גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פסגות: ההסתברות שהשוק יעלה אם טראמפ יבחר היא 99.8%

החששות מניצחון של טראמפ הביאו את ה-S&P 500 לירידה של 9 ימים ברציפות, דבר שלא קרה מאז 1980 ■ הפעילות הכלכלית ברחבי העולם רשמה שיפור ב-2016  

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס
דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

3 ימים לפני הבחירות בארה"ב, והשוקים בהתרגשות שיא. החששות מניצחון של טראמפ הביאו את ה-S&P 500 לירידה של 9 ימים ברציפות, משהו שלא קרה מאז חודש דצמבר של שנת 1980.

באופן טבעי, התקשורת, אותה תקשורת שבשבוע שעבר רשמה ש-46% מהאוכלוסייה בישראל חיה בישובים שרמת החיים בהם נמוכה מהממוצע, התעסקה בנתון הסטטיסטי הזה מבלי לציין כי על פני 9 ימים המדד ירד בסה"כ ב-3.1%, ורחוק עדיין רק 4.6% משיאו הקודם.

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בבית ההשקעות פסגות, וגיא בית אור, מנהל מחלקת המאקרו, מערך מחקר ואסטרטגיה, משלימים את הנתונים. לדבריהם, מאז שנת 1950 היו רק תריסר מקרים בהם ה-S&P ירד במשך 9 ימים ברציפות, כולל הרצף האחרון. לעומת זאת, רצף של 10 ימי ירידות התרחש רק 5 פעמים, ורצף של 11 ימי ירידות רק 3 פעמים.

כמה זה במונחים סטטיסטיים? ההסתברות ל-11 ימי ירידות רצופים עומדת על 0.02% בלבד, נמוך אפילו מההסתברות של הקאבס לקחת את הוורלד סירייס. במילים אחרות, הכותרת שלא תראו בשום מקום (ולשם שינוי בצדק, היא חסרת משמעות לחלוטין) היא: ההסתברות שהשוק יעלה גם אם טראמפ יבחר היא 99.98%.

האווירה התחילת השנה הייתה רווית פחד, והתמקדה ב"נחיתה קשה" בסין, והפחד מקריסה של חברות האנרגיה בשל ירידת מחירי הנפט. אם זה לא הספיק, באמצע השנה קיבלנו חיזוקים לתחושת הפחד בשל הברקזיט והבעיות ששררו בדויטשה בנק. לכל אלו היו השפעות מהותיות על השווקים במהלך השנה האחרונה. אבל מה קורה עם הכלכלה הגלובאלית?

קיימת אי וודאות גבוהה שצפויה להישאר כזו בשל הסביבה הפוליטית, אבל נראה שהנתונים הכלכליים נדחקים מדי לשולי השיח. אז בית ההשקעות פסגות מספק עדכון קצר בהתפתחויות האחרונות במדדי מנהלי הרכש ברחבי העולם, שמהווים בדרך כלל מדדים מקדימים מוצלחים לצמיחה הכלכלית.

מאחר והפוקוס הוא בדרך כלל על ארה"ב ואירופה, לעיתים מתפספסת התמונה הגדולה. לראיה, מסתבר שב-2016 נרשם עד כה שיפור משמעותי בפעילות הכלכלית ברחבי העולם. בשורה התחתונה, על פי MARKIT, הפעילות התעשייתית הגלובלית (PMI, מדד מנהלי הרכש) כיום (אוקטובר) היא הגבוהה מזה שנתיים.

בארה"ב שורר כעת שיא של 3 חודשים (והיא מושפעת מהתחזקות הדולר וקריסת מחירי הנפט), כאשר רמת המדד עומדת על 51.9 נקודות.  בגרמניה רמת המדד עומדת על 55 נקודות, והיא נמצאת בשיא של 33 חודשים. רוסיה עם 52.4 נקודות בשיא של 48 חודשים, הולנד עם 55.7 נקודות ושיא של 15 חודשים, וישראל עם 9 נקודות ובשיא של 8 חודשים (PMI תנודתי מאוד עבור ישראל, אך גם הוא בממוצע תלת חודשי בשיא מאז 2011).

המסקנה היא כי מאז ומעולם אי הוודאות שלטה בשווקים וכנראה שתמיד יהיה כך הדבר, אך כשמתבוננים מעבר לסנטימנט הרגעי וכאשר ובוחנים את התמונה הכוללת, נראה כי הפעילות הכלכלית ברחבי העולם, אחרי שנתיים של דשדוש ואפילו האטה, רשמה שיפור ב-2016 ונראה כי מגמה זו תלווה אותנו גם ב-2017.

משמעות נוספת של נתוני הפעילות החיוביים היא שניתן לצפות להמשך עלייה בסביבה האינפלציונית, מעבר להתפוגגות השפעות ירידת מחירי הנפט, וכי הפד ככל הנראה יפעל להעלות את הריבית עוד השנה (ההסתברות הנגזרת בשווקים נכון להיום עומדת על 76% עבור דצמבר) וגם בשנה הבאה. סביבה גלובלית משופרת ביחד עם לחצים אינפלציוניים מתגברים צפויה להוות רוח גבית לשוקי המניות אך תתמוך פחות בשוקי האג"ח.

דו"ח התעסוקה

בשבוע שלפני הבחירות דו"ח התעסוקה משך, באופן טבעי, הרבה פחות אור זרקורים וחבל שכך שכן מדובר בדו"ח מצוין. אמנם, בשורה התחתונה תוספת המשרות של חודש אוקטובר היתה נמוכה מהצפי (161 אלף לעומת 175 אלף) אבל זאת לאחר שנתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה ב-44 אלף משרות נוספות כך שבסיכום הדברים מדובר על תוצאות טובות מהצפי. לא רק זאת אלא שנדמה גם שהדו"ח הושפע לא מעט מהוריקן מת'יו שהכה בתחילת אוקטובר בפלורידה. לראיה, לפי סקר משקי הבית בדו"ח, 238 אלף איש דווחו שהם לא עבדו באוקטובר בגלל מזג האוויר, עובדים שכמובן יחזרו למצבת העובדים כבר בחודש הבא.

דו"ח התעסוקה

שיעור האבטלה ירד באוקטובר בעשירית נ"א וחזר לרמה של 4.9%, זאת במקביל לירידה דומה בשיעור השתתפות שירד ל-62.8%. מה שיותר מעניין הוא ששיעור האבטלה בהגדרה הרחבה יותר ( U-6 ) הכוללת גם עובדים במשרה חלקית שהיו רוצים לעבור לעבודה במשרה מלאה וכאלו שפשוט התייאשו מחיפוש עבודה, ירד ב-0.2 נ"א לרמה של 9.5%, הרמה הנמוכה ביותר מאז המשבר.

העובדה ששיעור האבטלה בהגדרה הרחבה יותר יורד בקצב מהיר יותר משיעור האבטלה ה"רגיל" מלמדת שהרפיון בשוק העבודה האמריקאי הולך ומתכווץ. כתוצאה מכך, הלחצים לעליית שכר הולכים ומתגברים כאשר השכר השעתי הממוצע עלה באוקטובר ב-0.4%, מה שמביא את השינוי השנתי לקצב של 2.8%, הקצב המהיר ביותר בשבע השנים האחרונות.

מדובר כמובן בחדשות טובות, שכן עלייה מהירה בשכר והחזרה הצפויה של האינפלציה ליעד כבר בחודשים הקרובים יאפשרו להמשיך בתהליך הנורמליזציה של הריבית. מצד שני, אם נניח שהדבר היחיד שמעניין את חברי הפד זה השווקים, אז הנורמליזציה היחידה שנדרשת היא זו של תהליך קבלת ההחלטות בבנק המרכזי החשוב בעולם.

ולסיום, קצת על הברקזיט. בית המשפט הגבוה בבריטניה קבע ביום חמישי שהממשלה לא יכולה להפעיל את סעיף 50 לאמנת ליסבון ללא הצבעה של הפרלמנט. מתנגדי הברקזיט כבר החלו לחגוג, והפאונד אפילו הצליח לעלות בכ-1.5% מול האירו והדולר. אפשר כמובן להתווכח על המשמעות הדמוקרטית של משאל עם אם לאחריו הפרלמנט יכול להפוך את ההצבעה אבל כך או כך נראה שלא מדובר בהחלטה מהותית.

ראשית, הממשלה ערערה על ההחלטה לבית המשפט העליון וזה צפוי להשיב עד סוף השנה. בנוסף, גם אם בית המשפט העליון יחליט שלא לקבל את הערעור (תרחיש סביר ביותר), נראה כי הפרלמנט הבריטי לא צפוי להחליט באופן שונה ממשאל העם. הנתונים הכלכליים הטובים שהתפרסמו לאחרונה בבריטניה וההתאוששות המהירה בשווקים צפויים להוביל לכך שהחששות מהפעלת סעיף 50 נמוגו אט אט, ושהברקזיט אכן יצא לדרך.

 .

עוד כתבות

סטנלי פישר / צילום: תמר מצפי, גלובס

בעלי המניות בפועלים צירפו את סטנלי פישר לדירקטוריון; האם הוא יתמודד בעתיד על תפקיד היו"ר?

האסיפה הכללית השנתית של בעלי מניות הבנק בחרה היום בפישר ובישראל טראו לדירקטורים רגילים בבנק וברונית אברמזון ובדליה לב לכהונה שנייה כדח"ציות ● בכך בא לסיומו הליך בחירה חריג, רווי האשמות, סערות ושינויים בוועדה לבחירת דירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה ● פישר: "בפני המערכת הבנקאית עומדים אתגרים רבים, לא רק בעקבות משבר הקורונה"

יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט / צילום: שלומי יוסף

הסכם חדש לסלברייט באמירויות: תספק טכנולוגיה לגוף באבו דאבי

על פי הערכות, היקף העסקה בין חברת הסייבר הישראלית לגוף בממשל של אבו דאבי, כ-3 מיליון דולר ● ממידע שהגיע ל"גלובס", המתווך בעסקה הוא דוד מידן, שהיה שליח ראש הממשלה למו"מ לשחרור גלעד שליט

אזור המרינה של דובאי סיטי / צילום: רויטרס

חברת שלמה ביטוח מטיסה את הסוכנים המצטיינים שלה לדובאי

וגם: סייברזון ומיקרוסופט יערכו הכשרות מקוונות לקהילה הטראנסג'נדרית, כדי לסייע לשילובה בהייטק ● השיחה

מנכ"ל TKMS רולף וירץ ומפקד הצי המצרי חאלד חסאן בטקס מסירת הצוללת בספטמבר השנה / צילום: רויטרס

מדוע בליכוד יעשו הכל כדי למנוע בדיקה פרלמנטרית של הליך רכישת הצוללות

נאמניו של נתניהו מסבירים שוב ושוב שהליך רכישת הצוללות היה תקין לחלוטין ● ואם כך, מדוע בליכוד פועלים בכזו היסטריה סביב ההצעה להקמת ועדת בדיקה בנושא? ● ומדוע הצוללת אח"י דרקון מוכנה ומזומנה במספנות בגרמניה אך עדיין לא עושה עליה?

מתוך הקמפיין של אייס / צילום: תום סיימון

קל לשדרג: אייס - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

סמנכ"ל קבוצת גיאוקרטוגרפיה, אלי משולם: "הפרסומת בהשתתפות הזמר רותם כהן מטפסת אל ראש הטבלה לאחר שבועיים שבהם כבר הופיעה במדד" ● 9 מיליון - הפרסומת האהובה ביותר

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

בנק ישראל מותיר את שער הריבית ללא שינוי - מגדיל את תכנית רכישות האג"ח הממשלתי ב-35 מיליארד שקל

ריבית הבנק תישאר בשיעור הנוכחי של 0.1%, וזאת למרות העמקת המיתון בעקבות הסגר השני ורמות השיא שבהן נסחר השקל ● בתוך כך, בנק ישראל יעניק הלוואות לבנקים בריבית שלילית של מינוס 0.1%

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

למרות הסגר: שיא של עשור בהיקף המשכנתאות לחודש ספטמבר

הציבור לקח בחודש ספטמבר משכנתאות בהיקף 6.3 מיליארד שקל ● 15% מהמשכנתאות היו לטובות דירות מחיר למשתכן ● הסיבות לזינוק המפתיע: הריביות הנמוכות לצד חוסר הוודאות לגבי המדיניות הממשלתית בשוק הנדל"ן

לימור ליברמן-לביא, יו"ר ועד העובדים של בזק בינלאומי / צילום: אורלי שניידר

עובדי בזק בינלאומי מבקשים מוועדת הכלכלה לדון בביטול הפיצול באינטרנט

עובדי החברה קוראים ליו"ר הוועדה יעקב מרגי לקיים דיון בהשתתפות נציגי כל ספקיות האינטרנט שיכולות להיפגע מכוונת משרד התקשורת לבטל את הפיצול בין ספק לתשתית

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

הבטחה או מציאות: האם שוק השכירות הישראלי משתנה?

האם אנחנו שוק השכירות עומד לקבל דחיפה, או שנמשיך לחשוב לפני הכל על רכישת דירה ● הצטרפו לשידור החי

רוני פנטנש מלכאי, "הפורום הציבורי - כפרי הנוער והפנימיות”. פנייה לתורמים / צילום: הפורום הציבורי כפרי הנוער והפנימיות

לומדים מרחוק? רוב התלמידים מהשכבות הנמוכות עדיין לא קיבלו מחשב מהמדינה

המדינה אמורה לרכוש כ-144 אלף מחשבים עבור תלמידי ד'-י"ב שאין להם מחשב או מכשיר קצה אחר בביתם • רוב המכשירים לא סופקו ותלמידים רבים לא יכולים להשתתף בלמידה מרחוק

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

התרופה של גיליאד לטיפול בקורונה קיבלה את אישור ה-FDA

התרופה שאושרה היום, רמדסיביר, היא כעת הטיפול הראשון והיחיד של נגיף הקורונה שאושר במלואו בארה"ב ● עד כה חלו בנגיף יותר מ-41.3 מיליון איש ברחבי העולם, ונפטרו למעלה ממיליון ● במאי אושרה רמדסיביר לטיפול חירום בנגיף, המאפשר לבתי חולים ורופאים להשתמש בתרופה למרות שלא אושרה רשמית על ידי הסוכנות

שלט סגירה על חלון הראווה של חנות קטנה בתל אביב. בעקבות הסגר הרבה עסקים הגיעו לידי פשיטת רגל / צילום: איל יצהר, גלובס

סקר הלמ"ס מגלה: הפדיון נפגע באופן משמעותי, יש יותר עובדים בחל"ת - ובכל זאת העסקים אופטימיים

בסקר נבדקו מצב התעסוקה ואופי התעסוקה לפי קבוצות עובדים שונות ● אחוז המפוטרים מצביע על עלייה מ-6.6% באמצע אוגוסט ל-7.6% באמצע אוקטובר ● ועדיין, בעוד 75% מהעסקים בתעשייה העידו כי הם לא ישרדו את הסגר הראשון, רק 35% מהם חשבו כך בנוגע לסגר השני

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

לקראת החלטת בנק ישראל: האם לראשונה נראה ריבית אפסית?

אפשרות נוספת שעל הפרק היא שהוועדה תעדיף לנקוט צעדים אחרים של הרחבה מוניטרית, לפני שתחליט לבזבז את "הכדור האחרון שנותר לה במחסנית הריבית" ● החלטת הריבית הנוכחית נחשבת לדרמטית במיוחד, משום שמדובר בהחלטה ראשונה מאז הוטל הסגר השני

גיל שוויד / צלם: תמר מצפי

צ'ק פוינט לא עוצרת בקורונה: "עובדים בעולם וירטואלי עם פחות פעילויות פיזיות"

חברת אבטחת הסייבר חזרה לספק תחזית רבעונית, לאחר שני רבעונים שבהם נמנעה מכך בשל האי-ודאות הנובעת ממשבר הקורונה ● "התוצאות טובות בעיקר לאור המצב שבו אנחנו נמצאים"

מפעל הטבליות של טבע בהר חוצבים בירושלים   / צילום: ליאור מזרחי

בוטלה מכירת מפעל הטבליות של טבע בירושלים לקבוצת לוינשטין

בשנה שעברה חתמו החברות ביניהן על הסכם למכירת המפעל בהר החוצבים תמורת 171 מיליון שקל ● מדובר בשטח קרקע הכולל 34 אלף מ"ר בנוי וכ-70 אלף מ"ר זכויות בנייה לניצול

סטנלי פישר / צילום: איל יצהר, גלובס

לקראת ההכרעה בפועלים: בעלי המניות יכריעו היום האם סטנלי פישר יצטרף לבורד

האסיפה הכללית השנתית של בעלי מניות הבנק תתקיים היום ובמסגרתה יבחרו בעלי המניות 4 דירקטורים מתוך 6 מועמדים ● מדובר בסוף פסוק להליך בחירה חריג, רווי האשמות, סערות ושינויים בוועדה לבחירת דירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה

השופטת מיכל נד"ב / צילום: דוברות הרשות השופטת

ארבע שנים אחרי שאישרה בקשה לתובענה ייצוגית, השופטת דחתה אותה

השופטת דחתה על הסף תובענה ייצוגית נגד עיריית רחובות בטענה כי כלל לא
הייתה לה הסמכות לדון בה ● בעבר דווקא הדפה את טענת חוסר הסמכות

מג ויטמן מציגה את פלטפורמת קוויבי בתערוכת CES / צילום: CES, יח"צ

אחרי חצי שנה ו-1.5 מיליארד דולר: החברה שרצתה לשנות את הוליווד נסגרת

חברת קוויבי, שרצה לייצר סרטונים קצרים לסמארטפון, הוקמה על ידי המפיק ג'פרי קצנברג ומג ויטמן, לשעבר מנכ"לית HP ● בחברה השקיעו האולפנים ההוליוודים הגדולים בעולם

 

יורם נוה/  צילום: כדיה לוי

כלל החזקות מיישרת קו עם ברקת: תוריד לכלל ביטוח 450 מ' ש' שגייסה בדצמבר 2019

לפני כ-11 חודשים גייסה כלל החזקות ביטוח הציבורית סכום נטו של כ-620 מיליון שקל בהנפקת מניות ● מאז דרש הרגולטור שהחברה תוריד לחברת הביטוח שבבעלותה את רוב סכום הגיוס ● המהלך ישפר את ההון סולבנסי של כלל ביטוח ויספק לה גמישות

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

סבב השקעה בפינטק מייצר למיטב דש רווח של שנה שלמה

בית ההשקעות צפוי לרשום רווח הון של 20-25 מיליון דולר הודות לסבב גיוס נוסף בחברת הפינטק ליקווידיטי