתר ובאפליקציה ● השטיח המעופף: "אין כל הטעיה, אין מדובר בקידום מכירות, והחברה אכן מעניקה את ההטבות ללקוחותיה"

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

חומר אש: שתילי הקנאביס שנשרפו לחברת קאנומד במושב משואה כילו 30% מערך המניה

השריפה בחוות הגידול של החברה במושב בבקעת הירדן, שנגרמה ככל הנראה מקצר חשמלי במתקן הגידול, השמידה את 180 צמחי הקנאביס הרפואי שנשתלו במקום

בריטיש איירווייס / צילום: יחצ

לקראת השביתה בבריטיש איירווייז - החברה מבטלת טיסות בקו תל-אביב לונדון

בריטיש איירוויז נערכת לשיבושים בלוח הטיסות: איגוד הטייסים הבריטי BALPA הכריז כי ישבות ב-9, ב-10 וב-27 לספטמבר ● נוסעים שטיסתם תבוטל יקבלו החזר כספי מלא או שיוכלו להזמין טיסה במועד אחר ללא חיוב

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

"גלובס" תובע את העיתונאי מתי גולן על תשלומי יתר שקיבל וטוען כי התבטא באופן לא הולם "כלפי נשים, חרדים, נבחרי ציבור, מצביעי ימין ועוד"

בחודש מאי האחרון הגיש גולן כתב תביעה נגד העיתון לאחר שהסתיימה ההתקשרות עמו, וטען שמדובר בפיטורי "השתקה" פוליטיים ● בכתב ההגנה טוען "גלובס", בליווי דוגמאות, כי כתיבתו של גולן לא עמדה ברף המקצועי והאתי של ההנהלה הנוכחית ● כמו כן הוגש כתב תביעה שכנגד על סך 2.4 מיליון שקל ● גילוי מלא

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

עם הערת עסק חי וחוב של 58 מיליון דולר: פרוטליקס בוחנת אופציות "לצורך מקסום הערך לבעלי המניות"

החברה, המתמקדת בפיתוח תרופות חדשות, מציגה הפסדים כבדים מפעילותה ותזרים שלילי מפעילות שוטפת ● מאז השיא ב-2014 איבדה המניה כ-90% מערכה

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ / שאטרסטוק

כתב אישום נגד אדם שהתחזה לכדורגלנים מליגת-העל ומשך כספים מחשבונם

על פי כתב האישום, זיו ברמי זייף תעודות זהות של עשרה כדורגלנים מליגת העל והצליח למשוך במרמה סכום של 52 אלף שקל

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בוועידת הG7־ בצרפת / צילום: רויטרס

השבוע בשווקים: עיני השוק מופנות לפסגת ה-G7 והודעת הריבית של בנק ישראל

פסגת ה-G7 כבר סיפקה הבוקר כותרות מצד הנשיא טראמפ לגבי ההסלמה ביחסי הסחר מול הסינים ● עיני השוק נשואות לתגובות נוספות בנושא מתיחות הסחר לאחר הדרמה בסוף השבוע האחרון ● בנק ישראל יכריז על גובה הריבית ביום רביעי וצפוי להתקפל מהכוונה להעלות ריבית בטווח הקרוב ● התחזית השבועית של "גלובס"

יגאל דמרי / צילום:איל יצהר

המכרז לרכישת הבעלות על אפריקה: דמרי ולוקסי עברו שלב

ספירת קולות המצביעים האסיפות מחזיקי האג"ח של החברה עולה, כי שתי הצעות הרכישה שקיבלו את ערב הקולות הן אלו שהגישו חברת י.ח דמרי שבשליטת יגאל דמרי וחברת לפידות קפיטל שבשליטת יעקב לוקסנבורג

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון נעל את הכנס השנתי של הפדרל ריזרב בג'קסון הול והזהיר מפני גידול ביחס חוב-תוצר

הכנס התמקד ב"אתגרים בניהול מדיניות מוניטרית כעשור לאחר המשבר הפיננסי", ולקחו בו חלק נגידי הבנקים המרכזיים המובילים בעולם וראשי המערכת הפיננסית ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר כי הבנקים המרכזיים "צריכים לקחת בחשבון את המצב המחזורי של הכלכלה ולנסות לנתק את ההיזון החוזר בין התחזיות הכלכליות לבין הציפיות בשוק" ● ירון יהיה אורח "ועידת הנגידים" של "גלובס" ביום ראשון הבא, 1.9

נשארים מאחור / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

איך זה שבאומת הסטארט-אפ לשליש מהתלמידים אין גישה נורמלית לאינטרנט?

עשרה תלמידים על כל מחשב, מורים בעלי הכשרה בלתי מספקת ומדפסות תלת-ממד שמעלות אבק ● מערכת החינוך אמורה להכשיר את התלמידים, אבל קצת קשה לעשות את זה כלשליש מהם אין גישה מספקת לאינטרנט, ומטרת-העל היא לגשת לבגרות ● ריסטרט לבית הספר – פרויקט מיוחד

רמי לוי / צילום: תמר מצפי

למרות קופיקס: עלייה של 33% ברווח התפעולי לרמי לוי ברבעון

הרווח התפעולי של רמי לוי ברבעון השני של שנת 2019 עלה לכ-58 מיליון שקל, בהשוואה לכ-43.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, זאת למרות ההפסד תפעולי שהציגה חברת הבת קופיקס גרופ ברבעון השני של השנה, שהסתכם בכ-4.2 מיליון שקל

כפר סבא ממעוף הציפור / צילום: שאטרסטוק

בכפר סבא ובת"א מרוצים, בירושלים סובלים אבל נשארים: דירוג התושבים על 16 הערים הגדולות בארץ

אחוז התושבים המרוצים ביותר מעירם, מבין 16 הערים הגדולות בארץ, נמצא דווקא בעיר מהשרון, שמקדימה את תל אביב ● במקומות האחרונים: ירושלים ובת ים

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו הסיני, שי ג'ינפינג / צילום: רויטרס

סין וארה"ב שוברות את הכלים: שאלות ותשובות על הסחרור החדש במלחמת הסחר

נשיא סין הודיע כי הוא מעלה את המכסים על יבוא אמריקאי וגרם לנשיא ארה"ב לשחרר מטח של ציוצים נושאי עלבונות ואיומים חדשים ● מה הכריזו שני הצדדים, מי צפוי להיפגע, ואיך בכל זאת אפשר להמשיך מכאן ● כל מה שצריך לדעת על מלחמת הסחר

לוי רחמני - מנכ"ל חברת ביטוח איילון / צילום: איל יצהר

בצל המאבק בין בעל השליטה ליו"ר היוצא: זינוק של 180% ברווחי איילון במחצית

הרווח הכולל של קבוצת הביטוח הסתכם ברבעון השני של 2019 בכ-41.6 מיליון שקל, זינוק של 223% ביחס לרבעון המקביל אשתקד ● מתחילת השנה הרוויחה החברה כ-80.7 מיליון שקל ● רווחי השיא נהנו מביטול השפעות וינוגרד בנוגע לריבית ההיוון לחישוב זכויות המבוטחים בביטוחי החבויות – שהוסיף לאיילון רווח לאחר מס של 30.8 מיליון שקל