גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשות ני"ע גנזה תלונה על מידע פנים בעסקת כיל-פוטאש

עקב ביטול מיזוג כיל-פוטאש הוגשה תלונה למשטרה, בטענה כי נעשה שימוש במידע פנים על הביטול: "מישהו הימר שהמניה עומדת לצנוח" ■ רשות ני"ע: "לא מצאנו לנכון לנקוט פעולת אכיפה"

מפעלי ים המלח / צילום: תמר מצפי
מפעלי ים המלח / צילום: תמר מצפי

כ-3 שנים לאחר שהוגשה תלונה על חשש לשימוש במידע פנים בעסקת מיזוג כיל-פוטאש שכשלה, הודיעה רשות ניירות ערך למתלוננת כי התלונה נסגרה, וכי אין מקום לפעולות אכיפה בנוגע לעסקה - כך נודע ל"גלובס".

התלונה שנגנזה היא תלונתה של רות קוליאן, מייסדת תנועת "ובזכותן - חרדיות עושות שינוי" וסטודנטית למשפטים, שביקשה לבדוק חשש לשימוש במידע פנים בפרשה.

כעת מאיימת קוליאן כי תפנה לבית המשפט במטרה לברר את הנושא. "מדובר בסיפור שמעלה סימני שאלה רבים, והחלטת רשות ניירות ערך שלא להיכנס לעומקו מנוגדת לאינטרס הציבורי. בכוונתי לפנות לבית המשפט בעניין", מסרה קוליאן ל"גלובס".

ביבי אישר, לפיד ביטל

הדרמה סביב עסקת פוטאש-כיל התחוללה בשלהי 2012-תחילת 2013, אז עלתה על השולחן הצעה של חברת פוטאש הקנדית לרכוש את השליטה בכיל. לידי "גלובס" הגיעה אז מצגת שהציגה הנהלת פוטאש בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שבמסגרתה התחייבה החברה כי אם תאשר לה הממשלה לרכוש את השליטה בכיל, אף עובד במפעלי כיל בישראל לא יפוטר, ויישמרו כל ההסכמים ותנאי העבודה של העובדים. בנוסף, הנהלת פוטאש התחייבה לשמור על כמויות הייצור במתקני כיל בישראל וכן לשמור על צביונה הישראלי של כיל - גם ברמת ההנהלה והדירקטוריון. כמו כן התחייבה פוטאש לשמר את תנאי מניית הזהב של המדינה בכיל. 

שר החוץ הקנדי ויו"ר פוטאש היו מוכנים להתקדם במשא-ומתן על-פי המתווה שהוצג, וגם במשרד ראש הממשלה לא נרשמה התנגדות. נתניהו תמך במכירת השליטה בכיל ממשפחת עופר לחברה הקנדית, ובד-בבד התקיימו שיחות בעניין גם עם יו"ר הסתדרות דאז, עופר עיני, תוך התנגדות של ועדי העובדים.

לאחר הצגת המתווה הראשוני נראה היה כי העסקה מתקדמת, ואולם במארס 2013, עם השבעת הממשלה ה-33 ומיניו של יו"ר עתיד, ח"כ יאיר לפיד, לשר האוצר, הודיע האחרון כי הוא מתנגד לכל צעד של איחוד בין פוטאש לכיל, וכי יסרב לאשר אותו.

לאחר ביטול עסקת פוטאש צנחה מניית כיל בבורסה, ושוויה נחתך משמעותית. ביטול העסקה אף מנע הכנסה לקופת המדינה של מיליארדי שקלים כמס רווחי הון. על-פי הערכות דובר על הפסד של 4-5 מיליארד שקל. לפיד נימק את החלטתו בכך שקיבל את המלצת החשבת הכללית מיכל עבאדי-בויאנג'ו לדחות את העסקה, אך הדוח לא הותר לפרסום בזמנו.

באפריל 2015 חשף "גלובס" את הדוח האמור, שמנה את הסיבות לביטול מיזוג כיל-פוטאש, ובין היתר כלל את הרצון "למנוע התגלגלות השליטה לידי גורמים עוינים", החשש שהשתלטות פוטאש תגרע מחופש הפעולה של הקונצרן הישראלי, תוביל לדילול הערך של כיל ולזליגת מידע שערכו לא יסולא בפז - בין השאר לחברה המתחרה מירדן ועוד.

בזמן אמת עוררו העסקה וביטולה הדים רבים. הגישושים של פוטאש בירושלים הסעירו את המערכת הכלכלית והפוליטית, דעות נשמעו לכאן ולכאן, ועובדי כיל בנגב הכריזו כי ינהלו מלחמת חורמה נגד העסקה, בטענה כי כיל חייבת להישאר בידיים ישראליות. המהומה הסתיימה עם הווטו של לפיד.

הימור על צניחת המניה

ביטול העסקה, כפי שמתברר, הוליד גם את תלונתה של קוליאן למשטרה, שהוגשה במאי 2015, זמן קצר לאחר הביטול. "אני מאמינה כי נעשה שימוש במידע פנים, כיוון שמניה זו נסחרת באופן די יציב, ולאחרונה מישהו הימר שהמניה עומדת לצנוח, ולא סתם הימר על כך - אלא הימר בסכום של 600 מיליון שקל", אמרה קוליאן לחוקר המשטרה שרשם את התלונה.

עוד טענה בתלונה כי "מספר ימים אחרי ההימור הבלתי שגרתי הזה, שר האוצר לפיד הודיע כי הוא מתנגד למכירת כיל לחברת פוטאש הקנדית - מה שאומר שמי שהימר שהמניה עומדת לצנוח, עשה הרבה מאוד כסף על גב המשקיעים. יש לי יסוד סביר להניח שנעשתה פה עבירה פלילית, ואני מבקשת לחקור את העניין".

מספר ימים לאחר הגשת התלונה נמסר לקוליאן כי תלונתה הועברה לרשות ניירות ערך, שבודקת את הנושא. בהמשך לכך פנתה קוליאן לרשות בבקשה לדעת מה עלה בגורל התלונה. בתגובה נמסר לה כי הנושא נבדק, אך הרשות כפופה לחובת סודיות ואינה מוסרת מידע מחקירות.

כשנה מאוחר יותר, באפריל 2014, פנתה קוליאן שוב לרשות ותהתה מה עלה בגורל תלונתה, ובתגובה קיבלה שוב את אותו מענה.

ריח של ביאוש

למעלה משנתיים חלפו מאז, אך קוליאן לא אמרה נואש. לפני כחודש היא פנתה שוב לרשות ניירות ערך בבקשה לדעת מה עלה בגורל התלונה שהגישה. "ברצוני לציין בפניכם כי מהות הסודיות אליה כפופה הרשות הינה על פעולותיה ודרכי חקירותיה, ולא על תוצאות הבדיקה", כתבה קוליאן לרשות. "לאזרחית שמגישה תלונה בנוגע לחשד לשימוש במידע פנים, יש את הזכות המלאה לדעת מה עלה בגורל תלונתה. לא ייתכן כי במשך 3.5 שנים טרם הגעתם למסקנות כלשהן, ואם הגעתם, הרי שעליכם לעדכן אותי. לי, כמו גם לרוב המשקיעים, יש את הזכות המלאה לדעת".

בראש מכתבה לרשות ציינה קוליאן כי פנייתה נעשית בטרם הגשת עתירה מינהלית לבית המשפט בנושא. "משיכת הנושא מבלי לעדכן אותי עלולה להיראות כאילו יש לרשות מה להסתיר, וחמור מכך, מעלה ריח של ביאוש ופוגעת באמון הציבור ברשויות סטטוטוריות. יצוין כי המדובר היה בעסקה חריגה בהחלט, של קניית מניות בחסר בסכום של למעלה מחצי מיליארד שקל - מה שמעלה עוד יותר את החשד לשימוש במידע פנים (למעשה בסכום של 600 מיליון שקל).

"לו הייתי מרשה לעצמי לפרוק את רגשותיי שלא בשפה משפטית ו/או מנומסת, ודאי הייתי כותבת שאיזו מין חוצפה היא זו, שאזרח שולח תלונה, ובמשך 3.5 שנים הוא זוכה להתעלמות מוחלטת?!?!?", הוסיפה קוליאן. "האם יש כאן 'יד רוחצת יד' בענייני הון שלטון - או שמא עסקת הון-שלטון ורמיסת זכויותיו של האזרח הקטן, הפרט???" (סימני השאלה המרובים במקור - א' ל"ו).

הפעם תשובתה של רשות ניירות ערך הייתה ברורה וסופית יותר: "רות, שלום רב", נכתב, "בהמשך לפנייתך המבקשת עדכון בטיפול בפנייתך אל רשות ניירות ערך ממאי 2013, הרינו לעדכנך כי הרשות בדקה את הפנייה, אך לא מצאה לנכון לנקוט בפעולת אכיפה בעניין. אנו מודים לך על פנייתך".

התלונה נסגרה, אך קוליאן לא משלימה עם ההחלטה, וכעת היא מתכוונת כאמור לפנות לבית המשפט.

בחינה יסודית

מרשות ניירות ערך נמסר בתגובה: "העניין שהועלה בפניותיה של קוליאן מוכר לרשות היטב ונבחן על-ידה באופן יסודי. בתום בחינה זו הרשות החליטה כי אין כל הצדקה לנקוט בפעולת אכיפה כלשהי בעניין, וכך הודע לפונה.

"באופן טבעי, הרשות אינה מוסרת מידע בנוגע לפעולות המודיעין, החקירה או הבדיקה שהיא נוקטת, כאשר מגיעה אליה תלונה על הפרת דין לכאורה. הדבר נובע הן מהוראות חוק ספציפיות, אך בעיקר מכך שגם האינטרס הציבורי וטובת המשקיעים מחייבת להותיר בצל את פעולות המודיעין, החקירה או הבדיקה שהרשות מבצעת. מתן פומבי לפעולות המודיעין, החקירה או הבדיקה שהרשות מבצעת יסכל אותן. מסיבה זו הפונה קיבלה רק את 'השורה התחתונה' של החלטת הרשות". 

עוד כתבות

האחים יעקובי / צילום: אריק סולטן

אחים יעקובי: הניסיון לשקם את אורתם סהר הוביל להסדר חוב נוסף בחברה הבת

בדוחות של יעקובי לרבעון השלישי, החברה מחקה את יתרת השקעתה באורתם סהר בהיקף של כ-7 מיליון שקל וכן רשמה הפרשות של יותר מ-12 מיליון שקל בגין ערבויות שהעמידה "למזמיני עבודות ולספקים של אורתם סהר" ● אלה גררו את יעקובי להפסד רבעוני של 28 מיליון שקל

ח. מר: במקום נופש באיים הקריביים - חילוט ערבות והפסד כבד

ח. מר שבשליטת קרן פימי של ישי דוידי ממשיכה לסבול מתוצאות כספיות חלשות, והפסדיה ברבעון השלישי של השנה גדלו כמעט פי שלושה והגיעו לכ-35 מיליון שקל ● ההפסד הרבעוני במגזר הגלובל הצטבר ליותר מ-14 מיליון שקל, לעומת רווח מגזרי של כ-7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

על בד דימונה / צילום: יח"צ

קריסתן של מניות חברות הבדים נמשכת - ותוצאות הרבעון אינן מעודדות

בזמן שמדדי המניות המובילים קרובים לשיא, ספגו מניות מגזר הבדים ירידות משמעותיות מתחילת 2019 והתרחקו 35%-70% מהשיא שרשמו בשנים 2016-2017 בבורסת ת"א ● אף אחת מארבע החברות - שלא"ג, עלבד, ספאנטק ואבגול - לא הצליחה לשפר את הכנסותיה ברבעון השלישי של 2019

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

חגיגת קניות בנובמבר? לא לשוק המזון: קיטון של מעל מ-100 מיליון ש' במכירות

אף שרשתות המזון הצטרפו למבצעים של חודש נובמבר, ענף מוצרי הצריכה רשם ירידה של 2.7% ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

הממשלה אישרה: תוכנית מחיר למשתכן תוארך גם ל-2020

זאת בשתי פעימות: בפעימה הראשונה יימשך שיווק הדירות במסגרת התוכנית עד ליוני 2020; לאחר מכן, בכפוף למקור תקציבי ובאישור הממשלה, התוכנית תימשך עד לסוף 2020 ● כיוון שמדובר בממשלת מעבר, ההחלטה טעונה בחינה של היועמ"ש

גיל אגמון / צילום: איל יצהר

גיל אגמון רוכש מקבוצת דלק עוד 7.5% ממניות דלק רכב בפרמיה של 20% על מחיר השוק

העסקה, בהיקף של 135 מיליון שקל, היא שלב נוסף של קבוצת דלק למכירת החזקות שאינן בתחום האנרגיה ● המניה הגיבה בזינוק של 15%, ובסך הכל עלתה בחודש האחרון בכ-40%

מתחם בית הפסנתר של קבוצת ניצן גרופ / הדמיה: Evolve Media

אלקטרה בנייה נבחרה לבנות את פרוייקט "בית הפסנתר" בתל אביב

החברה תבנה עבור קבוצת ניצן גרופ את פרויקט "בית הפסנתר" בפינת הרחובות אלנבי ואחד העם בתל אביב בהשקעה כוללת של כ-120 מיליון שקל

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

שמן תעשיות: השריפה בחוף שמן הותירה הפסד של יותר מ-10 מיליון שקל

את הרבעון השלישי של השנה סיכמה שמן, העוסקת בייצור ושיווק של שמנים, בהפסד של 8.5 מיליון שקל ● זאת בעקבות הוצאה חד-פעמית של יותר מ-10 מיליון שקל בקשר לשריפה

תיירות מוסלמיות / צילום: רויטרס

מי הוא הישראלי שעומד מאחורי קמפיין פייסבוק לשנאת מוסלמים?

תחקיר של העיתון הבריטי "גרדיאן" חשף מעורבות של ישראלים בקמפיין נגד שמאלנים ומוסלמים, לרבות אחד אריאל אלקאראס, "תכשיטאי" מלוד (שמכחיש כל קשר לקמפיין) ● אך חשיפות קודמות מצביעות על מאמצים לקידום גזענות מזה שנים

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מי רשאי לדרוש להפעיל את הבוררות בהסכמי תמ"א 38

האם צריך שכל בעלי הדירות יסכימו על מנת להפעיל את המנגנון, או שמספיק שרק חלק מהם יבקשו לעשות זאת?

בנימין נתניהו/ צילום: רויטרס

עשרות אנשי הייטק לבג"ץ: למנוע מנתניהו לקבל את הרכבת הממשלה; "זו מחשבה מעוררת פלצות"

העותרים - ובהם ד"ר אורנה ברי, שי וינינגר, פנחס בוכריס, דב מורן, אייל גורה, יהושע סובול, פרופ' דני צידון ועוד - מבקשים צו הצהרתי המורה כי אין להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על ח"כ שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום בעבירות שיש עמן קלון

מייקל בלומברג / צילום: Brian Snyder, רויטרס

העינים נשואות לבחירות בארה"ב: אם לא טראמפ אז לפחות בלומברג

במקביל למערכת הבחירות הישראלית לכנסת ה-23, ארה"ב צועדת לתוך שנת בחירות מורכבת ומשוסעת יותר מאי-פעם ● נהוג באמריקה שמנהיג מכהן ממשיך לשמונה שנות כהונה, אך טראמפ הוא שונה, וכך גם כל ההתנהלות סביבו, הקמפיין שלו ואף התמיכה הציבורית בו

עם הפנים ל–2030 / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עם הפנים ל-2030: מה יאפיין את המגמות בשוק הדיור בשנים הקרובות

אחרי שנה בלי ממשלה קבועה, הביקוש לדירות המשיך לעלות, וההיצע לא גדל מספיק ● הריבית הנמוכה מתדלקת עוד ועוד את הביקושים, ונראה שרק ב-2021 יוצגו תוכניות חדשות שיוכלו להשפיע על שוק הדיור

ג'וזף מוסקאט / צילום: Yara Nardi, רויטרס

המדינה שבה ראש הממשלה פורש בגלל ענן כבד של חשד

מה אפשר ללמוד ממדינה קטנה ומוקפת מים, אשר שלטון החוק בה התמוטט, וראש ממשלתה החליט להקריב את עתידו לטובת הציבור, גם אם זה לא צודק?

מודעה לשירותי ליווי בפייסבוק / צילום: צילום מסך

כובע צמר לתינוק, מצעים למיטה וזנות: בניגוד ולמרות החוק - פייסבוק מפרסמת שירותי ליווי

בימים האחרונים קודם בפייסבוק פוסט בתשלום תחת הכותרת "נערות ליווי במרכז", שמפנה לוואטסאפ המעביר לאתר ייעודי ולצ'ט בטלגרם שמבטיח היכרויות, דיסקרטיות ושירות מהיר

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

תנגוס בתן ביס? אפליקציית משלוחי האוכל Wolt מתרחבת לרמת השרון

אפליקציית המשלוחים, שהחלה לפעול בישראל לפני כשנה בת"א, מרחיבה את אזור הפעילות ונכנסת לרמת השרון ● להערכת החברה, השירות החדש מקצר את זמני ההמתנה למשלוח מ-90 דקות ל-31 דקות בממוצע ● כיום עובדת Wolt עם כ-500 מסעדות

דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון בפסגת G& / צילום: ארין שאף, רויטרס

מלחמת סחר, ריבית של הפד ובחירות בבריטניה: 5 דברים שכדאי לדעת לפני שבוע המסחר

תאריך הטלת המכסים של ארה"ב על סין מתקרב בצעדי ענק ● הפד צפוי להכריז על גובה הריבית בעוד הציפיות להפחתתה מתרחקות ● הבריטים שוב ילכו לקלפיות ● והאם בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח? ● התחזית השבועית של "גלובס"

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

תנובה מסמנת מנועי צמיחה חדשים: בוחנת כניסה לתחום האוכל המוכן

חברת המזון הגדולה בישראל בוחנת הקמת מערך ייצור למזון מוכן בוואקום המיועד לשוק המקצועי ● גובה ההשקעה בקווי הייצור מוערכת בעשרות מיליוני שקלים וצפויה להביא לחברה תוספת מכירות של 150 מיליון שקל בשנה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מלחמת גרסאות עם וושינגטון: סיפוח הבקעה עלה או לא עלה בשיחה עם פומפיאו?

ראש מחלקת המזרח התיכון בבית הלבן נשאל על כך ביום שישי במסגרת תדרוך עיתונאים בוושינגטון, והכחשתו הייתה גורפת ● למרות זאת, נתניהו מתעקש היום: "והעליתי את הנושא בפני פומפיאו, ואני מתכוון להעלותו בפני ממשל טראמפ"

נתניהו וריבלין / צילומים: איל יצהר ורויטרס

המתווה שלא היה: איך הפיל הליכוד על ריבלין הצעה לרוטציה

במערכת הפוליטית שוב עולות הקריאות לכבד את "מתווה הנשיא", וחוזרת המנטרה: שנה-שנתיים-שנה • אלא שריבלין מעולם לא הזכיר רוטציה ולא הציע שנתניהו ישוב לשנת הכהונה הרביעית • כיצד נולד הספין, איך הוא התגלגל, ואיך נראית רוטציה אמיתית? ● המשרוקית של גלובס