גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יו"ר קליל, צורי דבוש: "אם העובדים חשים שייכות, הביצועים ישתפרו"

מנכ"ל קליל, אריה ריכטמן, בכנס משקיעים: "כמותית אנחנו גדלים במכירות כל הזמן, אבל התחרות אילצה אותנו להוריד מחירים; אנחנו חושבים שיש עוד הרבה לאן לגדול בשוק המקומי"

צורי דבוש / צילום: תמר מצפי
צורי דבוש / צילום: תמר מצפי

"חשיבותו של המשאב האנושי ביצירת ערך על-ידי חברה רק הולכת וגוברת", כך אמר בעל השליטה ויו"ר חברת פרופילי האלומיניום קליל תעשיות, צורי דבוש, במסגרת כנס שקיימה חברת קשרי המשקיעים ויחסי הציבור אייזנברג-אליאש בבורסה בתל-אביב בשבוע שעבר.

דבוש הציג בפני המשקיעים גרף המלמד על הקורלציה הקיימת בין העלייה בעלות ההעסקה של עובד בחברה לבין העלייה ברווחיה, וציין כי "בקליל מאמינים שככל שהעובדים קשורים יותר לחברה, וחשים שייכות אליה, כך גם ישתפרו ביצועיה העסקיים, וייווצר ערך לבעלי המניות שלה".

קליל היא אחת מיצרניות הערך הגדולות של השנים האחרונות בבורסה, ומניותיה עלו בחמש השנים האחרונות בכ-230%, לשווי חברה נוכחי של כ-720 מיליון שקל.

במחצית הראשונה של השנה הציגה קליל גידול של 1.4% בהכנסות לרמה של 188.5 מיליון שקל, ועלייה של 36% ברווח הנקי, שהסתכם ב-30.6 מיליון שקל. החברה נהנתה מירידה במחיר האלומיניום, חומר הגלם העיקרי שלה, לצד ירידה בעלויות התפעול על רקע ירידה במחירי האנרגיה.

מנכ"ל קליל, אריה (ריצ'י) ריכטמן, ציין כי החברה ממשיכה ליישם את האסטרטגיה להתמקד בייצור ושיווק מוצרים המיועדים לפתחי הבית, ובתוך כך גם זכוכיות ודלתות פנים, המתווספים לפרופילי האלומיניום המסורתיים שמייצרת החברה במפעלה בכרמיאל.

"לא רוצים להיות חברת בוטיק"

בהקשר של יצירת הערך, ציין המשנה למנכ"ל קליל, יוני רובינזון, כי הונה העצמי של החברה גדל פי שלושה מ-150 לכ-450 מיליון שקל במהלך שבע השנים האחרונות, ומתוך סכום זה ביצעה החברה חלוקות דיבידנד ורכישות עצמיות של מניות בהיקף כספי של כ-220 מיליון שקל.

עם זאת, הכנסות החברה נותרו יציבות ב-3 השנים האחרונות. בתשובה לשאלת "גלובס" בנוגע לעצירה בגידול בהכנסות, אמר ריכטמן כי "כמותית אנחנו גדלים. ההכנסות שלנו תלויות במחיר האלומיניום, אבל כמותית אנחנו גדלים כל הזמן. השוק בארץ גדל להערכתנו בשנה האחרונה, אבל בגלל עליית התחרות, ביצענו הוזלה של המוצרים שלנו. אנחנו לא חברת בוטיק ולא רוצים להיות חברת בוטיק. בדוחות של 2015 רואים התאמה בין הורדת המחירים שלנו והשחיקה ברווחיות על מנת למכור בכמויות גדולות יותר. אם צריך לשחוק את הרווחיות שלנו בשביל נפח המכירות אז אנחנו עושים את זה".

- מהם מנועי הצמיחה של קליל?

"אנחנו מחזקים את התשתיות שלנו כל הזמן. בסוף אנחנו מוכרים בגדול מוצר בסיסי אחד, פרופיל אלומיניום, אבל השימושים שלו הם רבים. אין מוצר אחד שיהווה את מנוע הצמיחה של החברה. אנחנו יוצאים כל הזמן עם מוצרים חדשים ומגוונים. גם לאחרונה הצגנו כמה מוצרים חדשים, שנוציא אותם לשוק בקרוב. השקענו לאחרונה כ-50 מיליון שקל בשיפור קווי הייצור שלנו, ואנחנו משקיעים כל הזמן בהון האנושי".

- אתם מתכננים לצאת מהשוק הישראלי ולנסות למכור גם בחו"ל?

"כרגע לא. אנחנו חושבים שיש עוד הרבה לאן לגדול בשוק המקומי. השוק הישראלי ממשיך להתפתח כל הזמן, וזה גם מה שצפוי לקרות בשנים הקרובות. האתגרים בשוק הישראלי הם מספיק גדולים עבורנו".

בכנס הציגה גם חברת המוצרים לרכב שנפ, שמניותיה בלטו בחצי השנה האחרונה עם עלייה של כ-65%. שנפ דיווחה השנה על שני הסכמים משמעותיים: רכישת מצברים מהיצרן הבינלאומי JCI לשם שיווקם בשוק הישראלי, ורכישת 50% מחברת אדי מערכות, המתקינה מערכות נלוות ואביזרים לרכבים, תמורת כ-75 מיליון שקל.

יו"ר דירקטוריון שנפ, אבי אורטל, ציין כי הסכם הרכישה, שצפוי להיסגר בסוף השנה, משלים את האסטרטגיה של יצירת סינרגיה בין פעילויותיה השונות של שנפ, הפועלת כיום בתחומי המצברים והצמיגים. אורטל ציין, כי שנפ עשויה להביא לקפיצת מדרגה בביצועיה של אדי מערכות, שכן אדי פועלת כיום אך ורק בשוק הראשוני, ומספקת שירותיה בעיקר ליבואניות הרכב, בעוד שבזכות שנפ היא תוכל לחדור אל השוק המשני, ולספק שירותיה גם ללקוחות הקצה הפרטיים במוסכים ובמכוני חשמל לרכבים.

מנכ"ל חברת וואן טכנולוגיות, שי אוזון, הציג בכנס את מנועי הצמיחה של הקבוצה, ובראשם תחום שירותי הענן, שהנו אחד הצומחים בשוק ה-IT העולמי, מגמה שניתן לאבחן באמצעות רכישות ענק שביצעו אורקל ו-IBM בתחום זה לאחרונה.

"יש שתי מגמות עולמיות - הענן והדיגיטל. בתחום הענן יש הרבה מאוד ארגונים שהולכים יותר ויותר לפתרונות מבוססי ענן, כי זה מאפשר הורדת עלויות וגמישות. כל החברות הגדולות למעשה הולכות לשם. מדובר באפליקציות יותר מורכבות, ולכן לארגונים לוקח זמן לקבל החלטות לעבור לתחום הזה. אנחנו בוואן התחלנו ב-2014 להיכנס לתחום הזה, וביצענו מאז מספר צעדים, ואנחנו הולכים לעשות עוד כמה פעולות, להגדיל את השירותים שלנו סביב תחום האפליקציות מבוססות הענן", אומר אוזון ל"גלובס".

"בתחום הדיגיטל זיהינו שהאתגר הגדול ביותר בארגונים הוא לחבר את המערכות הישנות לחדשות, כלומר לעולם הדיגיטלי. לצורך כך הארגון צריך אפליקציה שתדע לדבר עם המערכות הישנות שלו. אז פיתחנו יכולות וביצענו כבר מספר פרויקטים בתחום הזה".

כמו כן, התייחס אוזון לחברה לאוטומציה, שאותה רכשה וואן לפני כשנתיים, הפועלת במגזר הרשויות המקומיות. "זה שוק שאנחנו לא היינו חשופים אליו, וכיום אנחנו כבר מבצעים מספר פרויקטים בתחום הזה. יש כאן פוטנציאל גבוה שאנחנו עדיין לא ניצלנו, ואנחנו מתכוונים לנצל אותו בשנים הקרובות.

"בנושא השכר יש לנו את הפלטפורמה שלהם, ויש כאן שיעורי רווחיות גבוהים יחסית שרואים אצל המתחרות שלנו. כאן ההשקעה כבר נעשתה למעשה, ולכן, אם מצליחים לקצור את הפירות אפשר להגדיל את שיעורי הרווחיות. גם בתחום הזה אנחנו עדיין בתחילת הדרך, ומתכוונים לנצל את הפוטנציאל שלו בשנים הקרובות".

אוזון ציין את הפרויקטים מסוג "עיר חכמה" (Smart city), שבמסגרתם ממחשבות ערים את תשתיותיהן הבסיסיות. לדבריו, פרויקטים אלה צוברים תאוצה בעולם, והם עשויים לצבור תאוצה גם בישראל, כאשר וואן פועלת בתחום זה באמצעות החברה לאוטומציה. "כמעט כל הערים בישראל הולכות לכיוון הזה של פיתוח תשתיות חכמות, בדומה למגמה בעולם. יש כאן פוטנציאל גדול למנוע צמיחה נוסף, ואנחנו נראה איך ניתן לנצל את זה ולקדם את התחום הזה, שנמצא למעשה רק בראשית הדרך".

גם וואן נהנתה בשנים האחרונות מעדנה בשוק ההון, ושוויה עלה בחמש השנים האחרונות בקרוב ל-500%, לשווי נוכחי של 970 מיליון שקל - שווי אשר יביא ככל הנראה לכניסת המניה למדד ת"א 125 שיושק בקרוב על-ידי הבורסה.

עוד כתבות

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה

עובדים בלי ביטחון תעסוקתי / צילום: שאטרסטוק

תעסוקה צופה פני עתיד: אלה השינויים ששירות התעסוקה צריך לבצע

היום יותר מתמיד על שירות התעסוקה לבצע התאמות לנוכח אתגרי שוק התעסוקה העתידיים ● אימוץ מודל גמיש וקשוב לצורכי דורשי העבודה מחד והמעסיקים מאידך הוא המפתח להיערכות עם אתגרי שוק העבודה הדינמי והמשתנה ● דעה

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר – לוחם חירות ישראל כל חייו

ההגדרה שעמה נכנס לעולם המשפט השופט מאיר שמגר , נשיא בית המשפט העליון שהלך הבוקר לעולמו, היא גם זו שמגדירה אותו בצורה המדויקת ביותר: לוחם חירות ישראל ● אכן שמגר היה, לאורך כל חייו, לוחם חירות ישראל ● עם נקודה בין שתי המילים האחרונות ובלעדיה

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

המפתח לשחרור נעמה יששכר נמצא במשרד המשפטים

ההטיה של הפרקליטות לטובת בקשת ההסגרה מארה"ב, ביחד עם ההתעלמות מהבקשה הרוסית והסחבת האינסופית של מעצר בורקוב, היא עלבון צורב לרוסים ● על ישראל להיענות לבקשת ההסגרה של רוסיה כדי להחזיר את הצעירה הישראלית הביתה ● דעה

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

בנייני מגורים בשכונת שרלוטנבורג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

צעדים חסרי תקדים בברלין: שכר הדירה יוקפא לחמש שנים

מלבד הקפאת שכר הדירה כוללים הצעדים הפחתת מחירי השכירות בחוזים חדשים לרמות שנרשמו ב-2012, ומניעת העלאת שכר דירה באמצעות שיפוצים יקרים ● ביום שלישי צפוי הסנאט של ברלין לאשר את ההצעה

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

דיון מכריע בפרלמנט הבריטי: האם לאשר הסכם ה"ברקזיט"

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● הסיכויים שהעסקה תאושר גברו בשעות האחרונות, אחרי שקבוצת האולטרה-שמרנים בתוך המפלגה השמרנית, שקראו ל"ברקזיט" נוקשה יותר והתנגדו לעסקה של תרזה מיי, הודיעו כי יתמכו בעסקה של ג'ונסון

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! יש להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

סוכה / צילום: שאטרסטוק

סוכת שלום כל השנה: אפשר לפתור את המתח בין החילונים לחרדים

רוב הישראלים מסורתיים וחובבים את היהדות אך מודאגים מאוד מהקונפליקט החילוני-חרדי ● מסתבר שניתן לפתור אותו, אך הוא דורש מאמץ משני הצדדים ● דעה

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

 מאזדה 3 סדאן / צילום: יחצ

שאיפות פרימיום: מאזדה 3 החדשה זכתה לשדרוג מרשים ביחס לדור היוצא

מאזדה 3 מתברכת בשלדה מהנה לנהיגה, בתא נוסעים איכותי, ובביצועים מכובדים • אבל תג מחיר שאפתני מציב אותה במיקום בעייתי מול ההיברידיות והקרוס-אוברים האופנתיים

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו