גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מלאים כרימון

על כביסה, הלנת שכר, התחזקות וסתימת פיות. טור מיוחד לראש השנה

מלאים כרימון / איור: תמיר שפר
מלאים כרימון / איור: תמיר שפר

א. אני אוהב את הנוף הקסום שנשקף מחלון חדר העבודה שלי: הבניין השכן. כשאני מרים את עיניי ממסך המחשב, אני רואה כביסה מתנדנדת ברוח. מכנסי ברמודה משובצים, חולצות בית ספר ומדי צופים. אני רואה דגמ"ח עם כתמי צבע של מי שעובד עם הידיים ובקומה שמתחת מכנסיים מחויטים של מי שעובד עם הראש. אני רואה סדינים זוגיים ובגדי תינוק, מגבות ובגדי ספורט, והרבה גרביים.

אני רואה חיים. חיים רגילים של בני אדם רגילים. ובני האדם הרגילים רואים את הכביסה שלנו, וגם היא רגילה שברגילות - ולאף אחד אין בעיה עם זה. פרטיותי לא נפגעת כשהשכן שלי רואה את התחתונים שלי מתייבשים ואני לא מציצן כשאני רואה ציצית לבנה מתייבשת בקומה השלישית. להפך, יש בזה משהו יפה. איפה שיש כביסה יש חיים.

קראתי על העתירה המנהלית שהגיש ראש הממשלה לבית המשפט המחוזי בירושלים, נגד היועץ המשפטי לממשלה והממונה על חופש המידע במשרדו, בדרישה למנוע את פרסום הוצאות הכביסה של המעון הרשמי בשנת 2014. בחיי שאני לא מבין למה. מה יש שם, בחשבוניות האלה (מלבד הסכום)? הרי בחשבוניות לא מופיעים צבעי התחתונים של כבודה וכבודו וילדיהם, גם כתמי זיעה או כתמי איפור לא יופיעו בחשבוניות. מה כבר יש שם?

תכלס, החשבוניות לא כל-כך מעניינות אותי. אני רוצה לראות את הכביסה עצמה, מתייבשת. לא בשביל להציץ ולא בשביל לפגוע בפרטיות - להפך; בשביל לכבד אותה, בשביל לכבד את החיים הרגילים, לתת להם מקום. לדעתי זה יכול להיות ממש נחמד לעבור ליד הבית בבלפור ולראות כביסה מתייבשת.

ולא רק את של ראש הממשלה. תמיד מבקשים מפוליטיקאים לחשוף את הצהרת ההון שלהם; זו אכן דרישה יותר מראויה, אבל הצהרת הון זה רק כסף - אני דורש לראות את הכביסה שלהם! כי איפה שיש כביסה יש חיים. אני אף מוכן לשקול, לפחות בשנה הראשונה, לוותר על בגדים תחתונים.

שנה טובה לכל הפוליטיקאים, במיוחד לאלה שלא הצבעתי להם.

ב. חודש תשרי בפתח. הילדים מתים על תשרי, ברור למה: הרבה חופשים. גם אני מת על תשרי בגלל זה, אבל זו לא בעיה: אני שכיר. החברים העצמאים שלי - הו! ביטוי שקרי ואכזרי עד אין סוף וחקר - הרבה פחות מתים על החודש הזה, מן הסתם. מבחינתם זה חודש אבוד. הברכה של השכיר היא הקללה של הלא-שכיר.

למעשה, הוא אבוד להם פעמיים. פעם ראשונה כי אין מספיק ימי עבודה לעבוד בהם. הפעם השנייה מרתיחה הרבה יותר: מאחר שאין ימי עבודה, הם גם לא יקבלו את הכסף שמגיע להם על עבודות שסיימו זה מכבר - הרי כל החשבות והחשבים בחופש.

חודש תשרי הוא גן עדן למליני השכר למיניהם. הארץ מלאה בהם, מלאה עד להתפקע ולהקיא - רבים מהם ודאי לא פספסו אף אחד מאירועי הסליחות ההמוניים, הם לא ישכחו לסובב תרנגול כפרות מעל ראשם ערב החג, הם יגדשו את בתי הכנסת, יכו על חזותיהם הצבועים ב'אשמנו, בגדנו' (על 'גזלנו' - שזה בדיוק מה שהם עושים לחברים שלי - אני בטוח שהם מדלגים) ויסבו זחוחים ומרוצים לשולחן החג, עיוורים ואדישים לכל האנשים שדפקו כלאחר יד.

הרבה רעות חולות יש למקום הזה, אבל הלנת השכר - או בשמה המכובס והדוחה "מוסר תשלומים" - היא מהדוחות שבהן. הם מודאגים, החברים הלא-שכירים שלי, מודאגים מאוד, בקושי הצליחו להרים את הראש מעל המים, זה שטבע בחודשי הקיץ מרובי החופשות, והנה בא תשרי במלוא כובדו. לא מגיעה לכם שנה טובה, תאמינו לי, אבל אאחל לכם בכל זאת, כי אם תהיה לכם שנה רעה, לא תוכלו לשלם לחברים שלי.

ג. אני מת שיהיה כבר ראש השנה, בעיקר כי זה אומר שחודש אלול עבר. לא שיש לי בעיה עם אלול, להפך, אני מאוד אוהב את תחושת הקיץ הגווע וכל זה, אבל ממש נמאס לי מכל פסטיבל הסליחות הזה. יהודים תמיד אמרו סליחות, אבל רק בשנים האחרונות הלך הדבר הזה ותפח לממדים המפלצתיים של עכשיו.

בחיי שאני לא מבין מה הקרנבל - סיורי סליחות פה, סיורי סליחות שם, פה הופעה, שם פסטיגל וכולם מדווחים על התרוממות רוח ברשתות החברתיות - מה, כל-כך הרבה חטאתם כל השנה שאתם באקסטזה מלבקש סליחה?

מה אני מפספס פה? לא מלאך אני ולא שרף - בנאדם כמוכם אנוכי. הפיוטים מאוד יפים, אני לא אומר שלא, וגם אין להכחיש את הכוח שיש בלהיות עם המון אדם, אבל בחייאת: כל-כך רעים הייתם בשנה החולפת? כל-כך מושחתת ומנוונת הייתה ההתנהגות שלכם בתשע"ו שאתם חייבים לזעוק לרחמים בקול רם כל-כך עד שיפתחו שערי שמיים?

מה הקטע? אני מבין שכולם מתחזקים, וזה על הכיפק מבחינתי, שכל אחד יעשה מה שבא לו. אבל אם אתה או את כל כך מתחזקים, אולי תתעלו את זה להתנהגות יפה יותר ולדיבור נקי ומכבד יותר על המדרכה ועל הכביש, בתורים וברשתות? אולי תשלמו בזמן? להיות צדיק שבוע לפני ראש השנה זה קל מאוד.

איך אני יודע שזה קל? עובדה: כולם עושים את זה.

ד. אני לא מקל ראש בסערה שהייתה השבוע סביב האירוע שאמור היה להתקיים בכיכר רבין תחת הכותרת הכי דבילית בעולם "מרימים לכיפור" ובוטל. בעצם, אני כן מקל ראש - לא בדבר עצמו כי אם בסערה שהייתה סביבו. הרי אם אתחיל לקחת ללב ולגבש דעה על כל סערה, ויש בין שלוש לשמונה סערות ביום ישראלי נתון, לא יהיה לי זמן להסתכל על הכביסה של השכנים מתייבשת ברוח הנעימה של סוף הקיץ - ובנאדם הרי צריך שיהיו לו סדרי עדיפויות בחיים האלה.

על העניין עצמו יש לי דעה נחרצת: כל הרעיון של "קול באישה ערווה" הוא תועבה. להאמין, לחשוב ולפעול כאילו כל אישה היא לא יותר מסוג של מכונת מין שקיומה מעורר את היצרים האפלים של הגבר זו פגיעה איומה באנושיות של כל הנשים וכל הגברים כאחד. הטענה של מצדדי קיום האירוע, כאילו מניעת קיומו היא סתימת פיות ופגיעה בפלורליזם, זו הטענה הכי משונה שאפשר להעלות: לסתום את הפה של כל הנשים זה פלורליזם, להתייחס לקול של אישה כאל לחיצה על כפתור פיתוי זה נורמלי - אבל להתנגד לזה זו סתימת פיות ואקט לא ליברלי?

עוד פעם, אבל יותר לאט, שלא נקבל סחרחורת: להאמין שאישה נחותה מגבר (ואיך שלא תסובבו את זה, זה מה שעומד בבסיס כל הדתות המונותיאיסטיות) זה בסדר גמור, אבל להילחם נגד האמונה החשוכה והנבערת הזאת זה סתימת פיות. סתימת פיות של גברים, כמובן, הרי הנשים נולדות ופיהן סתום ודעתן קלה וברוך שלא עשני אישה.

הדרישה להיות סובלני כלפי עמדה כל-כך לא סובלנית יכולה אולי להיראות הגיונית לבנאדם שמאמין שבראש השנה יושב אלוהים בשמיים ומחליט אם תחיה או תמות, שהרי כולנו עוברים לפניו כבני מרון - כלומר כבני צאן. אבל לשאר בני האדם היא פשוט מופרכת. כי אנחנו בני אדם, לא כבשים. אין לנו רועה ואף אחד מלמעלה לא רואה, אנחנו צריכים להיות טובים כי כך ראוי. לא כי כך ציוו עלינו.

שנה טובה לכל הדתיות ולכל הדתיים. זה שאני אתאיסט לא אומר שאני אוהב אתכם פחות ושהאיחולים שלי לכם אינם כנים. הם כנים עד עמקי הנשמה, אתם יודעים את זה.

ושנה טובה גם לכם, חילוניות וחילונים.

עוד כתבות

אדם נוימן / צילום:  רויטרס

דיווח: WeWork צפויה לדחות את ההנפקה

בהצהרה לתקשורת מסרה WeWork כי "אנו מצפים להנפיק את החברה עד סוף השנה. תודה רבה לכל העובדים והשותפים על המחויבות שלהם לחברה"

יאיר לפיד / צילום: תמר מצפי

עד כמה שר האוצר הקודם מעודכן בשיעורי הצמיחה?

לפיד אומר שכבר 40 רבעונים לא היה רבעון כה חלש. מה אומרים בלמ"ס? ● המשרוקית של גלובס

בורסת ציריך /  צילום: רויטרס Arnd Wiegmann

בשווייץ לא קורה כלום - ובגלל זה מסביב לעולם מקנאים בה

קשרי הסחר ההדוקים של המדינה עם הכלכלה העולמית מגיעים אומנם במחיר של רגישות לזעזועים כגון מלחמות סחר, אבל הנשק של שווייץ פשוט: היא פועלת לפי הוראות הפעלה של ספר ללימודי כלכלה, שמסייעות לה להשיג יציבות כלכלית

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ: איראן כנראה אשמה, אבל איני רוצה מלחמה עם אף אחד

נשיא ארה"ב מסרב לקבוע חד-משמעית שאיראן אחראית להפצצת מתקני הנפט בסעודיה ● הפנטגון קורא לבית הלבן לנהוג באיפוק ● הנשיא מעביר את הכדור לסעודיה

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

יו"ר ועדת הבחירות נגד הצ'ט בוט של נתניהו: לא לפרסם סקרים

בעתירה שהוגשה לחנן מלצר נטען כי רה"מ מפיץ נתוני סקרים במסגרת הצ'ט בוט בפייסבוק - זאת על אף שהחוק אוסר זאת במהלך חמישה הימים האחרונים של הבחירות ● מלצר קבע: הפרסומים עומדים בניגוד לחוק דרכי תעמולה

ארוחת טעימות במסעדת רוטנברג / צילום: אפיק גבאי

אלה 7 המסעדות המשפחתיות הכי טובות ליום הבחירות - מכפר ראמה ועד אשדוד

הערבית, האיטלקית, ההמבורגרייה וזאת שיש לה קשר מיוחד עם הדייגים • קבלו שבע מסעדות מומלצות במיוחד לבילוי עם המשפחה ביום הבחירות ● רק אל תשכחו להזמין מקום

יובל כהן פורטיסימו / צילום:שלומי יוסף

פורטיסימו יוצאת לגיוס קרן חמישית בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר

קבוצת קרנות הפרייבט אקוויטי שמוביל יובל כהן גייסה עד היום כמיליארד דולר בארבע קרנות שהניבו תשואות של פי 7-4 ● הפתעה: גם קיבוצים מתעניינים בהשקעה של מיליוני דולרים בקרן, המתמחה בחברות צמיחה בעלות זיקה לישראל הפועלות בתחומי ההייטק והתעשייה

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם. / צילום: רויטרס NIR ELIAS

קנביט מחזירה את תיקון עולם למשחק; איך יושפע שוק הקנאביס מהעסקה הגדולה?

קנביט תשלם 42 מיליון דולר ותעביר לתיקון עולם 4.99% ממניותיה ● את המו"מ מטעם קנביט ניהל ברק רוזן, שמנוע מלהחזיק יותר מ־5% מהחברה בשל הגבלות משרד הבריאות והמשטרה ● העסקה תלויה באישור הרשויות

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

שיעור ההצבעה יכריע: כל האירועים מהקלפיות

(עדכונים שוטפים) - אחוזי הצבעה נכון לשעה 10:00 עומד על 15% - גבוה יותר משיעור ההצבעה בבחירות באפריל באותה שעה ● נתניהו: "הבחירות צמודות מאוד" ● גנץ: "אנו מצביעים היום לשינוי" ● לפיד: "זו שעת החירום של הדמוקרטיה" ● ליברמן: "לכחול לבן אין כוונה לעמוד בהתחייבויות לבוחר" ● עודה: "אנו יכולים להביא הישג היסטורי"

מריו דראגי וג’רום פאוול. / צילום: רויטרס

מורידים ובוכים: אחרי דראגי, גם פאוול בדרך להוריד ריבית – אבל שניהם לא מרוצים

הפדרל ריזרב צפוי ללכת השבוע בעקבות הבנק האירופי המרכזי ולהוריד את הריבית פעם נוספת ● אבל הבנקאים המרכזיים מסבירים כי הכדור בכלל מצוי במגרש של הפוליטיקאים, בברלין ובוושינגטון ● בינתיים מתרבים הקולות שמזהירים כי הריבית הנמוכה מתקרבת לרמה שבה תגרום יותר נזק מתועלת ● פרשנות

איימן עודה נגד נתניהו / צילום: דוברות הכנסת

העובדות מאחורי טענות נתניהו לזיופים בבחירות הקודמות

באחרונה טענו רה"מ נתניהו ואחרים כי ישנו חשד שהבחירות הקודמות בחודש אפריל זויפו, ומשום כך גוש הימין לא זכה ל-61 מנדטים שהיו נחוצים להרכיב את ממשלתו ● מה הבסיס לטענות? ● האזינו לפודקאסט "המשרוקית" - פרק בחירות אחרון לעונה

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מיליוני חבילות בשנה: אמזון חתמה על הסכם הפצה בלעדי עם דואר ישראל

עפ"י הערכות, ההסכם צפוי להגדיל את הכנסותיה של דואר ישראל בעשרות מיליוני שקלים בשנה, בהתאם לצפי של מיליוני חבילות שהחברה תפיץ עבור אמזון ברחבי הארץ

תביעות דיבה ואיומים. בנימין נתניהו, איתמר בן גביר, אהוד ברק ועוד / צילומים: איל יצהר, כדיה לוי, אילוסטרציה: טלי ב

נתניהו נגד ראשי כחול לבן, עמיר פרץ נגד נתניהו, בן גביר נגד הרב לאו: מה קרה לאיומים בתביעות דיבה?

הפוליטיקאים ממהרים לרוץ לתקשורת ולהצהיר שעוד רגע הם מגישים תביעת דיבה נגד המתחרים הפוליטיים שהכפישו אותם ● בדיקת "גלובס" מגלה כי ברוב המקרים מדובר בהצהרות חסרות סיכוי שלא מגיעות לבית המשפט

הרמטכ״ל אביב כוכבי, ראש המל״ל מאיר בן שבת, ראש המוסד יוסי כהן, ראש  השב״כ נדב ארגמן, והמזכיר הצבאי שלו תא״ל אבי בלוט / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

האם היועמ"ש מנדלבליט חסם את נתניהו מלצאת למלחמה?ֿ

בשבוע שעבר רה"מ יצא לכנס בחירות באשדוד, אך נאלץ להתפנות למרחב מוגן עקב ירי רקטות על העיר ● בהמשך אותו לילה הגיע נתניהו להתייעצות בקריה וקיים התייעצות ביטחונית, ובמהלכה - עפ"י הפרסומים - דחף ליציאה למבצע צבאי רחב-היקף ● מה גרם לו לשנות את דעתו?

המוסד/ צילום: עידו ברלד באדיבות סרטי יונייטד קינג

5 הסרטים שהכי שווה לראות היום, בקולנוע או על הספה בסלון

שני ישראלים, שני אמריקאים ודרום קוריאני אחד • חמישה סרטים מעולים שיעבירו לכם את יום החופש הכי בכיף שאפשר ● אבל רק אחרי שהצבעתם כמובן

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

התובע המחוזי של מנהטן הוציא צו לקבלת החזרי המס של טראמפ

לפי "הניו יורק טיימס", התובע המחוזי דורש את מסמכי החזרי מס ההכנסה האישיים והתאגידיים של נשיא ארה"ב משמונה השנים האחרונות כחלק מחקירה מתמשכת

בני גנץ, בנימין נתניהו. צופים העלאת מסים / צילומים: אמיר המאירי, תמר מצפי, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

לא משנה מי יהיה ראש הממשלה הבא, הוא יהיה מוכרח להעלות מסים

למרות הכרזות הפוליטיקאים שלא יעלו מסים, התרחיש הסביר מצביע על מהלך קלאסי של העלאת מס הכנסה, מע"מ ומס חברות ב-1%, שיכניס למדינה 11 מיליארד שקל ● ההבדלים בין הקואליציות יתבטאו רק בשולי התקציב, למשל מיסוי משקאות ממותקים או צמצום משרדי ממשלה ● ניתוח "גלובס"

תעמולת בחירות במגזר הערבי / צילום: צילום מסך

הבליץ עובד? הערכה: שיעור ההצבעה במגזר הערבי יגיע ל-60%

ההתקפות של נתניהו על הציבור הערבי, לצד ההתחייבות של גנץ לחוקק חוק יסוד לשוויון אזרחי, מעוררות את האזרחים הערבים לצאת ולהצביע - כך קובע ד"ר ת'אבת אבו ראס, מנכ"ל משותף של עמותת יוזמות אברהם הפועלת לשילוב ערבי-יהודי

הנשיא טראמפ  / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

טראמפ: לנתניהו סיכוי טוב לזכות, אבל הסקרים טועים לעיתים קרובות

אמר במסיבת עיתונאים: "לפי הסקרים, אלה יהיו בחירות צמודות מאוד... אבל הסקרים טועים לעתים קרובות" ● "עדיין מוקדם לדבר על סיפוח ההתנחלויות" ● בתגובה לשאלה האם אתה מעודד את ישראל וסעודיה לפעול יחדיו נגד איראן, השיב נשיא ארה"ב: "תמיד. אני מעודד כל אחד"

פוטוניקה / צילום: שאטרסטוק

מנוע צמיחה? המדינה השקיעה 200 מיליון שקל במכון מחקר לתחום מדעי האור והלייזר

תחום מדעי האור (פוטוניקה) נחשב לאחד התחומים הצומחים בעולם הטכנולוגיה ומשמש לתעשיית כלי הרכב האוטונומיים והסיבים האופטיים ● את הקמת המרכז הובילו משרדי הביטחון והאוצר, אוניברסיטת בן־גוריון ורשות החדשנות