גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבנקאים בסבב הפחדות נוסף

33 אחרי "משבר מניות הבנקים", ונראה שלא הרבה השתנה

דרור שטרום משה כחלון וקרנית פלוג / צילום: אוריה תדמור
דרור שטרום משה כחלון וקרנית פלוג / צילום: אוריה תדמור

שבוע שעבר, יום חמישי אחר-הצהריים, 33 שנים אחורה, 6.10.1983, הופסק המסחר בבורסה בהוראת שר האוצר. המסחר התחדש רק אחרי כ-3 שבועות, בצניחה של 17%, בהמשך לנפילה קודמת של 23% במניות הבנקים - אלה שקודם לכן, בחסות בנק ישראל ובהעלמת עין של ממשלת ישראל, היו להיטי "ההשקעה הבטוחה", "ברזל יצוק" של כל מי שחי כאן, עבד וחסך, כולל "אלמנות ויתומים". "משבר המניות הבנקאיות", קראו לזה, מה שהביא ל"הסדר מניות הבנקים", כלומר מימון השבר הגדול על-ידי המדינה-בנק ישראל.

רק אחרי יותר משנה הוקמה ועדת חקירה. עברה יותר מעוד שנה להגשת "דוח ועדת בייסקי", שבו פורטו כל עובדות ההתנהלות הפלילית, הקלוקלת והתאוותנית של הבנקאים - בפועלים, בלאומי, בדיסקונט ובמזרחי - וההתנהלות העלובה, הפחדנית והמוטה של בעלי התפקידים הבכירים בבנק ישראל, וגם באוצר אז. למרות ההאשמות הברורות וההמלצות החד-משמעיות החליט היועץ המשפטי לממשלה דאז, נובמבר 1989, לא להעמיד לדין את הבנקאים הגדולים ושותפיהם, רואי החשבון שביקרו והובילו את הדוחות.

לחץ ציבורי בהובלת כמה בכירים בודדים הביא להוראת בג"ץ, במאי 1990, להעמיד את האחראים לדין. פסק הדין של השופטת מרים נאור, במאי 1994, מצא את הבנקאים ורואי החשבון שלהם אשמים עד צוואר וקבע עונשי מאסר וקנסות.

נאור כתבה: "הרפתקה פיננסית עד איבוד שליטה. הבנקים יצרו מכשיר פיננסי מיוחד שהתנהג, הלכה למעשה ולאורך תקופה ארוכה, באופן שאין לו אח ורע בתולדות הבורסות בעולם".

שנתיים אחרי, פברואר 1996, ביטל בג"ץ את עונשי המאסר, כשברקע הלאמת הבנקים ובנקאים שצולמו כקשישים לא בריאים. לקח 13 שנים מהשבר לרחמים.

כמה עלה ההסדר? לפני כ-10 שנים בדקו החשב הכללי אז, פרופ' רו"ח ירון זליכה, ועו"ד איילת צור-נייברג את "הנזקים הכלכליים במשבר המניות הבנקאיות". סיכום קצר: העלות הישירה למדינה - 40-68 מיליארד שקל (בהנחות ריבית שונות), "ברם, השלכות ההסדר על המשק הישראלי ולציבור כולו רחבות הרבה יותר וקשות לאומדן כלכלי". הנזקים העקיפים מוערכים בעוד עשרות מיליארדי שקלים.

בדוח ועדת החקירה הייתה אז גם סדרה ארוכה של המלצות כלכליות משקיות, שביקשו לטפל במהות הבעיה שיצרה את השבר הגדול: סכנת ריכוזיות המערכת הבנקאית והניצול לרעה של כוחה. הן נכתבו על-ידי חבר הוועדה, פרופ' מרשל סרנת ז"ל, מבכירי ומייסדי האקדמיה הכלכלית של ישראל.

אלא שגם אימת הבנקאים החדשים, אף שהבנקים כבר היו בבעלות המדינה והבנקאים מינויים של השרים, פעלה, ו-18 שנים לא זז מאומה - רק התנפחה הבועה הבנקאית, וגבר הנטל על הציבור.

רק ב-2004 העזו לגעת בבעיה המרכזית של המשק הפיננסי, מה שמכונה רפורמת ועדת בכר ולימים חוק הרפורמה בשוק ההון, שהוציאה את קופות הגמל וקרנות הנאמנות מהבנקים. בפועל, רק חלק מהרפורמה בוצע, אחרי שבכירי אוצר נבהלו והתקפלו (אחר כך מצאנו אותם משולבים היטב בתפקידים בכירים במערכת הבנקאית). התוצאה הציבורית הייתה: דמי הניהול במערכת הפיננסית כולה הגיעו לשליש מהחיסכון.

עכשיו, 33 שנים אחרי, אנחנו בעיצומו של סיבוב נוסף. סיבוב שטרום. ניסוח החוק, על-פי המלצות הוועדה להגברת התחרותיות בשווקים הפיננסיים, נמצא בדיונים של ועדת הרפורמות, והלחצים הבנקאיים, ישירים ועקיפים, על חברי הכנסת בשיאם.

מה שמזכיר אמירה מיתולוגית של סרנת, מנסח ההמלצות ההן, מספטמבר 2004, בעיצומה של המלחמה על רפורמת בכר: "הבנקים כבר התחילו במסע ההפחדה. כדרכם מימים ימימה, כאשר אין להם כבר תקווה לשכנע את הציבור בממצאים אובייקטיביים, פותחים הבנקים, גם באמצעות איגוד הבנקים, במסע הפחדת הציבור. זה מה שקורה עכשיו בקמפיין הפרסומי נגד המלצות ועדת בכר, וזה מה שקרה אחרי פרסום המלצות ועדת בייסקי". עכשיו אנחנו בשטרום.

stella-k@globes.co.il

עוד כתבות

בניין קשת / צילום: תמר מצפי, גלובס

בעקבות הצניחה בהכנסות, קשת נערכת לצמצום של 15% בהוצאות

"נתוני מאי יוני מחייבים אותנו להסתכל נכוחה ובפיקחון על המצב", אומר ל"גלובס" בכיר בערוץ ● בנוסף, בוחנת החברה הקפאת הפקות חדשות המתוכננות ל-2021 ● בחברות המדיה טוענים: "הטלוויזיה היא הנפגעת הפחות משמעותית בענף"

משרדי לייטריקס. תפחית השנה בגיוס הג'וניורים (למצולמים אין קשר לכתבה) / צילום: איל יצהר, גלובס

ה"בוטקאמפים" של ההייטק עדיין מלאים. אבל איפה כולם יעבדו?

בכל שנה צעירים חסרי ניסיון ממלאים את ה"בוטקאמפים" - קורסים לתכנות - בשאיפה להשתלב בהייטק ● עובדים מנוסים פוטרו או הוצאו לחל"ת עקב המשבר, מה שמשנה את פני התעשייה • רונן ניר מויולה ונצ'רס: "השקעת משאבי המדינה בחינוך טכנולוגי, מייצרת ג'וניורים שלא ישתלבו בתעשייה"

ג'ק מא מייסד ומנכ"ל עליבאבא / רויטרס

חברת הפינטק הסינית אנט בוחנת הנפקה לפי שווי של 200 מיליארד דולר

אנט, שהקים יו"ר עליבאבא ג'ק מא, תצא בהנפקה ראשונית בבורסה של הונג קונג ● תמכור עד 10% ממניותיה בהנפקה, כך לפי דיווח מעבר לים

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

שופטים בניגוד עניינים: לא באמת המערב הפרוע

שאלת הפיקוח על הרשות השופטת חזרה השבוע למרכז הבמה ● התמונה שמציירים חברי כנסת מהימין, ולפיה שופטים פטורים מראש מקיום עיקרון ניגוד העניינים, ואין מי שיקרא אותם לסדר אם חרגו ממנו, חוטאת לעובדות ● "המשרוקית של גלובס"

הכוח הגדול של העסקים הקטנים / איור: חן ליבמן

דווקא בעת משבר: הכוח הגדול של העסקים הקטנים

חדשנות, יצירתיות ותעוזה יכולות לסייע לעסקים קטנים לצלוח את משבר הקורונה ואפילו לצאת ממנו מחוזקים ● כך תעשו את זה נכון

מושבים ריקים במשרד הבונדסליגה בגרמניה / צילום: Michael Dalder, רויטרס

זו ההזדמנות לתת את הבמה לספורטאים הצעירים

בענפי הספורט המובילים צופים הפסדים כבדים כתוצאה מהיעדרות הקהל מהמגרשים ● אפשרות אחת עבורם היא להמשיך לדרוש פיצוי מהאוצר ולאיים בהשבתה ● אבל האופציה העדיפה היא לקצץ בהוצאות ולתת לצעירים לתפוס את מקומם של הכוכבים הזרים

נועם לוי / צילום: איל יצהר, גלובס

"יסגרו אותנו עד הקיץ הבא, וזאת מכת מוות"

שיחה אישית ומקצועית עם נועם לוי, יו"ר התאחדות בעלי האולמות, על היתמות בגיל מוקדם, העבודה באולמות ונזקי הקורונה ● "אנחנו נמצאים במו"מ עם משרד האוצר על מתווה סיוע, ואם הוא לא יהיה הוגן, לא נוכל יותר להחזיק את החברים ונצא למלחמה"

הדמיה: המסעדה הראשונה בישראל ללא מגע יד אדם
 / צילום: גו נודלס

הריחוק החברתי מגיע לשוק המסעדות: נפתחת המסעדה הראשונה בישראל ללא מגע יד אדם

במסעדה החדשה של גו נודלס אין נותני שירות – לא מארחים ולא מלצרים ● הלקוח נדרש לבצע את ההזמנה באמצעות מסך מקוון, והוא אוסף אותה באמצעות סיסמה מאחד מ-24 הלוקרים שניצבים בחדר

קורט יוליין, מנכ"ל ברליץ העולמי / צילום: יח"צ

קורונה שפה קשה: אי אפשר לטוס, אבל אנשים עדיין רוצים ללמוד שפות

בראיון ל"גלובס" מספר מנכ"ל ביה"ס הגדול בעולם ללימודי שפות קורט יוליין על האירוע ששינה את האופן שבו הם מלמדים ועל המזל שהיה להם בזכות הטכנולוגיה ● הוא משיב על שאלה קרדינלית הרבה יותר: מי בכלל צריך ללמוד שפה זרה כשאי אפשר לטוס

מחזור בקבוקים / צילום: איל יצהר

לא הסכימו לקבל מכם בקבוקים למיחזור ב-am:pm? זו הפרה של החוק

בשלטים שניתלו ברחבי הרשת בת"א נכתב כי"על פי הנחיית משרד הבריאות החל מיום 6 ביולי ועד להודעה חדשה, חל איסור על קבלת אריזות בקבוקים למיחזור" ● אלא שמשרד הבריאות כלל לא היה מודע לאותה "הנחיה", וגילה על כך רק בעקבות פניית "גלובס"

פרופ' סיגל סדצקי / צילום: איל יצהר, גלובס

משרד הבריאות משנה את הכללים: פחות אנשים יידרשו בבידוד

על פי הכללים החדשים, תיערך הבחנה בין מי שבא במגע עם חולה קורונה מאומת בעל תסמיני מחלה לבין מי שבא במגע עם חולה שלא פיתח תסמינים ● התוצאה: פחות אנשים יידרשו בבידוד

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מתניעה מחדש: אמזון חוזרת למכור סחורה לישראל בתעריפי שילוח זולים יותר

בתחילת מרץ, עם התפשטות מגפת הקורונה, הופסקו המשלוחים מאמזון ארה״ב ואירופה לישראל; לפני חודשיים הוחזרו המשלוחים בעלויות משלוח שהפכו את הקנייה לבלתי משתלמת ● אולם גם כעת, כנראה שתידרשו לחפש בפינצטה מוצרים עם מחירי שילוח אטרקטיביים

קוטג' במבשרת ציון / צילום: יח"צ

עסקת השבוע: הנחה של 400 אלף שקל על כניסה מיידית במבשרת ציון

המשא ומתן על הנכס התחיל במחיר מבוקש של 4.7 מיליון שקל והסתיים ב-4.3 מיליון שקל ● "תוך 10 ימים המשפחה הרוכשת כבר נכנסה לבית"

הנשיא טראמפ עומד ברקע פסלי ראשי הנשיאים של ארה"ב, של הר ראשמור המפורסם / צילום: Alex Brandon, Associated Press

דונלד טראמפ נגד "האספסוף הזועם"

לנוכח סקרים מזעזעים, נשיא ארה"ב מגייס את קודמיו המתים למסע הבחירות שלו ● הוא מבטיח להציל אותם מידי "השמאל הפשיסטי" הזומם למחוק את ההיסטוריה ● האם זה יעזור לו? ספק

חניונים בשכונת מלחה בי-ם יהפכו למתחם תחזוקה וחניון קרונות לרכבת הקלה / הדמיה: אדריכל גיל קריבין, צוות אב לתחבורה

חניוני אוטובוסים בשכונת מלחה בי-ם יהפכו למתחם תחזוקה וחניון קרונות לרכבת הקלה

כך אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ירושלים ● המתחם (דפו) יכלול שני מפסים בקיבולת של 102 קרונות ● ביצוע הפרויקט יבוצע על ידי הזוכה במכרז לזכיינות לקו הכחול והשלישי של הרכבת הקלה בבירה שצפוי לפעול החל מסוף 2027

אורבן אאוטפיטרס / שאטרסטוק

כבר לא תפתח חנות בדיזנגוף סנטר: פוקס מחסלת את הפעילות של אורבן אאוטפיטרס בישראל

קבוצת פוקס דיווחה כי תבצע סגירה הדרגתית של קבוצת אורבן אאוטפיטרס ● ברבעון הראשון מחקה פוקס כ-6 מיליון שקל בשל ירידת ערך הזיכיון שלה עבור מותגי אורבן

תיירות מצטלמות השבוע ליד הספינקס במצרים / צילום: Mohamed Abd El Ghany, רויטרס

מצפצפים על הרופאים, חוזרים לתיירות וקורצים לישראל: כך מתמודדים בעולם הערבי עם הקורונה

הממשלה בקהיר ממהרת לפתוח מלונות, למרות שלא בטוח שהשתלטה על המגפה שעד כה הדביקה 80 אלף מצרים ● תיירי העולם מוזמנים לבוא, אך לא הישראלים ● למרות שהסיפוח עשוי לערער את היחסים עם איחוד האמירויות, חברות מקומיות עושות עסקים עם תעשיות ביטחוניות ישראליות

פרופ' מארק בליית / צילום: (c) Courtesy of Open Society Foundation

הוא חזה את עליית טראמפ ואת הברקזיט. הוא חושב שהקפיטליזם מת והוא בעיקר יודע למה כולם כל כך כועסים

איך ההסבר על ‘ביל גייטס שנכנס לבר' קשור לקורונה ולג'ורג' פלויד? פרופ' בליית משוכנע שהוא יודע מה השתבש בשיטה ואיך אפשר לתקן אותה ● בראיון פוקח עיניים ל־G הוא מתריע: הכעס בעולם יגיע לנקודת רתיחה - אלא אם כן מנהיגים יגלו סוף־סוף קצת אומץ פוליטי ● האזינו

תחנת המטרו - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: נת"ע

עסקה ב-512 מיליון שקל בירושלים וקטטה על 18 מיליון בחיפה - כותרות הנדל"ן

קנדה ישראל רוכשת קרקע נחשקת בבירה, המנכ"ל הוותיק של אמות פורש, תקן החנייה בת"א מצטמצם, ירידה בהרוגים בתאונות עבודה בתחום הבנייה – בגלל הקורונה, או שדפוסי העבודה השתפרו ● וגם: כל מה שאפשר להגיד על "מס המטרו" החדש

דידס 6, ירושלים - התחדשות עירונית / הדמיה: קבוצת מנוס

"אסור שתיגמר היזמות של תמ"א. יש בניינים מאוד מסוכנים"

לדיירים ברחוב דידס 6 בירושלים היה חשוב ששיפוץ הבניין ישמור גם על האופי הייחודי של שכונת המושבה הגרמנית ● דיירת בבניין: "ראיתי איך הם חיזקו ואת החפירות לעומק - זה לביטחון כל התושבים"