גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תושבים חוזרים? כיצד תנצלו את זכויות המס המגיעות לכם

מי נחשב תושב חוזר לעניין מס הכנסה? מה ההבדל בין תושב חוזר רגיל לבין תושב חוזר ותיק? מהי שנת הסתגלות? ואילו הטבות במס מגיעות למחזיקים במעמד?

ג'נט סורי / צילום: אודי מוצני
ג'נט סורי / צילום: אודי מוצני

*** הכתבה בשיתוף לשכת יועצי המס

ממשלת ישראל מעודדת את שיבתם של ישראלים לארץ על ידי מתן הקלות ופטורים מסוימים. הקלות נוספות ניתנות הן דרך משרד הקליטה והן באמצעות המוסד לביטוח לאומי. במאמר זה אתן סקירה מקיפה על היבטי המס של תושב חוזר, זכויותיו וחובותיו כלפי רשות המיסים בישראל.

ההחלטה לחזור לישראל היא החלטה מורכבת, שבבסיסה שיקולים רבים וביניהם השלכות המס מעצם המעבר מתושב חוץ לתושב ישראל, שעלולות להוות חסם בפני תושב החוץ. מתוך כוונה להסיר חסם זה החליטה רשות המיסים בישראל לתת תמריץ לכל מי ששוקל לשוב ארצה.

תיקון 168 לפקודת מס הכנסה, אשר פורסם ביום 19 בספטמבר 2008, מרחיב את הפטורים ממס ומדיווח לתושבים חוזרים ולעולים חדשים בגין הכנסות ונכסים מחוץ לישראל. מטרתו היא לחזק את ההון האנושי על ידי החזרת תושבי ישראל לשעבר לארץ, וכמו כן לעודד משקיעים זרים בעלי הון להשקיע בישראל.

אז מי נחשב לתושב חוזר לעניין מס הכנסה? מה ההבדל בין תושב חוזר רגיל לבין תושב חוזר ותיק? מה היא שנת הסתגלות ואילו הטבות במס מגיעות לכם? כל מה שאתם צריכים לדעת כדי להפיק את המיטב מזכויות המס שלכם במעבר חזרה לארץ.

מיהו תושב חוזר רגיל לעניין מס הכנסה?

תושב חוזר רגיל הוא כל מי ששב לישראל לאחר שחדל להיות תושב ישראל בשל מגורים בחו"ל במשך 6 שנים, זאת בתנאי שחזר לישראל אחרי 1.1.2009. כל מי ששב לישראל לפני שנת 2009 היה עליו לשהות בחו"ל 3 שנים בלבד כתושב חוץ.

מי נחשב תושב חוזר ותיק?

תושב חוזר ותיק הוא אדם ששב לישראל לאחר ששהה בחו"ל במשך לפחות 10 שנים. בנוסף גם מי ששב לישראל בשנים 2007 ,2008 ו-2009 ייחשב גם כתושב חוזר ותיק במידה והיה תושב חוץ במשך 5 שנים רצופות לפחות (במקום 10 שנים). הקלה זו ניתנה במטרה ליצור חלון הזדמנויות למי ששהה בחו"ל מספר שנים מועט ומעוניין לחזור לישראל מבלי להמתין לתום 10 שנים.

הקלות במס לתושב חוזר רגיל

תושב חוזר רגיל זכאי לפטור ממס במשך 5 שנים מהמועד שבו חזר לישראל על הכנסותיו הפאסיביות בלבד, כגון, ריבית, דיבידנד, קצבה, תמלוגים ודמי שכירות מנכסים שרכש בחו"ל לפני חזרתו לישראל, דהיינו, בתקופת שהותו בחו"ל. יודגש כי הכנסה משכר עבודה או מעסק מחו"ל מחוייבת במס רגיל. סייג אחד לאמור לעיל, תושב חוזר רגיל יהיה זכאי לפטור גם על פיקדון במטבע חוץ בבנק בארץ למשך 5 שנים. ישנים מספר תנאים לצורך קבלת הפטור, בין היתר, אם מדובר בסכומי כסף שנוצרו בתקופת שהותו מחוץ לישראל.

כמו כן, תושב חוזר רגיל זכאי לפטור ממס למשך 10 שנים על רווח הון ממכירת נכסים בחו"ל שנרכשו בתקופת שהותו בחול. אם ימכרו הנכסים בתום 10 שנים יערך חישוב לינארי, כלומר חישוב חלקי.

הקלות במס לתושב חוזר ותיק

תושב חוזר ותיק זכאי לפטור ממס במשך 10 שנים מהמועד שבו חזר לישראל, על הכנסותיו מכל מקור שהופקו או נצמחו מחוץ לישראל או שמקורם בנכסים מחוץ לישראל. הפטור חל גם על נכסים שנרכשו לאחר החזרה לישראל, בעוד שלפני תיקון החוק בשנת 2008 הכנסות מנכסים מחוץ לישראל שנרכשו לאחר החזרה לישראל היו חייבות במס. יחד עם זאת, במסגרת התיקון נקבע סייג לגבי הכנסות מנכס המתקבל במתנה לאחר החזרה לישראל .כלומר, הכנסות מנכס שהוענק במתנה לאחר החזרה לארץ יהיה חייב במס. לעומת זאת, הכנסות מנכס המתקבל בירושה יהיו פטורים ממס.

במקרים בהם אותו תושב חוזר הפיק הכנסה מ"פעילות מעורבת", כלומר פעילות שחלקה בוצעה בישראל וחלקה בחו"ל, הוא יוכל לקבל פטור ממס על חלק מההכנסה שהופקה בחו"ל. על החלק שהופק בישראל לא יחול הפטור והוא יחויב במס. מקרה נפוץ בהקשר זה הוא כשתושב חוזר ותיק עובד אצל מעסיק זר ועבודתו מתבצעת חלקה בישראל וחלקה מחוץ לישראל. או אז, הוא יהיה רשאי לערוך חישוב יחסי לפי ימי העסקים בהם שהה מחוץ לישראל ביחס לכלל ימי העסקים בשנה. יודגש כי במניין ימי העסקים לא יילקחו בחשבון חופשות ונסיעות פרטיות.

כמו כן, תושב חוזר ותיק פטור מהגשת דוח שנתי למס הכנסה למשך 10 שנים ממועד חזרתו לישראל וזאת במידה ולא הפיק הכנסות המחייבות דיווח בישראל ובתנאי שאינו מחזיק מעל 10% מניות בחברה ישראלית. במידה ואותו תושב חוזר ותיק חייב להגיש דוח בישראל הוא ראשי שלא לדווח על הכנסותיו המופקות בחו"ל מעצם היותן פטורות ממס. בנוסף באם נדרש להגיש הצהרת הון, גם כאן לא תחול עליו חובת דיווח על נכסים ורכוש המצויים מחוץ לישראל. כל זאת, כאמור, לתושבים שחזרו לישראל החל מ- 1.1.2007.

זאת ועוד, קיים פטור על הכנסות הוניות, כלומר תושב חוזר ותיק נהנה מפטור ממס על רווח הון ממכירת נכסים מחוץ לישראל, אם נמכרו תוך 10 שנים מיום חזרתו לישראל וללא קשר למועד רכישת הנכסים. הכוונה היא, פטור מרווח הון על נכסים שנרכשו ונמכרו לאחר ששב לישראל. גם כאן באם ימכרו נכסים בתום 10 שנים יערך חישוב יחסי.

מה היא שנת הסתגלות?

במסגרת הרחבת החוק שצוין לעיל, נקבע מנגנון המעניק אפשרות לתושב החוזר להמשיך להיחשב תושב חוץ במשך שנה אחת ממועד חזרתו. על מנת ליהנות מהטבה זאת על התושב החוזר להודיע למשרד הקליטה על כוונתו ליישם מנגנון זה בתוך 90 יום מיום הגעתו לישראל. ההודעה נעשית על ידי טופס המיועד לכך, אותו ניתן להוריד מאתר רשות המיסים.

יודגש כי תעודת תושב המוענקת על ידי משרד הקליטה אינה מסדירה את מעמד התושב החוזר ואינה קובעת אם הוא יוגדר כתושב חוזר, או כתושב חוזר ותיק לעניין מס הכנסה. לכן רצוי לפנות ליועץ מס המתמחה בתחום בכדי לקבל יעוץ כנדרש.

*** הכותבת היא יועצת מס, מתמחה במיסוי בינלאומי ובליווי לקוחות תושבי ישראל בעלי אזרחות אמריקאית.

*** המאמר אינו תחליף לייעוץ מקצועי ספציפי.

עוד כתבות

קורות חיים / צילום: Shutterstock

חושבים שאין לכם ניסיון? תחשבו שוב

בשוק שבו המטבע החדש הוא יכולות, במקום מקצועות, לכולנו יש ניסיון בעבודה ● עם כניסתה של האוטומציה לעוד ועוד תחומים, בני אדם הם עדיין מומחים בלהיות בני אדם, ולכן דווקא היכולות ולא המקצועות יהיו המטבע שנסחר בשוק העבודה

עדנה מאור / צילום: איל יצהר

עדנה מאור מונתה לתפקיד מנכ"לית תחנת גלי ישראל

מאור כיהנה במשך מספר שנים בתפקיד סמנכ"לית השיווק של "גלובס" ● המינוי עדיין טעון אישור של מועצת הרשות השנייה

נוסעים בנתבג/ צילום: איל יצהר

ועד עובדי נתב"ג: היום צפויים שיבושים; רש"ת: וירוס הרכבת הגיע

ועד עובדי נתב"ג מתריע כי יהיו היום  שיבושים בנתב"ג לאור מחסור בכוח-אדם, ומדגיש כי השיבושים אינם מכוונים ● מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה: "לקראת פינוי שדה דב – 'וירוס הרכבת' הגיע לתחנת נתב"ג"

חוף פלמחים / צילום: איל יצהר, גלובס

הפתעה: שורת החלטות שקיבלה המדינה בשנים האחרונות נצבעו בירוק

יותר ויותר החלטות שקיבלו מוסדות התכנון בשנים האחרונות פסלו פרויקטים גדולים בכל הארץ מנימוקים של פגיעה בסביבה ● אחרי שהתרגלו להפסדים צורבים, בארגונים הירוקים אולי מחייכים - אבל נזהרים מלהצהיר שהגישה הירוקה ניצחה ● החברה להגנת הטבע: "המועצה הארצית לתכנון ובנייה לא יותר ירוקה, אבל זה שיש שיח, זה כבר יותר נכון ויותר בריא"

הוט חוברת לנטפליקס? / צילום: Shutterstock

נטפליקס מעלה מחירים - אבל הישראלים כנראה ישמחו לשלם יותר

המוצר של נטפליקס בישראל נתפס כמוצר פרימיום שהלקוחות מוכנים לשלם עליו, וכנראה שההעלאה במחיר לא תפגע בביקוש ● בכל העולם המודל שלה, שמבוסס על הפקה והפצה של תכנים עצמאיים, מסתבר כהצלחה שמשנה את תרבות הצפייה הכללית ● מה יהיו ההשלכות על yes והוט? ● פרשנות

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

בעקבות הסכמות שהושגו בין סרצ'לייט לבין הראל: עסקת מכירת השליטה בבזק נחתמת

(עדכון): בהראל אומרים כי ההסכמות הושגו לאחר שביקום נענתה לדרישותיה ● הראל מסכימה לעדכון שיעור ההצבעה ל69.77% ולחתימה על החוזה עם סרצלייט ● מניית בזק מזנקת ביותר מ-6% בבורסה בתל אביב

קשישה / צילום :  Shutterstock

ניצולי שואה יקבלו תוספת סיוע של 15 מיליון אירו בשנה

ניצולי שואה, הזכאים לרנטה חודשית ממשלת גרמניה, יקבלו תוספת לקצבה שתנוע בין 100 ל-400 אירו בחודש

מערב העיר הרצליה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אוצר הנדל"ן של אינטרגאמא: ערך חבוי שעשוי להגדיל את ההון העצמי ביותר מ-100 מיליון שקל

מניית חברת ההחזקות של תנחום אורן השלימה זינוק שנתי של כ-140%, ושל כ-250% בשלוש השנים האחרונות

אבי חימי / צילום: יוסי זמיר דוברות לשכת עורכי הדין

חימי: "אפי נוה הריץ אותי? אין בין זה לבין האמת דבר וחצי דבר"

יו"ר לשכת עוה"ד הטרי, עו"ד אבי חימי, כמו שלא היכרתם ● על הילדות במשפחה ענייה בקריית שמונה, על עו"ד אפי נוה ועל יריבו במרוץ לראשות הלשכה, עו"ד ציון אמיר: "לעולם לא אסלח לו על הקמפיין המרושע נגדי" ● הראיון נערך לפני מספר שבועות - ולאור זכייתו של חימי בבחירות ללשכה אנו מפרסמים אותו שוב כעת

גיא ליברמן/ צילום:מתן פורטנוי

זה לא נעים – אבל חובה לדבר על סטטיסטיקת המוות באתרי הבנייה

אם ימותו השנה חמישה עובדים באתרי בנייה פחות מבשנה שעברה – מבחינת מינהל הבטיחות המדינה תעמוד ביעד שקבעה ● אם ימותו השנה "רק" עשרה עובדים –בהתאחדות בוני הארץ יחייכו כי הם יעמדו ביעד שלהם למספר הנפגעים ● אפל ככל שזה נשמע חובה להציב יעדים כמותיים – כן, גם למספר הנפגעים - אחרת איך נדע אם אנחנו בדרך הנכונה ● דעה

נתי כהן / צילום: יח"צ משרד התקשורת

מנכ"ל משרד התקשורת: מכרז הדור החמישי ייצא בקרוב

נתי כהן ציין כי המכרז לא יעוכב בגלל הבחירות ● מפעילים: מכרז אפשר להוציא אבל לא בטוח שנוכל להתמודד. בכל מקרה אין כוונה להקים רשתות דור חמישי במצב הקיים והתדרים ישמשו לעיבוי הרשתות הקיימות

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

אורנשטיין העניק להראל ואלטשולר שעות בודדות להגיב לאפשרות שעסקת ביקום-סרצ'לייט תיחתם על בסיס רוב של 70% בלבד

בדיון דחוף שנערך הבוקר אצל נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, השופט איתן אורנשטיין, עשוי לאפשר לשתי החברות לחתום כבר ביומיים הקרובים על העסקה במטרה להמשיך ולקדמה

שלט טלוויזיה עם לחצן מובנה של נטפליקס / צילום: Harry Wedzinga, שאטרסטוק

מכורים לנטפליקס? החברה מעלה מחירים בשורת מדינות - כולל ישראל

נטפליקס: העלאת המחירים - בעקבות ההשקעות הכבדות בהפקות ● המחיר יעלה ב-3-11 שקל, בהתאם לחבילה ● מנויי החברה קיבלו הודעות על כך בימים האחרונים

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

יו"ר הפד: שוחחנו עם פייסבוק על המטבע הדיגיטלי שלה

ג'רום פאואל התייחס להכרזה של פייסבוק על פרויקט ליברה, בשיחה שקיים עם עיתונאים בתום ישיבת ועדת השוק הפתוח של הפדרל ריזרב ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה הזהיר כי המטבע של פייסבוק יצטרך להיות "כפוף לסטנדרטים הגבוהים ביותר של רגולציה" ● הסנאט האמריקאי קבע אתמול שימוע לפרויקט ליברה ב-16 ביולי

פרופ' אבי שמחון / צילום: תמר מצפי

פרופ' אבי שמחון: "חיפה לא מצליחה להתרומם, אבל הממשלה אינה אשמה בכך"

בהרצאה בוועידת השיווק של הצפון אמר שמחון כי הנוכחות של מפעלים מזהמים במפרץ חיפה עשויה להיות סיבה עיקרית למצבו העגום של מטרופולין חיפה ● שמחון הדגיש את הצורך ליישם את המלצות דוח מקינזי בנושא המפעלים במפרץ חיפה

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

תזוזות בצמרת רשות שוק ההון: גל, אוסטרובסקי וכספי מצטרפים, שרעבי יוצא לשנת לימודים

במקביל ליציאתו של הראל שרעבי, סגן הממונה על הרשות והאחראי על תחומי החיסכון לטווח ארוך, לשנת לימודים במכללה לביטחון לאומי, מצטרפים לרשות שלושה סגנים בכירים חדשים, שמגיעים לרשות מ"השוק" עם ניסיון עסקי ורגולטורי אחר ושיחלו בעבודתם כבר בשבוע הבא

בנייני מגורים ברובע קרויצברג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

האם מהפכת שכר הדירה בברלין תשנה את תרבות הדיור העולמית?

הצעת חוק חסרת תקדים תאסור באופן גורף העלאת שכר דירה בבירת גרמניה במשך חמש שנים ● המהלך כבר נתקל בהתנגדות ועשוי לפגוע במשקיעי נדל"ן ישראלים בעיר ● מה ומי עומדים מאחורי התכנית, והאם זהו הפתרון ליוקר המחייה? ● האזינו

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

מספיחי המפולת במניה: שווי השוק של מיילן עקף את זה של טבע

טבע נסחרת כיום בשווי של פחות מ-9 מיליארד דולר - נפילה של 88% מהשיא של לפני 4 שנים, בעוד שהשווי של מיילן מגיע ל-9.3 מיליארד דולר ● גם למיילן אין הרבה סיבות לגאווה בהקשר של שווי השוק בראייה היסטורית ● כזכור, טבע ניסתה להשתלט על מיילן במהלך השתלטות עוינת לפני 4 שנים

מטוס הרקולס / צילום: יח"צ

חיל האוויר קרקע מטוסים ותקף את תע"א: אחזקה לוקה בחסר

מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, קיבל אתמול את תוצאותיה של חקירה, שנערכה בעקבות תאונה במטוס תובלה מסוג "קרנף" לפי חמישה חודשים ● נורקין הורה על קרקוע מערך מטוסי התובלה "קרנף" ומערך מטוסי ה"ראם" ● "תרבות האחזקה ורמת הבקרה של התעשייה האווירית כפי שהשתקפו בדוח החקירה - מתחת לרף הנדרש"

הנשיא טראמפ משיק רשמית את מסע הבחירות שלו לנשיאות ב־2020/ צילום: רויטרס

טראמפ לא נזהר, וגם בקרב הרפובליקנים כבר חוששים משובו של המיתון

כלכלן רפובליקאי בכיר מזהיר שההתאוששות בארה״ב מתקרבת אל קיצה ועלולה להפוך למיתון "אם הממשלה לא תיזהר" ● טראמפ אינו נזהר. הוא מסרב להכחיש ידיעה, שהוא שוקל להדיח את נגיד הבנק המרכזי ● אבל מצד שני הוא משמח את הבורסה בהודעה שייפגש עם נשיא סין לדבר על סחר ● פרשנות