גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרקליט המדינה שי ניצן: "אם נפגעתם על רקע מיני - תתלוננו"

בעקבות הטענות כי הפרקליט אורי קורב ביצע עבירות מין בפרקליטה, פרסם ניצן איגרת לעובדים הקוראת להם להתלונן אם חוו פגיעה דומה ■ "יש לגלות אפס סובלנות כלפי תופעות של הטרדה מינית וכל פגיעה מינית אחרת"

שי ניצן / צילום: תמר מצפי
שי ניצן / צילום: תמר מצפי

הרוחות בפרקליטות סוערות בעקבות חשיפת חדשות 2 כי התנהלה חקירת משטרה, בעקבות מידע מודיעיני, כנגד הפרקליט הבכיר אורי קורב בחשד לביצוע עבירות מין בפרקליטה. הלילה שיגר פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, איגרת לעובדים בפרקליטות, הקוראת לכל מי שנפגע מינית להתלונן על כך.

"מצאתי לנכון לפנות אליכם בעקבות הפרסומים מהימים האחרונים בנוגע לפרקליט שהגיע לגביו מידע שהעלה חשדות לביצוע עבירת מין בעובדת", פתח ניצן מבלי לציין במפורש את שמו של קורב. "אני רואה חשיבות גדולה ביצירת סביבת עבודה בטוחה ומכבדת עבור כלל עובדותינו ועובדינו. עמדתי היא כי יש לגלות אפס סובלנות כלפי תופעות של הטרדה מינית וכל פגיעה מינית אחרת", כתב.

ניצן התייחס לחומרת המקרה בו התרחשה לכאורה פגיעה מינית דווקא במוסדות הצדק: "כעובדי הפרקליטות אנו אמונים על אכיפת החוק ומובילים את ההגנה על כבוד האדם ואת העשייה התביעתית גם בתחום החשוב של מאבק בתופעה הפלילית של פגיעות מיניות, לרבות במקום העבודה. אשר על כן, אני רואה חשיבות ערכית מן המעלה הראשונה בעידוד עובדים ועובדות אשר נפגעו - להתלונן".

"אחריותנו היא להקשיב לנפגע"

"איני מקל ראש כמובן בקשיים האישיים שהגשת תלונה מסוג זה מציבה בפני מי שנפגע מעבירת מין, וניתן להבין כל החלטה של העובד הנפגע", הוסיף פרקליט המדינה, "אולם אחריותנו כמנהלים ועמיתים היא להקשיב לנפגע, לתמוך בו ולעודדו לפנות לגורמים המוסמכים".

עו"ד ניצן שב והדגיש: "חשוב לי לפנות אליכם ולבקש בכל לשון של בקשה, מכל עובד או עובדת שנפגעו מעבירה, או שנודע להם על כך שנעשה מעשה מסוג זה, שיפנו למנגנונים שתפקידם לקבל תלונות בעניין זה. אני סמוך ובטוח כי אלה יטפלו בהן בזהירות וברגישות המתחייבות, וכל מידע ייבדק לגופו כדי להביא לחקר האמת".

לסיום הבהיר ניצן כי כל עובד או עובדת שיבחרו להתלונן או למסור מידע על עבירת מין שנעברה בתוך הפרקליטות, יקבלו גיבוי והגנה מלאים. "מעבר למנגנונים הפורמליים המיועדים לקבלת תלונות שכאלה, גם דלתי ודלת כלל המנהלים תהיה לעולם פתוחה בפני כל עובדת ועובד, ככל שיבקש לשוחח עמנו בנושא זה".

לאורך המכתב לעובדים לא התייחס הפרקליט לטענות כנגד קורב. "אין בכוונתי להתייחס למקרה הספציפי עליו פורסם בימים אלה, אלא מדובר מבחינתי במסר שלמרות שהינו בבחינת מובן מאליו, מצאתי לנכון לחזור עליו", הסביר.

החקירה הסמויה נגד קורב: פרטים חדשים

בשבוע שעבר דווח כי הפרשה החלה כבר לפני 3 שנים: הפרקליטה, שהייתה כפופה לעו"ד קורב, הפסיקה להגיע לעבודה באופן מפתיע במשך ימים ארוכים. בסופו של יום, כששבה לעבודה, זומנה לשיחה אצל פרקליטת מחוז ירושלים, עו"ד נורית ליטמן. על-פי מקורות במשרד המשפטים, הפרקליטה נימקה את היעדרותה הארוכה ממקום עבודה בכך שיש עליה עומס חריג של עבודה ועניינים אישיים.

אותם גורמים דיווחו כי בתום הפגישה הוחלט, לבקשתה, להעביר אותה לפרקליטות אחרת, וכך נעשה. פרקליט המדינה לשעבר, משה לדור, ופרקליט המדינה הנוכחי, שי ניצן, שהיו באותם ימים בחפיפה, לא עודכנו על העברתה של הפרקליטה מפרקליטות ירושלים.

בחודשים האחרונים הגיע מידע לפיו הייתה אותה עובדת קורבן של עבירות מין. פרקליטת מחוז ירושלים ליטמן העידה בפני צוות החקירה וטענה כי לא ידעה ולא יכולה הייתה לדעת על הטענות.

במהדורה המרכזית נחשף כי בחודשים האחרונים התנהלה בדיקה חשאית בעקבות מידע על כך שפרקליט בכיר מאוד מפרקליטות מחוז ירושלים, שניהל ומנהל תיקים רגישים ביותר, ביצע עבירות מין בעובדת הכפופה לו. על-פי הדיווח, המידע שהגיע הוביל להקמת צוות חקירה מיוחד במשטרה, שהורכב מחוקרים וקצינים שאינם מכירים את הפרקליט הבכיר. את הצוות ליוותה סגנית אלוף מצה"ל, קצינה מהפרקליטות הצבאית, המתמחה בטיפול בעבירות מין.

צוות החקירה המיוחד פעל בחשאיות מוחלטת: החוקרים נפגשו פעמיים עם הקורבן לכאורה, אולם העובדת סירבה לשתף פעולה עם החוקרים. בסיומו של יום הוחלט לגנוז את התיק במישור הפלילי בשל היעדר אופק חקירתי.

ההיבטים המשמעתיים של הסיפור עדיין נבחנים. התובע הבכיר לא היה מודע לחקירה בעניינו, ורק בעקבות פניית חדשות 2 הוא זומן לשיחה אצל פרקליט המדינה, שבה נמסר לו המידע. 

עוד כתבות

לשכת ההוצאה לפועל / צילום: יח"צ

עלייה של עשרות אחוזים במספר האיומים בהתאבדות של חייבים מאז פרוץ המשבר

מתחילת השנה ועד אוקטובר נרשמו 168 מקרי איום בהתאבדות, לעומת 136 בכל 2019 ● מנכ"ל רשות האכיפה והגבייה תומר מוסקוביץ אמר בדיון לציון היום למניעת אובדנות: "ביקשנו להעביר הדרכות לכל העובדים שבאים במגע עם החייבים"

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ביה"ד לעבודה: סאני תקשורת פגעה בזכות ההתארגנות של עובדיה

הטיל על החברה קנס בסך 300 אלף שקל והורה לאפשר ליו"ר הוועד להיכנס לחברה ולמתקניה

ליאורה עופר, בעלי מליסרון / צילום: סיון פרג'

מליסרון במגעים מתקדמים לבנות חוות שרתים בחצי מיליארד שקל

חברת הנדל"ן והבינוי מחפשת לגוון את הכנסותיה ונמצאת במגעים עם חברת השקעות בינלאומית להקמת מספר חוות שרתים ביוון, קפריסין וישראל ● מתחרתה של מליסרון, עזריאלי, כבר רכשה קרקע עבור בניית דאטה סנטר לאמזון

מערכת הדפוס וחיתוך הלייזר של הייקון / צילום: אתר החברה

מחממות מנועים: אקוואריוס והייקון פרסמו טיוטות תשקיף ציבוריות לקראת הנפקות ראשוניות

מפתחת המנועים החסכוניים אקוואריוס הבטיחה גיוס של כ-65 מיליון דולר, לפי שווי חברה של כ-260 מיליון דולר ● הייקון, מתחום הדפוס הדיגיטלי, צפויה לגייס כ-45 מיליון דולר אחרי שהבטיחה את הסכום ממוסדיים

עדיאל שמרון / צילום: תמר מצפי

מנכ"ל רמ"י עדיאל שמרון: "הדיבורים על מחסור בדירות מוגזמים"

שמרון אמר את הדברים במסגרת כנס פסגת הנדל"ן 2020 ● עו"ד ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אמר כי "ההישגים שהיו מנת חלקנו בבלימה של מחירי הדיור הולכים ומתכרסמים"

ערן יעקב / צילום: איל יצהר

גילוי מרצון לכל החיים: פרטים חדשים על התוכנית של רשות המסים

בממשלה, באוצר וברשות המסים מנסים למצוא מקורות הכנסה כדי לכסות את הבור התקציבי שנוצר במשבר הקורונה • אחד מהם הוא חידוש נוהל גילוי מרצון והוספת תנאים שיעודדו נישומים להגיש בקשות • הליכים קודמים הזרימו מיליארדי שקלים למדינה

אורי לוין, מנכ"ל קבוצת דיסקונט / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

בנק דיסקונט סגר את הרבעון השלישי עם ירידה של 40% ברווח

בדומה לבנקים האחרים במערכת, גם דיסקונט רשם עלייה חדה בהוצאות להפסדי אשראי שהסתכמו בכ-330 מיליון שקל, קפיצה של 117% לעומת הרבעון המקביל ● כ-540 מעובדי הקבוצה צפויים לפרוש עד סוף שנת 2020

פתח תקווה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ועדת ערר מחוזית פסלה הוראות לבנייה של עיריית פתח תקווה

קבלנים שמבקשים לבנות בפתח תקווה יגלו בקרוב כי חלק ניכר מהנחיות עירוניות של העירייה נפסלו, זאת לאור עמדתה של ועדת ערר מחוזית לפיה חלק מהנחיות מרחביות של העירייה מביאות להגבלת בנייה בעיר ● העירייה: "לומדים את ההחלטה"

לימוד מקוון. אין צורך לעצור את הקריירה / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

שירות התעסוקה: הילדים חזרו לבית הספר, והאימהות חזרו לעבודה

70% מהחוזרים לעבודה אחרי פתיחת מערכת החינוך – נשים ● אחת מארבעה מהחוזרים – אישה בת 25-44 עם ילדים בבית ספר

נשים מוחות נגד רפורמת הפנסיה בצרפת, בהפגנה בפריז במרץ האחרון / צילום: Reuters, Benjamin Mengelle

הפנסיה לנשים צריכה לטפס לראש סדר העדיפויות של ישראל

הנושא של הארכת גיל הפרישה לנשים בישראל עולה ויורד שוב ושוב מסדר היום הציבורי ב-20 השנים האחרונות ● איזה פתרון מציע משרד האוצר - ומדוע דווקא ארגוני הנשים מתנגדים לו?

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

קבינט הקורונה הכריע: מערכת החינוך תיפתח; פיילוט לפתיחת הקניונים

מערכת החינוך חוזרת לפעילות מלאה: קבינט הקורנה החליט הלילה כי עד 6.12 תחזור מערכת החינוך לפעילות מלאה ● כמו כן הוחלט על פיילוט לפתיחת הקניונים תחת הגבלות מחמירות

קו החוף של דובאי. מיתוג מחדש כמדינה מתקדמת ומפותחת באמצעות השקעות במערב / צילום: Matthias Seifert, רויטרס

הרבה מעבר לסייבר: מה מחפשים האמיריתים בזירת החדשנות הישראלית?

שילוב בין היצירתיות והניסיון הישראלי לבין החשיבה ארוכת-הטווח והמשאבים האמירתיים יכול להביא לפריצות דרך מרשימות ומשמעותיות ● אילו תחומים מעניינים את האמירתים?

ניסים פרץ / צילום: דוברות נתיבי ישראל

נדחה בחודשיים מכרז של נת"י שנחשד כי קיים בו בניגוד עניינים

כך אמר מנכ"ל נתיבי ישראל ניסים פרץ בדיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה ● הדיון התקיים בעקבות פרסום גלובס על טענות לניגוד עניינים במכרז ענק להחלפת תאורה בכבישי ישראל

יניב גרטי אינטל ישראל / צילום: איל יצהר

שגרירי המאבק באלימות נגד נשים של אינטל

וגם:  אלישע ויזל מונה ליו"ר סטארט-אפ הפינטק The Floor ● השיחה

יועז הנדל / צילום: אייל מרגולין

כך משתנה שוק האינטרנט לקראת ביטול הפיצול בין ספק לתשתית

חלק מהספקיות קטנות כבר מתחילות לתת היום הצעות בהתאם לרוח הרפורמה ● השימועים על התוכנית עדיין נמשכים במשרד התקשורת, ולא בטוח שהם בכיוון הנכון לשוק

בית ישראכרט, תל אביב / צילום: איל יצהר

לקראת ההצבעה על דירקטוריון ישראכרט: אחרי ארז יוסף, גם שי פלדמן מסיר מועמדות

עתה נותרו שבעה מועמדים על חמישה תפקידי דירקטור רגיל, שמהם ייצא היו"ר הבא של החברה ● ככל הידוע פלדמן צפוי להצטרף בקרוב לדירקטוריון של גוף פיננסי אחר

דניאל מלכה, מנכ"ל IBM ישראל / צילום: מירי דוידוביץ'

יבמ מפטרת עשרות עובדים במערך המכירות בישראל

הפיטורים הם חלק מהמלך גלובלי, שצפוי להסתיים בפיצול החברה לשתיים והקמת חברה חדשה שתתמקד במחשוב ענן ובינה מלאכותית

בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

170 איש חזרו מדנמרק. כמה הסכימו להיבדק לקורונה?

מערכי החקירות האפדימיולוגיות עובדים כמו שצריך, אך נתוני התחלואה שוב בעלייה ● איך זה? סיפור החוזרים מדנמרק הוא דוגמה לבעיה הרחבה – הישראלים הפסיקו לשתף פעולה ● בצה"ל מעריכים כי שליש מהנדבקים משקרים בחקירותיהם, ומתכוונים להתחיל מערכי בדיקות במקומות עבודה גדולים

שלט רחוב בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

העברת המושכות לביידן תומכת בוול סטריט; הביטקויון מעל 19 אלף דולר

במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות של כ-1% ● הביטקוין משלים זינוק של כ-20% בחודש האחרון ● רונן מנחם ממזרחי טפחות: "חשוב מאוד לגלות זהירות. זו תקופת מבחן לשווקים"

שוברים את שגרת האלימות / צילום: יח"צ

המאבק באלימות נגד נשים: פובליסיס ולקוחותיה משתלטים על ברייק הפרסומות

ביוזמת משרד הפרסום ליאו ברנט מקבוצת פובליסיס, הקבוצה תשתלט מחר על ברייק פרסומות, במהלכו יעלו חלק מהמפרסמים הגדולים שלה קמפיינים המותאמים למסר המלחמה באלימות נגד נשים