גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכפלת העיר? "הצעירים רק עוזבים את הגליל, רוצים לעבוד"

לאחר שנים ללא בנייה חדשה, ממשלת ישראל מתכננת ומשווקת אלפי יחידות דיור במעלות-תרשיחא, לצד הוספת חדרי מלון ושיקום שכונות ■ ראש העיר לא מבין מי יבוא לגור שם, ללא מענקים ושטחי תעסוקה

בחוה"מ סוכות התקיים פסטיבל על גדות אגם מונפורט, הצמוד לעיר מעלות-תרשיחא. הגיעו אלפי ישראלים - אבל הטיילת היפה ליד האגם, החורש הטבעי שמסביב ומזג האוויר הנעים סיפקו דוגמא טובה לפער שבין סביבה מזמינה לביקור בודד בסתיו, ובין יישוב שלא באמת מזמין אנשים לעבור לגור בו.

ואף על פי כן, בעיר משוכנעים שממש בקרוב הם עולים על דרך המלך. שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות-תרשיחא כבר 42 שנה (הוותיק בארץ) ובעבר ראש מרכז השלטון המקומי, סבור שהדרך להביא אוכלוסיה חדשה לפריפריה בכלל ולמעלות בפרט עוברת קודם כל דרך הכיס. כלומר, בעוד סובסידיה והקלות מס.

"לצערי ממשלת נתניהו הורידה את כל ההטבות שהיו. פעם היו נותנים לנו מענקים ותקציבים, היום אין כמעט כלום. אנחנו צריכים כאן תעשיות היי-טק, כדי שאנשים ירוויחו 14 אלף שקל ולא 4,000 שקל בחודש. אחרת לא יבואו לכאן. כתבתי לאחרונה לשר האוצר כחלון ולשר אריה דרעי. הם מקדמים עשרות אלפי יחידות דיור בגליל, רק בגליל המערבי אנחנו מדברים על תוכניות לכ-30 אלף יחידות דיור חדשות. אבל מה עם התשתיות? מה עם אזור תעשייה? צעירים רק עוזבים את הגליל. אנשים לומדים ורוצים לעבוד, ואין איפה. יש לי במעלות 1,200 סטודנטים, אבל אני תמיד אומר בציניות שאת המילגות לסטודנטים לא אני צריך לתת אלא ראש עיריית תל אביב".

לדברי בוחבוט, הדבר החשוב ביותר שהעיר צריכה היום הוא מענקים. "אומרים לי בממשלה שקודם אביא מפעלים ואז נדבר. אבל זה לא עובד ככה, אני צריך לדעת מה אני יכול לתת להם כדי למשוך אותם לכאן. מענקי מעבר, תנאים טובים. צריכים לתת לאזור התעשייה מעמד של אזור עדיפות. היום התנאים אצלנו הם כמו ביקנעם למשל. חוק עידוד השקעות הון מצייר קו גאוגרפי שהוא ישן ולא רלוונטי. העיוות הזה חייב להיפסק".

"פקידים ומחשב"

אחרי שנים שלא היתה בנייה חדשה בעיר, כיום יש תוכנית להקמת 48 יח"ד ליד נחל כזיב, תוכנית ל-200 דירות בשכונת נוף אגם, 66 יח"ד בגבעת האירוס, 1,048 יח"ד במרכז העיר על שטח שהיה בבעלות תע"ש בעבר אך לא היה בשימוש, ועוד תוכניות לכ-5,000 יחידות דיור נוספות בחלקים אחרים של העיר, כולל בתרשיחא.

מאיר אמסלם מסוכנות "תיווך מעלות", מספר כי "ההיצע בעיר לא מגרד את הביקושים". לדבריו, אפשר היה לראות את זה בפרויקט מחיר למשתכן שיצא לאחרונה להגרלה. "היו אלפי מתמודדים על כמה מאות דירות. ב-2006 נפלה קטיושה בעיר, ואחריה לא היה ביקוש. דירות הוצאו למכירה ב-100 אלף שקל. אבל מאז המחירים עלו במאות אחוזים. פשוט בגלל שאין היצע".

מחירי הדירות במעלות עומדים היום על 450-500 אלף שקל לדירות 3 חדרים ישנות בלי ממ"ד ומעלית, 600-650 אלף שקל לדירות חדשות יותר עם ממ"ד. דירות בשכונות החדשות נמכרו בכ-750 אלף שקל. דירות 4 חדרים בלי ממ"ד ומעלית נמכרות סביב 600 ל-650 אלף שקל, דירות כאלו עם ממ"ד ב-700-750 אלף שקל ודירות 4 חדרים חדשות עם ממ"ד ומעלית נמכרו ב-900 עד 950 אלף שקל.

מכיוון שהיצע הדירות להשכרה בעיר אינו גבוה, גם מחירי השכירות טיפסו מעלה. דירות 4 חדרים בעיר מושכרות בכ-3,200 שקל לחודש ודירות קטנות יותר, בנות 2.5 חדרים, ניתן לשכור בכ-2,400 שקל.

בנוגע לשכירות, הוועדה לתוכניות מועדפות לדיור (ותמ"ל) אמורה לכלול 30% דירות להשכרה בכל מתחם, ובותמ"ל מקדמים היום במעלות תוכנית שהיתה תקועה מאז שנות 90 לכ-2,200 דירות בגבעת צוריאל.

על פי נתוני מטה הדיור במשרד אוצר, להגרלה לרכישת 192 דירות בפרויקט מחיר למשתכן במעלות ניגשו כ-4,600 זכאים. מבין תושבי המקום ניגשו 157 משקי בית, שהתחרו על 97 יחידות דיור מוזלות שהוקצו להם. בעירייה מספרים כי בין המתמודדים וגם הזוכים גם משפחות מתרשיחא.

במסגרת מחיר למשתכן בעיר, מחיר דירת 4 חדרים בגודל 110 מ"ר, עם גינה או מרפסת בשטח של 10 מ"ר, מחסן בגודל 5 מ"ר וחניה אחת, עמד על 800 אלף שקל. בנוסף, הרוכש מקבל מענק בסך 60 אלף שקל מהמדינה.

- יש התעוררות של בנייה למגורים, יש דירות מחיר למשתכן שהמדינה מסבסדת - אז מה הבעיה?

בוחבוט: "למכרז מחיר למשתכן ניגשו הרבה מתושבי העיר. אבל רבים קנו דירה כדי להשכיר אותה ולא יעברו לגור כאן. המדינה צריכה לתת הטבות. ב-1995 נתנו מיליארד שקל - ועשרת אלפים צעירים בנו בית בצפון. היום אין מענקים ורוצים 400 אלף שקל על מגרש. מי יבוא?"

בוחבוט מתקשה להבין מדוע אי אפשר לקדם במקביל פתרונות פשוטים יותר. "בשנות ה-90 בימי העלייה הרוסית אריק שרון נתן לקבלנים בונוס למי שבנה מהר וגם התחייב לקנות דירות ממי שלא ימכור אותן. ככה בנו עשרות אלפי דירות ברחבי הארץ, כאן בנו 3,500 דירות. אני הייתי אז ראש המועצה וביקשתי שבכל בניין יקצו לי כמה דירות להשכרה. ביקשתי וקיבלתי. אני לא מבין למה לא עושים את זה גם היום.

"לא כולם צריכים לקנות דירה, מחיר למשתכן זה טוב למי שיכול לקנות דירה ב-700 אלף שקל, אבל יש גם מי שלא יכול. צריך לספק לו אפשרות לשכור. בכל העולם זה עובד. בערים בפריפריה יש לא מעט אנשים עם שכר נמוך ולא מעט אנשים שגם ההורים לא יכולים לעזור להם ברכישת דירה. בצרפת בונה המדינה כל שנה 100 אלף דירות בעצמה. אז למה שבמעלות לא יבנו 200 דירות להשכרה? דירות שיהיו בידי העירייה, בלי כל התנאים של עמידר, שאנשים לא יכולים לעמוד בהם. מי שיודע מה צריך אלו הן הרשויות המקומיות. פקידי האוצר יושבים מול צג מחשב, לא מכירים את השטח, אומרים להם תורידו מפה או משם 5% והם חותכים".

שיקום שכונות במקום תמ"א 38

לפינוי בינוי ולתמ"א 38 יש היתכנות כלכלית נמוכה מאוד בפריפריה, ולפיכך מתמקדים בעיר בפרויקט שיקום שכונות. מבנים שעברו את השיפוץ במרכז מעלות נראים טוב, גם השצ"פ (שטח ציבורי פתוח) שלצידם נראה טוב, אבל "מדובר בבניינים ישנים שאולי נראים יותר טוב, אבל לא יעמדו ברעידות אדמה", אומרים בעיר.

בעירייה מנסים לקדם כעת תוכניות לפינוי בינוי בשני מתחמים. האחד, ברחוב בן גוריון במרכז העיר, כולל 76 דירות שנבנו בשנות ה-50. המתחם השני, שכונת כהן, כולל 24 דירות בבניינים ישנים ומוזנחים. השמאי גלעד והמתכננת עידית הגלילי מחברת פז כלכלה והנדסה בדקו עבור העירייה את ההיתכנות ומצאו שנדרש יחס של לא פחות מ-1 ל-9 בשביל לממש את הפרויקט. יחס אסטרונומי שכזה, לא רק שאינו בר ביצוע ובר אישור על ידי העירייה במיקום הנוכחי, גם לא בטוח שיהיה מי שיקח אותו מצד הקבלנים. לפיכך, ההמלצות של פז כלכלה והנדסה לאחר הבדיקה כפי שהועברו לעיריית מעלות-תרשיחא קובעות כי הפרויקט יכול להיות ישים באחת משתי האפשרויות הבאות: שהמדינה תתקצב ותסבסד את הפרויקט, או מתן קרקע משלימה באחת ממתחמי הבנייה החדשים בעיר. לגבי האפשרות הראשונה, מדובר בסבסוד של כ-150 אלף שקל לכל דירה שמתפנה, כ-25 מיליון שקל בסך הכל.

איתן אפוד, מנכ"ל חברת ארזים (ג.י.א) מקבוצת אורון אחזקות והשקעות, מסביר: "פרויקט פינוי בינוי במעלות דומה לפרויקט פינוי בינוי שאנו מבצעים בקרית גת, שם יחס הדירות הוא 1:10 בין ישן לחדש, מה שהופך את הפרויקט לכלכלי".

האפשרות השנייה לקידום הפרויקט היא באמצעות איתור קרקע משלימה. זוהי כבר אפשרות סבירה יותר, במיוחד בשל העובדה שרשות מקרקעי ישראל כבר הלכה צעד בכיוון. אולם בדיקה כלכלית מעידה שמדובר בקרקע משלימה שצריכה לכלול 550 דירות ליזם, כאשר אותה הקרקע תשווק בשווי של 20% משווי הקרקע המלא בלבד, יחד עם סבסוד הפיתוח שקיים באזור (סבסוד של 50%).

בעירייה אופטימיים, אבל ימים יגידו האם יהיה יזם שיהיה מוכן לקדם פרויקט כזה. "בשנות ה-60 בנו במעלות מעל ומתחת לכביש, לבניינים האלו יש עמודים. אלו בניינים שצריכים חיזוק. אבל שרים באים והולכים, ודבר לא קורה", אומר בוחבוט, "יש לנו שכונה גדולה שצריך את כולה לפנות ולבנות מחדש. עולים שהגיעו לפני 20 שנה הזדקנו, והיום בבניינים בלי מעלית הם בקושי יכולים להגיע לקומות שלהם. אני חושב שהעובדה ששיקום הבניינים במסגרת שיקום שכונות לא כולל חיזוק זה עוול גדול. במיוחד בניינים של עמידר שחלק מה בנויים על כאלו עמודים קטנים שרעידת אדמה קטנה תפיל אותם. במעלות יש סביב 400 בניינים כאלו, והתשובה היא פינוי בינוי".

- אם אין קבלנים לפינוי בינוי ואין תקציב לחיזוק, מה עוד אפשר לעשות?

"יש פתרונות יצירתיים. למשל, בבניינים הישנים עם דירות קטנות בלי מעלית, אפשר לשפץ, להוסיף מעלית ולחבר כל שתי דירות יחד. זה ייתן לנו דירות 140 מ"ר בבניין עם מעלית, מוצר מצוין לזוגות צעירים. האוכלוסיה הוותיקה תוכל לעבור למרכזי קשישים.

"החזירו את שיקום השכונות, אבל אין לזה מספיק תקציב. פעם מתחילים ופעם מבטלים. זו צריכה להיות תוכנית קבועה. בכל העולם עושים שיקום שכונות, ובמדינות אחרות אלו פרויקטים שנעשים בשותפות משולשת: המדינה, הרשות המקומית וגם התושב. כולם משתתפים. המדינה יצרה את המקומות האלו שחלקם פשוט הפכו לסלאמס. גרות בבניינים האלו משפחות נזקקות שלא יכולות לשפץ לבד, והמדינה מתחמקת כבר שנים מלבנות בנייה ציבורית".

"התנפלות על מגרשים לתיירות"

התוכניות של העירייה כוללות גם חלומות על מאות ואלפי תיירים שאפילו ילונו בעיר: "באגם מונפורט נגדיל את המלונית הקיימת מ-24 יחידות מלון ל-70-100 חדרים", מספר רועי אלרום, סמנכ"ל פרויקטים ואסטרטגיה בעירייה. "מלון נוסף שייבנה בסמוך לאגם עתיד לכלול בין 200 ל-250 חדרי מלון. כמו כן ייבנה על גדת האגם מתחם אקסטרים בהשקעה של 9 מיליון שקלים. דרך מפלים שתוביל לאגם עם 4,300 מ"ר למסחר תיבנה בהשקעה של 13 מיליון שקל ושיקום האגם עצמו יעלה כ-60 מיליון שקל.

- ומאיפה הכסף?

"ההשקעה היא של העירייה, יחד עם מענקים של משרד התיירות ושל משרד הנגב והגליל. אנחנו מקווים שתוך ארבעה חודשים נסיים התוכנית ואנחנו מעריכים שתהיה התנפלות על המגרשים. האגם קיים כבר 25 שנה, היו בעיות של יזמים שתפסו חלק מהקרקעות אבל הצלחנו לפנות אותם בעזרת רשות מקרקעי ישראל".

תרשיחא: "אנשים היום גרים על הגג, מתחת לבית, ארבע משפחות בבית אחד"

במעלות-תרשיחא אוכלוסייה יהודית וערבית. בעוד מעלות מנסה להעלות את קרנה התיירותית על ידי שדרוג האגם, תרשיחא הפכה בשנים האחרונות למוקד משיכה קולינרי. מסעדות נפתחו ובכל שבת רבים פוקדים את סמטאות העיר שהפכו לאטרקציה.

בכל הקשור לנדל"ן, גם בתרשיחא יש מצוקה. בנייה חדשה לא היתה שנים רבות וכעת במסגרת הפיתוח המואץ מקודמת גם שתי תוכניות בנייה, האחת ל-760 יחידות דיור בשכונת דבשייה והשנייה ל-800 יחידות דיור בעמק הזיתים (מטר). הראשונה מקודמת בוועדה המחוזית והשנייה בותמ"ל. שתיהן, אגב, מתוכננות להיבנות בבנייה רוויה. בעבר נעשה לשווק פרויקט בנייה רוויה בתרשיחא, אך הוא לא צלח.

כמיל עלי, קבלן מקומי, במקור מפקיעין, שזכה במכרז מחיר למשתכן במעלות, סבור שכיום האוכלוסייה הערבית מוכנה לבנייה רוויה. "יגורו בבנייה רוויה, אין לי ספק. היום אנשים גרים על הגג, מתחת לבית, ארבע משפחות בבית אחד. בתרשיחא יש בעיית דיור קשה, גם בבית ג'אן וגם במקומות אחרים. אין איפה לבנות, אין אדמות. אני בעצמי יצאתי מפקיעין כי לא היה לי איפה לגור".

עוד כתבות

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה 31% על רקע תוצאות חדשות מניסוי במוצר המוביל שלה למחלת פברי

מניית פרוטליקס, המפתחת תרופות המבוססות על חלבונים אנושיים בתוך תאי צמח מהונדסים גנטית, משקפת שווי חברה של 108 מיליון שקל ● תוצאות ראשונות של הניסוי פורסמו בספטמבר 2018, אחרי 6 חודשי טיפול ב-16 חולי פברי, וכעת מתפרסמות תוצאות מטיפול באותם חולים במשך שנה

מלך תאילנד ובת הלוויה שהודחה מתפקידה / צילום: Royal Household Bureau, רויטרס

מלך תאילנד הדיח את בת הלוויה שלו בשל "חוסר נאמנות"

מלך תאילנד מאהה וצ'יראלונגקון שלל מבת הלוויה שלו סינינט וונגווג'ירפקדי את הדרגות ואת התארים שלה ● בהודעה רשמית מטעם המלוכה נכתב כי סינינט ניסתה "לרומם את עצמה לאותו מעמד כמו המלכה"

פרויקט תמ"א 38./ צילום: איל יצהר

הולנת"ע: סמכויות הוועדות המקומיות יורחבו והן יוכלו לאשר תוכניות לחיזוק מבנים ללא צורך בהיתר בנייה

הוועדה המליצה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה לסיים את תמ"א 38 בעוד שלוש שנים, שבמהלכן בקשות להיתרים יטופלו כרגיל

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

העסקה נסגרה: סופטבנק מקבלת את השליטה ב-WeWork, אדם נוימן יקבל 1.7 מיליארד דולר

העסקה משקפת ל-WeWork שווי של כ-8 מיליארד דולר ● המייסד והמנכ"ל אדם נוימן יקטע את מרבית קשריו עם החברה ● סופטבנק תשקיע כ-3 מיליארד דולר ברכישת מניות החברה, ותקדים השקעה של 1.5 מיליארד דולר שהייתה מתוכננת לשנה הבאה

שרון בן צבי / צילום: גלי חרמון

ליאורה עופר ממנה סמנכ"לית שיווק חדשה בעופר השקעות

חברת עופר השקעות הודיעה על מינויה של שרון בן צבי, עד לאחרונה סמנכ"לית השיווק בקבוצת משולם לוינשטין, לתפקיד סמנכ"לית השיווק והנכסים בחברה ● וגם: חברת נטו של דודי עזרא תסתפק בתשלום מופחת מהחברה-הבת

ג'סטין טרודו ואישתו סופי / צילום: Carlo Allegri, רויטרס

ממשיך לכהונה שנייה, אך ללא ממשלת רוב: טרודו זכה בבחירות בקנדה

המפלגה הליברלית בקנדה בראשות רה"מ המכהן זכתה במרבית הקולות וניצחה שוב בבחירות ● עם זאת, עדיין חסרים לה 170 מושבים בפרלמנט בשביל ממשלת רוב, ולכן טרודו יצטרך להסתמך על מפלגות קטנות יותר כדי להעביר חוקים מרכזיים

רכבים חדשים / צילום: shutterstock

"יצרניות הרכב מחממות את תעשיית האוטו-טק בישראל, יש כאן הרבה כישרון"

ג'ו הייר, האחראי על תחום האוטו-טק בבנק ההשקעות קרדיט סוויס, מסביר בראיון ל"גלובס" מה הבעיה של יצרניות הרכב, נותן עצות לסטארט-אפים הישראליים ("צריכים משקיעים עם סבלנות"), וצופה לאן תתפתח התעשייה העולמית ("הרבה כסף יופנה לפיתוח מערכות הפעלה לרכב וסוללות")

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

ממשיכים לדחוף את ליברה: מארק צוקרברג יעיד בקונגרס בארה"ב

מנכ"ל ומייסד הרשת החברתית פייסבוק יענה על שאלות הקונגרס בנוגע להשפעת החברה שלו על שירותים פיננסיים ומגזר הדיור

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדיחה מאוד מסובכת להבנה: פארסת הברקזיט שברה שיאים חדשים

התמרונים הפוליטיים, העריקות התכופות והטריקים הפרלמנטריים, שנמשכים ברצף כבר יותר משלוש שנים, מעסיקים את המערכת הפוליטית באופן בלעדי כמעט, ושעדיין לא הביאו את בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי ● בעוד עשרה ימים אמורה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, אבל היא פשוט לא יכולה לקחת ברצינות את הבטחות ראש הממשלה הבריטי או כל גורם אחר

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם על נתניהו להתפטר כמו ח"כ מהמניין? כך משנה העברת המנדט לגנץ את מצבו המשפטי של רה"מ

ישנם קולות שסבורים שההגנה שמעניק החוק לראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום לא צריכה לחול במקרה של ממשלת מעבר, ולפיכך על נתניהו להתפטר מתפקידו כאילו היה ח"כ או שר • ואולם גם כחבר כנסת, אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, הוא יוכל לעכב את ההליכים המשפטיים נגדו

ונציה/ צילום:רויטרס

חוששים? בואו לפה. כך מדינות אירופה מנצלות את סחבת הברקזיט כדי לפתות את עשירי בריטניה

איטליה ומדינות אחרות באירופה חותכות מסים ומציעות תמריצים כדי לשכנע את העשירים לעבור לגור אצלן ● האי ודאות סביב פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי והחשש שמא ממשלה סוציאליסטית תחליף את השמרנים מחזקים את הפיתוי

השופט גרשון גונטובניק / צילום: אלון רון

כך הוליד אחד המשפטים הסוערים שנוהלו בישראל בעשור האחרון שופט שמצליח לעצבן גם את הבנקאים וגם את עורכי הדין

הקריירות של עורכי הדין שייצגו בתחילת העשור את עו"ד יעקב וינרוט במשפט שניהלה נגדו המדינה, המריאו מאז ● יוצא הדופן היחיד מאותו צוות הגנה הוא גרשון גונטובניק שהחליט ללכת לשיפוט, ופסק השבוע באופן יצירתי ואמיץ נגד שכר-הטרחה הגבוה של "חבריו" מהעבר

חיים ביבס / צילום: איל יצהר

חיים ביבס: השלטון המקומי יממן שליש מפרויקטים להתחדשות עירונית וחיזוק מבנים בפריפריה

למרות הצהרה זאת, יו"ר המרכז לשלטון מקומי מתנה את הצעד בכך שהממשלה תשלים את מימון הפרויקטים ● כמו כן הוא הודיע כי המרכז מתנגד להארכת תמ"א 38 ללא הסדרה תקציבית של התחדשות עירונית ביישובי הפריפריה

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

מכה לג'ונסון: הפרלמנט עיכב הליך אישור הסכם ה"ברקזיט"

הפרלמנט הצביע, לראשונה אי פעם, בעד הסכם "ברקזיט" כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק ● המשמעות: ככל הנראה מועד ה"ברקזיט" יידחה אחרי ה-31 באוקטובר ●  הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים

ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אפשר להקים ממשלה גם ללא תמיכת רוב חברי הכנסת?

שתי מערכות הבחירות האחרונות המחישו עד כמה קשה לקבל את אמון הכנסת להרכבת ממשלה ● מה קשה יותר: להקים ממשלת מיעוט או להפיל אותה? צללנו ללשון החוק ● המשרוקית של גלובס

העמוד של קפה עלית באמזון / צילום: צילום מסך

שטראוס החלה למכור קפסולות קפה באמזון ישראל

החנות המקוונת של שטראוס לשוק המקומי עלתה תחת השם "עלית", ולפי שעה ניתן למצוא בה רק מארזי קפסולות קפה תואמות נספרסו שמייצרת שטראוס, ולא מוצרים נוספים של החברה

פסולת / צילום: איל יצהר

המדינה נאבקת בהטמנת הפסולת – והתעשיינים מתלוננים על ייקור העלויות

"המשרד להגנת הסביבה נכשל מזה מספר שנים בקידום של פתרונות למחזור וטיפול בפסולת ולמרות זאת, הוא פועל במטרה להקשות על תפעול המטמנות האקולוגיות שמהוות כיום פתרון מוסדר יחיד לפסולת הביתית", כך אמר ד"ר אלי אברמוב, יו"ר איגוד הכימיה, הפרמצבטיקה ואיכות הסביבה שבהתאחדות התעשיינים

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● משרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד, נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח אדם"

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

עם המנדט באה האחריות: הכנסת מגבירה את האבטחה לבני גנץ

זאת בהנחיית המשטרה ● בישראל, היחידה הממלכתית לאבטחת אישים, יחידה 730 של השב"כ, היא האחראית לסידורי האבטחה של סמלי השלטון מפני איומים שונים

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?