גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל כלכלית ירושלים דודו זבידה ייהנה מעלות שכר של עד 6.5 מ' ש'

וגם: גיא ישראלי מונה ליו"ר נקסטקום, ובעז צפריר נפרד מרכבת ישראל

דודו זבידה  / צילום:תמר מצפי
דודו זבידה / צילום:תמר מצפי

דודו זבידה משתדרג

מנכ"ל כלכלית ירושלים צפוי ליהנות מעלות שכר של עד 6.5 מיליון שקל

בעלי מניות חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים אישרו אתמול (ד') את שידרוג תנאי העסקת המנכ"ל דודו זבידה, הצפוי בעקבות כך ליהנות מעלות העסקה שנתית מקסימלית של עד 6.5 מיליון שקל בשנה, וזאת לעומת עלות העסקה שעמדה ב-2014 על 3.1 מיליון שקל.

אישור בעלי המניות התקבל לאחר שחברת הייעוץ והמחקר אנטרופי תמכה בשידרוג תנאי ההעסקה. במסגרת השידרוג עלו דמי הניהול החודשיים לזבידה ב-10% ל-220 אלף שקל, צמוד למדד ובתוספת מע"מ; הוכפלה תקרת המענק השנתי שלו מ-6 תשלומי דמי ניהול שנתיים ל-21, ואושר לו מענק פרישה של 6 חודשי דמי ניהול והקצאת חבילת אופציות של כ-0.8% מהון החברה.

זבידה החל לכהן כמנכ"ל כלכלית ירושלים במארס 2013, וטרם לכך כיהן כמנכ"ל החברה הבת דרבן. בשנה האחרונה מנהל זבידה את החברה ומוביל את מהלכיה ללא בעל שליטה מעליו, לאחר שבעל השליטה הקודם, אליעזר פישמן, לא הצליח לעמוד בפירעון חובותיו לבנק לאומי שהחל לקדם את מכירת מניותיו. בעל המניות הגדול בכלכלית ירושלים הוא היום דוד פורר.

עד חודש פברואר האחרון מצבה הפיננסי של כלכלית ירושלים הלך והידרדר, ונראה היה שפניה להסדר חוב, אולם מאז גיוס הון שביצעה בסוף חודש פברואר האחרון, שהפתיע בביקושים הגבוהים לו זכה ובמשתתפים בעלי איתנות פיננסית גבוהה, כלכלית נהנית ממגמה חיובית במצבה הפיננסית ובתוצאות פעילותה.

דודו זבידה  / צילום:תמר מצפי

גיא ישראלי מונה ליו"ר נקסטקום

הנהלת החברה אישרה למנכ"ל החברה כפל כהונה

שינויים בצמרת חברת פרויקטי התקשורת הקטנה נקסטקום, שהודיעה באחרונה על סיום כהונתו של צבי רז כיו"ר החברה ועל מינויו של בעל השליטה והמנכ"ל, גיא ישראלי, במקומו. ישראלי מונה למנכ"ל נקסטקום במאי 2012, כאשר קודם לכך כבר כיהן כיו"ר.

בנקסטקום הסבירו כי הנהלת החברה בחנה את האפשרות למינוי ישראלי לכפל כהונה (מנכ"ל ויו"ר), "לאור שינויים בהיקף פעילותה של החברה" ומצאו כי מינוי זה הוא "לטובת החברה". עוד הסבירו בנקסטקום כי כהונתו של ישראלי תיעשה ללא תמורה נוספת בגין כהונתו כמנכ"ל וכי ועדת הביקורת והדירקטוריון "ישובו ויבחנו, בהתאם לנסיבות ולשינויים ככל שיהיו בפעילות החברה, את הצורך באיתור ומינוי יו"ר דירקטוריון שאינו מנכ"ל החברה, אם וככל שיידרש".

נקסטום / צילום:נקסטום

קזחסטן מחכה לכם

מפקד משטרת אלמטי מכין את העיר לישראלים

זמן קצר לפני ראש השנה הגיעה לישראל משלחת אנשי עסקים קזחים. בחברי המשלחת, שהגיעו מהעיר אלמטי בקזחסטן במטרה לאתר שיתופי-פעולה, היו אנשי ממשל ונציגי חברות אחזקה וקרנות השקעה.

במסגרת ביקורה, קפצה המשלחת למשרד עורכי הדין פרל כהן צדק לצר ברץ בתל-אביב, שם אירחה אותם עו"ד אנה משה, ראש דסק רוסיה ומזרח אירופה.

דולט קואנישב, שגריר קזחסטן בישראל, הבטיח במפגש כי בעוד כשלושה חודשים יגיע ראש ממשלת קזחסטן לביקור בישראל. באורחים היה מפקד המשטרה של העיר אלמטי, הגנרל סריק קודבייב, שקרא לשיתוף-פעולה עם סטארט-אפים ישראליים, וסיפר הם דואגים כבר עכשיו שאלמטי תהיה בטוחה למבקריה. הוא ציין כי הם הציבו 65 אלף מצלמות ברחבי העיר ואף העשירו את קופת העירייה מקנסות במהלך השנה החולפת. למי שאינו שולט בשינויים שעברו בעשורים האחרונים בקזחסטן, אלמטי היא העיר הגדולה בעולם, אולם בשנות התשעים היא איבדה את מעמדה כבירה הרשמית, לטובת אסטנה, העיר החדשה. כך או כך, אלמטי מהווה עדיין מרכז כלכלי והיא, כך מתברר, גם עיר תאומה של תל-אביב.

עוד השתתפו: סגנית שרת הבריאות הקזחית, בגדגול איסקקנובה אבדרסילבה; מיכאל רועה, יו"ר לשכת המסחר והתעשייה של ישראל-קזחסטן; צבי הרמן, יו"ר LR GROUP ; ג'קי עובדיה, מנהל התיירות הרפואית בכללית ואחרים.

משה וקואנישב  / צילום: עמית בן יאיר

ירד מהפסים

קרן טרנר ובעז צפריר נזכרים בתחנות המשותפות ברכבת

אמש ערכה הנהלת רכבת ישראל במשרדי החברה אירוע פרידה מבעז צפריר, המנכ"ל, אשר פרש באחרונה בתום 5 שנים בתפקיד.

במגיעים לומר שלום ותודה היו שר התחבורה, ישראל כ"ץ; קרן טרנר, מנכ"לית המשרד; קרן אצלאן, סמנכ"לית הכספים; אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות; איציק דנינו, ראש עיריית אופקים; אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות; ניסים פרץ, מנכ"ל נתיבי ישראל; איציק בלומנטל, מנכ"ל נמל אשדוד; יעקב גנות, מנכ"ל רשות שדות התעופה; אבי חודין, מנכ"ל נתיבי איילון; ירון רביד מנכ"ל סיטיפס ואחרים.

אצלאן, הודתה בשם ההנהלה ואמרה כי "בעז היה הקטר, בעל הספקים עצומים, מנהל שהוא דוגמה אישית אבל קודם כל חבר". כאשת כספים היא ספרה וסיכמה "120 ישיבות דירקטוריון, 270 ישיבות הנהלה וזה לא כולל אינספוף ישיבות עם העובדים".

טרנר, מנכ"לית משרד התחבורה, הזכירה כי היא כיהנה כחברת דירקטוריון הרכבת והייתה חברה בוועדת האיתור אשר בחרה בצפריר לתפקיד. מבחינתה, הייתה זו סגירת מעגל. ניסנקורן הודה לצפריר והודה כי: "לא מעט פעמים לא ראינו את הדברים עין בעין, אך אי-אפשר לחלוק על היותך מנכ"ל מהשורה הראשונה שפעל תמיד למען הצלחת רכבת ישראל". הוא חתם ואמר כי "בעז נכנס לי לנשמה והפך להיות חבר".

קרן טרנר / צילום: רפי דלויה

נציגי באייר משקיעים בטבעונות

היכן נפגשו נציגי באייר וסטארט-אפיסטים ישראלים?

חקלאות, מתברר, היא חלק בלתי נפרד מחדשנות וטכנולוגיה, ומסעדה טבעונית, היא מקום בו אפשר למצוא השקעות ומשקיעים. באירוע סגור שנערך בשבוע שעבר במסעדה הטבעונית "משק ברזילי" בתל-אביב, הוצעו מיליארד דולר למפתחים נבחרים בתחום החקלאות והמזון.

האירוע, בשם Life Science Breakfast, נערך כחלק משבוע החדשנות. מי שהובילה את המפגש וחיפשה רעיונות בישראל, הייתה חברת הכימיקלים הגרמנית, באייר, שרכשה באחרונה את ענקית החקלאות האמריקאית, מונסנטו, בעבור 66 מיליארד דולר. את האירוע היא ערכה בשיתוף ארגון CUBE הבינלאומי, לעידוד חדשנות טכנולוגית.

היות שבמוקד הפיתוח של באייר בתחומי המזון והחקלאות עומד עיקרון הקיימות, אין כמו מסעדה טבעונית תל-אביבית כדי לגלם עיקרון זה. וכך, תומר פפר, מנכ"ל באייר ישראל, פלוריאן שוואבל, נציג באייר לאיתור חדשנות גלובלית וטורסטן אולקה, יו"ר CUBE, התרשמו במקום מהמיזמים של 12סטארט-אפיסטים ישראלים. 

אגב, הסטארט-אפ המרשים מכולם, עדיין לא נבחר. 

פפר שוואבל ואולקה  / צילום: דנית ניצן

הקשר שבין כלכלה לבין פיצה ודינוזאורים

משתתפי כנס כלכלה דיגיטלית פיצחו את האינטרנט

בכנס "כלכלה דיגיטלית" שערכו בשבוע שעבר וואלה שופס ו-UPS במתחם Arca, בנמל תל-אביב, ביקשו הנוכחים ללמוד כיצד להפוך חנות אינטרנטית למצליחה.

השתתפו, לימדו ולמדו: ד"ר נמרוד קוזלובסקי, שותף בכיר במחלקת טכנולוגיה וחממת הסייבר של קרן ההשקעות JVP ושותף בפירמת הורצוג פוקס נאמן; אלי לביא, מנכ"ל וואלה שופס; ליאור שגיא, מנכ"ל UPS ישראל; משה אלפרט, מנכ"ל My Supermarket ישראל; מיכל רביב, מנכ"לית אתר מרמלדה; עמית לנג, מנכ"ל משרד הכלכלה והמסחר; רועי אלבז, מנכ"ל פנגו; טים קלי, יועץ אסטרטגי המוכר גם כמנטור של דונלד טראמפ וביל גייטס; קארן גילרמן, יועצת עסקית ואחרים.

קוזלובסקי טען כי אנחנו נמצאים בעידן שהוא "כלכלת הפיצה דומינוס". הוא הסביר כי לא משנה מה הצרכן רוצה לקנות, הוא מצפה לקבל את זה בתוך 30 דקות. לביא אמר לנוכחים כי "הקניונים בישראל הם דינוזאורים בהכחשה. הם ממשיכים באותה התנהלות מוכרת כבר עשרות שנים, משכירים שטחי מסחר לרשתות אופנה, חשמל, כלי בית, ספרים, מזון, מתנות ועוד ותלויים בטראפיק הקונים הנכנסים לקניון על מנת להצליח".

שגיא הזכיר לקהל כי בסחר אלקטרוני "לפעמים שוכחים שבסוף מישהו צריך להביא את החבילה הביתה. זו לוגיסטיקה ולכן יש לנו 200 טיסות ביום בעולם שמעבירות 18 מיליון חבילות".

קוזולובסקי שגיא גילרמן לנג ולביא   / צילום: אשר חיון

עוד כתבות

מייסד ומנכ"ל TripActions, אריאל כהן / צילום: Reuters, TripActions

אחרי שפיטרו מאות בזום, היזמים הישראלים של טריפאקשנס צומחים בשווי

חברת התיירות העסקית טריפאקשנס, שהקימו הישראלים אריאל כהן ואילן טוויג, הודיעה על גיוס 155 מיליון דולר לפי שווי של 5 מיליארד דולר ● במרץ ספגה החברה ביקורת חריפה לאחר שפיטרה עובדים בשיחת זום קבוצתית

בני בגין מצטרף ל"תקווה החדשה" של גדעון סער / צילום: התקווה החדשה

פתאום כולם היו רוצים להיות המפלגה השנייה בגודלה בישראל

בציר "רק-לא-ביבי" מעריכים שאחרי הבחירות הליכוד יהיה המפלגה הגדולה, אבל נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה ● לכן המטרה של כל אחד שם היא להיות "המפלגה השנייה בגודלה" ● בכל מקרה, בנט צפוי להיות לשון המאזניים, ותג המחיר שלו כולל רוטציה על כיסא ראש הממשלה

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט; אינטל קפצה ב-6.5%, אפל ב-3.7%

סגירה מעורבת באירופה ● התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב הסתכמו בשבוע שעבר בכ-900 אלף, לעומת צפי כלכלנים לכ-925 אלף ● בבית ההשקעות אופנהיימר מעריכים כי צ'קפוינט תציג הפתעה חיובית בדוחות

מרים פיירברג/ צילום: איל יצהר

עיריית נתניה לממשלה: "הסירו את אחריותנו מהטיפול בחופי העיר"

ראשת העיר, מרים פיירברג איכר, מאיימת לפנות לבג"צ אם במשרדי האוצר והפנים לא ייענו לדרישותיה להסיר את האחריות העירונית בטיפול בחופי העיר בשל הנטל הכספי הכבד באחזקתם. משרד הפנים: "הרשויות המקומיות הן האחראיות לתחזוק ותפעול חופי הרחצה"

רן גוראון / צילום: שלומי יוסף, גלובס

שלושה מנהלים בבזק בינלאומי יפרשו בעקבות התקלה בדוחות הכספיים

אירועי המחיקות בעקבות החשבונות הכפולים והתקלה החמורה בדוחות החשבונאיים נחשפו לראשונה בגלובס ● מדובר במנהלים העובדים תחת סמנכ"ל הכספים תומר שני ● דו"ח הביקורת הסופי יוצג לדירקטוריון בעוד מספר שבועות

 

סקוט גאלוויי / צילום: ג'ים בלוק

ביטקוין, Airbnb ואמזון: התחזיות של גורו הטכנולוגיה לעולם שאחרי המגפה

פרופ’ סקוט גאלוויי חשף באירוע "הכוחות והטרנדים שיעצבו את 2021" של גלובס את תחזיותיו לגבי התחומים שיצמחו והחברות שיככבו השנה • הוא הזהיר מפני שימוש באפליקציית רובין הוד ("הופכים את ההשקעה בבורסה להימורים"), ואיזה עצה הוא נתן למנכ"ל בנק הפועלים?

ג'ו ביידן, הנשיא הנכנס / צילום: Associated Press, Matt Slocum

ג'ו ביידן פותח את נשיאותו במשבר עמוק: איך להילחץ מאחיזתם של "השוליים המטורפים" ולמצוא הסכמה לאומית רחבה

ביידן, שהושבע השבוע, קיבל 7 מיליון קולות יותר מטראמפ, אך חבר האלקטורים הוכרע על־ידי כמה עשרות אלפי מצביעים ● הנוסחה השברירית הזו, בתוספת הפריצה המבעיתה לקפיטול, מבהירה: על כהונתו של ביידן מרחף משבר מערכתי, חברתי, תרבותי - אפילו קיומי

שורה תחתונה (מימין): עמרי שיינין מייסד שותף ומשנה למנכ"ל מיט-טק, דירק פון היינרישהורסט מייסד משותף בחברת Peace Of Meat; שורה עליונה (מימין) - דייויד ברנדס מייסד משותף בחברת Peace Of Meat, גיא חפר סמנכ"ל הכספים של מיט-טק / צילום: יח"צ

מיט-טק מדווחת על הצלחה בגידול תאי עוף בביוריאקטור

חברת הבשר המתורבת דיווחה כי החברה הבת שלה הצליחה בגידול תאי עוף בביוריאקטור ● מניית מיט-טק עלתה בכ-5% במחסר בת"א

בני שטיינמץ / צילום: Reuters, Denis Balibouse

הכרעה דרמטית בשווייץ: המיליארדר בני שטיינמץ נידון לחמש שנות מאסר על עבירות שוחד ומרמה

איש העסקים והמיליארדר הישראלי צפוי לערער על גזר הדין, שמצא אותו אשם ב"העברת שוחד לבכירי ציבור זרים" וכן "בזיוף ובמרמה במסמכי תאגיד" סביב פרשת מכרה הברזל בגינאה ● הוטל עליו קנס של 50 מיליון פרנק שוויצרי ● שטיינמץ הודיע כי יערער על הפסיקה

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

הסנאט יחל ביום שני בהליך השימוע של טראמפ

לאחר השימוע, הסנאט יצביע האם להרשיע את נשיא ארה"ב לשעבר ● אמנם טראמפ כבר עזב את הבית הלבן, אך הסנאט יכול להצביע ולהרשיע אותו, כדי למנוע ממנו לכהן שוב

שלום חיים, יו”ר ובעלי טעמן, מבעלי השליטה בישראייר / צילום: איל יצהר

השותף של רמי לוי נחשף: "שילמנו ביוקר אבל אנחנו מצפים שישראייר תכפיל את השווי שלה"

איש העסקים שלום חיים נחשף לראשונה ומספר על העסקה שבה רכש יחד עם רמי לוי את השליטה בישראייר ● מה הוא חושב על הטענות ששילמו ביוקר, על ההתמחרות מול יגאל דמרי ומוטי בן משה והאם חברת התעופה תפסיק לטוס בשבת?

שיעור העוני בקרב האוכלוסיה בישראל גדל בעקבות הקורונה הכלכלית / צילום: כדיה לוי, גלובס

ביטוח לאומי: העצמאים לא קיבלו דמי אבטלה, ושיעור העוני בקרבם עלה

מדוח העוני של ביטוח לאומי עולה כי הנפגעים העיקריים בתקופת המשבר הם עשירוני מעמד הביניים (עשירון 4-7), ואילו לעומתם, העשירון התחתון שיפר את מצבו בשל הסיוע הממשלתי ● יחד עם הסיוע הסוציאלי בתקופת הקורונה, רמת החיים לפי הכנסה פנויה ירדה ב-2020 ב-4.4%

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

הקורונה לא תיעלם ביום אחד וכולנו נצא למרפסות ונמחא כפיים

אומרים ש"אפשר לראות את הסוף" של הקורונה. אני בן 50 וטרם ראיתי משהו שהיה לו סוף, מלבד המוות ● דברים לא נגמרים. כל מלחמות ישראל עדיין נמשכות, כמו ההתנתקות, כמו רצח רבין, כמו המעברות - אין סוף, הדברים נמתחים ונמהלים ונשארים לנצח

ישראל קטורזה בקמפיין משרד הבריאות / צילום: לפ"מ

לא רק בקורונה: משרד הבריאות משקיע גם במלחמה בשאננות

מדירוג הפרסומות הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה עולה כי הקמפיין של משרד הבריאות בכיכובו של ישראל קטורזה הוא הקמפיין האהוב ביותר גם השבוע ● את דירוג הפרסומות הזכורות מובילה גם השבוע ביטוח ישיר עם כוכבי "לא כולל שירות"

נשים בבורסה

המשקיעות באות: יותר נשים סוחרות בבורסה והן גם עושות את זה טוב יותר

את מה שלא עשו קמפיינים ועשרות שנות מסחר מקוון, עשתה דווקא הקורונה: בחודשים האחרונים התחילו עשרות אלפי נשים לעשות צעדים ראשונים של השקעה בבורסה ● בעקבותיהן התפתחה תעשייה משגשגת של קורסים, קבוצות פייסבוק וייעוץ בוואטסאפ

מכוניות טסלה ביציאה מהמפעל / צילום: Shutterstock, Sundry Photography

טסלה משלימה את הקמת המטה הראשי שלה בפתח תקווה

המטה, ברחוב אפעל, כולל אולם תצוגה, מוסך וסדנת פחחות ונמצא בסמוך למתקני שירות ומכר של יבואניות רכב

הפגנות בחברה הערבית במחאה על האלימות ומחדלי הממשלה בטיפול בה / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

למרות חיזורי נתניהו, הממשלה תאשר רק תוכנית מוגבלת נגד אלימות בחברה הערבית

הממשלה צפויה לאשר כמה עשרות מיליוני שקלים למלחמה באלימות בחברה הערבית • עוד בתוכנית: מהלך נרחב לקטיעת זרם הנשק הגנוב לארגוני הפשיעה ותוכנית ממוקדת למאבק בארגוני הפשיעה, באחריות המפכ"ל החדש

השופטות ביניש וחיות. ביניש שמותנה בעצמה בממשלת מעבר, מנעה צעד דומה עד לאחר הבחירות / צילום: אוריה תדמור

הסטנדרט הכפול של בית המשפט העליון ביחס למינוי שופטים בתקופת בחירות

בקשת הנשיאה חיות לכנס את הוועדה לבחירת שופטים בתקופת בחירות, עוררה מחדש וויכוח בו נטען כי העליון מקבל החלטות סותרות בעניין ● אלא שבחינה היסטורית מבהירה שהכלל הינו עקבי וברור: מותר לכנס את הוועדה בתקופת בחירות, אך רק אם זה מועיל לעליונים

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

הנאסד"ק ננעל בשיא; IBM ואינטל התרסקו לאחר הדוחות

מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור בגרמניה מתחת לצפי ● המגבלות בבריטניה מורגשות מאוד בתחום השירותים, כך מדד מנהלי הרכש במגזר השירותים רשם את קצב התכווצות הפעילות הכלכלית המהיר ביותר מאז מאי 2020 ● לראשונה מפרוץ הקורונה הונג קונג השיתה סגר על התושבים

רחוב לואי מרשל 41, תל אביב / צילום: יח"צ

"יש הרבה חאפרים. היו יזמים שהציעו דברים ממש הזויים"

הבניין ברחוב לואי מרשל 41 בתל אביב ייהרס בקרוב: 32 דירות ייבנו במקום 15 הקיימות