גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתגלגלים לאילת: מי הגיעו לוועידת Cars2017?

וגם: על מה דובר בהרצאה החסויה של המכון למחקרי ביטחון לאומי?

דן כרמלי, איתן כבל ויובל דיסקין / צילום: יוד צילומים
דן כרמלי, איתן כבל ויובל דיסקין / צילום: יוד צילומים

מתגלגלים לאילת

מי הגיעו לוועידת Cars2017, ומה נאמר שם על אהוד ברק?

בסוף השבוע האחרון נערכה במלון הרודס באילת ועידת Cars2017, הוועידה השנתית לענף הרכב והתחבורה בישראל של לשכת המסחר תל-אביב והמרכז, בשיתוף "גלובס".

בוועידה, המתקיימת זו השנה השלישית, דנו המשתתפים בשינויים הטכנולוגיים ובהשפעתן של הסטארט-אפים הישראליים בתחום.

לוועידה הגיעו גם מספר אורחים מחו"ל, בהם נאט ביוס, סמנכ"ל בכיר בתחום המחקר ובטיחות הרכב במשרד התחבורה בארה"ב; וכתב הרכב האמריקאי ג'ף ג'בלנסקי, שהגיע יחד עם בת זוגו שרה והפתיע את הנוכחים בשליטתו השוטפת בשפה העברית.

כשהמשתתפים לא יצאו לנסיעת מבחן ברכב האוטונומי של וולוו, הם נכחו באולם הדיונים והאזינו בין היתר לעו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר. בסיום ראיון שקיים לין עם ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, שאל לין על סיכוייו של אהוד ברק לחזור ולעמוד בראש המפלגה. "ברק אינו ראוי לעמוד בראשות שום מפלגה בישראל", חתם כבל.

הדרימו והחכימו: לאה ורון, מנהלת וועדת הכלכלה של הכנסת; אבנר פלור, סמנכ"ל בכיר במשרד התחבורה; אלעד צרפתי, סגן נשיא מובילאיי ישראל; יובל דיסקין, יו"ר חברת הסייבר סיימוטיב טכנולוגיות; טלי דרורי-ברנר, יו"רית איגוד יבואני הרכב הדו-גלגלי באיגוד לשכות המסחר; ערן קדוש, מנכ"ל רשת מכללות עתיד; רועי שחורי, מנכ"ל דאצ'יה ישראל; רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים; דני שמעוני, מנכ"ל הרץ; שי דהן, מנכ"ל אלדן; ד"ר שי סופר, המדען הראשי של משרד התחבורה; יקי אנוך, יו"ר איגוד יבואני הרכב; גלית עיני, סמנכ"לית שיווק UMI; לוי יצחק, מנכ"ל קבוצת לוי יצחק ובנו מירון לוי, סמנכ"ל הקבוצה; אבישי לוי, מנכ"ל אוויס; טל בר-לב, מנכ"ל ש.שלמה; אבי קנת, סמנכ"ל סחר קרסו מוטורס; בועז סופר, יו"ר רציונל ולשעבר סמנכ"ל רשות המסים; עו"ד דן כרמלי, המשנה למנכ"ל איגוד לשכות המסחר; אייל כביר סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי באיגוד לשכות המסחר, ואחרים. 

אייל כביר עם ד"ר שי סופר והשחקן ליאור רז, יוצר סדרת הטלויזיה ״פאודה״ / צילום: יוד צלמים

מפגשים מהסוג האסטרטגי

על מה דובר בהרצאה החסויה של המכון למחקרי ביטחון לאומי?

אמש (א') נפגש חבר הנאמנים של המכון למחקרי ביטחון לאומי, ה-INSS, בבית התפוצות - מוזיאון העם היהודי. המטרה: פתיחת כנס העשור "הערכה אסטרטגית לישראל 2017".

בתפריט: הרצאה חסויה מפי דמות ביטחונית בכירה על המצב באזורנו (לצערנו, היא נותרה חסויה); שיחה פחות חסויה בין ראש ה-CIA לשעבר, הגנרל דיוויד פטראוס, לבין ראש המכון, האלוף במיל. עמוס ידלין, אודות יחסי ישראל-ארה"ב בעידן טראמפ; ופאנל שקיבץ יחד את שרי הביטחון בדימוס: משה (בוגי) יעלון, ח"כ עמיר פרץ ומשה ארנס.

מטעם המכון דיברו פיני כהן, יו"ר חבר הנאמנים, שהדגיש כי מדובר בגוף מקצועי א-פוליטי; ואורלי הירדני, סמנכ"לית המכון, שהציגה 10 דוגמאות (עשור או לא עשור?) בהן ניכרה השפעת המכון על השיח הציבורי והדרג המדיני.

עוד באירוע, כהן ופרץ סיפרו כי ההיכרות ביניהם וותיקה עוד מימי השירות הצבאי. את הכשרותו קיבל פרץ כפקוד של כהן, שבראשית שנות ה-70 היה מדריך בבית הספר לקציני חימוש.

התפקדו והגיעו: פרנק לואי, יו"ר הוועד המנהל של INSS; אלפרד אקירוב, מייסד ובעל השליטה בחברת אלרוב; אלוף יאיר גולן, סגן הרמטכ"ל; בועז דותן, ממייסדי אמדוקס; יונה פוגל, מנכ"ל קבוצת פז; אירינה נבזלין, יו"רית בית התפוצות; ואחרים. 

על דירקטוריון ועל שוויון

ענת גואטה ושמואל האוזר דואגים לאיזון מגדרי

כנסת ישראל אירחה היום (ב') את כנס הדירקטוריות "בדרך לשוויון סביב שולחן קבלת ההחלטות", שנערך ביוזמת חברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין וגילה גמליאל. נחמיאס-ורבין הסבירה מה דחף אותה ליזום את הכנס והזכירה כי "בפעם הראשונה שהתיישבתי סביב שולחן הדירקטוריון, הייתי בת 29 והייתי האישה היחידה בחדר".

ענת גואטה, מנכ"לית אנטרופי שירותי מחקר, ציינה כי "על-פי הניסיון בעולם, השקעות אימפקט שבהן יש תשואה לצד אפקט חברתי הן הדרך לייצר את האיזון בשוק ההון, ובכלל זה ייצוג הנשים בדירקטוריון".

שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך, הציע "לפעול כפי שפעלו באירופה ולאמץ את החלטת הפרלמנט האירופי לקדם העלאת שיעור נשים בדירקטוריונים בחקיקה, לפיה בחברות ציבוריות עם פחות מ-40% נשים בדירקטוריון (לא כולל תפקידים אקזקוטיביים) יידרשו לתהליך בחירה שנותן עדיפות לנשים, כאשר מצויים מספר מועמדים בעלי כישורים שווים".

לדבריו, "פתרון נוסף אפשרי הוא לחייב את הדירקטוריון לקבוע מדיניות או יעד בנוגע לשיעור הנשים בדירקטוריון החברה. גם שר האוצר ציין בפניי שהוא רואה חשיבות לקדם את מעמדן של הנשים בחברות ציבוריות בהקדם", הזכיר האוזר. 

ענת גואטה / צילום: תמר מצפי

(לא) רק רשת

גיא גודס משלב בין נדל"ן לבין טכנולוגיה

גיא גודס מצטרף לנבחרת העסקית. שחקן ומאמן מכבי תל-אביב בכדורסל לשעבר מקים בימים אלה, יחד עם 3 שותפים, רשת חברתית - פלטפורמה עסקית-טכנולוגית לענף הבנייה בשם arcdb.

אל גודס חברו האדריכל ד"ר אלי מזרחי; אלעד גרגיר, המביא עמו נסיון בתחום המכירות והשיווק; ומפתח התוכנה חן אברמוביץ.

הרעיון: arcdb תהווה זירת עסקים לבעלי מקצוע שונים בעולם האדריכלות, עיצוב הפנים והביצוע לצורך בניית פרויקטים משותפים.

גודס הסביר כי "זיהינו צורך בקרב בעלי מקצוע בענף הבנייה ליצירת רשת חברתית של מעגלים וקשרים עסקיים שתחבר, תקשר ותייצר הזדמנויות עסקיות, כולל צורך מקצועי, שיעזור להם למנף את העסק שלהם ויציב להם רף גבוה ובולט בתחום הכולל פיתוח עסקי ומקצועי ייחודי".

לטענתו, "עולם הספורט ועולם העיצוב אינם שונים זה מזה, מאחר ששניהם דוגלים בעבודת צוות, שיתוף-פעולה מלא ושאיפה למצוינות". 

גיא גודס arcdb / צילום: אסף לוי

עוד כתבות

רצח העם הארמני./ צילום:  ויקימדיה

ארה"ב אחרי 100 שנה: כורדים, ארמנים, למי אכפת

הסכנה הגדולה ביותר במדיניות החוץ האמריקאית הייתה תמיד הצירוף של בורות ושל קוצר רוח ● הנה מה שהתכונות האלה גרמו השבוע לפני מאה שנה ● לכורדים של אז קראו "ארמנים", וארה"ב העדיפה לחזור הביתה

ראשי פורסקאוט פותחים את המסחר בנאסד"ק / צילום: יח"צ

מהלך אקטיביסטי בפורסקאוט? המניה עולה בעקבות שיתוף פעולה בין שני משקיעים

מניית חברת פתרונות האבטחה קפצה אתמול ב-12.8% לאחר ששני גופי השקעה מניו יורק דיווחו על הגדלת החזקה יחד ל-14.5% ממניותיה ● שני הגופים הודיעו כי הם "מצפים לדיונים עם החברה בהקדם האפשרי"

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים) - רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות; בהסכם זה טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

רכבים חדשים / צילום: shutterstock

"יצרניות הרכב מחממות את תעשיית האוטו-טק בישראל, יש כאן הרבה כישרון"

ג'ו הייר, האחראי על תחום האוטו-טק בבנק ההשקעות קרדיט סוויס, מסביר בראיון ל"גלובס" מה הבעיה של יצרניות הרכב, נותן עצות לסטארט-אפים הישראליים ("צריכים משקיעים עם סבלנות"), וצופה לאן תתפתח התעשייה העולמית ("הרבה כסף יופנה לפיתוח מערכות הפעלה לרכב וסוללות")

הפגנת נגד הברקזיט בלונדון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

הקרב על הברקזיט: הממשלה תנסה לאשר במהירות את הפרישה מהאיחוד

ממשלת בריטניה הציגה אמש בפרלמנט חוק שכולל פסקה המייתרת את הצורך בהצבעה על הפרישה ● הממשלה תנסה לקדם את החוק בקריאות שנייה ושלישית כדי לאשר אותו עד יום חמישי הקרוב, בשאיפה להוציא את בריטניה מהאיחוד עד 31 באוקטובר

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון/ צילום: רויטרס

יו"ר הפרלמנט בבריטניה מנע הצבעה על הסכם ה"ברקזיט" של ג'ונסון

(עדכונים): בתדרוכים לתקשורת הבוקר העריכו גורמים ב"דאונינג 10" כי קיים כעת רוב בפרלמנט לאישור ההסכם החדש אליו הגיע בשבוע שעבר הצדדים בבריסל ● ההצבעה על ההסכם בוטלה ברגע האחרון ביום שבת

הפגנות בצ'ילה / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הרוגים, מחסור באוכל וירי חי: סיקור מיוחד מהמהומות בצ'ילה

מזה כשבוע מתחוללת בצ'ילה מחאת ענק בשל החלטת הממשלה לייקר את מחירי הנסיעות בתחבורה הציבורית ● הממשלה הכריזה על מצב חירום והכניסה את הצבא לבירה ● אצל הצ׳יליאנים הוצפה טראומה ישנה, והם דורשים מהממשלה להוציא את הכוחות ולהציע להם "ניו דיל חברתי" ● סיקור מיוחד מסנטיאגו, צ'ילה

כבשים / צילום: שאטרסטוק

החברה הזו מייצרת מוצר אחד בלבד שמתאים לארון של כל אחד - ועל הדרך רוצה להפיץ מסר של קיימות

מסר של קיימות סביבתית: חברת Sheep הבריטית מוכרת מהשבוע מוצר אחד בלבד - סוודר יוניסקס מצמר מרינו, אליו יוצמד תג NFC הניתן לסריקה, דרכו יכול לובש הסוודר ללמוד על הכבשה "שלו" ולקבל עדכונים על מצבה ● והמחיר? לא זול בכלל: 234 דולר

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

לקראת תביעה ראשונה במשבר הטונה: ויליגר נגד ארומה ת"א

ויליגר מאיימת לתבוע את רשת בתי הקפה וטוענת לירידה במכירות ולנזקים כספיים כבדים שנגרמו לה בעקבות אזכור שמה בפרשה, ובעיקר אחרי שממצאי הבדיקות הוכיחו כי ארומה ת"א היא שאחראית לליקויים בטונה שמכרה ללקוחות

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צריך לתת לתמ"א 38 למות בכבוד

ההחלטה להאריך את תוקף תוכנית תמ"א 38 לשלוש שנים נוספות אמורה להביא לתקופה של ודאות תכנונית ● עם זאת, התנגדות חלק מהעיריות, ובראשן עיריית ת"א, מסמנת כי יהיה קשה לשמור על התוכנית בחיים ● דעה

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

נתניהו מחזיר את המנדט לנשיא. ריבלין: בני גנץ יקבל הזדמנות להקים את הממשלה

מבית הנשיא נמסר כי "נשיא המדינה קיבל את הודעתו של ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, כי הוא משיב אליו את המנדט משום שלא עלה בידו להרכיב ממשלה" ● נתניהו מסר הצהרה בווידאו

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

דיווח: סופטבנק תשלם לאדם נוימן 200 מיליון דולר כדי שייפרד מ-WeWork

על פי "ביזנס אינסיידר", אם ההשתלטות שמתכננת קבוצת ההשקעות היפנית על WeWork תצא לפועל, יידרש המייסד נוימן לוותר על מקומו בדירקטוריון וזכויותיו בהצבעה ולתמוך במהלך ● הדירקטוריון יידרש להצביע על הצעה למימון חירום, שבמסגרתה תלווה סופטבנק לחברה 5 מיליארד דולר ותקדים השקעה של 1.5 מיליארד דולר שתוכננה לשנה הבאה

מיליארדר / אילוסטרציה: Shutterstock

דוח עושר משקי הבית העולמי: ישראל בחמישייה הפותחת עם 131 אלף מיליונרים

זאת בהתחשב בגודל האוכלוסייה, לפי מכון המחקר של קרדיט סוויס ● בחישוב בלתי תלוי, ישראל במקום ה-23 ברשימת המדינות עם מספר המיליונרים הגדול ביותר ● מספר המיליונרים בעולם גדל במחצית הראשונה של 2019 ב-1.1 מיליון והגיע לכ-46.8 מיליון מיליונרים

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בורסות אירופה עברו לירידות על רקע עונת הדוחות הרבעוניים

מדד הדאקס הגרמני מחק את העליות, הפוטסי הבריטי משיל 0.15% מערכו ● היום לא מתקיים מסחר ביפן בשל חג ● מדד S&P 500 נשק אמש לשיא כל הזמנים ● טבע דיווחה כי הגיעה להסכם בפרשת  האופיואידים ● ממשלת בריטניה מתכוונת לקדם במהירות את הצעת החוק לפרישה מהאיחוד האירופי

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק תשתלט על WeWork

דיווחים ב"וול סטריט ג'ורנל" וב-CNBC מעלים כי סופטבנק עומדת להזרים לחברה 4-6 מיליארד דולר לפי שווי של 8 מיליארד דולר, אך קיימות סתירות לגבי מבנה העסקה - האם רוב הסכום ישמש לרכישת מניות או כהלוואה ● ב-WeWork יכריעו מחר בנושא, כשקיימות עוד אופציות מימון על השולחן