גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראש עיריית אור-יהודה לשעבר הורשע בעבירות מין ומירמה

דוד יוסף הורשע כי ניצל את כוחו ואת מעמדו כדי לבצע עבירות מין במספר נשים שעבדו תחתיו, כולל מעשה מגונה בכוח ■ בנוסף הורשע ב-5 עבירות של מירמה והפרת אמונים הכוללות גניבה בידי עובד ציבור

דוד יוסף - ראש עירית אור יהודה חשוד בהטרדה מינית  / צילום:אמיר מאירי
דוד יוסף - ראש עירית אור יהודה חשוד בהטרדה מינית / צילום:אמיר מאירי

ראש עיריית אור-יהודה לשעבר, דוד יוסף, הורשע היום (ב') ב-11 מתוך 15 עבירות המין שיוחסו לו, במספר נשים שעבדו תחתיו - החמורה ביותר היא מעשה מגונה בכוח. 

נוסף לכך, הורשע יוסף ב-5 עבירות של מירמה והפרת אמונים הכוללות גניבה בידי עובד ציבור, ובהן מלגות שהעביר למקורבים וכינוי רחוב בעיר על שם מאהבתו, "באלי".

בחלק מן העבירות מתח בית המשפט ביקורת על התנהלותו של יוסף, אך קבע כי העבירות לא עוברות את הסף הפלילי. העונש המירבי על עבירותיו של יוסף, גניבה בידי עובד ציבור ומעשה מגונה בכוח, הן 10 ו-7 שנות מאסר בהתאמה.

ראש העירייה הורשע בבית המשפט המחוזי בתל-אביב ב-16 מתוך 25 האישומים שהואשם בהם, ובהם בעילה אסורה בהסכמה, מעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות, הטרדה מינית, עבירות מירמה והפרה אמונים ושיבוש הליכי משפט וחקירה.

ביולי 2015 הוגש נגד יוסף כתב האישום החמור, על-ידי עו"ד רחלי חזן-פלדמן מפרקליטות מחוז תל-אביב, וחשף שורת הטרדות מיניות לצד ניהול מטריד של העירייה.

כתב האישום מפרט מערכות יחסים רבות בין יוסף לנשים הכפופות לו וכן דפוס קבוע של הטרדות מיניות. במהלך המשפט העידו גם נשים שחלה התיישנות על המקרים אותן גוללו, כדי להעיד על "השיטה" שלפיה פעל יוסף.

בסוף חודש מאי 2015 נעצר יוסף בחשד כי הטריד מינית 5 נשים וביצע בהן מעשים מגונים לאורך שנים, ואף ביצע באחת העובדות שלו בעילה אסורה בהסכמה. עוד הוא נחשד כי השתמש שלא כדין בכספי הרשות כדי להעניק לנשים הללו ולאחרות טובות הנאה, וכי ניסה לשבש את החקירה.

הסיפור שחשף את הפרשה הוא של ב', מזכירתה של א' שהתלוננה גם היא נגד יוסף. על-פי כתב האישום, בהזדמנות אחת נישק יוסף את ב' על שפתיה ללא הסכמתה. בפעם אחרת, במהלך טיול של עובדי העירייה, הציע לה לעלות לחדרו כדי לעשות לה עיסוי, והיא סירבה. בהזדמנות נוספת פגש בה יוסף במחסן השייך לעירייה. לאחר חילופי דברים שעסקו בבחירות לעירייה, הושיט יוסף את ידו לחזה של ב' וצבט את פטמתה, מעל חולצתה, ללא הסכמתה.

בהמשך, כך לפי כתב האישום, לאחר ש"הגלה" אותה למחלקה אחרת בעלת תנאי עבודה ירודים יותר, הורה ראש העיר לאסור עליה להיכנס לבנייני העירייה. לבסוף החליט לפטר אותה. כדי שיוכל לעשות זאת ביקש ממנהלת המחלקה להוציא מכתב על אי-הערכתה לתפקודה של ב'. מנהלת המחלקה לא מילאה אחר דרישת יוסף ואנשיו, וניסחה ביחד עם קצין הביטחון מכתב שכלל גם הערכה חיובית לב'. דברים דומים אמרה גם בשימוע לפני הפיטורים. עקב כך חמתו של ראש העיר בערה בו, והוא דרש לפטר גם את מנהלת המחלקה ולא לאפשר את כניסתה למחלקה.

כמה ימים לאחר מכן קיבלה מנהלת המחלקה טלפון ממחלקת כוח-האדם, שבו נשאלה האם היא מעוניינת בשימוע לפני פיטורים או שבכוונתה לעזוב לאלתר את העבודה. היא הודיעה כי היא רוצה שייערך שימוע, אליו תגיע עם עורך דינה. זמן לא רב לאחר מכן נעצר יוסף על-ידי המשטרה, והיא הוחזרה לתפקידה.

לאחר חשיפת הפרשה המשטרה פנתה לכמה נשים, אך רובן סירבו לדבר. בשלב מוקדם יחסית של החקירה הוחלט להתחיל בחקירה גלויה, ומיד אחרי שיוסף נעצר התחיל להגיע למשטרה מבול של תלונות.

לא את כל הנשים שמופיעות בכתב האישום נגד יוסף נטען כי הטריד. עם חלקן הוא ניהל מערכות יחסים רומנטיות, והן אופיינו בכך שהוא נהג לצ'פר אותן מכספי העירייה. אחת הנשים היא ט', צעירה בת 33 תושבת אור-יהודה, אם חד-הורית לילד בן 9. בשלב מסוים במהלך הקשר שלהם הזמין אותה יוסף להצטרף אליו לטיול של עובדי העירייה, תוך שהוא מורה לה להציג עצמה בשם בדוי. באותו מעמד נתן לה תלושי שי בסך 500 שקל של חנות הצעצועים "הפיראט האדום", אשר נקנו על-ידי העירייה. בעת הטיול דאג יוסף לכך שט' קיבלה חדר לבד, לפי השם הבדוי שבו נרשמה, בעוד ששאר עובדי העירייה, למעט יוסף, שוכנו בחדרים זוגיים.

אחד הסיפורים המפורסמים ביותר בפרשה הוא רחוב "באלי" שבעיר, שבמהלך החקירה התברר כי יוסף קבע את שמו על שם המאהבת שלו. "זה הלם ובושה גדולה", אמרה ראשת העיר ליאת שוחט, שכיהנה כיו"ר סיעת האופוזיציה בעיר בזמן חשיפת הפרשה, לאחר הגשת כתב האישום. "כולם ידעו שהוא פלרטטן, אבל העוצמה והכמויות - אנשים ממש בהלם. ההרגשה היא שהוא החזיר את העיר הרבה שנים אחורה מבחינה תדמיתית. זו פגיעה קשה שייקח זמן רב לשקם".

פרקליטו של יוסף: "המחשבה על עסקת טיעון היא לא רצינית"

פרקליטו של יוסף, עו"ד אבי אודיז, אמר כי בהשוואה למה שהוטח בראש העיר לשעבר בחקירתו, מדובר בכתב אישום קל, וגם ממנו לא יישאר הרבה. "רק מתוך מה שבית המשפט הקריא, אפשר לשמוע שמחצית מאישומים זיכוי ומחצית האשמה. לא קראתי בעיון את פסק הדין, ממה ששמעתי מהציטוטים שנשמעו בבית המשפט, התמונה מורכבת. נכון לעכשיו, כמי שניהל את התיק במשך שנה וחצי, הזיכויים ממש לא מעטים - מדובר על 9 זיכויים משמעותיים מתוך 16 אישומים. נקרא בעיון ונתייחס בהתאם. המחשבה כרגע על עסקת טיעון היא לא רצינית".

לגבי העבירה עם רחוב "באלי", אמר עו"ד אודיז כי "מדובר בהרשעה בעבירה סקסית, מונח שנתבע היטב. אני מכיר את הראיות, ועם זאת הייתי באולם בית המשפט ולא שמעתי את פירוט ההרשאה של איך ולמה".

עו"ד חזן פלדמן מפרקליטות מחוז תל-אביב בירכה על ההחלטה. לדבריה, "בית המשפט הרשיע היום את הנאשם, ראש עיריית אור-יהודה לשעבר דוד יוסף, בשורה ארוכה של עבירות מין ועבירות שחיתות. בית המשפט קבע כי הנאשם השתמש בכוחו ובסמכותו, פגע בנשים תושבות העיר ובציבור שחי בעיר והשתמש בכספי ציבור לצורך ביצוע העבירות האלה. בית המשפט הרשיע אותו ברוב כתב האישום".

עוד כתבות

יאיר לפיד/ צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאטיב

לפיד: "דברי נתניהו על הערבים הם גזענות בלתי נסלחת"

ח"כ יאיר לפיד בישיבה של סיעת כחול לבן: "אם יקרה משהו למי מהיושבים פה בחדר, שיידע שזה ביבי. הוא מוביל לאלימות" ● יו"ר כחול לבן בני גנץ: ניהול מו"מ פוליטי אל מול הליכוד "שקול לדיבור עם הקיר"

מחזור סוללת רכב חשמלי במפעל בגרמניה/ צילום: רויטרס

גרמניה מאשרת חוק להגנת האקלים בהשקעה של 60 מיליארד דולר

במטרה להבטיח את השגת היעדים של הסכם פריז עד 2030, העביר הפרלמנט הגרמני ביום שישי את "חוק הגנת האקלים"

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

גיל שפירא, מנהל השקעות ראשי (CIO) של חברת eToro  / צילום: גיא חמוי, יח"צ

מחזקת את ניהול ההשקעות: eToro מינתה את גיל שפירא ל-CIO

פלטפורמת המסחר במניות ובמטבעות דיגיטליים שמובילים האחים יוני ורונן אסיא, הכריזה על הוספת תפקיד ניהולי חדש ● שפירא, לשעבר מנכ"ל חברת תעודות הסל של פסגות, יהיה אחראי על ניהול ההשקעות במניות ועל פעילות האנליסטים בחברה

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: ממשיך לדחוף לממשלת אחדות - עד רביעי בצהריים

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי הוא ממשיך לדחוף להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן ויעשה זאת עד ליום רביעי בשעה 12 בצהריים

בודנהיימר 2 פינת פנקס 43 תל אביב/ צילום: איל יצהר

ההר ממשיך להוליד עכבר: ת"א דרשה היטל השבחה של 22 מיליון שקל – ותקבל 30% בלבד

מכה נוספת לעיריית ת"א, שמנסה באחרונה לגבות היטלי השבחה ברבעים 3 ו-4 בעיר, ופעם אחר פעם מתגלה כי בחלק גדול מהמקרים היא דורשת סכומים מופקעים • מאז שיצאה לדרך תוכנית הרבעים לפני כשנה וחצי, הוגשו כ-300 עררים על היטלי השבחה - רובם התקבל

משלחת תלמידים לאושוויץ/ צילום: רויטרס

המכרז שחושף: משרד החינוך משאיר דלת פתוחה לנאשמים ב"קרטל המסעות לפולין"

כ-40 אלף בני נוער ייצאו ב-2020 לסיור במחנות בפולין • אף שנגד החברות הפועלות בתחום עומדים כתבי אישום בגין "מסחרה" ותיאום מחירים - המכרז מעמיד תנאי סף שמאפשרים בעיקר להן להתמודד • משרד החינוך: מעמידים לעצמנו זכות לפסול מתמודדים

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

להתמודד עם המחסור: משרד הבריאות פרסם הנחיות בנושא קנאביס לתקופת המעבר

התקנות כוללות בין היתר צמצום של מספר הבדיקות, הקלות בייצור והתייחסות ליצוא ● כרגע אין התייחסות ליבוא, אולם בשוק מעריכים כי גם זו צפויה להגיע

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

שלוש וחצי שנים אחרי הרכישה: המיזוג של מגה ויינות ביתן יוצא לדרך

במסגרת המהלך עליו מדווחת היום קבוצת יינות ביתן, היא תאחד תחת מערך ניהולי אחד את כל סניפי מגה ויינות ביתן, והמבנה הארגוני ישתנה

גידולי המפ לפני הקציר/ צילום:רויטרס

סין אוסרת על שימוש במריחואנה, אבל מאפשרת לתעשיית הקנאביס שלה לפרוח

חקלאים וחברות מגדילים את ההשקעות בגידול זן ההמפ, שמשמש להפקת כימיקל משולב בייצור מוצרים מגוונים

אייל רביד ויקטורי / צילום: אבי רוקח

אייל רביד ימשיך להתמקד בעסקי המזון: ויקטורי נסוגה מהשקעתה בחוות קנאביס

ככל הידוע, משרד הבריאות טרם אישר את הקמת חווה הקנאביס המתוכננת ● לצד קיטון ברווח הנקי, רשת הסופרמרקטים של אייל רביד רשמה גידול של 4.8% במכירות הרבעון השלישי, שהסתכמו ב-447 מיליון שקל

שדרות ירושלים / צילום: כדיה לוי

עם חלון ראווה לסלון: עד שהרכבת הקלה תגיע, ביפו הופכים חנויות נטושות לדירות מגורים

בהיעדר קונים, בעלי חנויות בשדרות ירושלים מפנים עסקים ומשכירים אותן למגורים ● "יפו היא חצר אחורית, לאף אחד לא אכפת", מספר אחד מבעלי החנויות בשדרה

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

HP חברת /צילום :Shutterstock / א.ס.א.פ קריאייטיב

HP דחתה את הצעת הרכישה של זירוקס, אך לא שללה את אופציית המיזוג ביניהן

ב-HP סבורים כי השווי שזירוקס הציעה נמוך מדי ● במיזוג של שתי יצרניות המדפסות תומך המשקיע האקטיביסט קרל אייקן, שמחזיק במניות של שתי החברות

אמנון שעשוע/ צילום: אינטל Walden Kirsch

הדרך אל האקזיט כבר לא עוברת דרך הרכב האוטונומי

טרנד המכוניות ללא נהג נדחה למועד לא ידוע, אך 3 אירועים שנערכו בשבועות האחרונים מפזרים חלק מהערפל מעל עתיד התחום • מה גרם ליו"ר סקודה להתלהב בת"א, אילו מסרים היו חבויים בכנס המשקיעים של מובילאיי, והאם הענף בחר צד בסכסוך בין המעצמות?

מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל / צילום: איל יצהר, גלובס

מיקו צרפתי, סמנכ"ל: הג'וב החדש והמפתיע שמסתמן עבור יו"ר ועד עובדי חברת החשמל

צרפתי, יו"ר המזכירות הארצית של ועד עובדי חברת החשמל, אמר כי אינו פוסל התמודדות על התפקיד שהתפנה בעקבות עזיבתו של עמית אוברקוביץ' לבנק הפועלים ● "כרגע זה לא רלוונטי. אם יפורסם מכרז, אהיה בדילמה קשה"

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

כיכר סן מרקו בונציה מוצפת / צילום: מנואל סילבסטרי, רויטרס

ונציה מוצפת בפעם השלישית בפחות משבוע; הכיכר המרכזית נסגרה

ראש עיריית ונציה, לואיג'י ברוגנארו, העריך את נזקי ההצפות בעיר בקצת יותר ממיליארד אירו ● ממשלת איטליה הקציבה כ-20 מיליון אירו כדי להתמודד עם המשבר בונציה ותוצאותיו ● מרבית הכספומטים בעיר הושבתו