גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעל ניהל חיים כפולים ותירץ היעדרויות מהבית בעבודה ב"מוסד"

האישה הנבגדת ביקשה מביהמ"ש המחוזי בת"א לבטל את הסכם הגירושים שבמסגרתו ויתרה על זכויות במיליונים, לדבריה "כאות הוקרה על פועלו" של בעלה - אך נדחתה

גירושין  / צילומים: גלובס tv
גירושין / צילומים: גלובס tv

משך 18 שנות נישואים, סיפר בעל לאשתו כי הוא מתנדב ביחידה חשאית של המוסד - זאת על-מנת להצדיק את היעדרויותיו הרבות מהבית. אלא שבכל אותו זמן הוא ניהל מערכת יחסים עם אשה אחרת, ממנה אף נולדו לו ילדים. לאחר שהבעל ו"החוקית" התגרשו - גילתה זו את התרמית - ובגין כך ביקשה לבטל את הסכם הגירושים ביניהם, במסגרתו ויתרה על זכויות בשווי של מיליוני שקלים, כהוקרה, לטענתה, על פעילותו.

בית המשפט המחוזי בתל-אביב לא העניק לה פיצוי בגין מעללי הבעל לשעבר ואף קיבל את ערעורו של הבעל על החלטת בית המשפט לענייני משפחה, שחייב את הבעל לפצות את אשתו בסכום של 200 אלף שקל בגין "התרמית" וכן לתת לה מחצית משווי חברה שבעלותו, על אף שבהסכם הגירושים היא הסכימה לקבל רק 15%.

פסק הדין עוסק בעניינם של בני זוג שנישאו בשנת 1989, ונולדו להם 3 בנות. במהלך הנישואים עשה הבעל חיל בעסקיו, ובין היתר הקים חברה מצליחה ששוויה עשרות מיליוני שקלים. אולם לאחר כ-16 שנות נישואים נתגלע סכסוך בין האישה לבין בעלה, והם החליטו לפרק את החבילה.

לאחר הליך גישור שארך כמעט שנה, חתמו השניים על הסכם גירושים, שבמסגרתו הוסכם, בין היתר, איך תחולק חברה שהקים הבעל בשנות נישואיהם. הוסכם כי 15% מסך המניות המוחזקות על-ידי הבעל בחברה ייפדו במועד הנפקה המיועדת לציבור, ולאחר תשלום המס בגינן, תשולם תמורתן לאישה. זאת, כתשלום מלא ומוסכם לסילוק כל דרישה שלה בגין זכויותיה בחברה. עוד הוסכם על מנגנון החלוקה במקרה שלא תבוצע הנפקה לציבור תוך שנתיים.

ההסכם, שאושר על-ידי בית המשפט לענייני משפחה, סלל את הדרך לגירושיהם של בני הזוג. בשנת 2007 הם התגרשו, ונפרדה דרכם. אולם מתברר כי הגירושים לא היו סוף הסיפור. להפך - הם היוו את יריית הפתיחה של הפרק המפתיע ביותר בעלילה. זמן קצר לאחר הגירושים חזרה האישה לבית המשפט לענייני משפחה, וביקשה לבטל את הסכם הגירושים. זאת, לאחר שהתברר לה כי בעלה לשעבר הוליך אותה שולל.

לאישה נודע כי בעלה מעולם לא שירת במוסד, כפי שטען בפניה לכל אורך שנות נישואיהם בבואו להצדיק את היעדרויותיו הממושכות מהבית, וכי בפועל הוא ניהל מערכת של חיים כפולים עם אישה נוספת, שממנה נולדו לו ילדים, אחד מהם במהלך הליך הגישור עם אשתו החוקית.

בית המשפט לענייני משפחה קיבל את עיקר תביעתה של האישה, ביטל את הפרק בהסכם הגירושים המתייחס לחברה (אך לא את ההסכם בשלמותו), ופסק לזכותה של האישה גם פיצויים בסך 200 אלף שקל, בגין נזק לא-ממוני שנגרם לה בגין התרמית שרימה אותה בעלה, בכך שניהל חיים כפולים.

בפסק הדין נקבע כי הבעל ניסה לתאר מציאות שבה הצדדים נפרדו עוד טרם הפירוד שלהם בפועל, אולם טענה זו הופרכה על-ידי ראיות שלא ניתנות לסתירה, כגון חופשות משותפות בארץ ובחו"ל, אירועים משפחתיים שאליהם הגיעו יחד ועוד.

בית המשפט אף דחה את טענת הבעל כי מעולם לא הסתיר את ילדיו שנולדו לו מהאישה האחרת, והדבר היה ידוע לכל. זאת, כיוון שעיון בפלט של משרד הפנים העיד כי זהותו של האב במרשם הפנים לא נרשמה לאחר לידתם של הילדים הנוספים, אלא רק בשנת 2010, וגם שם משפחתם שונה רק במועד זה לשם משפחתו של האב.

עוד נקבע כי הבעל הסווה את העובדה שהאישה האחרת עובדת עימו בחברה באמצעות שם בדוי, וכן את עובדת החזקתו בשתי דירות במקביל במשך שנים. בית המשפט לענייני משפחה קבע כי כל אלה מעידים שמערכת היחסים בין הבעל לבין האישה האחרת לא היתה גלויה לכל, ובמיוחד לא לאשתו.

עוד נקבע בפסק הדין כי הבעל גרם לאשתו להאמין כי הוא מתנדב ביחידה חשאית של המוסד על-מנת להצדיק את ההיעדרויות הממושכות מהבית, וכי הטעיה זו גרמה לאשתו לוותר בהסכם הגירושים על חלק מזכויותיה הממוניות בכל הקשור לחברה שהקים: "אילו הייתה מודעת לנעשה באמת - ש... שיקר לה כל השנים באשר לפעילותו ב'יחידה', וכן על קיומה של משפחה נוספת מאישה אחרת, הייתה נוהגת אחרת ותובעת את זכויותיה במלואן".

בחלקה השני של התביעה תבעה האישה פיצוי נזיקי בסך של יותר מ-14 מיליון שקל, בתוספת ריבית והצמדה, בגין מחצית שוויין של המניות שהיו רשומות על-שם הבעל במועד החתימה על ההסכם, מחצית מחלקו בכספים שמשך מהחברה בין שנת 2005 ועד למועד החתימה על ההסכם, מחצית מחלקו בבית שרכשו הוא והאישה האחרת ומחצית מקופה שנפדתה בחברת הפניקס.

בנוסף, האישה ביקשה לקבוע כי נגרמו לה נזקים ממוניים נוספים אשר אינה יכולה לאומדם, כגון כספים שהוברחו אל האישה האחרת במשך חיי הנישואים, וכן לפסוק לה פיצוי בגין נזקים נפשיים בסך 200 אלף שקל. בית המשפט פסק את הפיצויים, אולם ציין כי את הנזקים הכספיים הנוספים עליה לתבוע בתביעה נפרדת.

הבעל לא ויתר, לא קיבל את פסק הדין והגיש ערעור על קביעות אלה לבית המשפט המחוזי, אשר קיבל את ערעורו. השופט חגי ברנר - בהסכמת סגני נשיא בית המשפט, השופטים קובי ורדי וישעיהו שנלר - ציין בפסק הדין כי מקובלת על בית המשפט קביעתו העובדתית של בית המשפט לענייני משפחה, שלפיה הבעל הוליך את אשתו שולל בכל הנוגע לשירותו הביטחוני כביכול במוסד; וכן בהסתרת קשריו עם אישה אחרת, שממנה נולדו לו שני ילדים עוד בהיותו נשוי לה.

יחד עם זאת, השופטים ציינו כי הבסיס לתביעתה לביטול הסכם הגירושים היה אחד ויחיד: הטענה שלפיה היא ויתרה ויתור כלכלי לטובתו, נוכח סברתה כי הוא שירת במשך שנים ארוכות במוסד - אך טענה זו לא הוכחה על-ידה. שהרי אם האישה הייתה מוכנה לוותר על זכויות רכושיות לטובת הבעל, רק כהוקרה לפעילותו למען ביטחון המדינה, לא היה צורך בניהול משא-ומתן כה ממושך וכה דקדקני במשך כשנה בין הצדדים, לא היה צורך בהחלפת מספר טיוטות הסכם, ולא היה צורך לבחון מודל של הקטנת אחוזים ככל שמתרחקים ממועד ההסכם, שפי שנעשה בעניינם.

בית המשפט המחוזי אף ביטל את הפיצוי, בסך 200 אלף שקל, שנפסק לטובת האישה. זאת, על בסיס הלכה שנקבעה אך לאחרונה, שלפיה כעניין שבמדיניות, אין להכיר בקיומה של עילת תביעה בנזיקין מחמת ניאוף או "בגידה" של בן זוג.

עוד כתבות

שלומי טחן שמעון מירון ניר ויצמן ליאון אביגד  / צילום: אבישי פינקלשטיין

מימשה אופציה: הכשרה ביטוח תהיה בעלת 16.5% ממניות מלונות בראון

ביוני האחרון הלוותה הכשרה לבראון 80 מיליון שקל בדרך של אשראי שיוכל להיות מומר למניות כחלק ממערך העסקאות הלא סחירות - כעת היא ממירה אותה להון מניות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 15 בדצמבר 2019

אמש באיכילוב: 5 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אירופה בירוק בעקבות גיבוש הסכם הסחר; מדד סטוקס 600 בשיא

גיבוש הסכם שלב 1 בין ארה"ב לסין ותוצאות הבחירות בבריטניה מגבירים את התיאבון לנכסי סיכון ● בורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת, עם עליות בשנחאי ובשנזן בעקבות נתוני ייצור ומכירות טובים בסין

אלי לוי (מימין) ואביו יוסי לוי, מנכ"לים משותפים במור בית השקעות / צילום: יח"צ

מור השקעות מקפיץ את מניית ברנד: יהפוך לבעל עניין במסגרת הקצאה של 20% מהמניות

במסגרת ההקצאה הפרטית תגייס ברנד כ-8 מיליון שקל באמצעות הנפקת כ-2 מיליון מניות, וכ-4 מיליון שקל באמצעות גיוס כ-1 מיליון אופציות לא סחירות ● בעקבות הדיווח המניה קפצה ב-9%, אך היום תיקנה בכ-4%-3%

חניה ברחוב בת"א / צילום: שלומי יוסף

לא רק במנהטן: מי בישראל מוכן לשלם מיליונים על דירה חדשה ללא חניה

הנחת המוצא של יזמים היא שישראלים לא מוכנים לוותר על חניה צמודה בדירות חדשות, אבל בתל אביב אפשר כבר לראות אפילו פנטהאוזים שנמכרים בלי חניה צמודה ● זה לא אומר שהם מוותרים גם על האוטו

שטייניץ ואישור יצוא הגז למצרים / צילומים: כדיה לוי, אלבטרוס; עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"לראשונה בתולדותיה, ישראל הופכת ליצואנית אנרגיה": ישראל תתחיל לייצא גז למצרים החל מחודש ינואר

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ: "זהו שיתוף-הפעולה הכלכלי המשמעותי ביותר מאז נחתם הסכם השלום בין המדינות"

מפעל כרמית בראשון לציון / צילום: יחצ

כרמית לא נבהלת מרפורמת הסימון האדום: תשכנע הורים לקנות ממתקים לילדיהם

בעוד שענף המזון כולו עוסק בשינוי הרכבי המוצרים כך שיתאימו לעידן הסימון האדום, חברת הממתקים כרמית פונה לילדים עם מוצרים שיסומנו באדום, תחת הסיסמה: "כשמדובר בילדים – לא מתפשרים" ● כרמית בתגובה: "הקמפיין תוכנן לפני כשנה, הקמפיין החדש יותאם לרוח התקופה"

רשת אולמות הקולנוע סינוורלד / צילום: שאטרסטוק

עסקת ענק בעולם הקולנוע: רשת האולמות סינוורלד רכשה את סינפלקס הקנדית בכ-2 מיליארד דולר

הצעת הקנייה, שמעריכה את הרשת הקנדית ב־2.1 מיליארד דולר כולל חוב, תאפשר לסינוורלד גישה להכנסות בתי הקולנוע בקנדה - כ־770 מיליון דולר בשנה - שמהן יש לסינפלקס נתח של 75%

זאב בילסקי / צילום: איל יצהר

פה אחד ללא מתנגדים: אושרה תוכנית להקמת מתקן התפלה בגליל

מתקן ההתפלה יהיה השישי במדינה, והראשון בצפון הארץ

גיא חלמיש /  צילום: איל יצהר

הכירו את הישראלי שאחראי על ההכנה לעתיד של בנק ההשקעות ג'י.פי מורגן

גיא חלמיש אחראי על חטיבה חדשה ב-J.P. Morgan שאמורה להכין את הארגון לעתיד ● בראיון ל"גלובס" הוא מדבר על האתגר בשילוב חדשנות בארגונים, על הצורך לספק לעובדים כישורים חדשים ועל הרצון להתאים את הבנק למציאות המשתנה: "לא רוצים להגביל את הלקוחות לחשיבה שלנו"

בית קירור בארה"ב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כשענף הקניות אונליין מתחמם, יש ביקוש לאחסון קר

המשקיעים מתחילים לשים כסף במתקנים שבהם רשתות הסופרמרקטים מאחסנות מזון ● עלויות הבנייה והתפעול של מחסנים קרים אומנם גבוהות יותר - אבל גם התשואות

אלביט מדיקל חתמה על מזכר הבנות למכירת רוב מניותיה באינסייטק לפי שווי חברה של 720 מיליון דולר

אם תושלם העסקה למכירת מניות חברת הביוטכנולוגיה, היא אמורה לאפשר לאלביט מדיקל לפרוע חוב של 185 מיליון שקל למחזיקי האג"ח ● הרוכש המיועד, ששמו עדיין לא נמסר, נמצא במקביל במו"מ להשקעה באינסייטק ולרכישת חלקם של בעלי מניות נוספים

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מסע הקניות של צחי נחמיאס: מגה אור רוכשת השליטה בארנה גרופ, החזקותיו "על הנייר" שוות 1.2 מיליארד שקל

התמורה תשמש בעיקר להחזר הלוואות שנתן מרכוס וובר לחברת הנדל"ן הכושלת, שבה השקיע כמיליארד שקל - סכום שרובו ירד לטמיון ● מניית מגה אור יותר מהכפילה את ערכה מתחילת 2019

אנדראס פיביג / צילום: איל יצהר

לאחר רכישת פרוטרום: איי.אפ.אפ מתמזגת עם חטיבת התזונה של דופונט בעסקה של כ-26 מיליארד דולר

המיזוג של חברת חומרי הגלם והתמציות לתעשיית המזון עם החטיבה של ענקית הכימיקלים האמריקאית צפוי ליצור חברה בשווי של 45-40 מיליארד דולר ● בעלי מניות איי.אפ.אפ יחזיקו בכ-45% ממניות החברה הממוזגת, ובעלי מניות דופונט בכ-55%

אביחי מנדלבליט וגלעד ארדן / צילום: רפי קוץ ושלומי יוסף, גלובס

האם היועמ"ש יאפשר לשר ארדן למנות מפכ"ל למשטרה ונציב לשירות בתי הסוהר?

שני התפקידים החשובים לא מאוישים כבר שנה ● השר ארדן אמר כי בעבר הוא החליט שלא להביא בפני הממשלה מועמדים לתפקידים אלה לאור פיזור הכנסת והציפייה כי בעקבות הבחירות תכונן ממשלה חדשה

יוני שסטוביץ ואיציק אברכהן / צילום: רפי דלויה

הקרב על הבושם: רשת Be של שופרסל תייבא מותגים של המתחרה שסטוביץ

רשת הפארם Be מקבוצת שופרסל תחל לשווק את מותגי הבישום CK, נרסיסו, מון בלאן ואברקרומבי • מבחינת שסטוביץ מדובר באובדן מכירות לרשת הפארם השנייה בגודלה

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

אלביט מערכות תספק לצבא מונטנגרו עמדות נשק שנשלטות מרחוק בהיקף 100 מיליון שקל

במסגרת ההסכם, אלביט מערכות תספק לצבא מונטנגרו עמדות נשק מתקדמות שיותקנו על רכבי שטח ממוגנים מתוצרת חברת אושקוש ● העמדות יופעלו באמצעות ידיות וצגים חכמים בתוך כלי הרכב, באופן שמבטיח הגנה מלאה לכוחות שפועלים באזורי לחימה

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים ירד ב-0.4%; מחירי הדירות טיפסו ב-2.6% בשנה האחרונה

מחירי הירקות והפירות ירדו ב-4.2% וגררו את המדד לירידה ברף התחתון של התחזיות לחודש נובמבר ● מחירי הדירות במחוז תל אביב עלו ב-1.2% בספטמבר-אוקטובר ● קצב האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומד על 0.3% בלבד

הדמיית שלב א בפרויקט התחדשות עירונית ביוספטל בת ים של מצלאוי / צילום: ויו פוינט

נצבא הצטרפה למצלאוי בפרויקט פינוי-בינוי בבת ים

מדובר בפרויקט שבמסגרתו ייהרסו 240 יחידות דיור, ישנות ובמקומן ייבנו 1,078 דירות חדשות לצד שטחי מסחר ומשרדים בשטח של כ-25,000 מ"ר

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

דעה: משה כחלון היה אחד משרי האוצר הטובים ב-20 השנים האחרונות

מרבית הטיעונים נגד כחלון לוקים בראייה שטחית ולעתים אפילו פופוליסטית ● חלקם מתעלמים ממגבלות הכוח של שר אוצר באשר הוא ● מבקריו של כחלון מתעלמים משורה ארוכה של הישגים שנזקפים לזכותו ● על יוקר המחיה, תוכנית מחיר למשתכן, הגירעון התקציבי ועוד בכתבה שלפניכם