גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתגלגלים לאילת: מי הגיעו לוועידת Cars2017?

וגם: על מה דובר בהרצאה החסויה של המכון למחקרי ביטחון לאומי?

דן כרמלי, איתן כבל ויובל דיסקין / צילום: יוד צילומים
דן כרמלי, איתן כבל ויובל דיסקין / צילום: יוד צילומים

מתגלגלים לאילת

מי הגיעו לוועידת Cars2017, ומה נאמר שם על אהוד ברק?

בסוף השבוע האחרון נערכה במלון הרודס באילת ועידת Cars2017, הוועידה השנתית לענף הרכב והתחבורה בישראל של לשכת המסחר תל-אביב והמרכז, בשיתוף "גלובס".

בוועידה, המתקיימת זו השנה השלישית, דנו המשתתפים בשינויים הטכנולוגיים ובהשפעתן של הסטארט-אפים הישראליים בתחום.

לוועידה הגיעו גם מספר אורחים מחו"ל, בהם נאט ביוס, סמנכ"ל בכיר בתחום המחקר ובטיחות הרכב במשרד התחבורה בארה"ב; וכתב הרכב האמריקאי ג'ף ג'בלנסקי, שהגיע יחד עם בת זוגו שרה והפתיע את הנוכחים בשליטתו השוטפת בשפה העברית.

כשהמשתתפים לא יצאו לנסיעת מבחן ברכב האוטונומי של וולוו, הם נכחו באולם הדיונים והאזינו בין היתר לעו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר. בסיום ראיון שקיים לין עם ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, שאל לין על סיכוייו של אהוד ברק לחזור ולעמוד בראש המפלגה. "ברק אינו ראוי לעמוד בראשות שום מפלגה בישראל", חתם כבל.

הדרימו והחכימו: לאה ורון, מנהלת וועדת הכלכלה של הכנסת; אבנר פלור, סמנכ"ל בכיר במשרד התחבורה; אלעד צרפתי, סגן נשיא מובילאיי ישראל; יובל דיסקין, יו"ר חברת הסייבר סיימוטיב טכנולוגיות; טלי דרורי-ברנר, יו"רית איגוד יבואני הרכב הדו-גלגלי באיגוד לשכות המסחר; ערן קדוש, מנכ"ל רשת מכללות עתיד; רועי שחורי, מנכ"ל דאצ'יה ישראל; רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים; דני שמעוני, מנכ"ל הרץ; שי דהן, מנכ"ל אלדן; ד"ר שי סופר, המדען הראשי של משרד התחבורה; יקי אנוך, יו"ר איגוד יבואני הרכב; גלית עיני, סמנכ"לית שיווק UMI; לוי יצחק, מנכ"ל קבוצת לוי יצחק ובנו מירון לוי, סמנכ"ל הקבוצה; אבישי לוי, מנכ"ל אוויס; טל בר-לב, מנכ"ל ש.שלמה; אבי קנת, סמנכ"ל סחר קרסו מוטורס; בועז סופר, יו"ר רציונל ולשעבר סמנכ"ל רשות המסים; עו"ד דן כרמלי, המשנה למנכ"ל איגוד לשכות המסחר; אייל כביר סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי באיגוד לשכות המסחר, ואחרים. 

אייל כביר עם ד"ר שי סופר והשחקן ליאור רז, יוצר סדרת הטלויזיה ״פאודה״ / צילום: יוד צלמים

מפגשים מהסוג האסטרטגי

על מה דובר בהרצאה החסויה של המכון למחקרי ביטחון לאומי?

אמש (א') נפגש חבר הנאמנים של המכון למחקרי ביטחון לאומי, ה-INSS, בבית התפוצות - מוזיאון העם היהודי. המטרה: פתיחת כנס העשור "הערכה אסטרטגית לישראל 2017".

בתפריט: הרצאה חסויה מפי דמות ביטחונית בכירה על המצב באזורנו (לצערנו, היא נותרה חסויה); שיחה פחות חסויה בין ראש ה-CIA לשעבר, הגנרל דיוויד פטראוס, לבין ראש המכון, האלוף במיל. עמוס ידלין, אודות יחסי ישראל-ארה"ב בעידן טראמפ; ופאנל שקיבץ יחד את שרי הביטחון בדימוס: משה (בוגי) יעלון, ח"כ עמיר פרץ ומשה ארנס.

מטעם המכון דיברו פיני כהן, יו"ר חבר הנאמנים, שהדגיש כי מדובר בגוף מקצועי א-פוליטי; ואורלי הירדני, סמנכ"לית המכון, שהציגה 10 דוגמאות (עשור או לא עשור?) בהן ניכרה השפעת המכון על השיח הציבורי והדרג המדיני.

עוד באירוע, כהן ופרץ סיפרו כי ההיכרות ביניהם וותיקה עוד מימי השירות הצבאי. את הכשרותו קיבל פרץ כפקוד של כהן, שבראשית שנות ה-70 היה מדריך בבית הספר לקציני חימוש.

התפקדו והגיעו: פרנק לואי, יו"ר הוועד המנהל של INSS; אלפרד אקירוב, מייסד ובעל השליטה בחברת אלרוב; אלוף יאיר גולן, סגן הרמטכ"ל; בועז דותן, ממייסדי אמדוקס; יונה פוגל, מנכ"ל קבוצת פז; אירינה נבזלין, יו"רית בית התפוצות; ואחרים. 

על דירקטוריון ועל שוויון

ענת גואטה ושמואל האוזר דואגים לאיזון מגדרי

כנסת ישראל אירחה היום (ב') את כנס הדירקטוריות "בדרך לשוויון סביב שולחן קבלת ההחלטות", שנערך ביוזמת חברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין וגילה גמליאל. נחמיאס-ורבין הסבירה מה דחף אותה ליזום את הכנס והזכירה כי "בפעם הראשונה שהתיישבתי סביב שולחן הדירקטוריון, הייתי בת 29 והייתי האישה היחידה בחדר".

ענת גואטה, מנכ"לית אנטרופי שירותי מחקר, ציינה כי "על-פי הניסיון בעולם, השקעות אימפקט שבהן יש תשואה לצד אפקט חברתי הן הדרך לייצר את האיזון בשוק ההון, ובכלל זה ייצוג הנשים בדירקטוריון".

שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך, הציע "לפעול כפי שפעלו באירופה ולאמץ את החלטת הפרלמנט האירופי לקדם העלאת שיעור נשים בדירקטוריונים בחקיקה, לפיה בחברות ציבוריות עם פחות מ-40% נשים בדירקטוריון (לא כולל תפקידים אקזקוטיביים) יידרשו לתהליך בחירה שנותן עדיפות לנשים, כאשר מצויים מספר מועמדים בעלי כישורים שווים".

לדבריו, "פתרון נוסף אפשרי הוא לחייב את הדירקטוריון לקבוע מדיניות או יעד בנוגע לשיעור הנשים בדירקטוריון החברה. גם שר האוצר ציין בפניי שהוא רואה חשיבות לקדם את מעמדן של הנשים בחברות ציבוריות בהקדם", הזכיר האוזר. 

ענת גואטה / צילום: תמר מצפי

(לא) רק רשת

גיא גודס משלב בין נדל"ן לבין טכנולוגיה

גיא גודס מצטרף לנבחרת העסקית. שחקן ומאמן מכבי תל-אביב בכדורסל לשעבר מקים בימים אלה, יחד עם 3 שותפים, רשת חברתית - פלטפורמה עסקית-טכנולוגית לענף הבנייה בשם arcdb.

אל גודס חברו האדריכל ד"ר אלי מזרחי; אלעד גרגיר, המביא עמו נסיון בתחום המכירות והשיווק; ומפתח התוכנה חן אברמוביץ.

הרעיון: arcdb תהווה זירת עסקים לבעלי מקצוע שונים בעולם האדריכלות, עיצוב הפנים והביצוע לצורך בניית פרויקטים משותפים.

גודס הסביר כי "זיהינו צורך בקרב בעלי מקצוע בענף הבנייה ליצירת רשת חברתית של מעגלים וקשרים עסקיים שתחבר, תקשר ותייצר הזדמנויות עסקיות, כולל צורך מקצועי, שיעזור להם למנף את העסק שלהם ויציב להם רף גבוה ובולט בתחום הכולל פיתוח עסקי ומקצועי ייחודי".

לטענתו, "עולם הספורט ועולם העיצוב אינם שונים זה מזה, מאחר ששניהם דוגלים בעבודת צוות, שיתוף-פעולה מלא ושאיפה למצוינות". 

גיא גודס arcdb / צילום: אסף לוי

עוד כתבות

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

מכריזה מלחמה על דקטלון: פוקס משיקה רשת מוצרי ספורט חדשה משלה

קבוצת האופנה תקים רשת חדשה בשם "Just Sport" שתתחרה בשחקניות הוותיקות בענף כמו מגה ספורט • זוהי הפעם הראשונה זה שנים שקבוצת פוקס מפתחת רשת עצמאית משלה

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

מחיר למשתכן מקשה על בעלי דירות בפריפריה למכור את דירותיהם

כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית של האוצר לחודש נובמבר 2019 ● הצעירים שוברים שיאי רכישת דירות, אבל במשכנתאות גבוהות; משפרי הדיור מתקשים למכור את דירות היד השנייה שלהם; ואילו המשקיעים עוסקים בעיקר במכירת דירות

מייסדי AppsFlyer: מימין לשמאל אורן קניאל ורשף מן / צילום: אפספלייר, יח"צ

עכשיו זה רשמי: אפספלייר גייסה 210 מיליון דולר

החברה, שבודקת יעילות של קמפיינים שיווקים, ביצעה סבב גיוס לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר בהובלת הקרן האמריקאית ג'נרל אטלנטיק

דני כהן, קרן ויולה / צילום: תמוז רחמן

משקיע ההון סיכון: "אני לא אשקיע בסטארט-אפ שאין לו שיווק גאוני"

דני כהן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון ויולה, שובר את המיתוס וטוען: "חברה צריכה קודם כל שיווק מעולה - ורק אחר-כך מוצר טוב" ● הוא גם מתנגד לתפיסת הסטארט-אפיסט הצעיר: "בחברות הגדולות שהשקענו בהן, היזמים מעל גיל 40" ● מתוך הפודקאסט של ערן גפן "חצי שעה של השראה"

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

סין: ראש האינטרפול לשעבר נשלח ל-13.5 שנים בכלא

זאת באשמת קבלת שוחד, יותר משנה אחרי שהוא נעלם באופן דרמטי כשהוא עדיין מחזיק בתפקיד הבינלאומי שלו

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

לחץ פוליטי בימין על נתניהו להחיל ריבונות בבקעת הירדן: "‏המבחן היחיד הוא המעשה"

שר הביטחון בנט: "אני קורא לרה"מ להביא להצבעת הממשלה ביום ראשון הקרוב צו להחלת הריבונות, ‏ואחר-כך להביא את הצו לאישור הכנסת ביום שלישי" ● ח"כ האוזר מכחול לבן: "בקעת הירדן לא מעניינת את נתניהו"

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

דוחות נטפליקס: עקפה את תחזיות הרווח, פספסה בגידול במנויים בארה"ב

הרווח הנקי ברבעון הרביעי זינק פי ארבעה ל-587 מיליון דולר, וההכנסות צמחו ב-30% ל-5.47 מיליארד דולר ● הגידול במספר המנויים בארה"ב עומד על 550 אלף, מתחת לציפיות ל-589 אלף מנויים נוספים ● נטפליקס הצליחה לעקוף את הציפיות לעלייה במספר המנויים הגלובליים

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מחברת ביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי 6 משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● ביו נקסוס: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

לאחר ארבע שנים כמעט של מגעים להסדר חוב: בעל בית חדש לחברת אפריקה ישראל

הושלם הסדר החוב השני באפריקה ישראל, שהעביר את השליטה בחברה לידי לפידות של יעקב לוקסנבורג ● מחזיקי האג"ח, שסופגים בהסדר תספורת של מיליארד שקל כמעט, בחרו לוותר על תשלום מיידי של 380 מיליון שקל, לטובת הליכים משפטיים שלא ברור אם יצדיקו את עצמם

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נוהגים בניגוד לחוק בנתיבי תחבורה ציבורית? בתל אביב תקבלו קנס של 500 שקל, זה מה שיקרה לכם בחיפה

נתוני האכיפה של עיריית ת"א ל-2019, שהגיעו לידי "גלובס", חושפים כי חלה ירידה במספר הנהגים הפרטיים שנוסעים בנתיבים בניגוד לחוק • אלא שת"א היא החריגה, ובשאר הרשויות הגדולות - דוגמת ירושלים, חיפה ורמת גן - לא מוצאים לנכון לאכוף, והאוטובוסים עומדים בפקק עם כולם

נגיד הבנק המרכזי ביפן הרוהיקו קורודה / צילום: Yoshio Tsunoda/AFLO

יפן מציעה שיעור באינפלציה לבנקים מרכזיים ברחבי העולם

הצרכנים היפנים שגדלו בסביבת אינפלציה ממוצעת של 0.1% "מענישים" מוכרים שמעלים מחירים ולא מצליחים לדמיין מציאות אחרת

צחי הנגבי, הליכוד / צילום: ליאור מזרחי

האם רובי ריבלין הגן בשם הדמוקרטיה על ח"כ שנפגש עם אש"ף?

ח"כ צחי הנגבי טען כי "בזכות קולו של רובי ריבלין לא הוסרה בזמנו החסינות של מוחמד מיעארי" ● האם ב-1990 הגן ריבלין על ח"כ שנפגש עם אש"ף? נברנו בארכיון ● "המשרוקית של גלובס"

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

משה (בוגי) יעלון ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

הזיגזג של גנץ: מה המדיניות של יו"ר כחול לבן לגבי סיפוח בקעת הירדן?

הבוקר, במהלך סיור של חברי סיעתו במועצה האזורית מגילות בצפון ים המלך ובבקעת הירדן, אמר גנץ: "לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן" ● לפני שבועיים בלבד גנץ חשב אחרת ואף התבטא פומבית בנושא

מכוניות חדשות בנמל חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משרד האוצר מציג: כך גובים יותר מסים מפחות רכבים חדשים

המדינה קיבלה בשנה החולפת סכום עתק של כ-42.4 מיליארד שקל ממיסוי כלי רכב ● רשות המסים גבתה כ-9.8 מיליארד שקל על רכבים חדשים, למרות שהשוק התכווץ ב-5%, והנהג הישראלי העדיף לרכוש מכוניות היברידיות שהמיסוי עליהן נמוך דרמטית ● המצב ב-2020 לא צפוי להשתפר

מייסדי החברה: גל רינגל (מימין), גל גולן וקובי ניסן / צילום: דניאל סינגר

הסטארט-אפ שמנסה להחזיר לגולשים את השליטה על המידע שלהם

הסטארט-אפ Mine, שגייס עד כה 3 מיליון דולר, מאתר את המידע שהמשתמש סיפק ברשת - מפרטי כרטיס אשראי ועד מספר הדרכון

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הווירוס הסיני ממשיך להתפשט: מקרה ראשון התגלה בארה"ב

הבהלה מפני התפשטות הנגיף ממשפחת ה-SARS גוברת, וארגון הבריאות העולמי יכנס מחר דיון חירום ● גם בפיליפינים התגלה מקרה ראשון של הידבקות במחלה ● קרוב ל-300 מקרים נרשמו רק בסין

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

920 מיליון שקל הועברו לחברת החשמל להסדרת החוב הפלסטיני

החוב הכולל של הפלסטינים לחברת החשמל הגיע ערב ההעברה ל-1.7 מיליארד שקל ● בעקבות המהלך, חברת החשמל תפסיק את הניתוקים היומיים באספקת החשמל ללקוחותיה בשטחי הרשות הפלסטינית