גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כסף מזבל: אגרה חדשה מעוררת סערה במגזר העסקי

אגרה חדשה אמורה להיות מוטלת בקרוב על פינוי אשפה מבתי עסק ■ איגוד לשכות המסחר: התשלומים יגדלו ב-10%-20%, שהם 1.5-2.5 מיליארד שקל בשנה, "עסקים רבים לא יוכלו לספוג עלות כזאת"

האשפה עולה על גדותיה / צילום: תמר מצפי
האשפה עולה על גדותיה / צילום: תמר מצפי

מאבקים בין המגזר העסקי לבין משרדי הממשלה בכל הנוגע לתקנות חדשות או להיטלים, מסים ואגרות אינם דבר חדש, אבל בשבועות האחרונים סוערות הרוחות בנוגע לאגרה חדשה שצפויה להיכנס לתוקף בשנת 2017 מתחת לרדאר הציבורי - אגרה על פינוי אשפה מבתי עסק.

תכליתה של האגרה החדשה להפריד את איסוף האשפה הקיים היום בין משקי בית רגילים לבין בתי עסק, המייצרים כמות נכבדת של אשפה, ולגבות על "האשפה העסקית" תשלום נוסף.

כאן בדיוק נמצא המוקש - לא ברור מי יצטרך לשלם את האגרה החדשה, מה יהיו הקריטריונים, וכיצד יבחינו בין מיקומים שונים. משרדי הממשלה מודים שהפרטים אינם סגורים ושהעבודה נמשכת, אולם באיגוד לשכות המסחר טוענים כי כל המהלך אינו תקין מכיוון שבממשלה לא מתייעצים עם נציגי העסקים טרם קביעת הקריטריונים.

לטענתם, בהתאם לאמות מידה הנוכחיות המהלך ייקר את התשלומים לבעלי העסקים בשיעור של 10%-20%. במונחים כספיים מדובר בעלות שנתית של בין 1.5 מיליארד שקל ל-2.5 מיליארד שקל למגזר העסקי, מעבר למס הארנונה הקיים.

"עסקים רבים לא יכלו לספוג עלות נוספת זו", טוענים באיגוד, "והיא ככל הנראה תגולגל לצרכנים. מצד אחד הממשלה נאבקת כדי להוזיל את יוקר המחיה ומצד שני היא מעלה את העלויות בדלת האחורית".

בין היתר הם טוענים כי כיוון שהחישוב נעשה על בסיס פסולת ביתית - בעוד שהכוונה היא לקבוע אמות מידה לפסולת עסקים - הרי שהתייחסות למספר העובדים אינה תמיד רלוונטית. זאת ועוד, באגרת הפסולת לא נקבעו הבדלים בין סוגי עסקים, למשל חנות בקניון לעומת חנות ברחוב, ואילו הארנונה דווקא מבחינה ביניהם.

"לאפשר שימוע נרחב"

"אני פונה אליכם בבקשה לקיים דיון שקוף ומעמיק בנושא אמות מידה לאגרת אשפה עם כלל נציגי המגזר העסקי", כתב לאחרונה אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, לשר הפנים אריה דרעי ולשרת המשפטים איילת שקד. עוד במכתב: "נוכח החשיבות הציבורית כבדת המשקל שיש לאמות המידה והשלכותיה על עלויות המגזר העסקי נבקש לאפשר שימוע ציבורי נרחב יותר לכלל הסקטור העסקי על מנת שנעביר את הערותינו, לרבות חוות דעת מתאימות".

בנייר העמדה שצורף לאותו מכתב מפורט כי הטיוטה הקיימת לאמות המידה לאגרה החדשה עשויה לפגוע בעסקים רבים.

באיגוד לשכות המסחר מדגישים כי הם לא מתנגדים עקרונית לקביעת אמות מידה שונות לאשפה ביתית ולאשפה עסקית, אבל הם מבקשים לדחות את כניסת המהלך לתוקף בכמה חודשים עד שיתקיים שימוע ציבורי.

ישראלה מני, סמנכ"ל כלכלה באיגוד לשכות המסחר, מוסיפה: "לא קראו לאף אחד להתייעצות וזה לא תקין. אנחנו מבקשים כמה חודשים ללמוד את הנושא, לאפשר לנו לשאול את העסקים ולהבין מה ההבדל בין פריפריה למרכז, מה דינו של עסק שנמצא מתחת למגורים או שנמצא במקום אחר. רק הידברות נכונה ואמיתית תוביל לאמות מידה נכונות. בסופו של דבר העסקים עצמם יודעים הכי טוב מה היקפי האשפה, ומה העלות בפועל".

הכוונה המקורית היתה שהאגרה החדשה תיכנס לתוקפה כבר בתחילת השנה הנוכחית, אולם הדיונים בקביעת אמות המדינה לא הסתיימו ו-2017 נפתחה ללא הגזירה החדשה. כפי שניתן ללמוד מתגובות המשרדים המעורבים, הנושא עודנו בדיונים ומתן האפשרות לשילוב והתייעצות של כלל הגורמים עדיין רלוונטית. קביעת הקריטריונים והפרטים נעשית כעת במשרדי הפנים והמשפטים, והיא פרי פסיקות של בית המשפט מהשנים האחרונות שהתייחסו לנושא זה בדיוק בערים יבנה וחולון, שביקשו להטיל את האגרה במסגרת חוק עירוני.

ממשרד המשפטים נמסר כי "כבר בשנת 2016 אושרה גביית אגרת פינוי פסולת עסקית עודפת בשתי רשויות מקומיות, מכוח חוקי עזר זמניים. ניתנה לרשויות ארכה בת חצי שנה, עד אמצע שנת 2017, כדי לאפשר תקופת התארגנות. במקביל, בימים אלה נעשית עבודת מטה במשרד המשפטים בשיתוף כלל הגורמים המקצועיים כדי לגבש אמות מידה ברורות לחקיקה שתסדיר גביית אגרה בגין פינוי פסולת עסקית עודפת, בהתאם להלכה שנקבעה בפס"ד עליון".

ממשרד הפנים נמסר כי "מדובר באגרה לפינוי פסולת עודפת. משרד הפנים החל בעבודת מטה בשיתוף המשרד לאיכות הסביבה לקביעת קריטריון הולם להבחנה בין פסולת בסיסית, המכוסה בתשלום הארנונה, לבין פסולת אחרת. זאת, בעקבות פסק דין בנוגע לחולון שקבע כי יש לקבוע אמות מידה שיקלו על עריכת חוקי עזר בנושא. לאור מורכבות הנושא והתייעצות עם הגורמים הרלוונטיים בפני המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, טרם נקבעו אמות מידה מוסכמות ועבודת המשרד בנושא ממשיכה".

עוד כתבות

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל בשלוש שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

טים קוק: מערכת המיסוי הגלובלית צריכה להשתנות

מנכ"ל אפל אמר את הדברים דווקא בעת שקיבל פרס מרשות אירית שאחראית על משיכת חברות זרות למדינה ● "אני בהחלט האדם האחרון שיגיד שהמערכת הנוכחית מושלמת, ואני מקווה שה-OECD יצליחו למצוא פתרון אחר. אנחנו מאוד רוצים שזה יהיה הוגן"

מייסדי סניק: אסף חפץ, דני גרנדר, וגיא פודחרני  / צילום:  Snyk

סניק גייסה 150 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר

בסך-הכול גייסה החברה, שמפתחת מערכת שמאתרת ליקויי אבטחה והפרות רישוי בקוד ומתקנת אותם, כ-250 מיליון דולר

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

טראמפ בדאבוס: מזהיר מ"נביאי זעם" אקלימיים ומצטרף ליוזמת נטיעת טריליון עצים

בנאום שהוקדש להצגת השיפור שחל במצבה הכלכלי והחברתי של ארה"ב תחת כהונתנו, ציין הנשיא האמריקאי את העלייה במספר המועסקים במדינה, את העלייה ההדרגתית בשכר ומדדים נוספים המצביעים על שיפור כלכלי, לצד שינוי תמונת הסחר העולמית בעקבות המאבק עם סין

שלטי מכירה והשכרה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: אם על הנייר לרבים עדיף לשכור דירה, למה מעטים בישראל בוחרים בכך?

המדינה תורמת להנחה שלגור בשכירות זה לא טוב ולא ראוי, ודוחפת את הצעירים לרכוש דירות חרף הקשיים הכלכליים הרבים שמהלך כזה צופן ● דעה

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הווירוס הסיני ממשיך להתפשט: מקרה ראשון התגלה בארה"ב

הבהלה מפני התפשטות הנגיף ממשפחת ה-SARS גוברת, וארגון הבריאות העולמי יכנס מחר דיון חירום ● גם בפיליפינים התגלה מקרה ראשון של הידבקות במחלה ● קרוב ל-300 מקרים נרשמו רק בסין

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

חלוקת רכוש לא שוויונית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אופציות וביטקוין במקום הרכב והדירה: איך אפשר לחלק בין בני זוג נכסים כלכליים חדשים שקשים להערכה?

בניגוד לרכב או לדירה המסורתיים, לסוגי רכוש "חדשים" - בהם מטבעות וארנקים דיגיטליים וכן אופציות ומניות בחברות הייטק - אין ערך קבוע, וערכם יכול להשתנות מדי יום מחדש ● האם שופטי בית המשפט לענייני משפחה מסוגלים להתמודד עם הסוגיות החדשות?

אמרי גלאי / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

התפקיד החדש של מנכ"ל הסניף הישראלי של ענקית המשלוחים Wolt

אמרי גלאי, שהוביל את כניסתה של Wolt לישראל ומילא את תפקידו מאז מאוגוסט 2018, יסיים את תפקידו בישראל ויעבור לניהול אזור באירופה בחברה

בנימין נתניהו וחיים כץ / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, שלומי יוסף

אלה מועדי דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ בוועדת הכנסת

ביום שלישי הבא אמורה מליאת הכנסת להצביע בעניין הקמת ועדת הכנסת, וכיוון שיש תמיכה של 65 חברי כנסת, הדבר אמור להתקיים ללא כשלים ● בליכוד מתלבטים אם להחרים או להשתתף בדיוני המליאה בעת הקמת הוועדה

ד”ר גוין סאס, רינה בנבנישתי, אורית בנבנישתי, אפרת ידיד בן עזרא וצחי טולדנו / צילום: טל שובל

דרוש טיפול: אורית ורינה בנבנישתי מחפשות פתרונות

וגם: מי הגיעו לקונצרט של ליידי שירלי לואי וסר פרנק לואי

ניר דגן / צילום: תמר מצפי

הטלטלות בארקיע נמשכות: המנכ"ל ניר דגן פורש; אמיר ארז ימונה למנכ"ל החדש

(עדכון) - דגן, שכיהן כמנכ"ל ארקיע בשש השנים האחרונות, יוחלף ע"י מנכ"ל פזגז לשעבר ● ארקיע עוברת טלטלה בחודשים האחרונים בעקבות סגירת שדה דב והירידה בביקוש בטיסות לאילת, התחרות מול חברות לואו קוסט בקווים לאירופה והאכזבה מהפעילות בטיסות להודו ולבנגקוק

מתוך סדרת הכתבות "משחקים באש" של השיקגו טריביון / צילום: יחצ

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

“רובע החדשנות” בב”ש / הדמיה: HQ אדריכלים

באר שבע רוצה להקים רובע חדשנות. לא ברור מי יתקצב אותו

העירייה תגדיר ותפתח אזור ממוקד שישמש נקודת מפגש מרכזית, האוניברסיטה ובית החולים יורידו גדרות ומשרדי הממשלה יעסקו ביחסי ציבור • תוכנית "רובע החדשנות" של בירת הנגב שמבקשת ליצור "אקוסיסטם" לרעיונות פורצי דרך נחשפת וחושפת בטן רכה: חוסר במימון

יעקב אחימאיר / צילום: אביב חופי

דעה: קציבת קדנציות - גם מאחורי המיקרופונים

קציבת קדנציות לשדרנים ולפרשנים הבכירים בשידור הציבורי תאפשר לכוחות חדשים ומגוונים להתקדם בארגון ותייצר מעבר פורה בין ערוצי התקשורת השונים, הפרטיים והציבוריים • דעה

מייסדי AppsFlyer: מימין לשמאל אורן קניאל ורשף מן / צילום: אפספלייר, יח"צ

עכשיו זה רשמי: אפספלייר גייסה 210 מיליון דולר

החברה, שבודקת יעילות של קמפיינים שיווקים, ביצעה סבב גיוס לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר בהובלת הקרן האמריקאית ג'נרל אטלנטיק

נגיד הבנק המרכזי ביפן הרוהיקו קורודה / צילום: Yoshio Tsunoda/AFLO

יפן מציעה שיעור באינפלציה לבנקים מרכזיים ברחבי העולם

הצרכנים היפנים שגדלו בסביבת אינפלציה ממוצעת של 0.1% "מענישים" מוכרים שמעלים מחירים ולא מצליחים לדמיין מציאות אחרת

פארק התעסוקה כפיר  / הדמיה: ויו פוינט

משרד השיכון יצא במכרזים לקניון ולשטחי תעסוקה בבית שמש

בחודש הבא יפורסמו שני מכרזים להקמת מבנים מניבים בעיר; האחד הינו פארק תעסוקה וקניון ראשון בעיר, השני הוא קרקע לבניית קניון ובניין משרדים חדשים ● ראשת העיר: "בית שמש טובה לעסקים - העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים"

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד יצחק הרצוג

זאת במסגרת פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יו"ר הסוכנות היהודית נגד שני גולשים בגין טקסט מכפיש ששיתפו בנוגע לו ולאמו אורה